Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 15-03-2019, 08:13   #141
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,460
Thanks: 13,706
Thanked 8,156 Times in 5,432 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Epopeja e uēk-sė

Ndalja e pensioneve pėr 19 mijė veteranė, paralajmėrohet dhunė e protesta .

Dje, e enjte, ėshtė mbajtur seancė pėr rastin “Veteranėt”.

Nė kėtė seancė Prokurori Special, Enver Krasniqi, ka paraqitur kėrkesėn e tij qė tė pezullohet pagesa pėr 19 mijė veteranėt deri nė pėrfundim tė procesit gjyqėsor.

Sipas tij kjo duhet tė bėhet me arsyen se “Si rezultati i veprės penale nga tė pandehurit ėshtė dėmtuar buxheti i Kosovės dhe vazhdon tė dėmtohet. Prandaj duke konsideruar buxhetin e Kosovės si interes publik, prokurori i shtetit ka autorizim tė plotė ligjor pėr tė kėrkuar njė gjė tė tillė”, ka thėnė Krasniqi.

“Pėrfitues nga buxheti i Kosovės janė personat e tretė dhe njė situatė e tillė kur me veprime e tė pandehurve si rezultat i veprave penale dhe kur pėrfitojnė personat e tretė pėrcaktohet rregulli pėr tė dėmtuarin, qė nė rastin konkret kemi dėmtimin e Buxhetit tė Kosovės. Andaj bazuar nė kėtė fakt se personat e tretė tė paraqitur nė aneksin 1 tė kėsaj aktakuze si pasojė e veprės penale tė tė pandehurve nga 2015 deri nė gusht 2018 kanė pėrfituar mė shumė mbi 88 milionė euro”, ka shtuar ndėr tė tjera Krasniqi.

Vendimi i gjykatės pėr masėn e pėrkohshme pėr pezullimin e pensioneve tė 19 mijė veteranėve do tė vendoset jashtė seancės.

Vendimi do tė jetė me shkrim dhe do t’u shpėrndahet palėve.

E, nėse vendimi do tė jetė pėr pezullim tė pensioneve atėherė organizata e Veteranėve tė UĒK-sė ka paralajmėruar protesta.

Ndėrsa dhjetė tė akuzuarit tė pranishėm nė seancė janė deklaruar si tė pafajshėm.

Madje ata kanė thėnė se aktakuza ėshtė e pabazuar.

Prokuroria Speciale e Kosovės, dje kėrkoi nga Gjykata qė tė lėshohet urdhėr arrest pėr dy tė akuzuarit qė kanė munguar nė seancėn e sotme, Ahmet Dakun dhe Xhavit Jasharin.

Ndryshe, i pari i veteranėve tė UĒK-sė, Hysni Gucati pėr lajmi.net ka thėnė dje se prokuroria me njė kėrkesė tė tillė po kėrkon dhunė dhe protesta.

Ka gabu prokuroria, nėse mendon qė duhet tė ndalen pagat pėr 19 mijė veteranėt tė luftės. Secili veē e veē duhet tė jap pėrgjegjėsinė e jo nė mėnyrė kolektive. Nėse ndodhė kjo atėherė prokuroria po kėrkon tė ketė dhunė nė Kosovė, tė ketė protesta. Ata po duan tė ketė dhunė nė Kosovė dhe protesta, kėshtu qė ne nuk garantojmė qė nuk do tė ketė dhunė dhe protesta, ka thėnė ai.

Sipas Gucatit, secili mbanė pėrgjegjėsinė veē e veē dhe secili duhet tė dėnohet nėse ka bėrė falsifikime apo ėshtė veteranė i rrejshėm e jo qė tė merre me 19 mijė vetė.

Lajmi.net kishte publikuar aktakuzėn e parė tė Prokurorisė Speciale kundėr: Agim Ēekut, Nuredin Lushtakut, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelė Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj, Fadil Shurdhaj dhe Xhavit Jashari.

Lajmi.net pėr ditė tė tėra kishte publikuar afėr 20 mijė emra qė prokuroria nė aktakuzėn rreth 900 faqe, i cilėsonte veteranė tė rrejshėm.

Pas raportimit tė lajmi.net, Gjykata Themelore nė Prishtinė e kthehu mbrapsht aktakuzėn pėr pėrmirėsim dhe qartėsim Prokurorisė Speciale te Republikės sė Kosovės.

PS....kom i VeshMI ktu 1.40 cm i larte qe ka fitu azil politik-qe thu tina dujso.E pyti shkrusi: per qfare arsye bre.
Me kane servijue shkinat!!
Vallahi mo,kur te kane kqyr ne ty tinez....vari LESHT mo.
Ehhhhh-ai.
HIQ...njoni

Tungi per fun jave.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur