Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Temė e mbyllur
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 19-02-2019, 20:35   #21
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
tumanja u firmos reformat n'shtremsi dhe i zhgarravit ne burg nji m'nji. t'presin ato sa t'dalin nga burgu me rras tumanen n'burg prap? jo ore. qenke i qut ti.

shum i famshem ka qen ai i partis ekologjike. por nuk me kujtohet jo. t'a thot akrepi. a ledio.
me mire se ti digjnin. Ne burg ne Shqiperi te fusin vetem po s‘pagove dritat, se per gjitha veprat tjera shpallesh akuzafree

Nuk me kujtohet mua, me ate ekologjistin, vetem po te jete Lali Eri nga partia e pleherave
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 20:36   #22
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,647
Thanks: 1,252
Thanked 2,047 Times in 1,172 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
tumanja u firmos reformat n'shtremsi dhe i zhgarravit ne burg nji m'nji. t'presin ato sa t'dalin nga burgu me rras tumanen n'burg prap? jo ore. qenke i qut ti.

shum i famshem ka qen ai i partis ekologjike. por nuk me kujtohet jo. t'a thot akrepi. a ledio.
Kush, ai tullaci..... edhe mua s'mė kujtohet emri.... si na fshati i Likes dukej dhe ai
edlin nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 20:53   #23
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,115
Thanks: 1,431
Thanked 2,034 Times in 1,062 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 140
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Thėnia ėshtė "hiqja Lenės vėrja Prenės"
Ē'ėshtė kjo vėrja Prengės? Prenga ėshtė burrė mor tu shoftė me mavri.
I paska shpėtuar Dragues ky shkrim
Mano nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 20:58   #24
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,942
Thanks: 0
Thanked 993 Times in 864 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
me mire se ti digjnin. Ne burg ne Shqiperi te fusin vetem po s‘pagove dritat, se per gjitha veprat tjera shpallesh akuzafree

Nuk me kujtohet mua, me ate ekologjistin, vetem po te jete Lali Eri nga partia e pleherave
ato te dritave 2-3 jave ne dolen. kto t'hijeve prit se gjejn prokuror me u mor leket. ka me i kap trumpi gjith kto t'korruptumit me u dhon pun n'amerik.

Lali Eri s'i kishte ngju fiqt kur ai shkrimtari i famshem, po shum i famshem qe nuk m'kujtohet, bonte koalicion me partine komuniste.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 20:59   #25
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

njeri paska thene, qe Rama i ka hipur peles mbrapsht edhe ate se ēfare mund te jete nje qashtu style nuk po mund as ta zhgarravis si parafytyrim.

Kryeministėr i ri, Ngjela: Tė paktėn 10 socialistė janė mbi nivelin e mėsuesit tė vizatimit

GAZETAEXPRESS E martė, 19 Shkurt 2019 22:45 Avokati, Spartak Ngjela, sheh si tė vetmen mundėsi pėr zgjidhjen e krizės politike dorėheqjen e Ramės si Kryeministėr dhe zėvendėsimin e tij me njė tjetėr socialist.
I ftuar nė Ora News, Ngjela thotė se ky veprim do tė qetėsonte dhe opozitėn.

Sipas Ngjelės, Rama i ka hipur kalit mbrapsht.

Ngjela: Votat i ka marrė partia, jo ai. Sa herė ka krizė tėrhiqet Kryeministri dhe del njė Kryeministėr i ri.Nuk them qė tė bjerė mazhoranca, ēe gjen kėtė tė rrijė Ministėr i Jashtėm? Pasi vė njė Kryeministėr bie kriza. Ēfarė do tė thotė Berisha me ata tė vetėt, asgjė. Pse nuk e bėn? Nuk e bėn se do destabilizim dhe ky.

Qė kur e thashė unė nė media doli PD dhe tha tė tėrhiqet Rama se ne jemi dakord. Domethėnė ti japė mundėsi Ramės, se do Ramėn, tu thotė atyre tė vetėve se unė nuk mund tė iki se kėtė e kėrkon PD. Kėta lapaculė tė vegjėl do tė na mėsojnė ne politikėn, politika ėshtė shkollė. Pėr tė rrėzuar Edi Ramėn kanė dhjetė ata (socialistėt).Asnjė nga ata nuk ėshtė nė nivelin e mėsuesit tė vizatimit, ėshtė mbi kėtė nivel, 10 minimumi. Nuk mund tė ketė qeveri tranzitore se ata e thanė tė ikė Rama. Kjo situatė ka kėtė zgjidhje qė tė ndalojnė kėta thyerjet dhe shqetėsojnė opinionin publik dhe tregun. Do ikė ai tė bėhet Ministėr apo kryetar Kuvendi dhe merr fund historia.

Ky ėshtė njė Kryeministėr qė vesh brekushe dhe shkon nė Stamboll. E kupton ku ėshtė ky? E kam thėnė dhe nė Kosovė, Batonit qė e ka mik. Ja thashė qė ta ndihmoj atė se i ka hipur kalit mbrapsht. Duhet ta durojė edhe nėse i vjen padia penale.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 20:59   #26
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,942
Thanks: 0
Thanked 993 Times in 864 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Kush, ai tullaci..... edhe mua s'mė kujtohet emri.... si na fshati i Likes dukej dhe ai
ai ishte tropojan. prandej ua njihte kalin.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:00   #27
derjansi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Nov 2011
Posts: 5,405
Thanks: 145
Thanked 743 Times in 580 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 145
derjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėmderjansi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Jeni mledh ni tuf pleqsh ktu e nuk mani men emrin e Namik Hotit. Turp tu vi lol
__________________
VeteVendosje
derjansi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:04   #28
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,942
Thanks: 0
Thanked 993 Times in 864 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
njeri paska thene, qe Rama i ka hipur peles mbrapsht edhe ate se ēfare mund te jete nje qashtu style nuk po mund as ta zhgarravis si parafytyrim.
taku o gjeloz se nuk ia var mo njeri. kac myftarajt ia var arian cani t'pakten.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:06   #29
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,942
Thanks: 0
Thanked 993 Times in 864 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Jeni mledh ni tuf pleqsh ktu e nuk mani men emrin e Namik Hotit. Turp tu vi lol
turp o me vjedh, jo mos me majt men emra.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:08   #30
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,629 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

U djegshin vete te gjithe ishallah, uh i djegte zjermi i xhehenemit te gjithe Zot jarebi!
Varr e vatan mos gjetshin kurre, Zot i modh!
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:11   #31
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,589
Thanks: 14,586
Thanked 12,534 Times in 7,852 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga derjansi Shiko postimin
Jeni mledh ni tuf pleqsh ktu e nuk mani men emrin e Namik Hotit. Turp tu vi lol
Namik Vehbi Fadile Hoti.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:12   #32
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Ky ėshtė njė Kryeministėr qė vesh brekushe
Duhet thene bereqaves dhe aq, se po ja tha truri i heq edhe ato ai.
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:16   #33
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,332
Thanks: 8,127
Thanked 6,187 Times in 2,629 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Namik Vehbi Fadile Hoti.
i bukur sfondi

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:24   #34
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 6,942
Thanks: 0
Thanked 993 Times in 864 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 58
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
i bukur sfondi

namiku ia kalonte dhe donit te kishotajve per njohuri kalorsiake. gjynof qe s'e lan me i hyp t'pakten iher as gamorit.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 19-02-2019, 21:26   #35
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,330
Thanks: 3,997
Thanked 4,354 Times in 2,932 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Duhet thene bereqaves dhe aq, se po ja tha truri i heq edhe ato ai.
I heq ai edhe ato, sa mendje qe ka jo, po te provoj, po nuk i leshuan kaluan ti hip mbrapsht shalgjatit e ti nxjerrin brekushet te koka
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
🖤 (1)
Pirati nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 20-02-2019, 08:44   #36
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,136
Thanks: 6,536
Thanked 3,103 Times in 1,275 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Deutsche Welle: Opozita s'ja doli mbanė tė rrėzojė Ramėn! Djegia, skenar 'ēadre' pėr tjetėr pazar?!Opozita nė Shqipėri kėrkoi tė hėnėn (18.02.2019) largimin e kryeministrit Edi Rama dhe zgjedhje tė parakohshme parlamentare. Kėrkesa erdhi menjėherė pas vendimit tė saj pėr tė djegur mandatet parlamentare, tė propozuar nga lideri i Partisė Demkokratike (PD, Lulzim Basha dhe mbėshtetur nga partitė e tjera opozitare. Ajo publikohet pas protestėn masive tė 16 shkurtit kur opozita nuk ia doli mbanė tė largojė kryeministrin Rama dhe tė rrėzojė qeverinė e tij. Lideri i PD, Lulzim Basha, i cilėsoi Parlamentin aktual si "tė dalė me votat e krimit dhe mafias nė zgjedhjet e manipuluara tė 25 qershorit 2017" dhe vendimin e dorėzimit tė mandateve parlamentare tė opozitės nė kėtė parlament nė funksion "tė zgjidhjes politike tė ofruar nga opozita pėr njė qeveri tranzitore, tė gatshme pėr tė ndėrmarrė tė gjitha hapat e nevojshėm, qė do tė garantojnė zgjedhje tė lira dhe tė ndershme dhe zhbllokimin e procesit tė integrimit europian tė Shqipėrisė, hapjes sė negociatave me Bashkimin Europian, pėrmes zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme tė parakohshme parlamentare".

Komisioni Europian - djegia e mandateve, kundėrproduktive


Zėdhėnėsja e Pėrfaqėsueses sė Lart tė BE pėr Politikė tė Jashtme Maja Kocijanēiē i cilėsoi heqjen dorė nga mandati i deputetit nga ana e PD dhe partive tė tjera opozitare si „ kundėrproduktive dhe qė shkon kundėr pėrpjekjeve tė Shqipėrisė pėr zbatimin e reformave tė kėrkuara nga BE". Parlamenti ėshtė baza e ēdo demokracie europiane, ėshtė vendi ku debatet pėr reformat dhe zhvillimet pėrkatėse duhet tė diskutohen dhe jo tė bojkotohen. Presim qė qeveria dhe opozita tė angazhohen nė diskutime konstruktive me qėllim tejkalimin e situatės aktuale politike", theksoi Maja Kocijanēiē, tė hėnėn, nė njė deklaratė pėr Agjesinė Telegrafike Shqiptare.

A ėshtė vendimi i opozitės "njė ҫadėr nė formė bojkoti"?

Por situata politike ėshtė shumė e rėnduar pėr tė realizuar shpejt pritshmėritė e Komisionit Evropian per dialog qeveri-opozitė. Vendimi i opozitės ėshtė i paprecedentė nė historinė e demokracisė post-komuniste nė Shqipėri dhe qė flet sesa e pakonsoliduar shfaqet ajo. Maxhoranca u shfaq tė hėnėn e pashqetėsuar nga vendimi i opozitės pėr tė dorėzuar mandatet aktuale parlamentare. Kryeministri Rama nė mbledhjen e grupit parlamentar tė PS kėrkoi "fokusimin nė pėrgatitjen e zgjedhjeve lokale" tė parashikuara pėr t'u zhvilluar pas 4 muajsh, nė qershor. Ai e cilėsoi vendimin e opozitės "blof", njė ēadėr nė forme bojkoti para zgjedhjeve te qershorit" duke risjellė nė kujtesė precedentin e opozitės nė zgjedhjet parlamentare tė qershorit 2017, kur pas protestės 3 mujore tė opozitės nė ҫadrėn e ngritur pėrballė kryeministrisė, pėr tė kėrkuar garantimin e zgjedhjeve tė lira dhe tė ndershme, PD u fut nė zgjedhje nė minutėn e fundit, pas marrveshjes Rama-Basha dhe marrjes sė posteve qeveritare nė qeverinė e drejtuar po nga Rama, si njė formulė e dakortėsuar e kontributit tė opozitės pėr tė garantuar qė zgjedhjet parlamentare tė qershorit 2017 tė ishin tė lira dhe tė ndershme. Analistėt e pavarur nė Tiranė, nisur nga precedenti i marrveshjes Rama-Basha, qė futi PD nė zgjedhjet e 2017, ngrenė pikėpyetje nėse pas vendimit tė heqjes dorė nga mandatet parlamentare fshihet pėrsėri njė "pazar".

Cilėt janė skenarėt e mundshėm pas vendimit tė opozitės?

Tė dorėzosh mandatin e deputetit nuk ėshtė e thjeshtė nga pikpamja proceduriale. Burime zyrtare nga Komisioni Qėndror i Zgjedhjeve (KQZ) thanė pėr DW se kjo bėhet nė kėtė komision nė mėnyrė individuale dhe jo „en block" nė bazė tė Kodit Zgjedhor. Pas procedurės sė dorėzimit tė mandatit KQZ shikon zėvendėsimin e deputetėve qė lanė mandatin me kandidatėt qė nuk fituan nė zgjedhjet parlamentare tė qershorit 2017. Lista e PD rezulton tė jetė mė 194 kandidatė, nga tė cilėt fituan vetėm 43, qė do tė thotė se ka 151 kandidatė qė mund tė zėvendėsojnė 43 tė ikurit potencialė. Kodi Zgjedhor parashikon qė nėse asnjė prej tyre nuk pranon mandatin duke iu bindur vendimit tė PD, atėhere 43 deputetėt opozitarė zėvendėsohen me kandidatė nga lista e PS. Por ky skenar nxjerr problem cilėsinė e qeverisjes, qė ulet ndjeshėm nė njė parlament ku opozita ose nuk pėrfaqėsohet ose pėrfaqėsohet fare dobėt. /DW
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-02-2019, 11:03   #37
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 9,807
Thanks: 29
Thanked 88 Times in 76 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 21
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohenGarda i heq truprojat Sali Berishės

21 shkurt 12:43

Ish-kryeministri Sali Berisha sot do tė jetė nė protestė si qytetar i thjeshtė, pa mbrojtjen e Gardės sė Republikės.

Sipas “Ora Neės”, pas protestės sė 16 shkurtit dhe djegies sė mandatit tė deputetit, Garda e Republikės ka vendosur t’i tėrheqė oficerėt pėr mbrojtjen fizike qė gėzonte Berisha prej vitesh pėr shkak tė postit.

Nga ana e saj Garda pretendon se Berishės i ka pėrfunduar afati pėr mbrojtjen.

I pyetur nga gazetarėt, Berisha ka pohuar se kjo ėshtė njė hakmarrje e Edi Ramės, por ai ėshtė mė i fortė dhe mė i sigurt se kurrė mes qytetarėve.

“Ndihem mė i fortė dhe mė i motivuar se kurrė. Njė gjest frikacak dhe hakmarrės i Edi Ramės por unė jam mes qytetarėve mė i fortė se kudo tjetėr. Do tė vazhdoj ēdo minutė, ēdo orė, ēdo javė, ēdo muaj betejėn deri nė ēmontimin e narkoshtetit nė Shqipėri derisa shqiptarėt tė votojnė tė lirė siē u takojnė”, ka thėnė Sali Berisha.
Llapi nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-02-2019, 11:14   #38
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,638
Thanks: 23
Thanked 2,555 Times in 1,584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Ore ja i dogjen po tani cfare do te behet?
Te qe se qeveria bjen po te djegi mandatet Opozita athere kot qe votojn populli,
Kta sahanelepires kta gjakpirsa na pine gjakun gjithe jetes si majtas si djathtas !!!
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-02-2019, 11:30   #39
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,757
Thanks: 3,327
Thanked 2,655 Times in 1,794 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Po sikur Ramizit t'ja kishte thėnė mėndja dhe Saliun ta ēonte te PS dhe Nanon te PD?
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė  
i vjetėr 21-02-2019, 11:38   #40
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,757
Thanks: 833
Thanked 1,585 Times in 920 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: PD djeg mandatet, deputetėt e LSI i bashkohen

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Ore ja i dogjen po tani cfare do te behet?
Te qe se qeveria bjen po te djegi mandatet Opozita athere kot qe votojn populli,
Kta sahanelepires kta gjakpirsa na pine gjakun gjithe jetes si majtas si djathtas !!!
Ky eshte skenar destabilizimi.
Ambasada Amerikane nga ana tjeter thote zgjedhje te parakoshme nuk mund t'kete pa formimin e SPAK-ut. Te formohet gjygjsori njehere me reformen e vettingut , pastaj beni zgjedhje te parakoshme sa te doni.

Dmth lepri fle tjeter kund , keq qeverisja eshte nje nga arsyet , por arsyja e vertete ndoshta lidhet me formimin e sistemit gjygjesor.

Pastaj kur flitet ne emer te popullit nga te njejtet plehra e surreter eshte .....me gjeni nje kosh se m'vje per t'vjell
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė  
Temė e mbyllur

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur