Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe

Gjuha shqipe “Gjuha jonė sa e mirė!/ Sa e ėmblė, sa e gjerė!/ Sa e lehtė, sa e lirė!/ Sa e bukur, sa e vlerė!” Naim Frashėri

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Shiko rezultatet: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?
Po 9 100.00%
Jo 0 0%
Nuk e di 0 0%
Votues: 9. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh

Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-09-2018, 22:05   #81
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 10,848
Thanks: 9,188
Thanked 4,816 Times in 2,208 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: A duhet ndėrhyrė nė gjuhėn Shqipe pėr ta pastruar nga fjalėt e huaja ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ricky_ch Shiko postimin
Pėr mendimin tim duhet ndėrhyrė, bile edhe me fshesė tė madhe
sidomos fjalėt qė i kemi, e nė vend tė tyre pėrdoren fjalė tė huja,
qė nuk kuptoj ku ėshtė qėllimi i pėrdorimit tė tyre: * nga mendjemadhėsia,
padituria apo nuk ia don dikush tė mirėn gjuhės shqipe.


Sa i pėrket gjuhės, unė pėr vete i marr lakmi gjermanėve: ** janė munduarė
maksimalisht gati ēdo fjalė tė huajė ta zėvendėsojnė me fjalė gjermane.

Megjithatė, prap gjen tek-tuk fjalė qė s'kanė mundur apo edhe nga pėrdorimi
i shumtė i asaj fjala ka ndikuar ajo tė lihet ashtu si pėrdoret nga shumica.
Kėtė mė sė miri e gjen tek dega e Informatikės (Kompjuterit, gjuhėve
programuese etj. etj.). Mirėpo, kėto gjėra kėrkojnė punė e o vetėm fjalė
e sidomos tė holla.
* e saktė kjo qė po thua, shpesh e kemi qė qejf dukjen... tė dalim sa mė tė mencur tė tjetri.
Mė e keqja ėshtė se nė kėtė rast dalim edhe qesharakė duke i pėrdorur gabimisht kuptimet e kėtyre fjalėv ( tė huaja ). Mbaj mend si student, njė mik kishte pėr tė bieseduar me profesorin diēa. Kur u kthye, ky shoku tjetėr qė nuk e dinte se ku ishte e pyeti:
- Ku ke ( ishe )?
- kesh ( isha, qeshė ) pėr t'u konstruktu me profesorin

dhe e pėrdori disa herė, qė tregon se nuk e dinte kuptimin e fjalės konstruktim, nė vend se ta pėrdorte fjalėn "konsultim" ( kėshillim - ja edhe njė fjalė e re qė duhet tė pėrdoret nė gjuhėn shqipe)

** edhe danezėt u ikin fjalėve tė huaja, p.sh. sygehus ( nga syge - sėmundje, dhe hus - shtėpi ) ose fjernsyn ( pamje nda largėsia ) etj etj
__________________
Mirėkuptim, tolerancė dhe shumė, shumė dashuri!
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur