Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Lajmet e ditės

Lajmet e ditės Kėtu mund tė sillni lajmet e fundit nga media rreth ēėshtjeve tė rėndėsishme tė Shqipėrise dhe trojeve tė saj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 02-09-2019, 15:59   #661
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Agron Kuliēaj largohet nga policia, komandohet Tonin Vocaj.

Shkodrani.

Kja asht kulmi te gjith kriminelat lahen te lir vran njerez, persekutuan ,vjedhen , trafikuan drog femra , kondraband dhe shum krime te tjera dhe pa gja te keq thot se po jap dorheqjen si nendrejtor dhe po iken ne shpi pa e trazu kush kja asht kulmi i

PS....memorie vllazen
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 11:57   #662
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,958 Times in 2,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

https://joqalbania.com/artikull/620961.html

Hajde ore Bajrush djali hajde. Vetėm ndonje top letre higjienike dhe ndonjė qeskė me kripė i ka mbetur pa blerė kėtij.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 17:53   #663
Duaje Siveten
V.I.P
 
Avatari i Duaje Siveten
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 4,277
Thanks: 353
Thanked 637 Times in 464 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 44
Duaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėmDuaje Siveten i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

03/09/2019 SOT Online

Njė djalė, 8-vjeē ėshtė duke luftuar me jetėn, pasi u sulmua nga disa shokė klase. Ngjarja ndodhi nė Rusi, ku 8-vjeēari i quajtur Kyrylo Yatsun, ka pėsuar djegie nė 35 pėr qind tė trupit tė tij, pasi u sulmua nga djemtė, ndėrsa po luante nė bllokun e pallateve poshtė shtėpisė sė tij.

Djemtė, tė cilėt e ngacmonin atė edhe nė shkollė, i ishin afruar djaloshit dhe e kishin lyer bluzėn e tij me benzinė dhe mė pas i dhanė flakėn me njė ēakmak.

Sipas “Daily Mail” djaloshi ishte shtrirė nė tokė duke bėrtitur nga dhimbjet, ndėrsa djemtė e tjerė qeshnin me tė madhe. Nė ndih,ė tė tij shkuan disa tė rritur qė ndodheshin aty pranė. Ai ndodhet nė spital nėn kujdes intensiv, ndėrsa pėsoi djegie nė kokė, duar e shpinė.

Nėna e tij tregoi se kishte qenė duke gatuar, ku disa fėmijė i kishin thėnė se i biri ishte lėnduar. “E pashė atė tė shtrirė nė tokė dhe lėkura e tij tek kėmbėt dhe barku ishte tėrėsisht e djegur. Ai mė tha se ata djem ja bėnė kėtė pa asnjė arsye. Ata nuk janė fėmijė, ata janė pėrbindėsha”, tha ajo.
Duaje Siveten nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 18:25   #664
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,576
Thanks: 8,620
Thanked 6,655 Times in 2,789 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

ka nja 3 dite rresht qe televisioni Top Channel dhe faqja zyrtare e ketij televisioni, transmeton dhe publikon si lajm te pare kryesor dhe te rendesishem skandalin e ish ministrit te bujqesise Niko Peleshi. Problemi eshte se ky xinxifilli nuk ka qene vetem minister i thjeshte por edhe zv. Kryeminister pra zv i E.Rames.
Pyes: cfare po ndodh ?
Mos ndoshta i erdhi fundi dashurise shume vjecare te Top Channel me PS ne pergjithesi dhe me Edi Ramen ne vecanti? Pse keto sulme te hapura dhe pa nderprerje per 3-4 dite rresht?

http://top-channel.tv/2019/09/03/hel...formim-ne-adn/
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 03-09-2019 nė 20:29
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-09-2019, 19:27   #665
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Die größten Schriftsteller in der Geschichte.

1. Leo Tolstoi - 327

2. William Shakespeare - 293

3. James Joyce - 194

4. Vladimir Nabokov - 190

5. Fedor Dostojewski - 177.

Basierend auf der Theorie, dass niemand besser als der Literatur versteht, als Schriftsteller,...apo e bazuar ne nje teori qe ASKUSH smund ta kuptoje letersine se sa...shkrimtaret.

Dhe ju MORRACAKET me flamur llogjikoni...ARTIN RUS.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2019, 14:49   #666
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Kumanovė, jetė pėr maqedonasit – geto pėr shqiptarėt.

http://lajmpress.org/kumanove-jete-p...iptaret-video/PS...ika une tash...frajera.Ata LOQET e puqit i qitna jashtna.


LG.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-09-2019, 22:13   #667
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Zbuloi aplikacionin pėr njohje tė reja, gjyshja 83-vjeēare fillon kėrkimin pėr djem tė rinj.

Njė gjyshe ka zbuluar mundėsitė qė tė ofrojnė aplikacionet e njohjeve tė reja dhe thotė se nuk ka parė gjė mė tė mirė.

83-vjeēarja Hattie, thotė se asaj i pėlqen shumė qė ta eksplorojė aplikacionin dhe nuk po e pėrdor fare pėr tė kėrkuar ‘djem’ tė moshės sė saj.

E moshuara ka qenė e martuar pėr 25 vite dhe ishte e kėnaqur me ish-bashkėshortin, por thotė se e kishte marrė malli pėr takimet e rastėsishme.

Dhe tani ajo del vetėm me djem tė rinj.

Hattie prej kohėsh tashmė flet pėr jetėn e saj private dhe thotė se djemtė e rinj ditėve tė sotme po u pėlqen gjithnjė e mė tepėr ideja e tė dalit me gra mė tė mėdha nė moshė.

Pensionistja thotė se njerėzit e paragjykojnė shpesh, por gjithsesi ajo do qė ta ndryshojė pėrceptimin qė shumica ka pėr njerėzit qė bėjnė stilin e saj tė jetesės.

Gjyshja thotė se ka njė numėr tė madh adhuruesish me tė cilėt ėshtė lidhur me anė tė aplikacioneve tė njohjeve si Tinderi.

Hattie nisi ta pėrdorte aplikacionin 8 muaj mė parė dhe thotė se deri mė tani ka takuar rreth 50 meshkuj.Burimi.....Gazeta Express
5 Shtator 2019 13:58.

PS: Beno......dul bubi sheshit ne u dhi muhabeti.

GJYSHJA ime KJO.

RIP.

Noten e mir.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2019, 13:00   #668
par
V.I.P
 
Avatari i par
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Vendndodhja: Sa me shume kryqezim rrugesh ndertohen aq me pak dinjitet vardiset anes.
Posts: 5,013
Thanks: 2,015
Thanked 2,912 Times in 1,620 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 106
par ka mbyllur reputacionin
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Rama, heroi antipolitik i turmave


ERGYS MĖRTIRI


Edi Rama ėshtė njė politikan qė reflekton nė mėnyrėn mė tė qartė tė gjitha tiparet e njė udhėheqėsi qė mbėshtetet plotėsisht te manipulimi i turmave. E gjithė propaganda e tij, si dhe aksioni politik, karakterizohen nga njė formė komunikimi e thjeshtėzuar, qė tenton tė zbresė te masat e gjera tė shoqėrisė, duke iu drejtuar instinktit dhe emocioneve tė tyre dhe jo arsyes. Ndonėse gjuha e Ramės ėshtė e elaboruar, e pasur nė figuracione, metafora, batuta, ajo nė thelb shėnjon masat si target dhe jo elitat. E gjithė estetika retorike e tij ėshtė nė funksion tė manipulimit. Nga njėra anė, ajo mbulon mungesėn e mesazhit, nga ana tjetėr magjeps masat nė funksion tė mistifikimit tė liderit.
Rama paraqet elokuencė pėr ta kamufluar estetikisht vulgaritetin e kumtit qė pėrcjell. Stilema tė tilla, si Kadri, kazan, filxhan, sahan, tepsi, tė pėrdorura si etiketė diskualifikuese ndaj atyre qė e kritikojnė, janė stereotipa vulgarė tė gatshėm, kryesisht me ngarkesė orientaliste, nė funksion tė prodhimit tė njė paragjykimi ndaj kundėrshtarėve. Ato paraqiten si stilizime retorike, por nė thelb ato komunikojnė vetėm me vulgun dhe bėjnė efekt vetėm aty.
Nė pėrgjithėsi, ēdo komunikim na jep informacione jo vetėm mbi vetė subjektin qė komunikon, por edhe mbi pėrfytyrimin e tij pėr marrėsin e mesazhit. Pra nėpėrmjet mėnyrės sė komunikimit tė adresuesit tė mesazhit, ne mund tė njohim pėrfytyrimin e tij pėr tė adresuarin, audiencėn qė ai pėrzgjedh tė komunikojė. Prej kėtej, mund tė pėrftojmė gjithashtu edhe pėrfytyrimin mbi llojin e liderit ku ai bėn pjesė e qė qartėsisht shfaq tiparet e njė lideri totalitar. Ai flet me gjuhėn e turmės, duke iu pėrgjigjur tipareve mė karakteristike tė saj: irracionalitetit, unitetit, nevojės pėr siguri dhe bindje ndaj udhėheqėsve autoritarė.
Kėshtu, Rama pozon para turmės si njė lider i fortė, i vendosur, i aftė pėr tė pėrballuar ēdo intrigė e ēdo komplot. Ai shfaqet nė profilin e njė gangsteri politik. Fodullėku retorik, kacagjelimi pėrpara kamerave, gafurrja ndaj kundėrshtarėve dhe konfliktualiteti janė elemente, nėpėrmjet tė cilave ai demonstron forcė. Edhe nė detaje tė tilla, si dalja me tuta nė fushatė apo shpėrfillja e kodit tė veshjes nė pritje zyrtare e aktivitete ndėrkombėtare, janė mjete nė shėrbim tė kėtij pėrfytyrimi. Ato krijojnė te publiku idenė se ai nuk njeh asnjė lloj pengese pėr tė bėrė atė qė dėshiron. Vendimet pėr prishje ndėrtesash me rruspa e tritol, demonstrimet policore nė ēdo nismė qeveritare me pretendimin se “po bėn shtet”, janė gjithashtu mjete nė funksion tė kėtij imazhi. Nga tė gjitha shfaqjet, spektakli i forcės ėshtė mė mbresėlėnės dhe mė sugjestionues, aq mė tepėr pėr njė shoqėri ende shumė tė dhunshme dhe shumė pak racionale si shoqėria shqiptare.
Propaganda e Ramės adreson edhe njė tjetėr instinkt tė rėndėsishėm tė turmave: urrejtjen dhe zemėrimin. E lodhur prej njė tranzicioni tė gjatė, shoqėria shqiptare ka akumuluar urrejtje dhe indinjatė pėr klasėn politike. Rama e ka pėrdorur kėtė nė mėnyrėn mė agresive dhe madje vazhdon ta pėrdorė edhe sot kur ėshtė nė pushtet. Ai ka hyrė nė politikė duke u ofruar si njė luftėtar, qė premton tė rrėzojė tė gjithė klasėn politike shqiptare. “Politika e re” ėshtė, ndėr tė tjera, edhe njė hakmarrje popullore ndaj politikanėve. Rilindja nuk ėshtė gjė tjetėr, vetėm se shėnjuesi mesianik i njė propagande revolucionare eskatologjike, qė premton pėrmbysje finale tė rendit ekzistues.
Rama bėhet kėshtu Mesia, i cili merr pėrsipėr ta shpėtojė popullin nga “politika e vjetėr”. Ai ka pohuar vazhdimisht se nuk ėshtė njė politikan, por njė artist qė vjen nė politikė pėr tė shpėtuar popullin nga politika. Siē shprehet vetė vazhdimisht, politika pėr tė ėshtė njė mision, jo profesion dhe misioni i tij nė politikė ėshtė tė realizojė pėrmbysjen e madhe ndaj rendit ekzistues.
Paradoksalisht, kjo propagandė nuk ka funksionuar vetėm nė opozitė, por vazhdon edhe tashmė qė ka 6 vjet nė krye tė qeverisė. Ai vazhdon tė fajėsojė politikėn dhe shumė aktorė rreth saj, si pengesėn mė tė madhe tė zhvillimit tė vendit, si kanceri qė duhet operuar, duke i adresuar fajet sa tek opozita, sa te mediat e korruptuara (qė nė fakt, kontrollohen plotėsisht prej tij) e sa te drejtorė e funksionarė tė papėrgjegjshėm qė turbullojnė projektet e tij tė kulluara. Ai e ushqen urrejtjen e turmave me koka turku nė administratė, me shkarkime kolektive nga puna, me premtime pėr ekzekutime politike nėpėrmjet Reformės nė Drejtėsi e me breshėri fyerjesh e talljesh ndaj gazetarėve. Ai ekspozohet si luftėtar i paepur, qė po pėrballet i vetėm me fuqitė malinje tė kėtij vendi.
Nė kėtė mėnyrė, ai e pėrdor indinjatėn popullore si njė instrument pėr tė zbutur indinjatėn e thellė tė krijuar ndaj tij dhe qeverisė sė tij. Ai po devijon ku tė mundet frustracionin kolektiv, pėr ta shkarkuar atė nė objekte tė tjera, nė mėnyrė qė tė mos jetė ai kryefjala e urrejtjes sė njerėzve. Kjo bėn qė pėrballė spektaklit tė ndėshkimit qė ai iu bėn tė tjerėve, shumė njerėz tė thonė: Tė paktėn ky u vjen hakut tė gjithėve.
Tė njėjtėn gjė e bėri edhe me protestėn e studentėve. Pakėnaqėsitė e thella tė akumuluara i orientoi herė ndaj dekanėve tė korruptuar (tė cilėt, nė fakt, janė vetėm bashkėpunėtorė nė faj me qeverinė e tij), e herė ndaj sistemit e klasės politike nė tėrėsi, ku pesha e fajit shpėrndahet te tė gjithė, duke e ēliruar qeverinė nga pesha kryesore. Nė kėtė linjė, ai e ekspozon veten si fajtor jokryesor, duke u shprehur se kish marrė njė shuplakė qė nuk ishte as gjė pėrballė grushtit qė studentėt ia paskėshin dhėnė opozitės.
Nė mėnyrėn mė tė pabesueshme dhe madje edhe qesharake, protestat e studentėve u paraqitėn mė shumė si protesta antiopozitare sesa antiqeveritare. Rezulton qė studentėt tė jenė ngritur kundėr njė qeverisjeje, nė kohėn e sė cilės ata i bie tė kenė qenė fėmijė, – ky brez studentėsh ka qenė vetėm 13-16 vjeē kur Rama ka marrė pushtetin!
E orientuar gjithashtu si reagim kundėr sistemit politik dhe tranzicionit 30-vjeēar, protesta u paraqit sikur studentėt ishin ngritur ndaj njė sistemi tė instaluar rreth 10 vjet para lindjes sė tyre. Pra, studentėt po protestonin kundėr historisė dhe jo kundėr qeverisė! Pėr kėtė arsye, ai madje nuk ngurroi edhe tė shprehet se do t’i bashkėngjitej protestės, duke u bėrė njė ndėr ta, kundėr sistemit politik ekzistues. Cinizmi kapėrcen ēdo fantazi.
Nė fakt, e gjithė kjo nuk mund tė arrihet pa njė fuqi tė madhe mediatike, tė cilėn Rama e ka arritur falė potencialit tė madh korruptues. Kėtė nivel manipulimi mund ta arrish vetėm duke monopolizuar burimet kryesore tė komunikimit, gjė qė ai e ka arritur thuajse plotėsisht, tė paktėn qė kur ka ardhur nė pushtet. Pėrjashto dy apo tre televizione tė vogla lajmesh, ai kontrollon plotėsisht median mainstream, tė cilėn, jo vetėm qė e ka vėnė nė shėrbim tė tij, por edhe e orienton nėpėrmjet ndėrhyrjeve tė drejtpėrdrejta dhe nėpėrmjet dirigjimit prej njė televizioni privat online, tė ngritur brenda strukturės sė Kryeministrisė: ERTV.
Megjithatė, sado qė ai arrin tė mbijetojė nėpėrmjet kėsaj fuqie manipuluese, pakėnaqėsitė janė nė nivele dramatike te njė kategori gjithnjė e mė e madhe qytetarėsh. Reputacioni i tij ėshtė nė nivelet mė tė ulėta dhe figura e tij po bjerret dita-ditės. Natyrisht, sado i fortė tė jetė manipulimi, keqqeverisja nuk mund tė fshihet dot dhe propaganda tashmė po i shėrben jo pėr tė krijuar njė perceptim tė mirė pėr qeverinė, por pėr tė mbijetuar pėrballė njė mllefi tė gjerė popullor.
Le Bon thotė se njė udhėheqės mund tė jetė orator dhe dinak, qė di tė pėrdorė instinktet e ulėta tė turmės nė shėrbim tė interesave tė veta personale. Ndikimi i tij mund tė jetė shumė i madh, por ėshtė gjithmonė i paqėndrueshėm dhe joreal. Sipas tij, prestigji i njė udhėheqėsi zhduket papritur sapo ai dėshton dhe kjo shoqėrohet me urrejtje. “Besimtarėt, – thotė ai, – i mallkojnė me njė tėrbim tė veēantė perėnditė, tė cilave u janė pėrulur mė parė”.
__________________
KUR FUQIA E DASHURISE TE MPOSHT DASHURINE PER PUSHTET DO TE GJEJ PAQE NJEREZIMI
par nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-09-2019, 13:05   #669
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,271
Thanks: 0
Thanked 496 Times in 419 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Zoti na ruajtė!
MEJTIMERROKULL SHQIPĖRISĖ
Nga 27.al 1 orė mė herėt0


Nga Raimonda Shundi

Zoti na i dhashtė heronjtė Shqiptarėt e mij!“Ju kam lėnė zotin, zoti tė ruajtė, zoti qoftė me ty;” Shprehje shumė tė pėrdorura Shqiptare, pasi tė ėshtė dhėnė opsioni pėr t’i marė kėto bekim-mallkime. Nga i vetmi vend ateist nė njė vend ku tashmė vetėm Zoti mbetet shpresė e madhe pėr vazhdimėsinė.Ka humbur trishtueshėm kontrolli ndaj vetes dhe ndaj institucioneve tė cilat duhet tė jenė ndihmėse. Ka humbur dhe humb ēdo ditė e mė shumė orjentimi se cili ėshtė drejtimi iduhur qė zgjidh ankthin tėnd tė kudo ndodhur. Fėmijė tė pa shkolluar tė cilėt duan dhe meritojnė tė arsimohen; prindėr tė papunėsuar ku duan dhe janė tė aftė tė punojnė; biseda pa asnjė kod tė kuptueshėm; shoqėri nė kaos pėr sfidėn e rradhės; gjyshėr me fėmijė nė emigracion qė vetėm presin vdekjen nė asgjė. Gjykata tė pėrlyera ku askush nuk duhej mė tė ishte aty, pasi kanė bėrė mjaftueshėm dėm me kapjen nga politika. Sipas kodit ligjor, tė heshtėsh ėshtė krim i dėnueshėm. Tė gjithė prokurorėt, gjyqtarėt,avokatėt kanė qenė dhe janė pjesė ekėsaj katrahure tė pa zgjidhshme (prej tyre) gjyqėsore. Tė gjithėata kanė parė. Edhe nė rastin mė tė mirė duke qenė tė ndershėm, kur shumė e shumė gjyqtarė, prokurorė, avokatė kanė qenė tė ndershėm nė profesionin e tyre. Kjo ndershmėri nuk mjafton pėr tė qenė tė ndershėm nė ndershėmrinė e tyre. Ata kanė parė e kanė heshtur. Ata kanė heshtur dhe kanė lejuar qėkolegu, shoku, mikuėshtė pasuruar edhe mė shumė nė kurriz tė viktimės sė drejtėsisė shqiptare. Kjo ėshtė panorama e pėrgjithshme e Shqipėrisė 2019.

Dikur prindėrit tanė bėnin sikur punonin dhe shteti bėnte sikur i paguante. Sotshteti bėn sikur punon dhe mileti bėn sikur ibeson pėr t’i votuar. Shkollat tona po restaurohen, por arsimi ėshtėnė kllapi, i kalbur, i lodhur,i trukuar me minifundin e trendit. Kullat po shtohen, por qyteti po humbet identitet, emocion, ngjyra, historinė. Rrugėt po shtrohen, por zoti tė ruajtėtėecėsh nė to. Kazanėt po shtohen e ngjyrosen, por vakti i bukės sė pėrditshėm po shtrejtohet pėr ata qėushqehen me to. Bashkia i ka tė gjithė “nėn kontroll” dhe policia zbon dhunshėm tė paudhėt e uritur pėr ushqimin e koshave pasi qėndrat sociale janė vetėm 4 pėr gjithė ata tė pamundur.

Cila ėshtė hapsira ime, cila ėshtė e jotja; e di kush? Ministra , drejtues, gjyqtarė nėn hetim qė shpejt dalin tė pafajshėm, madje ata edhe mund tė dėmshpėrblehen pėr “baltėn e hedhur padrejtėsisht”; deputet tė inkriminuar, zgjedhje tė bėra ēuditshėm pa asnje kod ligjor; gjyqsor nėveting ku vetingu ka ikur nė Palma de Majorka; kriminelė; trafikantė, qė dalin tė larė pasi kanė bėrė batėrdinė me terror; skandale e zhvatje pronash publike e private; hapsira shtetėrore dhuruar pėr asgjė ppp-ve apo klientėve-miq. Shqipėria po jepen e gjitha nė koncension, pėrfshirė ne. Kjo ėshtė ajo ēka prekim e shohim ēdo ditė, nėpėr ekrane e skuta. Ēfarė bėhet megjithėatė nė tė vėrtetė nuk shihet me sytė e tua, pėr fatin tėnd tė mirė dhe me kujdesin e atyre qė kujdesen. Pra, zoti kjoft me ne! Ama, jemi te lirė.“Tė lirė dhe nė zhvillim”.

Edhe njėherė nė kohėn kur fshatarėt i ngopin me fjalė tė bukura e premtime boshe. Kur i lėnė nė mes tė hallit si gjatė pėrmbytjes nga shiu, ashtu edhe nė pamundėsinė e shitjeve sė pėrditshme tė produkteve tė tyre. Duhet kurajo e zoti kjofte me ta qė tė flasėsh pėr makina korrėse, ushqim pėr kafshėt me ēmim sa mė tė lirė, dėmshpėrblim tė shtėpive tė rrėnuara nga evazioni, qėndra tė reja shėndetėsore. Duhet lutje emadhe e kurajė tė flasėsh pėr rrugėt, ujin, pensionet e ulėta, kur nuk ėshtė fushatė elektorale kuptohet. Kurajė e lutje se kudo nė tė gjitha stacionet televizive apo mediat sociale, ēirren nė shumė mėnyra se njė njeri pa dije e pakulturė i diplomuar me pagesė, vlen mė shumė se njė i ditur kokėulur, i lėnė mėnjanė. Duhet kurajo pėr tė pyetur: pėr cilin vallė vlen mė shumė kjo?

Ėshtė shumė e vėshtirė tė mos pėrkulesh pėrpara tė fuqishmėve, kurse nga ana tjetėr ėshtė shumė e leverdisshme t’i mashtrosh tė dobėtit – thotė Breht. Tė mos u pėlqesh padronėve, do tė thotė tė hysh nė radhėn e tė shpronėsuarve. Tė heqėsh dorė nga paga pėr njė punė qė ke bėrė ėshtė gati njėlloj si tė kesh hequr dorė nga vetė puna, ndėrsa tė rrefuzosh lavdinė qė tė ofrojnė tė fuqishmit e kėsaj bote shpesh herė ėshtė njėsoj si tė heqėsh dorė nga ēdo lavdi pėr sa kohė qė je gjallė. Nė kėtė trishtim, mes kaq e aq shembujsh bombastik, nuk po shohim e hasim refuzuesit e ofiqeve, pasi trumbetohemi vetėm nga pseudot.

Kėtu lind nevoja e heroit tė munguar e tė parė. Cili ėshtė heroi im; cili ėshtė yti? Zoti na ruajt e ai qoftė me ne. Zoti na i dhashtė Shqiptarėt e mij!
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-09-2019, 13:14   #670
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,958 Times in 2,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Putin-Linked Mercenaries Are Fighting on Libya’s Front Lines
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-10-2019, 18:51   #671
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,958 Times in 2,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Super aksion antidrogė nė Brazil, kapen 617 kilogramė KOKAINĖ me stemėn e ‘KF Elbasanit’ (Foto-Video)

Publikuar tek: AKTUALITET, mė 19:43 01-10-2019


Pako e kokaines me stemen e KF Elbasanit, e kapur ne Brazil

Policia Federale nė Brazil ka zhvilluar njė super aksion antidrogė nė kuadėr tė tė cilit janė sekuestruar 617 kilogramė kokainė e paketuar dhe me logon e klubit tė Elbasanit.

Forcat e Sigurisė Kufitare Speciale (Gefron) dhe Policia Federale pas njė informacioni tė marrė nė rrugė jozyrtare kanė bllokuar njė kamion ku dyshohej se po transportohej drogė, nė zonėn e Brasnorte nė Brazil. Pas kontrollit, nėn dyshemenė e kamionit janė gjetur dhjetėra pako kokainė tė mbėshtjella me natribanė, ndėrsa sipėr tyre ishte e vendosur stema e “KF Elbasanit”, raporton newsbomb.al.

Katėr persona janė arrestuar nga policia, ndėrsa origjina e tyre nuk bėhet ende e ditur. Sipas autoriteteve atje, kokaina kapte vlerėn e 9 milionė dollarėve nėse do tė hidhej nė tregun vendas, ndėrsa ėshtė cilėsuar si operacioni dhe sasia mė e madhe e kokainės e kapur gjatė vitit.

Shoferi i kamionit ka treguar gjatė marrjes nė pyetje se do tė paguhej 10 mijė dollarė pėr ngarkesėn. Kamioni ishte i ngarkuar me bagėti dhe nėn dysheme ishte fshehur kokaina, ndėrsa janė bllokuar dhe dy makina Fiat Uno qė ruanin dhe shoqėronin kamionin gjatė rrugės. Katėr tė arrestuarit, tre burra dhe njė grua do tė dalin pėrpara drejtėsisė me akuzėn e trafikimit ndėrkombėtar tė drogės, raporton newsbomb.al.

Operacioni antidrogė nė bashkėpunim me Policinė Federale dhe Forcave tė Sigurisė Kufitare Speciale ėshtė zhvilluar nė datė 2 shtator tė kėtij viti.


P. S.
Klikoni linkun pėr tė parė mė tepėr fotografi dhe videot.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga King Bardhyl : 01-10-2019 nė 20:34
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 07:37   #672
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,522
Thanks: 3,659
Thanked 2,958 Times in 2,003 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Knife Attack at Police Headquarters Leaves 4 Dead
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-10-2019, 19:13   #673
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,271
Thanks: 0
Thanked 496 Times in 419 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Arrestohet autorja e RAI qė kėrcėnonte ish-ambasadorin e BE nė Shqipėri
KĖNDEJ RROKULL
Nga Klodiana 8 orė mė herėt0


Policia italiane ka arrestuar autoren e RAI TV, 41-vjeēaren Valentina Pizzale, e cila akuzohet se ka kėrcėnuar dhe shantazhuar ish-ambasadorin e BE nė vendin tonė, Ettore Sequi.

Mediet italiane raportojnė se 41-vjeēarja i ka bėrė ish-ambasadorit njė telefonatė duke i thėnė: “Do t’i tregoj tė gjitha dhe do tė tė shkatėrroj”. Ky ėshtė vetėm njė ndėr mesazhet dėrguar politikanit Sequi, i cili ėshtė bėrė pjesė e kabinetit tė qeverisė italiane, prej muajit shtator.

Gjitahstu mediat italiane shkruajnė se nė vitin 2017 Ettore Sequi dhe skenaristja kishin pasur njė lidhje tė shkurtėr, por qė ishte mbyllur shpejt. Ai kishte tentuar ta mbante larg vėmendjes publike tensionin qė pasoi kėtė mbyllje tė raportit, por u detyrua tė denonconte, pas kanosjeve tė vazhdueshme qė i bėnte gruaja. Ajo donte qė ai tė vijonte raportin, gjė qė Sequi nuk e donte mė.

Raportohet se pas arrestimit skenaristja 41-vjeēare ėshtė lėnė nė arrest shtėpie.

https://roma.corriere.it/notizie/cro...f9a38071.shtml

P.s

Me thane qe edhe gruaja e ktij qe ne burg per kontrabande diamantesh.

P.s.s

Reforma ne drejtesi, do sjelle drejtesi.
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 04:43   #674
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Kennedy and Cuba: Operation Mongoose.

Exhibits from CIA Document Set III: A Digital National Security Archive collection.

Washington, DC, October 3, 2019 – When the Soviet Union put nuclear missiles in Cuba nearly 60 years ago, American officials refused to believe that at least one Soviet motivation was the defense of Cuba. But declassified U.S. documents published in the Digital National Security Archive (DNSA) confirm a series of sometimes frenetic covert operations ordered by the Kennedy White House and run by the CIA in those years to overthrow the Castro regime that in hindsight make Moscow’s (and Havana’s) concerns about defending the island much more credible.

Documents in the recently published DNSA collection, many of them first uncovered by the National Security Archive's Cuba Project[1], detail the discussions of highest-level decision groups such as the 5412 Committee and the Special Group (Augmented), the ramping up of covert operations after the April 1961 failure at the Bay of Pigs, the specific CIA and Pentagon plans for infiltrations, sabotage, espionage, and regime change, and the ultimate winding down of the program after the Cuban Missile Crisis. The evidence describes what Archive Senior Fellow John Prados terms the “disturbing” obsession of the Kennedy brothers with Cuba, and the disbursement of millions of dollars of CIA funds on raids by Cuban exiles.

President Kennedy’s anger after the Bay of Pigs, where he considered he had been inadequately advised during the months before the abortive invasion, has long served to disguise the pursuit of continued covert operations against Cuba. The investigations and reviews Kennedy ordered were the visible feature of his administration’s policy. There is a body of literature on Operation Mongoose, the next big anti-Cuba effort, but the available record has been incomplete and limited. Declassified documents now permit us to present Operation Mongoose in much more complete detail. The documents explain not only the command guidance for the Cuba operation, they show how and why the United States eventually backed away from Mongoose.

Most people who know of Mongoose associate it with Air Force officer Edward G. Lansdale, who became involved as the Pentagon’s task force leader in November 1961.[2] This leaves out the important fact that operations against Cuba continued throughout the period. The day after Castro’s troops rounded up the last of the CIA’s Cuban exile brigade, April 20, the CIA had a commando unit of 35 exiles, a dozen agents or radio operators ready to infiltrate, 170 recruits who had not left the United States, and 26 agents in Cuba, most in the Havana region, with whom the agency still had contact. The black propaganda unit “Radio Swan” continued its broadcasts, while CIA programming got air time across Latin America and even on several Florida stations.

President Kennedy personally briefed his predecessor, Dwight D. Eisenhower, on April 22, admitting problems with the CIA operation. That same day, at a National Security Council (NSC) meeting, the president’s brother, Robert F. Kennedy, fiercely criticized advice given to the president prior to the invasion. On May 6 the NSC “agreed that U.S. policy toward Cuba should aim at the downfall of Castro,” with President Kennedy ordering the CIA to make a detailed study of possible Cuban weaknesses and vulnerabilities.[3] The deputy director of plans of the CIA (that is, the senior leader for covert operations) held a follow-up meeting May 9 where he discussed supporting Cuban exile groups’ independent operations against the Cuban government. The first CIA plan for its own operations would be submitted on May 19.[4] On May 24 CIA Director Allen W. Dulles discussed, in general, covert operations approvals by the interagency 5412 Special Group, and learned that senior CIA officials Richard M. Bissell and C. Tracy Barnes were to meet that very day with White House aide Richard N. Goodwin to discuss a 5412-type operation against Cuba (Document 1).

The Cuban exiles came up again at a 5412 Group meeting on June 8, when Director Dulles sought guidance on what support to give to exile political groups, which it was subsidizing at a level of $90,000 per month ($773,000 in 2019 dollars). The next day an internal CIA memorandum (Document 2) discussed these requirements but went beyond that to consider base facilities for Cuban operations, sabotage schools, and acquisition of a new mother ship to facilitate missions. Presidential adviser Arthur M. Schlesinger, Jr. took a dim view of the CIA plan in a memorandum to White House colleague Goodwin on July 8 (Document 3). Schlesinger saw the CIA as recruiting exiles to suit its own “operational convenience” rather than figures who could build the political strength to oust Castro, thus favoring “mercenaries” and “reactionaries” associated with the former dictatorial regime of Fulgencio Batista, discriminating “against those groups most eager to control their own operations.” Despite these criticisms the CIA plan would be presented to the 5412 Group on July 20, providing a $13.8 million budget for Fiscal Year 1962 ($117.8 million in 2019). Langley trimmed that amount slightly, then State Department officials cut it to $5.3 million before sending the paper to President Kennedy. The text received minor revisions prior to forwarding to higher authority, with the secret warriors standing by for the result.[5]

The Kennedy administration had been quick to set up a Cuba Task Force—with strong representation from CIA’s Directorate of Plans—and on August 31 that unit decided to adopt a public posture of ignoring Castro while attacking civilian targets inside Cuba: “our covert activities would now be directed toward the destruction of targets important to the [Cuban] economy” (Document 4). Refineries and plants using U.S. equipment were mentioned specifically. While acting through Cuban revolutionary groups with potential for real resistance to Castro, the task force “will do all we can to identify and suggest targets whose destruction will have the maximum economic impact.” The memorandum showed no concern for international law or the unspoken nature of these operations as terrorist attacks. On October 5 the White House issued National Security Action Memorandum (NSAM) 100, requiring a plan for what to do if Castro were removed from leadership, and the 5412 Group executive secretary asked CIA’s Tracy Barnes for an up-to-date report on program status, which the agency delivered a week later (Document 5). Agency planners anticipated beginning infiltration operations plus possible sabotage within 30 to 60 days. In the meantime, perhaps pursuant to NSAM-100, JFK himself had a conversation with journalist Tad Szulc in which the president startlingly asked Szulc’s opinion of the idea of Kennedy ordering Castro’s assassination (Document 8).

All of this took place before November 1, when Richard Goodwin wrote to Kennedy recommending a “command operation,” a program conducted from an even higher level than the CIA (Document 7). President Kennedy accepted Goodwin’s advice, and on November 30 issued orders creating a new Cuba-oriented unit of the 5412 Group, the Special Group (Augmented), as well as the “command operation” itself. This became the basic directive for Operation Mongoose. The order also specified that Edward Lansdale would lead the project from his post at the Pentagon (Document 9).

With Edward Lansdale’s prodding, activities began to accelerate. An initial meeting of the Special Group (Augmented) [SG (A)] took place on December 1. Bobby Kennedy took the lead, asserting a role he would continue through the operation. He emphasized that President Kennedy wanted higher priority given to Cuba and that the Special Group would be in charge with Lansdale as chief of operations. The meeting instructed Lansdale to prepare a plan. The SG (A) further set up a Caribbean Survey Group composed of the action officers of each of the participating agencies, to specify the roles each agency would play in the operation as it unfolded. A Lansdale memo to Brigadier General William Craig (Document 10) is representative of the initial planning.

General Lansdale felt the CIA’s project had been misguided, focused on armed raids rather than actions to implant a popular movement that could overthrow Castro. He wanted the agency to use its fleet of seven boats on infiltration and exfiltration missions, attempting to build intelligence nets and resistance groups in Cuba. Lansdale saw potential for using the underworld, the Church, women, labor, students and other groups as part of the operation. The Special Group (Augmented) accepted the concept, on January 11, 1962 ordering the chief of operations to prepare detailed plans. Lansdale responded on January 18 with a more detailed elaboration of his plan, which, while not going much beyond the creation of an operational staff, did lay out 32 “tasks,” with deadlines, for assorted agencies to plan for and bring to his staff.[6] Half the tasks were allotted solely or jointly to the CIA. Langley promised to have plans for sabotage, psychological warfare and labor action ready by February 15.

These measures resulted in a detailed plan which General Lansdale put forward on February 20 (Document 11). This elaborate schema divided Mongoose into six “phases” to last into October 1962, moving to guerrilla operations around August and open revolt in the final phase. Like an escalation ladder the phases started with intelligence gathering, then more strenuous actions. Dozens of individual elements were involved, comprising eight different action subplans. Some were to insert pathfinder agents or establish a clandestine headquarters, or work slow-downs, even sabotage. The SG (A) thought the Lansdale plan a good start. The next day Robert F. Kennedy convened the Lansdale staff plus CIA Deputy Director Marshall S. Carter. The president’s brother told the group that the Cuba covert operation had become the highest priority of the United States.[7]

Mongoose might have been a priority but there was still a matter of capability. The CIA’s little fleet of boats might infiltrate a few people but it was not up to a massive campaign. The two big “Landing Craft Infantry” (LCIs) that had participated in the Bay of Pigs invasion were renamed, given a new corporate cover, and added to the Mongoose fleet. The agency’s station in Miami, JM/WAVE, expanded rapidly. Robert Davis headed the station at first, followed by Albert L. Cox. William K. Harvey led the CIA’s operational task force. An interrogation center at Opa Locka, Florida, at first promised for mid-February, opened a month late. Harvey had doubts on his station chief’s performance. He sent Theodore Shackley, an officer who had previously worked with Harvey in Berlin, to Miami to look at what JM/WAVE might need. Harvey then engineered Shackley’s appointment as chief of operations in Miami, and Shackley later replaced Cox as station chief.

On March 12, 1962, Team Cobra infiltrated the Cuban province Pinar del Rio. Mariano Pinto Rodrķguez and Luis Puig Tabares set up shop at Cienfuegos, where Rodrķguez had been a public prosecutor and Tabares the Belgian consul. The CIA used Belgian diplomatic pouches to smuggle spy gear into Cuba for the Cobra operatives. This became the most successful Mongoose infiltration, creating a network of almost 100 agents, operating through the second half of 1963, and even creating a supply line for an armed group (the Cuban government called them “bandits”) in Las Villas province.

In June the spy team AM/Torrid went into Oriente. Cuban state security officer Fabiįn Escalante records that the team left Key West on May 28 and landed in Oriente on June 4 on the beach of Playa Arroyo la Costa. Led by Joaquķn Escandón Ranedo, the team included Pedro A. Cameron Pérez, Luis Nodarse, Radamés Iribar Martinéz and Rafael Bonno Ortķz. Escandón exfiltrated on June 12 to report to JM/WAVE. In August the others were recalled too. Escalante frames this action as preparation to form a guerrilla force, and reports the CIA promised the Torrid team enough weapons to arm 5,000 partisans. In November, Cameron Pérez and another operative returned to the same area of Oriente.[8]

But the sense remained that the ground had not been prepared for the rapid-fire operation Lansdale envisioned. Other complaints came from Lansdale’s Mongoose staff at the Pentagon or from the CIA officers laboring on the project. The armed services were slow to provide promised assistance. The high command, the Special Group (Augmented), chaired by General Maxwell D. Taylor, imposed conditions that straight-jacketed field operations. The permissions, the standing orders, the Special Group’s own delays, all hampered the project. Thomas Parrott, the SG (A)’s executive secretary, told Richard Helms, who was CIA’s point man for Cuba operations, that Taylor was a “dead hand” on the switch.[9]

On March 14, 1962, Mongoose was modified. Instead of six phases succeeding one another, it would now focus on gathering intelligence in an initial phase, and then get SG (A) approval to move ahead. The Lansdale schedule was simply too ambitious. The CIA needed to expedite its preparations for intensified activity. President Kennedy sat with the SG (A) two days later and pronounced himself satisfied with the revised plan.[10] Colonel Lansdale was restive under the restrictions. He, Harvey, Shackley, and others deplored the level of detail the high command demanded. At the end of the month the State Department actually brought an array of leaders of Cuban exile political groups to the White House, where they met with national security adviser McGeorge Bundy. The Cuban exiles were gratified at U.S. government backing, and happy with their CIA money, but they, too, were unhappy with the lack of action.

This remained the situation into late July, when Washington authorities stepped back to review the achievements of Phase I (Document 12).[11] Lansdale, author of the review, took pride in that Mongoose had become the largest U.S. intelligence effort inside a communist state in the world. The report however made it clear that there was little to show for all the resources spent on psychological warfare efforts had had mixed results and the two political actions undertaken so far had failed. On infiltration, the CIA expected 11 teams to have been inserted by the end of July—but 19 maritime missions had aborted. Agency operations had planted four supply caches in Cuba and completed a single 1,500-pound supply mission. CIA had plans for sabotage but any carried out so far had been sparked by the Cuban exiles directly, not the agency. Lansdale expressed concern that time was running out for accomplishing the main goal of overthrowing Fidel Castro.

The Mongoose chief of operations, in addition to his review, used agency submissions to assemble a new contingency plan, issued at the end of July 1962. The new plan assumed an open revolt in Cuba and a U.S. decision for military intervention. While of no operational significance, the Lansdale plan illustrated the impatience of the secret warriors. Leaders met in the JCS Operations Room on August 8 and 9, and at the State Department on August 10. The issues built to a peak at the August 10 SG (A) meeting. This session included discussion of liquidating Fidel Castro, reportedly raised by Robert McNamara.[12]

At Langley William Harvey prepared a new operational “Plan B+,” also known as “Stepped Up Course B” or “Alternate Course B” (Document 14), containing the most detailed action program yet proposed. The Special Group (Augmented) considered the plans, asking for revisions.[13] On August 16 the SG (A) met to discuss the latest proposals, on the 20th President Kennedy approved them. The revised plan anticipated increasing CIA personnel involved to over 600, conducting training at several Army-run sites, five submarine missions a month, increasing to ten in 1963, and a robust infiltration schedule with sabotage missions included. On August 23 Kennedy issued NSAM-181, prefiguring what became the Cuban Missile Crisis. The directive also provided that Mongoose Plan B should be developed with all possible speed.

The secret warriors were in mid-process when they were stunned by outside events. One of the options General Lansdale had included in his July review (Document 12) was to support Cuban exile groups to fight Castro independently of the CIA operation. On August 24 the exiles showed themselves perfectly capable of independent action. Knowing that Soviet and Czech advisers to Castro lived at a Havana hotel,[14] the Student Revolutionary Directorate (DRE) decided to raid on a Friday night, when the advisers often partied there. Jose Basulto of the DRE bought a camera at a pawnshop to record the action, and a half dozen exiles crammed a speedboat with a couple of .50-caliber machine guns, a 20mm cannon, and a recoilless rifle. Manuel Salvat led the raid, which took place late at night. The boat entered Havana harbor past Morro Castle and turned west toward Miramar. Salvat pulled up about 200 yards from the target. At 11:20 PM they began a cannonade that lasted for seven minutes. The DRE had already booked a spokesman onto a New York radio station to claim credit. In the stormy Washington aftermath the agency’s case officer to the DRE, Ross Crozier, would be moved to another assignment.[15]

DRE’s raid, so to speak, put a marker in the sand. The basic dilemma from the beginning of U.S. operations against Castro was the question of whether to pursue Castro with a CIA operation—that is a U.S. covert action—or with a Cuban exile operation in which the United States gave assistance but did not call the shots. The Cuban groups morphed on a regular basis as their internal politics and personal interests affected the leadership. After the Havana hotel raid, for example, some of the more militant exiles formed a new group they called Alpha-66. Former leaders of Assault Brigade 2506, back from Castro’s prisons, told CIA in June 1963 that they favored a massive U.S. military intervention to overthrow Castro (Document 31). But starting with the DRE raid in 1962 more Cuban exile groups, including additional splinter factions, began taking the field independently regardless of CIA instructions.

Special Group (Augmented), the Lansdale staff, CIA director John McCone and William Harvey’s Task Force W all redoubled efforts to create a feasible operations plan against Cuba.

Lansdale looked at Harvey’s Alternate Course B, with its set of covert operations tasks. On September 4 he put in a memorandum that expressed doubts about policy problems, listing them by Harvey’s numbers. State Department lawyer Abram Chayes contributed a paper (Document 13) which objected strenuously to efforts to sabotage the Cuban sugar crop with chemical agents. Fortunately this idea was dropped. Just before a Special Group (Augmented) meeting a couple of days later, executive secretary Thomas Parrott wrote to Mac Bundy regarding Lansdale’s doubts, concurring in them, and adding a few more numbered items to the problem list.[16] At the SG (A) meeting the principals went ahead to discuss the CIA operational tasks by number (Document 15, two versions of the same record). Many of the covert tasks mentioned as policy problems were acceptable to the SG (A) members. The contemplated measures ranged up the spectrum to the use of chemical and biological weapons.

Despite the tough talk, actual operations continued to lag. Bobby Kennedy pushed again at an SG (A) session on October 4, telling the group that his brother the president worried about the meager results from Mongoose. William Harvey then sent Lansdale an options and target list (Document 16). Harvey proposed striking maritime targets for the first time, even mining ports. Hit-and-run strikes might include Soviet Bloc ships. A target list of thirty-three facilities inside Cuba, from public works to broadcast communications to port facilities, aimed to cripple the Cuban economy. Marshall Carter sent the SG (A) a paper proposing eight potential covert attacks, including a grenade strike on the Chinese embassy in Havana (Document 17).

All of this palavering would be overtaken by events. On October 14, even as Mongoose planners fleshed out next steps, an Air Force U-2 high altitude reconnaissance plane took photographs of Soviet medium- and intermediate-range missile sites under construction in Cuba. This intelligence ushered in the Cuban Missile Crisis. Suddenly not only would the intelligence community be drawn off to support President Kennedy’s decisionmaking in the crisis, but American officials took note of a massive Russian military buildup in Cuba, not just missiles but aircraft and thousands of troops. That put a different light on planned Mongoose raids. Much later, historians would learn, the Soviet troops numbered more than 40,000. Faced with a possible nuclear confrontation with the Russians, the president put his efforts into devising a way to head off a war and get Moscow to withdraw their rockets. A concern was that covert CIA attacks on Cuba might well strike the Russians as provocations. Yet, one CIA mission, to attack the copper mine at Matahambre, nonetheless took place during the Missile Crisis. The commando team was not recovered. Later investigation established that a series of missed signals plus the climate of pushing for results had allowed the Matahambre raid, previously postponed, to go forward even as the Missile Crisis unfolded (Document 21).

The SG (A) grappled with this while the Missile Crisis was in full swing. In a televised national speech on October 22, President Kennedy revealed he knew of the Russian missiles, declared a quarantine of Cuba, and announced other measures designed to back down Moscow. Robert F. Kennedy, who had been among the most aggressive proponents of Mongoose, sobered up in the course of helping his brother head off an even more serious crisis. With potential war looming, it turned out the Mongoose goals had yet to come into focus, as a point paper for SG (A) members observed on October 26 (Document 18). The point paper made clear that, while several teams were on their way to Cuba, CIA had little or no capability to carry out many of the assignments it had been given.

With this uncertainty at the top, JM/WAVE had 20 infiltration teams ready to leave for Cuba. Station chief Shackley warned headquarters his operatives were primed to go. If they did not receive definitive orders in the next days there could be an explosion in Miami. At Langley, Bill Harvey forwarded the message to General Lansdale. The Mongoose chief received this hot potato after three of Shackley’s infiltration teams had already left. Exile Rafael Quintero telephoned Robert Kennedy’s office for assurances.[17] Bobby went to Langley and denounced the Task Force W staff and wrested from them a stand-down. The SG (A) met on October 29 (Document 19). RFK, horrified—the Missile Crisis had just reached a crescendo with the shootdown of a U.S. U-2 spyplane over Cuba combined with a hopeful exchange of messages between President Kennedy and Soviet leader Nikita Khrushchev—strode into the Special Group session to demand a shutdown of operations. On October 30 Director McCone forwarded President Kennedy’s order to abandon missions against Cuba (Document 20), including the president’s demand that CIA rein in Cuban exile groups over which it had no direct control.

Agency operatives were restive in the face of the stand-down. In particular they wanted to sustain their prize spies, the teams AM/Torrid, in Oriente province since June 1962; and Cobra, in Pinar del Rio since March. On December 7 CIA operations chief Richard Helms wrote Director McCone warning of the imminent need to recover or resupply these teams, meaning CIA needed a waiver of the Cuba stand down (Document 22). The Helms request and papers he attached to it are the most explicit CIA claims for the achievements of its Mongoose agents.

Director McCone decided on a shake-up of the Cuba operation. Task Force W would be de-activated, with William Harvey sent to Rome as station chief there. For someone who knew the CIA’s inner workings and had sufficient stature to overawe the field officers he turned to Desmond FitzGerald, head of the agency’s Far East Division. The Cuba operational unit would be retitled the Special Affairs Staff. President Kennedy similarly revamped his Cuba initiative. Project Mongoose would be phased out, as Ed Lansdale acknowledged in January 1963 (Document 23). With its demise the Special Group (Augmented) also disappeared. Kennedy reassigned the Cuba mission to an NSC “Standing Group,” also sometimes called the “ExCom” in the style of the Cuban crisis NSC unit, chaired by security adviser McGeorge Bundy.

One of Desmond FitzGerald’s first initiatives was to go to Miami, where he tried to impose greater discipline. JM/WAVE should control its Cuban émigré groups more tightly, and, meeting the groups themselves, the CIA man argued they should resist taking actions not coordinated with the Americans. FitzGerald encouraged other U.S. authorities—local police, FBI, Customs, Immigration, and so on—to hem in the exiles by stricter enforcement of U.S. laws. The exiles flouted restrictions. An Alpha-66/Second Front of the Escambray joint mission launched a more controversial raid in March 1963. On the 17th their craft attacked the Soviet freighter Lgov in Cuban waters. On the 26th an Alpha-66 splinter group, Lambda-66, attacked the Soviet ship Baku by boat in the Cuban port of Caibarién. In both cases the exiles had spokesmen ready to claim credit—and to assert U.S. laws were no impediment. In the Caibarién attack the raiders brought a Life magazine photographer with them. The Soviet Union filed diplomatic protests in both cases, including noting that the United States had laws prohibiting the very things the Cubans were doing.[18] British authorities apprehended one of the Cuban exile craft and captured some of the participants who were camping on the Bahamian island of Anguilla, where they had accessed a CIA arms cache. Anguilla was British territory.

These attacks triggered a new series of deliberations at the top of the U.S. government and marked a turning point in the anti-Castro program. Secretary of State Dean Rusk declared in a letter and told an NSC meeting on March 29, 1963, that Cuban exiles’ hit-and-run raids had caused incidents that worked to disadvantage U.S. national interests (Document 25). The United States needed to disassociate itself from the exile groups. Only authorized raids should be conducted. John McCone was prepared to tolerate the raids although he had mixed feelings about them. Within the NSC staff feelings also ran high. Gordon Chase, the staffer responsible for intelligence matters, explained to Latin America adviser Ralph Dungan on April 1 (Document 26) the need for public relations action, since the U.S. government’s initial reaction to news of the Caibarién raid had been to deny it had been mounted from American soil but Life magazine photos could prove that it was. (White House officials did not know that the photographer, Andrew St. George, had become ill and stayed behind at the exile base on Anguilla, and so had not witnessed the actual raid.)[19]

On April 3 President Kennedy gathered the high commanders of the secret war to decide how to proceed. Desmond FitzGerald admitted hit-and-run raids were doing little more than pump up morale among the exiles. Kennedy said he did not mind that, it was the incessant press conferences. McGeorge Bundy noted the old Special Group (Augmented) had decided the raids were not worth the effort. Robert Kennedy wondered whether bigger attacks, using 100-500 men instead of a handful, could accomplish more.[20] The administration’s response, predictably, drove another spike into the Cuba program. The United States issued a statement affirming its observance of laws, which meant a crackdown on the Miami Cubans. President Kennedy, who had previously told the secret warriors that his promise to the Russians, in resolving the Missile Crisis, never to invade Cuba, did not mean there could not be covert operations, now implied to Moscow that CIA activity would be restrained. And Kennedy invited Henry Luce, the Time-Life Corporation publisher, to lunch at the White House.

At the operational level, secret warriors had no doubt about the situation. Operations chief FitzGerald sent a paper to Director McCone on April 12 (Document 27) predicting that anti-Castro elements inside Cuba would be seriously disheartened and there would be demoralization among the Miami Cubans. Some might leave to pursue operations against Castro—in fact former Bay of Pigs leader Manuel Artime Buesa had his first contacts with Nicaraguan dictator Anastasio Somoza about hosting a new anti-Castro armed force in his country at exactly this time. Other Miami Cubans might find it an even greater badge of honor to defy the U.S. laws. As for Castro himself, he would feel some relief at a reduced scale of attacks but wonder what else the CIA had up its sleeve.

The anti-Castro covert operations were also impacted by political infighting among the exile groups. A basic umbrella group, the Cuban Revolutionary Council (CRC), became a conflict center and at this time the disputes led to the resignation of José Miró Cardona, who had been a political leader of the anti-Castro Cubans since before the Bay of Pigs. Doing double duty, on April 13, Desmond FitzGerald supplied Director McCone with a paper (Document 28) concluding that Miró Cardona’s usefulness to the U.S. had come to an end. Despite $3 million in CIA support to CRC since May 1961 (about $252 million in 2019), under Cardona it had accomplished little. Succeeding months and years would see Miró Cardona competing with Artime for Latin American leaders’ backing of a new anti-Castro operation.

In this climate of increasing doubt, the CIA proposed a new, integrated sabotage/harassment program aimed at Castro. The 5412 Group, the covert operations approval authority that had predated and subsumed the Special Group (Augmented), discussed the new plan on April 11. Mr. Bundy told the members the plan had more or less been developed at the direction of higher authority. The president sought to get a feel for CIA capabilities and what might be expected from a series of activities. Kennedy did not intend to approve specific operations at this point. The draft plan (Document 29) was the most comprehensive since the Mongoose series of 1962. Director McCone, perhaps hoping to not repeat the same mistakes made during Mongoose, was reluctant to support the plan until Washington had devised a full strategy for Cuba, not only to topple Castro but to get the Soviets out too.[21] On April 15 the CIA director flew to Palm Beach, where President Kennedy was vacationing, to brief current intelligence issues (Document 30). Their conversation included an exchange on the draft plan where McCone repeated his opposition to the operation. Kennedy himself expressed preference for covert operations that came from within Cuba, whereupon Director McCone pointed out that all the operations mentioned in the draft plan were maritime missions from outside Cuba.

From this point on the wheels began to come off the Cuba operation. On April 21, 1963, McGeorge Bundy reacted to 5412 Group demands for a comprehensive strategy with a paper sketching Cuba alternatives. The CIA provided options to the NSC Standing Group on April 30, and the 5412 Group approved a program on May 24. By June 8 Desmond FitzGerald had converted the April draft plan into an integrated action program. It would be approved. Money would be given to Manuel Artime for a new brigade project. A certain number of actual raids were carried out. The White House expressed satisfaction with some in August, and frustration with others in September, when leaks again bedeviled action. Just days before his murder, President Kennedy met with CIA officers to review the Cuba operation and approve the next batch of targets. On December 19 the secret warriors had their first meeting with President Lyndon Baines Johnson on Cuba operations. LBJ opined that sabotage missions with less than a 50 percent chance of success should be cancelled. From May 1964 on, Johnson progressively cut back the Cuba enterprise.

Briefing Book #687.

UND......

Operation Northwoods war der Nachfolger.

Einige Empfehlungen der Operation Northwoods lauteten:

Verbreitung von Gerüchten über Kuba durch geheime Radiosender

Anschläge gegen kubanische Flüchtlinge in den USA, für die man Castro verantwortlich machen wollte

Versenkung eines amerikanischen Schiffes in der Bucht von Guantįnamo

Zerstörung einer amerikanischen Militärbasis oder eines amerikanischen Flugzeuges, anschließende Beschuldigung kubanischer Truppen

Störung des zivilen Luftverkehrs, Angriffe auf Schiffe und Zerstörung eines US-Militärflugzeuges durch Flugzeuge vom Typ MiG

Zerstörung eines angeblich mit ferienreisenden Studenten gefüllten Passagierflugzeuges

möglichen Unfalltod des Astronauten John Glenn als kubanische Sabotage darstellen

Inszenierung einer Terroraktion mittels des tatsächlichen oder simulierten Versenkens kubanischer Flüchtlinge

Inszenierung von kommunistischen kubanischen Terroraktionen im Bereich Miami und in anderen Städten Floridas sowie in Washington

Angriff und Abschuss einer zivilen Chartermaschine durch ein kubanisches Flugzeug.

FAZIT: Der Unterschied von damals zu heute ist........ dass man JETZ weniger Skrupel hat.

Oder....

Immer dieselbe Leier von wirtschaftlicher Destabilisierung mittels Sanktionen, Blockaden, Sabotage und Unterstützung regierungsfeindlicher Parteien.

Wobei: Solange es Völker gibt, die denen auf den Leim gehen (wir sehen ja AUCH SOLCHE Beispiele), können sie das Spiel unverändert wiederholen.

PS......saga vazhdon deri ne qlirimin qeter.

Fund jave te mbare njerez me plisa mi krye-T.

TuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuNGA.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg image001_2.jpg (19.4 KiloByte, 23 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 13:12   #675
doganieri
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Jan 2013
Posts: 2,271
Thanks: 0
Thanked 496 Times in 419 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 23
doganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarėdoganieri ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Fotot/ Dhėndri norvegjez fshihet qė tė trembė vjehrrin amerikan pėr shaka, vritet nė vend

Pėrhapja gjerėsisht e armėve vazhdon tė jetė njė debat delikat nė SHBA. Pėrveē sulmeve nėpėr shkolla e vende tė tjera, armėt pėrbėjnė rrezik edhe nėpėr shtėpi.

Rasti mė i fundit ka ndodhur nė Florida. Dhėndri udhėtoi qė nga Norvegjia nė SHBA pėr t’i bėrė surprizė familjes sė nuses amerikane. Ai shkoi te dera, i ra ziles dhe u fsheh pas njė gėmushe. Kur vjehrri hapi derėn, 37-vjeēari doli nga gėmusha duke e bėrė zėrin si fantazmė, dhe vjehrri e ekzekutoi nė vend.
Vjehrri i tha policisė se atė ditė ishte pėrfshirė njė njė debat me njė person dhe kishte menduar se i kishte ardhur nė shtėpi.

Pak ditė mė parė, njė 72-vjeēar nė Teksas qėlloi njė hajdut qė e kishte pikasur nė oborr tė shtėpisė dhe pastaj shkoi tė flinte. Burri kishte kujtuar se plumbat nuk e kishin prekur, por nė mėngjes gjeti kufomėn nė oborr dhe tani po gjykohet pėr vrasje./tch


Richard Dennis vrau dhėndrin e tij, Christopher Bregan

Dhėndri 37-vjeēar Christopher Bregan udhėtoi qė nga Norvegjia pėr t’i bėrė surprizė

Ai i ra ziles dhe u fsheh pas gėmushave. Kur u hap dera, doli duke e bėrė zėrin si fantazmė, por vjehrri e qėlloi dhe e vrau

Miqtė norvegjezė tė Breganit fajėsojnė kulturėn amerikane tė armėve. Vjehrri tha se kishte bėrė debat me dikė atė ditė dhe mendoi se mos kishte ardhur ai person.
360grade.al

https://360grade.al/296602/fotot-dhe...ritet-ne-vend/
doganieri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-10-2019, 13:24   #676
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,975
Thanks: 6,892
Thanked 1,965 Times in 1,107 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 108
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Florida edhe ne amerike konsiderhohet nje vend i cuditshem ku kemi ngjarjet e krimeve me te cuditshme ne amerike dhe bote.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-10-2019, 06:00   #677
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,488
Thanks: 15,978
Thanked 9,464 Times in 6,390 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 404
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Question Re: Me tėrhoqi vėmėndjen ky shkrim...

Vendi ku 50% e burrave kanė probleme nė shtrat.

Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Mirėqenies Seksuale, njė iniciativė e re dhe interesante ėshtė promovuar nga Organizata Botėrore e Shėndetit (OBSH), sė cilės i janė bashkuar 35 vende nė botė.

Kėtė vit kemi njė lajm tė keq: njė vend shumė pranė Shqipėrisė bazuar nė anketat dhe studimet qė janė bėrė sė fundmi pranon sė burrat aty kanė probleme serioze nė shtrat, domethėnė gjėrat nėn ēarēafė nuk shkojnė aq mirė sa duhet. Njė nė dy persona pranon se ka pasur probelme seksuale tė paktėn njė herė nė jetėn e tij. A ėshtė seksi i mbivlerėsuar? Nė tė vėrtetė, nuk ėshtė nė top listėn e gjėrave pėr tė bėrė me ēdo kusht…

Bėhet fjalė pėr Italinė, vendin ku burrat kanė probleme nė shtrat dhe e kanė vėshtirė pėr ta pranuar. Ky po bėhet njė fenomen i papritur qė siē pėrcaktohet nga hulumtimi i fundit, kjo nuk shqetėson vetėm burrat e njė moshe tė caktuar, qė janė nėn presionin e punės, lodhjes, jetės, por edhe tė rinjtė. Shkurt, statistikat tregojnė njė pėrkeqėsim tė rrezikshėm dhe shumė tė shpejtė: nė vitin 2015-tė njė nė gjashtė persona kishte njė problem tė ngjashėm, pėr njė total prej tre milion burrash italianė tė prekur, nga tė cilėt dy milionė prej tyre e injorojnė situatėn dhe nuk kėrkojnė zgjidhje.

50% e meshkujve kanė deformim

Hulumtimi zbulon se problemet e ereksionit ndikojnė nė njė pjesė tė konsiderueshme tė italianėve. Madje, 51% e tė intervistuarve pranuan se ata ishin pėrballur me njė fatkeqėsi seksuale tė paktėn njė herė nė jetėn e tyre, ndėrsa 13% zbuluan se ky ishte njė problem i ndėrprerė apo edhe kronik. Pėrqindja e tė rinjve (35-44 vjeē) tė prekur pėrbėn rreth 17% e tė anketuarve. Kėto shifra shpjegojnė pėrdorimin e pėrhapur (tė hershėm) tė ilaēeve pėr tė siguruar njė performancė mė tė mirė.

Si tė vazhdoni tė jetoni njė jetė seksuale mė tė lumtur dhe mė tė kėnaqshme?

“Para sė gjithash, ne duhet tė kuptojmė se si ta dallojmė njė pėrvojė mediokre ose problematike”, thotė Emmanuele Jannini mjek androlog dhe profesor i endokrinologjisė dhe seksologjisė mjekėsore nė Universitetin Tor Vergata tė Romės. “Kur pėrmbushja seksuale nuk ndodh, kjo vjen sepse njeriu vuan nga disa mosfunksionime qė shkaktojnė vėshtirėsi nė manifestimin e entuziazmit seksual tė dikujt. Jehona qė reflektohet, nė kėtė rast, ėshtė gjithēka negative. Eksperti gjithashtu zbuloi pėr “La Repubblica” katėr kėshilla pėr tė marrė kėnaqėsinė maksimale qė janė rregullat dhe qė kanė tė bėjnė me stilin e jetės tonė:

Mos pi duhan

Mos ha shumė

Mos pi shumė alkool

Kryej gjithmonė aktivitet fizik.

08/10/2019, ora 23:15 albeu.

PS....e kqyret....vetem DARAVE tane ju nrefet nate ne dite
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur