Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2014, 17:41   #1
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Irenej bekon mbreterit Serb ne Shkoder. Gejxh ne Tirane me ftese te Janullatosit.

KISHA ORTHODHOKSE AUTOQEFALE E SHQIPĖRISĖ

NJOFTIM

Shenjtėrimi i Kishės sė re Katedrale “Ngjallja e Krishtit”, Tiranė
Ditėn e diel, mė 1 qershor 2014, do tė kryhet nė Tiranė shenjtėrimi i Kishės sė re Katedrale “Ngjallja e Krishtit”, nga Tėrėshenjtėria e Tij, Patriarku Ekumenik, Vartholemeu I, me pjesėmarrjen e Fortlumturive tė Tyre, Patriarkut tė Jerusalemit, Theofilit; tė Serbisė, Irineut; tė Rumanisė, Danielit; tė Kryepiskopit tė Qipros, Krisostomit; tė Athinės, Jeronimit; tė Varshavės, Savės, si dhe tė Kryepiskopit tė Tiranės, Anastasit. Do tė bashkėmeshojnė edhe Hirėsitė e Tyre Mitropolitė, pėrfaqėsuesit e Patriarkėve, tė Aleksandrisė, tė Antiokisė, tė Moskės, tė Bullgarisė dhe tė Gjeorgjisė.
Siē dihet, gjatė persekutimit shumėvjeēar e tė pareshtur tė Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė (1967-1990), regjimi totalitar ateist shkatėrroi njė numėr tė madh kishash tė shenjta ose i ktheu ato nė magazina, kovaēhana, reparte ushtarake e qendra argėtimi. Madje nė vitin 1965, Kisha Katedrale nė sheshin qendror tė Tiranės u shemb dhe nė vend tė saj u ndėrtua njė hotel pesėmbėdhjetėkatėsh.
Kompleksi i Kishės sė re Katedrale “Ngjallja e Krishtit” nė qendėr tė Tiranės sė bashku me kishėzėn “Lindja e Krishtit”, kambanoren dhe Qendrėn Sinodike, ėshtė simboli i rindėrtimit nga themelet nė tė gjitha fushat i Kishės Orthodhokse Autoqefale tė Shqipėrisė, nga viti 1991 deri sot.
Pasditen e sė dielės, do tė vijojė njė koncert festiv rinor nė Qendrėn Kulturore moderne, nė ambientin poshtė Kishės Katedrale.
Nė veprimtaritė festive do tė jenė tė pranishėm Presidenti i Republikės, z. Bujar Nishani; Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta; Kryeministri, z. Edi Rama dhe Kryetari i opozitės, njėkohėsisht dhe Kryetar i Bashkisė sė Tiranės, z. Lulzim Basha, tė cilėt nė mėngjesin e sė hėnės, mė 2 qershor, do tė presin zyrtarisht Primatėt Orthodhoksė.
Ngjarja e shenjtėrimit pėrbėn njė bekim tė veēantė jo vetėm pėr orthodhoksėt e Shqipėrisė, por dhe pėr gjithė vendin. Pėr mė tepėr, pėrbėn njė dėshmi shumė tė rėndėsishme tė Orthodhoksisė nė mbarė botėn.

Tiranė, 27 maj 2014

Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 17:43   #2
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Kompleksi i Katedrales sė re tė Tiranės “Ngjallja e Krishtit”

Kompleksi i Katedrales sė re tė Tiranės “Ngjallja e Krishtit”, ėshtė ndėrtuar nė qe-ndėr tė kryeqytetit, nė njė truall qė u dha gradualisht nga autoritetet shtetėrore (2001-2005) nė kompensim tė truallit tė kishės sė vjetėr katedrale tė Tiranės, e cila u shkatėrrua nga regjimi ateist mė 1967. Pėr studimin arkitekturor tė veprės, nė vitin 2002 u zhvillua njė konkurs ndėrkombėtar, ku fitues u shpall zyra “Papadatos Partnership LLP Architects”, nga Nju Jorku. Nė vijim, projektit fillestar iu bėnė pėrpunime tė mėtejshme.

Kompleksi i veprės pėrbėhet nga kėto korpuse: Kisha katedrale, Kishėza, Kambanorja, Selia e Sinodit tė Shenjtė dhe Qendra Kulturore.
Koncepti arkitekturor i Kishės katedrale mbėshtetet nė ciklin, qė pėrmban kuptimin e kohės sė pafundme (sė pėrjetshme), aksi kulmor i tė cilit (ai qė lidh tokėn me Qiejt) pėrbėn edhe qendrėn e tė gjithė ansamblit. Ky aks ėshtė po ashtu edhe qendra e njė kryqi tė madh, me gjatėsi dhe gjerėsi 49 m, krahėt e tė cilit pėrbėjnė masat kryesore mbėshtetėse tė kishės. Kisha mbulohet me kupolė, me dia-metėr tė brendshėm 26 m dhe lartėsi 23 m, ndėrsa katėr masat mbėshtetėse pėrfundojnė me mbulesa gjysmėcilindrike.
Kryqi i kupolės, katėr mbulesat gjysmėcilindrike tė masave mbėshtetėse dhe tri absidat e Hierores janė tė veshura me fletė bakri ngjyrė floriri. Nė ndarjet ndėrmjet dritareve tė kupolės janė vendosur perimetrikisht 52 elementė dekorativė nė reliev, ndėrsa katėr masat mbėshtetėse dekorohen me basoreliev, me temė siglėn dhe kallirin, si simbol i sakrificės dhe pjellorisė.
Pamja perėndimore - fasada e kishės formohet nga njė hark i madh. Ky hark krijon pėrshtypjen e mikpritjes dhe shiriti i ndritshėm i qelqtė, nė ngjyrė tė kaltėr, tė jep pėrshtypjen e harkut tė ylberit. Muri perėndimor ėshtė i veshur me mermer tė bardhė dhe nė qendėr tė tij ndodhet hyrja kryesore. Mbi hyrjen kryesore ėshtė vendosur njė kryq i madh i bronztė, i qarkuar nga dy kallinj, simbol i dashurisė sakrifikuese dhe i pėrkushtimit (Joani, 12.24).
Lozha (gjinekoniti), qė ndodhet mbi narteksin dhe dy hajatet anėsore, disponon dysheme tė shkallėzuar, nė mėnyrė qė tė gjithė besimtarėt tė kenė kontakt pamor me naosin qendror, amvonin dhe ikonostasin. Kupola pėrbrenda ėshtė me reliev tė dekoruar me mozaik, nė qendėr tė tė cilit mbizotėron “i Gjithėpushtetshmi”, ndėrsa dymbėdhjetė ndarjet pėrreth mbulohen me paraqitjen e dekoruar tė qiellit. Pėrqark tė Gjithėpushtetshmit, dymbėdhjetė rreze tė krijojnė ndjesinė e rrezeve tė Dritės Hyjnore, e cila nėpėrmjet dritareve pėrēohet nė tė gjithė qytetin. Po ashtu me mozaik ėshtė zbukuruar absida e hierores dhe katėr harqet qė mbajnė kupolėn.
Llambadari qendror ėshtė kompozuar me fletė bronzi, duke krijuar nivele tė njėpasnjėshme qirinjsh nė formė rrethore dhe gjysmėrrethore. Po ashtu, 120 qirinj, tė shpėrndarė nė mėnyrė perimetrike, plotėsojnė ndriēimin e kishės.
Nė qoshen veriperėndimore tė truallit ėshtė ndėrtuar Kishėza, e cila mbulohet me ēati nė formė kryqi. Kubeja e saj, e veshur me fletė bakri, pėrfundon me dritare rrethore. Hierorja veēohet nga njė ikonostas i gdhendur nė dru, ndėrsa nga njė dritare rrethore e qelqtė, nė qendėr tė dyshemesė, drita natyrale hyn nė pagėzimoren, e cila gjendet pikėrisht poshtė kishėzės, nė katin e nėndheshėm. Kishėza i kushtohet Lindjes sė Krishtit dhe ėshtė e zbukuruar me ikonografi murale.
Konceptimi arkitekturor i Kambanores me lartėsi 46 m u bė nga Kryepiskopi Anastas, ndėrsa projektimi pėrfundimtar u krye nga njė grup projektuesish. Ajo pėrbėhet nga katėr llambadhe Pashke, tė cilat simbolizojnė katėr Ungjillorėt qė shpallin Ngjalljen. Ato bashkohen rreth boshtit qendror tė shkallėve. Shkalla rrethore tė ēon nė dy kate tė hapura, ku janė vendosur 16 kambana. Mbi kambana, ka njė orė katėrfaqėshe shėnon kohėn.
Nė anėn lindore tė Kompleksit gjendet Selia e Sinodit tė Shenjtė, ku do tė vendosen zyrat e Sinodit, tė Kryepiskopatės, biblioteka dhe dy kishėza. Kėto mjedise janė tė vendosura nė katėr kate tė mbidheshme e nė dy tė nėndheshme. Nė katin e tretė, tri veranda tė mėdha shikojnė drejt qendrės sė Tiranės e Kishės katedrale.
Plotėsimi i nevojave pėr njė Qendėr Kulturore dhe Konferencash u realizua me shfrytėzimin e dy kateve tė nėndheshme, nėn sheshin e kishės katedrale. Qendra pėrmban amfiteatėr, me kapacitet prej 500-850 vendesh, qė mund tė pėrdoret, gjithashtu, edhe pėr referate, shfaqje dhe veprimtari muzikore. Krahu i mjediseve ndihmėse - prapaskenave, krijojnė mundėsi qė salla tė pėrdoret edhe si teatėr.
Nė pjesėn lindore tė amfiteatrit, ėshtė krijuar njė muze i vogėl, njė sallė referatesh, mjedise pėr bankete dhe njė sallė pėr ekspozitat dhe veprimtaritė e fėmijėve.
Nė tė djathtė tė shkallėve tė mermerta madhėshtore qė tė ēojnė drejt Kishės katedrale, ekziston njė hapėsirė e bollshme pėr ambientet e librarisė dhe tė dyqanit tė objekteve kishtare. Ndėrkohė, nė krahun e majtė tė shkallėve ndodhen dy salla pėr takimet e tė rinjve dhe e besimtarėve pas mbarimit tė shėrbesave kishtare. Nė anėn veriore, pėrpara Qendrės Kulturore, ėshtė krijuar njė amfiteatėr i vogėl, i hapur, pėr veprimtari verore.
Me kėtė vepėr, Kisha Orthodhokse Autoqefale e Shqipėrisė synon tė kontribuojė nė plotėsimin esencial tė nevojave fetare tė besimtarėve, nė kultivimin shpirtėror tė tė rinjve, nė rimėkėmbjen e jetės kulturore dhe sociale tė Tiranės dhe, mė gjerė, tė tė gjithė Shqipėrisė. Gjithashtu, ajo ka si qėllim tė kontribuojė nė zhvillimin e marrėdhėnieve ndėrkulturore ndėrmjet grupeve sociale dhe nė plotėsimin e nevojave strehimore tė Sinodit tė Shenjtė dhe tė Kryepiskopatės sė Tiranės. Morfologjia e jashtme e Kompleksit gėrshetohet si me formėn e Kishės katedrale, ashtu edhe me arkitekturėn karakteristike tė godinave ministrore rreth saj dhe integrohet harmonikisht nė qendrėn historike tė kryeqytetit, duke i shtuar asaj elementė evolutivė tė shek. XXI.
Iniciativa, mbledhja e fondeve dhe mbikėqyrja e veprės u bė nėn kujdesin personal tė Kryepiskopit.

Tė dhėna pėr Kompleksin
Sipėrfaqja e truallit: 5039 m2
Sipėrfaqja e katedrales: 1660 m2
Lartėsia e katedrales: kupola 29.2 m,
kryqi 32.2 m
Sipėrfaqja e kishėzės: 55 m2
Lartėsia e kishėzės: 6.3 m
Sipėrfaqja e qendrės sinodike: 830 m2
Lartėsia e qendrės sinodike: 22 m
Sipėrfaqja e kambanores: 42 m2
Lartėsia e kambanores: kubeja 43 m,
kryqi 46 m
Fillimi i veprės: korrik 2004

Pėrfundimi i veprės: maj 2012Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 17:44   #3
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

MBERRITJA NE TIRANE E PATRIARKUT EKUMENIK VARTHOLOMEU I

Davidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 17:47   #4
Davidi
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Jun 2013
Posts: 185
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Davidi ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė TiranėDavidi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 21:04   #5
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 208 Times in 148 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Shqiperia ka nevoj per spitale,shkolla,qerdhe e strehimore.
Kisha si objekt qenka diqka shum fenomenale ,edhe kta qunat qe kan dal ne pritje te kti delagacioni kishtar me ben te perlotem pak.
Urime besimtarve te besimit ortodoks kjo kish,te ta gezojn me shendet ,me dashuri per Zotin dhe kombin. .Paqa e Zotit qoft me ne Amin.
Paqe.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 21:08   #6
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

U perlote edhe per priftin serb irinej Ganimet apo
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 22:05   #7
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

qenkan mbledhur gjithe djajt e zinj, fare e shpifur.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 31-05-2014, 23:21   #8
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Kam qene nja dy here si vizitor aty tek katedralja.

Nuk duhet te ngaterrojme Shqipetaret ortodokse me greket dhe serbet.
Shqipetaret ortodokse kane qene historikisht per perparimin e kombit tone. Ata kurre nuk do te nxirren nga historia jone .

greket jane ata qe duan te na ngaterrojne per qellimet e tyre ekstremiste por Shqipetaret ortodokse nuk e shesin kombin. Kjo eshte e sigurte.

Kryepiskopi Serb? Ndoshta ai vete nuk duhej te vinte ketu. Ndoshta ai nuk ka lidhje me luften e Kosoves??? (pyes kur nuk e di)
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 04:40   #9
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,090
Thanks: 8,064
Thanked 3,693 Times in 1,960 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Ne nje shtet laik, siē eshte Shqiperia, do t'ishte mire te rrespektohej parimi i ndarjes se shtetit nga feja.
Pse kreret e kishes "autoqefale" otodokse nuk ftuan ne ceremoni as krere katolike, as muslimane ? Ky ostracizem eshte vertete shokues. Shokues eshte poashtu pjesemarrja ne kete ceremoni fetare te krereve laike shteteror.

Perfundim : as katedralja e Pishtines, as kjo e Tiranes nuk kontribuojne ne zvoglimin e distances se madhe qe ndan shqiptaret nga Evropa perendimore (BE-ja).

I juaji, Fshatari qe s'gabon kurre !
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 09:11   #10
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,918
Thanks: 778
Thanked 1,035 Times in 366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

ta gezoni shenjterimin kuptohet ate shenjterim qe mund te te jap dikush i cili ka bekuar kriminelet dhe armet e tyre qe vrane femije e pleq dhe perdhunuan femra te pambrojtura.
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 09:25   #11
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,648
Thanks: 7,003
Thanked 8,242 Times in 5,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
ta gezoni shenjterimin kuptohet ate shenjterim qe mund te te jap dikush i cili ka bekuar kriminelet dhe armet e tyre qe vrane femije e pleq dhe perdhunuan femra te pambrojtura.
nuk e prisja nje urim te tille nga nje e krishtere
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 09:30   #12
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,891
Thanks: 769
Thanked 474 Times in 284 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Kryepiskopi Serb? Ndoshta ai vete nuk duhej te vinte ketu. Ndoshta ai nuk ka lidhje me luften e Kosoves??? (pyes kur nuk e di)
Nuk e din?
Ja te tregoj une.

Te gjitha sulmet kunder shqiptareve te Kosoves (nuk po flas per lufterat e mehershme, pos kesaj te fundit) jane bere, jo nje here, jo dy, jo tri... por gjithhere me BEKIMIN e kishes pravosllave serbe.
Pra, bekimin e kesaj kishe e ka pasur Millosheviqi, Shesheli, njesite policore, parapolicore, ushtarake, paraushtarake...
Per kreun, pikerisht per kete kreun, e kishes pravosllave serve, Kosova eshte "djepi i Serbise", keshtuqe cdo veper per ruajtjen e ketij "djepi", se pari bekohet (e merr izen) e po kesaj kishe te shpifur.


*
__________________
Be what you are. Do not follow one another. If you practice honesty of mind, sincerity of spirit and detachment, you will know your Self, ... Me, ... Lord.
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 09:31   #13
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,918
Thanks: 778
Thanked 1,035 Times in 366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
nuk e prisja nje urim te tille nga nje e krishtere
ne fakt qe te isha e drejte me ata veladonzinjte me larte duhej ti mallkoja, por ate te drejte e ka Zoti, jua shperblefte te gjitheve sipas hakut atyre qe kane derdhur gjak shqiptaresh.
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 09:35   #14
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
Kryepiskopi Serb? Ndoshta ai vete nuk duhej te vinte ketu. Ndoshta ai nuk ka lidhje me luften e Kosoves??? (pyes kur nuk e di)
ai ka teper lidhje,eshte nje maskara,atij ku do qe i jepet mundesia te flase,ben rolin e polikanit madje nje politikani ekstremist,duke quajtur kosoven djepin e serbise,qe serbia sduhet ta njohe kurre ate eyj etj,mund te te sjell apo kerko e gjej vete deklaratat e famshmve te tij qe jane te shumta dhe pa te ndalur,mund ti gjesh ne te gjitha gazetat shqiptare online...
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 09:41   #15
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

alkoma lexo me qetesi..

http://www.balkanweb.com/kerko.php?Fjala2=irinej

http://www.shqiptarja.com/kerko.php?Fjala2=irinej

http://www.gazetatema.net/web/?s=irinej&x=0&y=0

http://www.shekulli.com.al/web/search.php?go
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 11:00   #16
Xhebraili
El Pistolero
 
Avatari i Xhebraili
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Peja
Posts: 4,028
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 7 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 34
Xhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėmXhebraili i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Ketij duhet te ja vizatosh qfare qelbesire eshte irinej qe ta kuptoj,nese ngjallet krishti me anen e lutjeve te tij atehere bashkohem me ateistat se zoti nuk din qkaoshte drejtesia edhe nuk egziston
__________________
Mixhok..
Xhebraili nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 12:50   #17
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

TURP E FAQJA E ZEZE-Shpaloset flamuri serb nė oborrin e Katedrales “Ngjallja e Krishtit”

Njė grup tė rinjsh kanė shpalosur flamurin serb nė oborrin e Katedrales.

BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 12:56   #18
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

LOL..........FOTO LAJM/ Kisha ortodokse bėn bashkė politikėn shqiptare
TemA Online
Javėt e fundit politika shqiptare ka qenė shumė e acaruar, me akuza e kundėrakuza nga tė gjitha palėt.

Por, ceremonia e shenjtėrimit tė Kishės sė re Katedrale “Ngjallja e Krishtit”, duke se ka pajtuar pėr njė moment politikanėt kryesorė nė vend.

Kėshtu, gjatė kėsaj ceremonie, kryeministri Edi Rama ėshtė ulur krah pėr krah me presidentin Nishani, ndėrkohė qė kreu i Kuvendit, Ilir Meta, ėshtė ulur nė krah tė Lulzim Bashės.
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 13:07   #19
BLEDI_SH
V.I.P
 
Avatari i BLEDI_SH
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Posts: 2,746
Thanks: 67
Thanked 117 Times in 50 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
BLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėmBLEDI_SH i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BLEDI_SH Shiko postimin
TURP E FAQJA EZEZE-Shpaloset flamuri serb nė oborrin e Katedrales “Ngjallja e Krishtit”

Njė grup tė rinjsh kanė shpalosur flamurin serb nė oborrin e Katedrales.

ajo qe te acaron me teper ne kete foto,eshte ai magjypi i midisit me bluze te kuqe,qe ben me 3 gishta te bashkuar,qe te gjithe ja dine kuptimin...gjithashtu dhe ata 2 langaraqet majtas,qe tregojn me dore poshte...sikur duan te thojne :- urdheroni ju a ngritem flamurin ne mes te tiranes.....
BLEDI_SH nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-06-2014, 13:13   #20
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,296 Times in 2,412 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: 1 qershor 2014: Shenjtėrimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” nė Tiranė

........................................

E fshiva. Me mire keshtu!
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur