Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-04-2014, 19:58   #1
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Gezuar Pashken !

†Anastasi
Kryepiskopi i Tiranės, Durrėsit dhe i Gjithė Shqipėrisė
PASHKĖ 2014
ME DRITĖ PASKALE TĖ TĖRĖBARDHĖ NĖ JETĖN TONĖ
Bij tė shtrenjtė mė Zotin,
“Ejani t’i falemi Atij qė u ngjall sė vdekurish dhe i ndriēoi tė gjitha” (Pasvargje ngjallėsore tė sė Dielės).
Ngjallja e Krishtit ėshtė e kremte e mbushur plot e pėrplot me dritė tė tėrėshkėlqyer. Ajo rrezaton valė drite nė tė gjitha drejtimet e botės. “Tani tė gjitha mbushen me dritė, qielli dhe toka, dhe tė nėndheshmet”, psal Kisha jonė, dhe Shėn Joan Damaskinoi plotėson: “Kjo ditė e shkėlqyer dhe dritėprurėse e sė Dielės sė shenjtė, nė tė cilėn drita e pakrijuar trupėrisht del jashtė varrit si dhėndėr i bukur, me hijeshinė e Ngjalljes”
1. Me Ngjalljen, mbarė krijesa pėrfton dritė tė re. Honi i mėkatit, errėsirat e padrejtėsisė, tė urrejtjes, tė gėnjeshtrės, tė vdekjes zmbrapsen pėrpara triumfit tė tė Ngjallurit. Siē na thotė pėrmbledhtazi Liturgjia Hyjnore e Vasilit tė Madh: “Krishti pasi u ngjall tė tretėn ditė dhe i ēeli ēdo trupi rrugėn e ngjalljes prej sė vdekurish, meqė nuk ishte e mundur tė zotėrohej prej prishjes, Kryetari i jetės u bė fillimi i tė fjeturve, i paralinduri i tė vdekurve, qė tė jetė Ai gjithēka, duke qenė i pari nė tė gjitha”. Kėtė Ngjarje unikale kremtojmė ne sot.
Jisu Krishti Vetė shpalli se “Jam drita e botės” (Joan. 9:5). Analogjia ėshtė shumė e qartė. Drita ėshtė ajo qė zbulon dhe tregon larminė e mrekullueshme tė ngjyrave tė krijimit. Pa dritėn, e tėrė krijesa zhytet nė errėsirė tė akullt, vdekjeprurėse. Pa tė, nuk ka jetė. Drita e tėrėbardhė e Krishtit, zbulon hijeshinė shpirtėrore, bukurinė e gjithėsisė dhe ofron plotėsi jete, qė shtrihet nė pėrjetėsi.
Pasuria e re e dijeve tona nė lidhje me dritėn natyrore, “dritėn e krijuar” (sipas terminologjisė theologjike), zgjeron akoma mė tepėr simbolikat dhe ndikimet e mahnitshme tė dritės shpirtėrore nė botė. Nė pėrgjithėsi, drita natyrore ėshtė shumė familjare, por njėkohėsisht e pakonceptueshme. Nė mėnyrė tė ngjashme, Krishti i Ngjallur vazhdon tė mbetet i njohur dhe familjar, por njėkohėsisht ėshtė i pakonceptueshėm e i paafrueshėm sa i takon natyrės sė Tij hyjnore. “Perėndia quhet dritė jo pėr nga esenca, por nga energjia e Tij” (Shėn Grigor Pallamai).
2. “Ejani t’i falemi Atij qė u ngjall sė vdekurish dhe i ndriēoi tė gjitha”. Por nuk mjafton vetėm tė kundrojmė nė mėnyrė dhoksologjike Krishtin e Ngjallur. Kisha kėshillon secilin nga ne tė marrė personalisht dritėn e Ngjalljes. “Ejani merrni dritė nga drita qė nuk perėndon”. Qė tė ndriēohen fytyrat dhe zemrat tona, tė cilat shpesh errėsohen nga melankolia dhe dėshpėrimi, gjithnjė me njė kusht paraprak: Tė kėmbėngulim “nė besim tė themelosur dhe tė patundur, duke mos luajtur nga shpresa e Ungjillit (Kol. 1:23). Sipas masės sė pranueshmėrisė sė besimit, secili nga ne thith dhe shijon dritėn paskale jetėprurėse.
“Sa mė shumė qė pėrparojmė drejt katharsit, pastrimit, aq mė tepėr shikojmė Perėndinė dhe, sa mė shumė qė e kundrojmė, aq mė tepėr e duam Atė”, shpjegon Shėn Joan Damaskinoi dhe “sa mė shumė qė ta duam, aq mė tepėr e kuptojmė. Ai na zbulohet dhe bėhet i prekshėm, ndėrkohė qė del pak jashtė”.
Le tė shijojmė personalisht, nė thellėsitė e shpirtit tonė, dritėn e tėrėbardhė shpirtėrore. Pashka nuk kufizohet nė tė shkuarėn: ajo ėshtė Ngjarje qė pareshtur ripėrtėrin.
3. “Ejani t’i falemi Atij qė u ngjall sė vdekurish dhe i ndriēoi tė gjitha”. Dhe nė vijimėsi, vėllezėrit e mi, ashtu siē transmetojmė dritėn paskale, le ta sjellim dritėn e Tij te llambadhja e shuar e tė afėrmit tonė, nė ambientin ku jetojmė ose mė gjerė, nė atė tė afėrm e shoqėror. Dhe pėr mė tepėr, le tė kontribuojmė nė detyrimin e Kishės qė tė transmetojė dritėn ngjallėsore nė skajet e dheut mė tė harruar, aty ku janė bėrė mė tepėr padrejtėsi. Si dhe nė banesat luksoze tė ndriēuara fort, me dritė artificiale, atje ku banorėt e tyre jetojnė honin e vetmisė personale, tė ndasisė dhe zbrazėtisė sė brendshme, tė zhytur nė natėn sterrė tė pasioneve tė pathėna me gojė.
Krishti kėmbėnguli qė, tė gjithė ata qė qėndrojnė nė Atė, nxėnėsit e Tij tė vėrtetė, duhet tė bėhen “dritė e botės” (Matth.5:14). Shkėlqimi i dritės shpirtėrore nuk lidhet me gjendje ekstaze (tė tipit neoplatonik, induist apo budist), por me vepra konkrete dashurie. “Kėshtu le tė shndrisė drita juaj pėrpara njerėzve, qė tė shikojnė veprat tuaja tė mira dhe tė lavdėrojnė Atin tuaj nė qiej” (Matth.5:16). Ēdo besimtar-veēanėrisht nė epoka kritike, si kjo e sotmja- ka detyrimin tė shprehė besimin e tij me vepra dashurie ndaj tė gjithėve pa bėrė dallim, veēanėrisht ndaj atyre qė vuajnė nga varfėria, dhimbja dhe dėshpėrimi. Drita e tėrėndritshme e Ngjalljes ka zgjuar ndėrgjegjet e shpirtrave fisnikė nė gjatėsi dhe gjerėsi tė ndryshme tė dheut, nė vazhdėn e historisė, pėr t’u pėrpjekur me forcė pėr lirinė, tė vėrtetėn, pajtimin, dinjitetin e njerėzve qė iu janė bėrė padrejtėsi.
E bardha e dritės sė natyrshme zbėrthehet, siē dihet, nė spektėr ngjyrash tė ndryshme. Dhe drita e tėrėbardhė e Krishtit tė Ngjallur shkrihet nė ngjyrime tė larmishme nė jetė. Kėtė dritė pra, ftohemi ta rrezatojmė nė shoqėrinė tonė:
Dritė paqeje me veten tonė, me ata qė ndodhen pėrreth, me tėrė botėn.
Dritė drejtėsie, duke u pėrpjekur pėr njė shoqėri tė drejtė nė nivel lokal dhe mbarėbotėror.
Dritė tė vėrtetė nė hulumtimin e historisė, nė analizėn e realitetit social.
Dritė fryme krijuese, qė inkurajon mendimin origjinal nė shkencė, art dhe nė kulturė.
Dritė shprese pėr pajtimin e njerėzve dhe tė popujve.
Dritė dashurie, siē e pėrcaktoi Krishti dhe siē e pėrjetuan ata qė e pasuan me konsekuencė.
Dritė nga drita paskale qė nuk perėndon, qė zbulon kapėrcimin final tė mėkatit dhe tė vdekjes me fuqinė e Kryqit dhe tė Ngjalljes sė Krishtit.
* *
Kjo dritė paskale e tėrėbardhė, me tė gjitha ngjyrimet e saj, le tė na zgjojė gjatė gjithė periudhės sė sivjetshme paskale dhe le tė udhėheqė, besimtarė dhe besėpakė, nė njė pėrpjekje tė re, pėr mė shumė mirėkuptim tė ndėrsjellė, pajtim, vėllazėrim dhe ecuri krijuese.
Uroj me gjithė zemėr, tė kremtojmė Pashkėn me frymė pėrpjekjeje tė ripėrtėrirė, pėr njė shoqėri solidariteti dhe pėrgjegjėsie tė pėrbashkėt. Krishti u Ngjall! - vėllezėrit e mi. Kjo siguri le tė ndriēojė qenien tonė me dritė tė tėrėbardhė shprese pėr tė tashmen dhe tė ardhmen, tonėn, tė vendit tonė, tė mbarė botės.
Me tė gjithė dashurinė time mė Krishtin,
†Anastasi

https://www.youtube.com/watch?v=yj0PIwHP1VE
Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2014, 20:10   #2
YOKO
V.I.P
 
Avatari i YOKO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: guess
Posts: 17,858
Thanks: 5
Thanked 3,911 Times in 2,593 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 205
YOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėmYOKO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gezuar Pashket!!

http://m.youtube.com/watch?v=h6dwOX6N_Tk
__________________
Freud says there are no accidents.
YOKO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2014, 20:26   #3
Talebani
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 78
Thanks: 5
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 6
Talebani ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gezuar Pashken,gezime ne familjet tuaja t' gjith shqiptarve,qe Pashken e kan fest te tyre.
Paqa hormonia e dashuria mes njerzve kudo ne rruzullin toksor e ne veqanti nder ne shqiptaret.
Zoti e bekoft kombin shqiptar.
Talebani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-04-2014, 20:57   #4
CERMENIKASI
I LARGUAR
 
Avatari i CERMENIKASI
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 1,632
Thanks: 327
Thanked 431 Times in 242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
CERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėmCERMENIKASI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Pėr shumė vjet festėn e Pashkėve pėr Shqiptarėt ortodoks.
__________________
Jam gegė por mos ma shajė kush Toskėrinė
CERMENIKASI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-04-2014, 17:26   #5
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Krishti u ngjall!
Gezuar per shume vjete.
Pacit drite nga drita qe nuk perendon.
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-04-2015, 20:38   #6
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,598
Thanks: 339
Thanked 603 Times in 396 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Neser eshte e diela e Dafinave.
Merrni nga nje dege dafin dhe vereni posht jastekut para se te flini gjume.

Kalofshi gezuar javen e madhe!
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 09:18   #7
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,263
Thanks: 124
Thanked 317 Times in 211 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gezuar per shume vjet pashket per ata qe i festojne!

Krishti u ngjall!
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 09:23   #8
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,631 Times in 2,785 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gezuar Pashket Orthodokse te gjithe besimtarve.
Paqe dhe harmoni ne zemrat dhe familjet e juaja!
Krishti u Ngjall!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:18   #9
nghi ngo
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2013
Posts: 2,073
Thanks: 1,789
Thanked 757 Times in 543 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 75
nghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėmnghi ngo i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Me te vertet u ngjall!

Gezuar Pashket. Zoti ju bekofte me nje shendet te mire dhe gezim e hare ne zemer.

Krishti u ngjall!
nghi ngo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:22   #10
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

U ngjall qe javen e kaluar m’duket. Ne tre kater tema. Prap sot e? E paska bo vdekjen si buk e uj ky grupi.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:23   #11
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

More para disa diteve ja urum pashket, sa her festohet kjo feste se ide nuk kom ?
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:26   #12
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
U ngjall qe javen e kaluar m’duket. Ne tre kater tema. Prap sot e? E paska bo vdekjen si buk e uj ky grupi.
Hahahhahahahahahhahaha ti do pushkatim, njeher moti kohe me nje shok timin, ai eshte shume hajgaregji por te njejten koh i merr gjerat serioz, ishim duke ec rruges, kalon nje duke thene, u ngjall Krishti, u ngjall, edhe ky po e pyet ku more ku u ngjall me habi, ai vetem e shiqoj edhe e u largu hahahhahahahah sa te qeshmen e kemi pas ba.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:28   #13
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,417
Thanks: 0
Thanked 1,063 Times in 923 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
More para disa diteve ja urum pashket, sa her festohet kjo feste se ide nuk kom ?
Sa t’dush. Kishat shqiptare dy here. Njehere katoliket edhe nje jave me vone ortodokset. Rralle i bi jo nje jave por 4 jave me vone.

Ti vete je i lire t’a festosh si te te teket. Mjaft t’a festosh.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:32   #14
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,631 Times in 2,785 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
More para disa diteve ja urum pashket, sa her festohet kjo feste se ide nuk kom ?
ne besimin kristian bejne pjese 2 grupe:
I pari perfshin besimtaret Katolike, Protestante, etj…
Ne te dytin bejne pjese besimtaret e krishtere por Orthodoks.
Ndryshimi eshte vetem ne kalendarin qe perdorin pra Kalendari Gregorian dhe ai Julian, kaq.
Krishti eshte po ai, dhe nuk ndryshon.
Thjesht njerezit (besimtaret)kane nje diskordance prej nje jave , qe rrjedh vetem nga kalendari qe perdoret per festat fetare!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:35   #15
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,469
Thanks: 15,950
Thanked 9,447 Times in 6,381 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
More para disa diteve ja urum pashket, sa her festohet kjo feste se ide nuk kom ?
Qdo vit ky muhabet...vdes,ngjallet dhe .....Shpresa dhe drita trimfojnė mbi tė keqen dhe errėsirėn…

PS...qe kur ka lindur nuk i ka zgjidhur.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 10:46   #16
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,072
Thanks: 836
Thanked 3,152 Times in 1,757 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
ne besimin kristian bejne pjese 2 grupe:
I pari perfshin besimtaret Katolike, Protestante, etj…
Ne te dytin bejne pjese besimtaret e krishtere por Orthodoks.
Ndryshimi eshte vetem ne kalendarin qe perdorin pra Kalendari Gregorian dhe ai Julian, kaq.
Krishti eshte po ai, dhe nuk ndryshon.
Thjesht njerezit (besimtaret)kane nje diskordance prej nje jave , qe rrjedh vetem nga kalendari qe perdoret per festat fetare!
Flm dhe respekt per ty, amo une kam inat ket ortodoksin ne Shqiperi perderisa kan Janullatosin ne kryesi, thjesht nuk e uroj nje grek apo shka, sepse nje brum jon.
Aq shume arrin injoranca sa me kujtohet disa ketu qe e mbronin Janullen, thojshin i ka mbajt shqiptaret me buk gjat luftes, po mire pse asnjeher nuk u distancu nga deklaratat e Irinejit duke urdheru per gjenocid ne Kosove.
Ma bene hallall se e zgjata pak.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 11:03   #17
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,631 Times in 2,785 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Flm dhe respekt per ty, amo une kam inat ket ortodoksin ne Shqiperi perderisa kan Janullatosin ne kryesi, thjesht nuk e uroj nje grek apo shka, sepse nje brum jon.
Aq shume arrin injoranca sa me kujtohet disa ketu qe e mbronin Janullen, thojshin i ka mbajt shqiptaret me buk gjat luftes, po mire pse asnjeher nuk u distancu nga deklaratat e Irinejit duke urdheru per gjenocid ne Kosove.
Ma bene hallall se e zgjata pak.
Ti ke pjeserisht te drejte sepse ne Ballkan por edhe me gjere feja (besimi fetar) eshte perzier qellimisht me kombin pra shkurt, eshte perzier feja me kombin duke shkaktuar ndarje, perkatesi,dhe shpeshhere edhe lufte midis njerezve.
Religjioni domosdoshmerisht duhet te merret vetem me anen spirituale te njerezimit sepse ajo bazohet ne nje doktrine strikte, te mirepercaktuar dhe shume shekullore, ndersa politika eshte k*rve dhe ndryshon brenda 24 oreve dhe nuk bazohet ne doktrina por thjesht ne interesa dhe dallavere.
E keqja eshte qe politika ka qene gjithnje e afte te manipuloje Religionin, ndersa e kunderta nuk ka ndodhur, pervec shekujve te mesjetes, ku doktrina fetare mbizoteronte jo vetem politiken por edhe shkencen ne shume fusha te saj.
E mira e njerzimit besoj eshte qe te mos i ngaterrojne keto dy koncepte, aty ku keto nderthuren dhe pleksen djallezisht, aty gjenerojne edhe konflikte! Historia eshte e mbushur plot me fakte te ketij lloji, dhe jo me kot vende me legjislacion modern dhe te perparuar kerkojne ndarje te shtetit ligjor nga Religjioni duke krijuar shtete Laike.
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 11:15   #18
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,145
Thanks: 15,607
Thanked 13,223 Times in 8,355 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 708
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gėzuar Pashkėn gjithė orthodoksėve.
Mbarėsi tė gjithėve.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 12:55   #19
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,515
Thanks: 3,656
Thanked 2,951 Times in 1,999 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gėzuar Pashkėt, tė gjithė bashkė.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-04-2019, 12:57   #20
Esther
∞∞∞∞∞∞
 
Avatari i Esther
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Vendndodhja: Zero-Free-Time Zone
Posts: 5,816
Thanks: 3,191
Thanked 2,137 Times in 927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Esther ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gezuar Pashken !

Gezuar Pashket dhe vec mbaresi paci me familjet tuaja!
__________________
"You may shoot me with your words,
You may cut me with your eyes,
You may kill me with your hatefulness,
But still, like air, I’LL RISE." M.A.
Esther nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur