Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-11-2017, 17:10   #21
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Shen Kozmai eshte Shenjtor i Kishes Orthodhokse, i cili eshte faktori kryesor qe ne Shqiperi ka ende orthodhokse dhe Kishe Orthodhokse. Eshte detyra jone te mbrojme kete figure si dhe pasardhesin e Tij Kryepiskopin Anastas.
(Ata qe dalin kunder le te shohin me pare krimet e isisit dhe islamikeve me terrorin e tyre dhe te lajne gojen kur te permendni keto figura.., tani..vazhdoni me fjalorin tuaj).
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 04:15   #22
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmain e ka dashur edhe Ali Pashai. Bile ndertoi edhe Manastirin ne Kolkondas (Libofshe), ku eshte edhe sot varri i shenjtit. Kjo eshte e vertete historike. Sipas kesaj llogjike, pra i bie qe Ali pashai nuk ka qene shqiptar, gje qe kundershtohet nga historia. Ne vazhdim te llogjikes (se ftohte) i bie pra qe nuk jane shqiptare te vertete ata qe shajne Shen Kozmain, dhe te jene ashtu sic thone keta me siper. Duhet te lajne pra gojen ata qe thone se jane ''shqiptare''. Llogjika se cdo orthodhoks qe mbron Shen Kozmain eshte anti-shqiptar bie poshte dhe ju kthehet juve si bumerang. Eshte e qarte, e quajne veten ''shqiptare'', sa qe shpirtin e kane ne shkretetirat e arabise. Emri "shqiptar'' sot po shperdorohet.
Ali Gjarper Tepelena punoi me greket per interesat e veta. Eshte arkitekti i zbrazjes se Greqise nga elementi shqiptar ortodoks. Me krimet e tija i hodhi ortodokset ne prehrin e fanarit. Qe nga ajo kohe u krijua pecarja e madhe e shqiptareve muhamedane me ata te krishtere.Qe atehere perdoret edhe shprehja turkoalvanos. Masakrat ndaj sulioteve ishin epike. 12 mije gra e femije i vrau rruges,edhe pse i biri i dha fjalen sulioteve.Mirepo Ali gjarpri u terbua kur e mori vesh dhe dergoi trupat dhe i vrane te tere. Mepas suliotet edhe ata per hakmarrje shfarosen nje fshat te tere muhamedanesh.Kjo pra eshte dhurata e Aliut,qeni i pabese,sherbetor i fanarit e spiun i Kozmait i cili helenizoi popujt e ndryshem dhe mallkonte gjuhen shqipe.Per turpin tone sot disa e njohin per shenjtor.Kjo eshte fatkeqsia jone,nuk dime ke kemi mik e ke armik.Popull pervers jemi.Ca beri Ali qeni per Shqiperine e shqiptaret? Po Kozmai i djallit? Aliu dhe Kozmai vellezer ne misionin e tyre,njeri per prona,pushtet e para, e tjetri per bindjet e tija fondamentaliste.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 17:33   #23
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Ali Gjarper Tepelena punoi me greket per interesat e veta. Eshte arkitekti i zbrazjes se Greqise nga elementi shqiptar ortodoks. Me krimet e tija i hodhi ortodokset ne prehrin e fanarit. Qe nga ajo kohe u krijua pecarja e madhe e shqiptareve muhamedane me ata te krishtere.Qe atehere perdoret edhe shprehja turkoalvanos. Masakrat ndaj sulioteve ishin epike. 12 mije gra e femije i vrau rruges,edhe pse i biri i dha fjalen sulioteve.Mirepo Ali gjarpri u terbua kur e mori vesh dhe dergoi trupat dhe i vrane te tere. Mepas suliotet edhe ata per hakmarrje shfarosen nje fshat te tere muhamedanesh.Kjo pra eshte dhurata e Aliut,qeni i pabese,sherbetor i fanarit e spiun i Kozmait i cili helenizoi popujt e ndryshem dhe mallkonte gjuhen shqipe.Per turpin tone sot disa e njohin per shenjtor.Kjo eshte fatkeqsia jone,nuk dime ke kemi mik e ke armik.Popull pervers jemi.Ca beri Ali qeni per Shqiperine e shqiptaret? Po Kozmai i djallit? Aliu dhe Kozmai vellezer ne misionin e tyre,njeri per prona,pushtet e para, e tjetri per bindjet e tija fondamentaliste.
Shen Kozmai eshte mbrojtesi i orthodhoksise, e cila do te shuhej ne Shqiperi po te mos ishte puna e Tij misionare. Ne nje kohe te erret, kur shpresat po shuheshin dhe besimi po humbiste, ishte Shen Kozmai qe i ngjalli, qe ngriti Kishen e tulatur dhe rizgjoi besen e shenjte orthodhokse, per te cilen rane 12 milione martire.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 17:46   #24
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Ilia,ja edhe nje shenjtor gjat kohes se lire,pak seks me burra e femij 3:02

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Damastion : 05-01-2018 nė 17:48
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 18:03   #25
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Ti qe tall shenjtorin tone, perpos qe cenon tolerancen fetare ne Shqiperi (nese je shqiptar), por edhe kujdes se nuk flitet keq per shenjtoret, ikonat e te cilave jane ne te gjitha Kishat Orthodhokse. Patjeter qe s`kam ndermend te mbroj Shen Kozmain duke perdorur llogjiken tende. Llogari do te kerkoje Perendia. Qofsh shendoshe.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-01-2018, 18:44   #26
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Ti qe tall shenjtorin tone, perpos qe cenon tolerancen fetare ne Shqiperi (nese je shqiptar), por edhe kujdes se nuk flitet keq per shenjtoret, ikonat e te cilave jane ne te gjitha Kishat Orthodhokse. Patjeter qe s`kam ndermend te mbroj Shen Kozmain duke perdorur llogjiken tende. Llogari do te kerkoje Perendia. Qofsh shendoshe.
kush me flet per tolerancen fetare ne shqiperi!
Ore ,je ti ai qe shqiptret i quan jevgj e turq ,perqeshesh dhe ironizon me fjalen "ilir"!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2018, 03:59   #27
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Shen Kozmai eshte mbrojtesi i orthodhoksise, e cila do te shuhej ne Shqiperi po te mos ishte puna e Tij misionare. Ne nje kohe te erret, kur shpresat po shuheshin dhe besimi po humbiste, ishte Shen Kozmai qe i ngjalli, qe ngriti Kishen e tulatur dhe rizgjoi besen e shenjte orthodhokse, per te cilen rane 12 milione martire.
Kush jane keta 12 milione martiret? Nuk zhdukej ortodoksia jo.Ju puthadorasit e Janullatosit beni paralelizma per te justifikuar kete kryepeshkopin qe eshte sot. Kozmai medemek shpetoi shqiptaret qe mos konvetoheshin plotesisht ne fene islame(nderkohe qe i asimiloi ne greker) dhe Janullatosi sot qe ringriti kishen e renuar nga komunistet. U ngriten kisha te reja nga themelet,por pse nuk u restauruan shume kisha te vjetra qindra vjecare? Sepse ortodoksia fillon me Kozmain grek e mbaron me Janullatosin "shqiptar''. Nejse kot edhe une humbas kohen kot. Nuk arsyetohet dot me fanatiker fetare. Shko puthi duart hiresise
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2018, 15:25   #28
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
Kush jane keta 12 milione martiret? Nuk zhdukej ortodoksia jo.Ju puthadorasit e Janullatosit beni paralelizma per te justifikuar kete kryepeshkopin qe eshte sot. Kozmai medemek shpetoi shqiptaret qe mos konvetoheshin plotesisht ne fene islame(nderkohe qe i asimiloi ne greker) dhe Janullatosi sot qe ringriti kishen e renuar nga komunistet. U ngriten kisha te reja nga themelet,por pse nuk u restauruan shume kisha te vjetra qindra vjecare? Sepse ortodoksia fillon me Kozmain grek e mbaron me Janullatosin "shqiptar''. Nejse kot edhe une humbas kohen kot. Nuk arsyetohet dot me fanatiker fetare. Shko puthi duart hiresise
12 milion edhe me shume jane martiret prej 2000 vjetesh, te masakruar nga diokleciani, valeriani, ...etj., deri ne ditet e sotme. Ka 2000 vjet orthodhoksi, ndersa sa per Kishat e vjetra Kryepiskopi ka harxhuar miliona euro, por Kishat jane prone e shtetit, monumente kulture dhe nuk i kthehen KOASH-it.
Shen Kozmai nuk ka asimiluar njeri, Ai ishte misionar.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2018, 16:18   #29
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,186
Thanks: 691
Thanked 528 Times in 372 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
12 milion edhe me shume jane martiret prej 2000 vjetesh, te masakruar nga diokleciani, valeriani, ...etj., deri ne ditet e sotme. Ka 2000 vjet orthodhoksi, ndersa sa per Kishat e vjetra Kryepiskopi ka harxhuar miliona euro, por Kishat jane prone e shtetit, monumente kulture dhe nuk i kthehen KOASH-it.
Shen Kozmai nuk ka asimiluar njeri, Ai ishte misionar.
I lumt shpata dioclecianit,por mjerisht nuk eshte e vertet!
12 milion jan perallla te kishes,e verteta eshte e kunderta!
Historia mban mend se nga veti 365 krishtenet ndaluan cdo ritual pagan
denimi ishte vdekja,coptimi nga hordat krishtene sikurse ben me Hapatian ne alexandri!
Krishteni spanjoll Turkemeda dogji ne turra zjarri 10.000 njerz
1484-1750 krishtenet/kisha ne luften kunder "shtrigave" dogji ose vari me 100 mijra njerz 80% gra!
1351 me iniciativen e priftit Martinez u vran 4000 ebrej 25000 u shiten rob
Vetem ne vitin 1648 ne poloni e Ukrain jan vrar 200.000 ebrej.......
keto jan vetem nje pike uji ne detin e krimit krishter prej lindjes se krishtenizmit
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-01-2018, 17:07   #30
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Damastion Shiko postimin
I lumt shpata dioclecianit,por mjerisht nuk eshte e vertet!
12 milion jan perallla te kishes,e verteta eshte e kunderta!
Historia mban mend se nga veti 365 krishtenet ndaluan cdo ritual pagan
denimi ishte vdekja,coptimi nga hordat krishtene sikurse ben me Hapatian ne alexandri!
Krishteni spanjoll Turkemeda dogji ne turra zjarri 10.000 njerz
1484-1750 krishtenet/kisha ne luften kunder "shtrigave" dogji ose vari me 100 mijra njerz 80% gra!
1351 me iniciativen e priftit Martinez u vran 4000 ebrej 25000 u shiten rob
Vetem ne vitin 1648 ne poloni e Ukrain jan vrar 200.000 ebrej.......
keto jan vetem nje pike uji ne detin e krimit krishter prej lindjes se krishtenizmit
Keto akuza i ke per Kishen Orthodhokse?
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 18:11   #31
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Iljaz, deshe zotrote per kishen orthodokse greke?

Andartet me bekimin e kujt bene gjithato mizorira ne jug te Shqiperise? Po helmimi i prifterinjterinjve orthodokse Shqiptare ne fund te shek. XIX e fillim te shekullit te kaluar, mos do t'na mbushesh mendjen se nuk kishin dore titullaret e kishes greke?

Po uzurpimi ēerek-shekullor qe po i behet kishes autoqefale Shqiptare, mos ndoshta kisha orthodokse greke nuk eshte ne dijeni, apo anastazi erdhi nga ndonje planet tjeter orthodoks?
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2018, 02:46   #32
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,659
Thanks: 1,242
Thanked 776 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
12 milion edhe me shume jane martiret prej 2000 vjetesh, te masakruar nga diokleciani, valeriani, ...etj., deri ne ditet e sotme. Ka 2000 vjet orthodhoksi, ndersa sa per Kishat e vjetra Kryepiskopi ka harxhuar miliona euro, por Kishat jane prone e shtetit, monumente kulture dhe nuk i kthehen KOASH-it.
Shen Kozmai nuk ka asimiluar njeri, Ai ishte misionar.
O Ilia, te gjithe kane vrare e prere ne emer te fese. Te rime shtrember e te flasim drejte. Pse pak vrau e preu Bizanti? Pak vrau fanari ne bashkepunim me sulltanin? Paskan vrare vetem katoliket e muslimanet?Ortodokset na qenkan engjej? Po njerezit njelloj jane o Ilia kudo. Te gjithe kane vrare e prere e konvertuar me force ne periudha te ndryshme te historise.Me force diku,e me intriga diku tjeter. Kozmai per shembull ishte nje vegel fenomenale ne duart e fanarit per konvertimin ne helene te gjithe popullsive ortodokse te Turqise europiane,ose Rumelise e me gjere.
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2018, 09:26   #33
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murik Shiko postimin
O Ilia, te gjithe kane vrare e prere ne emer te fese. Te rime shtrember e te flasim drejte. Pse pak vrau e preu Bizanti? Pak vrau fanari ne bashkepunim me sulltanin? Paskan vrare vetem katoliket e muslimanet?Ortodokset na qenkan engjej? Po njerezit njelloj jane o Ilia kudo. Te gjithe kane vrare e prere e konvertuar me force ne periudha te ndryshme te historise.Me force diku,e me intriga diku tjeter. Kozmai per shembull ishte nje vegel fenomenale ne duart e fanarit per konvertimin ne helene te gjithe popullsive ortodokse te Turqise europiane,ose Rumelise e me gjere.
I nderuar Kisha Orthodhokse eshte Kisha e Krishtit, daton prej vitit 33 (PK) dhe ne asnje rast nuk ka ushtruar dhune direkt ose indirekt, per konvertimin me force, sic ka bere myslimanizmi, e deri diku edhe katolicizmi dhe as kryqezata si protestantet e katoliket (romano). Pa le pastaj per te vrare e prere qe s`behet fjale fare, bile kryqezata e trete shkaterroi Kostandinopojen dhe u plackit nga "kryqtaret". Shen Kozmai s`ka anje lidhje me "helenizmin" teori e cila lindi pas revolucionit grek, shoviniste dhe nacionaliste (1824), pasi i martirizua nga kurt pashai i beratit ne vitin 1779.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2018, 10:29   #34
COB
IllyrianMuslim
 
Avatari i COB
 
Data e antarėsimit: Apr 2016
Posts: 885
Thanks: 34
Thanked 82 Times in 55 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
COB ka njė atmosferė spektakolareCOB ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
I nderuar Kisha Orthodhokse eshte Kisha e Krishtit, daton prej vitit 33 (PK) dhe ne asnje rast nuk ka ushtruar dhune direkt ose indirekt, per konvertimin me force, sic ka bere myslimanizmi, e deri diku edhe katolicizmi dhe as kryqezata si protestantet e katoliket (romano). Pa le pastaj per te vrare e prere qe s`behet fjale fare, bile kryqezata e trete shkaterroi Kostandinopojen dhe u plackit nga "kryqtaret". Shen Kozmai s`ka anje lidhje me "helenizmin" teori e cila lindi pas revolucionit grek, shoviniste dhe nacionaliste (1824), pasi i martirizua nga kurt pashai i beratit ne vitin 1779.
Si duhet shpjeguar veprimi i Kishes Ortodokse Serbe, per bekimin e paramilitareve Serb, te cilet mbyten mbi 10 mije Shqiptar civil?
__________________
Mos e shikoni gjeografia e biologjia, shkenca e Shqiptarit ėshtė Shqiptarologjia
COB nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 04:14   #35
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,428 Times in 6,366 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

@ilia spiros.

Il FPLP accusa il Patriarca Teofilo III di vendere terre palestinesi a Israele.

GERUSALEMME-Il Fronte popolare per la liberazione della Palestina (PFLP) ha accusato il Patriarca della Chiesa greca-ortodossa di Gerusalemme, Teofilo III, di vendere terre al regime sionista, e ha protestato contro la sua visita ai Territori palestinesi occupati.

In una dichiarazione rilasciata domenica, il PFLP ha sottolineato la forte opposizione del popolo palestinese alla visita di Teofilo III a Betlemme.

Teofilo III, insieme a molte altre figure religiose e politiche, era in visita a Betlemme come parte delle celebrazioni per la vigilia del Natale greco-ortodosso.

Tuttavia, i cittadini arrabbiati si sono radunati attorno alla processione, con cartelli, bandiere palestinesi e scandendo slogan contro Teofilo III.

News - 9/1/2018

shpresoj ti keshe kaluar mire festat ...sepse palestinezet bejne dhe harakiri
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 2109677019.jpg (21.6 KiloByte, 58 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2018, 13:41   #36
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Kisha ortodokse autoqefale Shqiptare, shoki iljaz, eshte zene peng prej anastazit, erudit ne sherbim te helenizimit te Shqiperise se jugut.

Anastazi, qe tani gjalle, eshte monument i kultures ortodokse greke, i mare ne mbrojtje nga kisha greke, nga shteti grek, nga qeveria greke, dhe nga disa pseudo-shqiptare si puna e iljazit.

Anastazi eshte pengese aktive ne normalizimin e mardhenieve shqiptaro-greke.

Evokimi i shen kozmait, dhe renditja e anastazit pas tij, e bejne te qarte se sa intriguese do te jete ikona e janullatit ne ecurine e kishes greke dhe asaj Shqiptare ne te ardhmen.

Krishti, o iljaz i paguar dhe i paudhe, nuk eshte prone e kishes greke. Krishti eshte kryet e kishes universale boterore.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2018, 11:33   #37
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

ore, po c`ju hyn ne qese Kisha Orthodhokse juve, po shkoni me jahu anej ka turqit e shqiptarizum, ose ka xhamia e erduganit
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2018, 13:13   #38
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,083
Thanks: 15,543
Thanked 13,193 Times in 8,334 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 707
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Ore nuk po mė ngjan si Iliaqisi ky mua, se kush i ka vjedhur pass dhe po mundohet tė jetė Iliaqisi por nuk e arrin dot tamam.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-01-2018, 22:34   #39
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,272
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
ore, po c`ju hyn ne qese Kisha Orthodhokse juve, po shkoni me jahu anej ka turqit e shqiptarizum, ose ka xhamia e erduganit
Po ne per t'miren e shpirtit tend te zijosur dhe t'anastazit po mundohemi, mor iljaz!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-01-2018, 15:40   #40
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: SHĖN KOZMAI I KOLKONDASIT - Me rastin e 300-vjetorit tė shenjtit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Duaje Siveten Shiko postimin
Po ne per t'miren e shpirtit tend te zijosur dhe t'anastazit po mundohemi, mor iljaz!
A, lere te miren, se nuk e gjen dot, edhe mua, por sa per Kryepiskopin Anastas, do duket miresia e tij, kur te mos jete me ne kete toke (per ata qe s`e shohin sot). Shqiperia mbahen ne kembe me lutjet e Anastasit.
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur