Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-02-2014, 15:41   #1
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Shumica e shqiptarėve nė Argjentinė dhe Amerika e Jugut origjinės ne Arbėreshėt, paraardhėsit tanė ishin tė vijnė nė tokėn amerikane, nė shekuj tė ndryshėm, nga Italia e jugut, nga uria, lufta ose aventurė, dhe tė realizojnė ėndrrat e tyre . Unė desiendo nga dega Skanderber gjyshja ime nga nėna, dhe unė jam krenar pėr kėtė. Ne jemi me mijėra, por shumica ėshtė e asimiluar nė vendin ku ai jeton, dhe kanė harruar pothuajse lavdinė e origjinės shqiptare. Unė luftojnė pėr tė rimarrė trashėgiminė e tyre patriotike, dhe tė organizojė ato. Unė jam duke kėrkuar pėr tė shkruar nė lidhje me shqipetaret NE Argjentine, dhe me kėnaqėsi do ta dėrgojnė atė, kur gati. Kėtu nė Amerikėn e Jugut pėr fat tė keq ka humbur shumė nė mes nesh me pėrdorimin e gjuhės shqipe, dhe kanė askėnd pėr tė na mėsuar, unė jam duke u pėrpjekur pėr tė mėsuar atė mirė, por nė qoftė se ju shkruani nė anglisht apo italisht, unė e kuptoj atė mė mirė. Por kėtu ne jemi shqiptarė 100%, dhe ne jemi shumė krenar pėr atė ... Por kėtu ne jemi shqiptarė 100%, dhe ne jemi shumė krenar pėr atė ... Shqipėria ėshtė vendi ynė, ne kemi mbajtur traditat e shenjta si dhe zakoneve shqiptare. Tė gjithė shqiptarėt janė vėllezėr tė mi, nėse myslimanėt, tė krishterėt apo
ateistė ... tė gjithė shqiptarė tė vėrtetė ėshtė vėllai im i gjakut! Unė me tė vėrtetė nderojmė miqėsinė tuaj, ne jemi vėllezėr gjaku shqiptar, njė pėrqafim i madh pėr ju dhe familjen tuaj. Me gjithė zemrėn time unė ju dėrgoj njė pėrqafim i madh, dhe pėr tė mbajtur nė kontakt. Rroft Kombi Shqiptare!!! SHQIPERIA MBI TE GJITHA!!!
Derguar nga Arzobispo Aleksander,(F.M)

- A mundet ky prift te behet kryepeshkopi i shqipirise?
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2014, 15:55   #2
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Edhe pse do me pelqente mos t shifja grek ne kishen ortodokse besoj se nje nderhyrje e shtetit do hapte fraksione t rrezikshme nga pakenaqsia e shume vetave qe mund t perdoren nga qarqet shoviniste greke.
Jani pa vdek se leshon ate post. Ai qe do e marri do jete kukull e Asfalis.
zirconium nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2014, 16:35   #3
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Shumica e shqiptarėve nė Argjentinė dhe Amerika e Jugut origjinės ne Arbėreshėt, paraardhėsit tanė ishin tė vijnė nė tokėn amerikane, nė shekuj tė ndryshėm, nga Italia e jugut, nga uria, lufta ose aventurė, dhe tė realizojnė ėndrrat e tyre . Unė desiendo nga dega Skanderber gjyshja ime nga nėna, dhe unė jam krenar pėr kėtė. Ne jemi me mijėra, por shumica ėshtė e asimiluar nė vendin ku ai jeton, dhe kanė harruar pothuajse lavdinė e origjinės shqiptare. Unė luftojnė pėr tė rimarrė trashėgiminė e tyre patriotike, dhe tė organizojė ato. Unė jam duke kėrkuar pėr tė shkruar nė lidhje me shqipetaret NE Argjentine, dhe me kėnaqėsi do ta dėrgojnė atė, kur gati. Kėtu nė Amerikėn e Jugut pėr fat tė keq ka humbur shumė nė mes nesh me pėrdorimin e gjuhės shqipe, dhe kanė askėnd pėr tė na mėsuar, unė jam duke u pėrpjekur pėr tė mėsuar atė mirė, por nė qoftė se ju shkruani nė anglisht apo italisht, unė e kuptoj atė mė mirė. Por kėtu ne jemi shqiptarė 100%, dhe ne jemi shumė krenar pėr atė ... Por kėtu ne jemi shqiptarė 100%, dhe ne jemi shumė krenar pėr atė ... Shqipėria ėshtė vendi ynė, ne kemi mbajtur traditat e shenjta si dhe zakoneve shqiptare. Tė gjithė shqiptarėt janė vėllezėr tė mi, nėse myslimanėt, tė krishterėt apo
ateistė ... tė gjithė shqiptarė tė vėrtetė ėshtė vėllai im i gjakut! Unė me tė vėrtetė nderojmė miqėsinė tuaj, ne jemi vėllezėr gjaku shqiptar, njė pėrqafim i madh pėr ju dhe familjen tuaj. Me gjithė zemrėn time unė ju dėrgoj njė pėrqafim i madh, dhe pėr tė mbajtur nė kontakt. Rroft Kombi Shqiptare!!! SHQIPERIA MBI TE GJITHA!!!
Derguar nga Arzobispo Aleksander,(F.M)

- A mundet ky prift te behet kryepeshkopi i shqipirise?
Keshtu duket burre i <mire> nga fytyra!
SystemA nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2014, 18:32   #4
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Nuk me takon mua te shprehi mendimin tim se qka eshte me mir apo si duhet te jet me mir...por kjo pamje nga fotoja flet shum per ata qe kan mend dhe qe kan prioritet qashtjen kombtare dhe fetare ne pergjithsi,nuk po dua te zgjas me shum sepse pamja tregon shum qka, vetem se keti kleriku i deshiroj suksese , perendia eshte e madhe dhe me vullnetin e te madhit zot arrin ne pozitat finale ..
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2014, 19:36   #5
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,081
Thanks: 8,051
Thanked 3,680 Times in 1,952 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fehmikaciu Shiko postimin
Nuk me takon mua te shprehi mendimin tim se qka eshte me mir apo si duhet te jet me mir...por kjo pamje nga fotoja flet shum per ata qe kan mend dhe qe kan prioritet qashtjen kombtare dhe fetare ne pergjithsi,nuk po dua te zgjas me shum sepse pamja tregon shum qka, vetem se keti kleriku i deshiroj suksese , perendia eshte e madhe dhe me vullnetin e te madhit zot arrin ne pozitat finale ..
Si duket , shqipetaret ortodokse preferojne grekun Janutallosin...
Fshatari nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 20-02-2014, 05:52   #6
Fehmikaciu
Saratoga...
 
Avatari i Fehmikaciu
 
Data e antarėsimit: May 2013
Vendndodhja: Prishtinė
Posts: 6,364
Thanks: 231
Thanked 467 Times in 216 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
Fehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėmFehmikaciu i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
Si duket , shqipetaret ortodokse preferojne grekun Janutallosin...
Ashte qashtje e tyre se kan ata deshirojne te ken ne krye te hiearkis,por nje eshte e sigurt qe do te vije dita per te cilen do te jepet llogaria perfundimtare per ate qka kemi punuar,qka kemi ber per atdheun ton,per kombin ton dhe per vlerat e larta siq eshte sakrifica qe te paret tan e paguan me gjak dhe vuajtje..
Perendia na dhuroi mendet qe te dallojm te miren nga e kaeqja pastaj ne bekoi me gjuhen dhe veqeorit Shqipetare prandaj aty eshte fokusi i perqendrimit dhe prej neve nvaret pesha e fait..
Fundamentalistet fetar qfardo lloi qofshin nuk munden mi pa disa gjera per shkak te kufizimeve ne zemrat e tyre,ata nuk dojn te kuptojn disa gjera qe jan ne librat e shejta ne menyr alegorike dhe interpretimet e tyre i arsytoj gjoja se Perendia nuk i kupton keto gjera ne gjuhen shqipe apo nuk i pranon keto lutje ne gjuhen shqipe sepse i devijon qellimet e lutjeve e diqka te tilla...
__________________
VENI VIDI VICI !-Unė nuk luftova 10-vite ne GALI QE SENATORET TE NDERTOJN VILA DHE PALLATE,POR PER LAVDIN E ROMES!!(GAJ JUL CEZARI-44 p.e.s )
Fehmikaciu nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 06:10   #7
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Kryepeshkopi i shqiptarėve nė Argjentinė: Anastasi? Prifti duhet tė jetė patriot
Nga: FATMIRA NIKOLLI
TIRANE - Rrėnjėt e tij zėnė fill tek pasardhėsit e Skėnderbeut. Njėri nga prindėrit mbante mbiemrin Muzaka, ndėrsa tjetri mbante atė Greco. Shumė shekuj mė parė, familja e tij pat lėnė Arbėrinė e shkrumbuar nga luftėrat dhe qe vendosur nė Kozencė. Arzobispo (Kryepeshkopi) Aleksandėr, ndėrsa flet pėr “GAZETA SHQIPTARE” mundet ta kuptojė shqipen qė ne flasim, por vetė, tė pėrgjigjet me njė gjuhė ku ngėrthehet spanjishtja me italishten. Ėshtė hera e parė qė vjen nė Shqipėri dhe kėmbėt i kanė ndaluar nė Galerinė Kombėtare tė Arteve, ku edhe e takojmė. Njė shqiponjė dykrenare i stolis ballin, ndėrsa na e prezantojnė si pasardhėsi i Imzot Fan Nolit. Pas pėrshėndetjeve tė rastit, marrim shkallėt pėr nė katin e dytė, ku biseda zhvillohet mes veprave tė linjės sė GKA, e nė fund ai nuk ngurron tė tregojė se ėshtė dashamirės i pikturės (dikur ka pikturuar edhe vetė), pėr ē’arsye ka ardhur edhe nė galeri. “Ardhja nė Shqipėri ėshtė kthim nė atdheun e gjakut tim, ėshtė njė takim me vėllezėrit e mi, ėshtė pėrmbushja e njė ėndrre qė kam prej shumė kohėsh. Jam shumė i mallėngjyer...”, thotė Hirėsia e tij Aleksandėr, Kryepeshkop i Kishės Ortodokse tė Shqiptarėve tė Diasporės nė Amerikėn Latine, e thėnė ndryshe pasuese e kishės sė Nolit, por nė pjesėn jugore tė kontinentit.
Kjo kishė ka komunitetet e veta nė Argjentinė, Brazil, Kili, Uruguai. “Dy janė qėllimet e punės sonė: tė shėrbejmė qė shumė njerėz tė ritakojnė besimin tek Zoti dhe t’i takojmė shqiptarėt me vlerat kulturore tė kombit tonė pėrmes simboleve dhe historisė. Madje, synojmė qė tė gjitha kėto t’i bėjmė nė shqip”, thotė Kryepeshkopi me seli nė Buenos Aires tė Argjentinės.
Ai tregon se nė kėtė shtet dhe nė gjithė Amerikėn e Jugut ka shumė shqiptarė, shumė arbėreshė qė kanė ikur nga Italia Jugore dhe janė vendosur atje. “Ne jemi me mijėra, por shumica ėshtė e asimiluar nė vendin ku ka jetuar dhe e kanė harruar pothuajse lavdinė e origjinės shqiptare. Po luftoj pėr t’i ribashkuar, pėr t’iu kujtuar origjinėn. Nė Amerikėn e Jugut, pėr fat tė keq, nuk flitet gjuha shqipe, ata qė e dinin nuk e kanė trashėguar e tė tjerėt nuk e kanė mėsuar”, - tregon ai. Nė qershor mbajti njė meshė pėr Nolin, ndėrsa sot vjen nė njė rrėfim pėr “GAZETA SHQIPTARE”.
Hirėsia juaj, cila ėshtė kisha qė ju drejtoni?
Kisha ime ėshtė vazhdimėsia e veprės sė kryepeshkopit Fan Noli. Ai themeloi nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Kishėn Ortodokse Shqiptare nė Amerikė. Kjo kishė nė Boston ėshtė njė dioqezė e rėndėsishme e Kishės Ortodokse nė Amerikė. Kisha jonė ėshtė njė formacion latino-amerikan i punės sė Fan Nolit. Unė jam kryepeshkopi i saj.
Si ėshtė tė jesh vijues i punės sė Nolit?
Pėr mua ėshtė nder i madh, pėrgjegjėsi dhe punė qė duhet bėrė me kujdes. Pėr ne si kishė ėshtė e rėndėsishme qė populli ynė tė rizbulojė identitetin e tij, ortodoks, kristian por edhe identitetin e tij shqiptar, e kjo ėshtė thelbėsore. Sepse Ky ėshtė vendi ynė, Shqipėria ėshtė origjina e tė gjithėve ne. Unė vij nga njė familje me origjinė arbėreshe e jugut tė Italisė. Paēka atyre shumė shekujve qė kanė kaluar nga koha qė familja ime la Shqipėrinė, gjithmonė e kemi ruajtur edhe tė folurėn. Arbėreshėt qė jetojnė nė Amerikėn e Jugut e kanė humbur jo pak tė folurėn shqipe, gjuhėn pra, e megjithatė po pėrpiqem ta rikthej vėmendjen tek ajo. Gjithnjė e kemi pasur nė ndėrgjegjen tonė, tokėn e origjinės. Kjo koshiencė nuk ka humbur as pėrgjatė shekujve. Kjo ėshtė e rėndėsishme pėr t’ia transmetuar edhe tė rinjve tanė. Gjithnjė kam thėnė se porta jonė ėshtė e hapur pėr tė gjithė ata qė kanė gjak shqiptar.
Cili ka qenė ndikimi i Fan Nolit tek ju?
Figura e tij ėshtė njė figurė e mrekullueshme. Duhet t’ju kujtoj qė ai ka pėrkthyer nė shqip liturgjinė, por edhe Shekspirin, dhe Servantesin. Ka qenė njeri i jashtėzakonshėm, figura si ai nuk vijnė shpesh nė historinė e njė populli. Noli ka qenė njė njeri i dashuruar me Shqipėrinė dhe shqiptarėt, ai ia kushtoi gjithė jetėn vendit tė tij tė origjinės. Figura e tij mė ka ndihmuar shumė nė punėn dhe nė misionin tim. Ai, me atė qė ka bėrė, na tregon ne tė gjithėve, e mua si kryepeshkop njė rrugė: qė njėri vesh duhet mbajtur pėr tė dėgjuar Zotin e tjetri vesh pėr tė dėgjuar popullin. Kjo duhet pasur parasysh, sepse ėshtė njė mėsim i madh pėr ne: dashuria pėr atdheun.
A ka shumė shqiptarė qė vijnė nė kishėn tuaj, pra qė kanė origjinė tė largėt shqiptare?
Ka shumė shqiptarė qė nė njė farė mėnyre edhe e kanė humbur lidhjen me origjinėn, por zemra jonė ėshtė e hapur pėr tė gjithė shqiptarėt, kristianė qofshin kėta, myslimanė qofshin kėta apo edhe ateistė, sepse tė gjithė kėta janė vėllezėrit tanė, kemi tė njėjtin gjak, jemi vėllezėr, si bij tė nėnės Shqipėri, pa dallime, pa pėrēarje, pa pasur asnjė lloj ngurrimi e me gjithė respektin pėr shkak tė fesė, a masės sė besimit tė secilit dhe me gjithė respektin pėr identitetin e tij.

(intervisten e plote mund ta lexoni sot ne Gazeta Shqiptare)

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 09:36   #8
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

...vazhdimi i ntervistet,e plotesuar..

Pse mbani shqiponjė dykrenare nė ballė?
Nė kapelen time ka njė shqiponjė dykrenare, sepse ajo simbolizon praninė e Shqipėrisė nė punėn tonė nė Argjentinė. Shqiponja ėshtė simbol i Skėnderbeut, ėshtė simbol kombėtar dhe mė duhet tė shtoj qė tė gjitha simbolet kombėtare shqiptare pėr ne janė shumė tė rėndėsishme. Flamuri shqiptar gjendet edhe nė kishėn ku unė jap meshė.
Nė cilin qytet e keni qendrėn?
Nė Buenos Aires. Kemi komunitete tė ndryshme nė Argjentinė, nė Brazil, kemi njė prezencė tonėn edhe nė Kili madje. Pėr festimet tona me rėndėsi ėshtė tė kemi flamurin shqiptar, sepse me tė ėshtė edhe prezenca e atdheut tonė, pėr tė cilin lutemi gjithnjė. Atdheu pėr ne ka kontekst tė dyfishtė, sepse atdheu ėshtė atdheu, si fillim e sė dyti, ėshtė vendi qė i lidh tė gjithė njerėzit me historinė, me fytyrat dhe emrat dhe na mban afėr me popullin tonė.
Kisha juaj ėshtė e varur nga kisha tė tjera ortodokse?
Jo, kisha jonė ėshtė e pavarur, por kemi marrėdhėnie me disa kisha tė tjera.
Po me kishėn Ortodokse tė Shqipėrisė, keni lidhje?
Kisha jonė ka marrė jetė nė njė formė tjetėr. Nuk kemi njė marrėdhėnie direkte me Kishėn Ortodokse tė Shqipėrisė. Kemi tė njėjtin besim, tė njėjtėn liturgji, tė njėjtat kanone, por kisha jonė punon me njerėz qė kanė origjinė shqiptare e janė jashtė Shqipėrisė.
E keni vizituar katedralen ortodokse nė Tiranė?
Jo. Akoma jo, sapo kam arritur nė Shqipėri.
Ėshtė hera e parė qė e vizitoni Shqipėrinė?
Ėshtė hera ime e parė nė Shqipėri. Kam ardhur tė vizitoj Galerinė Kombėtare tė Arteve dhe ėshtė po ashtu vizita ime e parė nė njė institucion. Kam ardhur kėtu tė takoj mikun tim, Artan Shabani dhe tė shoh galerinė qė ai drejton.
Atėherė, cilat janė pėrshtypjet tuaja pėr artin pamor shqiptar?
Jam dashamirės i madh i artit. Edhe unė kam pikturuar pak dikur. Do thosha qė arti shqiptar ėshtė shumė ekspresiv, ėshtė art qė shpėrfaq historinė, njė art qė tregon situatat qė shqiptarėt kanė kaluar nėpėr shekuj. Mendoj se ka shumė bukuri nė artin shqiptar dhe bukuria ėshtė e rėndėsishme pėr historinė njeriut. Bukuria, arti dhe kultura janė tė rėndėsishme pėr identitetin tonė, na shėrbejnė pėr progresin tonė. Arti na ēon gjithnjė mė pėrpara dhe merr prej nesh mė tė mirėn qė kemi.
Njihni artistė tė tjerė shqiptarė pėrveē Shabanit?
Jo. Atė e kam njohur para shumė kohės, por nuk njoh tė tjerė.
Ēfarė keni parė gjatė kėtyre dy ditėve nė Tiranė?
Durrėsin dhe detin e tij, dhe njė pjesė tė qendrės sė Tiranės.
Kisha Ortodokse Shqiptare nuk ka njė unitet tė admirueshėm. Nė Boston ka dy kisha shqiptare, njėra si pasardhėse e Nolit e tjetra e varur prej Kishės nė Shqipėri. Ndėrkaq, edhe nė Shqipėri ka njė kishė nė Elbasan, qė nuk ka marrėdhėnie tė mira me KOASH, e gjitha kjo ngaqė kryepeshkopi Anastas nuk gėzon tek tė gjithė respektin e duhur pėr shkak tė origjinės sė tij mė sė shumti. Si e shihni kėtė situatė?
Mendimi im i parė ėshtė se unė i respektoj tė gjithė. Ka disa probleme qė kanė tė bėjnė me kanonet, me rregullat e kishės, gjė qė ėshtė e vėshtirė tė shpjegohet e tė sqarohet nė njė intervistė. Por, pėr mua, tė gjithė njerėzit qė e duan Shqipėrinė, qė janė pra, vėrtetė patriotė mund tė jenė edhe besimtarė. Nė kishėn tonė shqiptare nė diasporė, ne jemi thellėsisht ortodoksė, por jemi po aq thellėsisht edhe shqiptarė. Tė qenit shqiptar ėshtė pjesė e “nostro rason d’esere”. Jemi Mitropolia Ortodokse Shqiptare nė Diasporė, identiteti ynė ėshtė shqiptar, “nostro rason d’esere” (arsyeja jonė e ekzistencės) ėshtė qė t’u shėrbejmė shqiptarėve dhe dashamirėsve tė shqiptarėve. Secili komb ka tė drejtėn e besimit. Unė vetė nuk dua qė njė prift i imi, pra i kishės sime, tė jetė prift i mirė, por tė mos jetė patriot. Unė dua njė prift tė mirė patriot, qė ta dojė Shqipėrinė, qė ta dojė popullin tonė dhe tė jetė i ndėrgjegjshėm pėr kėtė. Njė ndėr projektet tona pėr tė ardhmen ėshtė qė ne tė mėsojmė tė flasim mirė shqipen dhe qė t’ia themi popullit liturgjinė nė shqip.

(er.nu/Gazeta Shqiptare/BalkanWeb)
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 10:31   #9
Zana
e....Thjeshte
 
Avatari i Zana
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 24,158
Thanks: 6,137
Thanked 6,586 Times in 3,233 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 279
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Eshte shume e qarte qe personi ne fjale eshte patriot dhe ne duhet te krenohemi me patriotizem te tille pa marre parasysh fene ne k'te rast. Them qe nese do kthehej te zotronte punen e tij ne trojet tona do ja prishnin reputacionin ujqerit duke I vene epitete te ndryshme, gje qe do e detyroje te largohet...

Ps... Per te miren e tij dhe tonen , le te vazhdoje aty ku eshte ... Ne k'te rast le te marrin shembull te gjitha instuticionet fetare . Qe gjithcka per ne Shqiptaret nis nga Shqiponja Dykrenare, dhe vetem ne emer te ktij simboli duhet te krenohemi/luftojme.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 15:19   #10
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,632
Thanks: 327
Thanked 431 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė


Respekt pėr ketė njeri tė vyeshėm!
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 16:07   #11
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin

- A mundet ky prift te behet kryepeshkopi i shqipirise?
Bledi,

Kjo eshte nje pyetje shume e rendesishme. Une personalisht mendoj, sidomos pas minisondazheve dhe rasteve te fundit te antishqiptarise te Janullatosit se ne kuader te nje ribashkimi Kishtar dhe orientimi perendimor te popullit tone, vendosja e nje Kryepeshkopi Argjentino-Arberesh ne kete kohe do ishte nje levizje strategjike shume e rendesishme qe do arrinte disa gjera. Papa aktual i Vatikanit eshte Argjentinas, dhe vec mund ta imagjinojme se cfare levizje spektakolare do ishte kjo, ku me nje gur do mbylleshin shume pune, duke i vendosur dhe presion real Vatikanit per ta njohur Kosoven. Ndoshta dikush duhet te flasi me At Nikolla Markun, forumi lexohet nga shume individe dhe kjo do ishte nje ide shume e mire, krijesa e nje peticioni per ta thirrur kete njeri te vendoset ne krye te KOASH-it.

Nuk pajtohem me idene se do sulmohet. Madje ne duam qe te sulmohet sepse do marim vesh se kush jane keto hiena qe verdallosen ne Shqiperi, dhe cfare problemi do kishin keta me kete Argjentinas ku deri dje mbeshtesnin me verberine absolute nje mbeshtetes te Megalidhese Greke. Le te provojne dhe ta sulmojne, une jam i bindur se vete Muslimanet do bashkohen ne nje trup me vellezerit e Krishter per te hequr nje here e mire Janullatosin, pervec kesaj sic thashe duhet te jemi koshient te situates aktuale politike boterore. Papa Bergoglio i ka minimumi me avancimet e tanishme te teknologjise dhe mjekesise edhe 10-15 vjet ne krye te institucionit me te lashte per nga vazhdueshmeria politike, fetare, filozofike dhe ekonomik madje ne bote, Vatikanit.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 16:13   #12
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Superman Shiko postimin
Bledi,

Kjo eshte nje pyetje shume e rendesishme. Une personalisht mendoj, sidomos pas minisondazheve dhe rasteve te fundit te antishqiptarise te Janullatosit se ne kuader te nje ribashkimi Kishtar dhe orientimi perendimor te popullit tone, vendosja e nje Kryepeshkopi Argjentino-Arberesh ne kete kohe do ishte nje levizje strategjike shume e rendesishme qe do arrinte disa gjera. Papa aktual i Vatikanit eshte Argjentinas, dhe vec mund ta imagjinojme se cfare levizje spektakolare do ishte kjo, ku me nje gur do mbylleshin shume pune, duke i vendosur dhe presion real Vatikanit per ta njohur Kosoven. Ndoshta dikush duhet te flasi me At Nikolla Markun, forumi lexohet nga shume individe dhe kjo do ishte nje ide shume e mire, krijesa e nje peticioni per ta thirrur kete njeri te vendoset ne krye te KOASH-it.

Nuk pajtohem me idene se do sulmohet. Madje ne duam qe te sulmohet sepse do marim vesh se kush jane keto hiena qe verdallosen ne Shqiperi, dhe cfare problemi do kishin keta me kete Argjentinas ku deri dje mbeshtesnin me verberine absolute nje mbeshtetes te Megalidhese Greke. Le te provojne dhe ta sulmojne, une jam i bindur se vete Muslimanet do bashkohen ne nje trup me vellezerit e Krishter per te hequr nje here e mire Janullatosin, pervec kesaj sic thashe duhet te jemi koshient te situates aktuale politike boterore. Papa Bergoglio i ka minimumi me avancimet e tanishme te teknologjise dhe mjekesise edhe 10-15 vjet ne krye te institucionit me te lashte per nga vazhdueshmeria politike, fetare, filozofike dhe ekonomik madje ne bote, Vatikanit.
teper drejt,dhe dua te besoj.....,se vizita e tij ne Shqiperi,nuk eshte realizuar vetem per te pare galerine e arteve dhe plazhin e durresit...thua dicka e mire po luhet ne prapaskene?!....
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 13-07-2014, 16:17   #13
Superman
Man of Steel
 
Avatari i Superman
 
Data e antarėsimit: Oct 2012
Vendndodhja: Hic Et Ubique
Posts: 1,470
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Superman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėmSuperman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Kur e la Ratzingeri fronin pas 600 vitesh ne Vatikan nuk e shoh pse Janullatosi nuk mund te iki qe NESER. Ky eshte rast qe vjen nje here ne 2000 vjet, nje ravijezim i politikes Ortodokse Shqiptare me ate te Perendimit.
__________________
Hic Et Ubique
Superman nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:05   #14
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Pas diskreditimit te plote qe pesoi figura groteske e nikolla markut, ekstremisto-islamiket vendosen te promovojne nje tjeter pamje, mundesisht krejtesisht te panjohur, pra ne Argjentine,...
Kesaj figure te ketij pseudoprifti, (pervec kesaj shprehjeje) ne nuk mund t`i themi gje tjeter sepse eshte nje person "x", krejtesisht anonim dhe qe pretendoka kryet e Kishes sone, pa asnje te dhene...

Kjo figure u ngjason disa figurave qe nxirrte politika, ne momente te caktuara, per te mashtruar popullin, si xhon mekgou, firma "rukert:", e gallata te tjera qe si ha njeri....
Ky thote se e ka prejardhjen nga muzakajt, por duhet te na e vertetoje me dokumenta dicka te tille,...ky nuk njeh as Shqiperine dhe as gjuhen shqipe (te cilen po mundohet te mesoje)...dhe me kryesorja nuk ka idene se c`eshte Shqiperia..
Por, duhet te jete ndonje mafioz, per te pervehtesuar parate e Kishes sone dhe per t`a per te percare Kishen (ku eshte edhe gjithe halli i ekstremisto-islamikeve)..
Ky nuk eshte as Prift dhe as Peshkop, dhe nese eshte i tille le te na llafose se cili Peshkop e ka shuguruar Prift,..dhe cili Patrik e ka shuguruar ne Peshkop, (jane nja 14 ne gjithe boten)...
Cilindo ta kete shuguruar (nese eshte kjo e vertete), nuk ka kurrfare vlere kanonike per Kishen tone, por per Kishen e cila e ka shuguruar....

Pas, diskreditimit edhe te ketij "argjentinasit", te shohim se c`do te shpikin mendjet ekstremisto-islamike
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:17   #15
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Pas diskreditimit te plote qe pesoi figura groteske e nikolla markut, ekstremisto-islamiket vendosen te promovojne nje tjeter pamje, mundesisht krejtesisht te panjohur, pra ne Argjentine,...
Kesaj figure te ketij pseudoprifti, (pervec kesaj shprehjeje) ne nuk mund t`i themi gje tjeter sepse eshte nje person "x", krejtesisht anonim dhe qe pretendoka kryet e Kishes sone, pa asnje te dhene...

Kjo figure u ngjason disa figurave qe nxirrte politika, ne momente te caktuara, per te mashtruar popullin, si xhon mekgou, firma "rukert:", e gallata te tjera qe si ha njeri....
Ky thote se e ka prejardhjen nga muzakajt, por duhet te na e vertetoje me dokumenta dicka te tille,...ky nuk njeh as Shqiperine dhe as gjuhen shqipe (te cilen po mundohet te mesoje)...dhe me kryesorja nuk ka idene se c`eshte Shqiperia..
Por, duhet te jete ndonje mafioz, per te pervehtesuar parate e Kishes sone dhe per t`a per te percare Kishen (ku eshte edhe gjithe halli i ekstremisto-islamikeve)..
Ky nuk eshte as Prift dhe as Peshkop, dhe nese eshte i tille le te na llafose se cili Peshkop e ka shuguruar Prift,..dhe cili Patrik e ka shuguruar ne Peshkop, (jane nja 14 ne gjithe boten)...
Cilindo ta kete shuguruar (nese eshte kjo e vertete), nuk ka kurrfare vlere kanonike per Kishen tone, por per Kishen e cila e ka shuguruar....

Pas, diskreditimit edhe te ketij "argjentinasit", te shohim se c`do te shpikin mendjet ekstremisto-islamike
O Ilia Spirotoviq,

A e lexone ndonjeher veten per se dyti ? Apo vetem shkruan njeher dhe kurr nuk e lexon veten !

A cdo prift qe mban ndonje flamur kombetare shqiptare per ty qenka hajn dhe mashtrues, more i paftyre a mos dashte qe ta mban flamurin e grekeve e me te ta pastron bythen apo cfare dashte ?

A je more ne veti ti, po ti je me i zi se ekstremistet islamik, i njejti brum je, vetem qe ti ne token shqiptare fol shqip e kjo me dhemb, ngase nga goja jote del vetem urrejtje dhe anti shqiptarizem.

Shpresoj qe nje dit Zoti te ju udhezoj apo te ju eliminoj nga kjo toke.

Une priftat shqiptar i njoh dhe jane shume te zote dhe kombtare, e kemi Alkomen ketu dhe Danielin qe jane besimtar krishter, por asnjeher nuk flasin per greket biles as nuk e qajn trapin per greket, sepse jane shqiptare dhe per kete gje une keta i kam vllezer, por me ty nuk me lidhe asgje dhe as qe dua ti te identifikohesh shqiptare sepse nuk je as 0.000 %, ti je grek dhe bashkohu me Agimin e Arte, sa me shpejte qe eshte e mundur.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:19   #16
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Pas diskreditimit te plote qe pesoi figura groteske e nikolla markut, ekstremisto-islamiket vendosen te promovojne nje tjeter pamje, mundesisht krejtesisht te panjohur, pra ne Argjentine,...
Kesaj figure te ketij pseudoprifti, (pervec kesaj shprehjeje) ne nuk mund t`i themi gje tjeter sepse eshte nje person "x", krejtesisht anonim dhe qe pretendoka kryet e Kishes sone, pa asnje te dhene...

Kjo figure u ngjason disa figurave qe nxirrte politika, ne momente te caktuara, per te mashtruar popullin, si xhon mekgou, firma "rukert:", e gallata te tjera qe si ha njeri....
Ky thote se e ka prejardhjen nga muzakajt, por duhet te na e vertetoje me dokumenta dicka te tille,...ky nuk njeh as Shqiperine dhe as gjuhen shqipe (te cilen po mundohet te mesoje)...dhe me kryesorja nuk ka idene se c`eshte Shqiperia..
Por, duhet te jete ndonje mafioz, per te pervehtesuar parate e Kishes sone dhe per t`a per te percare Kishen (ku eshte edhe gjithe halli i ekstremisto-islamikeve)..
Ky nuk eshte as Prift dhe as Peshkop, dhe nese eshte i tille le te na llafose se cili Peshkop e ka shuguruar Prift,..dhe cili Patrik e ka shuguruar ne Peshkop, (jane nja 14 ne gjithe boten)...
Cilindo ta kete shuguruar (nese eshte kjo e vertete), nuk ka kurrfare vlere kanonike per Kishen tone, por per Kishen e cila e ka shuguruar....

Pas, diskreditimit edhe te ketij "argjentinasit", te shohim se c`do te shpikin mendjet ekstremisto-islamike
Pasi qe ju qenket kunder tij, do te thote se qenka njeri me vlera rreth te cilit duhet te ndertohet nje platforme e cila do te kulmonte me zevendimin e Janulles nga ai ne krye te Kishes Ortodokse Shqiptare.
Rex nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:29   #17
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

po, tashme detyra juaj eshte:
-te na tregoni se ku dhe nga cili eshte hirotonisur (shuguruar) Prift dhe Peshkop.
- te na vertetoni se i perket muzakajve dhe te na tregoni pemen gjenealogjike (se mos na del fis me sulltan fatihun)
-te tregoje se cfare gjuhe flet sot dhe sa kohe do t`i duhet te mesoje shqipen...
-te na tregoni se cila eshte "strategjia" e tij per Kishen tone Orthodhokse.
-te na tregoni a eshte i martuar apo jo (se Peshkopit nuk i lejohet te martohet),..se nga fotografite duken ca gra, mos ka te tijen mes tyre.
-te na tregoje se cila ka me shume rendesi per te, Kisha apo kombi..
nese ka rendesi i dyti, ky nuk mund te quhet Prift ose Peshkop (Orthodhoks),...por mund te jete thjesht nje politikan, ose hajdut ordiner, si puna e markut
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:34   #18
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,295 Times in 2,411 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Me keq se ai qe eshte tani nuk behet.

Te tjerat duke pa e duke bo.

Me kombetar se ngordhesira Po. Shqipen edhe nese nuk e di ja mesojme me kurs intenziv. Sa i perket marteses nuk besoj se eshte por edhe po te jete, eshte mire qe e perdor. Duhet te fillojne ta perdorin edhe te tjeret.

E kshu kshu Ilias.
Rex nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:40   #19
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Rex Shiko postimin
Me keq se ai qe eshte tani nuk behet.

Te tjerat duke pa e duke bo.

Me kombetar se ngordhesira Po. Shqipen edhe nese nuk e di ja mesojme me kurs intenziv. Sa i perket marteses nuk besoj se eshte por edhe po te jete, eshte mire qe e perdor. Duhet te fillojne ta perdorin edhe te tjeret.

E kshu kshu Ilias.
Ma mire mu martu prifti se mu bo pedofil, po ky Spirotiqi aq di aq shkruan.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 14-07-2014, 10:42   #20
yllbardh
R.I.P
 
Avatari i yllbardh
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: as vetė se di.... :)
Posts: 964
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 12
yllbardh ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Arzobispo Aleksander - Kryepeshkopi i shqiptarėve ortodoks nė mergatė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
po, tashme detyra juaj eshte:
-te na tregoni se ku dhe nga cili eshte hirotonisur (shuguruar) Prift dhe Peshkop.
- te na vertetoni se i perket muzakajve dhe te na tregoni pemen gjenealogjike (se mos na del fis me sulltan fatihun)
-te tregoje se cfare gjuhe flet sot dhe sa kohe do t`i duhet te mesoje shqipen...
-te na tregoni se cila eshte "strategjia" e tij per Kishen tone Orthodhokse.
-te na tregoni a eshte i martuar apo jo (se Peshkopit nuk i lejohet te martohet),..se nga fotografite duken ca gra, mos ka te tijen mes tyre.
-te na tregoje se cila ka me shume rendesi per te, Kisha apo kombi..
nese ka rendesi i dyti, ky nuk mund te quhet Prift ose Peshkop (Orthodhoks),...por mund te jete thjesht nje politikan, ose hajdut ordiner, si puna e markut
Pse etiketon njė njeri qė nuk e njeh???


Ēka tregon kjo pėr ty si njė person i dhėnė me trup dhe shpirt pas janullės?
__________________
Shqiptari qė derdhė gjak shqiptari nuk meriton tė quhet shqiptarė
yllbardh nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur