Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-06-2019, 22:08   #681
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Nuk ka thene ndonje gabim
Nuk ka thene asgje te sakte. Shtetet kane ekzistuar qe ne kohe te Babelit. Edhe ndarja e tokes per ate pune. Tani a quheshin, shtet, domain, principate, prona ime, kjo eshte ceshtje semantike.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ZET : 22-06-2019 nė 22:26
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 05:33   #682
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 172
Thanks: 238
Thanked 71 Times in 52 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka thene asgje te sakte. Shtetet kane ekzistuar qe ne kohe te Babelit. Edhe ndarja e tokes per ate pune. Tani a quheshin, shtet, domain, principate, prona ime, kjo eshte ceshtje semantike.
Haha, tani e ke kėnaqė. Tek ne thonė jo buka por kulaēi.
Po nejse, mbi tė gjtha po mė habit ky legjitimiteti yt dhe i ca
tė tjereve pėr tė ofenduarė bashkėbiseduesit. Me siguri jeni aq tė dijtur
sa qė dijenia iu ka kaluarė nė njė dimension tjetėr.
Kulturėn ia hėngshin qejtė.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga ricky_ch : 23-06-2019 nė 05:36
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 09:36   #683
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 22,097
Thanks: 5,195
Thanked 5,722 Times in 2,852 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
Skenderbeu ishte dibran. Ma gjeni ndonje dibran te gjate edhe sot ?!
SA kam qeshur Socio 🤭

Meshkujt Dibrane i njoh per te gjate ne fakt goxha te gjate ne pergjithesi , kurse femrave Nuk jua kam idene sepse nuk kam takuar ndonjehere femer Dibrane .
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 11:07   #684
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
I jati i Skenderbeut, Gjoni u martua me te bijen e sundimtarit te Pollogut. Per kete ka konsensus midis studiuesve. Se kush ishte sundimtari i Pollogut askush nuk ta thote dot, nuk dihet, ka disa hipoteza por asgje e konfirmuar. Keshtu qe teoria se e jema e Skenderbeut ishte serbe eshte pa baza shkencore. Eshte nje nga ato wet dreams te serbeve qe kerkojne lavdi atje ku nuk ju takon.
Kur te vertetohet shkencerisht se cfare etnie ka pasur e jema e Skenderbeut do ta pranojme ashtu si te jete. Deri atehere ajo ishte nje Shqiptare.
Nje hulumtim qe se kam bere une shkruan...

Vojsava Tripalda (Latin: Voisavae, also Voisava) was a princess from a family of Upper Polog, or the Muzaka (Musachi) family of the Principality of Berat.
Through becoming the wife of Gjon Kastrioti she became part of the Kastrioti family and mother of Albanian national hero Skanderbeg In addition to Skanderbeg (aka Gjergj Kastrioti), she also had three other sons, Stanisha Kastrioti, Reposh Kastrioti, and Konstantin Kastrioti, and five daughters Mara Kastrioti (married to Stefan I Crnojević), Angelina Kastrioti (married with Vladan Araniti, brother of Gjergj Arianiti) Yella Kastrioti (married with Gjin Muzaka), Vlaika Kastrioti (married with Stefan Stres Balsha) and Mamica Kastrioti (married with Muzake Thopia in 1445).

PS...per pyetjen tjeter qe me keni bere do ju pergjigjem.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 11:42   #685
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Foto ka kete mbishkrim...Napoli - porta in bronzo di Castel Nuovo - raffigurazione della presa di Troia (1462).

PS....per ta vertetuar adresa eshte kjo

Museo Civico in Castel Nuovo, Piazza Municipio, 80133 Napoli.

KAQ.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg presa di troia.jpg (21.3 KiloByte, 74 shikimet)
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 13:52   #686
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,574
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Nuk ka thene asgje te sakte. Shtetet kane ekzistuar qe ne kohe te Babelit. Edhe ndarja e tokes per ate pune. Tani a quheshin, shtet, domain, principate, prona ime, kjo eshte ceshtje semantike.
Ate qe the ti tani ka thene edhe ai ne ate citimin tjeter. Ishte nne tjeter qe tha nuk ka pasur shtet.

Shtet edhe ndarje tokash i ke edhe te gjallesat e tjera
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 18:17   #687
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,066
Thanks: 135
Thanked 877 Times in 511 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Ate qe the ti tani ka thene edhe ai ne ate citimin tjeter. Ishte nne tjeter qe tha nuk ka pasur shtet.

Shtet edhe ndarje tokash i ke edhe te gjallesat e tjera
A, ti mendoke njelloj si ricky_ch: "Ah, sikur te mos ishim gjallesa!"
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-06-2019, 20:32   #688
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,574
Thanks: 1,789
Thanked 1,937 Times in 1,458 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
A, ti mendoke njelloj si ricky_ch: "Ah, sikur te mos ishim gjallesa!"
Ujku alpha eshte mbreti ne kopen e tij
E cdo pjesetar tjeter i kopes luan rolin e vete.

E ben ujkun cicin ne trungje e shqerra te ndryshme e ua ben te ditur qe kjo eshte toka ime.

Pra kemi qeverin (kopen), kemi edhe territorin.
Ekonomia dhe mireqenia e kopes varet te numri i pjesetareve te kopes (gjithashtu aftesite e tyre) dhe te numri i ushqimit ne territor.

Pra ke qeverin, ke ekonomin ashtu si ke edhe token. Pra ke shtet.

Te mali tjeter eshte po nje kope si kjo, per arsye te ndryshme keto kope mund te shkeputen te toka e njera tjetres nje dite.


Ndryshimi nga ujiu eshte se ne ngulim hunj me me shengja per te caktuar kufirin. Kurse ujku e di vete ti

Nuk ka rendesi si mendoj une apo ai, ti u kape kot me ate.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga thirsty : 23-06-2019 nė 20:35
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 29-06-2019, 06:41   #689
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Per te MADHIN ...SCANDERBEG e datuar ne shekullin e 16-te.

Uno stemma non č quasi mai un’opera d’arte.... rappresenta una FAMIGLIA.

LA STORIA DIETRO GLI SCUDI.


Tungi......

Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg stemma castriota scanderber.jpg (19.6 KiloByte, 41 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 20:26   #690
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-06-2019, 21:06   #691
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Molti componenti della famiglia Castriota Scanderberg, erano cavalieri dell'Ordine del Dragone (o del Drago), un ordine militare istituito dall'imperatore del Sacro Romano Impero Sigismondo di Lussemburgo ( 1368 + 1437), per contrastare il potere dell'Impero Ottomano.

Giorgio Castriota Scanderbeg morģ di malaria il 17 gennaio 1468... suo erede fu Giovanni, il figlio avuto dalla moglie Marina Donica Arianiti.
Il fanciullo con la madre si rifugiņ a Napoli, dove fu ospitato da re Ferdinando d’Aragona, figlio di Alfonso, ed ebbe in dono il castello di Gagliano in Terra d'Otranto.
Divenuto adulto, il principe d'Albania, considerato un leone dell'aristocrazia napoletana, fu l'amante delle due regine.

PS...Nel 1514 Giovanna Castriota Scanderbeg, dama d'onore della regina Giovanna III (ultima moglie di re Ferrante I d'Aragona e sorella di re Ferdinando il Cattolico), fece costruire a Napoli, raccogliendo le generose offerte di aristocratici e popolani, un ospedale per curare i bisognosi. L'edificio fu trasformato in chiesa nel 1595.

FAZIT...Per la genealogia si consiglia di consultare le tavole genealogiche redatte da Serra di Gerace.

Mendoj qe Napoli ka biblioteka dhe muzeume qe nuk i kane djegur.

Juve qe merreni me histori,harxhoni do leka dhe shkoni hidhuni ndonje....vesh.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-07-2019, 21:33   #692
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

In the fall of 1464, the Ottomans capture Skanderbeg's highest ranking generals and officers.

Sultan Mehmed II has them sent to Constantinople where by his orders they are tortured and skinned alive in public over 15 days, before having their bodies thrown to the street dogs.Mill Mattis
__________________

🖤 (2)
Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 07:47   #693
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Gjergj Kastriot Skėndėrbeu

Po, qashtu e thone edhe ata te qeret

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur