Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Zhvillimet Urbane > Mjedisi

Mjedisi Diskutime mbi Mjedisin.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-12-2017, 15:25   #1
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,934
Thanks: 6,101
Thanked 2,847 Times in 1,439 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Ngrohja globale !

Ngrin ujėvara e NiagarėsPjesė tė ujėvarės sė Niagarės kanė ngrirė, duke i dhėnė asaj njė pamje si nė pėrralla.
Disa foto tė mrekullueshme tregojnė se si Niagara ka nisur tė duket sikur ndodhet nė Antarktidė, transmeton tch.
Moti i acartė qė ka pėrfshirė pjesėn veriore tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės ka sjellė reshje rekord bore ditėt e fundit.

__________________________________________________ ________________
http://www.koha.net/lemsh/66501/ngri...ra-e-niagares/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 30-12-2017 nė 15:31
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Fshatari pėlqehet nga
i vjetėr 30-12-2017, 15:32   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 5,934
Thanks: 6,101
Thanked 2,847 Times in 1,439 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 130
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ngrohja globale !

Vjen i ftohti i zi, bota nuk do tė jetė njėlloj 30 vitet e ardhshme (FOTO LAJM)Bota ėshtė duke hyrė nė njė fazė tė tė ftohtit ekstrem, e cila ka ndodhur 300 vite nė parė. Ajo quhet njė periudhė, e cila ngjan me atė tė akullnajave dhe ndodh pėr shkak tė uljes sė aktivitetit tė diellit.
Pėr herė tė fundit, kjo periudhė e cila zgjat pėr tre dekada ka ndodhur nė vitet 1 700, shkruan Albeu.com.
Valentina Zharkova, profesore nė Universitetin e Northumbrias nė Britaninė e Madhe shpjegon se aktiviteti i diellit nuk ėshtė i njėjtė ēdo vit dhe ai ka njė cikėl njėherė nė 12 vite, ku ulet aktiviteti.
Duke iu referuar edhe tė dhėnave tė tjera, shkencėtarėt parashikojnė qė 30 vitet nė vijim, nisur edhe nga fakti qė tani ėshtė periudha kur dielli ka njė aktivitet tė ulėt, tė jenė shumė tė ftohta. /albeu.com/
___________________________________________
http://www.albeu.com/kryetitull/vjen...o-lajm/360910/

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 30-12-2017 nė 15:48
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 09:30   #3
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,508
Thanks: 12,134
Thanked 7,019 Times in 4,693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ngrohja globale !

Tė hėnėn, njė studim i ri mbi ndryshimet klimaterike globale ka hulumtuar qe.......... qeni dhe macja janė duke vrarė mjedisin dhe nėse doni tė parandaloni ngrohjen globale, ėshtė koha tu thoni lamtumirė kafshėve tuaja, tė cilat duhet ti therni,sipas studjusve (te DARIT) ne University of Sydney. Ose me fjalė tė tjera, qentė dhe macet nė SHBA konsumojnė aq kalori sa 62 milionė amerikanė, sipas studimit.

Tashti....po te pyesesh macet ne Amerike dhe QENIN e BENIT si do reagonin,apo MIQTE tuaj dhe AI i imi(perseri me te vogel).
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg Haustiere1.jpg (18.8 KiloByte, 17 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg Hund.jpg (13.2 KiloByte, 16 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-11-2018, 18:05   #4
SystemA
MORIOR invictus
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,508
Thanks: 12,134
Thanked 7,019 Times in 4,693 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 318
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ngrohja globale !

Abstract

In the US, there are more than 163 million dogs and cats that consume, as a significant portion of their diet, animal products and therefore potentially constitute a considerable dietary footprint. Here, the energy and animal-derived product consumption of these pets in the US is evaluated for the first time, as are the environmental impacts from the animal products fed to them, including feces production. In the US, dogs and cats consume about 19% ± 2% of the amount of dietary energy that humans do (203 ± 15 PJ yr-1 vs. 1051 ± 9 PJ yr-1) and 33% ± 9% of the animal-derived energy (67 ± 17 PJ yr-1 vs. 206 ± 2 PJ yr-1). They produce about 30% ± 13%, by mass, as much feces as Americans (5.1 ± Tg yr-1 vs. 17.2 Tg yr-1), and through their diet, constitute about 25–30% of the environmental impacts from animal production in terms of the use of land, water, fossil fuel, phosphate, and biocides. Dog and cat animal product consumption is responsible for release of up to 64 ± 16 million tons CO2-equivalent methane and nitrous oxide, two powerful greenhouse gasses (GHGs). Americans are the largest pet owners in the world, but the tradition of pet ownership in the US has considerable costs. As pet ownership increases in some developing countries, especially China, and trends continue in pet food toward higher content and quality of meat, globally, pet ownership will compound the environmental impacts of human dietary choices. Reducing the rate of dog and cat ownership, perhaps in favor of other pets that offer similar health and emotional benefits would considerably reduce these impacts. Simultaneous industry-wide efforts to reduce overfeeding, reduce waste, and find alternative sources of protein will also reduce these impacts.

PS: ne hulumtime nuk jane perfshire qe ne Bishat dykembeshe hedhim ushqime ne PLEHRA.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg journal.pone.0181301.t001.jpg (18.5 KiloByte, 13 shikimet)
__________________
El amor todo lo vence, el dinero todo lo alcanza, todo culmina con la muerte, el tiempo todo lo sella.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur