Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Bektashi

Bektashi Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt bektashi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-09-2012, 08:21   #21
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e nėntėmbėdhjetė

Tė gjithė Emrat e Bukur tė tė Madhėrismit,tregojnė se cilėsia mė e mirė dhe mė e bukur e qėnieve ėshtė jeta dhe gjallėria.Pasqyra e tė bukurit ėshtė e bukur. Njeriu,pasqyra e All-llahut,zbukurohet kur e tregon mė pastėr dhe mė qartė Hijeshinė e Pėrsosmėrisė sė tė Bukurės.Bukuria ėshtė dhuratė e Krijuesit dhe Ai ēdo gjė e ka krijuar tė bukur.Ēdo gjė qė vjen prej Krijuesit tė Bukur,patjetėr ėshtė e bukur.

Po qe se jeta do tė vazhdonte pa njė sėmundje apo shqetėsim,nuk do tė ishte gjė tjetėr,veēse njė pasqyrė e keqe.Kjo lloj jete do tė shkonte drejt kotėsisė dhe gjallėria e saj do tė zhvlerėsohej deri nė maksimum.Nė kėtė rast njeriu do tė shtypej brenda vetes. Duke rendur pas dėfrimeve,jeta do tė shpėrdorohej kot sė koti.Kjo do tė ishte e njėllojtė me jetėn e njė tė burgosuri i cili mezi pret qė tė lirohet prej burgut,ngaqė ėshtė armiqėsuar me vlerėn reale tė jetės.Jeta mund tė marrė vlera reale tė konsiderueshme, kur ajo rrotullohet e sillet nepėr labirinthe tė larmishme dhe rrugė tė shumėllojshme.Duke vlerėsuar jetėn e tij nė vėshtirėsi,njeriu nuk do qė ajo t’i soset para kohe.

Rrugaēėt dhe tė papunėt janė tė vetmit qė pėshpėrisin se dielli nuk perėndon kurrė,apo nata nuk kalon,duke pėshpėritur orė e ēast "of,of".Po deshe pyet njė padron qė rri shtrirė nė krevat: "Si po e shtyn jetėn?" Ai do tė pėrgjigjet: "Nuk po e kaloj dot kohėn. Eja tė luajmė njė dorė letra ose domino,se u mėrzita". Por edhe mund tė ankohet: "Sikur tė kisha bėrė kėtė punė" apo "sikur tė kisha fituar aq e kaq" dhe pėrherė kėto ankesa nuk shterrojnė.

Tani pyet njė fatkeq dhe punėtor: "Si po e shtyn jetėn?" Ai do tė pėrgjigjet: "Lavdi Zotit, mirė jam!" dhe po qe i menēur tė thotė: "Sikur tė mos kishte perėnduar dielli do ta kisha mbaruar edhe kėtė punė qė kam nė dorė.Jeta po mė kalon shpejt dhe do tė mė ndėrpritet.Dihet se po kaloj njė jetė tė rėndė dhe tė vėshtirė, por ēdo gjė do tė kalojė". Me kėtė ai do tė tregojė se jeta ėshtė e vlefshme.Hidhėrimet dhe vėshtirėsitė kalohen vetėm me punė.Vetėm nėpėrmjet vėshtirėsive dhe punės e kupton me tė vėrtetė shijen dhe rėndėsinė e jetės.

Qetėsia dhe shėndeti i mirė njeriut ia bėn jetėn monotone.Ai do qė kjo jetė tė kalojė sa mė shpejt.O ti vėlla i sėmurė! Mos dysho pėr kėtė qė po tė them,por beso! Edhe nė libra tė tjerė kam theksuar se fatkeqėsitė,brengat dhe mėkatet e kanė burimin tek mosekzistenca.

Ato tėrėsisht janė njė ligėsi e madhe dhe njė errėsirė-pus i thellė pėr njeriun.Njė jetė monotone, pa lėvizje,e qetė dhe statike ėshtė njė mosekzistencė,qė kushtėzon vetekzistencėn e njeriut.Ēdo ekzistencė ėshtė pastėrtisht njė dobi dhe njė dritė pėr njeriun.Meqė kjo ėshtė e vėrtetė qė nuk tjetėrsohet,sėmundja ta pastron jetėn dhe ta bėn atė tė vlefshme Ajo tė forcon dhe tė shtyn tė pėrparosh.

Nepėrmjet kėtyre qė thashė,e kupton pra se me ēfarė qėllimesh tė shenjta ta dėrgon Zoti xh.sh. sėmundjen.Ajo vjen tek ti si njė mysafire e Zotit,qė pasi e kryen detyrėn e saj, shkon.Inshaall-llah sėmundja i thotė shėndetit: "Ec nė vendin tėnd deri nė pėrjetėsi dhe vazhdo tė kryesh detyrimet.Kjo shtėpi ėshtė e jotja dhe jeto nė tė me shėndet!"
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:22   #22
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e njėzet

O ti i sėmurė qė pėrpiqesh pėr t’u shėruar!
Sėmundja ndahet nė dy lloje: Njėra ėshtė e vėrteta dhe tjetra iluzioniste.E vėrteta kurohet me barnat me tė cilat Zoti qė ėshtė shėrues i vėrtetė),ka mbuluar sipėrfaqen e tokės,qė ėshtė njė barnatore gjigande.Aty ndodhen tė gjitha llojet e ilaēeve qė i pėrshtaten ēdo sėmundjeje.Ēdo sėmundje ka ilaēin e vet.Ēdo njeri ka tė drejtė tė vrapojė pas njė lloj ilaēi,sipas nevojės qė ka.Efektin e vėrtetė tė ilaēeve qė ka pėrgatitur Zoti xh.sh.,pėr sėmundjen tėnde,duhet ta kėrkosh tek Shėruesi i Vėrtetė.Siē i bėn lehtėsim ēdo brenge,po ashtu Ai sjell edhe ndikimin e mjekimit Nė mėnyrė tė rėndėsishme ėshtė theksuar se sėmundjet nė tė shumtėn e rasteve vijnė prej moszbatimit tė kėshillave tė mjekut,mos mbajtja e dietės dhe nga abuzimet.Nė tė vėrtetė,njė mjek besimtar tė sėmurėve tė vet u jep kėshilla tė vlefshme. Ai i ndalon ato nga abuzimet dhe shpėrdorimet e pakufishme dhe i ngushėllon shpirtėrisht.I sėmuri kėtij lloj mjeku duhet t’i besojė,qė sėmundja t’i lehtėsohet.Ai qetėsohet dhe kalon nė gjendje normale.

E dyta ėshtė sėmundje iluzionare.Ilaēi i kėsaj sėmundjeje ėshtė qė tė mos i japėsh shumė rėndėsi.Sikur ta mblivlerėsosh kėtė lloj sėmundjeje,ajo rritet dhe shtohet artificialisht.Po e nėnvleftėsove,sėmundja tretet dhe shpėrndahet.Ėshtė njėlloj sikur po t’i trembėsh grerėzat,ata kthehen dhe tė thumbojnė.Po si ngacmove,ata rrinė sa rrinė dhe shpėrndahen po vetė prej vendit ku ishin grumbulluar. Po i dhe rėndėsi njė peri tė hollė tė varur nė errėsirė,para syve tė tu ai do tė duket i stėrmadh, duke ta prishur mendjen,deri sa tė vėsh re se nuk ėshtė gjė tjetėr,veēse njė pe i zakonshėm.Pastaj fillon e qesh me budallallėkun tėnd.Meraku i madh dhe iluzioni pėr sėmundjen mund t’i kthehet nė njė sėmundje tė vėrtetė.Tek njeriu me iluzione dhe stimulant shfaqen nervozizmi dhe sėmundjet nervore.Ato shumė lehtė mund tė nguliten tek kjo kategori njerėzish.Kjo ėshtė njėlloj sikur njė farė tė vogėl ta zmadhosh sa njė kodėr tė lartė.Nė kėtė mėnyrė morali shpirtėror dobėsohet,sidomos kur vizitohesh tek njė mjek ēnjerėzor.Ky nė vend qė tė largojė iluzionet,t’i shton ato.Duke ndjekur kėshillat e vizitės sė kėtij mjeku,jo vetėm qė bėn shpenzime tė kota, por edhe shėndeti tė humbet.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:24   #23
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e njėzetenjėtė

O vėlla i sėmurė!
Nė sėmundjen tėnde ka dhimbje fizike,por pėr t’i lehtėsuar ato,duhet tė mos u japėsh shumė rėndėsi dhe tė bėsh durim.Morali dhe kėshillat janė tepėr tė dobishme pėr kėtė rast,meqenėse qetėsia shpirtėrore tė ka ikur,nuk duhet abuzuar me vėrejte pa vend dhe tė pamenduara.

Sė pari,ta zėmė se ke nėnėn,babain apo tė afėrmit e tjerė tek koka nė kohėn e sėmundjes,qė tė ngushėllojnė sikur tė ishe fėmijė. Atėherė sėmundja jote lehtėsohet.Po tė mendosh edhe mysafirėt,qė akoma nuk tė kanė ardhur dhe rrinė prapa perdes magjepėse, vetėm me ngushėllimin e tyre mund tė lehtėsohet sėmundja jote.

Dashamirėsia dhe mėshira ta largon sėmundjen.Duke tė lavdėruar dhe ēmuar pėr shėrbimet qė mė parė i ke bėrė dikujt,pėr tė fituar dashamirėsinė e tyre ndaj vetes,sėmundja jote ka bėrė qė tė vlerėsohet ky kontribut i mėparshėm. Mėshira ėshtė kthyer nga ti.Ke fituar vėshtrimin e pikėlluar dhe ndjeshmėrinė e ndjenjave tė holla tė njerėzve.

Duke mos pasur shok,me anėn e sėmundjes ke mundur tė fitosh dashamirėsinė dhe miqėsinė e vėrtetė dhe tė drejtėn e ēlirimit nga punėt e vėshtira.Tani po pushon. Patjetėr qė sėmundja jote ėshtė shkak pėr tė falenderuar.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:25   #24
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e njėzetedytė

O vėlla qė tė ka rėnė kjo sėmundje paralizuese!
Mė parė po tė jap njė sihariq (lajm) se paraliza ėshtė njė sėmundje e rėndė e bekuar dhe e shenjtė.Kėtė tė vėrtetė e kam dėgjuar para shumė kohėsh nga njerėz tė shenjtė.Ajo e mban njė fshehtėsi tė tillė,siē ma kanė treguar.Tė adhuruarit e Zotit xh.sh.,pėr tė arritur tek Ai,qė tė shpėtojnė nga ligėsitė, vėshtirėsitė e kėsaj bote dhe pėr tė garantuar miqėsinė e pėrjetshme kanė marrė parasysh dy gjėra:
Sė pari, duke i mbajtur kontaktet me vdekjen kanė kuptuar se kjo jetė ėshtė e pėrkohshme dhe se njeriu kėtu ėshtė si njė mysafir,prandaj duhet punuar qė tė fitohet Jeta e Pėrjetshme.
Sė dyti, pėr t’iu bėrė ballė veseve dhe pėr t’iu shmangur paturpėsive tė nefsit kanė zgjedhur mundimet,vėshtirėsitė, urrejtjen ndaj fėlliqėsive. Pėr kėtė duhet tė vėsh nė dispozicion tė gjitha dijet dhe zgjuarsinė tėnde.Pra o vėlla qė ke humbur shėndetin,tė janė dhėnė dy rrugė pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit xh.sh...


Tė tėrhiqet vėmendja,qė gjendja jote po shkon pandėrprerė nga jeta e pėrkohshme e trupit,nė njė vend tė pėrjetėsisė sė lumtur tė shpirtit.Tani pakujdesia nuk ta mbyll dot syrin.Nė moshėn mesatare qė ke tani,nė tė vėrtetė,veset e turpshme dhe ligėsitė mė s’mund tė tė mashtrojnė.Kjo moshė sė shpejti do tė tė shpėtojė nga veset e nefsit dhe nga kjo betejė ti do tė fitosh. Me fshehtėsinė e besimit, me besimin tek Zoti xh.sh.,nga kjo sėmundje e rėndė sė shpejti do tė garantosh Hirėsinė e Zotit xh.sh..

Njerėzit e mėdhenj kanė preferuar rrugėt e vėshtira,dhe kanė arritur tė garantojnė Hirėn (e Zotit) Nė kėtė mėnyrė sėmundja e keqe pėr ty mund tė bėhet e lehtė.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:26   #25
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e njėzetetretė

O ti i sėmurė i vetmuar dhe i pashpresė!
Kjo sėmundje,vetmia dhe kurbeti tė janė sjellė pėr tė tė shėrbyer vetėm me zemėr tė fortė.O vėlla,ty askush nuk mund tė tė ndihmojė mė shumė se sa Ai, Zoti i Madhėruar qė nė ēdo sure (kaptinė) tė Kur’anit na paraqitet i Gjithmėshirshėm e Mėshirėplotė.

Prej Mėshirės sė Tij njė shkėlqim u ka ardhur nėnave,tė cilat me atė mėshirė edukojnė dhe rrisin fėmijėt e tyre.Vetėm me njė rreze tė kėsaj Mėshire nė ēdo stinė tė pranverės, e shtron me Mirėsi sipėrfaqen e tokės.Me njė rreze tė kėsaj Mėshire besimtarėve jetėn e paskajshme (xhennetin) me Mirėsi ua siguron.

O ti qė Mėshirėplotit i beson dhe me dobėsinė e sėmundjes tėnde Atij i lutesh, me kėtė sėmundje dhe me kurbetin tėnd ke tėrhequr Mėshirėn e Tij.Zoti ėshtė me ty dhe po tė vėshtron Ai ėshtė nė kurbet dhe nė vetmi tė plotė,kur nuk pėrulet pėrpara ligjeve dhe urdhėrave tė Zotit,si dhe nuk u jep rėndėsi atyre, duke mbetur gjithmonė i vetmuar, i sėmurė dhe i syrgjynosur.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:26   #26
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e njėzetekatėrt

O ti qė u shėrben fėmijėve tė brishtė dhe pleqėve tė sėmurė,qė janė mė tė mjerė se fėmijėt!Ty tė ėshtė hapur njė mirėsi apo mirėqėnie e madhe pėr nė jetėn e pėrtejme.Pėr tė tė mos dalė nga duart kjo Mirėsi,ruaje fort.Shėrbimi dhe kujdesi pėr fėmijėt e sėmurė, pėrgatitja dhe arsimimi i tyre pėr t’iu bėrė ballė vėshtirėsive dhe brengave tė jetės janė si ato vaksinat qė mbrojnė jetėn. Sėmundja pleqėve u pastron mėkatet dhe fėmijėve shpirtėrisht u garanton rrugėn drejt sė ardhmes dhe pėrparimit.

Kujdestarėt,edukatorėt apo mbikqyrėsit e fėmijėve tė sėmurė grumbullojnė mirėsi (sevape).Tė gjitha kėto mirėsi "shkruhen" nė librin e shėrbimeve dhe veprimeve tė nėnės dhe babait.Kėtė e kanė thėnė ata dijetarė qė kanė punuar dhe kanė studiuar nė kėtė fushė.Po t’u shėrbesh pleqėve tė sėmurė fiton mirėsi tė mėdha, bekimet dhe lutjet qė bėhen pėr ty janė tė rėndėsishme pėr tė dy jetėt.Veēanėrisht,shėrbimi qė u bėhet prindėrve ka njė rėndėsi tė madhe, sepse i shton mė tepėr kėnaqėsitė e tė dy jetėve.

Njė fėmijė fatbardhė qė me bindje dhe me respekt dėgjon prindėrit,kur tė bėhet baba ose nėnė,edhe fėmijėt e tij do tė bėhen tė dashur dhe plot respekt pėr tė.Nė qoftė se ai u ka sjellė shqetėsime prindėrve tė tij,kur tė bėhet prind, mjerimet dhe fatkeqėsitė do ta shoqėrojnė gjithė jetėn.Kėto qė ju treguam janė tė vėrteta realisht.Jo vetėm prindėrve tė plakur dhe tė pamėkat t’iu shėrbesh,por edhe atyre pleqėve qė s’i njeh fare ėshtė mirė t’ua bėsh njė shėrbim,sepse duke qenė mysliman,ata janė vėllezėrit e tu tė vėrtetė. Besimi yt nė fenė islame bėn tė nevojshme ndihmėn dhe mėshirėn pėr ēdo njeri nevojtar.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:28   #27
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Njėzetepesė kura ilaēesh pėr shėrimin shpirtėror (Said Nursi)

Kura e njėzetepestė

O vėllezėr (dhe motra) tė sėmurė!
Nė se doni tė shėroheni me njė ilaē efektprurės, pėr ēdo brengė dhe fatkeqėsi, duhet tė pėrpiqeni qė tė zhvilloni besimin tuaj. Kjo do tė thotė: Prano gabimet qė ke bėrė, fal namazin dhe bėj adhurime tė tjera. Kėto janė ilaēe tė garantuara kundėr fatkeqėsive dhe shqetėsimeve qė i shtojnė kėto fatkeqėsi. Nė kėtė botė ta mbushėsh zemrėn me dashamirėsi dhe mendjen me dituri,qė tė sigurojnė njė pėrfitim tė drejtė.

Pse ke ardhur nė kėtė jetė? Ku do tė shkosh? A e di se kush kujdeset pėr ty? Kėto duhet qė t’i dish.Pėr tė shkuar nė botėn e amshuar a e di se kura pėr trupin tėnd tė shkatėrruar dhe tė plagosur ėshtė Besimi Islam? Ky ilaē ėshtė i pėrsosur dhe i sigurtė, saqė ėshtė reklamuar nė tė gjithė faqet e Risale-i Nurit. Qė tė tė mos dhėmbi koka,ndiq kėto kėshilla: Bėj mjekimin e imanit (besimit) dhe ndikimi i tij do tė shihet shumė shpejt.

Dėfrimet dhe abuzimet e ndaluara janė shtytėsit e nefsit,qė e thyejnė ndikimin e kėtij ilaēi,besimin.Sėmundja tė largon nga pakujdesia qė ta zbeh dashurinė ndaj kėsaj bote. Ajo bėhet shkak pėr tė braktisur ligėsitė dhe mėkatet.I mėnēuri gjithmonė pėrfiton prej kėtyre sėmundjeve.Kėtė ai e realizon duke pėrforcuar besimin dhe duke u penduar pėr veprimet e kėqija qė ka kryer.Duke iu lutur Zotit xh.sh.,mundohu tė pastrosh shpirtin nga mėkatet e dėmshme. All-llahu i Madhėruar le tė sjellė ilaēin dhe sėmundja juaj le tė bėhet shkak pėr faljen e gabimeve.Amin!
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur