Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve

Historia e Shqiptarėve Historia kombėtare shqiptare dhe ajo botėrore ndėr shekuj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-05-2019, 07:45   #321
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,936
Thanks: 5,941
Thanked 2,821 Times in 1,158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

SHQIPTARI

Me fustanellėn e bardhė borė, gunėn supeve, brezin e ngjeshur me armė e duhan, karajfilen gati pėr zjarr nė dorė, jataganin dorezėargjend, flokėlėshuar dhe me mustaqe tė harlisura burrėrore, Ai, shqiptari, ishte pamja mė e veēantė qė tė hasnin sytė mes gjithė popujve tė Lindjes e tė Turqisė Evropiane. Nuk mbeti piktor i 1800, qė udhėtoi nė Ballkan, qė tė mos joshej nga pamja e shqiptarit. Ai nuk i pėrkiste Lindjes. Nuk i pėrkiste as Perėndimit. Ishte pertej tyre. Ishte njė “dinosaur” i epokave tė humbura. I mbijetuari i vetėm i popujve mė tė lashtė. Mė i lashti dhe mė tragjiku nė fatin e tij. Fisnikėria e tij qėndronte thjesht te rezistenca ndaj kohės. Koha kalonte dhe shqiptari kish qenė aty. Pėrjetė...

______________
Piktura
Description:
COUNT AMADEO PREZIOSI (1816-1882)
A STUDY OF AN ALBANIAN OR BALKAN SOLDIER
watercolour & pencil 25.0 x 19.0cm / 103/4 x 71/2in unframed

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2019, 11:47   #322
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,845
Thanks: 2,737
Thanked 2,233 Times in 1,491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

.......................
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-05-2019, 21:01   #323
Kastrioti1443
V.I.P
 
Avatari i Kastrioti1443
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 2,049
Thanks: 219
Thanked 343 Times in 263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 17
Kastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarėKastrioti1443 ka shumė pėr tė qenė krenarė
Re: Pėrgjigje e: Fustanella

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mandi Shiko postimin
SHQIPTARI

Me fustanellėn e bardhė borė, gunėn supeve, brezin e ngjeshur me armė e duhan, karajfilen gati pėr zjarr nė dorė, jataganin dorezėargjend, flokėlėshuar dhe me mustaqe tė harlisura burrėrore, Ai, shqiptari, ishte pamja mė e veēantė qė tė hasnin sytė mes gjithė popujve tė Lindjes e tė Turqisė Evropiane. Nuk mbeti piktor i 1800, qė udhėtoi nė Ballkan, qė tė mos joshej nga pamja e shqiptarit. Ai nuk i pėrkiste Lindjes. Nuk i pėrkiste as Perėndimit. Ishte pertej tyre. Ishte njė “dinosaur” i epokave tė humbura. I mbijetuari i vetėm i popujve mė tė lashtė. Mė i lashti dhe mė tragjiku nė fatin e tij. Fisnikėria e tij qėndronte thjesht te rezistenca ndaj kohės. Koha kalonte dhe shqiptari kish qenė aty. Pėrjetė...

______________
Piktura
Description:
COUNT AMADEO PREZIOSI (1816-1882)
A STUDY OF AN ALBANIAN OR BALKAN SOLDIER
watercolour & pencil 25.0 x 19.0cm / 103/4 x 71/2in unframed

Ishte koha para dhe pas Pashalleqeve Shqiptare kur reputacioni i shqiptarit si luftetar ishte ne kulmin e vet dhe shqiptaret ishin de facto sundues te Ballkanit si ne kohe te Romes dhe Justinianit...

Pershkrim pakes tragjik dhe romantik por shume i bukur.

Me krijon pak dritherime si pershkrim , por edhe me vret sepse jemi duke vdek si komb dhe nuk kemi me lidhje me keta burra legjendar...

Autori i piktures e ka bere kete pershkrim?
Kastrioti1443 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-05-2019, 16:23   #324
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,936
Thanks: 5,941
Thanked 2,821 Times in 1,158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Fustanella

MILOSAO
Kėnga XXX
(SKUTARI apo SKUTARA E VUNOIT / HIMARES)

Fryjti era e maleve
dhe rrėzoi hien e lisit.
Gjaku im te Lumi i Vodhit.
Hapeni shatoren, o ushtarė,
qė tė shoh Shkodrėn edhe time motėr
te dritareja kundruall.
Atje nuk do zgjohem mė
luleve qė i tund era
si suvalė e pasosur.
Mblidhen shokėt mbrėmanet
nė katund, nė vatėrėt.
I lashėsi ėndėrrėz.

Mbaroi Milosaoja

_____
Jeronim De Rada
"Kėngėt e Milosaos".

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-06-2019, 09:16   #325
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 6,936
Thanks: 5,941
Thanked 2,821 Times in 1,158 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Re: Fustanella

SHQIPTARI
LUTJE NĖ SHKRETĖTIRĖ

Kjo pikturė mund tė jetė njė nga mė madhėshtoret qė Jean-Leon Gerome ka bėrė pėr shqiptarėt, pasi mbėrthen nė vete mishėrimin e tė gjithė tė kundėrtave qė pėrbėjnė arketipin e luftėtarit shqiptar. Njė oficer shqiptar i Mehmet Ali Pashės, “arnauti tipik” i Egjiptit, luftėtar me pagesė, lutet i vetėm nė mes tė shkretėtirės. Nė sfond karvani dhe miqtė e tij tė armėve, shqiptarėt e tjerė. Me gjasa ata janė trupa qė shoqėron e siguron karvanin. Njė lutje me brezin e mbushur plot me armė; njė lutje nga njė shqiptar qė nuk e ndėrroi kurrė veshjen e tij, fustanellėn, as kur ishte nė shėrbim tė perandorisė turke si mercenar, si trupė e parregullt; njė lutje nga njė njeri qė jetėn e bukėn e gojės e fiton me tehun e shpatės; njė lutje nga njė mysliman qė pas pak mund tė pijė njė gotė raki me shokėt e tij kur tė ulen nė oaz pėr tė hapur shaminė e bukės, kripės e, zemrės; njė lutje e pastėr, si miku-mikut, si djali-atit, si hallexhiu-hallexhiut; njė lutje shqiptare: e fuqishme sepse ėshtė mė e lashtė se religjionet, e transmetuar pėrjetėsisht nė formė supersticioni e parandjenje primitive, si ato tė popullsive tė lashta mė tė pazhvilluara qė njohėn agimet e historisė botėrore, gjenezėn e njerėzimit.
Ndėrkaq, sot. Afėrsisht, dy shekuj kaluar! Veshin pantallona deri nė kėrci, mbanė mjekra tė gjata dhe mendojnė se ky ėshtė rituali, se ky ėshtė besimi. Harrojnė atė qė ai shqiptari analfabet, veshur gjithnjė me fustanellė, nuk e harroi kurrė, aty, i vetėm mes qetėsisė madhėshtore tė shkretėtirės, e jo mes njė turme nė njė shesh tė asfaltuar: zoti ėshtė nė zemėr, jo te veshja apo te fanatizmi i riteve; atė po e kėrkove e gjen vetėm brenda vetes dhe pėr kėtė nuk nevojiten turma mbi asfalt e as veshje tė sforcuara; duhet thjesht, besim...
Madje, shqiptarėve ndėr shekuj, pėr ta gjetur atė zė, nuk ju nevojitėn as religjionet...
Thėnie pėr shqiptarėt
______
Foto:
PRAYER IN THE DESERT
Artisti: Jean-Léon Gérōme
1824 - 1904
signed J. L. GEROME lower right
oil on panel
33 by 54.5cm., 13 by 21½in.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mandi pėlqehet nga
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur