Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Bektashi

Bektashi Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt bektashi.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-08-2012, 19:16   #1
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
LUTJE nga Said Nursi

Me emrin e All-llahut,Mėshiruesit,Mėshirėbėrėsit!

Ėshtė faktė se nė krijimin e qiejve e tė tokės,nė ndrimine natės e tė ditės,tė anijes qė lundron nė detė qė u sjell dobi njerėve,nė atė shi qė e lėshon All-llahu prej sė larti e me te ngjallė token pas vdekjes sė saj dhe pėrhapė nė tė nga ēdo lloj ngjallese,nė qarkullimin e erėrave dhe reve tė nėnshtruara mes qiellit e tė tokės,(nė tė gjithė kėto) pėr njė popull qė mendka argumente.

Fragmenti i lutjes qė quhet edhe Rreza e tretė,ėshte njė llojė komenti i ajetit tė mė parshėm. O All-llah O Zoti ynė! Unė me syrin e besimit dhe me dritėn e me edukimin e Kur’anit e me tregimin e Emrit Tėnd tė Gjithėdijėshem dhe me mėsimin Dėrguarit Fisnik (a.s.m.) e pashė se:Nė qiell nuk ka as njė send qė: Me rregullsinė e tij duke dhėnė shenjė tė mos dėshmoje pėr ekzistencen Tėndė. Dhe nuk ka as njė rruzulli qiellorė qė, me heshtjen e tij dhe me atributin e tij tė pa zhurmė dhe me qėndrimin e tij tė pa kurfarė shtyllė duke dhėnė shenjė tė mos dėshmoje Edukatėn Tėnd.

Dhe as njė yje nuk ka qė me krijimin e tij tė ekuilibruar dhe me gjendjen e tij tė rregullt dhe ndaj njėri tjetrit pėrngjajshe dhe me qeshjen e tij tė shėndritshem qė jep shenjė pėr ekzistencės sė Hyjnisė sė madhėruar, tė mos dėshmojnė Njėsimin Tėnde.

Dhe nga dymbėdhjetė planeta as njė planetė nuk ėshtė qė: Me lėvizjen tij tė pėlqyeshem dhe me bindshmerinė e tij tė nėnshtrueshem dhe me pėrpjekjen e tij tė rregullt tė mos jape shenjė pėr ekzistencėn Tėnde tė domosdoshem tė mos dėshmoje Mbretrisė sė Tėnde tė Madhėrishem.

Ja pra, yjet siē individualishtė qė dėshmojnė po ashtu edhe kompleti i yjeve mė njė zė tė lartė bėrtasin dhe thėnin: O Krijuesi i qiejve e i tokės! Tė gjithė krijesat e qiellit e tė tokės dėshmojnė pėr ekzistencėn Tėnde tė domosdoshem dhe janė dėshmitė e qarta pėr ekzintencėne Tėnde... Dhe O Ti qė duke drejtuar eke rregulluar atomėt dhe kompozimet e tyre dhe yjet e galektiket duke detyruar qė tė nėnshtrohen pa fare kundėrshtimi, i sjellė qė tė pėrkulen urdhėrave tė Tua. Kėto pėr njėsimin Tėnde ashtu janė dėshmitarė qė: Sasia e dėshmimit tė tyre ėshte sa numri i yjeve tė qiellit qė shėndrisin nė qiellė...

Bediuzzamani kur ka thėnė planetat janė dymbėdhjetė shkenca ka ditur se janė nėntė nga njė nga njė tani kanė konstatuar se janė njėmbėdhjetė, kurse nė kėtė drejtim edhe njė shkenctar Japonez ka thėnė se ato as mbesin njėmbėdhjetė as bėhen trembėdhjetė vetėm se janė dymbėdhjetė.

Dhe kėto qėella tė bukur dhe tė pastėr qė e ke plotėsuar me rruzulla tė mėdha qė sillen shpejtė si njė ushtri tė rregull qė kanė marur gjendjen e njė flotės sė mbretit hjeshuar si me lamba tė elektrike, kėto janė njė argument qė tregojnė Madhėrinė Tėnde tė Fuqishem dhe qė Ti mund ti krijosh ēdo gjė dhe ato dėshmojnė se Fuqia Yte i gjerė i koncepton edhe qiejt dhe Mėshira Yte i mer nė prehėr tė gjithė gjallesat. Kompleti I yjeve japin shenjė tė forte pėr fuqinė Tėnde dhe tregojnė se, Kėto Ti Eke nė dorė dhe Dija Yte i koncepton edhe atributet e krijesave tė qiellit ato Ti i pėrdoron nė vende mėtė mire... Kėto argumente dhe dėshmitė aq janė tė qartė qė; gjoja janė nga njė fjalė tė argumenteve tė shėndritshme formuar nga yjet e qiellit...

Dhe yjet nė sipėrfaqen e qiellit dhe nė detin e kosmosit lėvizin si ushtarėt tė bindshem si anijet tė rregullt dhe si aeroplanet syperiore dhe si lambėt e ēuditshem, ato me gjendjen e tyre tregojnė mbretrinė e Hyjnisė sė Tėnde tė shkėlqyer dhe nga kompleti i tyre vetėm njė yllė qė ėshte dielli ynė me detyrat qė ka nė tokė dhe me planetat e tij qė i sillen pėrreth tij na vėrejnė se disa shokut e diellit pra yjet kanė tė bijnė me jetėn tjetėr...Nuk janė pa detyrė. Ndoshta janė diellėt e botrave tė pėrjetshme.

O Ti qė ekzistenca e Jote ėshtė e doemosshem! O Zot qė Je i Vetėm, kėto yjet syperiore kėto diejėt e ēuditshem e hėnat nė pronin Tėndė dhe nė qiellin Tėndė me urdhėrin dhe me fuqinė Tėnde dhe me sjelljen e regullimin Tėnde dhe me detyrėn lėvizin dhe tė gjithė ato rruzullat tė mėdha u bėjnė tespih Krijuesit Drejtuesit dhe sjellėsit tė tyre qė, me gjendjen e tyre Vazhdimishtė Ty tė largojnė nga tėmeta dhe thuajnė: All-llahu ėshtė mė i madhė.Edhe unė duke vėrtetuar ato themė se je I lartė dhe nga tė metave I largė...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2012, 20:28   #2
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

O Ti qė nuk dukesh nga arsye se tmerrshem Ke dalur nė sheshė! Dhe O Ti Fuqiploti i madhnueshem qė nga madhėria e tepėr Je fshehu! Dhe O Fuqiploti i Apsolutshem! Unė me mėsimin e Kur’anit dhe me arsimin e Dėrguarit tė fisnik(a.s.m.) e kuptova se: Siē qielli e yjet dėshmojnė pėr ekzistencėn dhe Njėsimin Tėnde. Njėsoj edhe kozmosi me mjegullat e tij me shkreptimet e tij me erėrat e tij dhe me shirrat e tij Dėshmon Pėr ekzistencėn Tėnde tė patjetėr...

Ja pra mjegullat pa shpirtė dhe pa vetėdije; vetėm me gjithėdijen dhe mėshirėn Tėnde mund tė lėshojnė shiun qė s,jetohet pa to. Nė tė nuk mund pėrzihet rastisia e ngatruar...

Dhe shkreptima qė mbanė elektrikun mė tė madhe po domethėnė se nga rryma im mund tė bėni edhe dobi, nė vazhdim duke shėndritur qiellin shumė mire tregon edhe fuqinė Tėnde.

Dhe bubullimi qė e sjell shiun dhe na paralajmėron pėr shiun duke tinglluar kosmosin madhėshtorė. Atė Ti eke detyruar qi tė fole dhe tė bėjė tespih me zė tė lartė dhe me tingllimin tė mbushe kosmosin me zhurm, pra, bubullimi i qėiellit me zė tė lartė tė veēante dėshmon se Ti je Edukatori i apsolutshem...

Ja nga shumė detyra tė erės njėri qė ėshte fryma nga ai shumė lehtė bėhet dobi, krijesat tė gjallė atė duke marur nga goja apo hunda si rizk atyre ia garanton qetėsimin mė tė rėndėsishme , edhe era pėr njė qėllim tė caktuar qėellin e bėn nė formėn e njė draseja tė shkollis qė nė tė shkruhet e fshihet. Tė gjitha kėto duke dėshmuar pėr ekzistencėn Tėnde edhe japin shenjė se janė vetėm veprat e Fuqis sė Tėnde dhe me mėshirėn Tėnde era e mjelė pikėt e shiut nga mėshira e Jote dhe biejnė nė tokė me masa superiore duke dėshmuar pėr mėshirėn tėnde tė gjerė...

O Shpenzuesi i Gjithėdijėshem! Dhe O frymėzuosi i Lartė! Mjegullat, Shkreptitimet, Bubullimet, Erėrat dhe shiu individualishtė duke argumentuar dhe dėshmuar pėr doemosshmerinė e ekzistencės sė Tėnde, edhe gjendja e tyre tė pėrgjithėshem duke qenė large dhe kundra njėri tjetrit prap me bashkėpunimin e tyre shumė forte dėshmojnė pėr Njėsimin Tėnde...

Dhe qiellin madhėshtorė qė e bėn njė mahsher i ēuditshem biles nga ndonjė ditė s’disa here qė e mbushė edhe e zbrazė qellin, vetėm se ėshtė Madhėshtia e Jote qė si njė panoramė qėellin e shėndron e atė duke e shtrėnguar si ndonjė shpuzė dhe kopėshtin e tokės e ujėson. Vetėmse Fuqia e Yte e Madhėrishem ėshte qė tė gjithė botėn dhe tė gjithė qeniet nėn perden e kosmosit e shikon dhe e drejton me kėto vepra Je duke dhėnė shenjė se Mėshira e Jote ėshte aq i gjerė qė arrinė nė ēdo gjė...

Dhe ajri nė qiell aq nė vende tė dobishem pėrdorohet, dhe mjegullat dhe shiu aq mė njė ekuelibrim bien nė vende tė dobishem qė, ishtė e pamundur tė bėhen pa Gjithėdijen Tėnde qė Ajo e koncepton ēdo gjė...

O Zot qė je Sovran nė punt e Tua! Punėt Tua nė qiell, janė mustra e mahsherit tė madh tė ditės kijametit, sepse mbrenda njė orė verėn e rotullon nė dimėr, dimrin nė verė, njė botėn e sjell tjetrin e zhdukė, Ti me kėto po na tregon se: Fuqia Yte arrinė qė kėtė botė ta ktheje nė jetėn e ahiretit.

O Fuqiploti i madhėshtorė! Ajri nė qiell dhe mjegullat, shirat e bubullimet me Fuqinė e me sjelljen Tėnde veprojnė dhe me bindje Ty tė shėrbejnė dhe krijojnė punra tė mėdha... Me gjendjen cilisore ato duke qenė largė njėri nga tjetrit mė njė shpejtėsi tė jashtėzakonshem duke u bindur befasishtė krijojnė urdhėrat e Tua, edhe me kėtė gjendje qė bėjnė ato lavdėrojnė dhe nga patėmeta e pastrojnė Sundimtarin e Gjukatsin e tyre...

O Krijuesi madhėshtorė! O Krijuesi i qiellit e i tokės! Me arsimin e Kur’anit Tėndė dhe me mėsimin e Dėrguarit Tėnd duke kuptuar besova se, siē qiellėt me yje dhe kosmosi plotė me galektike dėshmojnė Njėsimit Tėndė, njėsojė edhe toka me gjendjen e lloj-lloj krijesave qė janė nė tė, nė sasinė e numri i tyreve duke dėshmuar japin shenjė se je i Vetėm...

Ja pra nė fytyrėn e tokės drurėt e kafshėt sikur kur shėndron robėt qė bėjnė shėndrime tė regulltė, pak apo shumė, na trgojnė ekzistencėn dhe njėsimin Tėnde tė Vetėm...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-09-2012, 14:56   #3
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

Dhe nuk ka as njė kafshė qė me dobėsinė e tij dhe sipas nevojat e tij qė ėshte pajisur me vegla tė duhur dhe i plotėsohen nevojet e duhur dhe atij qė i ėshtė parashtruar rizku i pėlqyeshem a ka mundėsi qė tė mos dėshmojė pėr ekziztencėn e njėsimit Tėnde tė vetėm...

Dhe me sytė e tanė shohim se nė stinėn e pranverės duke ēuditur po shohim shpikimet e kafshėve dhe tė bimėve, ato me pajisjet e tyre tė ēuditshem me hijeshinė e tyre tė habitshem qė secili ėshte mė i mirė se shoēi dhe me rregullsinė e tyre, as njėri nuk ka qė nuk tė tregon Ty dhe mrekullitė e fuqisė sė Tėnde qė kafshėt dhe bimėt e kanė mbushur sipėrfaqen e rruzullit toksorė qė vezet, farėrat e spermėt janė formuar nga elemente tė njėjėta apo nga tė pėrngjajshem duke dallohen njėrė nga tjetrit mė njė hijeshi superiore dhe pa gabim krijojnė vepra syperiore, pra ky gjendja e tyre patjetėr dėshmon pėr ekzistencėn e Zotit tė vetėm dhe mjeshtėrit tė tyre tė Gjithėdijėshem dhe Fuqisė sė Tėnde tė pasosur, ato ashtu dėshmojnė qė; dėshmija e tyre ėshte mė i shėndritshem dhe mė fortė se drita qė dėshmon pėr dielli ...

Dhe ajri, uji, drita, zjari dhe dheu qė janė elemente pa fare vetėdije, ne a nuk duhet tė kujtohemi se kėto vepra pavetėdije si krijojnė vepra tė vetėdijėshem tė syperiore, fruta e prodhime tė ndryshme dhe tė bukur qė na sjellin nga thesarat tė fshehta, kėto duke dėshmuar a nuk tregojnė ekzistencėn dhe Njėsimin Tėnde tė vetėm...

O Zoti I Fuqiplotės! O I Gjithėdijėshmi I Gjithėngadhnjues! O Punėtori madh dhe Krijues! Siē bota me banorėt e tij tregon pėr ekzistencėn Tėnde tė patjetėr. Njėsojė, O Zot qė Je vetėm! Dhe O Bamirėsi Mėshirėplotė! Dhe O Shpėrblysi dhe Furnizues! Siē kėto Emra qė mbanin vulėn e Emrit tė Njėsimit Tėnde, edhe ajo vula mbanė njė vulė qė tregon Njėsimin dhe Fuqinė e Edukatės Tėnde , kėto nė sasinė e qeniejes shumė qartė tregojnė edhe dėshmojnė pėr njėsimin Tėndė tė pashoq...


Dhe siē fytyra e tokės qė ėshte njė ekspozitė e njė vend ushtrimi qė nė tė edukohen katėrqind mijė lloje tė ndryshme tė krijesave tė bimėve dhe tė kafshėve, ato qė Ti me njė rregullsi pėrsosur Eke pajisur me pajisje tė ndryshme argumentojnė se Je Edukatori madhėshtorė me Fuqinė e syperiore. Njė soj Ti qė gjithė kėtyre krijesave nga toka e thjeshtė ua jep rizkun e tyre dhe bash nė kohėn e duhur, ato veēa veēė tregojnė pėr Bujarinė dhe Plotėmėshirėshmerinė Tėnde, dhe secili duke u bindur qė nėnshtrohen urdhėrave tė Tua tregojnė pėr Mėshirėn Tėnde tė gjerė dhe pėr Sundimin Tėnde qė ajo e koncepton ēdo gjė...

Dhe nė fytyrėn e tokės qė shėndrohen dhe regulohen qervanėt e krijesave dhe me vdekjen e tyre qė vazhdimishtė shėndrohen dhe drejtimi dhe rregullimi i kafshėve dhe e bimėve jo ndryshe por oto bėhen vetėm me dijen syperiore dhe ato tregojnė dhe e vėrtetojnė diturinė Tėnde tė pamangėsi...

Dhe Njeriu qė nė kėtė botė tė shkurtėr qėndron njė koh tė shkurtėr dhe krijon detyra tė panumėrta, dhe ėshtė pajisur ashtu me shqisa shpirtrore qė gjoja nė tė do tė qėndrojėnė pėrjetsishtė dhe gjukimi i tij qė ėshtė pėrmbi qenieje tė botės, pra ky njeriu qė kėtu mbanė gjithė kėto vlerė dhe nė kėtė vendin e ushtrimit dhe nė kėtė vendin e ekspozites tė pėrkohshem qė pėr to bėhen kėto shpenzime dhe nė tė qė pasqyrohen tė gjithė Emrat e Zotit tė madhėruar dhe vetėm ai qė pėrballohet me urdhėrat e deklaruar tė ligjit tė All-llahut xh.sh. dhe gjithė kėto mirėsi qė i bėhen atij,me tė vėrtetė nuk ėshtė vetėm pėr kėtė jetė tė pėrkohshem qė kėtu tė jetoje me brenga e ngatrime e me fatkeqsira. Pra me tė vėrtetė kėtė njeriun nuk e ngopin, kėto shijet e pėrkohshem, dhe patjetėr kėto tregojnė dhe japin shenjė se pėr tė duhet me qenė njė vend e pėrjetshme qė ky njeri vetėm nė tė mund tė ngopet dhe nė tė do tė pėrballohet me mirėsi e lumturi pėrallore...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2012, 08:35   #4
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

Krijuesi i secilit send qė! Nė sipėrfaqen e botės ēdo send ėshte nė pronin dhe nė token Tėnde, drejtohen me Fuqinė, Vullnetin dhe Gjithėdijen Tėndė dhe kėto veprat e dukshem qė bėhen kėtu tregojnė se Drejtuesi i tyre ato aq me kujdesė me sprecizim dhe me pėrsosshmeri minimale qė i sjell dhe i regullon dhe ato veprimet qė bėhen nė secilin vendė dhe mė njė pėrngjashmėri e bashkim dhe me siguri nė kėtė mėnyrė ato Ti ke kompletuar, pra kėto komplet japin shenjė pėr njėsimin e Krijuesit tė Edukator tė tyre qė me gjendjen e tyre dhe me gjuhėn e mirėsive thėnin se: Krijuesi ynė ėshte i patėmeta dhe duke falenderuar shpallin Furnizuesin e tyre...

O Ti qė nuk dukesh nga arsye se ke dalur shumė nė sheshė! Dhe O Ti i patėmeta qė Madhėria e tepėr Ty tė ka fshehur! Unė nė sasinė e qenieve tė botės Ty tė lartėsojė dhe tė pastrojė nga gabime e tėmeta duke vėrtetuar se Ske ortak dhe tė falenderoj nė numrin e tyre qė nė sasinė e tyre duke bėrė shyqyrin Ty tė falenderojnė...

O Zoti i qiellit e i tokės! Unė me mėsimin e Kur’anit dhe me arsimin e Dėrguarit Fisnik (a.s.m.) e kuptova se: Siē kosmosi sė bashku me botėn qė dėshmojnė pėr ekzistencėn dhe njėsimin Tėnde, njėsojė edhe detrat lumenjet e ēezmet akoma mė qartė dėshmojnė pėr ekzistencėn Tėnde tė patjetėr...

Ja pra, detrat qė janė nė formėn e kazanėve dhe krorėve tė habitshem tė kėsaj botės, me ekzistencėn dhe me rregullsinė dhe me gjendjen e tyre tė dobishem tregojnė dhe lajmrojnė se nė tė nuk ka as njė pikė dhe as njė qenie qė tė mos tregojė Krijuesin e tyre...

Sepse nė zallin dhe nė ujin e thjeshtė tė detit mė njė formė shumė pėrsosur qė ua jipėt rizku i krijesave tė ēudidshem dhe tė pėrsosur, veēanėrishtė peshkėt qė me njėmilion vezė qė e hjeshojn detin,pra prej tyre as njėri nuk ėshtė qė: Me krijimin ,me detyrėn, drejtimin dhe yshqimin dhe edukimin e tij tė bukur tė mos dėshmoje Krijuesin dhe Furnizuesin e tij…

Dhe nėpėr detra qė janė xhevahirash dhe perlat e ēmuar me krijimin e tyre tėrheqse dhe tė bukur qė mbanin cilėsitė e dobishem as njėri i tyreve nuk ėshtė qė tė mos njohe dhe tė mos njohtoje Zotin e tij...

Ja, ato siē individualishtė qė nga njė nga njė qė dėshmojnė pėr Ty; njėsoj edhe krijimi i pėrgjithėshem i tyreve qė mbanin vulėn e njėsimit, me gjithė se krijimi i tyre ėshte njė sasi e madhe prap Eke krijuar shumė lehtė dhe njėrin mbrenda tjetrit, kėto shumė qartė dėshmojnė pėr njėsimin Tėnde tė Plotėfuqishem.

Sepse bota madhėshtorė megjithė detrat e okeanėt qė sillet pa i derdhur , pa e pushtuar botėn, ato pa i shpėrndarė Ti i mbanė nė ajėr dhe i sjellė pėrrethė diellit, Dhe nga zalli dhe dheu i thjeshtė Ke krijuar elemente dhe lloj-lloj krijesat, ato i rregullon i yshqen duke i plotėsuar edhe tjera nevojet e tyre dhe duke qenė e mundur bota tė bėhet plotė me kufoma, ato Ti i humbė filiqurat i pastron, tė gjithė kėto vepra nė sasinė e qenijeve pa dyshim duke dhėnė shenjė dėshmojnė se eksistenca e Jote ėshtė e doemosdoshem...

Pra kėto qė radhuam siē shumė qartė tregojnė pėr Mbretrinė Tėnde tė madhėrishem dhe pėr Fuqinė Tėnde tė gjerė qė ajo e koncepton ēdo gjė, njėsojė filloja nga yjet mėdhėshtorė qė janė nė qiell dhe sillen tė rregullt deri tek ushqimi i rregullt tė peshēive tė voxhli qė janė nė fundin e detrave janė argumentė qė Fuqija dhe mėshira Yte e gjerė arrin qė ti drejtoje dhe ti gjykoje dobitė e tyre, rregulli i tyre tregon se gjithėdija Yte tė apsoletshem i koncepton ēdo gjė...

Dhe nė kėtė bujtinėn Tėnde tė botės qė janė kėto liqena tė mėshirės pėr mysafirėt dhe pėr udhėtarėt e pėrkohshem janė anije pėr ti shėtitur dhe janė pėr dobinė e njerėzėve, pra dhe kėto japin shenjė dhe na tregojnė se: Personaliteti qė bėn gjithė kėto shpenzime plotė me dhurata tė detit pėr udhėtarėt qė pėr ta ika ndėrtuar kėtė bujtinėn dhe kėtu banojnė vetėm njė natė, dhe kjo patjetėr tregojnė se nė pronin e mbretrisė sė Tij tė pėrjetshėm, ashtu janė detrat e mėshirės qė,kėto tė kėtuhit vetėmse janė mustra tė vogla tė tyre...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-09-2012, 19:51   #5
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

Tani detrat qė kanė marur formėn e ēuditshem, rrethė detit dhe tek krijesat e detit qė gjykon rregulli i pėrsosur,shumė qartė tregojn se ; kėto vetėm me Fuqinė e me dijen Tėndė,duke nėnshtruar Ty mė njė pėrsosshmeri sillen nė pronin Tėnde,dhe me gjuhėn e gjendes sė tyre,duke thėnė All-llahu ėshtė mė i madhė sqarojnė Krijuesin e tyre tė patėmeta...

O Zot I Fuqishem, TŻ kodrat pėr anijen e botės si thesarė e ke mbushur dhe e ke bė shtylla ! Unė me arsimin e Dėrguarit fisnik dhe me mėsimin e Kur’anit famėlartė e kuptova se: Siē detrat me qeniet e tyre tė ēuditshem Ty tė njohin dhe tė njohtojn. Njėsojė bota pėr tė qėndruar qetė dhe pėr tė mbrojtur nga ndikimet tė termetit dhe nga revulicione tė mbrendshem tė stuhishem ato e mbrojnė botėn, bile nė njė anė e mbrojnė qė tė mos kapllojnė detrat, nė anėn tjetėr e pastron ajrin nga gazėt e pista dhe kryejnė edhe detyrėn arkatarllukut qė tė mbroje minierėt qė, pėr tė kanė nevojė krijesat e gjalla, pra kodrarat duke bėrė gjithė kėto shėrbime tregojnė se po tė njohin Ty dhe Tė njohtojnė edhe tė tjerave...

Ja gurėt e ndryshme qė janė nėpėr mal dhe disa pjesėt e tyre bėhet edhe ilaē pėr sėmundjet e gjallesave,veēanėrishtė kodrėt me miniera ua pėrballojnė shume nevojat e njerėzve qė shumė kanė nevojė pėr to,Ti e ke hijeshuar kodrėt me ta,kėto patjetėr tregojnė Krijuesin e tyre.Fushėt me lule e me fruta qė e ke hjeshuar, as njė katagori e bimive nuk ėshtė qė mund tia jipėsh rastisisė, sepse secili i tyreve qė ėshte krijuar pėr njė dobi dhe janė tė rregullt e logjikėshem e shumė tė bukura; veēanėrishtė prej minierėve qė janė krypa, limon tozi, stipėsi e sulfatoja duke ngjanin njėri me tjetrin prap shija e tyre shumė kundėrshton njėri me tjetrin, veēanėrishtė lloj-lloj bimė qė krijohen nga dheu i thjeshtė me lule me frute tė ndryshme tregojnė se ato ika krijuar Njė Mjeshtėr qė, Fuqinė, Gjithėdijen,Bujarinė Mėshirėn e ka tė apsolutshem dhe ekzistenca e Tij ėshtė e doemosdoshem; tėrėsia e tyreve qė tregon se ato vetėmse Zoti xh.sh. ėshtė qė ika krijuar shpejtė, shumė dhe lirė dhe secili prej tyre kanė dalur nga njė vend tė Vetėm dhe Mjeshtėri e tyreve ėshtė Njė...

Dhe nė sipėrfaqen e botės, nėpėr malra dhe mbrenda tyre qė janė krijasat, Ato Ti e ke krijuar nė njė ēastė, tė gjitha nė njė formė dhe njė punė e Jote duke mos penguar tjetrit, Ke krijuar shumė shpejtė dhe fare pa gabim, bile elemente tė tyreve duke qenė i ngatruar, Ti Ke shpikuar pa ngatrim; kjo duke dėshmuar pėr Edukatėn Tėnde tė madhėrishem tregon edhe pėr Fuqinė Tėnde tė madhėrishem qė pėr Ty as njė punė nuk ėshtė e rėndė... Si kėto qė radhitem, njėsoj edhe kodrat Ti eke shtruar me dru e me bimėt e rregulltė dhe mbrendėsinėt e tyre duke mbushur me miniera, ato duke i bėrė shėrbitorė Ke plotsuar nevojat e panumėrta tė gjithė gjallesave qė janė nė fytyrėn e tokės, deri se me to i shėron edhe sėmundjet e tyre tė ndryshme, i plotėson edhe dėshirėt e orekseve tė tyre, kėto tregojnė se mėshira dhe gjykimi Ytė ėshtė e gjerė dhe e apsolutshem, dhe nė mbrendėsinėn e shtresave tė dheut nėpėr vende tė fshehta, tė errėta dhe tė ngatruar Ti Ke krijuar ke formuar duke ditur duke parė pa i ngatruar sipas nevojeve tė tyre nga elemente tė ndryshme Ti duke bėrė gati ia ke dhėnė ndikimin e tyre, nga tyre yshqehen bimėt edhe drurėt, Kėto tregojnė se Dija e Jote i koncepton ēdo gjė, sepse jo vetėm yshqimet por edhe ilaēet e minierėt Ti eke bėrė gati, kėto a nuk tregojnė se ato nė kėtė mėnyrė ika sjellur vetėm Edukata Yte e plotėmėshirėshem dhe mė njė ekuilibrim ato ika rregulluar vetėm bamirėsia Yte e pashoq ...

O Zot Ti duke ditur nevojet e mysafirėve qė do tė udhėtojnė nė kėtė bujtinėn e botės, kodrėt Eke bėrė si thesarė, depo dhe magazin qė tė mbrojnė materjalin e nevojėshem qė do tė duhen nė ardhshmerinė,kėto japin shenjė dhe dėshmojnė se: Ti Je Bujar, Mikėpritės, Mėshirėplot I Gjithėdijėshem dhe I Fortė, Mjeshtėr dhe Edukatorė, mė tė vėrtetė dhe patjetėr pėr mysafirėt e Tu qė Ti i don shumė, patjetėr edhe nė botėn e pėrjetshem Ke pėrgaditur thesara qė nuk sosen asnjėherė . Detyrėn e kodrėve tė kėtuhit sigurishtė atje zavendėsojn yjet...

O Ti qė Je Imundshem pėr ēdo gjė! Mbrenda mallrave tė Tua nė pronin Tėndė janė lloj-lloj krijesa lloj-lloj depoja dhe me Fuqinė e me Gjithė dijen Tėnde Ti e ke shtyrė qė tė shėrbejnė ato. Ato me veprat e tyre Ty tė lartėsojnė dhe tė adhurojnė Ty...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 07:24   #6
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

O Krijuesi i Gjithėmėshėrshėm! O Zot I Mėshirėplotė! Unė me arsimin e Dėrguarit fisnik dhe me mėsimin e Kur’anit famlart e kuptova se; siē qielli, kozmosi, toka, deti dhe mali dhe krijesat qė janė rrethė tyre, tė gjitha po tė njohin dhe po tė njohtojnė Ty;njėsoj edhe tė gjithė bimėt e drurėt qė janė nė botė, me flete lule dhe frutat e tyre, shumė qartė po tė njohtojnė dhe po tė njohin, dhe tė gjithė drurėt e bimėt me lėvritjen e fleteve tė tyre tė tėrheqse tė hijeshėm dhe lulet naziqe qė po qeshin me jahonet e tyre tė fruteve, po na tregojnė cilisitė e Tua dhe Emrėt e bukura tė Krijuesit tė tyre, krijimi i tyre qė mbanė mjeshtėri dhe rregullim superiore, na njohtojnė Ty duke mos braktisur fare vend rastisisė. Ekuilibrimi, hjeshia,qindisje, bukuria dhe erėrat e kėndshme tė tyreve qė janė njėri mbrenda tjetrit, nėpėr to pasqyrohet edhe shija e frutave tė ndryshme, kėto siē individualishtė mė njė qartėsi tė madhe qė dėshmojnė pėr ekzistencėn e doemosdoshem tė Njė Mjeshtėrit Mėshirėplot dhe Bujar, njėsoj edhe qervani i tyreve komplet dėshmon pėr ekzistencen e doemosdoshem tė Njė Zotit, duke thėnė se me sjelljen dhe drejtimin Tėnde dhe me fonkcionet e Tua tė krijimit, Ti na Ke krijuar njėsojė, apo tė pėrngjajshem njėri me tjetrin, dhe jo vetėm ne, por pėrnjėherė Ke krijuar njėqindėmijė lloje tė ndrysjhme pa i ngatruar fare ...

Siē kėto qė i njehėm dėshmojnė Njėsimin dhe ekzistencėn Tėnde tė domosdoshme. Njėsoj: Edhe individet e panumėrta tė 400.000 llojit tė ushtrisė sė gjallesave qė janė pėrhapur nė fytyrėn e tokės qė e ke krijuar pa fare gabimi, dhe pa i ngatruar dhe mė njė lehtėsi tė madhe, bile si njė luleja tė vetėm E formon pranverėn madhėshtorė pėr gjallesat, atyreve me lehtėsi duke pėrballuar qindra mijė llojin e ushqimit dhe me lehtėsi atyre Ti ia sjellė. Pra kjo a nuk ėshtė argumenti forte pėr tė treguart se kėto ika krijuar vetėm Njė Fuqiploti qė fuqia e Tij e koncepton ēdo gjė qė janė nė tokė, kjo a nuk ėshtė shumė qartė se, si ushqimin e kafshėve ashtu edhe ushqimin e njerėzėve tė lloj-llojėshme Ti i pėrballon dhe i drejton, kėto duke bėrė mė njė formė syperiore, ēdo gjė Ti i sjell, dhe tė gjitha nėnshtrohen gjukimit Tėndė, deri se pjesėn mė tė vocėr tė secilit send pra edhe atomin mė tė vocėr Ti e drejton.

Kėto tregojnė se sundimi i gjykimit Tėndė ėshtė nė gjerisinė e paskanjshem qė arrinė Drurėve ,bimėve, fletėve,luleve,Fruteve, degėve dhe rėnjeve, sepse ėshtė qartė se kush eka bėrė kėto, Ai ka ditur edhe dobinė e tyre dhe duke parė ika bėrė ato. Argumentin e kėtyre fjalėve shumė qartė mund ta shihni nė kėto qė parashtrova mė pare, ku tė gjitha e zgjatin gishtėt e tyre qė ta vėrtatojnė Fuqinė dhe Njėsimin e All-llahut xh.sh.. Sepse ajo arrinė nė secilin send dhe nėpėr tė gjithė krijesa duket Bukurija Jote e pėrsosur dhe pėrsosshmeria e bukur tė qenijeje dhe mirisitė e panumėrta Ty tė lavdrojnė me gjuhėn e tyre tė panumėrta...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 08:33   #7
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

Dhe nė kėtė bujtinėn e pėrkohshem dhe nė njė koh tė shkurtėr dhe mė njė moshė tė pakėt qė janė kėto njerėz dhe kėto shpenzime dhe bamirėsitė e jashtzakonshem japin shenjė ndoshta dėshmojnė se Fuqiploti i Plotėmėshirshėm gjithė kėto mirisi qė i bėn mysafirėve, nuk ėshtė tjetėr vetėm se ato njerėzit e shtynė qė dashamirėsinė qė mbajnė ndaj krijesav ta kthejnė nga Ai dhe ta njohin dhe ta duajnė Atė, pėrndryshe kėnaqėsia e kėtuhit ėshte shumė pakė, pra dashamirėsia e krijesave qė tė mos kthehet nė armiqsi qė tė mos thuajnė se Hynija ēfare na bėni me mėshirėn qė na paraqiti: (Kėtu na shijoj e nuk na ngopi) mos dyshoni se: Mė tė vėrtetė e patjetėr krijesat e vetėdijėshem do ti ēojė nė njė botė tė pėrjetshme , nė njė atdhe tė paskanjėshme, atje qė ti kėnaqe nė arkėt e mėshirės sė pėrjetshme nė xhennete tė pėrjetshme, qė lumturia e atjehit pėrputhet me atė vendin e lumtur, qė ato mirėsie kėtu as syri ka pare as ke mundur ta mendosh i lumi Zot atje ka pėrgaditur kopshta plotė me fruta e me lule e gjelbėri... Ato tė kėtuhit janė vetėm mustra nga ato tė atjehit pėr ti tėrhiqur pikėpamjen e myshterinjėve...

Dhe siē Drurėt e bimėt dhe tė gjithė fletėt lulet e frutėt me gjuhėn e gjendjes sė qervaneve tė tyre qė Ty tė falenderojnė dhe Tė bėjnė tespih po edhe individet e tyre nga njė nga njė Ty tė falenderojnė dhe tė bėjnė tespih dhe tė pastrojnė nga tėmeta.

Veēanėrishtė frutet me mishin e tyre tė lloj-llojshme me mjeshtrinė e shijen tyre tė habitshem me farėrat e tyre krijuar jashtėzakonshem, qė pjatet e ushqimeve vendosin nė duartė e drurėve qė ti zgjaten nė duartė e gjallesave qė tua dėrgojnė mysafirėve, kėto shprehje e gjendjes sė tyre patjetėr del nė sheshė dhe ai qė ka mend, medoemos i dėgjon zėrat e falenderimeve tė tyre, pra tė gjithė ato janė nė pronin Tėnde dhe me Fuqinė e Gjithėdijen e Mėshirėn Tėnde dhe Ti e ke sjellur qė tė nėnshtrohe duke u bindur Ty...

O Zot qė je fshehur nga arsye qė Ke dalur shumė nė shesh! Dhe Je Mjeshtėri, Krijuesi Mėshirploti i Gjithėdijshėm qė Je mbuluar nga Madhėria e Jashtėzakonshem! Unė Ty tė falenderoj nė sasinė e fleteve, luleve, fruteve Dhe tė gjithė drurėt e bimėve dhe dėshmoj se nuk ke ortak dhe je large nga tėmetave dhe pėr tė krijuar ēdo send S’je i dobėt ...

O Krijuesi Fuqiplotė! O Drejtuesi I Gjithėdijėshem! O Edukatori Mėshirėplotė! Unė me arsimin e Dėrguarit fisnik dhe me mėsimin e Kur’anit e kuptova dhe besova se: Siē bimėt dhe drurėt po tė njohin Ty dhe po na njohtojnė Funkcionet e Tua tė lartė. Njėsojė edhe njerėzit e kafshėt qė mbanin shpirtė dhe janė njė pjesė e gjallesave, me trupin e tyre, me organėt e jashtėme dhe tė mbrenshme qė punojnė si orė dhe pėrpunohen me rregull minimale nė trupin e njeriut veglat dhe elemente qė janė vendosur e pajisur mė njė mjeshtri, ekspertizi dhe ekuilibrim tė jashtėzakonshme, pra kėto mrekullie aka mundėsi qė tė mos dėshmojnė ekzistencėn Tėnde tė domosdoshėm dhe funkcionet e Tua tė patjetėr.

Sepse gjithė kėto shqisa e pajisjet naziqe dhe punėra tė vetėdijshėm dhe kėto masa tė rregullta qė bėhen nė trupin e njeriut, patjetėr nuk janė vepra e fuqisė qore dhe e natyrės budallė apo rastisisė vagobante, ndėrsa njėqindėherė ėshtė e pamundur qė tė formohen ato nga vetvetiu, por neqoftėse do ta pranojmė se janė krijuar nga vetvetiu atėhere duhet tė pranojmė se secili atom sheh dhe e dine nevojat e formimit tė trupit, ndoshta duhet tė pranojmė se atomi edinė tė bėjė lidhje dhe kontakt me botėn!!! Atėhere atomi i vocėr duhet tė bėhet njėsoj si njė Hyjni qė ka fuqi dhe dije qė tė konceptoje ēdo gjė.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-09-2012, 19:56   #8
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

etėm atėhere krijimin mund ta braktisim atomit dhe tė thuajmė se ėshtė krijuar nga vetvetiu. Ndėrsa Njėsia e All-llahut qė sqaron Vehten nė ēdo pjesėn e vogėl tė njeriut siē kompletin e llojėve njėsopjė Ai duket edhe nė individet, sepse secili njeriu mbanė nga dy sy nga dy vesh e nga njė gojė, prap fytyra e as njėrit nuk ngjanė me tjetrin , pra kėto duke treguar dhe dėshmuar Shpiksin e tyre tė Vetėm ta pėrkujtojnė se vulla e Tij nuk imitohet. Secili send me kompletin e qervaneve tyre duke dėshmuar Njėsimin e Zotit xh.sh. prap dėshmojnė edhe me individet tė tyre...

Dhe siē si njė ushtri tė rregulltė qė qindra mijė llojė i qervanit tė njerėzėve dhe tė kafshėve nga mė i vogėl tek ajo mė i madhi duke qenė pajisur qė pėrhapen nėpėr tokė pėr tė ushtruar qė lėvizin e veprojnė mė njė bindje syperiore dhe ajo tregon se krijimin e tyre ka realizuar Njė Zot qė ėshtė i aftė ēdo gjė tė krijoje e pėrsosur dhe shumė lehtė e shpejtė, me gjithė se ka krijuar shumė dhe jo pa vlerė, prap krijimi i tyre tregon gradėn e Madhėrisė sė Tėndė.

Ja pra, mere nga lindja e deri perendim nga mikropi mė i vogėl e deri nė elefantėn nga miza e vogėl e deri tek shpendi madh qė nėpėr botė janė hapur kėto krijesa tė gjitha ushqehen nga mėshira e Jote e gjerė dhe secili si ushtari i bindshem krijon detyrėn e tij, nė fytyrėn e tokės nė secilin pranverė krijesat e ndryshme pėr tė krijuar detyrėn qė marin nė dorė pushkėn, qė tė zėjnė vendin e tyre qė janė ēmobilizuar nė stinėn e vjeshtės qė tė mos pakohen ushtarėt e ushtrisė sė All-llahut madhėruar ato ua plotsojnė, pra kėto shumė qartė tregojnė gykimin Tėnde qė ėshte nė gjerisinė e pa fundme.

Dhe shikoji kafshėt qė secili ėshtė njė fletė i vogėl i librit tė gjithėsisė ato Ke krijuar nga elemente tė ngatruar dhe Ke krijuar pa i ngatruar fare, edhe me kėtė duket se janė krijuar me gjithėdijen Tėnde, bile kur i krijon dhe fytyrat e tyre tė veēa veēė nuk i ngatron nuk gabon nuk haron, edhe me kėtė nė sasinė e tyre secili dėshmon se Gjithėdija e Krijuesit tė tyre i koncepton ēdo gjė. Njėsoj edhe kur ta marim nė dorė krijimin e tyure qė janė aq tė pėrsosura, tregojnė se Ti shumė eke dashur ato qė eke krijuar aq tė bukur, Shikoje krijimin e vogulosheve tė tyre, ashtu edhe ushqimi i vogulosheve ėshte qė ua plotson dėshirėt dhe veset e tyre tė naziqe, kėto janė shenjė qė Eke qėllimin qė ta shpallėsh edhe pėrsosshmerinė e Mjeshtėris Tėnde tė pa shoq...

O Mėshirėploti i Gjithėmėshirėshem! O Ti Besnik qė nuk i mohon premtimet! Unė me arsimin e Dėrguarit Tėndė dhe me udhėzimin e Kur’anit ekuptova se: Meqė nė kėtė gjithėsinė parapėlqehet jeta. Dhe cilisia kryesore e jetės ėshte shpirti. dhe mė i vlefshmi i krijesave qė janė me shpirtė ėshtė i vetėdijshmi dhe prej krijesave tė vetėdijėshem me i vlefshmi ėshte njeriu dhe tėrė universi ėshtė i gjallė dhe ėshte duke punuar pėr njeriun dhe tė tjera gjallesa janė dėrguar qė ti ndihmojnė dhe ti shėrbejnė njerėzėve dhe njerėzit nė krijimin e tyre ndaj Krijuesit mbajnė dėshirė serioze dhe Krijuesi njerėzit idon dhe tėrė shkaqet qė ika paraqitur nė univers i shtyrė qė tė duajnė atė dhe pikėsynimi i aftėsive dhe tė cilisive shpirtrore tė njeriut ėshtė jeta e pėrjetshme. dhe zemra e vetėdija e njeriut me tėrė fuqinė e tij edon jetėn e pėrjetshme dhe gjuha e tij me lutjet e panumėrta nga Krijuesi i tij ėshte duke lutur pėr jetėn e pėrjetshme. Pra metėvėrtetė dhe patjetėr All-llahu i dashur dhe njervzit qė edon shumė, pėrjetsishtė nuk don ti mbyse njerėzit qė janė krijuar pėr tė duhen dhe ata nuk don ti hidhėroje duke mos krijuar njė vendė tė pėrjetshem, sepse ajo ėshte njė shqetisim dhe armiqsi e pėrjetshme.

Ndėrsa All-llahu i madhėruar njerėzit i shtyrė tė punojnė kėtu me qėllim qė tė japin provimin dhe mė pas nė njė jetė tjetėr nė xhennet tė pėrjetojnė lumturinė pėrallore. Ja kėtu qė tėrė Emrat e bukura pasqyrohen tek njerėz, japin shenjė se kėto janė vetėm jahonet e Emrave tė Bukura. Kurse nė jetėn tjetėr njerėzit do tė bėhen pasqyre e Emrave tė Tua tė Bukur. Ja, dashamiri dhe besniki i pėrjetsisė do tė ishte e pėjetshme, kurse edhe pasqyra e vetėdijėshem tė Zotit tė pėrjetshėm duhet me qenė e pėrjetshme.

Ndėrsa ekziston edhe hadithi sahih (e vėrtetė) se shpirti i kafshėve do tė ishte e pėrjetshme si shembull shpendi dhe milingona e Profetit Sylejman(a.s) dhe deveja e Profetit Salih (a.s) dhe qeni i Ashabi qehfit, kėto si me shpirtė ashtu edhe me trup do tė jenė e pėrjetshme dhe me transmetime tė sakta tregohet se, nga njė individ i ēdo lloj i kafžėve atje Zoti xh.sh. do ti ngjalle, qė nganjėherė t’i shohim, kėtė e nevojėton edhe e vėrteta dhe mėshira e Edukatorit.

O Fuqiplotė pėrjetshėm! Nė pronin Tėndė tė gjithė ato qė janė gjallė dhe ato qė mbajnė shpirtė, edhe ato qė mbanin vetėdije qė tė pėrkulėn Ty ajo realizohet vetėm me Fuqinė, Drejtimin, Vullneti, Mėshirėn dhe me Gjithėdijen Tėndė, pėr tė krijojnė detyrat e tyre i pėrkulen urdhėrave tė Tua dhe disa jo me ngadhnjimin e njeriut, por nga mėshira Jote, ato janė dhėnė nė shėrbim njeriut, sepse njeriu ėshte krijuar i dobėt dhe i varfėr dhe nė kėtė univers, pėrveē disa njerėz secili me gjuhėn e gjendjes dhe e gjuhės sė tij Ty tė falenderon dhe dėshmon se nga tėmetave Je large dhe i lartė. Dhe secili krijesė dėshmon se Krijuesi dhe Adhuruesin e tij dhe All-llahu nuk ka ortak dhe falenderon pėr mirėsit tė Tua...

O Zot qė je fshhur tmerrshem Je nė sheshė! Dhe O All-llah i patėmeta qė Je fshehur nėn perden e Madhėrės! Unė nė sasinė e krijesave qė janė me shpirtė Ty tė SHEJ’ŻN HAJJIN ( O Ti qė secilin send e ke ngjallur nga uji)...

O Zoti i tė gjithė botrave! O Hyjnija e tė parėve dhe tė mbrapėve! Unė me arsimin e Dėrguarit Fisnik dhe me mėsimin e Kur’anit famlartė e kuptova dhe besova se: Siē qielli, kosmosi, toka, deti, druri, bimėt dhe individėt e tė gjithė kafshėve me pajisjet dhe atomėt e tyre Ty po tė dine po tė njohin dhe ekzistencėn e Njėsimin Tėnde duke lajmėruar dėshmojnė.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-09-2012, 07:51   #9
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

Njėsojė edhe pėrmbledhje e tyreve tė gjithė gjallesat, dhe pėrmbledhja e gjallesave, pra njeriu dhe pėrmbledhja e njerzėve profetet, njerėzit e shenjėt njerėzit e devotshem, disa me shikimin e zemrėve disa me dritėn e mendjeve, evlijatė me qeramete, Profetet pėr tė argumentuar Propfetsinė e tyre me strehimin Hyjnore kanė paraqitur mrekullie vėrtetojnė mė njė saktėsi tė forte sa njėqindė transmetime .

Ja pra nuk ka as njė vėrejtje qė u bėhet zemrave pėr tė gjetur Zotin, dhe nuk ka as njė hulumtues qė bėn pėr tė zbuluar Emrat e Tua tė Bukur dhe nuk ka as njė zemėr ndriēuar si Profet e Evlija qė me sytė e tyre shohin ekzistencėn Tėnde, dhe nuk ka as njė njeri i devotshem qė argumentisht nuk beson se patjetėr ėshtė Njė Krijues qė ka krijuar secilin sendė, pėrveē kėtyreve nuk ka as njė besimtar i forte qė ėshte me mendjen e shėndritshem qė tė mos argumentoje dhe tė mos dėshmoje Njėsimin dhe ekzistencėn Tėnde tė doemosdoshem dhe fonkcionet Tua tė shenjėta dhe tė larta...

Ja,Njėsimin Tėnde secili dėshmon,veēanėrishtė tė gjithė Evlijatė,njerėzit e devotshem dhe besimtarėt tė forte qė atyre ekan vėrtetuar lajmėt e Profetit fisnik (a.s.m.) duke thėnė se Muhammedi a.s.m. ėshte pėrmbledhje e Profeteve (a.s.) e Evlijave, e njerėzėve tė devotshem, edhe pėr njėsimin Tėnde argumentojnė edhe librėt Hyjnore veēanėrishtė pėrmbledhja e tyreve qė ėshte Kur’ani famlartė me ajetet e Tij vėrteton Njėsimin Tėnde, dhe as njė ēėshtja e besimit nuk ėshtė e mundur qė tė mos vėrtetoje Njėsimin Tėnde, duke argumentuar qė tė mos dėshmoje eksistencėn Tėnde tė doemosdoshem dhe Fonkcionet e Emrave tė Tua tė lart. Bile si kėto qė parashtruam ka edhe qindramijė lajmėtarėt tė vėrtetė, qė duke mbėshtetur nė mrekullitė dhe argumente tė sakta tė tyreve dėshmojnė ekzistencės dhe Njėsimit Tėndė.

Si argumentė mund tė parashtrojmė edhe Arshi Adhamin qė ėshte njė argumenti madh pėr ekzistencėn dhe njėsimin Tėnde qė ėshtė njė vend i pėrgjithėshem qė e koncepton dhe e drejton ēdo send, pėr Ty dėshmojnė edhe pjesėt e vogla tė fshehtėrave tė zemrės qė Ti, i dėgjon i dine i drejton edhe dėshirėt dhe lutjet e njerėzėve qė kalojnė nėpėr zemėr, edhe kėto tregojn dhe dėshmojnė pėr Fuqinė Tėnde qė Ai i koncepton ēdo gjė.

Ne a nuk jemi duke pare me sytė e tanė qė pėr njė momentė i krijon gjėrat e shumė llojshme dhe tė panumėrta, njė punė duke mos pengoje punėn Tėnde tė tjetėr, punėn mė tė madhe i krijon me lehtėsinė mė tė madhe si kur krijon mizėn mė tė vogėl, kėto si individualishtė ashtu edhe kompleti i tyre lajmėron dhe e vėrtetojnė Fuqėnė Tėnde tė mė tė madhe…

Dhe siē gjithėsinė, pėr krijesat me shpirtė dhe pėr njerėz qė Ke krijuar nė formėn e njė vilė i pėrsosur, dhe pėr xhinėt e njerėzit xhennetin dhe lumturinė e pėrjetshme pėr ti kėnaqur ato prap Ti Ke pėrgaditur. Bile duke mos harruar as njė krijesin mė tė vogėl me dhurata mė tė ēmuar i plotėson nevojet edhe dėshirėt e zemrave tė tyre tė dobėt, edhe me kėtė treguar mėshirėn Tėnde tė gjerė. Dhe mire nga atomit mė tė vogėl e deri tek planetet, tė gjithė llojėt e krijesave duke detyruar Eke shtyrė tė nėnshtrohen urdhėrave tė Tua, pra tė gjithė kėto qė radhuam me veprat e tyre tė mrekullueshme, duke treguar theksojnė mėshirėn dhe gjerisinė e gjukimit Tėnde tė pafundshem duke vėrtetuar se Je Njė dhe i Vetėm, bile panoramin e Kaderit pėr gjithėsinė, me tė gjithė atomėt qė Eke detyruar nė tė, Eke vizatuar si njė skicė i libėrit madhėshtorė, prap nė universin e madhe pėr ti zbatuar ato. Ndėrsa pėrmbajtjen, porogramin, dhe biografinė e drurėve Ke futur nė farėrat e tyre tė voxhli. kujtesėn e tyre qė mbanin vetėdije Ke krijuar e vogėl sa njė kokėr meli dhe atij ke dhėnė aftėsi qė tė mundet tė pėrmbaje bibliotekėn e madhe pa fare gabimi, kėto tregojn se Gjithėdija Yte e koncepton secilin send, bile jo vetėm kėto qė radhuam por nė secilit qenie Eke vendosur shumė mrekulli, derise nė njė fareja tė drurit frytorė Ke vendosurnė sasinė e frutave tė drurit tė tyre.

Nė secilin gjallesė nė sasinė e organeve ndoshta nė sasinė qelizave tė tyre pasojnė rezultate, ndėrsa gjuhėn e njeriut duke angazhuar me shumė detyrė atė nė sasinė e shijeve tė ushqimeve Eke pajisur me peshore nė madhsinė minimale. Kėto tregojnė se Lartėmadhria e gjithėdija Yte e shenjėtė dhe Emrat e Tua tė Bukur, siē nė kėtė botė qė si paralajmėrim sqarojnė mostėrat e Tyre duke thėnė se: Nė jetėn e paskajshem mė njė formė akoma mė shėndritshem do tė vazhdojnė mirėsitė e Tua, njerėzit qė nė kėtė jetė ikanė pare ato duke bėrė dashnorė i tyreve, duke u bindur besojnė se kėto mirėsitė e kėtuhit, sigurishtė nė jetėn e pėrjetshme mė njė formė mė tė bukur do ti gėzojmė ....

O Zot nė krye Propfeti ytė fisnik duke u mbėshtetur nė qindra mrekullie dhe argumenteve sakta dėshmon dhe Kur’ani Ytė famlartė, dhe me shpirtra tė shėndritshem qė janė Evlijatė, dhe njerėzit e devotshėm qė mbanin logjikė shėndritshem, unanimishtė dėshmojnė se Ti nuk i mohon ato premtimet qė duke pėrsėritur ua ke dhėnė sihariq muslimanėve u Ke premtuar, dhe nėpėr librat e Tua fortė Ke trembur ato qė kundėrshtuar ligjit, Mbretrisė dhe Edukatės Tėnde qė mbanin edhe Funkcionet: Fuqiplotė, Mėshirėplotė, I Madhėruar dhe E Bukur.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-09-2012, 16:30   #10
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

Ja tė gjithė personet fisnik qė i radhitėm deri tani duke bindur japin sihariqė dhe xhindėve dhe njerėzėve lajmėrojnė duke thėnė: Besimtarėt nė xhennet do tė kėnaqen me lumturinė prallore dhe ato qė Ty tė kanė kundėrshtuar dhe kanė rė nė devijim do tė vuajnė torturėn e ashpr tė xhehennemi...
O Fuqiploti Urtė! O I Gjithmėshirėshmi Mėshirėplotė! O Bujari Besnik qė nuk i mohon premtimet! O I Plotfuqishmi Madhėrishem dhe I Sunduesi Ngadhnjimtarė! Nuk ėshtė e mundur ti gėnjesh gjithė kėto Fonksionet e miqėt besnik, qė pėrpiqen tė tregojnė se po tė duajnė dhe t’i mohosh preptimet e Tij. Tani a ėshtė e mundur Ti duke refuzuar tė mos plotsosh kėrkeset dhe lutjet e njerėzėve tė devotshem qė kėrkojnė vazhdimishtė prej Hyjnisė Tėnde, qė ajo ėshtė nevoja mė e madhe, duke ringjallur pėr punėt e mire tė kėtuhit ato ti shpėrblish nė jetėn e pėrjetshme, pra nė xhennet, dhe ti dėnosh kundėrshtarėt e mosbesues.Ndėrsa drejtėsia e Jote e apsolutshem pėr njrerėzit dhe xhinnėt patjetėr duhet tė realizoje kėtė . Edhe Unė duke dėshmuar drejtėsinė dhe Mėshirėn Tėnde tė bukur themė se Je i lartė dhe njėmijėherė large nga zullumi dhe atyre veprave tė kėqija qė Ty tė shpifin mosbesimtarėt dhe ata qė kanė rė nė devijim qė thonė se nuk mund ti ringjallje.
Unė qė tė anullojė dhe tė refuzoj shpifjet e tyre, me tė gjithė atomėt qė kam nė trupė : (I patėmeta ėshtė Ai, Lartėsia e Tij ėshtė e madhe nga ajo qė thonė ata) Sepse Dėrguarėt e Tua besnik dhe kumtuesėt e drejtė duke besuar me njė bindje forte lajmėrojnė dhe japin sihariq dhe dėshmojnė pėr thesaret e Tua tė mėshirės,qė Ke premtuar mi dhėnė njerėzėve tė devotshem nė jetėn tjetėr. Ata thonin se,patjetėr aty akoma mė mire do tė pasqyrohen Emrat Tua tė Bukur. Ato duke besuar dhe dėshmojnė vetė, edhe neve na japin mėsim duke thėnė se: Eshtė e vėrtetė se: Dielli dhe shkėlqimi mė i madhė i Emrave tė Zotit do tė pasqyrohet nė mahsher,kur do tė tubohemi pas ringjalljes ...


O Zoti i Profeteve besnikėve! Tė gjithė ato me vullnetin e gjithėdijen dhe sjelljen Tėnde, Ti eke detyruar qė tė shėrbejnė nė pronin Tėnde,. Ato Ty tė lartėsojnė dhe falenderojnė dhe Ty duke bėrė tespih botėn kanė bė si njė sallė dhe universin si njė xhami e madhe.
O Zot dhe o Zoti i qiejve dhe e tokėve! Dhe O Krijuesi im dhe Krijuesi i ēdo sendi! Pėr nderė qė qiellin Eke mbushur me yje dhe botėn me gjithė ēka ka nė tė dhe pėr nderė tė gjithė krijesave dhe aneksat e tyre, qė me Fuqinė, Vullnetin, Mėshirėn dhe Gjithėdijen Tėnde ato Ke sjellur tė shėrbejnė Ty: Veset e mia silli tė mė shėrbejnė mua dhe plotėsomi dėshirėt e dobishem. O All-llah zemrėt e mendjet e njerėzėve pėr ti shėrbejnė Kur’anit dhe besimit silli qė tė nėnshtrohen Risale-i Nurit. Mua dhe vėllėzėrive mi na jep besim tė forte dhe pėrfundimin e mbarė. Siē, qė Hazreti Musaut a.s. Ke nėnshtruar detin, Hazreti Ibramit a.s. zjarin, Hazreti Davudit a.s. kodrėn dhe hekurin dhe Hazreti Muhammedit sav.,qė e ke sjellur ti nėnshtrohen dielli dhe hėna,edhe zemrat e mendjet pėr tu shėrbejnė Kur’anit silli qė ti shėrbejnė Risale-i Nurit. Mua dhe nxėnėsit e Risale-i Nurit ( dhe besimtarėt) mbrona nga dėmi i nefsit dhe shejtanit dhe nga tortura e varit dhe nga zjari i xhehennemit, sillna tė kėnaqemi nė xhennetyl Firdeusin. Aminė. Aminė. Aminė...Ajet............................Bakare 32.Junus 10 (Ti je i Pa tė meta,ne nuk kemi dije tjetėr pėrveē atė qė na mėsove Ti. Vėrtetė Ti je I Gjithėdijėshmi , I Urti)( Dhe lutja e fundit e tyre: Falenderimi i qoftė All-llahut, Zotit tė botrave.)
Kėtė mėsim qė kam marur nga Kur’ani dhe nga xhushenul-Kebiri qė ėshte njė lutje e Muhammed a.s.m. tek All-llhu e paraqes si nji lutje mendimesh. Ne qoftė se kam gabuar duke kėrkuar strehimin e Kur’anit dhe tė xhushnul-kebirit, All-llahut i lutem qė tė mi fale gabimet...
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-09-2012, 15:41   #11
ymer prizreni
V.I.P
 
Avatari i ymer prizreni
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Posts: 1,873
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 13
ymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentėymer prizreni ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: LUTJE nga Said Nursi

O ju shokėt e mi qė po i lexoni kėta shkrime!
Ta dini se unė jashta traditės, tė gjitha lutjet e zemrės, i nxora nga skuta e fshehtė dhe i shkrova, pėr shkak se kur vdekja tė ma shuajė gjuhėn, nė vend tė saj All-llahu xh.sh. tė mė pranojė lutjet e librit. Pendimet e gjuhės sė pėrkohshme, me moshėn e tyre tė shkurtėr nuk mund t’u bėjnė ballė mėkateve tė mia tė panumėrta. Meqenėse libri qėndron gjatė, dhe vazhdon jetėn mė tepėr se sa gjuha, unė preferova atė.

Para trembėdhjetė vjetėsh, kur nė pėrfundim tė stuhive shpirtėrore, tė qeshurit e Saidit tė “Vjetėr” u shndėrruan nė vajtimin e Saidit tė “ri” nė mėngjesin e pleqėrisė kur u zgjova nga gjumi i pakujdesshėm i saj, kėtė lutje e shkrova nė gjuhėn arabe: Kuptimi i njė pjese tė saj ėshtė i tillė:"O Edukatori im Mėshirėplotė! O Krijuesi im Bujar! Me keqdashjet e mia, m’u zhduk dhe m’u shua mosha dhe rinia. Si rezultat i rinisė dhe moshės time, mė kanė mbetur nė duar mėkatet qė mė shqetėsojnė.

Hidhėrimet qė mė poshtėrojnė dhe imagjinata qė mė nxjerr nga rruga, nėn kėtė barrė tė rėndė, me zemėr tė sėmurė dhe me fytyrė tė turpėruar, pak nga pak po i afrohem varrit. E kam parasysh se me njė shpejtėsi tė jashtėzakonshme, pa u shmangur as djathtas as majtas, nė njė formė tė padėshiruar, ashtu si tė dashurit dhe shokėt e mi qė kanė vdekur mė herėt, po afrohem tek dera e varrit. Kjo derė ėshtė porta e parė pas ndarjes nga shtėpia e pėrkohshme qė ndodhet nė rrugėn e pėrjetėsisė. Pra pėr jetėn e mėpasme, kjo ėshtė porta e parė. Me njė saktėsi tė padyshimtė, u binda se kjo botė pėr ata qė janė lidhur fort pas saj, ėshtė kalimtare, e pėrkohshme dhe vdes.

Shumė qartė m’u shfaq se pėr kėto qenie qė janė lidhur njėra pas tjetrės, grupe-grupe, barten dhe shkojnė drejt humbjes. Veēanėrisht pėr ata qė kėshtu si unė mbajnė nefsin e pakujdesshėm, kjo botė ėshtė e ashpėr. Tė jep njė shije dhe tė ndjekin prapa njėmijė hidhėrime. Pėr njė bistak rrush, mė vonė tė godet me njė mijė shuplaka.

O Edukatori im Mėshirėplotė! O Krijuesi im Bujar! Me sekretin e fjalės sė bukur qė thotė:
“Ēdo send qė do tė vijė ėshtė i afėrt....”;
Unė qė tani po e shoh se nė njė kohė shumė tė afėrt, do tė vesh qefinin, duke i hipur tabutit dhe shokėve u them lamtumirė e mirupafshim! Duke u kthyer pėr tė shkuar tek varri, tek Mėshira jote, me gjuhėn e gjendjes sė kufomės sime dhe me gjuhėn e shprehjes sė shpirtit tim, duke bėrtitur tė them: "Aman, o Zot! Aman, o Mennan! Shpėtomė nga marrėzitė e mėkateve tė mia!"

Me qefin nė kokė, arrita tek varri ku ėshtė shtrirė trupi im dhe duke shpresuar bėrtas dhe e kthej kokėn nga Mėshira jote: "Aman! Aman! O Hannan! O Mennan! Shpėtomė nga barrėt e mėkateve!"

Hyra nė varr, u mbėshtolla me qefin, shokėt ikėn dhe mė lanė vetėm. Po pres, po i lutem Mėshirės Tėnde dhe me sytė e mi po shoh se shpėtim dhe mbėshtetje pėrveē se tek Ty nuk ka! Nga shija e keqe e mėkateve tė mia, nga sjellja e keqe kundėrshtuese dhe nga ngushtėsia e varrit, me tėrė fuqinė time bėrtas dhe them: "Aman! Aman! O i Gjithmėshirshėm! O Hannan! O Mennan! O Dejjan! Shpėtomė nga shoqėria e keqe e mėkatarėve dhe ma zgjero vendin!

O Zot, unė vetėm tek Mėshira yte kėrkoj strehim. Mėshirė, e cila pėrfshin tė gjitha botėrat. Hz. Muhammedi (a.s.) ėshtė njė shkak, pėr tė arritur tek Mėshira jote. Unė prej Teje nuk ankohem, por tek Ti padis nefsin tim!

O Krijuesi im Bujar! O Edukatori Mėshirėplotė! Njė krijesa yte me emrin Said qė ėshtė robi dhe arti yt, ėshtė rebel, i dobėt, i pakujdesshėm, i paditur, i sėmurė, kundėrshtar, plak dhe nė udhė tė keqe. Ai ėshtė njė rob qė mė parė i ka ikur Zotit tė vet dhe pas dyzet vjetėve i penduar, kėrkon tė dorėzohet tek Ti. Po kėrkon tė mbėshtetet tek Mėshira yte. Ai po i pranon gabimet e panumėrta qė ka bėrė. Imagjinata atė e ka kredhur nė sėmundje tė ndryshme.

Tani tė pėrkulet Ty dhe po qe se e pranon, fale me Mėshirėn Tėnde tė Pėrsosur! Kjo veti ėshtė njė nga Cilėsitė e Tua tė Larta, sepse Ti je mė i Mėshirshmi nga Mėshiruesit. Po nuk pranove, veē derės Tėnde, tek cila derė tė shkoj?!...Pranoj se pėrveē Teje nuk ka Zot tjetėr qė tė shkoj tek Ai. Pėrveē Teje nuk ka tė adhuruar tė vėrtetė, qė tė mund tė shkohet tek Ai!...

“Nuk ka zot tjetėr pėrveē Teje. Ti je i pa shoq. Kjo ėshtė fjala e fundit nė kėtė botė, dhe fjala e parė nė botėn tjetėr. Nė varr do tė dėshmojmė se s’ka Zot tjetė pėrveē Teje dhe pėrsėri do tė dėshmojmė se Muhammedi (a.s.) ėshtė robi dhe i dėrguari Yt”.
__________________
Mendja (arsyeja) ėshtė guri mė i ēmuar i njeriut.Pra,njeriun e bėn njeri mendja dhe menēuria e tij.
ymer prizreni nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur