Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-11-2019, 02:06   #581
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 831
Thanks: 9
Thanked 406 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Albin Kurti

Albin Kurti para tankave serbe:I arrestum nga serbet:Gjithmon ne ball te protestes:


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Dredhza : 12-11-2019 nė 02:13
Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 03:35   #582
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Kush mund te thot se nuk jan terrorist keta qe e sulmoin qeverin e shtetit dhe policin e shtetit te Kosoves
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 03:39   #583
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti


Policia shpalos arsenalin e kapur tė VV'sė - thotė se planifikonin sulm terrorist (Foto)Po ku ket ne kohen e luftes o ALBIN
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 16:32   #584
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postiminAlbin Kurti kėrkon tė bėjė Veton Surroin ministėr tė Jashtėm

Redaksia Lexo.al -
09.11.2019 08:40

Partia e Albin Kurtit ka nisur pėrpjekjet pėr tė bėrė Veton Surroin ministėr tė Jashtėm tė qeverisė sė re tė Kosovės.

Burime tė ‘Express’ brenda VV-sė kanė thėnė se ish-shefi i Partisė ORA, Veton Surroi, mund tė bėhet shef i diplomacisė kosovare.

Surroi ka pasur njė afėrsi me Vetėvendosjen prej kur kishte dėshtuar ta kalonte pragun nė garėn elektorale tė vitit 2007. Madje, nė zgjedhjet e fundit ka dalė hapur pro fitores sė partive opozitare, VV’sė e LDK’sė.

Zyrtarėt e partisė sė shuar tė Surroit janė shpėrndarė nė LDK e Vetėvendosje duke marrė pozita udhėheqėse nė kėto parti.

Lėvizja Vetėvendosje dhe Lidhja Demokratike kanė nisur tė kėrkojnė emra pėr ministra edhe jashtė partive tė tyre pėr tė ndėrtuar njė Qeveri sa mė kredibile. Pėrpos nė diplomaci, Albin Kurti dhe Isa Mustafa po kėrkojnė emra tė pakompremetuar pėr t’i vėnė nė krye tė dikastereve qeveritare.

Njė muaj para zgjedhjeve, Surroi kishte thėnė se ardhja e Albin Kurtit si Kryeministėr duket reale dhe kishte lavdėruar Vetėvendosjen pėr ofertėn qė i kishin bėrė LDK’sė pėr koalicion parazgjedhor.


-----------------------------


Ja ēfarė thoshte dikur Albin Kurti pėr Veton Surroin (VIDEO)
Nga GazetaMonitor. -
Jun 7, 2017, 16:06


Kandidati pėr kryeministėr nga radhėt e VV’sė, Albin Kurti, sot e promovon Veton Surroin, e dikur pėr tė thoshte se e ka ėndėrr ish liderin komunist tė ish Jugosllavisė, Josip Broz Tito.

Kurti, nė kuadėr tė fushatės sė tij, ka vizituar panairin e librit dhe aty ka takuar Veton Surroin, i cili po promovonte librin e tij tė ri, ‘Gorillat qė s’i pamė’.
-----------------------------

Video ku Albini pall si gomar tu than se Veton Surroi e sheh ne enderr hala TITON e tash minister kryesor hahaha ah lueje albush lueje se ti do na e sjellesh shqiperin-etnike te meret ata qe te kan besue
https://www.youtube.com/watch?time_c...ature=emb_logo

Kimete Berisha

Jo, Albin Kurti.
Nga: Kimete Berisha Mė: 12 nėntor 2019 Nė ora: 12:36


Nė atė dakik qė e bėn ministėr (kėshilltar apo ēkado qoftė), Veton Surroin, dije mirė qė e humb simpatinė, e ulė veten, dėshmon se s'ke ide konkrete veē abstrakte dhe qė ke lexu veē filozofi dhe kotėsira ketrare qė nė praktikė s'tė ndihmojnė gjė..., e humb gjysmėn e votės, kurse votėn time e humb tė plotė veē qė tė shkon mendja...

Plus e kthen simpatinė e humbur pėr Hashim Thaēin, i cili nėse asgjė nuk ka arritur nė jetė, ka arritur ta largojė nga politika Veton Surroin, i cili pastaj nė shenjė hakmarrje tė pėrhershme ndaj tij, iu hakmor Kosovės, ndihmoi organizata tė huaja tė pėrpilojnė raporte tė rrejshme kundėr Kosovės dhe dikur kur u ēartė krejt filloi edhe me tė ashtuquajtura 'libra' kundėr UĒK-sė.

Tė gjithė 'armiqtė' t'u po rrinė nė njėrėn kėmbė duke pritur hasret lajmin pėr emėrimin e Veton Surroit ministėr tė punėve tė jashtme tė Kosovės dhe fillimin e vetėshkatėrrimin tėnd...

Unė po ēuditem ēka paska ndodh me ty, ti di ta citosh Gėten e Shekspirin, Ti i 'di tė gjitha' veē nuk e di kush ėshtė Veton Surroi.

Fora a!

- Nė kohėn kur Edi Ramės po ia shpikni 'Jugosllavinė e Re', Albin Kurti po lufton qė njė ish marksist dhe ish jugoslloven tė ekstremit tė majtė ta bėjė ministėr tė Kosovės.

- Veton Surroi ishte djalė 25 vjeē kur digjej pėr Jugosllavinė dhe bashkė me gjenerala e pukovnika tė Armatės Serbe nė UJDI 'luftonin' kundėr pavarėsisė sė Kroacisė dhe kundėr shpartallimit tė Jugosllavisė.
E ti s'po e dishe!

E dhimbshme nėse je kaq i 'varfėr' me njerėz.
Plus marre me ja sjell ndėrmend Presidentes kroate njė ftyrė shqiptare qė dikur ishte tmerrėsisht kundėr pavarėsisė sė shtetit tė saj.

- Veton Surroi i ka ftuar shqiptarėt tė mos e dėgjojnė Rugovėn, por tė dalin nė zgjedhjet serbe 1993, kur Millosheviqi ishte nė kulmin e pushtetit. Lexoja shkrimin 'Odluka na zlatarskoj vagi'.
Kishe s'ja ke lexu!

- S'po tė kujtohet ty qė Veton Surroi shkruajti kundėr UĒK-sė, tha qė ata nuk ishin 'ushtri ēlirimtare' por 'ushtri guerile' qė sikur populli edhe 'ajo' u ēlirua nga Serbia!

- Lexoja nė Rilindje (1989) shkrimin me titull 'Rojat e Kushtetutės', qysh tallej me demonstratat e shqiptarėve dhe qysh i kundėrshtonte me cinizėm pėrpjekjet e shqiptarėve pėr pavarėsi.

- S'po t'kujtohet ty kur menjėherė pas luftės popullin shqiptarė i quajti 'fashistė'!

Hajgare po don me bė me neve a!

- Se di ti qė Vetonit i duket vetja shumė mė dikushi se ti dhe se krejt shqiptarėt!
Qe njėzet vjet ai ēel facebook-a 'Tė bėhemi 1 milionė veta qė e duan Veton Surroin pėr Kryeministėr'...duke e reklamuar veten si 'Kryeministri' qė i duhet Kosovės.

Dėgjoji ti ata qė s'lypin gjė prej teje, si Kimi, qė s'ka gjetur kohė as me pi kafe me ty, por qė tė ka 'dashur' shumė pėr Kryeministėr, deri nė kėtė ēast qė ka dėgjuar se zotrote po lufton si luani qė ta bėjė ministėr njė njeri 'tė konsumuar' qė populli shqiptar nuk i ka dhėnė vota, thjesht e ka refuzuar si njė pasanik 'ekstrem' (qė si dihet preardhja e milionave tė vetėdeklaruar), nė njė vend ekstrem tė varfėr, atė njeri ky popull nuk e ka dashur nė politikė, pikė.

- Por ndoshta ti e dėgjon dhe ia plotėson dėshirėn Vuēiqin qė ka thėnė se 'Veton Surroi ėshtė intelektual par excellence'.

Nėse ti do ministra nga shoqėria civile, mirė shumė, ke boll vajza e djem qė tė lėnė pa mend me sharm e me dije.
E nėse bash t'u ka tek me bė kėtė njeri ministėr, atėherė 'Ravna ti je Jugosllavia'!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 17:51   #585
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

“Spo muj me besu qė VV po kėrkon rikthimin e votave tė Listės Serbe”


Ish-deputetja e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės Time Kadrijaj ka reaguar nė lidhje me ankesėn e VV-sė nė supreme pėr votat e ardhura me postė nga Serbia.

Kadrijaj thotė se Kryeministri Haradinaj kishte tė drejtė kur i quante mashtrues tė mirė.

Postimi i plotė:

Spo muj me e besu qe VV kerkon rikthimin e votave te Serbska listes, Ska pas faj KM Haradinaj qe ju tha mashtrues te mirė!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 18:00   #586
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Edi Rama: Albini Kurti le tė shohė se kush e pengoi bashkimin doganor


Kryeministri Edi Rama nė njė intervistė me gazetarin e Top Channel-it, Muhamed Veliu, i bėn njė bilanc asaj ēfarė u arrit nė takimin e Ohrit dhe thekson se ėshtė i vendosur ta heqė kufirin mes Shqipėrisė dhe Kosovės.

Edi Rama flet me doza kritike pėr qėndrimet e Albin Kurtit, i cili ka thėnė se kjo iniciativė ėshtė e nxituar dhe e pa konsultuar. Kryeministri Rama kėrkon mė shumė vėmendje pėr kėtė ēėshtje nga kryeministri i ardhshėm i Kosovės, tė cilit i kėrkon tė shikojė dosjen e bashkimit doganor Shqipėri-Kosovė se pėrse asnjėherė nuk u bė realitet.

Zoti kryeministėr, kjo iniciativė a ėshtė konsultuar me Kosovėn, pasi kemi parė njė deklaratė tė zotit Albin Kurti, i cili thotė se kjo iniciativė ėshtė e nxituar dhe pa konsultuar. Si qėndron e vėrteta?

“E nxituar, ka 5 vjet kjo iniciativė dhe marrja pėrsipėr e nismės mes tė tre vendeve pėr ta shtyrė iniciativėn pėrpara duke mos shtuar asgjė tjetėr tė re nga dokumentet pėrmbajtėsore tė iniciativės pėrveē lėvizjes sė lirė tė njerėzve qė ka qenė njė betejė e gjatė e imja me presidentin e Serbisė dhe ku mė nė fund ai ėshtė dakordėsuar gjė qė na jep mundėsinė tė heqim kufirin me Kosovėn. Nuk ka absolutisht asgjė tjetėr, pra ēfarė nxitimi ka kėtu. Pėrsa i pėrket konsultimit nė 5 vjet rresht Kosova ka qenė e pranishme nė tryezė, nė 5 vjet rresht kryeministrat dhe presidenti i Kosovės janė shprehur dakord me gjithēka qė sot ne duam tė implementojmė, tė zbatojmė, tė konkretizojmė jo pėr vete po pėr njerėzit tanė. Besoj qė nėse ka vend pėr fjalėn konsultė kėtu, konsultohet ai qė merr pėrsipėr ose vendos tė mos vij, jo ai qė do shkoj siē tė gjithė kanė shkuar. Pra nėse nė njė moment tė caktuar dikush vendos qė unė nuk do shkoj atėherė merr nė telefon dhe thotė unė nuk do shkoj, tregon arsyet dhe nėse arsyet janė bindėse atėherė sigurisht qė JO-ja mund tė bėhet e pėrbashkėt. Nėse nuk janė bindėse ai qė thotė JO rri me JO-nė, ai qė thotė PO vazhdon me PO-nė.”

Albin Kurti ėshtė i mendimit qė Shqipėria fillimisht duhet tė heqė kufijtė me Kosovėn dhe mė pas tė shikoj nė njė tablo mė tė madhe rajonale pėr kėtė proces. A ėshtė i drejtė ky qėndrim?

“Nuk dua tė them qė ėshtė i shtrembėr, dua tė them qė do drejtohet kur Albin Kurti tė bėhet kryeministėr me orė tė plota dhe tė jetė mė i vėmendshėm pėr kėtė proces. Sepse nga njėra anė kufiri nuk hiqet pėrveēse me kėtė mėnyrė me marrėveshje me tė tjerėt. Si heq kufirin Albin Kurti nėse Serbia nuk ėshtė pjesė e kėtij procesi apo do hapi luftė dhe kush Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian apo Kuba do japi pėlqimin pėr heqjen e kufirit pa marrėveshje me gjithė tė tjerėt. Do tė ishte vetėm njė marrėzi. Aq mė tepėr qė ne e kemi parė jo duke hequr po duke thėnė se do hiqet kemi ndezur gjithė llambat e kuqe dhe ėshtė ngritur alarm gjithandej. Ndėrsa pėrsa i pėrket asaj qė duhet tė bėrė njė herė mė Kosovėn, tė gjitha pikat qė ne kemi nė kėtė nisėm janė pika qė duhet tė ishin bėrė me Kosovėn pėrveē kėsaj tė lėvizjes sė lirė qė tani ėshtė e mundur, mė parė ishte e pamundur. Pse nuk janė bėrė, le tė hapi letrat Albini edhe tė shikoj dosjet, tė shikoj protokollet dhe tė shikoj dhe ta filloj nga dosja e Bashkimit Doganor qė Shqipėria e miratoi nėn drejtimin e ministrit tonė tė Financave dhe Ekonomisė, Arben Ahmetaj ėshtė bėrė goxha punė me palėn kosovare dhe nė momentin e fundit pala kosovare tha JO, nė qeverinė e Isa Mustafės erdhi Ramush Haradinaj nė Tiranė dhe tha kėtė do ta bėjmė tė parėn edhe mė pas pastaj tha se dėgjo ashtu ėshtė puna do shohim mė vonė. Unė nuk po e fajėsoj thjesht po them qė predikimet janė tė nevojshme pėr politikė por faktet janė tė domosdoshme kur bėhesh kryeministėr”.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 20:52   #587
Dredhza
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2015
Vendndodhja: Kosove
Posts: 831
Thanks: 9
Thanked 406 Times in 282 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 7
Dredhza ka mbyllur reputacionin
Re: Albin Kurti

Dredhza nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-11-2019, 21:13   #588
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

une kam per ty vetem nji pyetje e jo 5 a do te mbaj fjalen albushi vetem per nji premtim hiq ma shum vetem per 1 nji e jo per qindra qe i ka mashtrue votuesit e simpatizantet e ti
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 18:26   #589
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti


Albulena Haxhiu

Ja ēfarė kishte thėnė Albulena Haxhiu pėr zarfet nga Serbia, ditė mė parė!
Mė: 13 nėntor 2019 Nė ora: 18:31


Anėtarja e LVV-sė, Albulena Haxhiu dje nė profilin e saj nė Facebook i doli nė mbrojtje kandidatėve tė LVV-sė qė u ankuan nė Gjykatėn Supreme dhe tė cilėt po kėrkojnė qė tė pranohen pakot mė zarfe tė ardhura nga Serbia.

E njėjta, i la nė harresė deklaratat e saj qė ditė mė parė i dha nė njė nga televizionet nacionale, ku me ngulm kundėrshtonte kėto vota, tė cilat edhe i quajti kontrabandė, e madje thoshte se pranimi i atyre votave do tė ishte njė turp i madh pėr KQZ-nė.

Nė videon mund tė shikoni atė ēfarė anėtarja e LVV-sė tha ditė mė parė rreth kėtyre votave.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 18:45   #590
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti


Lista Serbe

Simiq i Listės Serbe: Jemi detyruar ta mbrojmė Kushtetutėn e Kosovės nga partitė shqiptare


Mė: 13 nėntor 2019 Nė ora: 05:58


Nėnkryetari i Listės Serbe Igor Simiq ka thėnė se kjo parti ėshtė e regjistruar nė Kosovė por sipas tij gazetarėt duhet ta pyesin Vetėvendosjen nėse e njeh Kosovėn.

Simiq, ka thėnė se shpesh herė ai ėshtė detyruar “ta mbrojė Kushtetutėn e Kosovės nga partitė shqiptare”.

“A i respekton Vetėvendosje ligjet e Kosovės dhe institucionet? Unė them se nga ajo qė kemi parė, ata kur kanė qenė nė opozitė, nuk kanė respektuar tė gjitha ligjet e Kosovės”, tha ai.

Nėnkryetari i Listės Serbe ka thėnė se nė bazė tė Kushtetutės sė Kosovės, Lista Serbe duhet tė jetė pjesė e qeverisė.

“Nėse dikush dėshiron ta shkel Kushtetutėn ajo ėshtė ēėshtje pėr interpretim nga institucionet tjera. Nuk po na fut nė qeveri Vetėvendosje, por vota e qytetarėve serbė qė na kanė dhėnė, na fut nė qeveri”.

Simiq thotė se Albin Kurti nuk po mbron Listėn Serbe qė po ankohet pėr anulimin e votave tė ardhura nga Serbia por sipas tij po mbron tri mandatet e veta.

Nėnkryetari i Listės Serbe ka thėnė se pėr ta nuk ėshtė i rėndėsishėm vetėm tė kenė njė ministėr nė qeveri por ai thotė se duan tė drejta tė garantuara.

Duke folur pėr rezultatet e zgjedhjeve tė 6 tetorit, ai ka thėnė se kanė fituar pėr shkak tė punės dhe pėrkushtimit ndaj komunitetit serb
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 19:35   #591
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin KurtiT’ronditet Vetėvendosje, Nuk do ta besoni kush dha tani dorėheqje..

Vetėvendosje, Nuk do ta besoni kush dha tani d.orėheqje. Kryetari i Pikės sė VV-sė nė Breg tė Diellit, Petrit Ademi ka dhėnė sot d.orėheqje nga VV pėr p.akėnaqėsitė e tij me zhvillimet brenda partisė.Ai thotė se d.orėheqja e tij ėshtė e p.arevokueshme, por thotė se r.evokohet “atėherė kur tė jenė r.evokuar shkaqet qė kanė shtyrė Lėvizjen tė d.orėhiqet nga Vetėvendosje”, shkruan Periskopi me p’oshtė shihni deklaraten e tij.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 21:29   #592
Angel69
Bavarez
 
Avatari i Angel69
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Vendndodhja: Allianz-Arena
Posts: 2,998
Thanks: 1,111
Thanked 1,260 Times in 702 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 51
Angel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėmAngel69 i pazėvėndėsueshėm
Re: Albin Kurti

Fjalimi nė "Kongresin e dytė ekonomik | Unioni i Bizneseve shqiptaro-gjermane nė Gjermani"

Ėshtė kėnaqėsi tė jem me juve kėtu, sepse jeni ju tė dashur bashkatdhetarė, sepse sot ėshtė 30 vjetori i rėnies sė murit tė Berlinit, dhe, sepse jemi kėtu nė Frankfurt, nė kryeqytetin financiar tė Bashkimit Evropian.

I nderuari z. Nazmi Viqa, kryetar i Unionit tė Bizneseve shqiptaro-gjermane,
I nderuari z. Murat Jashari, nip i Adem e Hamzė Jasharit,
I nderuari, shkėlqesi, ambasador i Republikės sė Kosovės kėtu nė Gjermani, z. Beqė Cufaj,
I nderuari z. Sanftenberg, pėrfaqėsues i GIZ-it,
Kryetarė tė komunave,
Ndėrmarrės e politikanė, aktivistė e qytetarė,

Para se tė flas pėr programin dhe vizionin e qeverisė sė re, mė lejoni tė them disa fjalė pėr diasporėn si familjarė dhe qytetarė tanė.

Fjalėt si diasporė dhe mėrgimtarė krijojnė nganjėherė pėrshtypjen sikur po flasim pėr njė pjesė tė ndarė, diēka qė ėshtė ndryshe nga ne, diēka e pėrjashtuar dhe e largėt.

Por mua mė tingėllon ndryshe. Kur unė mendoj e flas pėr diasporėn nuk flas pėr njė trup tė huaj e tė jashtėm por pėr njė pjesė tė familjes qė jeton pak mė larg.

Sepse kėshtu ėshtė nė tė vėrtetė. Diaspora janė anėtarėt tonė tė familjes qė jetojnė larg shtėpisė. Secila familje nė Kosovė e ka dikė nė diasporė.

Jeni pjesė e identitetit tonė historik, por edhe e psikikės tonė njerėzore, e traumės nė tė kaluarėn dhe e shpresės pėr tė ardhmen.

Prandaj si shtet duhet tė mendojmė e kujdesemi pėr diasporėn siē mendojmė pėr familjarėt tanė sepse emigrimi nuk ka qenė vendim i lehtė pėr askėnd. Prindėrit qė vendosin tė jetojnė larg fėmijeve e fėmijė qė vendosin tė jetojnė larg prindėrve vėshtirė tė thuhet se kėtė, ndonjėri, ndonjėherė e bėri nga vullneti.

Ju vėrtetė jetoni nė shtete tė ndryshme tė botės, por ēdoherė brenda kombit, brenda gjuhės, brenda historisė, brenda kulturės e brenda sportit. Historia jonė ėshtė e lashtė dhe e dhimbshme, por ėshtė e jona. Atė nuk do ta harrojmė ne, e nuk do ta harrojnė as gjeneratat qė vijnė pas nesh. Nė tė kaluarėn tonė e gjejmė fuqinė pėr tė ecur pėrpara e pėr tė mbėrritur atė qė shumėkush e ėndėrronte, por pak kush e arriti. Kudo qė ju jeni, jeni pjesė e kombit, jemi bashkė.

E di se nuk ėshtė lehtė tė ikėsh nga vendi yt dhe tė shkosh nė njė vend tė huaj e tė pėrballesh me sakrificėn larg familjes, me vėshtirėsitė e njė populli nė njė vend tė huaj.

Por, ky ėshtė realiteti.

Ne nuk mundemi ta kthejmė kohėn pas por mund tė fitojmė kohėn qė kemi pėrpara.

Prandaj ėshtė mirė qė jam kėtu sot me juve sepse mund tė them disa fjalė qė mund t’i kthejmė bashkė edhe nė veprime konkrete pėr tė fituar kėtė tė ardhme.

Sot nė botė njerėzit, shėrbimet e tė mirat udhėtojnė mė shpejt se kurdoherė, rrjedhimisht, diaspora nuk ėshtė edhe shumė larg dhe roli e rėndėsia e saj bėhen shumė tė mėdha.

Diaspora kontribuon nė vendin ku jeton sepse paguan taksat dhe detyrimet, por paguan edhe nė vendin prej nga vjen.

Ju nuk na sillni vetėm para tė gatshme, nuk na sillni vetėm makina e nuk na i paguani vetėm dasmat e ahengjet, e shėndetėsinė e familjarėve tuaj e tonė.

Ju sillni ide, kulturė dhe shkathtėsi e njohuri qė i merrni nga vendet mė tė zhvilluara e tė cilat mungojnė nė vendin tonė.

Pra, ju jeni pasuria jonė qė ēdo popull do ta kishte lakmi. Por sikur ēdo pasuri tjetėr, edhe kjo e juaja ėshtė e tillė vetėm nėse ne dimė ta pėrdorim pėr tė mirėn e pėrbashkėt.

Paratė qė ju i dėrgoni e tė cilat shpesherė janė jetike pėr bashkėqytetarėt tanė nė Kosovė dhe jo vetėm, shkojnė pėr konsum nė mallra dhe shėrbime tė cilat pėrgjithėsisht ne nuk i prodhojmė.

Shkathtėsitė e njohuritė qė ju posedoni ne do t'ua mundėsojmė qė tė kthehen nė biznese tė reja, nė investime strategjike, e nė udhėheqje ndėrmarrjesh tė cilat do tė hapin vende tė reja pune por edhe do tė ju lidhnin juve mė shumė me atdheun tonė.

Me pak fjalė, dashurinė e madhe e tė pa kompromis qė ju e keni pėr atdheun nga i cili nuk kėrkoni asgjė, por vetėm i dhuroni gjithēka, ka ardhė dita qė ta kthejmė nė partneritet strategjik pėr tė mirėn e vendit tonė.

Rolin e diasporės shqiptare, ne e shohim si vlerė kulturore, si vlerė ekonomike dhe si ndėrmjetėsuese pėr vlerė tė shtuar.

Shtetet e fuqishme i kanė ambasadat e fuqishme. Ne nuk jemi ende shtet i fuqishėm, e nuk i pėrballojmė dot siē duhet e sa duhet ambasadat, por jemi komb i madh e i shpėrndarė. Fati nė fatkeqėsinė tonė kombėtare tė emigrimit ėshtė se sot jemi kudo, por jemi edhe shumė tė ndarė. Ne duhet tė bėhemi bashkė, ne duhet tė investojmė nė atė qė na bashkon: nė gjuhė, nė histori, nė letėrsi, nė muzikė, nė art e nė kulturė. Prandaj nė qeverisjen tonė do tė krijojmė qendrat kulturore pėr tė cilat shteti kujdeset qė gjuha, kultura dhe historia e brezave tė mėsohet nga fėmijėt kudo. Ambasadori mė i mirė e mė i fuqishėm ėshtė vetė diaspora jonė. Prandaj sot krenohemi me Dua Lipėn e Rita Orėn, Granit Xhakėn e Rene Rexhepin. Ata janė pjesė e kombit tonė.

Diasporėn e shohim edhe si vlerė ekonomike. Ēdo vit diaspora dėrgon 1 miliard euro nė remitanca. Kur llogariten edhe makinat, dasmat e shpenzimet e pushimit kjo shifėr shkon gati sa buxheti i shtetit tonė. Ky ėshtė kapital tė cilin secili shtet do ta kishte zili. Dhe nė njė botė ku njerėzit, shėrbimet e tė mirat udhėtojnė mė shpejt se kurdoherė, diaspora edhe nuk ėshtė larg dhe bėhet posaēėrisht mė e rėndėsishme.

Por diaspora duhet shikuar pėrtej parave dhe gjėrave materiale qė sjell. Diaspora sjell shkollė, ide dhe shkathtėsi, sjell etikėn dhe kulturėn e punės tė cilat mund tė zhvillojnė dhe tė hapin biznese tė reja. Diaspora mund tė sjellė edhe kulturė tė re qeverisjeje e cila ėshtė nė hap me vendet e zhvilluara ku ajo jeton, kėtu nė Gjermani, nė Evropėn Perėndimore e nė mbarė globin. Pra, na duhet njė qasje e cila diasporėn e konsideron edhe si kapital ekonomik, por edhe si kapital njerėzor.

Dhe, roli i diasporės si ndėrmjetėsuese pėr vlerė tė shtuar. E mirėorganizuar, diaspora mund tė mundėsojė dhe ndėrmjetėsojė takime tė nivelit tė lartė te vendimmarrėsit politikė dhe korporatat e fuqishme nė vendet ku jetojnė; mund tė sjellin investitorė nė ekonominė tonė, nė bujqėsi e nė turizėm. Kėtė edhe e bėjnė sot shumė individė nė baza individuale tė cilėve u jam mirėnjohės e falėnderues sa s’thuhet, por nėse organizohemi ky rol mund tė rritet, duhet tė rrihet e do tė rritet dhe tė ketė efekt mė tė madh nė punėsim posaēėrisht tė rinisė e tė grave.

Sa i pėrket pėrfaqėsimit tė diasporės sonė, ka shumė modele tė cilat ne duhet tė jemi tė hapur nė vlerėsim dhe t’i shqyrtojmė me kujdes. Puna qė “Germin” ka bėrė dhe vazhdon ta bėjė ėshtė tejet e rėndėsishme dhe ne do ta vazhdojmė e thellojmė bashkėpunimin. Duhet tė mėsojmė nga tė tjerėt gjithashtu. Irlanda ėshtė njė shembull nė kėtė drejtim. Irlanda ėshtė njė shembull sepse me Global Irish Network, me Global Irish Economic Forum dhe Irish Abroad Unit ajo mund tė shėrbejė si ilustrim e mėnyrė qė e ndjekim edhe ne.

Deri tani vėrtetė ne kemi pasur ministri pėr diapsorė, por nuk mund tė thuhet fort qė kemi pasur diasporė nė ministri. Pra, nė vend qė nė kėtė ministri, ministri dhe pjesa mė e madh e stafit tė ishin nga diaspora dhe kjo tė kthehej nė shembull tė kthimit tė trurit, ėshtė pėr keqardhje qė aty jo rrallė u vendosėn njerėzit qė nuk mund tė lavdėrohen pėr trurin e tyre dhe qė e mundėsuan ikjen e trurit. Prandaj, angazhimi ynė institucional pėr diasporėn do tė bėhet me diasporėn.

Diaspora nuk duhet tė jetė e ndarė nga pjesa tjetėr e shoqėrisė por e integruar, prandaj nuk mund ta konsiderojmė pėrfaqėsimin si tė rezervuar pėr diasporėn, por si pjesė pėrbėrėse. Duke e ftuar diasporėn qė tė marrė pjesė nė konkurse publike, duke e ftuar qė tė garojė pėr parlament, tė marrė pjesė nė pozita tė emėruara, nė konkurencėn e bashkėpunimin ekonomik dhe duke e ftuar nė konsultime, ne e vendosim nė nivel mė tė lartė sesa tė pėrfshirjes, sepse e vendosim nė nivel tė pjesėmarrjes.

Ne e shohim posaēėrisht diasporėn tė integruar nė vendimet ekonomike. Qeveria e re diasporėn nuk do ta konsiderojė si pjesė tė cilės i tregojmė se ēka duhet tė bėjė, por si proces nė tė cilin e ftojmė tė marrim vendime tė pėrbashkėta. Pėr tė arritur kėtė na duhet njė organizim shtetėror cilėsor. Na duhet tė evidentojmė rolin, nivelin e edukimit dhe tė shkathtėsive tė secilit nė mėnyrė qė procesi i angazhimit e konsultimit tė jetė proces i mirėfilltė. Rrjetet e biznesit duhet tė jenė funksionale dhe aktive. Ne jemi zotuar qė tė themelojmė rrjetin e qendrave kulturore aty ku jeton mėrgata jonė, si organizim i qėndrueshėm dhe i pėrhershėm, por parimi duhet tė jetė qė shteti merr obligime.

Tash do tė theksoj disa prej prioriteteve tona themelore.

Mėsimi nė gjuhėn shqipe: tanimė kemi dhėnė zotimin pėr rimėkėmbjen e shkollave nė gjuhėn shqipe ose futjen nė kurrikulat zyrtare tė vendit pritės tė gjuhės shqipe. Ky do tė jetė objektiv madhor i qeverisė sepse gjuha, historia e kultura na mbajnė tė bashkuar.

Tjetra, mundėsimi i votės sė lirė: jemi nė gjendje tė themi se e drejta e votės pėr mėrgimtarėt do tė garantohet. Mjaft mė me posta qė arrijnė e s’arrijnė, me zarfe qė komplikojnė e vonojnė. Do tė votohet nė ambasada, nė konsullata, nė pėrfaqėsitė tona diplomatike.

Duhet tė jemi atraktiv: tė gjitha kėto qė pėrmenda mund tė bėhen dhe do tė bėhen. Por, nuk duhet tė harrojmė njė gjė. Pėrkundėr origjinės sė njėjtė, diaspora jonė ėshtė njė grup hetorogjen. Jetoni nė vende tė ndryshme tė botės dhe bashkėveproni me kultura tė ndryshme. Qeveria jonė do tė jetė e kujdesshme qė tė ofrojė lidhje tė shumta e tė ndryshme me qeverinė, sepse secili e pėrjeton ndryshe lidhjen me vendin e tij.

Po ashtu, puna duhet tė jetė e dyanshme. Nuk mjafton vetėm angazhimi i qeverisė apo vetėm angazhimi i diasporės, prandaj puna nuk duhet tė bėhet vetėm nga Prishtina apo nga Tirana, por nga secili vend ku ka mundėsi tė mira organizimi.

Qendrat kulturore, rrjetet e shoqatat dhe ēfarėdo organizimi qė bėjmė duhet tė jenė atraktive dhe funksionale, jo vetėm formale.

Fondi Sovran Investues: me Fondin Sovran do tė krijojmė mundėsi pėr diasporėn qė tė blejė aksione nė tė ardhmen dhe kėsisoj ajo tė bėhet aksionere e aseteve publike qė mundėsojnė zhvillimin ekonomik.

Por gjithashtu, do tė kemi edhe Bankėn Zhvillimore, si mundėsi pėr qasjen nė financa me kredi tė buta e afatgjate. Bizneset nė Kosovė pėrmendin tri vėshtirėsi kryesore: varfėrinė e popullsisė, pra kėrkesėn e ultė agregate apo fuqinė e vogėl blerėse tė popullsisė; qasjen e vėshtirė nė financa pėr shkak tė kapitalit tė shtrejtė tė bankave komerciale; dhe, korrupsionin e pėrhapur nė institucionet e sistemit. Me qeverinė tonė, nė qeveri ndalet e ndalohet korrupsioni, dhe, luftohet pa kompromis ai, si nė institucionet tjera gjithashtu edhe nė shoqėri mbarė.

Tė dashur bashkatdhetarė,

Tri entuziazme nė historinė tonė mė tė re i kemi pasur. Entuziazmi i parė ka qenė nė qershorin e vitit 1999 – Ēlirimi. Entuziazmi i dytė ka qenė nė shkurtin e vitit 2008 – Shpallja e Pavarėsisė. Tash, pas 6 tetorit tė vitit 2019 dhe ndryshimit politik e kemi entuziazmin e tretė.

Entuziazmi i parė ėshtė pėrdorur pėr kthimin e refugjatėve nė vatrat e tyre dhe rindėrtimin e shtėpive tė djegura, shkatėrruara apo tė dėmtuara nga Serbia. Entuziazmi i dytė, i shpalljes sė pavarėsisė, ėshtė shprehur nė njohjet e mė pastajme ndėrkombėtare dhe gjithashtu nė iniciativat e ndryshme ekonomike. Entuziazmi i tretė duhet tė jetė entuziazėm pėr zhvillim ekonomik tė qytetarėve tė Republikės, tė diasporės mbarė, sepse ju jeni jashtė shtetit e brenda kombit, e tash, me kėtė entuziazmin e tretė e posaēėrisht tė vėrtetė, do tė mbeteni brenda kombit e do t'ju risjellim edhe brenda shtetit.

Ju falemnderit shumė.
__________________
”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”
Angel69 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-11-2019, 21:48   #593
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin KurtiHaradinaj: As plan s’e kam tė pi kafe me Albin Kurtin sė ėshtė njė mash…


Kryeministri nė detyrė, Ramush Haradinaj ka thėnė se nuk e ka nė plan pėr tė pirė kafe me Albin Kurtin dhe Vjosa Osmanin, shkruan Periskopi.

“Nuk kam pirė pas zgjedhjeve. Nė fakt me Vjosėn nuk kam pasur shumė komunikim. Nė raste tė caktuar po, por jo shumė. Albinin e njoh nga koha e opozitė bėrjes. Nuk jam kundėr tė pi kafe, por nuk e kam nė plan”, ka thėnė ai nė Ora News.

Haradinaj ka thėnė se e ka mik kushdo qė punon pėr tė mirėn e vendit.Me siguri me kafe dhe me atė qė i takon. Por e kam fjalėn qė nuk do tė kėrkoj marrėdhėnie me individė, sa do kėrkoj marrėdhėnie pėr temat. Nė ato tema qė janė nė interes tė Kosovės, kushdo qė i ndihmon, unė jam mik me tė”, ka thėnė ai.

Sipas Ramush Haradinaj, idea e Albin Kurtit pėr bashkim kombėtar ėshtė njė retorik dhe folklorizėm dhe se nga fitorja e VV’sė nuk sheh rrėzik pėr bashkim./Periskopi/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2019, 17:24   #594
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti


Supremja refuzon ankesėn e tre kandidatėve tė LV-sė pėr votat nga Serbia

14 nėntor 15:15

Burime tė gazetės “Epoka e re” kanė bėrė me dije se Gjykata Supreme e Kosovės ka vendosur qė 3 mijė e 782 pako me fletėvotime tė ardhura nga Serbia tė mos jenė pjesė e rezultatit pėrfundimtar tė zgjedhjeve tė 6 tetorit, duke refuzuar kėshtu ankesėn e tre kandidatėve tė Lėvizjes Vetėvendosje.

Supremja sė shpejti pritet tė dalė me komunikatė pėr kėtė ēėshtje.

Gjithashtu edhe ankesa e Nenad Rashiqit qė ka pasur tė bėjė pėr tė njėjtat vota ėshtė vlerėsuar si e pasafatshme.

Sekretari i pėrgjithshėm i Nismės Socialdemokrate, Bilall Sherifi, i kontaktuar nga gazeta “Epoka e re”, ka thėnė se janė nė pritje qė Gjykata Supreme tė dalė sot me vendim, i cili sipas tij do tė konfirmojė vendimin e PZAP-it, qė votat e ardhura nga Serbia tė mos pėrfshihen nė rezultatin zgjedhor tė 6 tetorit.

“Presim qė Gjykata Supreme tė dalė sot me vendim. Vendimi i Supremes presim qė ta konfirmojė vendimin e PZAP-it”, ka thėnė Sherifi.

Koalicioni Nisma-AKR-PD, pritet tė jetė pjesė e Kuvendit tė Kosovės me 6 deputetė.

AKR-ja pritet t’i ketė dy deputetė, kurse Nisma katėr.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 13:18   #595
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti
Eskalon situata: Nisma e akuzon VV-nė pėr orgji nė parti


Gazeta Express
15 Nėntor 2019 11:54

Pas vendimit tė Gjykatės Supreme pėr votat nga Serbia, ka pasur disa pėrplasje nė mes tė zyrtarėve tė Lėvizjes Vetėvendosje dhe Nismės Socialdemokrate, raporton Gazeta Express.

Erzen Musliu, zėdhėnės i degės sė Nismės nė Prizren, i ėshtė pėrgjigjur Alban Krasniqit, i cili ka lėshuar akuza nė drejtim tė zyrtarėve tė Nismės nė QNR pėr ngacmime seksuale.

“Kur burri i Albulena Haxhiut flet pėr moralin, i paska harruar orgjitė nė Vetėvendosje”, ka shkruar Musliu.

Nė anėn tjetėr, anėtari i VV-sė, Alban Krasniqi, i ėshtė kundėrpėrgjigjur akuzave tė Nismės, duke thėnė se kjo parti ka sjellė llumin e saj nė QNR dhe po i ngacmojnė seksualisht vėzhgueset.

Krasniqi pėrmes Facebook-ut ka thėnė se KQZ-ja duhet tė reagojė pasi Qendra e Numėrimit dhe Rezultateve nuk ėshtė Han i Fatmir Limajt.

“Kanė sjellė nė QNR llumin e tyre gjoja si vėzhgues me qėllim krijimin e tensioneve e pse jo edhe dėmtimin e kutive. Nė vazhdimėsi bėjnė presion mbi stafin, krijojnė insinuata, ngacmojnė seksualisht vėzhguese, kėrkojnė pavlefshmėri votash. KQZ-ja duhet t’ua tregojė vendin kėtyre matrapazėve sepse aty ėshtė QNR dhe jo Han i Fatmir Limajt”, ka shkruar Krasniqi.

Ndryshe, Nisma ka akuzuar anėtarėt e VV-sė nė KQZ, Adnan Rrustemi dhe Nazlie Balaj, pėr presion e kėrcėnime qė po ua bėjnė punėtorėve tė QNR-sė nė procesin e rinumėrimit. /GazetaExpress/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2019, 13:24   #596
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin KurtiQeveria Kurti
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2019, 17:59   #597
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,620
Thanks: 41
Thanked 118 Times in 105 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: Albin Kurti

AKR-ja drejt Kurtit, NISMA nė opozitė

Arbėr Jashari
16 Nėntor 2019 16:25

Zyrtarė tė AKR-sė po thonė se janė tė hapur pėr bisedime me Lėvizjen Vetėvendosje qė tė jenė pjesė e qeverisė sė ardhshme. Islam Pacolli zyrtar i AKR-sė ka thėnė pėr Express se nė momentin qė certifikohen zgjedhjet ēdo bisedim me Vetėvendosjen e Kurtit ėshtė i mirėseardhur.

Gazeta Express

Albin Kurti kishte ndryshuar qėndrim pėr Behgjet Pacollin nė prag tė zgjedhjeve tė 2017-ės. Atėkohė, ishin bėrė edhe plane pėr koalicion parazgjedhor. As atėherė dhe as mė 6 tetor s’ka pasur ndonjė bashkėpunim por i kanė pushuar akuzat ndaj njėri-tjetrit.

Por, tash pas konfirmimit se Pacolli do t’i ketė dy deputetė kanė rinisur tė pėrmendet mundėsia e njė bashkėpunimi VV-AKR.

Madje, Islam Pacolli, zyrtar i ri i Partisė sė themeluar nga milioneri kosovar, ka thėnė se bisedimet me VV-nė do tė nisin posa tė certifikohet rezultati zgjedhor.

“Nė momentin qė certifikohen zgjedhjet ēdo bisedim me Vetėvendosjen ėshtė i mirėseardhur”, ka thėnė Pacolli.

Ai po ashtu ka thėnė se nuk kanė vija tė kuqe me VV-nė dhe AKR ėshtė e hapur me tė gjitha partitė.

“Vijat e kuqe nuk duhen tė pėrdoren dhe AKR-ja nuk ka pasė mosmarrėveshje me askėnd dhe ėshtė e hapur me tė gjitha partitė dhe e ka dėshmuar deri mė tash”, ėshtė shprehur Pacolli.

Tutje, zyrtari i AKR-sė ka deklaruar se Presidenti i partisė, Behgjet Pacolli nuk do tė marrė vendime kokė mė vete, por do tė kalojnė pėrmes kryesisė sė partisė.

“Ēdo vendim qė AKR dhe Presidenti i partisė do tė ndėrmarr i nxjerrim nė kryesi tė partisė duke i respektuar rregullat demokratike”, ka thėnė Pacolli.

Partia e Behgjet Pacollit ka pėrvojė tė gjatė nė Qeveri. Edhe nė zgjedhjet e fundit ishte larguar nga koalicioni me LDK-nė dhe ishte bashkuar PDK-AAK-NISMA-s, duke ndėrtuar Qeverinė e re me hise tė madhe nė Qeveri e me njė deputet nė Parlament.

Partneri i koalicioni NISMA ka nisur tė pėrplaset me Vetėvendosjen. Zyrtarė tė Partisė sė Kurtit kanė pėrmendur mundėsinė e shkuarjes edhe njė herė nė zgjedhje tė reja vetėm qė mos ta kenė nė koalicion Partinė e Fatmir Limajt.

Nė fakt, koalicionit tė paralajmėruar VV-LDK i duhen vetėm edhe katėr vota pėr tė ndėrtuar Qeverinė, tė cilat mund tė sigurohen nga pakicat jo serbe por edhe te AKR-ja e Pacollit.

Formimit tė qeverisė sė ardhshme do t’i paraprijė votimi nė Kuvendin e Kosovės nga shumica e thjeshtė prej 61 deputetėve.

Nėse VV e LDK arrijnė marrėveshje pėr formimin e qeverisė, nė Kuvend sė bashku do tė kenė 57 deputetė (29 deputetė VV dhe 28 LDK).

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka filluar tė rinumėrojė 1407 vendvotime nga vendimi i Panelit Zgjedhor pėr Ankesa dhe Parashtresa (PZAP).

Deri tani janė numėruar 300 vendvotime dhe ky proces po pritet tė pėrfundojė javėn e ardhshme. Pas rinumėrimit, nėse nuk ka ankesa nė PZAP, KQZ-ja do tė certifikojė zgjedhjet e mbajtura mė gjashtė tetor./GazetaExpress/
---------------------------

Po normal njeri argat i Serbis e tjetri i Rusis qe serbet e ruset i doin ne qeveri
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur