Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ortodoks

Ortodoks Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt ortodoks.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 28-09-2018, 14:32   #1
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne Shqiperi

Pas daljes se rezultateve te censusit 2011, pati shume mosbesim ndaj shifrave, sidomos asaj te 6.75 perqind per besimtaret ortodokse. Megjithate askush nuk qe i afte te jepte argumenta faktike per te kundershtuar kete. Kisha ortodokse beri censusin e vet™ dhe gjeti me shume se 20 perqind besimtare, por metodologjia e ketij sondazhi mbetet e paqarte dhe me siguri mjaft e manget. Duke qene vete disi mosbesues ndaj shifrave te censusit, shkarkova nga ketu te dhenat mikro te censusit, qe permbajne te dhena individuale te anonimizuara ne nje kampion perfaqesues prej 80 000 individesh dhe mbi 20 000 njesish ekonomike familjare. Pyetja eshte, a mund te gjejme brenda ketyre te dhenave shkaqet per renien ne perqindje te ortodokseve? Pergjigja eshte po. Shume veta teorizuan emigracionin si shkakun kryesor te uljes, por harruan nje faktor po aq te rendesishem: fertilitetin.

Fertiliteti

Censusi na jep te dhena nese nje femer ka lindur femije dhe nese po, sa femije ajo ka lindur. Kjo na lejon te shohim se sa femije kane lindur mesatarisht femrat e secilit besim fetar.

Capture.jpg

YEAR perfaqeson vitin e lindjes se femres, dhe CHILDREN numrin mesatar te femijeve te lindur. Tek kategoria jofetare perfshihen ata qe u identifikuan besimtare jofetare, ateistet dhe ata qe nuk iu pergjigjen pyetjes. Tek kategoria mysliman kam perfshire edhe bektashinjte. Ajo qe vihet re dukshem ketu eshte diferenca ne fertilitet midis femrave ortodokse dhe atyre jo ortodokse, perfshire atyre jofetare. Gjithashtu, popullsia ortodokse shfaqet te jete konsiderueshem me e vjeter se pjesa tjeter e popullsise. Kjo eshte mosha mesatare sipas besimit fetar:

Capture1.PNG

Per ta treguar edhe me qarte plakjen e popullsise ortodokse, ky grafik tregon perqindjen ortodokse sipas moshes.

Capture2.jpg

Sic shihet, tek te porsalindurit vetem 4 perqind e tyre i atribuohet nga prinderit nje perkatesi ortodokse, nderkohe tek ata mbi 80 vjec eshte mbi 13 perqind, gje qe eshte dyfishi i 6.75 perqind per tere popullsine. Pyetja qendron, a ka te dhena te tjera pervec censusit qe tregojne per nje fertilitet me te ulet tek kjo popullsi? Pergjigja eshte po. Studimi i demografit Youssef Courbage ne vitet 80 per tranzicionin demografik te popullsive myslimane te Europes lindore jep keto te dhena per Shqiperine:

Capture3.jpg

Te dhenat e tij nuk jane individuale, por ne baze rrethesh, ku rrethet me shumice ortodokse quhen ortodokse dhe kesisoj per ato myslimane dhe katolike.

Nje tjeter e dhene jane numri i lindjeve dhe vdekjeve sipas bashkive ne Shqiperi, dhe kemi te dhena nga viti 2011 deri ne 2017, dmth pas censusit. Nga 63 bashki, duke bere nje raport te lindjeve dhe vdekjeve, 10 bashkite me raportin me te madh lindje-vdekje ne Shqiperi jane: Kamez, Kukes, Has, Vore, Diber, Prrenjas, Kruje, Bulqize, Fushe-Arrez dhe Roskovec. Keto dhjete bashki kane nje popullsi prej 401 172 personash ne 2011 dhe nje popullsi ortodokse prej 0.44 perqind, konsiderueshem me te ulet sesa mesatarja kombetare prej 6.75 perqind.

10 bashkite me raportin me te ulet jane: Dropull, Finiq, Permet, Pustec, Himare, Kolonje, Korce, Libohove, Konispol, Delvine. Keto bashki kane 139 372 banore ne 2011 dhe nje popullsi ortodokse prej 32.5 perqind, 5 here me te larte sesa mesatarja 6.75. Nese marrim dhe bashkite e tjera dhe gjejme lidhjen midis raportit lindje-vdekje dhe perqindjes ortodokse, del nje koeficient korrelacioni = -0.6, qe do te thote qe ekziston nje lidhje e forte e kundert midis perqindjes se ortodokseve ne nje bashki dhe lindshmerise. Keto te dhena jane te gjitha post-census, por vertetojne edhe me shume tezen se popullsia ortodokse ka hyre me shpejt dhe ne menyre me te theksuar ne tranzicion demografik se pjesa tjeter e vendit.

Emigracioni

Faktori i dyte eshte emigracioni, por per kete nuk kemi te dhena shume te mira sic kemi per fertilitetin sesi mund te jete perberja fetare e emigranteve. Gjithsesi censusi ben disa pyetje qe na japin te dhena indirekte ne lidhje me kete pyetje. Pyetja e pare eshte nese keni lindur jashte Shqiperise. Duke marre vetem personat nen 20 vjec , keto jane shifrat:

Capture4.PNG

Gati 10 perqind e femijeve te identifikuar si ortodokse kane lindur jashte Shqiperise, konsiderueshem me shume se popullsite e tjera.

Nje tjeter pyetje eshte vendndodhja ne momentin e regjistrimit. Ketu eshte perqindja e atyre qe ndodheshin jashte vendit gjate momentit te regjistrimit:Perseri ky numer eshte me i larte per ortodokset sesa per te tjeret. Nje tjeter pyetje eshte nese i pyeturi ka jetuar jashte shtetit per me shume se nje vit:Perseri tek ortodokset ky numer eshte konsiderueshem me i larte se mesatarja, gati 2 here e gjysme.

Te gjitha keto shifra jane prova indirekte se emigracioni ne radhet e popullsise ortodokse ka qene me i madh sesa ai mesatar.

Laicizimi

Nje tjeter faktor i rendesishem ne kete shifer te ulet eshte mundesia se shume persona qe vijne nga nje background fetar ortodoks thjesht nuk i jane pergjigjur censusit kur erdhi puna te feja. Kjo eshte dicka e veshtire per tu vertetuar, se i bie te gjesh backgroundin fetar te dikujt qe nuk ka dashur ta thote ate. Por kjo eshte e mundur te gjehet nese persona te tjere ne shtepine e ketij personi jane identifikuar me fe nje te caktuar. Kjo eshte ndarja fetare e personave qe gjenden ne te njejten njesi familjare me nje jofetar, por qe jane deklaruar si fetare:Keto te dhena tregojne se shumica derrmuese e jofetareve vijne nga nje background familjar mysliman dhe ortodokset nuk jane te mbiperfaqesuar ne kete kategori. Nese 10 perqind e jofetareve, te cilet perbejne rreth 25 perqind te popullsise, i shtohet shifres se ortodokseve, perseri nuk arrihet me shume se 9.2 perqind. Do te thote se edhe sikur te merren te gjithe personat me nje background fetar ortodoks, popullsia ortodokse nuk shkon me shume se 9-9.5 perqind. Dhe eshte e sigurt se vecse nje minoritet i ketyre jane besimtare te rregullt, ku shumica vetem gjate pashkeve mund te festoje.

Nje ceshtje e fundit: a ekzistojne sondazhe te tjera qe nxjerrin shifra te tilla? Pergjigja eshte perseri po. Ne fakt censusi nuk eshte i vetmi qe nxjerr shifra te ngjashme. Edhe sondazhe te tjera te kryera ne vitet para dhe pas censusit nxjerrin shifra qe vertiten rreth 8-9 perqind, ndonjehere me pak, ndonjehere me shume.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga surnamename : 28-09-2018 nė 14:36
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 17:57   #2
ilia spiro
V.I.P
 
Avatari i ilia spiro
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 1,000
Thanks: 3
Thanked 34 Times in 34 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
ilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarėilia spiro ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Nga i keni marre keto te dhena "shkencore", nga erdogani?
Kisha Orthodhokse organizoi sondazhe ne fund te vitit 2012, nga ku doli se 67 % e te anketuarve nuk u kish shkuar njeri ne shtepi per regjistrim. Ne zona te tera tradicionalisht orthodhokse nuk ka shkelur njeri. Pervec qe sipas regjistrave rezulton 24 % e popullsise orthodhokse. Fertiliteti eshte ulur shume ne te gjitha shtresat e popullsise dhe jo vetem tek orthodhokset. Ishte nje census skandal, pa asnje vlere dhe fallco. Edhe pyetjet per fene dhe kombesine ishin fakultative. Me nje fjale sa per te kaluar rradhen. Shaka d.m.th. Shpjegimi statistik i renies se perqindjes se orthodhokseve, eshte urrejtja nga besimit orthodhoks qe ushqente qeveria e asaj kohe, nen ndikimin e "nacionalisteve"
__________________
Duaje tė afėrmin tėnd si veten

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ilia spiro : 28-09-2018 nė 18:00
ilia spiro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 18:10   #3
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,113
Thanks: 147
Thanked 934 Times in 540 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Nga i keni marre keto te dhena "shkencore", nga erdogani?
Kisha Orthodhokse organizoi sondazhe ne fund te vitit 2012, nga ku doli se 67 % e te anketuarve nuk u kish shkuar njeri ne shtepi per regjistrim. Ne zona te tera tradicionalisht orthodhokse nuk ka shkelur njeri. Pervec qe sipas regjistrave rezulton 24 % e popullsise orthodhokse. Fertiliteti eshte ulur shume ne te gjitha shtresat e popullsise dhe jo vetem tek orthodhokset. Ishte nje census skandal, pa asnje vlere dhe fallco. Edhe pyetjet per fene dhe kombesine ishin fakultative. Me nje fjale sa per te kaluar rradhen. Shaka d.m.th. Shpjegimi statistik i renies se perqindjes se orthodhokseve, eshte urrejtja nga besimit orthodhoks qe ushqente qeveria e asaj kohe, nen ndikimin e "nacionalisteve"
Sa jepni, qe te regjistrohem edhe une?
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 18:55   #4
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,218
Thanks: 856
Thanked 768 Times in 413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Sa jepni, qe te regjistrohem edhe une?
Jo sa ZET, por cfar! Te japin karten e voriopilurjotit nga Puka dhe nje emer qe mund ta zgjedhesh ndermej, pak a shum, pese emrave qe perdor qisha. Ose mund ta ndrosh, psh, nga Ilir ne Ilia.
__________________
»U shoftė me arė, me fis, me mal e vrri,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me za,
Kushdo shqyptar, qi s'brohoritė me uzdajė:
Oh! Rrnoftė Shqypnija! Rrnoftė Flamuri i sajė!«
— AT GJERGJ FISHTA 1916.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:24   #5
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 947
Thanks: 35
Thanked 335 Times in 228 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Sipas statistikave 60% e statistikave nuk jane te verteta.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 19:38   #6
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Nga i keni marre keto te dhena "shkencore", nga erdogani?
Kisha Orthodhokse organizoi sondazhe ne fund te vitit 2012, nga ku doli se 67 % e te anketuarve nuk u kish shkuar njeri ne shtepi per regjistrim. Ne zona te tera tradicionalisht orthodhokse nuk ka shkelur njeri. Pervec qe sipas regjistrave rezulton 24 % e popullsise orthodhokse. Fertiliteti eshte ulur shume ne te gjitha shtresat e popullsise dhe jo vetem tek orthodhokset. Ishte nje census skandal, pa asnje vlere dhe fallco. Edhe pyetjet per fene dhe kombesine ishin fakultative. Me nje fjale sa per te kaluar rradhen. Shaka d.m.th. Shpjegimi statistik i renies se perqindjes se orthodhokseve, eshte urrejtja nga besimit orthodhoks qe ushqente qeveria e asaj kohe, nen ndikimin e "nacionalisteve"
Pse e shan censusin? Ai ishte mjaft pozitiv per popullsine ortodokse, te cilen e nxjerr me te urbanizuar, me te arsimuar dhe me mire nga ana ekonomike sesa pjesen tjeter te popullsise.

Gjithsesi, une nuk i mbeshteta tere argumentat tek te dhenat e censusit. Si e shpjegon ti psh qe lindjet me te uleta ne periudhen 2011-2017 jane pikerisht ne ato bashki qe kane patur historikisht
shumice ortodokse dhe jane me te larta aty ku nuk ka pothuajse asnje ortodoks? Per te dhene nje tjeter statistike: midis 1970 dhe 1990, zona e Mirdites pati nje rritje prej 93 perqind, ato te Pukes dhe Skraparit mbi 70 perqind, ato te Kukesit dhe Tropojes mbi 60 perqind, kurse ato te Gjirokastres, Kolonjes dhe Korces vetem 30 perqind. Edhe shanset jane qe rritja e popullsise ortodokse ne keto tre rrethe te kete qene edhe me e ulet se 30 perqind.

Pastaj une permenda edhe sondazhe te tjera, disa prej te cilave kane pyetur mbi 10 000 veta dhe kane dale ne shifra te ngjashme.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga surnamename : 28-09-2018 nė 19:44
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 20:18   #7
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Smokkie Shiko postimin
Sipas statistikave 60% e statistikave nuk jane te verteta.
Nese gjithe te dhenat nga burime te ndryshme tregojne te njejten gje, ndoshta edhe i duhet besuar.

Ndonje kritike specifike ne lidhje me te dhenat apo interpretimet e paraqitura ketu?
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 22:23   #8
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ilia spiro Shiko postimin
Nga i keni marre keto te dhena "shkencore", nga erdogani?
Kisha Orthodhokse organizoi sondazhe ne fund te vitit 2012, nga ku doli se 67 % e te anketuarve nuk u kish shkuar njeri ne shtepi per regjistrim. Ne zona te tera tradicionalisht orthodhokse nuk ka shkelur njeri. Pervec qe sipas regjistrave rezulton 24 % e popullsise orthodhokse. Fertiliteti eshte ulur shume ne te gjitha shtresat e popullsise dhe jo vetem tek orthodhokset. Ishte nje census skandal, pa asnje vlere dhe fallco. Edhe pyetjet per fene dhe kombesine ishin fakultative. Me nje fjale sa per te kaluar rradhen. Shaka d.m.th. Shpjegimi statistik i renies se perqindjes se orthodhokseve, eshte urrejtja nga besimit orthodhoks qe ushqente qeveria e asaj kohe, nen ndikimin e "nacionalisteve"
ja pershembull, une qellova ne shqiperi dhe me ardhen, por un nuk jam aq idiot dhe te shenoj ca ka besuar stergjyshi i stergjyshit tim(ky i fundit nuk e rruante hic per fe).

keshtu qe te dhjes, me shen kozma dhe me shen konstandin, dhe shen ilian bile, ja bej shurren ne kok.

dhe e shenova ateist.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 22:26   #9
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Si1ri Shiko postimin
Jo sa ZET, por cfar! Te japin karten e voriopilurjotit nga Puka dhe nje emer qe mund ta zgjedhesh ndermej, pak a shum, pese emrave qe perdor qisha. Ose mund ta ndrosh, psh, nga Ilir ne Ilia.
kujt i rruhet per karta voriopordhioti,ahahaha un dhe Zet jemi ne U.S.A.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga magnus : 28-09-2018 nė 22:30
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 23:01   #10
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

tashme dihet sakte se besimtare praktikante te pordhodoksise dhe pislamit ne shqiperi jane te paket, diku tek 1-2 %(prifti ilia spiro e di mire se per cfar flas se e ka qishen bosh)
le te presim qe te shkoje ne 0%, tu mbeten bosh fare qishat dhe xhamite ktyre legeneve.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2018, 23:15   #11
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
tashme dihet sakte se besimtare praktikante te pordhodoksise dhe pislamit ne shqiperi jane te paket, diku tek 1-2 %(prifti ilia spiro e di mire se per cfar flas se e ka qishen bosh)
le te presim qe te shkoje ne 0%, tu mbeten bosh fare qishat dhe xhamite ktyre legeneve.
E vertete eshte, po njerezit e kane prape kete tendencen qe pergjigjen per fene e stergjyshit te tyre. Kam frike se ne censusin e ardhshem e njejta gje do ndodhe, do dalim gjoja vend me shumice myslimane.
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 07:43   #12
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,947
Thanks: 6,849
Thanked 1,954 Times in 1,101 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Ortodokset shqiptar ne amerike jane me te suksesshmit dhe bejn me shume femij se tjeret.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 07:55   #13
cuntirone
Anėtar i ri
 
Avatari i cuntirone
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Vendndodhja: Deutschland
Posts: 6
Thanks: 1
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
cuntirone ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ortodokset shqiptar ne amerike jane me te suksesshmit dhe bejn me shume femij se tjeret.
You sure about that?Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
cuntirone nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 07:56   #14
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ortodokset shqiptar ne amerike jane me te suksesshmit dhe bejn me shume femij se tjeret.
Ndoshta sepse ne Amerike te ardhurat e larta i lejojne familjet me te pasura per te bere me shume femije, nderkohe qe ne Shqiperi edhe sikur nje familje te jete me e pasur se 95 perqind e familjeve te tjera, e ka te veshtire te perballoje me shume se 1 ose 2 femije.
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 07:57   #15
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,523
Thanks: 13,490
Thanked 7,496 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 436
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te popullsise ortodokse ne

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Ortodokset shqiptar ne amerike jane me te suksesshmit dhe bejn me shume femij se tjeret.
Ndaj jane te suksesshem se bejne shum femije?
Wow lol
Bad Teacher do revoltohet kur te lexoje kete “fakt”
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 08:00   #16
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,523
Thanks: 13,490
Thanked 7,496 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 436
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te populls

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga surnamename Shiko postimin
Ndoshta sepse ne Amerike te ardhurat e larta i lejojne familjet me te pasura per te bere me shume femije, nderkohe qe ne Shqiperi edhe sikur nje familje te jete me e pasur se 95 perqind e familjeve te tjera, e ka te veshtire te perballoje me shume se 1 ose 2 femije.
Beni femije tani sa te doni se paguan Edi 1 mil e 200 mije lefta per femijen e trete
Pak rendesi ka si jane rritur dy te paret lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 08:05   #17
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te pop

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Angelisa Shiko postimin
Beni femije tani sa te doni se paguan Edi 1 mil e 200 mije lefta per femijen e trete
Pak rendesi ka si jane rritur dy te paret lol
Qe kur ka ardhur Edi ne pushtet, fertiliteti ka ngecur tek 1.5 femije/femer. Qe do te thote se edhe sikur te mos kete asnje emigracion, popullsia e Shqiperise do bjere. Duhet te pakten 2 qe te jete ne nivel zevendesimi.
Capture7.jpg
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 08:06   #18
cuntirone
Anėtar i ri
 
Avatari i cuntirone
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Vendndodhja: Deutschland
Posts: 6
Thanks: 1
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
cuntirone ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te populls

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga surnamename Shiko postimin
Ndoshta sepse ne Amerike te ardhurat e larta i lejojne familjet me te pasura per te bere me shume femije, nderkohe qe ne Shqiperi edhe sikur nje familje te jete me e pasur se 95 perqind e familjeve te tjera, e ka te veshtire te perballoje me shume se 1 ose 2 femije.
Haha aspak fare. Une jam nje nga tre femije dhe jam rritur ne Tirane, me qera, vetem me rrogen e babit. Behet fjale per kohen e sotme se 17 vjec jam. Deri sa u bera 16 qe leviza ky mhb ka qen. Plaku merrte vec 400 nmuj dhe kurr nuk na ka munguar gje sepse sa here qe vinte rroga ata i binin lapsit me kujdes. Tgjitha te mirat i kemi pasur kuptohet me aq sa mundeshim, po skemi vuajtur asnjeher. Rishiko numrat

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
cuntirone nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 08:13   #19
Angelisa
V.I.P
 
Avatari i Angelisa
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Posts: 16,523
Thanks: 13,490
Thanked 7,496 Times in 4,756 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 436
Angelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėmAngelisa i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne per

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga surnamename Shiko postimin
Qe kur ka ardhur Edi ne pushtet, fertiliteti ka ngecur tek 1.5 femije/femer. Qe do te thote se edhe sikur te mos kete asnje emigracion, popullsia e Shqiperise do bjere. Duhet te pakten 2 qe te jete ne nivel zevendesimi.
bashkangjitje 21400
Mos do te thuash qe kur ka ardhur Edi kontraceptivi ka qene me i sigurte

Une mendoj qe shtresa e pasur ne Albania bejne femije pak... kane karrieren to think about
Psh ke vene re politikanet tane ne pergjithesi kane nga 1 nga 2, keta te fundit pervec karrieres meren dhe me vjedhjen e familjeve qe kane 5 apo me shume femije
Nejse Nard Ndoka ka 4 me duket, atij si kane punu frenat back then lol
Angelisa nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-09-2018, 08:17   #20
surnamename
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2018
Posts: 8
Thanks: 0
Thanked 2 Times in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 0
surnamename ėshtė nė rrugė tė mbarė
Re: Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Nje shpjegim statistik i renies ne perqindje te pop

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cuntirone Shiko postimin
Haha aspak fare. Une jam nje nga tre femije dhe jam rritur ne Tirane, me qera, vetem me rrogen e babit. Behet fjale per kohen e sotme se 17 vjec jam. Deri sa u bera 16 qe leviza ky mhb ka qen. Plaku merrte vec 400 nmuj dhe kurr nuk na ka munguar gje sepse sa here qe vinte rroga ata i binin lapsit me kujdes. Tgjitha te mirat i kemi pasur kuptohet me aq sa mundeshim, po skemi vuajtur asnjeher. Rishiko numrat

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Ja te ta jap grafikun e fertilitetit ne Shqiperi sipas indeksit ekonomik (qe perfaqesohet nga standarde devijacioni).

bashkangjitje 21401

Sic mund ta shohesh, sa me e mire gjendja ekonomike, aq me pak femije.
surnamename nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur