Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-08-2015, 11:25   #1
Seminarist
Άγιος Ειρηναίος της Λυών
 
Avatari i Seminarist
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 19
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Seminarist ėshtė nė rrugė tė mbarė
SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit


Amen
Seminarist nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-08-2015, 16:36   #2
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 205 Times in 147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Te min.24.50 duket nji harte qe eshte politike e ska te bej as gje me besimin.Kur se aty te nyjet e lidhura as ska baz besimi e as llogjike.Thjesht ,Greqia nen masken e Ortodoksis qan hallin e besimit,e qe ne fakt ska as pak te bej me tė.


Besimi ,nuk kalon tek Perendia as permes Greqis e as permes nyjeve ,por permes gjuhes dhe zemrave te pasterta e te penduara dhe te nenshtruara nen vullnetin e Zotit.

Me vet faktin qe kisha greke as nji here nuk ka treguar as vullnet ta ndihmoj kishen simoter shqiptare ,ėshte tregues se vet kisha greke ėshte politike dhe larg qellimeve te pasterta besimesh .
Me vje keq per katandisjen tuaj ne ate deregje sa nuk e kuptoni se perzirja e shtetit grek ju ua ndalon edhe besimin ne Zot dhe ju lė pa besim.
Thirrni mendjes ,se Zoti ju do si shqiptar sepse te till u fali...mos degjoni kishen greke,se ajo e ka shit shpirtin te Djalli.Do te ju uroj kur ta ngritni kishen e re ,me te bukur dhe ku zemra flet shqippaqe
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=jE_nX_SSPKM
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 10:21   #3
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Shen Kosma Etoliani eshte aresyeja pse Kisha Orthodhokse ekziston sot ne Shqiperi.Te mos ishte Kozmai do te ishin islamizuar te gjithe shqiptaret. Kjo del qarte edhe nga filmi. Orthodhoksi duhet te kete fuqine te pohoje Krishtin ne cdo rrethane, e bile deri ne martirizim. Nuk duhet te kemi frike nga kundershtaret tane. Mendoj se nuk duhen lene nga moderatoret,nese e kane hapur kete faqe vertet per ortodokset.
Shen Kozmai eshte shenjtor dhe nderohet ne ikonostasin e Kishave tona, sepse sic thuhet edhe ne tropar: "E more kryqin tend, lecite fjalen dhe sherbeve ne altarin e Zotit Krisht".
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:11   #4
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Ky palacoja ka qene anti shqiptar,.

http://gazeta55.al/kozma-etoliani-kl...dhe-hebrenjte/
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:23   #5
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Shen Kozmain e ka dashur edhe Ali Pashai. Bile ndertoi edhe Manastirin ne Kolkondas (Libofshe), ku eshte edhe sot varri i shenjtit. Kjo eshte e vertete historike. Sipas kesaj llogjike, pra i bie qe Ali pashai nuk ka qene shqiptar, gje qe kundershtohet nga historia. Ne vazhdim te llogjikes (se ftohte) i bie pra qe nuk jane shqiptare te vertete ata qe shajne Shen Kozmain, dhe te jene ashtu sic thone keta me siper. Duhet te lajne pra gojen ata qe thone se jane ''shqiptare''. Llogjika se cdo orthodhoks qe mbron Shen Kozmain eshte anti-shqiptar bie poshte dhe ju kthehet juve si bumerang. Eshte e qarte, e quajne veten ''shqiptare'', sa qe shpirtin e kane ne shkretetirat e arabise. Emri "shqiptar'' sot po shperdorohet.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:35   #6
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,421 Times in 6,364 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Vasilisqiris ndodhet ne mbarim te sheshit te kuq,dhe jo brenda ne muret e Kremlinit.
@ilias spirillaqis.
Thuaj atij VDEKSIT KUFOME permetaritpederastis te beje nje travel...lol ne Moske.Qe mos te ilustroje gabim heren tjeter cnn(e leshit).
efkalistoraqis.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Kreml.jpg (15.2 KiloByte, 115 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:40   #7
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Kisha jone e Shenjte Orthodhokse shtrihet nga Kamcatka ne Amerike dhe ne krye te Saj eshte Zoti yne Jisu Krisht. Cfaredo te ndodhe Kisha Orthodhokse do te jete deri ne fund.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:40   #8
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmain e ka dashur edhe Ali Pashai. Bile ndertoi edhe Manastirin ne Kolkondas (Libofshe), ku eshte edhe sot varri i shenjtit. Kjo eshte e vertete historike. Sipas kesaj llogjike, pra i bie qe Ali pashai nuk ka qene shqiptar, gje qe kundershtohet nga historia. Ne vazhdim te llogjikes (se ftohte) i bie pra qe nuk jane shqiptare te vertete ata qe shajne Shen Kozmain, dhe te jene ashtu sic thone keta me siper. Duhet te lajne pra gojen ata qe thone se jane ''shqiptare''.
Ali Pasha o birazer ka qene oportunist. Sia ndiente shume per shqiperin.
Kush e di si ka qene marrdhenia e tyre qe e mbronte.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:43   #9
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Ali Pasha o birazer ka qene oportunist. Sia ndiente shume per shqiperin.
Kush e di si ka qene marrdhenia e tyre qe e mbronte.
Me kete llogjike or bac, ke hedhur poshte historine e cila flet ndryshe. Koka e Aliut shkoi ne stamboll. Pra ka qene armik i sulltanit. Ju qe i delni kunder duhet te jeni miqte e sulltanit (sot erdogan).
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 12:47   #10
zirconium
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Posts: 16,930
Thanks: 218
Thanked 1,634 Times in 1,042 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 114
zirconium ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Me kete llogjike or bac, ke hedhur poshte historine e cila flet ndryshe. Koka e Aliut shkoi ne stamboll. Pra ka qene armik i sulltanit. Ju qe i delni kunder duhet te jeni miqte e sulltanit (sot erdogan).
Cthua mo?
Po koka i iku se donte pavarsi nga porta e lart po seshte se e rruante per shqiperin shume.

Une miku i Erdoleshit? Je ne terezi ti mo birazer?
Eshte e diel po mos bej gjynafe se me meshen ne greqisht sot.
zirconium nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 13:06   #11
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zirconium Shiko postimin
Cthua mo?
Po koka i iku se donte pavarsi nga porta e lart po seshte se e rruante per shqiperin shume.

Une miku i Erdoleshit? Je ne terezi ti mo birazer?
Eshte e diel po mos bej gjynafe se me meshen ne greqisht sot.
Ali pashai vjen pas Gjergj Kastriotit ne listen e figurave historike, dhe hodhi faren e nje shteti te mirefillte. Ekziston letra qe u eshte derguar orthodhokseve te Beratit, per te mbledhur para per ndertimin e Manastirit te Shen Kozmait, ku pjesen kryesore e dhe vete. E njihte qe ne rini familjarisht dhe kishin dashuri dhe venerecion per shenjtin.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 14:52   #12
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmai eshte shenjtor dhe nderohet ne ikonostasin e Kishave tona, sepse sic thuhet edhe ne tropar: "E more kryqin tend, lecite fjalen dhe sherbeve ne altarin e Zotit Krisht".
kozmai ka qene poshtersire. kurse krishti nuk ka ekzistuar, e kane sajuar sipas hyjnise egjiptiane Horus.
kristianizmi eshte nje mit egjiptian.

epo ca ta verteta ju duhen thene ju idioteve ortodokse

magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 15:17   #13
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Mos u fryni shume, seicili e njeh te verteten personalisht, .. Persa i perket Shen Kozmai kete ne e kemi shenjtor dhe profet, si p.sh,. muahameti per myslimanet
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 15:32   #14
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Mos u fryni shume, seicili e njeh te verteten personalisht, .. Persa i perket Shen Kozmai kete ne e kemi shenjtor dhe profet, si p.sh,. muahameti per myslimanet
kozmai dhe muhameti, te dy njerez te poshter.

hape njeher videon ne youtube, te mesosh cili ishte "jezusi", zot imagjinar copy paste i Horusit egjiptian, mos degjo ate janullaq idiotin, se te genjen
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 15:38   #15
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga invictus Shiko postimin
kozmai dhe muhameti, te dy njerez te poshter.

hape njeher videon ne youtube, te mesosh cili ishte "jezusi", zot imagjinar copy paste i Horusit egjiptian, mos degjo ate janullaq idiotin, se te genjen
Une them se ty te genjejne egjyptianet,
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-06-2017, 18:31   #16
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,998
Thanks: 11,682
Thanked 9,634 Times in 6,155 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 499
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

beni e mbani per shenjt nje sumtekelek te ndyre....ti Spira mbaje edhe ne krevat por mos na e shisni ketu per te shenjte se nuk po flet me delet qe ke ne qishne tende o njeri i mbrapshte.....

kta vampire e sherbetore te Selqukistave dhe kishes orthodhkse Greke nuk kane bere asgje te mire per kombin tone.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2017, 13:02   #17
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Shen Kozmai eshte shenjtori yne, se marr vesh c`pune kane jo orthodhokset qe nderhyjne,
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2017, 14:30   #18
Albo
Shpirt Shqiptari
 
Avatari i Albo
 
Data e antarėsimit: Feb 2013
Vendndodhja: Philadelphia
Posts: 28
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
Albo ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Kujtimi i Hierodėshmorit tė Shenjtė Kozma nga Etolia

“Kozmai, stolia dhe bukuria e botės, pasi braktisi botėn e pėrkohshme, jeton nė pėrjetėsi”.

Me kėto fjalė, biografi i hirshėm, karakterizon personalitetin e shenjtė dhe punėn e hierodėshmorit shėn Kozma, i cili kremtohet ēdo 24 Gusht.
Me qindra besimtarė u mblodhėn dhe sivjet ne Manastirin e hirshėm tė Shėn Kozmait nė Kolkondas tė Fierit, tė cilėt ndoqėn dhe morėn pjesė nė Liturgjinė e Shenjtė tė drejtuar nga Mitropoliti i Beratit, Vlorės, Kaninės dhe gjithė Myzeqesė Imzot Ignati.
Shėn Kozmai zbukuron botėn me jetėn e tij tė shenjtė, me mėsimdhėniet e tij tė frymėzuara nga Shpirti i Shenjtė, me pėrfundimin e tij martirik tė lavdėruar. Figura, si shėn Kozmai i Etolisė, rrallė shfaqen nė skenėn e historisė njerėzore.
Njė referim i shkurtėr rreth jetės dhe ofresės sė tij, do tė ketė shumė dobi shpirtėrore.
Kosta, u quajt nė pagėzimit e shenjtė. Lindi mė 1714 nė fshatin Megalo Dhendro tė Etolisė, prandaj dhe quhet Etolosi. Prindėrit e tij ishin shpresėtarė dhe e rritėn “me edukimin dhe kėshillat mė Zotin”. Qė i vogėl tregonte njė prirje tė madhe dhe gatishmėri pėr Besėn dhe Shkrimet. Nga mėsuesit e urtė tė atdheut tė tij mėsoi shkrimet e Hirshme dhe klasike. Pas studimeve tė tij u emėrua mėsues. Dhe, kur mė vonė u hap shkolla e famshme Athoniadha, nė Malin e Shenjtė, la profesionin e mėsuesit dhe u regjistrua atje, ku mori mėsime mė tė larta nga pedagogė tė shquar.
Nė vitin 1759 u bė mura nė manastirin e Filotheut dhe mori emrin Kozma. Mė pas u hirotonis prift. Me zell tė madh iu pėrkushtua ushtrimit murgjėror dhe luftės shpirtėrore. Por Kozmai nuk gjente prehje nė manastir. Ideja se vėllezėrit e tij nė botė ishin tė robėruar dhe vuanin, e torturonte dhe mendonte tė dilte nga Mali i Shenjtė dhe tė punonte pėr kėtė qellim, edhe pse nė dėm tė interesit tė tij shpirtėror.
Shkėndija u ndez brenda tij kur lexoi vargun e Shkrimit tė Shenjtė: “Askush le tė mos kėrkojė tė mirėn e tij; por secili tė tjetrit” (I Kor. 10:24). Imazhi i epokės sė tij, nga pikėpamja fetare dhe shpirtėrore, ishte i mjerė pėr popullin e Perėndisė. Kudo, dhe veēanėrisht nė krahinat malore, priftėrinjtė ishin tė rrallė, njerėzit vdisnin pa u pagėzuar dhe pa shėrbesa kishtare. Shkolla nuk ekzistonin. Padije dhe errėsirė kishte nė shpirtrat e njerėzve. Tė gjitha kėto, plus privimet materiale dhe pasojat e skllavėrisė, krijonin njė gjendje tė egėr dhe primitive. Vjedhjet, hakmarrjet, barbaritė, mbretėronin. Por gjėja mė e tmerrshme, qė kėrcėnonte zhdukjen e plotė tė gjinisė orthodokse, ishte islamizimi. Shumė njerėz nuk mund t’i pėrballonin taksat e rėnda dhe kėrkonin vetė, qė tė bėheshin muhamedanė. Fshatra tė tėra dhe krahina islamizoheshin bashkė me priftėrinjtė dhe kėshtu humbnin besimin e tyre, gjuhėn dhe ndėrgjegjen kombėtare.


* * *


Kozmai shkoi nė Kostandinopojė, ku u takua me vėllanė e tij, Krisanthin, i cili ishte pedagog i shkollės sė atjeshme patriarkale dhe ndaj tė cilit, stafi patriarkal kishte vlerėsim dhe besim tė madh. Nėpėrmjet tij njohu patrikun, Serafimin e dytė dhe kryepriftėrinj tė tjerė, tė cilėt e mbėshtetėn shpirtėrisht nė pėrpjekjen e tij. Dhe kėshtu mori zyrtarisht miratimin patriarkal dhe bekimin qė tė fillojė predikimin tek populli i robėruar. Kėshtu nė 1760, Kozmai, nė moshėn 46 vjeēare, filloi veprėn e tij misionare qė zgjati 20 vjet dhe tė cilėn e vulosi me martirizimin e tij.
Shėn Kozmai bėri katėr udhėtime tė mėdha nė vende tė ndryshme tė Greqisė, vepėr shumė e mundimshme pėr atė periudhė. Shkoi nė Thrakė, nė Malin e Shenjtė, nė Greqinė qendrore, nė Akai, nė Thesali, nė Maqedoni, nė Epir, nė ishujt e detit Jon dhe Egje, nė pjesė tė Serbisė, dhe nė Shqipėri. Predikoi nė qytete, fshatra, nė zona malore dhe tė veēuara, shumė herė nė kushte tepėr tė vėshtira, me durim tė hekurt. Predikimi i tij kishte karakter fetar dhe etiko-shoqėror. Theksonte, veēanėrisht, qėndrimin nė besėn ortodokse. Dashuria ndaj Perėndisė dhe dashuria ndaj tė afėrmit, ishin dy polet rreth tė cilave vėrtitej predikimi i tij. Shprestaria ndaj Perėndisė duhej tė shfaqej edhe me pushimin gjatė ditės sė diel, gjė qė e shkelnin hebrenjtė. Por, me gjithė kundėrshtimin e hebrenjve ia arriti suksesit t’i transferojė pazaret, nga dita e diel, nė ditėn e shtunėn. Dashuria ndaj njerėzve duhej tė shfaqej edhe me lėmoshėn dhe veēanėrisht me dhimbsurinė ndaj fėmijėve jetimė dhe tė varfėr.
Shumė herė, nė udhėtimet e tij, shoqėrohej nga shumicė priftėrinjsh, tė cilėt mė pas shpėrndaheshin dhe i pėrsėrisnin fjalimet e tij nė popull. Kudo ku kalonte, predikimi i tij shkaktonte tėrmet ndėrgjegjesh dhe ndjenja pendimi. Ish armiqtė pajtoheshin midis tyre. Vjedhėsit kthenin ato qė kishin vjedhur. Kaēakėt zbuteshin, tė shthururit bėheshin tė urtė. Gratė aristokrate jepnin stolitė e tyre pėr vepra bamirėsie. Dhe, mė e rėndėsishmja ėshtė se pushoi valėn e islamizimit.


* * *


Shėn Kozmain e respektonin shumė edhe turqit, kurse hebrenjtė e urrenin pėr vdekje. Hebrenjtė e Epirit shpifėn tek prijėsit turq, i dhanė para Kurt Pashait tė Beratit dhe kėshtu arritėn tė merret vendimi pėr vdekjen e tij. Kur xhelatėt turq e ēuan nė vendin e ekzekutimit dhe e lajmėruan pėr dėnimin e tij, Shenjtori u pėrgjunj dhe falėnderoi Perėndinė qė e denjėsoi tė pranojė sakrificėn e tij. Mė pas u ngrit, bekoi katėr anėt e horizontit, u lut pėr tė gjithė tė krishterėt, qė tė ruajnė urdhrat e Perėndisė dhe uli kokėn tek xhelatėt qė tė shkonin litarin rreth qafės sė tij.
U var nė njė pemė dhe u martirizua mė 24 gusht tė vitit 1779. Njė ditė mė parė, kur larguan nga burgu nxėnėsit e tij dhe atė e mbajtėn, kishte thėnė vargjet e psalmit: “Kaluam pėrmes zjarrit e ujit, dhe na nxore nė vend qetėsimi” (Psal. 65:12).
Lipsanin e tij, xhelatėt, e hodhėn nė lumė, pasi mė parė i kishin lidhur njė gur tė rėndė nė qafė. Pas pėrpjekjesh treditėshe tė pafrytė, trupi i tij u gjend, u nxor nga uji dhe u varros nė fshatin Kolkondas, nė manastirin e Hyjlindėses sė Tėrėshenjtė, mbrapa Ajodhimės, nga prifti Atė Marko.
Mė vonė Ali Pasha, pėr jetėn e tė cilit kishte parathėnė shėn Kozmai, nė vendin e varrit tė tij, me ndihmėn e tė parėve tė Kishės vendore dhe me shpenzime tė tija, ngriti tempull madhėshtor. Me hirin e Perėndisė, nė periudhėn e regjimit ateist, lipsanet e tij ēudibėrėse u ruajtėn tė paprekura. Kėshtu, prezenca e shenjtorit ėshtė edhe sot e gjallė dhe pėrbėn pėr tė gjithė tė krishterėt Ortodoksė njė bekim tė madh. Jeta dhe vepra e shėn Kozmait ka shumė ngjashmėri me atė tė Apostujve tė Zotit dhe veēanėrisht me tė apostull Pavlit, dashurinė e zjarrtė ndaj Zotit Krisht, tė tė cilit imitoi. Pas vdekjes martirike tė krishterėt e konsideronin shenjtor. Zyrtarisht, Patriarkana Ekumenike e shpalli shenjtėrimin e tij, me vendim sinodik patriarkal, mė 20 Prill tė vitit 1961.


* * *


Shėn Kozma Etolosi, i dobėt si skelet, i zbardhur dhe i lodhur, i mbėshtjellė me rason e tij tė leshtė, me torbėn e tij mbi sup, me shkopin nė dorė, i kėrrusur, ngjitet nė majat e maleve dhe zbret nė thellėsitė e shpirtrave tė njerėzve tė ēdo epoke dhe pėrsėrit ndaj tyre dhe ndaj shpirtrave tanė: “Nė jetėn tuaj keni rrugė pėr tė bėrė, nė udhėtimin tuaj peripeci, nė historinė tuaj luftėra kundėr padrejtėsisė, padijes, injorancės, urrejtjes, pasioneve, mashtrimeve, paudhėsive, smirės, krimeve. Luftoni. Fitorja fshihet nė gjoksin e njerėzve. Perėndisė i pėrkisni, pėr tek Ai drejtoheni. Dhe kur tė arrini, tė dini se fituat nė jetė”! Kėto na thotė hierodėshmori i shenjtė Kozma, kleriku i zjarrtė, tė cilin me madhėshti e nderon Kisha jonė e shenjtė. Amin.

Joan Qako
Albo nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2017, 16:07   #19
H2SO4
punoj ne heshtje
 
Avatari i H2SO4
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 673
Thanks: 18
Thanked 52 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
H2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolareH2SO4 ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

...........................

Kisha juaj Hiresi, po te kishte hallin e zotit, qe te degjohej dhe kuptohej fjala e tij nga popullsia vendase, duhej qe liturgjia dhe luttjet te ishin shqip. Vetem ne kete gjuhe hynte ne zemrat e popullit shqiptare fjala e zotit.

Mirpo ju Hiresi nuk kishit, as hallin e zotit, as hallin e popullit, ju kishit hallin e Greqise, sepse gjitheshka qe thoshit, e thoshit ne greqisht. Dhe Greqishtja hiresi per popullin shqiptare nuk kishte ndonje dallim nga turqishtja.

Dhe kesaj vepre te ndritur ne shqiptaret i thoshim, hiq nje shejtan dhe ve nje tjeter.
H2SO4 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-08-2017, 20:04   #20
lonely_lion
.
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 4,612
Thanks: 0
Thanked 1,586 Times in 1,230 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmain e ka dashur edhe Ali Pashai. Bile ndertoi edhe Manastirin ne Kolkondas (Libofshe), ku eshte edhe sot varri i shenjtit. Kjo eshte e vertete historike. Sipas kesaj llogjike, pra i bie qe Ali pashai nuk ka qene shqiptar, gje qe kundershtohet nga historia. Ne vazhdim te llogjikes (se ftohte) i bie pra qe nuk jane shqiptare te vertete ata qe shajne Shen Kozmain, dhe te jene ashtu sic thone keta me siper. Duhet te lajne pra gojen ata qe thone se jane ''shqiptare''. Llogjika se cdo orthodhoks qe mbron Shen Kozmain eshte anti-shqiptar bie poshte dhe ju kthehet juve si bumerang. Eshte e qarte, e quajne veten ''shqiptare'', sa qe shpirtin e kane ne shkretetirat e arabise. Emri "shqiptar'' sot po shperdorohet.
O Ilia ! Kush te tha ty se Shen Kozmane e Ka dash Aliu ? Mos ke qene pas porte ? Aliu ka qene burre qe rralle i vijne Shqiperise. Thuhet qe Shen Kozmai kur Aliu e pyeti:A do vete ndonjehere une ne Stamboll?( sepse ne kohen kur e pyeti,Aliu qe shpalluar nga Stambolli: Kara Ali ( Ali i Zi ),koken e Aliut turqit e kerkonin ne sihni argjendi),Shen Kozmai ju pergjigjo shkosh Pasha,por me mjeker te kuqe.Nuk ja tha troc: do shkosh me koke te prere apo do veje vetem koka jote. Nuk dua te hyj me akoma ne detaje ne e donte apo sa e donte Aliu , Shen Kozmane.Sa per vdekjen e Shen Kozmait lexo ne internet se ka plot,ver ne pune llogjiken , qe pastaj te pranosh ate qe do ose ate qe beson. Kur ke qellimin qe dike t'a afrosh me zotin,nuk ja shpjegon shkrimet e shenjta ne gjuhen qe se ka te memes,apo t'i hapesh shkolla ne gjuhen qe se ka te tijen,ne vendin e tij. Po qe se do ju interesonte fqinjeve tane te perhapnin krishterimin apo orthodoksine ne popullin fqinje,per t'i larguar nga te kthyerit ne myslyman , nuk do helmonin apo vrisnin ne pusira prifterinjte, intelektuale dhe patriote shqiptare ketej dhe andej kufirit sepse'ju mesonin rrugen e zotit ( krishterimin apo orthodoksine) shqipetareve ne gjuhen e memes.Do duhej t'ju jepnin dekorata dhe jo plumba apo kafe me helm.Sa per problemin e kishave apo katedraleve orthodokse te ngritura ne Shqiperi me financim te kishes greke mund te interesohesh se ku jane ngritur dhe historikisht sa ka qene numri i familje te besimit orthodoks ne ato vende.Nuk e ben ngritja e nje kishe nje popullsi,qe banon rrotull saj,orthodokse apo te krishtere. Per te t'a bere qe ta kuptosh me lehte, po te them qe xhamija me e madhe ne Europe,eshte ne Rome.Sipas asaj qe mendon ti apo propogandon kisha greke: ku ka pasur ca rrenoja kishe orthodokse/apo vende me shkrime te shenjta te shkruara me simbole/shkronja greke, na qenkan te tere shqiptare orthodokse ose greke orthodokse.Atehere sipas kesaj llogjike : romanet jane myslimane ?Thua do te ishte Greqia kaq tolerante te lejonte qe dikush ne Greqi (ka qindra mijera emigrante turli lloj aty),te ndertonte xhami, tyrbe, sinagoge apo ndonje lloj objekti kulti tjeter per t'u falur ne besimin e tij ? Me fal per injorancen, por nuk e di ne ka apo nuk ka objekte te tilla kulti ne Greqi. Po qe se Greqia nuk i lejon ne territorin e saj t'i ndertojne,pse duhet te financoje te ndertohen objekte kulti jashte territorit te saj?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur