Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Ēėshtja kombėtare

Ēėshtja kombėtare Nė kėtė forum diskutohet vetėm mbi ēėshtjen tonė kombėtare dhe interesat shqiptare nė trojet etnike dhe nė mbarė botėn.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-11-2018, 23:11   #41
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor
Veseli: Le ta dinė tė gjithė, edhe Vucici, se ushtria e Kosovės po bėhet dhe s’ka kthim prapa


Nė bazė tė tė gjitha analizave qė i kemi bėrė me miqtė nga NATO, sa i pėrket strategjisė sė sigurisė, do tė kemi pesė mijė ushtarė aktivė dhe tre mijė rezervė, ka zbuluar kryetari i Kuvendit, njėherėsh lider i PDK-sė Kadri Veseli pėr gazetėn kroate “Vecernji list”.

Pasi qė gazeta kroate “Vecernji list” mė 27 tetor realizoi reportazhin pėr Forcat e Armatosura tė Kosovės dhe ku pjesė e tyre janė edhe serbėt e Kosovės, ka reaguar presidenti i Serbisė, Aleksandėr Vuēiq, i cili menjėherė i ka ftuar serbėt qė mos tė jenė pjesė e Ushtrisė sė Kosovės, thuhet nė tekstin e radhės tė kėsaj gazete.

Thirrjen e presidentit tė Serbisė drejtuar serbėve, pėr “Vecernji list” e ka komentuar edhe kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, duke e akuzuar Vuēiqin qė po i manipulon serbėt e Kosovės.
“Pa marrė parasysh nė protestat qė vijnė nga Beogradi, jemi tė vendosur tė themelojmė Ushtrinė e Kosovės dhe mė kėtu nuk ka kthim”, ka thėnė Veseli.

“Kėtė do ta bėjmė sė bashku me bashkėsinė ndėrkombėtare dhe jemi nė kontakt tė pėrhershėm me SHBA-tė, si dhe partnerėt tanė nga NATO, Gjermaninė, Francėn, Italinė, Kroacinė, Britaninė e Madhe… Pėr shkak tė presioneve nga Beogradi, Lista Serbe ka qenė e pėrmbajtur gjatė votimit tė ligjeve pėr Ushtrinė e Kosovės dhe hapur kanė thėnė se janė kundėr. I kemi pasur dy opsione rreth iniciativės pėr formimin e Forcave tė Armatosura tė Kosovės. E para, pėrmes ligjit pėr transformimin e Forcave tė Sigurisė sė Kosovės nė Forca tė Armatosura, dhe e dyta pėrmes ndryshimit tė Kushtetutės, qė nuk ishte e mundshme tė bėhet pasi qė Lista Serbe ishte kundėr. Prandaj kemi vendosur nė transformim pėr ēka nuk ishte e nevojshme 2/3 e deputetėve e as mbėshtetja nga Lista Serbe”, ka thėnė Veseli.

Ai po ashtu ka theksuar se Kosova ėshtė vend qė dėshiron paqe dhe marrėdhėnie tė mira ndėrfqinjėsore, e jo luftė.

Sipas tij, transformimi nuk do tė thotė qė Kosova dėshiron luftė ose do tė zhvillojė politikė agresive, siē dėshiron ta paraqesė Vuēiqi.

“Kėtė e kuptojnė plotėsisht qytetarėt tanė tė nacionalitetit serb tė cilėt me gjithė presionin nga Beogradi, kanė hyrė nė radhėt e Ushtrisė sė Kosovės. Deri nė fund tė vitit, Ushtria e Kosovės do tė jetė plotėsisht e formuar. Qėllimi i ushtrisė do tė jetė lufta kundėr terrorizmit dhe kėrcėnimi global jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr vendet tjera tė rajonit, pėrfshirė edhe Serbinė. Atė qė Vuēiqi e kundėrshton dhe i fton serbėt qė mos tė pėrfshihen nė Ushtrinė e Kosovės, nuk ėshtė njerėzore dhe as korrekte. Ne jemi shtet i pavarur dhe serbėt qė jetojnė nė Kosovė janė qytetarė tė barabartė tė Republikės sė Kosovės”, ka thėnė ndėr tjera Veseli.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-11-2018, 23:51   #42
Damastion
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 2,181
Thanks: 688
Thanked 512 Times in 359 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 49
Damastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėmDamastion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Nuk jam kondra aspak, por desha te di qe per cfare i vyen RKS-se ushtria ne kete moment, pse me kaq urgjence te modhe… nga kush ndihet e kercenuar RKS qe kerkon doemos ushtri te sajen urgjentisht? A nuk do ishte me e udhes qe RKS te krijoje dhe te konsolidoje me se pari nje shtet ligjor dhe me ekonomi stabel dhe te forte dhe me pas te vrapoje drejt armatimit dhe modernizmit te ushtrise? Ushtri me ekonomi te dobet nuk ka, pervoja jone e RSH-se e tregoi qarte kete qe them. Jane thjesht paqartesi te miat.
Babe,don't get me started!
Damastion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 10:47   #43
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor


Pjesėtarė tė FSK-sė

Zėvendėsministri i FSK-sė tregon kur do tė formohet ushtria dhe sa ushtarė do tė ketė
Nga: G.B Mė: 8 nėntor 2018 Nė ora: 12:12


Ndėrsa, nė lidhje me numrin e ushtarėve qė do tė ketė ushtria, Ramadani ka thėnė se do tė jenė 5 mijė aktivė dhe 3 mijė tė tjerė rezervė

Sė fundmi nė Kuvendin e Kosovės janė votuar ndryshimet e projektligjit pėr FSK-nė. E pas kėsaj, ka pasur deklarata tė ndryshime nė lidhje me kohėn se kur do tė formohet ushtria e Kosovės.

Pėr kėtė, zėvendėsministri i Forcės dhe Sigurisė sė Kosovės, Burim Ramadani, nė njė intervistė pėr gazetėn “Bota sot”, ka thėnė se FSK-ja do ta merr mandatin ushtarak dhe mbrojtės kur tė hynė nė fuqi ligjet dhe mė pas do tė fillojė tranzicioni sipas Planit Afat-Gjatė.

“FSK do tė merr mandatin ushtarak dhe mbrojtės qė prej momentin kur ligjet hynė nė fuqi, ndėrsa nga ai moment do tė fillojė tranzicioni sipas Planit Afat-Gjatė. Ndėrtimi i kapaciteteve merr kohė dhe nuk do tė ndryshojė gjithēka brenda njė dite. Do tė ketė nevojė pėr ndryshime nė doktrinė, sistem tė armatimit dhe pajisje. Tė gjitha kėto nuk do tė mund tė ndodhin sa hap e mbyll sytė. Po ashtu, FSK do tė ruajė kapacitetet aktuale qė ka, pėr shkak se kėto kapacitete janė tė nevojshme pėr sigurinė e Kosovės”, ka thėnė ai.


Ndėrsa, nė lidhje me numrin e ushtarėve qė do tė ketė ushtria, Ramadani ka thėnė se do tė jenė 5 mijė aktivė dhe 3 mijė tė tjerė rezervė.

“Numri i ushtarėve aktiv tė FSK-sė do tė jetė 5000, ndėrsa komponenta rezervė do tė ketė 3000. Ėshtė paraparė qė kjo ėshtė e mjaftueshme nė bazė tė kėrkesave dhe nevojave pėr sigurinė e Kosovės”, ka deklaruar Burim Ramadani pėr “Bota sot”.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 12:34   #44
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,744
Thanks: 13,754
Thanked 8,185 Times in 5,450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Ushtria e Kosovės me 8 mijė ushtarė, buxheti shtohet ēdo vit.

Ushtria e Kosovės do tė pėrbėhet nga 8 mijė ushtarė, nga tė cilėt 3 mijė do tė jenė rezervė.

Buxheti pėr Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės ėshtė 51 milionė euro, dhe parashikohet qė t’i shtohen nga 5 milionė euro ēdo vit.

Ndėrkohė, raportohet se nė projektligjin sipas tė cilit do tė ndėrtohet ushtria, ajo do tė ketė detyrė mbrojtjen e integritetit territorial tė Kosovės dhe do tė furnizohet me armatim aq sa do tė ketė nevojė.

Ekspertėt e ēėshtjeve ushtarake dhe atyre tė sigurisė konsiderojnė se nisma pėr krijimin e ushtrisė duhet tė ēohet pėrpara, sado qė ėshtė mjaft e vonuar, por kjo sipas tyre s’duhet tė cėnojė raportet me ndėrkombėtarėt.


19 Mars, 2017 07:28 | 0 shfletime

PS: kenkam ja prvi qe e paskam kqyr.

Tungi.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg ush_1489904038-5386825.jpg (21.9 KiloByte, 50 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 18:54   #45
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorTė rinjtė serbė tė interesuar pėr t’u bėrė pjesėtarė tė FSK-sė
Mė:

9 nėntor 2018 Nė ora: 17:35

Mes tjerash, Shala tha se pakoja e re ligjore pėr FSK-nė ėshtė pėr mbrojtje tė Kosovės dhe nė pajtim me Kushtetutėn.

Mbi 300 kėrkesa deri mė tani kanė qenė nga komuniteti serb pėr t’u bėrė pjesė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės.

Sipas kryetarit tė komisionit pėr punė tė brendshme, siguri dhe mbikėqyrje tė Forcave tė Sigurisė sė Kosovės tė Kuvendit tė Kosovės, Haxhi Shala, pavarėsisht presionit tė Beogradit qė edhe ushtarėt e tanishėm ta lėnė FSK-nė, ka pasur numėr tė madh tė kėrkesave pėr t’u bėrė pjesė e saj.

Nė Qendrėn Mediale nė Ēagllavicė, ėshtė mbajtur njė debat publik pėr pakon e projektligjit pėr Forcat e Sigurisė sė Kosovės, me pjesėtarėt e komunitetit joshqiptar.

Kryetari i komisionit pėr punė tė brendshme, Haxhi Shala, tha se ka pasur kėrkesa tė shumta nga komuniteti serb qė tė bėhen pjesė e Forcave tė Sigurisė sė Kosovės.

“Ka kėrkesa tė shumta tė rinisė nga komuniteti serb qė tė bėhen pjesė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės. Me tė kaluar ligjet e FSK-sė nė vitin 2019 do tė ketė edhe kampanja tė tjera. Ka jashtėzakonisht shumė tė interesuar qė tė jenė pjesė e komunitetit serb. Ata tė cilėt nuk kanė mundur tė pėrballojnė presionin nga politikat e dikujt, ata kanė liru, por jo me fajin e tyre, nuk i fajėsojmė, do tė kėqyrim ēka do tė bėhet nė kėtė rast Forca e Sigurisė sė Kosovės lidhur me kėta, ku ata i kanė disa rregullore tė cilat, ndoshta nuk do tė mund t’i kthejnė, do tė mund edhe t’i humbin ato, tė cilat i kanė pasur deri sot. Por, kjo mbetet tė diskutohet edhe njė herė nė Ministrinė e FSK-sė”, tha Shala.

Mes tjerash, Shala tha se pakoja e re ligjore pėr FSK-nė ėshtė pėr mbrojtje tė Kosovės dhe nė pajtim me Kushtetutėn.

Nė kėtė debat publik, pjesėmarrės ishte edhe deputeti i Lėvizjes Vetėvendosje, Rexhep Selimi, i cili tha se ligjet e miratuara janė shumė tė rėndėsishme. Ai serbėve tė pranishėm u tha se Lista Serbe nuk ėshtė pėrfaqėsimi i duhur pėr ta, duke shtuar se ata nuk po marrin pjesė nė procedimin e ligjeve.

“Pėrfaqėsuesit e juaj nė Parlamentin e Kosovės, nuk po e bėjnė punėn e duhur, sepse ata nuk po marrin pjesė nė procedimin e kėtyre ligjeve dhe ky ėshtė njė gabim i madh. Njė gabim i cili pasojat e para direkte i ka, tek komuniteti qė ata pėrfaqėsojnė. Ne nuk jemi qė t’i zėvendėsojmė ata sot kėtu, por jemi si komision parlamentar qė tė japim kontributin tonė pėr tė diskutuar me ju, siē me gjithė qytetarėt e Republikės sė Kosovės pėr tė pasur njė dėgjim publik, nga i cili ne do tė marrim tė gjitha sugjerimet e juaja, do tė marrim vrejtjet e juaja, do tė shohim pėrkushtimin dhe angazhimin tuaj qė Forca e Sigurisė sė Kosovės tė arrij mandatin e saj sic e ka pėrshkruar edhe nė Kushtetutė edhe nė ligj”, ka shtuar Selimi.

Kryetari i komisionit pėr punė tė brendshme, Fatmir Xhelili ka motivuar tė pranishmit qė tė bėhen pjesė e Forcės dhe Sigurisė sė Kosovės, duke shtuar se FSK pėrveē qė do tė mbrojė qytetarėt, nėse do tė jetė nevoja do tė mbrojė edhe integritetin territorial.

“Ėshtė njė proces i cili parashihet tė zgjas 10 vite. Nuk do tė ndodh nė njė moment tė veprojnė si Forca tė Sigurisė, kemi nevojė pėr edukim, trajnime tė reja tė tyre. Unė mendoj qė kėto ligje do tė mundėsojmė edhe forcave tona tė jetė institucion i cili ėshtė i paraparė, mos tė dhasht Zoti nėse ėshtė e nevojshme ta pėrdor forcėn pėr mbrojtje edhe sigurimin e tė gjithave komunitetet, tė gjithė qytetarėve, tė pronės sė tyre edhe tė integritetit tonė”, tha Xhelili.

Ndryshe, nė Kuvendin e Kosovės ditė mė parė, janė miratuar nė lexim tė parė, pako me tre projektligje qė parashohin transformimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė ushtri tė Republikės sė Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2018, 21:08   #46
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,629
Thanks: 9,872
Thanked 5,248 Times in 2,431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
.

Kastrati, nė Debat Plus me Ermal Pandurin nė RTV Dukagjini, ka thėnė se nė vitin 2014 pėrfaqėsuesit e serbėve tė Kosovės ishin tė gatshėm pėr tė pranuar formimin e ushtrisė sė Kosovės me ndryshime kushtetuese.

/Telegrafi/
Pėr inati tė shkjeve e tė koalicionit ( pėr tė mos thėnė kolaboracionistėve ) me ta e kanė bėrė kėtė LDK e VV!
Nuk duhet tė jetė dicka e mirė, derisa shkejtė e pėrkrahin!
__________________
as me miq, as me anmiq ...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 09-11-2018 nė 21:25
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2018, 21:13   #47
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 11,629
Thanks: 9,872
Thanked 5,248 Times in 2,431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 149
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Interesant si popull kemi shumė prirje tė merremi me gjėra dytėsore - nė kėtė rast emėrtimi. Pėr mua ėshtė i rėndėsishėm brumi. Vetė termi Forcat e Sigurisė sė Kosovės pėr mua ėshtė mjaft domethėnės.
E kush ėshtė ajo qė e siguron lirinė dhe sovranitetin e njė shteti - konkretisht nė kėtė rast, tė Kosovės?
Forcat e Sigurisė sė Kosovės - Ushtria pra!
__________________
as me miq, as me anmiq ...

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 09-11-2018 nė 21:22
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Gi de Masha pėlqehet nga
i vjetėr 09-11-2018, 21:19   #48
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,744
Thanks: 13,754
Thanked 8,185 Times in 5,450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėr inati tė shkjeve e tė koalicionit ( pėr tė mos thėnė kolaboracionistėve ) me ta e kanė bėrė kėtė LDK e VV!
Nuk duhet tė jetė dicka e mirė, derisa shkejtė e pėrkrahin!
Judet apo izraelitet nuk kane palestineze ne USHTRINE e TYRE.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2018, 10:09   #49
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorsmujti askush ta pengoi
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2018, 17:49   #50
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,047
Thanks: 313
Thanked 536 Times in 399 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėr inati tė shkjeve e tė koalicionit ( pėr tė mos thėnė kolaboracionistėve ) me ta e kanė bėrė kėtė LDK e VV!
Nuk duhet tė jetė dicka e mirė, derisa shkejtė e pėrkrahin!
Nji arsye mund te jet se parashikojn ta ken te perbashket hasmin
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-11-2018, 18:01   #51
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorĒitaku nė OKB: Pėr Ushtrinė e Kosovės s’ka pse tė dialogohet me Serbinė
14 nėntor 18:54

Ambasadorja e Kosovės nė Washington, Vlora Ēitaku, ka thėnė se vendi ynė ka bėrė progres tė madh qė nga shpallja e pavarėsisė dhe se tash UNMIK nuk e ka mė rolin paqeruajtės, andaj do tė ishte mė e dobishme qė resurset e kėsaj organizate tė shfrytėzohen pėr zgjidhjen e krizave tjera nėpėr botė.

Ajo gjatė fjalės sė saj nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn kėrkoi nga vendet anėtare tė kėtij institucionit t’i referohen vendimit tė GJND-sė se Kosova nuk ka shkelur asnjė ligj kur ka shpallur pavarėsinė dhe se ky realitet ėshtė i pakthyeshėm. “Kėto sesione kėtu nuk i ndihmojnė paqes dhe dialogut dhe fatkeqėsisht ky vend kėtu ėshtė duke u keqpėrdorur dhe ėshtė shndėrruar nė teatėr”, u shpreh ajo.

Ēitaku ka folur edhe rreth anėtarėsimit tė Kosovės nė Interpol, duke thėnė se nuk mund tė pritet nga vendi ynė tė luftojė krimet pa qenė pjesė e kėtij institucioni tė rėndėsishėm. “Kosova nuk duhet tė jetė njė vrimė e zezė mes kontinentit evropian. Kemi dėshirė tė ndihmojmė jo vetėm Kosovėn, por edhe rajonin dhe Evropėn pėr tė qenė mė tė sigurt. Sa i pėrket policisė, OKB duhet tė mburret se vetė kanė ndihmuar tė themelojnė Policinė e Kosovės dhe Kosova ka ndihmuar nė parandalimin e komploteve terroriste”, u shpreh ajo.

Sipas saj, pėr themelimin e Ushtrisė nuk do tė dialogohet me Serbinė dhe kjo ēėshtje do tė pėrfundojė sė shpejti. Ndėrsa shtoi se themelimi i Ushtrisė nuk paraqet shkelje tė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė.

Duke folur pėr dialogun, ambasadorja Ēitaku tha se Kosova vazhdon pėrmbushjen e marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel, por Serbia nga ana e saj ka dėshtuar nė pėrmbushjen e marrėveshjes sė energjisė, e cila i kushton Kosovės me miliona nė vit, madje Beogradi zyrtar ka shkelur CEFTA-n, andaj tatimi i vendosur prej 10 pėr qind ndaj mallrave serbe si i tillė ka qenė i pashmangshėm. “Dialogu paraqet tė vetmin shteg pėrpara pėr tė dyja vendet, por ėshtė e rėndėsishme qė tė pajtohemi se ēfarė ėshtė ky dialog. Dialogu ėshtė pėr paqe, pajtim dhe njohje reciproke, dhe si i tillė do tė ketė kuptim dhe do tė prodhojė rezultate vetėm nėse ne vendosim tė flasim sinqerisht nė lidhje me proceset nė Bruksel. Fqinjėt tanė duhet tė na trajtojnė si qenie tė barabarta dhe duke njohur tė gjitha tė drejtat tona”, ka deklaruar Ēitaku.

Ajo ka pėrmendur se Fatmir Limaj ėshtė liruar dy herė nga Gjykata e Hagės, duke dėshmuar kėshtu pafajėsinė e luftės ēlirimtare tė Kosovės.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2018, 18:11   #52
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,895
Thanks: 0
Thanked 1,313 Times in 1,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin


Ēitaku nė OKB: Pėr Ushtrinė e Kosovės s’ka pse tė dialogohet me Serbinė
14 nėntor 18:54

Ambasadorja e Kosovės nė Washington, Vlora Ēitaku, ka thėnė se vendi ynė ka bėrė progres tė madh qė nga shpallja e pavarėsisė dhe se tash UNMIK nuk e ka mė rolin paqeruajtės, andaj do tė ishte mė e dobishme qė resurset e kėsaj organizate tė shfrytėzohen pėr zgjidhjen e krizave tjera nėpėr botė.

Ajo gjatė fjalės sė saj nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr Kosovėn kėrkoi nga vendet anėtare tė kėtij institucionit t’i referohen vendimit tė GJND-sė se Kosova nuk ka shkelur asnjė ligj kur ka shpallur pavarėsinė dhe se ky realitet ėshtė i pakthyeshėm. “Kėto sesione kėtu nuk i ndihmojnė paqes dhe dialogut dhe fatkeqėsisht ky vend kėtu ėshtė duke u keqpėrdorur dhe ėshtė shndėrruar nė teatėr”, u shpreh ajo.

Ēitaku ka folur edhe rreth anėtarėsimit tė Kosovės nė Interpol, duke thėnė se nuk mund tė pritet nga vendi ynė tė luftojė krimet pa qenė pjesė e kėtij institucioni tė rėndėsishėm. “Kosova nuk duhet tė jetė njė vrimė e zezė mes kontinentit evropian. Kemi dėshirė tė ndihmojmė jo vetėm Kosovėn, por edhe rajonin dhe Evropėn pėr tė qenė mė tė sigurt. Sa i pėrket policisė, OKB duhet tė mburret se vetė kanė ndihmuar tė themelojnė Policinė e Kosovės dhe Kosova ka ndihmuar nė parandalimin e komploteve terroriste”, u shpreh ajo.

Sipas saj, pėr themelimin e Ushtrisė nuk do tė dialogohet me Serbinė dhe kjo ēėshtje do tė pėrfundojė sė shpejti. Ndėrsa shtoi se themelimi i Ushtrisė nuk paraqet shkelje tė Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė.

Duke folur pėr dialogun, ambasadorja Ēitaku tha se Kosova vazhdon pėrmbushjen e marrėveshjeve tė arritura nė Bruksel, por Serbia nga ana e saj ka dėshtuar nė pėrmbushjen e marrėveshjes sė energjisė, e cila i kushton Kosovės me miliona nė vit, madje Beogradi zyrtar ka shkelur CEFTA-n, andaj tatimi i vendosur prej 10 pėr qind ndaj mallrave serbe si i tillė ka qenė i pashmangshėm. “Dialogu paraqet tė vetmin shteg pėrpara pėr tė dyja vendet, por ėshtė e rėndėsishme qė tė pajtohemi se ēfarė ėshtė ky dialog. Dialogu ėshtė pėr paqe, pajtim dhe njohje reciproke, dhe si i tillė do tė ketė kuptim dhe do tė prodhojė rezultate vetėm nėse ne vendosim tė flasim sinqerisht nė lidhje me proceset nė Bruksel. Fqinjėt tanė duhet tė na trajtojnė si qenie tė barabarta dhe duke njohur tė gjitha tė drejtat tona”, ka deklaruar Ēitaku.

Ajo ka pėrmendur se Fatmir Limaj ėshtė liruar dy herė nga Gjykata e Hagės, duke dėshmuar kėshtu pafajėsinė e luftės ēlirimtare tė Kosovės.
O Llokumi. Me gjithe respektin. C'i ke keto budalliqe qe shkruan ore mik. Ju do beni ushtri atehere kur t'ju lene. Behuni njehere bashke te njiheni si shtet dhe mos leshoni teritore. Ndaloni importin e miellit qe keni 20 vjet qe e hani nga Serbia pastaj.... te shohim e bejme. Ju ngelet duke hedhur bomba tymuese ne Parlament. Me keto shfaqe qe beni ne parlament me bomba , kujt i shkon ne mendje t'a lejoje Kosoven te kete ushtri? Po KFOR cfare do beje pastaj ? Apo do e mbaje me dore ? Ne fakt nuk ke faj ti por kane faj keta qe citon ti. Kjo Vlora Citaku kujton se njerzit jane qorra dhe nuk e dine se c'behet ne Kosove? Mbeti t'ja u tregoje kjo perparimin e Kosoves ?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i lonely_lion pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2018, 23:06   #53
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
O Llokumi. Me gjithe respektin. C'i ke keto budalliqe qe shkruan ore mik. Ju do beni ushtri atehere kur t'ju lene. Behuni njehere bashke te njiheni si shtet dhe mos leshoni teritore. Ndaloni importin e miellit qe keni 20 vjet qe e hani nga Serbia pastaj.... te shohim e bejme. Ju ngelet duke hedhur bomba tymuese ne Parlament. Me keto shfaqe qe beni ne parlament me bomba , kujt i shkon ne mendje t'a lejoje Kosoven te kete ushtri? Po KFOR cfare do beje pastaj ? Apo do e mbaje me dore ? Ne fakt nuk ke faj ti por kane faj keta qe citon ti. Kjo Vlora Citaku kujton se njerzit jane qorra dhe nuk e dine se c'behet ne Kosove? Mbeti t'ja u tregoje kjo perparimin e Kosoves ?
SHBA-tė me mbėshtetje tė fuqishme nė OKB pėr Ushtrinė e Kosovės dhe Interpolin

Pėrfaqėsuesi i SHBA-ve, Jonathan Cohen, rikujtoi edhe njėherė se Amerika pėrkrah fuqishėm transformimin e FSK-sė nė Ushtri.

14 nėntor 21:26

Pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (ShBA), shprehė mbėshtetjen e tyre tė fuqishėm pėr Kosovės nė disktumin qė u mbajt sot nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.

Pėrfaqėsuesi i SHBA-ve, Jonathan Cohen, rikujtoi edhe njėherė se Amerika pėrkrah fuqishėm transformimin e FSK-sė nė Ushtri. “Mendojmė qė UNMIK-u ka pėrmbushur misionin e vet dhe duhet tė tėrhiqet. SHBA-tė mbėshtesin edhe transparencėn nė transformimin e FSK-sė nė njė Ushtri nė mbrojtje tė territorit. Ne apelojmė qė tė mėnjanohet retorika e ashpėr”, ka deklaruar pėrfaqėsuesi i SHBA-ve nė OKB.

Po ashtu, ai u bėri thirrje tė gjitha shteteve qė nuk e kanė njohur Kosovėn, ta bėjnė sa mė parė njė gjė tillė.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Llapi pėlqehet nga
i vjetėr 14-11-2018, 23:25   #54
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 1,564
Thanks: 3,403
Thanked 420 Times in 328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Adea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyerAdea ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lonely_lion Shiko postimin
O Llokumi. Me gjithe respektin. C'i ke keto budalliqe qe shkruan ore mik. Ju do beni ushtri atehere kur t'ju lene. Behuni njehere bashke te njiheni si shtet dhe mos leshoni teritore. Ndaloni importin e miellit qe keni 20 vjet qe e hani nga Serbia pastaj.... te shohim e bejme. Ju ngelet duke hedhur bomba tymuese ne Parlament. Me keto shfaqe qe beni ne parlament me bomba , kujt i shkon ne mendje t'a lejoje Kosoven te kete ushtri? Po KFOR cfare do beje pastaj ? Apo do e mbaje me dore ? Ne fakt nuk ke faj ti por kane faj keta qe citon ti. Kjo Vlora Citaku kujton se njerzit jane qorra dhe nuk e dine se c'behet ne Kosove? Mbeti t'ja u tregoje kjo perparimin e Kosoves ?

Te ka qejf shpirti te shikosh kete bukuroshe. Na u hap barku duke pare bjonde ngjyre platini.


Dea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 14-11-2018 nė 23:46
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Adea pėlqehet nga
i vjetėr 15-11-2018, 02:06   #55
SystemA
Banned
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,744
Thanks: 13,754
Thanked 8,185 Times in 5,450 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Per martese je e re,ndersa per lufte je e pjekur.

любовь матери gjate mbrojtes se Stalingradit.

...apropo....me pordhe dhe LLAPE do besh ushtri mo ose bre!!!!

Hajde....tungi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2018, 10:38   #56
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,047
Thanks: 313
Thanked 536 Times in 399 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Te ka qejf shpirti te shikosh kete bukuroshe. Na u hap barku duke pare bjonde ngjyre platini.

Dea
T'paska dal vetja qefit, m'duket!
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2018, 14:29   #57
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,895
Thanks: 0
Thanked 1,313 Times in 1,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Te ka qejf shpirti te shikosh kete bukuroshe. Na u hap barku duke pare bjonde ngjyre platini.


Dea
O Dea ? Mos ke ngaterruar teme moj ? Nuk eshte tema sa e bulur eshte Vlora dhe c'ja sheh syri ja ben dora. Rri te keqen mos fol kot.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 15-11-2018, 14:47   #58
lonely_lion
.
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 3,895
Thanks: 0
Thanked 1,313 Times in 1,008 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 48
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntor

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postimin
SHBA-tė me mbėshtetje tė fuqishme nė OKB pėr Ushtrinė e Kosovės dhe Interpolin

Pėrfaqėsuesi i SHBA-ve, Jonathan Cohen, rikujtoi edhe njėherė se Amerika pėrkrah fuqishėm transformimin e FSK-sė nė Ushtri.

14 nėntor 21:26

Pėrfaqėsuesit e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės (ShBA), shprehė mbėshtetjen e tyre tė fuqishėm pėr Kosovės nė disktumin qė u mbajt sot nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė.

Pėrfaqėsuesi i SHBA-ve, Jonathan Cohen, rikujtoi edhe njėherė se Amerika pėrkrah fuqishėm transformimin e FSK-sė nė Ushtri. “Mendojmė qė UNMIK-u ka pėrmbushur misionin e vet dhe duhet tė tėrhiqet. SHBA-tė mbėshtesin edhe transparencėn nė transformimin e FSK-sė nė njė Ushtri nė mbrojtje tė territorit. Ne apelojmė qė tė mėnjanohet retorika e ashpėr”, ka deklaruar pėrfaqėsuesi i SHBA-ve nė OKB.

Po ashtu, ai u bėri thirrje tė gjitha shteteve qė nuk e kanė njohur Kosovėn, ta bėjnė sa mė parė njė gjė tillė.
Une nuk e di se cfare ka ne mendje Jonathan Cohen dhe do me pelqente te lexoja ne origjinal se cfare ka thene. Ajo qe di une eshte se terheqja e NATOS (kaubojsave) nga Kosova do qe gabimi me i madh i tyre ne Ballkan. Kaubojsat jo vetem qe duhet te rrine dhe nja 25 vjet por dhe t'a shtojne numrin e forcave qe kane aty. Ikja e NATOS nga Kosova do bente qe Kosova te gdhihej ne mengjes me flamure Serbe ne te gjitha qytetet dhe emrin Kosove dhe pavaresi e saj t'a harronit sa te jete jeta. Shume prej jush ketu duke perfshire dhe Dea flutorojne jo me presh se ku ma gjen por me ajer ne b@the. Duhet te jesh qorr mos shikosh se cfare ndodh ne Kosove dhe ne Shqiperi, kur cdo gje ja ben muuuuuuu. Kosova duuhet t'ju thote faleminderit nga mengjesi deri ne darke kaubojsave dhe t'i luse qe te rrine aty me shekuj. Per tjeter gje mos t'ju genjeje mendja shqipetareve andej dhe kendej kufirit. Mundohuni te beni shtet njehere o te dashur shqiptare, pastaj ushtri. Ushtria do para. Me cfare do e mbash ? Me morra ? Doni ushtri he ??? Me cfare rrogash ? Po kur t'ju kercasin taksat ne koke so do ja beni pastaj ? Hidhini nje sy ketu para se te grini lakra :

Kodi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Member_states_of_NATO
Ushtria shqiptare harxhon 42 USD per fryme ne dite per ushtrine dhe per nje te burgosur qe e mban ne qeli harxhon 55 Euro ne Dite.

Ikni more te vdekur e te pakallur..... M'e hapen barkun me keto shiftra. Turp.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-11-2018, 10:30   #59
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorVeseli: Forcat e Armatosura tė Kosovės do tė shtrihen nė gjithė territorin e Kosovės

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli ka thėnė se Forcat e Armatosura tė Kosovės do tė kenė shtirrje nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, kjo pasi qė janė garancion i qytetarėve pėr sigurinė e tyre.

“Forcat e Armatosura tė Kosovės do tė kenė shtirrje nė gjithė territorin e Republikės sė Kosovės, kjo pasi qė pėrveē faktit qė janė garancion i qytetarėve. Ne po krijojmė forcė qė rrit partneritetin ndėrkombėtarė”, ka thėnė Veseli, pėr RTV Dukagjini- transmeton Indeksonline.

Ndryshe, Veseli aktualisht ndodhet nė njė vizitė zyrtare nė Finlandė, ku edhe ka marrė mbėshtetje pėr procesin e liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn si dhe pėr anėtarėsim nė Interpol. /Indeksonline/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-11-2018, 00:38   #60
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,073
Thanks: 0
Thanked 8 Times in 8 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Ushtria e kosovės tė miratohet nė kuvend me 28 nėntorPlanifikohen afėr 60 milionė euro pėr Forcat e Sigurisė sė KosovėsNė projekt buxhetin e propozuar nga Qeveria pėr vitin 2019 pėr Ministrinė e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės janė paraparė tė shpenzohen 58 milionė euro e 688 mijė e 60 euro.

Prej kėsaj shume, vetėm pėr paga dhe mėditje janė paraparė 23 milionė e 459 mijė e 849 euro. Ku gjithsej, numri i punėtorėve nė kėtė institucion ėshtė 3 mijė e 480 euro. Pos pėr paga dhe mėditje, njė shumė e madhe e kėtij buxheti ėshtė paraparė tė shkojė nė shpenzime kapitale e cila kap shumėn prej 22 milionė e 208 mijė e 966 euro.

Ndėrsa, pėr mallra dhe shėrbime pėr vitin 2019 janė planifikuar afėr 13 milionė euro. Ndėrsa, pėr vitin 2010, nė vlerėsimet e buxhetit pėr kėtė ministri janė paraparė total 61 milionė e 631 mijė e 163 euro, kurse pėr vitin 2021 kjo shumė do tė rritėt nė 66,603,867.

Nė planin buxhetor pėr FSK-nė, janė planifikuar edhe detaje tė tjera si pėr municion, automjete taktike, radio pajisje taktike, pajisje pėr kėrkim shpėtim, ndėrtim i objekteve tė rojės nė kazermat e FSK-sė e tė tjera. Pėr automjete taktike total shpenzime nė vitin 2019 janė paraparė 2 milionė e 120 mijė euro.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur