Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Fenomene Paranormale

Fenomene Paranormale Tek ky forum do tė flasim pėr tė gjitha fenomenet tė cilat pėr njė ose mė shumė arsye mbeten ende tė pashpjegueshme nga shkenca e kohės tonė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-07-2016, 00:19   #1
BARAT
tăl'ithu kyOO'mI
 
Avatari i BARAT
 
Data e antarėsimit: Nov 2012
Vendndodhja: Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Posts: 673
Thanks: 439
Thanked 158 Times in 90 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
BARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyerBARAT ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Tė gjitha sekretet e Rendit religjioz “Mont”Rendi antik fetar “Mont” pretendon se pjesėtarėt e tij posedojnė tė paktėn pesė aftėsi mbinatyrore. Ja cilat janė ato

1. Shohin tė ardhmen

Nė qendėr tė ideve tė kultivuara nga Rendi “Mont” (qė mund tė pėrkthehet edhe si Rendi i Malit) ėshtė parashikimi i tė ardhmes. Rendi beson se kjo aftėsi i jep atij pėrparėsi mbi ngjarjet botėrore. Por, nuk ėshtė e qartė a mendon Rendi vetėm qė parashikon tė ardhmen, apo edhe ndikon nė zhvillimet botėrore. Disa anėtarė tė saj pretendojnė se Rendi ėshtė pėrgjegjės pėr ngjarjet e mėdha botėrore, duke filluar nga epidemia e murtajės nė Evropėn e mesjetės, e deri te Lufta I Botėrore. Rendi fetar “Mont” mendon se njė shkatėrrim i tillė ėshtė i nevojshėm pėr largimin e pengesave politike dhe kulturore tė cilat pengojnė zhvillimin e civilizimit, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

2. Manipulojnė me zjarr

Disa pjesėtarė tė kėtij rendi fetar pretendojnė se mund tė manipulojnė me zjarr, me anė tė metodave mbinatyrore. Pėr kėtė aftėsi flitet edhe nė librin fetar tė kėtij rendi, “Puna e Rendit Mont”, pėr tė cilin ėshtė vėrtetuar tash vonė se ėshtė autentik. Mendohet se pjesėtarėt e kėtij rendi mund ta mbajnė zjarrin nė dorė dhe tė manipulojnė me tė.

3. Tė hyjnė nė ėndrra

Pjesėtarėt e Rendit “Mont” thuhet se kanė aftėsinė qė tė hyjnė nė ėndrrat e njerėzve tė tjerė, duke shkaktuar dėm dhe shqetėsim psikologjik. Gjatė kohės sė gjumit tė tyre, ata janė nė gjendje qė t’i projektojnė ankthet nė mendjet e tė tjerėve, duke shkaktuar ankth. Kjo mund tė jetė njė teknikė qė ata e pėrdorin kundėr armiqve shpirtėrorė qė kanė zbuluar sekretet e Rendit.

4. Teleportohen

Tė paktėn njė rast pėrshkruhet kur anėtarėt e kėtij rendi kanė manipuluar me materie, vetėm me fuqinė e mendjes. Nė fakt, kjo aftėsi pasqyron bindjen e anėtarėve tė kėtij rendi se mund tė paraqiten dhe tė zhduken sipas vullnetit tė tyre. Nė librin “Hija e Rendit Mont”, flitet pėr murgjit e kėtij rendi, tė cilėt ia kishin dalė qė ta teleportonin njė kishė tė vjetėr nga Normandia nė njė pjesė tė thellė tė Skocisė.

5. Nuk vdesin kurrė

Nė linjė me aftėsinė e tyre pėr ta paraparė tė ardhmen, pjesėtarėt e Rendit “Mont” ėshtė parė se janė njohės dhe pjesėmarrės tė ngjarjeve tė vjetra historike. Flitet pėr pjesėtarė tė caktuar tė kėtij rendi qė kanė jetuar me shekuj. Apo, janė edhe tė pavdekshėm?!

Pa marrė parasysh se cila ėshtė e vėrteta qė qėndron prapa origjinės dhe aftėsive tė kėtij rendi tė vjetėr fetar, ai mbetet i mbėshtjellė nė mistere intriguese. Duhet thėnė se ky rend nuk ėshtė fiktiv, ai ekziston me tė vėrtetė. Pėrgjatė shekujve, ai ka pasur emra tė ndryshėm. Ka edhe pretendime se ky rend ka origjinė para-njerėzore, por kjo natyrisht, nuk mund tė konfirmohet.

(Kosova Sot)
BARAT ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2016, 12:45   #2
Xhuljan
entity
 
Data e antarėsimit: Jun 2015
Vendndodhja: Tirane
Posts: 424
Thanks: 5
Thanked 43 Times in 29 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 18
Xhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarėXhuljan ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Tė gjitha sekretet e Rendit religjioz “Mont”

hahaha sa gallate
Xhuljan nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-12-2017, 22:12   #3
BlueRose
V.I.P
 
Avatari i BlueRose
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 5,517
Thanks: 1,866
Thanked 1,716 Times in 1,073 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
BlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėmBlueRose i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė gjitha sekretet e Rendit religjioz “Mont”

Paskan arritur te teleportojne edhe kisha imagjino sa te avancuar qenkan : )
__________________
"Pėrveē mendimeve tona, nuk ka asgjė qė tė jetė vėrtetė pushteti ynė dhe respektimi i tyre ėshtė fuqia jonė e vėrtetė"
BlueRose nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur