Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 12-07-2019, 14:37   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,703
Thanks: 388
Thanked 1,510 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht, ai gjithmonė do tė gjejė njė mėnyrė dhe do ta kthejė atė dyfish, duke u pėrpjekur t’ju kėnaq shumė mė shumė sesa e keni planifikuar. Askush nuk merr nė zotėrim diēka qė nuk u takon edhe nėse besoni qė jeni tė pafat ose jeni trajtuar padrejtėsisht nga jeta, duhet tė keni besim tek universi, pasi ai e di se si sillet.

Ne tė gjithė jemi subjekt i ligjeve universale, sidomos ligjit tė kthimit, i cili kurrė nuk dėshton. Ju nuk duhet tė hiqni dorė kurrė nga tė mirat vetėm sepse dikush ka pėrfituar nga mirėsia juaj, tė mos hiqni dorė nga dashuria sepse keni njohur persona qė nuk iu falin dashuri. Kini besim nė ditėt e mira edhe nėse jashtė ėshtė me re.

Ndonjėherė ju e gjeni veten nė situata tė kėqija qė kurrė nuk i keni imagjinuar. Mos e humbni shpresėn nėse dora e atyre qė ju besuat si njė mik ju hedh nė gropė, mos u ankoni, por shtoni lutjet tuaja dhe kini besim tek Universi, ai do t’ju shpėrblejė. Sepse ju jeni njė pjesė e pandashme e Universit dhe ai kujdeset pėr ju.

Kishte momente nė jetėn time kur shkova tė flija duke qarė pėr disa netė rresht. U zgjova pa perspektivė, pa para dhe pa shėndet, por kurrė nuk e pyeta universin. Pėrkundrazi, e falėnderova atė pėr tė qenė pjesė e diēkaje mė tė madhe. Kam fjetur duke qarė sepse, nė gjendjen tonė njerėzore kėtu nė Tokė, kjo ėshtė pjesė e esencės sonė; trishtimi, zemėrimi, melankolia, nuk na lėnė kurrė. Ato janė emocione tė vėrteta dhe spontane tė llojeve tona njerėzore. Unė nuk qava nga dėshpėrimi, por pėr tė lehtėsuar ankthin e shpirtit tim.

Unė kam qenė nė situata tė ndryshme qė kėrkonin shumė qėndrueshmėri dhe kėmbėngulje, tė cilat kanė konsumuar gėzimin tim dhe energjinė vitale. Por ata e ndėrtuan besimin tim dhe e bėnė tė pashkatėrrueshėm! Dhe besimi ėshtė thelbi i vėrtetė i forcės sė njė personi. Njerėzit mė tė fortė dhe mė tė mėdhenj qė unė njoh janė ata qė kanė syrin mė tė ėmbėl dhe buzėqeshjet mė pozitive nė botė.

Deti nuk ėshtė gjithmonė i favorshėm, reciprociteti nuk ėshtė gjithmonė i pranishėm. Ju nuk do tė gjeni gjithmonė njerėz tė mirė. Gjėrat nuk do tė funksionojnė gjithmonė si herėn e parė. Mėnyra e thjeshtė nuk do tė jetė gjithmonė mė e mira. Ujėrat e qetė nuk do tė jenė gjithmonė mė tė sigurt. Ju vetėm duhet tė bėni pjesėn tuaj, ose tė vazhdoni tė ėndėrroni, tė doni, tė jeni dritė, tė krijoni mirėsi dhe besim. Vazhdoni tė kultivoni ndjenja tė mira nė fushat e shpirtit tuaj.

Ajo qė duket tė jetė njė vonesė nė fakt mund tė jetė njė pėrgatitje. Njė pėrgatitje pėr ditėt mė paqėsore dhe tė lumtura tė jetės suaj. Na besoni, Universi e di se ēfarė tė bėjė dhe nuk i pėlqejnė mospėrputhjet. Nuk dėshton dhe nganjėherė ėshtė e nevojshme tė kapėrcehet stuhia qė vjen pėr tė hequr rrėnjėt e dobėta.

Njė ditė do tė zgjoheni dhe do tė merrni lajme tė mrekullueshme. Dhe do ta gjeni veten nė njė botė tė re tė ndėrtuar mbi themele tė forta: besimi dhe dashuria.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:10   #2
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,672
Thanks: 6,340
Thanked 1,771 Times in 998 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 102
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

What is this bullshit I just read?lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Kurt pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 15:11   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,899
Thanks: 12,940
Thanked 7,922 Times in 4,633 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 229
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Karma? ...ka ligje universale po sbesoj qe e dine aq sakte si funksionojn ...lol
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:38   #4
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,348
Thanks: 1,131
Thanked 1,858 Times in 1,070 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 70
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Edhe universi e paska me tė lutur ?
Pa lutur s'bėhet llaf nė asnjė drejtim....
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:42   #5
Prudence
V.I.P
 
Avatari i Prudence
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Posts: 5,683
Thanks: 3,778
Thanked 6,433 Times in 2,168 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 116
Prudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėmPrudence i pazėvėndėsueshėm
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Po atyre qe padrejtesisht u eshte marre jeta, si mumd ti kompesoj?!
__________________
Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about.
Be kind. Always.
Prudence nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:53   #6
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,268
Thanks: 260
Thanked 901 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Nese do te behesh i pasur themelo nje fe apo sekt te ri.
Por kjo feja me siper nuk esht e onyxit, e ka sjell copy paste. Sorry Onix, lesht miliona lol.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2019, 15:55   #7
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 16,899
Thanks: 12,940
Thanked 7,922 Times in 4,633 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 229
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prudence Shiko postimin
Po atyre qe padrejtesisht u eshte marre jeta, si mumd ti kompesoj?!
Me nje trup te ri fringo
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Performer pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 17:46   #8
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,268
Thanks: 260
Thanked 901 Times in 564 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 199
magnus ka mbyllur reputacionin
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Performer Shiko postimin
Me nje trup te ri fringo
,.........
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i magnus pėlqehet nga
i vjetėr 12-07-2019, 18:16   #9
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 161
Thanks: 219
Thanked 55 Times in 44 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Ai qė ka krijuarė kėtė Univers, nuk e ka krijuarė
pėr kėnaqėsitė e tona, por qė ne tė u nėnshtrohemi
Ligjeve tė Tij. Nė fund tė fundit, po kush na pyeti ne
kur na solli nė kėtė jetė?
Nėse, dikush pret qė jeta tė jetė "Fair", mashtrohet.
Jeta ėshtė bile tepėr mizore, edhe atė qė meriton nuk ta jep.
Nė kėtė jetė garant qė jo, e nė atė tjetrėn duhen prova....
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i ricky_ch pėlqehet nga
i vjetėr 13-07-2019, 06:04   #10
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Vertet perse te ndolle dhe sikur te kemi kaluar shekull jete,kur trupi helmon vehten gjithe heqin dore shkence e dije mjek e me radhe,me koken lart siper mbi yje(Zot e Ate).Energji mbase terheqim.
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 07:44   #11
Meri
...
 
Data e antarėsimit: Sep 2009
Posts: 10,877
Thanks: 2,003
Thanked 2,174 Times in 1,443 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 340
Meri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėmMeri i pazėvėndėsueshėm
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

eee ???

Pshemudh ktit lart, do t'i kthei` arsimin parashkodhor, mar padreitsisht.
ndoll noiherr..
__________________
M2.
Meri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 09:38   #12
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

C'fare ti themi atij mjeku eshte pregaditur te nise bashkeshorten ne boten tjeter,i bera te gjitha thot me lot ne sy,Zoti shpresa fundit.
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-07-2019, 12:50   #13
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Tiranė
Posts: 14,240
Thanks: 656
Thanked 1,012 Times in 750 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 115
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

mu kujtua lali eri me ate parrullen e famshme..nese ti ia ben qytetit,qyteti ta ben mbrapsht..ishte atehere kur levi muret me boje antishurre
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-07-2019, 02:53   #14
Njazi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 324
Thanks: 19
Thanked 78 Times in 70 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Njazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentėNjazi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Universi kthen gjithēka qė ju ėshtė marrė padrejtėsisht

Vertet kjo lidhje qendron,urinimi ndenjur a ne kembe tregon nje gjymtyre me pak a me shume.Femrat se ndotin fizikisht,ndaj kur kalojne territorin e tyre behen te frikshme.
Njazi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur