Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-09-2018, 21:21   #41
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,582
Thanks: 110
Thanked 254 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga fritz- Shiko postimin
skenaret si mund te mbaroje jeta ne toke.
nese nuk ndodh ndonje ngjarje kozmike e papritur(si asteroidi qe zhduku dinosauret dhe 70% te te gjitha specieve), toka tashme eshte ne periudhen nderakullnajore te holocenit( Holocene interglacial period), dhe duke llogaritur frekuencen e periudhave akullnajore qe kane ndodhur ne te shkuaren, pritet qe ne 50-100 mije vjetet e ardheshme te kemi periudhen e radhes se akullnajave, njerezimi do ta kete shume veshtire te mbijetoje(ndoshta ja del mbane me anen e teknologjise). Duke patur optimizem maksimal se njerezimi do kaloje te gjitha sprovat e mbijeteses, me ne fund do vije fundi i jetes ne planetin toke. pas 600 milione vjetesh jeta ne toke do shuhet terresisht, ja pse! dielli do rrise ndricimin e tij vazhdimisht duke shtuar fluksin e radiacionit solar qe do godase token, ky radiacion i larte do ule nivelin e dioksidit te karbonit deri ne ate nivel sa te jete i paafte te suportoje karbonin C3 i cili eshte jetik per fotosintezen. toka do te kthehej e gjitha ne nje shkretetire gjigande, asnje specie nuk do mbijetonte.
toka vete si planet do marre fund pasi te gelltitet nga dielli pas 4.5- 5 miliard vjetesh. dielli do kthehet ne nje supergjigand te kuq, ne fundin e jetes se tij, per te mbaruar si nje xhuxh i bardhe.


njerezimit per te mbijetuar, do i duhet te ndryshoje jo vetem planet, por dhe sistem diellor. nuk e dime se ku do shkoje teknologjia.
por ju mos e vrisni mendjen me kto doomsday-t dhe apokalipset e ketyre religjioneve idiote, ne do vdesim ose ne shtrat ne paqe nga mosha e thyer, ose ne ndonje aksident automobilistik, ose nga ndonje semundje e papritur e keqe, ose do na vrase ndokush(shpresoj per ju qe lexoni, te ikni nga kjo bote per shkak te moshes se thyer).

but no doomsday lol
mik i dashur tė gjitha kėto janė supozime . Njeriu nuk di asgjė nė lidhje me tė ardhmen.
Vetėm Ai qė di gjithshka mund tė na tregojė tė ardhmen. I gjithėdituri.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 21:29   #42
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,582
Thanks: 110
Thanked 254 Times in 72 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fenomeni U.F.O - Dimensioni biblik edhe implikacionet fetare/reale

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Marsel Shiko postimin
Absolutisht qe Po. Ne fakt nuk eshte ceshtje besimi por ceshtje fakti.

Ne kete kontekst kam sjelle qe ne postimin e pare kuotime nga studjuesit me serjoz te kalibrit te gjenive sic eshte Jacques Vallée - kliko per te pare Biografine e tij- te cilet duke ardhur nga nje mjedis shkencor perdorin termin : Demon & Demonologjik.

Ky eshte nje fenomen gjitheprezent , real , edhe i cili do rritet ne intensitet sa do i afrohemi 'fundit te koherave'. Ne kete kontekst kisha ( me termin kishe i referohem totalit te besimtareve te sinqert edhe jo institucionit) duhet te jete e pergatitur edhe e njohur me kete realitet.

Mund te vazhdojme me aspektin teologjik edhe me Fjalen e Perendise per te evidentuar fillimisht disa gabime fatale qe behen nga nje shumice gati absolute e te krishtereve ( postimi i fundit merret me ate deri diku).

Duhet kuptuar gjithashtu qe ky fenomen eshte gati ekskluzivisht fizik
Vėlla Marsel unė tė pėrgėzojė qė pėrpiqesh tė bėsh njė punė tė mirė dhe nė fakt nuk kam ndėrmend tė kundėrshtojė por nqs e ke vėnė re vetė fakti qė disa teologė i prezantojnė alienėt si demonė tregon se edhe ata janė kundėr egzistencės sė mdonjė planeti tjetėr veē tokės. Nuk njoh ndonjė teolog tė krishterė apo njohės tė biblės qė tė ketė arritur nė konkluzionin nga bibla se egzistoka jetė nė planetė tė tjerė.
Kjo ėshtė ēėshtja kryesore qė duhet tė sqarojmė.
Perėndia krijoi vetėm planetin tokė si planet tė banueshėm nga krijesa e sidomos krijesa inteligjente si njeriu.
Por nė lidhje me demonologjinė kėtu mund tė bie dakortė me ju qė mundet edhe qė tė ashtuquajtura shfaqje alienėsh nė fakt tė ketė qėnė shfaqje demonėsh.
Them mundet se nuk kemi ndonjė argument biblik qė tė mbėshtesl kėtė gjl dhe NUK ka prova reale qė njerėzit tė kenė takuar jashtėtokėsorė tė ardhur nga sisteme tė tjerė me Aeroplanėt e tyre prej disku.

Respekte.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2018, 20:54   #43
Marsel
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 18
Thanks: 1
Thanked 6 Times in 3 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Komenti qe do pasoje do ju jap akoma me shume sec kerkoni ...

Alkoma une e kuptoj qe nuk ekzistojne teolog qe flasin per keto gjera por eshte ne fakt nje tregues i nje besimi te vdekur edhe pa frute ( edhe nuk e kam per ty vella sepse frutet e punes tende/besimit tend jan te dukshme edhe te bolleshme).

Duke pare te gjitha komentet e bera edhe interesin e shtuar do ndaj me ju kulminimin e kerkimit tim dekadash ku dhurata e Frymes se Shenjite per mua eshte pervec nje mendje pa asnje ekzagjerim tejet analitike, edhe nje kuptim ne shume raste qe eshte pertej kapaciteteve te intelligjences. Me besoni kur theme qe eshte so deep down the rabbit hole sa nuk e keni degjuar askund. Nuk ishte plani im i tille por realisht e ndjej si komand nga lart .

Ne komentin qe do pasoje keto ditet ne vazhdimesi , do flas si Marseli i cili ka studjuar ne totalitet fenomenin UFO , ka studjuar te gjitha konspiracionet , ka studjuar madje edhe okulizmin etj. Edhe do flas si Marseli i cili eshte a 'born again christian' i cili u shpetua nga vete Perendia edhe ka nje mision specifik -i cili nuk eshte ky qe po bej tani por vetem nje ndalese ne nje rrugetim shume te gjate-. E mbeshtetur ne menyre shume eksplicite ne Fjalen e Perendise.

Ajo qe do tregoj u pergigjet te gjithave pyetjeve tuaja por paradoksalisht do lindin akom me shume rreth realitetit te ekzistences sone.

Ju lutem -pasi ta postoj kometin e ardhshem- pa pare videot edhe gjithcka ne totalitetin e saj , edhe pa i konfirmuar vete tekstet biblike mos me replikoni.

Si nje intro edhe si nje deshmi qe ka shume gjera qe asnje teolog nuk i thote

@Alkoma

Citim:
34Jesus replied, “Is it not written in your Law: ‘I have said you are gods’? 35If he called them gods to whom the word of God came—and the Scripture cannot be broken

◄ John 10:34 ►
Sa teolog ke degjuar te flasin per kete Alkoma ? Vete Jezusi , Perendia i misheruar ne forme njeriu , Alfa edhe omega u thote disa njerezve qe te gjithe jane 'zotera'. Ata zotera nuk jane sepse jane mish , por a mos kane qene zotera para renjes se tyre ( hint ) ?!!!

@baba nga durresi : Me hap pune me papen edhe vatikanin. Do ta shtjelloj ne komentet ne vazhimesi , por personalisht po me ra fatkeqesia te shkembej rruge me papen -mqs i ka mare me rradhe te gjitha kryeqytetet e botes- do sigurohem qe jam ne drejtim te kundert.

Per te gjithe : Ju kerkoni pak uje kurse une do ju jap nje liqen ne komentin e ardhshem ... gjithmone e mbeshtetut ne evidenca kokeforta nga kendveshtrimi i Marselit se konspiracioneve edhe ne tekste biblike eksplicite kur flas si Marseli i shpetuar nga vete Perendia.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 05-09-2018 nė 21:08
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur