Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Gjuha shqipe > Gramatika

Gramatika Gramatika e Gjuhes Shqipe

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 07-01-2018, 23:16   #41
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Mire mire po ka e me mire

Perfundimi si ishte qejf apo qefe?
QEJF..sipas meje.
Qeif per mua ska kuptim
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:17   #42
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ne fakt ka shume fjale, qe ne perditshmeri njeriu nuk eshte i sigurte se cila eshte ne menyre korrekte ose qe edhe mediat medjaktike kane filluar ti perdorin te shtremberuara dhe ne fund te ve ne dileme eshte keshtu apo ne menyren tjeter.
Pikėrisht kėto mediat janė duke e vrarė keqas gjuhėn shqipe!
Mos tė flasim pėr rrjetet sociale FB, forume ... ku "tė gjithė bėhen gjuhėtarė " dhe njohės tė mirė tė kėtij lėmi!
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 07-01-2018 nė 23:19
🖤 (2)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:18   #43
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ne fakt ka shume fjale, qe ne perditshmeri njeriu nuk eshte i sigurte se cila eshte ne menyre korrekte ose qe edhe mediat medjaktike kane filluar ti perdorin te shtremberuara dhe ne fund te ve ne dileme eshte keshtu apo ne menyren tjeter.
Difekti ose mangesia ne gjuhen Shqipe,sipas meje qendron....qe duam te tregohemi modern.
🖤 (2)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:18   #44
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
QEJF..sipas meje.
Qeif per mua ska kuptim
Epo u murem vesht....rendesi ka qe mendimi eshte unison!
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
🖤 (1)
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:19   #45
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pikėrisht kėto mediat janė duke e vrarė keqas gjuhėn shqipe!
Mos tė flasim pėr rrjetet sociale FB, forume ... ku "tė gjithė bėhen gjuhėtarė " dhe njphės tė mirė tė kėtij lėmi!
Ke tak njelen qe eshte avokat....perfytyro restin.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:19   #46
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

E cuditshme z.profesor cfare shmangie po me beni....
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
🖤 (1)
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:22   #47
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Epo u murem vesht....rendesi ka qe mendimi eshte unison!
Okay,jemi ne unison!!!
PS: shume i bukur avatari....me PELQEN.
🖤 (1)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:23   #48
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
E cuditshme z.profesor cfare shmangie po me beni....
thuaje...

nėse e kishe pėr atė postimin mė lart, aty isha dhe do tė bėj njė pėrshkrim tė shkrutėr, se aty ke pėrzier shumė gjėra qė nuk puqen apo nuk mund tė merren si pėrgjasime me njėra - tjetrėn.
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:25   #49
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
thuaje...

nėse e kishe pėr atė postimin mė lart, aty isha dhe do tė bėj njė pėrshkrim tė shkrutėr, se aty ke pėrzier shumė gjėra qė nuk puqen apo nuk mund tė merren si pėrgjasime me njėra - tjetrėn.
Une solla disa fjale qe mbarojne me ė ne njejes dhe ne shumes nuk ndryshojne.

Kush ishin "shume gjera"?
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:36   #50
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Une solla disa fjale qe mbarojne me ė ne njejes dhe ne shumes nuk ndryshojne.

Kush ishin "shume gjera"?
Tani e shikova me vėmendje postimin tėnd.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
anė-t, bjeshkė-t, dallgė-t, degė-t, fletė-t,
gojė-t, gozhdė-t, gjurmė-t, gjymtyrė-t, jetė-t, kėmishė-t,
kofshė-t, lėpjetė-t, llėrė-t, mollė-t, pjesė-t, pjeshkė-t,
rrugė-t, strehė-t, shegė-t, udhė-t.
Tė lumtė Anathema. Kjo punė ėshtė pėr t'u admiruar. Ti ke sjellė kėtu disa emra tė gjinisė femėrore, tė cilėt shumėsin e pashquar e ruajnė si njėjėsin.
P.sh. njė anė, shumė anė, nga tė gjitha anėt
njė bjeshkė, dy bjeshkė, bjeshkėt e vendlindjes sime janė tė larta etj etj.
Shumėsi i emrave nė pėrgjithėsi, sidomos ai i gjinisė femėrore ėshtė shumė i ndėrlikuar.

Nėse jeni tė mendimit, njė ditė edhe mund ta sjell nė formė tė shkurtuar.

Respekt, Anathema.

P.S. Sikur po flet pak me nervozizėm. Mund t'i themi gjerat edhe butė. Fundja forum ėshtė ky. Nėse pyetem pėr diēka unė nuk guxoj tė flas em hamendje. Pra, pėrgjigja ime duhet tė jetė serioze dhe e saktė. Respekt.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 07-01-2018 nė 23:39
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-01-2018, 23:42   #51
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Tani e shikova me vėmendje postimin tėnd.Tė lumtė Anathema. Kjo punė ėshtė pėr t'u admiruar. Ti ke sjellė kėtu disa emra tė gjinisė femėrore, tė cilėt shumėsin e pashquar e ruajnė si njėjėsin.
P.sh. njė anė, shumė anė, nga tė gjitha anėt
njė bjeshkė, dy bjeshkė, bjeshkėt e vendlindjes sime janė tė larta etj etj.
Shumėsi i emrave nė pėrgjithėsi, sidomos ai i gjinisė femėrore ėshtė shumė i ndėrlikuar.

Nėse jeni tė mendimit, njė ditė edhe mund ta sjell nė formė tė shkurtuar.

Respekt, Anathema.

P.S. Sikur po flet pak me nervozizėm. Mund t'i themi gjerat edhe butė. Fundja forum ėshtė ky. Nėse pyetem pėr diēka unė nuk guxoj tė flas em hamendje. Pra, pėrgjigja ime duhet tė jetė serioze dhe e saktė. Respekt.
Nervoze jo, por kur me shmangin paarsye....behem cik piper

Megjithate une prape te Lėme kam mbetur, ti po thua se ndryshimi vjen nga gjinia? Hmmm
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
🖤 (1)
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 00:00   #52
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Nervoze jo, por kur me shmangin paarsye....behem cik piper

Megjithate une prape te Lėme kam mbetur, ti po thua se ndryshimi vjen nga gjinia? Hmmm
nj.pshq. lėmė ( njė lėmė, i,e njė lėme, njė lėme, njė lėmė, prej njė lėme )
nj. shq. lėmi ( lėmi, lėmit, lėmit, lėmin, lėmit )
shm.pshq. lėmenj ( disa lėmenj, i/e disa lėmenjve, disa lėmenjve, disa lėmenj, prej disa lėmenjve )
shm. shq. lėmenjtė ( lėmenjtė, lėmenjve, lėmenjve, lėmenjtė, lėmenjve )
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 08-01-2018 nė 00:27
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 09:00   #53
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
nj.pshq. lėmė ( njė lėmė, i,e njė lėme, njė lėme, njė lėmė, prej njė lėme )
nj. shq. lėmi ( lėmi, lėmit, lėmit, lėmin, lėmit )
shm.pshq. lėmenj ( disa lėmenj, i/e disa lėmenjve, disa lėmenjve, disa lėmenj, prej disa lėmenjve )
shm. shq. lėmenjtė ( lėmenjtė, lėmenjve, lėmenjve, lėmenjtė, lėmenjve )
Ok lakimi i rasave , por prapashtesa "nj" pse....bera ca kerkime edhe neper net , se meqe ka kaluar shume kohe qe kam mbaruar 8-vjecaren...por askund se gjeta.

Ose do me "detyrosh" te pyes ndonje mesues gjuhe shqipe lol

Se jam cik kokederre une
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 09:11   #54
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Ok lakimi i rasave , por prapashtesa "nj" pse....bera ca kerkime edhe neper net , se meqe ka kaluar shume kohe qe kam mbaruar 8-vjecaren...por askund se gjeta.

Ose do me "detyrosh" te pyes ndonje mesues gjuhe shqipe lol

Se jam cik kokederre une
Pikėrisht je nė adresė tė duhur!
Nėpėr "net" shpesh gjen gjera tė pasakta - tė thėna me hamendje nga njerėz joprofesionistė dhe ti i merr pėr tė sakta.

Tė thashė mė lart se shumėsi i emrave nė pėrgjithėsi paraqitet si shumė i ndėrlikuar.

Disa emra shumėsin e bėjnė edhe me "j" e "nj": kufi - kufij; pe - penj, hu - hunj; lumė - lumenj, kungull - kunguj, artikull - artikuj, lepur - lepuj etj etj.
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 08-01-2018 nė 09:24
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 09:41   #55
Anathema
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Vendndodhja: Ne humbetiren e kaosit
Posts: 1,534
Thanks: 180
Thanked 473 Times in 250 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 40
Anathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėmAnathema i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pikėrisht je nė adresė tė duhur!
Nėpėr "net" shpesh gjen gjera tė pasakta - tė thėna me hamendje nga njerėz joprofesionistė dhe ti i merr pėr tė sakta.

Tė thashė mė lart se shumėsi i emrave nė pėrgjithėsi paraqitet si shumė i ndėrlikuar.

Disa emra shumėsin e bėjnė edhe me "j" e "nj": kufi - kufij; pe - penj, hu - hunj; lumė - lumenj, kungull - kunguj, artikull - artikuj, lepur - lepuj etj etj.
Po por jo fjalet qe mbarojne me "e" ne fund , ato kane rregulla specifike qe nuk marrin prapashtesen "nje" dhe as "j"
Gramatika ( e ti duhet ta dish me mire se une ) ka rregulla shume strikte.

do pyes dhe sigurisht nese eshte si thua ti , padiskutim qe do e pranoj
__________________
Me shprehjen "mos u hiq se di, mos u hiq se ke" pershendes kete dynja boshe qe na rrethon!!!!
Anathema nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 10:22   #56
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,469
Thanks: 10,719
Thanked 5,801 Times in 2,758 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Anathema Shiko postimin
Po por jo fjalet qe mbarojne me "e" ne fund , ato kane rregulla specifike qe nuk marrin prapashtesen !! "nje" !!dhe as "j"
Gramatika ( e ti duhet ta dish me mire se une ) ka rregulla shume strikte.

do pyes dhe sigurisht nese eshte si thua ti , padiskutim qe do e pranoj
e paske ndryshuar pak.
me "e" e ke shembullin pe- peri - penj!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 11:59   #57
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,426
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

o ramush o karabush

karabush??
🖤 (2)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 12:02   #58
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,476
Thanks: 15,090
Thanked 9,023 Times in 6,087 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
o ramush o karabush

karabush??


Haj ta mush....

O me rime.....vazhdoje
🖤 (2)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 12:15   #59
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,426
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga systema Shiko postimin


haj ta mush....

O me rime.....vazhdoje
a e di zoti msus kuptimin?
🖤 (1)
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-01-2018, 12:18   #60
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,354
Thanks: 4,991
Thanked 3,165 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: ( Sė bashku ) Tė mėsojmė tė shkruajmė e tė flasim shqip

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
nj.pshq. lėmė ( njė lėmė, i,e njė lėme, njė lėme, njė lėmė, prej njė lėme )
nj. shq. lėmi ( lėmi, lėmit, lėmit, lėmin, lėmit )
shm.pshq. lėmenj ( disa lėmenj, i/e disa lėmenjve, disa lėmenjve, disa lėmenj, prej disa lėmenjve )
shm. shq. lėmenjtė ( lėmenjtė, lėmenjve, lėmenjve, lėmenjtė, lėmenjve )
Adem, besoj qe i ke ndegjuar te vjetrit qe kur ishte koha e korrje-fshirjeve (kjo me kete te rejen) ata thonin koha/vakti i/e "lomave". Pra, Lėm/ė apo Lomė, mvaresisht nga mynyra e te folurit sipas rrethit, treves apo regjionit. Rrjedhimisht (por edhe logjikisht mendoj une) del se kjo fjale/emer na del te jet kshtu:

nj. e pshq. = Lėm/ė apo Lomė, ndersa e shq.= Lėmi/a apo Loma

Ne shumes, e pshq. = Lėme apo Loma (disa Lėme/Loma pra),
ndersa e shq. = Lėma/et apo Lomat

Apo jo?

Se paku kjo, si me kujtohet mua shume mire, sipas vendit, treves sime. ..
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
🖤 (1)
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur