Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti Shqiptar

Arti Shqiptar Gjithēka mbi artin. Nė kėtė dhomė ftojmė artistėt shqiptarė nė mėrgim tė publikojnė pjesė nga jeta dhe vepra e tyre. Kėnaqni fansat tuaj por dhe tė gjithė komunitetin tonė!

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-04-2018, 19:28   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,071
Thanks: 8,030
Thanked 3,675 Times in 1,948 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Zėvendėsministri pret nė takim biografin gjerman tė Aleksandėr Moisiut


Aleksander Moisiu

Zėvendėsministri Rexhep Hoti ka pritur sot nė takim shkrimtarin gjerman Rüdiger Schaper, autori i cili ka shkruar biografi pėr Aleksandėr Moisiun, aktorin e madh me famė botėrore me origjinė shqiptare.
Libri i autorit Schaper “Aleksandėr Moisiu. Trieshtė – Berlin – Nju Jork. Njė legjendė aktrimi” ėshtė pėrkthyer nė shqip nga Feride Berisha, nė bashkėpunim mes Shtėpisė Botuese PA dhe Qendrės Multimedia, i pėrkrahur nga rrjeti Traduki. Sot pjesė nga ky botim do tė lexohen nė Teatrin Kombėtar tė Kosovės nė shqip e nė gjermanisht ku pjesėmarrės do tė jetė edhe vet autori i librit, Schaper i cili ndodhet pėr vizitė nė Kosovė.Me kėtė rast, zėvendėsministri Hoti, i shprehu mirėseardhje dhe i gatishmėrinė e MKRS-sė pėr ta pėrkrahur autorin gjerman edhe nė bashkėpunimet tjera.
Ndėr ēėshtjet qė u diskutuan nė kėtė takim ėshtė njė projekt i cili pritet tė shqyrtohet nga ana e MKRS-sė qė tė realizohet. Ky projekt parasheh botimin e njė vepre tė re pėr Aleksandėr Moisiun, ku do tė pėrfshihen 51 letėrkėmbime mes aktorit dhe tė dashurės sė tij Sonja Ėiber, nė fund tė jetės sė tij, rreth viteve 1934-35. “Kėto letėrkėmbime janė tė pabotuara dhe do tė jetė nė interes pėr lexuesin shqiptar t’i ketė nė dorėn e tij”, ka vlerėsuar Hoti.
Gjithashtu, nė kuadėr tė botimit janė tė parapara tė pėrfshihen njė studim i autorit Schaper pėr Moisiun, fotografi tė pabotuara mė parė dhe njė pjesė artistike nė fund tė botimit e cila edhe do tė mund tė inskenohej. E nė kuadėr tė projektit, nė Prishtinė, do tė realizohet edhe njė ekspozitė me fotografi tė Moisiut.
“Ne si ministri jemi tė gatshėm qė tė ndėrmarrim hapat e duhur qė ta pėrkrahim njė aktivitet i cili do tė sillte para lexuesit shqiptar gjėra ekskluzive tė aktorit tė madh Aleksandėr Moisiu dhe kėtė gjė ta bėnin institucionet e Republikės sė Kosovės do tė ishte njė gjė e mrekullueshme”, u shpreh ndėr tė tjera zėvendėsministri Hoti.
Ndėrkaq, nga ana e tij, autori gjerman Schaper, u shpreh se ndjehet i kėnaqur qė ndodhet nė Kosovė, tek populli i Aleksandėr Moisiut, dhe falėnderoi zėvendėsministrin Hoti pėr pritjen dhe pėr gatishmėrinė pėr bashkėpunimin e mėtejmė nė konkretizim tė projekteve tė planifikuara.
_________________________________________________
http://www.gazetaexpress.com/arte/ze...oisiun-520933/
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur