Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Sporti > Sporti nėpėr botė

Sporti nėpėr botė Kėtu mund te flisni pėr sporte tė ndryshme si, volejboll, basketboll, boks etj

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-07-2014, 23:33   #1
legjenda
V.I.P
 
Avatari i legjenda
 
Data e antarėsimit: May 2014
Vendndodhja: MAQEDONIA VERIUT
Posts: 3,477
Thanks: 282
Thanked 775 Times in 253 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
legjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarėlegjenda ka shumė pėr tė qenė krenarė
Rei, tenisti shqiptar qė po mahnit Amerikėn

Kur ua prezantuam Rein, ai ishte i vogėl. Edhe nė moshė, edhe nė shtat. Qė i vogėl ka shkėlqyer nė kompeticionet dhe kampionatet e zhvilluara nė Shqipėri. U bė i famshėm nė “Trup dhe Shpirt”, rubrikė e “Shekullit” pėr paraqitjen e shkėlqyer nė Davis Cup, njė nga kompeticionet mė tė rėndėsishmen nė Botė pėr tenisin.
Atė kohė ishte i vetmi shqiptar qė na pėrfaqėsonte jashtė kufijve me moshėn mė tė vogėl edhe pėr vetė turneun. Nė 2 maj tė 2012-ės, Rei shkoi nė Bullgari pėr tė qenė pėrfaqėsuesi i Kombėtares Shqiptare nė “Davis Cup 2012”. Pikėrisht nė kėtė turne tė njohur nė tė gjithė botėn, “Shekulli” ua prezantoi shqiptarėve Rein. Turneu vazhdoi pėr disa ditė nė kryeqytetin bullgar, nė Sofje. Atje, Rei u njoh me mė tė mirėt e tenisit nėpėr botė. U njoh me moshatarėt e tij, me ata qė do tė jenė e ardhmja e kėtij sporti. Loja e tij ishte e shkėlqyer.
Pelushi e siguroi pjesėmarrjen e tij nė “Davis Cup” edhe pėr njė vit mė pas, edhe pėr kėtė vit. Por, pėrveē rezultateve shumė tė mira nė “Davis Cup 2012”, Pelushi do tė kurorėzohej, katėr muaj mė vonė, si shqiptari i parė qė arrin gjysmėfinalen e Turneut Ndėrkombėtar tė 2012-ės. Sot, ai ėshtė njė nga djemtė qė ka shkėlqyer nė tenisin amerikan pėr grupmoshėn e tij. “Shekulli” sot do t’ua pėrcjellė Rein mė tė rritur, mė tė pjekur dhe mė shumė se kurrė kampion.
Rei, si u bėre pjesė e kėtij projekti amerikan?
Tė them tė vėrtetėn u ndjeva mirė pasi tani jam kthyer. Ishte nje ekperiencė e shkėlqyer pėr mua pasi u pėrballa me njė grup prej 25 tenistėsh nga e gjithė bota. Me gjithė eksperiencėn qė kam sėrish u ndjeva si pėrpara njė provimi mature, por suksesi i arritur qė nė ditėt e para mė bėri ta harroj kėtė ndjesi dhe tė ēoja deri nė fund “misionin” tim. Pėr sa i pėrket kėtij projekti? Do tė thoja me plot gojė qė ka qenė ėndrra ime e hershme, pasi nga tė tilla evente kanė dalė dhe lojtarėt mė tė mirė tė botės sot.
Cila ishte pėrshtypja e parė teksa nise projektin nė Amerikė?
Nė fillim nuk e mendoja se do tė pėrzgjidhesh. E nisa thjesht si njė dėshirė, ėndėrr pėr tė provuar veten nė fusha tė tilla dhe me lojtarė profesionistė. Mė pas kur mė erdhi njoftimi se isha pranuar si konkurrent nuk di ēfarė tė them. Kėnaqėsia pėr vlerėsimin ishte e papėrshkrueshme, vėrtetė ėndėrr. Filluan mė pas pėrgatitja e dokumentacionit, marrja e vizės si dhe natyrisht strėvitja intensive. Kam pasur mbėshtetjen e plotė tė tė gjithė familjes time, por them se dhe Zoti mė ndihmoi pasi qėlloi nė kohėn kur do tė jepja provimet e maturės. Nuk e di, por u ndjeva i plotėsuar nė tė gjitha drejtimet.
Ti ke shėtitur nė disa vende tė botės, ke qenė pjesė e Davis Cup, ndėrkohė qė nė Amerikė u rendite ndėr mė tė mirėt e kėtij projekti. Ēfarė do tė thotė kjo pėr ty?
Eksperienca amerikane ėshtė e pakrahasueshme, pavarėsisht se tė qenit lojtar i Davis Cup ėshtė njė privilegj qė jo ēdokush mund ta ketė. Nė Shtetet e Bashkuara tenisi ėshtė njė kulturė mė vete aq sa mė vjen pėr tė qeshur kur kujtoj se punonjėsja e ambasadės kėtu u shpreh e habitur kur unė i thashė qė do tė marr pjesė nė njė turne tenisi. Ndoshta nuk e kishte menduar qė dhe ne shqiptarėt mund tė luanim tenis.
Ėshtė njė hap i rėndėsishėm pėr karrierėn tėnde, por ēfarė do tė vijė mė pas? Cila ėshtė ėndrra jote e madhe?
Ėshtė njė start shumė i fortė pėr karrierėn time. Vetė ofertat qė mė bėnė disa nga trajnerėt mė tė mirė qė merrnin pjesė nė Event tė rrisin ndjenjėn e pėrgjegjėsisė, por edhe tė vetėvlerėsimit. Ėndrra ime? Nuk ka ndryshuar. Gjithmonė do tė jetė e njėjta: Tė luaj nė turnetė e famshme botėrore dhe tė arrij nivelet mė tė larta.
Ka qenė njė fjali e juaja e botuar mė shumė se njė vit mė parė nė gazetėn “Shekulli” pėr Novak Djokovic. Komentet kanė qenė tė shumta. Si ndihet njė kampion kur komentohet keq jo pėr punėn e tij por pėr zgjedhjet qė nuk kanė tė bėjnė me vullnetin tėnd nė fushė?
Nuk mendoj se meritojnė pergjigje. Arritjet dhe pėrfaqėsimi im nėpėr botė flasin vetė. Tani qė jam nė njė moshė mė tė rritur e kuptoj mė mirė sesi mund tė ndihet njė adoleshent kur sulmohet nė atė mėnyrė. Unė mendoj se sporti dhe arti tejkalojnė kufijtė e tė qenit “ nacionalist”. Thjesht mė vjen keq pėr ta dhe pėr faktin se tashmė i kam njohur se kush janė, njerėz qė i takoj perditė, qe hiqeshin si miq tė familjes dhe fshiheshin pas emrave tė rremė tė komenteve. Sjellja ime me ata nuk ka ndryshuar, thjesht i kam lėnė “tė gėzojnė” botėn e tyre tė ngushtė shpirtėrore qė e shprehen nėpėrmjet anonimatit.
Sa shqiptar je ti? Ne e dimė qė ti e ke ngritur flamurin shqiptar kudo ku ke shkuar, por do tė vazhdosh ta bėsh edhe pse pėrfitimi material nuk ėshtė i mirė nė kėtė Shqipėri qė nuk shpenzon shumė pėr sportin?
Ndjehem shqiptar si tė gjithė shqiptarėt e ndershėm qė me punėn dhe djersėn e tyre mundohen qė sukseset t’i ndajnė dhe t’ia atribuojnė vendit tė lindjes, tė origjinės. Dhe kjo nuk ka tė bėjė me pėrfitimin material, por me dinjitetin e njeritut, me idenditetin e tij kombetar. Mendoj se pyetja nėse do tė vazhdoj qė tė pėrfaqėsoj flamurin shqiptar nuk mė pėrket mua. Ėshtė diēka qė ėshtė formuar brenda meje me kulturėn dhe edukatėn qė mė ka dhėnė familja. Mėn erdhi mirė qė Digitalb, si shqiptar mė ndihmoi tė ngrija flamurin edhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Shpresoj qė shteti sė shpejti tė mė japė po ashtu mbėshtetjen e vet pasi pėrpjekjet pėr tė kėrkuar edhe ndihmėn e tyre nuk kanė munguar.
Rei: Njė projekt nė shkollė mė ndryshoi jetėn
Kur fėmijėt e tjerė fillojnė tė mėsojnė si tė shkruajnė numrat dhe shkronjat, Rei filloi njėkohėsisht tė mėsonte edhe si tė luante tenis. Me kalimin e kohės, ai i ka mėsuar vetes se me pėrpjekje tė vazhdueshme mund tė bėhesh shumė i suksesshėm. Madje edhe tė jesh kampion i njė dekade tė tėrė, ashtu siē ėshtė ai. Rei sapo ka mbaruar shkollen e mesme te Gjuhėve tė Huaja. Djali 17-vjeēar studioi pėr spanjisht dhe anglisht aty. Pėrpos gjuhėve tė huaja, ai di shumė mirė edhe gjuhėn shqipe. Ėshtė njė djalė i edukuar dhe fjalori i tij ėshtė shumė i pastėr. Rei flet me fjalė tė thjeshta, ashtu si ēdo moshatar i tij, por mėnyra se si i zgjedh ato pėr tė na rrėfyer rrugėtimin e tij me raketėn e tenisit ėshtė pėr t’u pėrgėzuar. Gjithēka nisi nė moshėn 6-vjeēare. Nė shkollėn e tij, tek “Dora d’Isria”, u organizua njė projekt nga Federata Botėrore e Tenisit. Kjo federatė nė bashkėpunim me federatėn shqiptare angazhuan nė kėtė projekt edhe Rein. Ishte vetėm njė fėmijė. Drejt tenisit e ka shtyrė kureshtja. “Qė nga ai moment, nuk i jam ndarė mė tenisit”, na tregon Pelushi duke shtuar se pas asaj dite jeta e tij nuk do tė ishte mė njėlloj. Pėr tė mėsuar ka mė pak kohė se nxėnėsit e tjerė. Sepse ai stėrvitet ēdo ditė. Dhe jo pak orė, por plot pese orė nė ditė. I duhet tė ushqehet dhe tė flejė nė njė orė tė caktuar. I duhet nje rregjim i rrepte dhe i bollshem ushqimor ēdo gjė qė i rekomandohet si tenisit. “Sigurisht qė ėshtė e vėshtirė. Por, pa sakrifica asgjė nuk arrihet. Edhe mėnyra e tė ushqyerit ndryshoi. Prej kohėsh, pėrdor receta tė caktuara ushqimore”. Na tregon se, mamaja e tij kujdeset shumė pėr vaktet e tij ushqimore. Ajo kujdeset edhe pėr djalin tjetėr, vėllain e Reit. Edhe Xhoni merret me tenis. “Familja ka qenė dhe ėshtė mbėshtetja ime kryesore. Pa suportin e tyre, ndoshta nuk do tė isha kėtu ku jam sot”, thotė ai nė njė bisedė pėr “Shekullin”. Ka dhjetė vjet qė merr pjesė nė konkurse kombėtare dhe ndėrkombėtare. Deri tani, Rei Pelushi ka fituar mė shumė se dhjetė kupa nė mė pak se 10 vite karrierė.http://www.veriu.info/
__________________
Fjala e urtė thotė:Miku i mirė njihet nė ditė tė vėshtira.Tė bėsh mik,sė pari duhesh tė jeshė vet mik,por edhe mikun nuk mund tė zgjedhish brenda ditės
legjenda nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-07-2014, 23:59   #2
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 7,144
Thanks: 8,174
Thanked 3,747 Times in 1,997 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 159
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rei, tenisti shqiptar qė po mahnit Amerikėn

I lumte ! e shume suksese ne t'ardhme !
Fshatari ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2014, 10:19   #3
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,936
Thanks: 892
Thanked 1,693 Times in 990 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 173
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rei, tenisti shqiptar qė po mahnit Amerikėn

Citim:
Sa shqiptar je ti? Ne e dimė qė ti e ke ngritur flamurin shqiptar kudo ku ke shkuar, por do tė vazhdosh ta bėsh edhe pse pėrfitimi material nuk ėshtė i mirė nė kėtė Shqipėri qė nuk shpenzon shumė pėr sportin?
Ndjehem shqiptar si tė gjithė shqiptarėt e ndershėm qė me punėn dhe djersėn e tyre mundohen qė sukseset t’i ndajnė dhe t’ia atribuojnė vendit tė lindjes, tė origjinės. Dhe kjo nuk ka tė bėjė me pėrfitimin material, por me dinjitetin e njeritut, me idenditetin e tij kombetar. Mendoj se pyetja nėse do tė vazhdoj qė tė pėrfaqėsoj flamurin shqiptar nuk mė pėrket mua. Ėshtė diēka qė ėshtė formuar brenda meje me kulturėn dhe edukatėn qė mė ka dhėnė familja. Mėn erdhi mirė qė Digitalb, si shqiptar mė ndihmoi tė ngrija flamurin edhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Shpresoj qė shteti sė shpejti tė mė japė po ashtu mbėshtetjen e vet pasi pėrpjekjet pėr tė kėrkuar edhe ndihmėn e tyre nuk kanė munguar.
Me pelqeu kjo pjesa.

Shume sukesese dhe sa me lart.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-07-2014, 20:57   #4
_MALSORI_
V.I.P
 
Avatari i _MALSORI_
 
Data e antarėsimit: Apr 2011
Posts: 369
Thanks: 2
Thanked 2 Times in 2 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 11
_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar_MALSORI_ ėshtė njė gur i ēmuar
Pėrgjigje e: Rei, tenisti shqiptar qė po mahnit Amerikėn

mu kujtua historia me nje '' shqiptare super talente '' andej nga gjermania ..shtypi shqiptar i paguar apo jo, apo shume joprofesional bente namin per kete supertalente qe do tjua kalonte motrave williams dhe bile do te behej jashtetokesore..atekohe i behej presion shtetit shqiptar qe ta financonte kete supertalente se helbete kjo do na nderonte ne bote dhe ne gjithesi..duket se shteti i ra ne te hiles se gjithcka behej ''per nje grusht para me shume '' dhe as qe e qau kuken per te..e kjo supertalentja mbasi e pa se nuk po ja varte kush dalengadale humbi ne morine e amatoreve te nje sporti te caktuar..

po aludoj kot por ndoshta edhe ky djali me kete super talent do te ndjeke rrugen e supertalentes ne gjermani
__________________
..a do male me debore , trima te forte dhe malsore , fort bujare dhe burrerore , shko ne kukes i ke me dore..fan noli
_MALSORI_ nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2017, 06:16   #5
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,757 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Rei, tenisti shqiptar qė po mahnit Amerikėn

Sie hatten einen Spielplan. Was lief schief?(Ju kishit nje plan per lojen?Qfare nuk funksionoi apo nuk eci?)
Erstmal spielt Rafa momentan sein bestes Level auf Sand erreicht.(Ne rradhe te pare RAFA luan ne nivelin me te te larte ne......AJER se ne toke cke ci bo).
War das Tennis heute brutal zu Ihnen?(Nuk ishte tenisi sot pak BRUTAL me juve?)
Ich bin nicht der Erste und werde nicht der Letzte sein, der hier gegen Nadal verliert. (Une sjam i pari dhe nuk do jem i fundit qe KETU kundra NADALit do ha DRU).

Shenim im: ku eshte ai skipetari beogradas gjokoVIC???Si dhe HISTORITE behen ne FUSHE.


Stan Wawrika.....meriton Respekt sepse ishte kundershtar OBJEKTIV dhe jo subjekt me flamur.

VAMOS....MONSTER.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg 2017-06-11T153509Z-265276028-RC1B5F7B6950-RTRMADP-3-TENNIS-FRENCHOPEN.jpg (20.0 KiloByte, 17 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 1497190259477.jpg (23.5 KiloByte, 17 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 1497196005562.jpg (22.0 KiloByte, 17 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg 2017-06-11T154602Z-1151742896-RC1FD2B24F50-RTRMADP-3-TENNIS-FRENCHOPEN.jpg (22.6 KiloByte, 17 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-06-2017, 11:23   #6
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,260
Thanks: 16,510
Thanked 9,757 Times in 6,602 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Rei, tenisti shqiptar qė po mahnit Amerikėn

Nota 10 eshte NOTA apo MAKSIMALJA..
167 dyluftime=166 FITORE ne TOKE.
DESAPARESIDOS.
MONUMENT HISTORY.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur