Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-06-2019, 09:50   #41
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē“Urdhri i Lirisė” edhe pėr ish-gjeneralin Wesley Clark
12 qershor 10:53

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, ka ndarė dekoratėn “Urdhri i Lirisė” pėr ish-komandantin e NATO-s 20 vjet mė parė, Wesley Clark, pasi kėtė e ka bėrė edhe me ish-presidentin e ShBA-sė, Bill Clinton dhe ish sekretaren e Shtetit tė Amerikės, Madeleine Albright.

Ish-komandanti i Aleancės Veri-Atlantike – NATO-, Wesley Clark, ka thėnė se ndjehet i nderuar pas ndarjes sė dekoratės “Urdhri i Lirisė” nga presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi.

“Ėshtė mahnitėse tė vish nė Kosovė 20 vjet pas rrezikut dhe tragjedisė dhe tė shohėsh demokraci, parlament e presidencė, lidership dhe ekonomi. E di se e ardhmja e Kosovės ėshtė e ndritur, sepse populli i Kosovės ka kurajėn pėr tė marrė vendime tė duhura”, ka thėnė Clark.

Presisenti Hashim Thaēi ka thėnė se Wesley Clark ėshtė gjenerali i luftės mė tė suksesshme ajrore nė shekullin 20, me 78 ditė bombardime ndaj caqeve ushtarake dhe policore serbe.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 09:53   #42
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēVeseli pret Albrightin, e falėnderon pėr gjithēka qė ka bėrė pėr Kosovėn

12 qershor 10:33

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka pritur sot nė njė takim ish-sekretaren amerikane Madeleine Albright, tė cilėn e ka falėnderuar pėr gjithēka qė ShBA-tė kanė bėrė pėr lirinė dhe shtetndėrtimin e Republikės sė Kosovės.

Veseli e ka falėnderuar Albrightin qė sot nė 20-vjetorin e ēlirimit tė Kosovės ka ardhur nė Prishtinė pėr tė festuar bashkė me qytetarėt ēlirimin e Kosovės.

Albright ka thėnė se sot po ndihet si nė shtėpinė e saj.

“Faleminderit shumė pėr pritjen zotėri kryetar. Unė po ndihem sikur nė shtėpinė time”, ka thėnė Albright.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 09:55   #43
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēMahnitėse: Logoja e NATO-s nė ceremoninė e 20-vjetorit tė ēlirimit


Gazeta Express
12 Qershor 2019 11:45

Shėnimi i 20-vjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė ėshtė organizuar nė njė ceremoni tė veēantė.

Nė pamje shihet logoja e NATO-s ku edhe janė ulur mysafirėt e ftuar nė ceremoni.

Aty po merr pjesė edhe ish-Presidenti Bill Clinton, ish-Sekretarja e shtetit, Medeleine Albright, ish-Presidenti Stipe Mesiē e shumė tė ftuar tė tjerė nga vendet mike tė Kosovės.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 09:57   #44
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēClinton dhe Albright nisen drejtė tubimit Qendror nė sheshin tė Prishtinės (FOTO)

Gazeta Express
12 Qershor 2019 11:38

Nė shėnimin e 20 vjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s nė Kosovė ka nisur ceremonia zyrtare pėr shėnimin e kėsaj date.


Ceremonia po mbahet nė sheshin “Skėnderbeu”, ku pėrveē personaliteteve vendore, po marrin pjesė edhe ish-presidenti amerikan Bill Clinton, ish-sekretarja amerikane e shtetit Madeline Albright, ish-komandanti i NATO-s gjenerali Wesley Clark, kryeministri i Shqipėrisė, Edi Rama, presidenti i Shqipėrisė, Ilir Meta e shumė tė tjera personalitete nga vendi dhe bota.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 10:00   #45
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Qytetarėt dalin nė shesh, presin tė takohen me Clinton e Albright


Gazeta Express
12 Qershor 2019 11:29

Ata po presin tė pėrshėndesin ish-presidentin Bill Clinton e ish sekretaren amerikane Madeleine Albright.

Dy figurat mė tė rėndėsishme qė dhanė kontribut nė ēlirimin e vendit do tė vijnė nė shesh, ku do tė takohen me qytetarėt.

Nė kėtė ceremoni po marrinė pjesė edhe tjera figura politike, vendas e tė huaj.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 11:11   #46
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēPresidenti Thaēi nė Ditėlindjen e Lirisė: Kosova ėshtė mburrja dhe krenaria jonė
12/06/2019 - 12:13


Presidenti i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė manifestimin qendror pėr shėnimin e 20 vjetorit tė hyrjes sė trupave tė NATO-s, ua ka uruar gjithė qytetarėve 12 qershorin, ditėlindjen e lirisė sė Kosovės.

“12 qershori ėshtė nė themelet e identitetit tonė si qytetarė, si popull, si Kosovė, si pjesė e pandashme e Evropės dhe Perėndimit”, ka thėnė presidenti Thaēi. Kreu i shtetit ka thėnė se ajo ēfarė bėri nė pranverėn e vitit 1999-tė, Bota e Qytetėruar, e personifikuar nė SHBA-nė, Bashkimin Evropian, Aleancėn Veriatlantike, ka qenė njė hap i madh dhe i jashtėzakonshėm.

“Ne mburremi qė jemi sot populli mė proamerikan, mė properėndimor dhe mė proevropian nė kėto anė tė botės”, ka thėnė ai, duke theksuar se liria e Kosovės ėshtė vlerė e pėrbashkėt e tė gjithė neve kėtu.

Ky ėshtė fjalimi i plotė i presidentit Thaēi:Dua qysh nė fillim t’i uroj qytetarėt e Republikės sė Kosovės, sepse 12 qershori i vitit 1999-tė, ėshtė ditėlindja e lirisė sė Kosovės.

Secili nga ne qė jetojmė nė Kosovė, por edhe shumė tė tjerė qė jetojnė kudo nė botė, e kemi ditėn kur u lindėm si njerėz.Por, 12 qershori ėshtė datė qė na bashkon tė gjithėve si qytetarė tė Kosovės.

Kėtė ditė u rilindėm tė gjithė ne, si qytetarė tė lirė tė kėtij vendi tė lirė.12 qershori ėshtė nė themelet e identitetit tonė si qytetarė, si popull, si Kosovė, si pjesė e pandashme e Evropės dhe e Perėndimit.

Kėtė kurrė nuk do ta harrojmė, do ta respektojmė pėrgjithmonė.Ashtu siē jemi sot sė bashku, si kosovarė, amerikanė, britanikė, gjermanė, francezė, italianė, e nga shumė vende tjera nė kėtė ditė tė bukur qershori nė kryeqytetin e shtetit tė Kosovės, nė Prishtinė, ashtu ishim bashkė nė periudhėn mė tė rėndė, mė tė errėt dhe mė tragjike nė historinė e re tė Kosovės:

-atėherė kur ishte rrezikuar vetė mbijetesa e njė populli,

-atėherė kur qytetarėt e Kosovės ishin nė gjendje tė sakrifikojnė gjithēka pėr liri dhe pėr t’u bėrė zot tė fatit tė vet.

Ajo ēfarė bėri nė pranverėn e vitit 1999-tė, Bota e Qytetėruar, e personifikuar nė SHBA-nė, Bashkimin Evropian, Aleancėn Veriatlantike, ka qenė njė hap i madh dhe i jashtėzakonshėm.

Ka qenė njė hap vendimtar pėr ta shpėtuar njė popull tė tėrė, pėr tė mundėsuar qė e keqja tė pėsojė disfatė dhe qė tė gjithė neve tė na ofrohet mundėsia historike, qė ta ndėrtojmė njė tė ardhme pėr ne dhe pėr brezat e ardhshėm.

Sa tė ketė jetė dhe njerėz nė kėto anė, sa tė ketė Kosovė mbi kėtė tokė, ne do tė jemi falėnderues pėr qėndrimin dhe vendimin tuaj njerėzor dhe qytetėrues tė pranverės sė vitit 1999.

Ishte qėndrim dhe vendim i drejtė dhe i ndershėm!

Edhe sot, si President i Kosovės, ju them sėrish, me sinqeritetin dhe pėrulėsinė mė tė madhe: Ju faleminderit!

Edhe pas pėrfundimit tė luftės dhe sigurimit tė paqes edhe nga 50 mijė trupa tė Aleancės Veriatlantike, Bota e Qytetėruar ishte sė bashku me ne.

Ishte pėr ta ndryshuar me themel vendin tonė, nė tė gjitha aspektet e mundshme.Pėr ta ndėrtuar njė Kosovė tė re, nė tė gjitha dimensionet.Kosova u bė demokracia mė e re liberale nė Evropė.

Mbajtėm me sukses zgjedhjet e para tė lira, si nė nivelin e pushtetit lokal, ashtu edhe nė atė tė pushtetit qendror.U mėsuam t’i respektojmė tė drejtat e tė gjitha pakicave dhe t’i mbrojmė tė drejtat e njeriut.Krijuam ekonominė e tregut tė lirė.

Mundėsuam investime nga jashtė.

U stabilizuam si shoqėri.

I bėmė hapat e parė drejt procesit tė integrimit euroatlantik.

Dhe mė nė fund, nė respektim tė vullnetit tė popullit tė Kosovės pėr ta bėrė shtetin e vet, me gatishmėri pėr t’i gjetur zgjidhjet mė tė mira pėr akomodimin e tė gjitha nevojave tė komunitetit serb dhe tė komuniteteve tė tjera nė Kosovė, ne shpallėm Pavarėsinė e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008.

Liria e Kosovės ėshtė vlerė e pėrbashkėt e tė gjithė neve kėtu.Secili politikan i Kosovės, secili qytetar i saj, nuk ka as mė tė voglin dyshim se ēka jemi ne si popull apo cili ėshtė identiteti ynė suprem.Ne jemi evropianė dhe duam tė bėhemi shtet anėtar i Bashkimit Evropian.

Ne jemi perėndimorė dhe duam tė jemi shtet anėtar i Paktit NATO.Ne mburremi qė jemi sot populli mė proamerikan, mė properėndimor dhe mė proevropian nė kėto anė tė botės.Por, ne jemi tė bindur qė sė bashku duhet dhe mund ecim mė shpejt drejt integrimit tė Kosovės nė Aleancėn Veriatlantike dhe nė Bashkimin Evropian.

Ne e meritojmė kėtė.Ashtu siē kemi merituar tė jemi tė lirė.Ashtu siē e kemi merituar tė bėhemi shtet.Nė anėn tjetėr, e dimė qė rrėfimi pėr ne si Kosovė, si shtet, nuk mund tė rrumbullakohet nė tėrėsi pa e ngritur flamurin e Kosovės nė East River, nė selinė e OKB-sė.Pa e siguruar edhe njohjen nga pesė shtetet e BE-sė.

Ashtu siē kemi qenė shumė vite mė parė tė gatshėm pėr ta bėrė marrėveshjen historike me Serbinė, ashtu jemi edhe sot tė vullnetshėm qė tė bisedojmė me Serbinė pėr ta bėrė Marrėveshjen

Gjithėpėrfshirėse pėr normalizimin e marrėdhėnieve nė mes tė dy shteteve.Ne sot e kėsaj dite jetojmė ende me barrėn e njė historie tė rėndė dhe tragjike qė ka ndodhė nė Kosovė.Nuk mund ta harrojmė dot gjenocidin dhe spastrimin etnik!

Kėtė kujtesė dhe respektin e pafund ia kemi borxh tė gjithė atyre qė vuajtėn dhe u sakrifikuan pėr lirinė e Kosovės.Por, nė anėn tjetėr, ne ia kemi borxh fėmijėve tanė dhe gjeneratave qė po vijnė, qė ta bėjmė marrėveshjen me Serbinė.

Qė tė jetojmė si shtet nė paqe dhe nė fqinjėsi tė mirė me tė gjithė.Qė tė sigurojmė mirėqenie pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės.Qė tė bėhemi shtet anėtar nė OKB dhe nė tė gjitha organizatat ndėrkombėtare.Dhe nė fund, qė ta ngrisim flamurin e Kosovės edhe nė NATO dhe nė BE.

Nuk ka kush tė na ndalė!Kosova ėshtė mburrja jonė, ėshtė krenaria jonė, ėshtė fati ynė.

Urime edhe njė herė Dita e Lirisė sė Kosovės.

Ju faleminderit pėr vėmendjen!
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 11:15   #47
Socio
........
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,912
Thanks: 7,744
Thanked 6,517 Times in 2,747 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 206
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Qysh i fishkellonin Thacit masa kur doli per ta mbajtur fjalimin !

Ehhh ... keshtu eshte kur hahet turpi me buke.
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 13:00   #48
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,438
Thanks: 15,900
Thanked 9,422 Times in 6,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Bill Clinton: Kamarieri shqiptar u ul nė gjunjė pėr tė mė falenderuar.

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, teksa ka mbajtur fjalimin e tij me rastin e 20-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės nga forcat serbe, ka ndarė njė moment tė veēantė qė i kishte ndodhur teksa qėndronte nė njė hotel.

Clinton ka thėnė se kudo e ndalojnė pėr fotografi, por njė kamerier shqiptar, ishte ulur nė gjunjė pėr ta falėnderuar pėr gjithēka qė kishte bėrė pėr Kosovėn, duke e cilėsuar veprimin e tij si njė nga gjėrat mė tė mrekullueshme qė i kishte ndodhur 19 vite pasi ishte larguar nga Shtėpia e Bardhė.

“Prej 19 vitesh, qė prej kur jam larguar nga Shtėpia e Bardhė, gjėja mė e mrekullueshme qė mė ndodh, ėshtė qė mė ndalojnė nė New York, apo diku tjetėr nė botė, pėr tė bėrė njė fotografi, apo kur isha nė njė hotel, njė kamerier shqiptar erdhi dhe mė ra nė gjunjė pėr tė mė falėnderuar. Kjo ėshtė njė gjė e mrekullueshme”, ka thėnė Clinton i emocionuar.

Opinion.al

PS...ka hulumtime qfar gjinie ishte kamarieri???
Beso jam brenda rregullave.

Falemderrit.

Tung.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 13:26   #49
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Qysh i fishkellonin Thacit masa kur doli per ta mbajtur fjalimin !

Ehhh ... keshtu eshte kur hahet turpi me buke.
e po serbi la shum kopila ne kosove e ata qe te gjith jan fut ne vetvendosje e jan te bit e ldk-se plake e keta qdo gje qe eshte shqiptare e urrejn e urrejn lirin e kosoves e urrejn shtetin e kosoves siq u deshmua shum here i urrejn luftaret e UĒK-se e pse mos me fishkllue kur per ata jan pague me dal aty e me prish pun por nuk ju shit ken vet populli qe i pshtyn e i terhoqen zvarr nga aty keta te bit e bijat e gjakut serb.
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 13:29   #50
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē
Humori amerikan, Albright pėr bustin: Ju falėnderoj qė mė keni bėrė kaq tė gjatė

Gazeta Express
12 Qershor 2019 15:22

Para pak minutave tek obelesku i ‘New Bornit’ u pėrurua busti i Ish-sekretares amerikane tė shtetit, Madeleine Albright.

Para tė pranishmėve sekretarja Albright i ka falėnderuar qytetarėt e Kosovės pėr mikpritjen qė i bėnė asaj nė ceremoninė e 20-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės nga NATO.

“Do tė doja tė ju falėnderoja tė gjithėve pėr kėtė ndier. E falėnderoj atė qė mė ka bėrė kaq tė gjatė. Kjo shtė Kosova. Sepse ne ishim nė gjendje qė ta duam Kosovėn, tė sjellim paqe nė Kosovė”, ka deklaruar ish-sekretarja e shtetit.

Tutje ajo ka thėnė se ndjehet krenare qė ėshtė nė Kosovė.

“Jam shumė krenare qė jam kėtu. Nuk kam lindur nė SHBA. Por SHBA ėshtė shtet i madh qė e ndihmon paqen dhe stabilitetin. Jam e nderuar”, ka deklaruar nė fund Albright./Express/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 19:22   #51
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 19:36   #52
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēBlair i drejtohet Kosovės, lė tė kuptohet se mund tė pėrfshihet nė dialogun pėr paqe me Serbinė

Gazeta Express
12 Qershor 2019 18:30

Ish-kryeministri i Britanisė Madhe, Tony Blair, nė njė mesazh drejtuar popullit tė Kosovės me rastin e 20 vjetorit tė lirisė, ka lėnė tė kuptohet se mund tė pėrfshihet personalisht nė procesin dhe dialogun pėr paqe me Serbinė.

Ish-kryeministri britanik, Tony Blari, me rastin e shėnimit tė 20 vjetorit tė hyrjes sė NATO-sė nė dhe ēlirimit tė Kosovės, i ėshtė drejtuar pėrmes njė video mesazhi tė gjithė shqiptarėve tė Kosovės.

Ai thotė qė vendimi pėr tė bombarduar Serbinė ka qenė njė vendim historik, pasi ka parandaluar vrasjet e mėtejshme tė shqiptarėve, dhe gjithashtu ka mbrojtur tė drejtat e njeriut e ka siguruar stabilitetin e Ballkanit dhe nė pėrgjithėsi tė Evropės.

“Nė fillim tė vitit 1999, NATO-ja e mori njė vendim historik pėr tė ndėrhyrė pėr parandalimin e humbjes sė jetėve nė Kosovė, pėr t’i mbrojtur tė drejtat e njeriut dhe pėr tė siguruar stabilitet tė rajonit tė Ballkanit dhe tėrė Evropės”, ka thėnė Blair, raporton Gazeta Express.

Ndėr tė tjera ai thotė qė do tė angazhohet edhe personalisht, qė nė Ballkan tė arrihet njė paqe afatgjate, duke lėnė tė kuptohet se nė njė formė apo tjetėr ai do tė pėrfshihet pėr zgjidhjen e problemit ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė.

“Personalisht, zotohem edhe sot se do tė bėj gjithēka qė mundem pėr ta arritur paqen afatgjate dhe pėr ta kėrkuar njė vend nė zemėr tė Evropės pėr tė gjitha vendet e Ballkanit”, shton tutje Blair.

Sipas tij, Kosova e ka vendin nė Bashkimin Evropian, siē e kanė tė gjitha vendet tjera tė Ballkanit.

Ndėrsa drejtuar popullit tė Kosovės, Blari thotė se Perėndimi kishte qenė nė anėn e shqiptarėve tė Kosovės 20 vjet mė parė dhe do tė vazhdojė qė tė jetė edhe mė tej.

Siē potencon ish-kryeministri britanik, Kosova si njė shtet i pavarur dhe sovran tė ardhmen e vetė duhet ta shoh brenda familjes Evropiane.

“Pėr popullin e Kosovės, ne ishim me ju para 20 vjetėve, do tė vazhdojmė tė jemi. Ju keni vuajtur shumė, por ju asnjėherė s’jeni dorėzuar. Duhet tė ndėrtoni tė ardhmen. Njė shtet i pavarur dhe sovran, brenda familjes sė shteteve Evropiane. Ky ėshtė njė vizion, dhe ky vizion shpresoj qė tė jetė e ardhmja dhe realiteti pėr kosovarėt. Ne jemi me ju, iu mbėshtesim dhe iu falėnderojmė”, pėrfundon Blair nė fjalimin e tij./GazetaExpress/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 19:40   #53
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēAli Ahmeti me kėto fjalė e pėrshkruan 20-vjetorin e ēlirimit tė Kosovės

12 qershor 14:47

Kryetari i BDI-sė, Ali Ahmeti, i cili ishte prezentė nė festimin e 20-vjetorit tė lirisė sė Kosovės, ka thėnė se sot nė Prishtinė ka ndier frymėn e sakrificės sė dhjetėra, qindra, mijėra ushtarėve, dėshmorėve, martirėve, veprimtarėve, patriotėve ndėr dekada pėr tė ardhur deri tek dita e ėndėrruar e pavarėsisė, e lirisė, e fitores.

“Por, rrugėn tonė tė sakrificės dhe tė flijimit e bėmė me miq, me dashamirė, me njerėz tė drejtė dhe tė pėrkushtuar pėr drejtėsi, demokraci, liri dhe solidaritet, siē ishin dhe janė Presidenti Klinton, Sekretarja e Shtetit Medlin Ollbrajt, Gjenerali Vesli Klark, por edhe Sekretarėt Solana dhe Robertsoni, Kryeministri Bler dhe shumė tė tjerė. Gjersa po qėndroja pėrballė Gjergj Kastriotit dhe krah miqve dhe kontribuuesve, me pėrshkoi njė ndjenjė, njė kujtesė dhe njė mall pėr tė gjithė shokėt e mi dhe pėr ditėt, javėt, muajt e vitet qė ia falėm Kosovės”, ka shkruar Ahmeti nė llogarinė e vet nė “Facebook”.

“Bashkė me ta, ca dėshmorė, ca invalidė, e ca veteranė, Kosovės ia falim tė gjitha vitet tona tė pėrkushtimit dhe jam i sigurt, qė, ashtu si do tė thoshte edhe vet Fehmiu, po tė kishim edhe nga njė jetė do t’ia falim pėrsėri Kosovės dhe kombit. Tė qofsha falė Kosovės, sot e pėrjetė”, ka shkruar Ahmeti.

/Epoka e re/
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 19:53   #54
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ēPse munguan Isa Mustafa e Albin Kurti nė ceremoninė e Ēlirimit

une mendoi sepse nuk kan marr leje nga ata qe punoin per ta pra nga serbia e rusia
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:14   #55
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,404
Thanks: 3,624
Thanked 2,922 Times in 1,979 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Kush e mban mend kete figuren, Jamie Shea:
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:18   #56
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē
Merdare, si ikėn serbėt e mposhtur? (Video)

12/06/2019

Forcat e serbe teksa largoheshin nga Kosova para 20 viteve nėpėrmjet pikės kufitare tė Merdares kishin provokuar rėndė shqiptarėt.

Tėrheqjen forcat serbe e bėnė duke e fyer e kėnduar kėngė antishqiptare pėrgjatė gjithė magjistrales Prishtinė – Podujevė.

Madje, ata kishin shtėnė me armė nė drejtim tė njė grupi ushtarėsh tė UCK-sė.

https://www.youtube.com/watch?time_c...&v=GAaAoI3Bvkg

1:32 / 1:47
Merdare, si ikėn serbėt e mposhtur? - 12.06.2019 - Klan Kosova
__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:47   #57
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,299
Thanks: 37
Thanked 105 Times in 92 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Medet qė partia e tij ka qenė e vogėl kur u zgjodh kryeministėr, se kuku tash edhe nė OSBE ishim me Ramushin. Terak ky. I lumtė!
po qysh po e lavdron kot se ky me shok e qeveris kosoven edhe nuk po te lejoin ta vizitosh kosoven hehehe ska ma ne pushtet njerz te lkj-se e ska ma ne kufi shok tu te udb-es por tash qeverisin qlirimtaret o kumrovecooooo

__________________
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 20:51   #58
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,799
Thanks: 11,208
Thanked 6,106 Times in 2,882 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 189
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llapi Shiko postimin
po qysh po e lavdron kot se ky me shok e qeveris kosoven edhe nuk po te lejoin ta vizitosh kosoven hehehe ska ma ne pushtet njerz te lkj-se e ska ma ne kufi shok tu te udb-es por tash qeverisin qlirimtaret o kumrovecooooo

Le pashe Zotin se me ka idhnue shume Salihu, i ka thane Hashumes: Miladini shqipfoles!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:16   #59
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,954
Thanks: 1,364
Thanked 2,251 Times in 1,262 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 80
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

Ej po vėrte nuk ja dha dorėn Edit Billi ?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2019, 21:31   #60
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,614
Thanks: 4,271
Thanked 4,591 Times in 3,052 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 249
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Bill Clinton dhe Madeleine Albright vizitojnė Kosovėn nė 20 vjetorin e ē

interesante, pse ne tekste po shkruan Bidh Klintoni, ajo qetra Madelajna edhe Weslli e kane shpetuar Kusov’n e nuk e kane shkruajtur Miladini shkipfolesi, lulija e vockel e Broboniqit edhe nurmall UQKA aty duhet ta permiresojne edhe harrova te pyes, a mos i quan edhe ne Drenice fare ode me fli with speca turshi, duqa krelane and kos kalanica edhe ne fund kenge e vadhe me sharkija o kush e kalli, kush ja qiti flaken o Bidh Kdhintoni bashke me ate plaken edhe ne fund nje plotun serial selfijave
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur