Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2018, 17:12   #1
Beast
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 721
Thanks: 534
Thanked 281 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Beast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarė
Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:

The first people that history recognises in this region are the Illyrians, a large and mighty nation living on the Adriatic Sea, from the Po to the Ambracian Gulf, and northwards to the Danube. Strabo believes that this people spread westwards to Lake Constance, through Noricum and Vindelicia. He also asserts that the Pannonians stemmed from this people. Appian notes clearly that the Pannonians were Illyrians. The Istrians, Japodes, Dalmatae, Liburnians, Dardanians, Ardiaei, Autariates, in short, all the peoples down to the Ceraunian mountains are generally regarded as Illyrians. But they also inhabited wide reaches of Macedonia, Epirus and Thessaly.
Only a small portion of Macedonia was inhabited by the Greeks. The mass of the population was Illyrian and Thracian. The Dassaretae, the Lyncestae, the Bryges or Phrygians, the Pelagones, The Eordi, the Elimiotes, the Atintanes, the inhabitants of the region around Candavia, Pella, Edessa and Verva have all been expressly referred to as Illyrian. To a great extent, it was almost only the towns on the coast that had Greek inhabitants. The Macedonians had a language of their own that was also spoken in the regions along the Ionian Sea across from Corfu and, thus in Greek Illyria and Epirus.
There were also many non-Greek peoples in Epirus who, as noted above, spoke the Macedonian language, or the Illyrian language, which was probably the same thing.
But the Greek colonies here and the dynasty of Aeacides introduced the Greek language such that the various peoples spoke two languages. The Amphilochans further to the south also belonged to this group, and for this reason are also referred to as barbarians by Thucydides. In Thessaly there were also other peoples of foreign origin, such as the Perrhaedans, referred to by Appian as Illyrians, the Athamanes, the Aethices, the Tymphaei and the Penestae, the Helots of the Thessalians, who had probably been the same people as the Illyrian Penestae. Scylax notes that only beyond Ambracia, the Peneus and the town or mountain of Homotion in Magnesia, had the Greeks begun to inhabit the region in a compact manner. In Strabo’s time, the barbarians owned large parts of Greece, and he reports that the Thracians inhabited Macedonia and parts of Thessaly at that time.

Source:
from: Johann Thunmann, Über die Geschichte und Sprache der Albaner und der Wlachen (Leipzig 1774). Translated from the German by Robert Elsie.


Gjithashtu Strabo, Grek historian te antikes, i permend Epirotet si jo-Greke dhe te perzin me Ilir.
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beast pėlqehet nga
i vjetėr 05-11-2018, 17:51   #2
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,333
Thanks: 13
Thanked 159 Times in 133 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

nuk ka noi perkthim ne shqip ky artikulli
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2018, 22:34   #3
Beast
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 721
Thanks: 534
Thanked 281 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Beast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pjer Thomas Shiko postimin
nuk ka noi perkthim ne shqip ky artikulli
Qe, e provova me google translate

Citim:
Njerėzit e parė qė historia e njeh nė kėtė rajon janė ilirėt, njė komb i madh dhe i fuqishėm qė jeton nė Detin Adriatik, nga Po nė Gjirin Ambras, dhe nė veri deri nė Danub. Strabo beson se ky popull u pėrhap nė perėndim drejt Liqenit tė Konstancės, nėpėrmjet Noricum dhe Vindelicia. Ai gjithashtu pohon se Pannonianėt buronin nga ky popull. Appian vėren qartė se Pannonianėt ishin ilirė. Istrianėt, Japodėt, Dalmatėt, Liburianėt, Dardanėt, Ardianėt, Autaratet, shkurtimisht, tė gjithė popujt deri nė malet Cerauniane pėrgjithėsisht konsiderohen si ilirė. Por ata gjithashtu banonin nė shtrirje tė gjerė tė Maqedonisė, Epirit dhe Thesalisė.
Vetėm njė pjesė e vogėl e Maqedonisė ishte e banuar nga grekėt. Masa e popullsisė ishte ilire dhe trakė. Dassaretae, Lyncestae, Bryges ose Phrygians, Pelagones, Eordi, Elimiotes, Atintanes, banorėt e rajonit rreth Candavia, Pella, Edessa dhe Verva tė gjithė janė pėrmendur shprehimisht si Ilir. Nė njė masė tė madhe, ishin pothuajse vetėm qytetet nė bregdet qė kishin banorė grekė
. Maqedonasit kishin njė gjuhė tė tyre qė u flitej edhe nė rajonet pėrgjatė detit Jon nga Korfusi dhe, kėshtu, nė Ilirinė dhe Epirin grek.
Kishte gjithashtu shumė popuj jo-grekė nė Epir, tė cilėt, siē u pėrmendėn mė lart, flisnin gjuhėn maqedonase ose gjuhėn ilire, e cila ndoshta ishte e njėjta gjė. Por, kolonitė greke kėtu dhe dinastia e Aeacides e prezantuan gjuhėn greke tė tillė popuj tė ndryshėm folėn dy gjuhė. Amfilochans mė tej nė jug gjithashtu i pėrkisnin kėtij grupi, dhe pėr kėtė arsye janė referuar edhe si barbarėt nga Thucydides. Nė Thesalinė ka pasur edhe popuj tė tjerė me origjinė tė huaj, siē janė Perrhaedėt, tė referuara nga Appian si Ilirėt, Athamanėt, Ajatiket, Tymphaei dhe Penestae, Helotėt e Thessalians, tė cilėt ndoshta kishin qenė tė njėjtėt njerėz si Illyrian Penestae. Scylax vėren se vetėm pėrtej Ambracias, Peneusit dhe qytetit ose malit tė Homotion nė Magnesia, Grekėt filluan tė banonin nė rajon nė mėnyrė kompakte. Nė kohėn e Strabonit, barbarėt zotėronin pjesė tė mėdha tė Greqisė, dhe ai raporton se trakėt banonin nė Maqedoni dhe pjesė tė Thesalisė nė atė kohė.
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Beast pėlqehet nga
i vjetėr 07-11-2018, 14:57   #4
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,750
Thanks: 13,758
Thanked 8,186 Times in 5,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 347
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beast1333 Shiko postimin
Source:
from: Johann Thunmann, Über die Geschichte und Sprache der Albaner und der Wlachen (Leipzig 1774). Translated from the German by Robert Elsie.


Gjithashtu Strabo, Grek historian te antikes, i permend Epirotet si jo-Greke dhe te perzin me Ilir.
Ky Johanni Thunmann ska qene ASNJEHERE ne troje...por m.gj-te ka deshiren e MIRE.Mund tja kete bere si dhurate Fjalorin(ne 3 gjuhe,midis tyre dhe ne SHQIP) ndonjeri nga Meschopolis i dikurshem.

Prōtopeiria para tou sophologiōtatu, Venedig 1770 (96 faqe).

PS: ke ALBANOLOGE si ZET ne forum.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i SystemA pėlqehet nga
i vjetėr 07-11-2018, 15:07   #5
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,681
Thanks: 2,040
Thanked 1,672 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ky Johanni Thunmann ska qene ASNJEHERE ne troje...por m.gj-te ka deshiren e MIRE.Mund tja kete bere si dhurate Fjalorin(ne 3 gjuhe,midis tyre dhe ne SHQIP) ndonjeri nga Meschopolis i dikurshem.

Prōtopeiria para tou sophologiōtatu, Venedig 1770 (96 faqe).

PS: ke ALBANOLOGE si ZET ne forum.
Ka udhėtuar nė Shqipėri.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 15:09   #6
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,750
Thanks: 13,758
Thanked 8,186 Times in 5,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 347
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ka udhėtuar nė Shqipėri.
Mbase......
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 15:12   #7
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 126
Thanks: 181
Thanked 39 Times in 32 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Dy video interesante nė lidhje me temėn:


ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 15:22   #8
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,681
Thanks: 2,040
Thanked 1,672 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Mbase......
E kam lexuar pėrpara disa muajve nė njė website nė Anglisht, adresa nuk ishte Shqiptare. Aty thuhej se ka vizituar Voskopojėn. E kam tė pamundur ta gjej atė si adresė sepse rastėsisht mė doli pėrpara syve, por kėshtu thuhej.
Teksti i tij qė ėshtė nė kėtė temė nė Anglisht dhe Shqip ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm sepse ėshtė shkruar nė njė periudhė kur nuk ekzistonin shtetet-kombe, Shqipėri, Greqi, etj, pra autori, nga njė vend larg Ballkanit, nuk ėshtė i ndikuar nga agjendat nacionaliste tė mėvonshme, i thotė gjėrat ashtu siē edhe i ka lexuar.
Tekstin e plotė nė Anglisht e gjen te website i Elsit.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 15:32   #9
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,750
Thanks: 13,758
Thanked 8,186 Times in 5,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 347
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
E kam lexuar pėrpara disa muajve nė njė website nė Anglisht, adresa nuk ishte Shqiptare. Aty thuhej se ka vizituar Voskopojėn. E kam tė pamundur ta gjej atė si adresė sepse rastėsisht mė doli pėrpara syve, por kėshtu thuhej.
Teksti i tij qė ėshtė nė kėtė temė nė Anglisht dhe Shqip ėshtė jashtėzakonisht i rėndėsishėm sepse ėshtė shkruar nė njė periudhė kur nuk ekzistonin shtetet-kombe, Shqipėri, Greqi, etj, pra autori, nga njė vend larg Ballkanit, nuk ėshtė i ndikuar nga agjendat nacionaliste tė mėvonshme, i thotė gjėrat ashtu siē edhe i ka lexuar.
Tekstin e plotė nė Anglisht e gjen te website i Elsit.
Ohne je auf dem Balkan gewesen zu sein, arbeitete er aus Literatur...Über die Geschichte und Sprache der Albaner und der Wlachen, Thunmann fügte eine lateinische Übersetzung hinzu und publizierte das Werk in dem KAPITEL seines Buches... Untersuchungen über die Geschichte der östlichen europäischen Völker, Leipzig 1774 (S. 169–366).

Dhe me 1770-kisha SHKERDHATIS nuk lejonte botime ne gjuhen SHQIPE,ose do ishte i MARRE....Autori.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2018, 17:25   #10
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 3,681
Thanks: 2,040
Thanked 1,672 Times in 1,110 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 72
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ohne je auf dem Balkan gewesen zu sein, arbeitete er aus Literatur...Über die Geschichte und Sprache der Albaner und der Wlachen, Thunmann fügte eine lateinische Übersetzung hinzu und publizierte das Werk in dem KAPITEL seines Buches... Untersuchungen über die Geschichte der östlichen europäischen Völker, Leipzig 1774 (S. 169–366).

Dhe me 1770-kisha SHKERDHATIS nuk lejonte botime ne gjuhen SHQIPE,ose do ishte i MARRE....Autori.
Me google qe e perktheva kete(sepse ti ke qejf ti veshtiresosh gjerat) thuhet qe ai nuk e ka vizituar Shqiperine. Ne internet ne disa adresa ne anglisht thuhet qe ka qene. Por besoj ky teksti gjermanisht duhet te jete me i sakte.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 01:43   #11
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,861
Thanks: 116
Thanked 688 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ky Johanni Thunmann ska qene ASNJEHERE ne troje...por m.gj-te ka deshiren e MIRE.Mund tja kete bere si dhurate Fjalorin(ne 3 gjuhe,midis tyre dhe ne SHQIP) ndonjeri nga Meschopolis i dikurshem.

Prōtopeiria para tou sophologiōtatu, Venedig 1770 (96 faqe).

PS: ke ALBANOLOGE si ZET ne forum.
Nuk ka qene. Thunman ishte nje teolog dhe historian Suedez. Mbase i pari qe ka shkruar per Shqiperine sidomos ne korrespondece me Vllehet. Thunmani eshte bazuar mjaft ne Voskopojarin Teodor Kavalioti.

Thunamn ishte nga te paret qe thote: " Deshiroj tani te kthehem ne historine aktuale te Shqiptareve. dhe te vendit ku banojne. Ata jane pasardhes te Ilireve te lashte, kurse fqinjet e tyre, Vllehet, me historine e te cileve do te merrem me tej jane femijet e Thrakasave. Do perpiqem t'i mbeshtes kety dy deklarata me sa jam ne gjendje."

Shen. Zet. - Per ata qe nuk e dine, Thrakasit dhe Dacianet jane nenfise Gote, pra skythe. Thunmani thote edhe se Sheiptaret u quajten Arnauta nga Turqit duke korruptuar emrin Arianit, nje prijes i tyre nga Jugu.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 08-11-2018 nė 01:48
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 08-11-2018, 02:40   #12
Beast
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 721
Thanks: 534
Thanked 281 Times in 185 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 15
Beast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarėBeast ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka qene. Thunman ishte nje teolog dhe historian Suedez. Mbase i pari qe ka shkruar per Shqiperine sidomos ne korrespondece me Vllehet. Thunmani eshte bazuar mjaft ne Voskopojarin Teodor Kavalioti.

Thunamn ishte nga te paret qe thote: " Deshiroj tani te kthehem ne historine aktuale te Shqiptareve. dhe te vendit ku banojne. Ata jane pasardhes te Ilireve te lashte, kurse fqinjet e tyre, Vllehet, me historine e te cileve do te merrem me tej jane femijet e Thrakasave. Do perpiqem t'i mbeshtes kety dy deklarata me sa jam ne gjendje."

Shen. Zet. - Per ata qe nuk e dine, Thrakasit dhe Dacianet jane nenfise Gote, pra skythe. Thunmani thote edhe se Sheiptaret u quajten Arnauta nga Turqit duke korruptuar emrin Arianit, nje prijes i tyre nga Jugu.
Por nuk po e di cka ka lidhje kjo me temen a ka qene a s'ka qene ? Ndoshta jom tu keqkuptu dicka ketu ?

Historianet Grek te lashte i pershkruan Maqedonaset dhe Epirotet si Jo-Grek. Kjo eshte shume interesant. A eshte falsifikuar historia me vone a cka ka ndodhur ketu ? Ndoshta nje pjese jane Hellenizuar dhe tjetra pjes kane mbetur Shqiptar ?

Johan Georgh Vohn Hahn ka qene ne Shqiperi po m'doket . Shume interesant eshte libra e ti 'Albanische Studien' por eshte ne Gjermanisht. Ish kane mir me perkthy ne Shqip dhe Anglisht.

Libren mundesh me gjet falas ne internet.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Beast : 08-11-2018 nė 02:43
Beast nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 13:21   #13
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,861
Thanks: 116
Thanked 688 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Beast1333 Shiko postimin
Por nuk po e di cka ka lidhje kjo me temen a ka qene a s'ka qene ? Ndoshta jom tu keqkuptu dicka ketu ?

Historianet Grek te lashte i pershkruan Maqedonaset dhe Epirotet si Jo-Grek. Kjo eshte shume interesant. A eshte falsifikuar historia me vone a cka ka ndodhur ketu ? Ndoshta nje pjese jane Hellenizuar dhe tjetra pjes kane mbetur Shqiptar ?

Johan Georgh Vohn Hahn ka qene ne Shqiperi po m'doket . Shume interesant eshte libra e ti 'Albanische Studien' por eshte ne Gjermanisht. Ish kane mir me perkthy ne Shqip dhe Anglisht.

Libren mundesh me gjet falas ne internet.
Georgh Vohn Hahn une e kam Shqip. Eshte perkthyer.

Botimi im Frengjisht i Plinit e thote ne tri vende 'Alenkasanri i madh, mbret i Shqiptareve".

Greket dhe Serbet kane riperkthyer ne disa gjuhe botimet e vjetra duke hequr faqe dhe paragrafe te tere, duke zevendesuar emrat. Historia moderne eshte ndertuar mbi librat qe gjenden ne ibrari, te cilat jane modifikuar. Kete ka mbi 10 vjet qe e themi cdo dite. Nuk po na habit.

Edhe Thunmani ka mundesi te jete version i modifikuar, pasi ai qe kam une ne anglisht thote se Iliret ju moren tokat Grekeve. Pi pate fjale 'Grek' ne autoret e vjeter, perkthimi me probalitiet te larte eshte i alteruar.

Pike.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ZET pėlqehet nga
i vjetėr 08-11-2018, 15:49   #14
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 466 Times in 305 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Shen. Zet. - Per ata qe nuk e dine, Thrakasit dhe Dacianet jane nenfise Gote, pra skythe. Thunmani thote edhe se Sheiptaret u quajten Arnauta nga Turqit duke korruptuar emrin Arianit, nje prijes i tyre nga Jugu.
as Trakasit dhe Daket nuk jane Gote, dhe as Gotet nuk jane Skithe. Jane tre grupe etnike te ndryshme.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 18:53   #15
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 6,861
Thanks: 116
Thanked 688 Times in 400 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 117
ZET ka mbyllur reputacionin
Re: Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
as Trakasit dhe Daket nuk jane Gote, dhe as Gotet nuk jane Skithe. Jane tre grupe etnike te ndryshme.
Qe t'i pergjigjem ketoj komenti te tipit 'dardhat duhet te piqen ne Janar sepse me hahen mua' duhet te shkruaj librin qe pertoj te shkruaj.
Keshtu qe po mjaftohen te them; si ta keni punen.
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 19:01   #16
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,750
Thanks: 13,758
Thanked 8,186 Times in 5,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 347
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka qene. Thunman ishte nje teolog dhe historian Suedez. Mbase i pari qe ka shkruar per Shqiperine sidomos ne korrespondece me Vllehet. Thunmani eshte bazuar mjaft ne Voskopojarin Teodor Kavalioti.

Thunamn ishte nga te paret qe thote: " Deshiroj tani te kthehem ne historine aktuale te Shqiptareve. dhe te vendit ku banojne. Ata jane pasardhes te Ilireve te lashte, kurse fqinjet e tyre, Vllehet, me historine e te cileve do te merrem me tej jane femijet e Thrakasave. Do perpiqem t'i mbeshtes kety dy deklarata me sa jam ne gjendje."

Shen. Zet. - Per ata qe nuk e dine, Thrakasit dhe Dacianet jane nenfise Gote, pra skythe. Thunmani thote edhe se Sheiptaret u quajten Arnauta nga Turqit duke korruptuar emrin Arianit, nje prijes i tyre nga Jugu.
E dija qe do ishte e....SAKTE.

PS: mesoni ju te tjeret nga ZET.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 19:53   #17
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 466 Times in 305 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Qe t'i pergjigjem ketoj komenti te tipit 'dardhat duhet te piqen ne Janar sepse me hahen mua' duhet te shkruaj librin qe pertoj te shkruaj.
Keshtu qe po mjaftohen te them; si ta keni punen.
mesa duket dardhat piqen ne janar per ty lol.
getet ishin nenfis i dakeve, por getet nuk jane gote, e di qe ekziston nje ngaterrese e tille per shkak te ngjashmerise se emrit, por ja qe rumunet nuk jane gjermane.
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 22:02   #18
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,750
Thanks: 13,758
Thanked 8,186 Times in 5,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 347
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
mesa duket dardhat piqen ne janar per ty lol.
getet ishin nenfis i dakeve, por getet nuk jane gote, e di qe ekziston nje ngaterrese e tille per shkak te ngjashmerise se emrit, por ja qe rumunet nuk jane gjermane.
Cfar jane....ilire???
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2018, 22:18   #19
ron
.
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 3,483
Thanks: 233
Thanked 466 Times in 305 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 112
ron ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Cfar jane....ilire???
jo, getet jane fis dak ashtu si taulantet jane ilire. daket me kohe u romanizuan, pas pushtimit romak, madje shume shpejt, dhe u bene rumune.

gotet jane gje tjeter, ndaheshin ne dy grupe te medha . ostrogotet lindore dhe visigotet perendimore,,,njerez gjermanike.

per me teper kqyr ktu

https://www.history.com/topics/ancie...-and-visigoths

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ron : 08-11-2018 nė 22:21
ron nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ron pėlqehet nga
i vjetėr 08-11-2018, 22:41   #20
SystemA
Askund
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 43,750
Thanks: 13,758
Thanked 8,186 Times in 5,451 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 347
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Re: Pėrgjigje e: Maqedonet dhe Epirotet = Ilir / Thrak ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ron Shiko postimin
jo, getet jane fis dak ashtu si taulantet jane ilire. daket me kohe u romanizuan, pas pushtimit romak, madje shume shpejt, dhe u bene rumune.

gotet jane gje tjeter, ndaheshin ne dy grupe te medha . ostrogotet lindore dhe visigotet perendimore,,,njerez gjermanike.

per me teper kqyr ktu

https://www.history.com/topics/ancie...-and-visigoths
Daket ILIRE nuk u ASIMILUAN apo nuk e hupen GJUHEN.
Getet apo gotet mund te jene dhe fise fransua...apo habitesh???

@manushaqe

Mos jepe like para kohe.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur