Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 13-06-2019, 14:32   #141
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 23,441
Thanks: 9,877
Thanked 8,636 Times in 5,493 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 449
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
nuk me kujtohet o Cool, edhe mundet por kane kaluar shume vite qe kam ikur nga Alb dhe si mbaj mend mė emrat.
Kete kodoshin qe postova me lart e mbaj mend sepse na del ne TV cdo 2-3 dite dhe ma rifreskon memorien….
U bene zengjine shum te tille kodosher e kodoshorica......ose dikush i ka vene pararoje qe te duken te tille....... se blloki ka pas mendje me pjellori te larte Babe.. .....

Edhe ato shtepi pushimi oficeresh, depo e magazina pa fund qe u privatizuan pa i diktuar njeri...sikur vjen ere kjo pune.
__________________
"Every heart sings a song, incomplete, until another heart whispers back. Those who wish to sing always find a song. At the touch of a lover, everyone becomes a poet." - Plato
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 15:11   #142
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,845
Thanks: 2,737
Thanked 2,233 Times in 1,491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Jo...te shkrova shume bukur por ti e paske anashkaluar.Qe numri prej 655.000 serbeve te vrare nga kroatet e Pavelicit eshte vetem njera nga joprofesionalizmi i tij.

Hajt edhe nje here,...ti the qe regjimi i Titos ka vare me MILIONA njerez dhe me ofrove si reference kete J.R.Rommel.(mua me ke marre dje me shume se nje ore duke i pare keto tabelat e tij kushtuar Jugosllavise ).
Rommel jep numra per viktimat ne territorin e ish Jugosllavise gjate L2B dhe ofron shifren prej 2.6 milion njerezzve te vrare.Ndersa numri zyrtare i viktimave ne ish Jugosllavi eshte 1.1 milion,shifer qe e ka pranuar edhe Gjermanija e pas luftes per ceshtjet e demshperblimit ndaj Jugosllavise.Me pare Jugosllavet e kane paraqitur shifren prej 1.7 milione,por pas komisionit te perbashket dhe hulumtimit te experteve kane nxjerre shifren e 1.1 milon njerezve te vrare gjate luftes se dyte boterore...ndersa Rommel na jep shifren e fryre prej 2.6 milioneve.
Po ti kishe kushtuar vemendje linkut qe TI solle,do te shihje qe metodologjija qe ka perdorur per vleresimin e numrit te viktimave nuk eshte fare shkencore...thjesht,ai ka marre te dhena nga burime te ndryshme jo te besueshme qe tregojne minimumin e viktimave te nje ngjarje,dhe burime qe tregojne/cekin maximumin e viktimave te se njetes ngjarje Dhe thjesht nga keto dy extreme ka nxjerr mesin aritmetik (median).Perjashto ketu qe nuk ka bere seleksionimin e burimeve ku do te bazohej ne rradhe te pare ne burimet e pavarura.
P.sh. ky Rommeli merr nje te themi masakren e Tivarit,i merr burimet shqiptare te cilat cekin maximumin e te vrareve shqiptar 5.000 dhe ne anen tjeter per masakren e Tivarit i merr si reference burimet Jugosllave qe thone jane vrare te themi disa dhjetra,70.Midis ketyre dy shifrave e nxjerr mesin aritmetik te viktimave...(si shembull e mora,se nuk e gjeta askund masakren e Tivarit)
Kjo metode eshte teresisht gabim dhe eshte joshkencore.Ky Rommel as qe qenka nga profesioni Historian,por Politolog.

Ja vleresimi kritik i punimit te ketij Rommelit,nga historianet.

The article provides a critical analysis of the quantitative method used by Rudolph J. Rummel in order to estimate the democide rate for various political systems in the 20th century. The first part shows that the estimates used by Rummel for Tito’s Yugoslavia cannot be relied upon, since they are largely based on hearsay and unscholarly claims frequently made by highly biased authors. The second part shows how the data have influenced the mid-estimates Rummel uses for further statistical analysis. A comparison with demographic research in former Yugoslavia shows that Rummel’s mid-estimates for Tito’s mass killings are much too high and contravene his data for the population deficit in Yugoslavia. The author also criticizes a key assumption in Rummel’s method of ‘reasonable approximation’, namely, that overestimations tend to be taken out by underestimations. It is shown why such a proposition is problematic, particularly in this case where there is a wide discrepancy between high and low estimates. Although the article concentrates on communist terror in former Yugoslavia, the results may have wider implications for Rummel’s research if he uses similar sources in other case studies. If so, Rummel would need to revise the method and exclude unreliable estimations in order to obtain useful data.
Journal of Peace Research, Vol. 41, No. 1, 85-102 (2004)
DOI: 10.1177/0022343304040051
Tito’s Slaughterhouse: A Critical Analysis of Rummel’s Work on Democide
Tomislav Dulic
Uppsala Programme for Holocaust and Genocide Studies, Uppsala
Ti po e bėn si puna e atij qė kalon dorėn e djathtė mbrapa koke pėr tė kruajtur veshin e majtė. Pėr tu bėrė mė bindės ke cituar njė autor serb nė mos gaboj qė kėrkon tė revizionojė historinė. Krejtėsisht normale pėr ata. Kur arrin puna qė ekstremistėt e djathtė dhe nacionalistėt rusė integrojnė nė historinė e tyre nė njė vend nderi njė komunist gjeorgjian si Stalini qė ka vrarė mė shumė rusė se kushdo tjetėr nė histori, ē'do gjė ėshtė e mundur. Deri tani je pėrpjekur tė shpjegosh se metodologjia e pėrdorur nga Rummel ėshtė e gabuar. Kruaje veshin siē duhet dhe na thuaj sa ėshtė numri i viktimave tė regjimit komunist tė Titos. Ky Dulja ofron ndonjė tė dhėnė apo thjesht mjaftohet duke thėnė se metodologjia ėshtė e gabuar? Sepse ky Dulja ka bėrė pėr vete ca kapėrcime tė pabesueshme duke deklaruar fillimisht qė viktimat serbe nė Jasenovac ishin mbi 700.000 mijė ndėrsa mė vonė tha qė ishin 100.000.
Citim:
Ndersa per viktimat e regjimit te Titos prej vitit tetor 1944-1987 na jep shifren prej 1.072.000,cka eshte teresisht marrezi...sa ka pasur viktima gjate kesaj periudhe,ti ceka me larte,ja edhe nje here : i ke masakrat e viti 1945 (i ke gati te gjitha ne linkun qe e solle te Wikipedias) qe shumica jane ndaj kroateve,mandej vrasjet ndaj Cetnikeve serb qe kane qene shume me pak se ndaj kroateve,vrasja e Italianeve te Istres ne Kroaci,vrasjet e Stalinisteve (Goli Otok) gjate prishjes me Stalinin 1948,vrasjet qe kane ndodhur te fshatareve qe jane rebeluar per kolektivizimin e dhunshem ne fshat qe i perkasin fillimit te viteve `50,vrasjet deri ne fund te viteve `50 te mbeturinave te ustasheve kroat,dhe dalim ne vitet e `60 dhe `70 kur ka likuidime nga postet politike te nacionalisteve srbo-kroat ku perfundojne ne burgje,por ska me vrasje masive...
Kur i marrim te gjitha keto,viktimat e regjimit te Titos prej prej fundit te vitit 1944 kur e marrin tere pushtetin ne territorin e Jugosllavise dhe deri me 1987,duhet te jene diku afer 200.000 deri me 250.000,shto ketu edhe 100.000 (shifer e dhene nga vet Rommel) njerez te vrare nga partizanet e Titos gjate viteve 1941-1945...del diku afer 350.000 tja fusim edhe marzhin e gabimit +/- 5% dhe ta rrumbullaksojm ne 400.000 njerez te vrare nga regjimi i Titos,por ASESI sa the ti me MILONA duke e cekur kete Rommel si mbeshtetje.

Nuk eshte duke ma ndier as mua per Jasenovacin ku serbet jane ther nga kroatet,e as Bleiburgun e kroateve.Nuk e di pse e ke kapur vetem kete pike...Per viktimat serbe ne Kroaci ka marre si reference burimet serbomedha prej 655.000 viktima,ndersa per Bleiburgun kroat ka marre si burim te dhenat e usttasheve kroat qe kinse jane vrare 400.000 kroat dhe njekohesisht duke ju shmangur metodologjise qe e ka perdorur per masakrat tjera....gje qe tregon per amatorizmin e punimit te ketij Rommel.
Ndėrmjet aritmetikės tėnde, revizionizmit tė Dules dhe studimit shumė analitik tė Rummel natyrisht qė unė besoj kėtė tė fundit. Tė duhet patjetėr qė tė japėsh disa shifra tė marra nga burime tė besueshme nė lidhje me temėn qė po diskutojmė sepse nė tė kundėrt mbetesh nė nivelin e llafeve dhe tė sofizmave.
Citim:
Nuk e injorova,por ti ofrove termin Democid,dhe democid me sa e di une perfshin vetem te VRARIT nga Qeverija e nje shteti te shtetasve te vet (ky Rommeli me sa e pash per kriter e merr vetem shtetesine...pra nese Qeverija e Titos ka vrare shtetas gjerman ne Jugosllavi,ai gjerman nuk hyne ne shifren e Democidit).
Burgosja e kundershtareve politik nuk llogaritet si democid.As viktimat gjate nje lufte qytetare,as viktimat e qe shkaktohen nga lufta midis dy shteteve.
Perndryshe ofro definicionin e Democidit.
Kėtu kam pėrshtypjen se po bėn trollin. Mos vendos nė gojėn time fjalė qė nuk i kam thėnė, tė kėshillova edhe njėherė tjetėr nė lidhje me kėtė gjė, lexoi postimet e mia ashtu siē i kam shkruar unė. Unė nuk po diskutoj me ty nėse regjimi i Titos ka kryer democid ose jo. Unė thashė qė nė periudhėn mbas LDB regjimi i Titos pėrveē atij tė Stalinit ishte regjimi mė kriminal nė Europėn Lindore ose nė kampin komunist tė paktėn nė dhjetėvjeēarin e parė mbas lufte por edhe mė tej deri nė eleminimin e klanit serb tė Rankoviēit. Dhe pėr ta ilustruar kėtė citova akuzėn e bazuar mbi fakte tė Rummel mbi democidin e regjimit komunist dhe gjithashtu citova faktin e pėrmendur nga njė autor tjetėr sipas tė cilit numri i tė burgosurve politikė nė Jugosllavinė e Titos ishte mė i madh se numri i tė burgosurve politikė nė gjithė kampin komunist pėrjashtuar BS,gjithashtu citova dhe akuza tė tjera ndaj atij regjimi. Nė asnjė rast nuk kam thėnė se burgosja e njerėzve pėr ēfarė do lloj motivi qėnka democid. Ku e lexon ti kėtė nė postimet e mia? Besoj se jam i qartė.
Tani ty tė takon qė tė kundėrshtosh kėto tė dhėna tė kėtij autori nė lidhje me numrin e tė burgosurve politikė nė Jugosllavi por tė lutem mos fillo sėrish me metodologjinė por kruaje veshin siē duhet dhe cito burime tė besuara nė lidhje me kėtė numėr.
Citim:
Une nuk jam duke thene qe nuk kane kryer krime komunistet sllav,por numri qe cek ky Rommel jane te sterfryra...nuk ka problem,munde te te gjej edhe punime shkencore te shkencetareve serioz,por nuk e di sa e din gjuhen serbe dhe kroate...madje as qe duhet te te interesoj aq shume si problematik,besom mua dhe e mbyllim ketu.

Problemi qe te krimet e regjimit te Titos,sipas ketij Rommeli qe nje Qeveri te akuzohet per democid,ajo Qeveri duhet te kete pushtetin efektiv ne ate territor ku kryhen vrasjet.Nese gjate spastrimit etnik ka pasur viktima,atehere keto viktima munde te llogariten si democid...por pastrimi etnik me shume e ka kuptimin e DEBIMIT te dhunshem te nje popullate nga nje territor i caktuar.
p.sh jane debuar gjysem milion gjerman nga Jugosllavija gjate regjimit te Titos,por nuk jane vrare...nuk i perfshin termi democid,sipas vete ketij Rommeli qe sic e shoh vet e paska shpikur kete term.

Per fat te keq,Jo !

p.s. Gjithsesi Flm per linkun qe solle te ketij Rommelit,e gjeta linkun e faqes se tij dhe kish gjera interesante ...tabela te pafundme te masakrave neper bote.
Ne faqen e tij e gjeta edhe vleresimin e tij per numrin e viktimave te Shqiptareve ne Kosove gjate L2B,dhe sic e kish zakon ky politologu Rommel e jep minimumin prej 3.500 dhe maximumin e viktimave shqiptare te luftes se dyte boterore ne Kosove prej 18.000...mua me duk shume pak !
Edhe njėherė ta pėrsėris. Nuk thashė qė spastrimi etnik ėshtė njė democid por qė ėshtė njė nga krimet mė tė mėdha tė regjimit komunist nė Jugosllavi. Ėshtė e qartė kjo gjė?
Dhe pėrse shifra e 28.000 viktimave nė Shqipėri qėnka e fryrė sipas teje ndėrsa shifra e 18.000 viktimave nė Kosovė qėnka e minimizuar, gjithmonė duke folur pėr viktimat e LDB?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-06-2019, 16:11   #143
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,845
Thanks: 2,737
Thanked 2,233 Times in 1,491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Natyrisht qe eshte hipotetik,as qe ka ndodhur,e sipas meje As nuk do te ndodhte qe Jugosllavija ta sulmonte Shqiperine.
Diktatoret gjithmon shpikin armikun e mbrendshem dhe rrezikun nga jashte,kete e ka bere edhe Enver Hoxha.Kjo eshte taktike klasike.
Qė Enver Hoxha ka qenė paranojak dhe shpikte armiq tė jashtėm dhe tė brendshėm kjo ėshtė njė gjė qė dihet dhe nuk diskutohet. Njė njeri qė kryen njė vrasje apo dhe njė familjar i kėtij vrasėsi mund tė zhvillojė paranojat e tij pėr shkaqe tė kuptueshme. Imagjino njė kriminel si Enver Hoxha qė mbarte nė ndėrgjegjen e tij sa e sa krime nga mė ēnjerėzoret. Por qė tė thuash se frika e arsyeshme e Enver Hoxhės se Shqipėria mund tė sulmohej nga Jugosllavia, Greqia apo tė dyja bashkė ishte paranojė siē e ke thėnė edhe nė njė postim tjetėr:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Nuk pajtohem vetem ne ate qe Jugosllavija apo Greqija do ta sulmonin/okuponin Shqiperine.Kjo ka qene paranoja e Enver Hoxhes,gjithkund udheheqesit komunist kane qene lider te semure nga paranoja.
Mė fal por ti ose po loz ose nuk e njeh historinė e Shqipėrisė, por flas nuk e njeh nė nivelin e njė nxėnėsi shkolle 12-13 vjeēar. Pa shkuar pas nė histori shumė vite pėrpara se tė lindte Enver Hoxha dhe pa u afruar nė periudhėn mbas vdekjes sė tij, po tė jap nja dy fakte qė normalisht ti duhet ti kishe ditur.
Nė pesė vitet e para tė sundimit u pėrball me mundėsinė e pushtimit tė Shqipėrisė nga kėto dy shtete, Jugosllavia dhe Greqia nė dy pėrpjekje tė veēanta. Jugosllavia tentoi ta aneksonte Shqipėrinė biles nė godinėn e re tė Presidencės sė RFJ-sė u llogarit gjatė ndėrtimit edhe njė kat mė vete pėr Shqipėrinė si republikė e shtatė.
Nga ana tjetėr Greqia me ndihmėn e BM, aleat historik i Greqisė dhe qė gjithmonė e ka mbėshtetur ambicien greke pėr Jugun e Shqipėrisė dhe gjithashtu me mbėshtetjen e SHBA-ve qė nė vitin 1944 nė mos gaboj nėn ndikimin e lobit grek kishin kaluar nė Kongres dhe nė Senat njė rezolutė pėr Vorio Epirin nė mbėshtetje tė pretendimeve greke, organizoi disa sulme ushtarake ndaj Shqipėrisė. Greqia deri nė mesin e viteve 70-tė qeverisej nga forca tė djathta ekstremiste biles nė njė moment pushtetin e mori njė Juntė Kolonelėsh. E gjitha kjo nė njė periudhė lufte botėrore qė njihet si Lufta e Ftohtė dhe mos harro, sot e kėsaj dite Greqia mban nė fuqi Ligjin e Luftės kundėr Shqipėrisė, ligj i miratuar kur Greqia u sulmua nga Italia.
Tani, pavarėsisht se kush ishte Enver Hoxha, nė kushte tė tilla, ēfarė duhet tė mendonte dikush qė ishte nė krye tė Shqipėrisė, tė besonte nė vllazėrinė nė mes kombeve apo tė ruhej nga njė tjetėr sulm? Po e lė kėtu se mund tė sjell edhe disa fakte tė tjera tė po asaj periudhe. Ne e shikojmė sot se si Greqia megjithėse duhet tė quhet njė vend aleat sepse jem bashkė nė njė aleancė ushtarake si NATO dhe po pėrpiqemi tė bėhemi pjesė e BE-sė, vazhdon me vendosmėri agjendėn e sajė antishqiptare, si nė rastin e Luftės nė Kosovė po ashtu edhe me pretendimet pėr Jugun e Shqipėrisė. Mos vallė edhe ne jemi paranojakė?


Citim:
Une ofrova logjiken,shtet me i madh,ushtri shume me e madhe dhe me e forte,armatim me modern,ekonomi shumefish me te forte,aleat ne boten e jashtme,vendosmerija e armikut etj...Shqiperija do te kishte motivin si pale e sulmuar ta mbroj atdheun.
E jotja eshte ta rrezosh logjiken time.

Ke te drejte qe i perket historise alternative - p.sh. si do te dukej Sot Evropa nese Hitleri do ta fitonte L2B ?
Mirė do ishte qė tė kishe pasur njė qasje tjetėr dhe tė mos mjaftoheshe me variantin Play Station tė historisė, por nejse.
Citim:
Duhet sqaruar dicka,edhe une jam duke e bere nje gabim,...kur shkruaj e kam ne mendje vitet 1980-1990 dhe me sa i shoh ne video,shkrime dhe publikime tjera Ushtari Shqiptar/i Shqiperise se kesaj kohe duket shume keq...ne te gjitha aspektet,duket i veshur keq,i pamotivuar,madje edhe i keq ushqyer...Nje ushtri e tille e kesaj periudhe nuk ka gjasa ta mbroje vendin.Pike !
Ne vitet 1970 duhet te kete qene me mire ushtrija shqiptare...ne vitet e `50 dhe `60 duhet te me tregoni ju.
Ju qe e keni jetuar ate periudhe duhet te ofroni te dhena me te sakta,me permbajtesore sepse une kam lindur pas komunizmit dhe shkruaj ate qe e kam lexuar.Dhe natyrisht munde te beje gabime...
Ka njė arsye pse ju referova viteve 70-tė. Sepse vitet 50-tė pėr shembull njihen si vitet e rindėrtimit nė Europėn e shkatėrruar tė pasluftės. Deri nė vitet 70-tė kishte njė ekuilibėr forcash midis Perėndimit dhe lindjes dhe vetėm me ardhjen nė pushtet tė Presidentit Regan filloi njė fushatė e vėrtetė e Perėndimit ndaj komunizmit qė rezultoi me fitoren e Perėndimit. 30 vjet janė tė mjaftueshėm pėr njė qeveri pėr tė bėrė diēka dhe pėr tė arritur disa objektiva. Pas heqjes sė gradave dhe sidomos pas spastrimeve nė ushtri, kjo e fundit hyri nė njė proces shpėrbėrje dhe degradimi. E kundėrta ndodhi me Jugosllavinė qė nė atė periudhė e detyruar nga dėshtimi i sistemit vetė-administrues tė aplikuar nė ekonomi dhe tė trumbetuar si njė rrugė origjinale e ndėrmjetme, vendosi ti largohesh izolimit tė saj karshi Fuqive tė Mėdha(ishte pjesė e tė paangazhuarve) dhe pranoi ndihmat ekonomike nga Perėndimi dhe pikėrisht nė kėtė moment Amerikanėt ndėrtuan njė industri lufte nė Jugosllavi gjatė periudhės sė Igėllberger. Kėshtu qė momenti mė optimal pėr tė bėrė njė krahasim ndėrmjet dy ushtrive ėshtė pikėrisht vitet 70-tė.
Citim:
keqkuptimi eshte nena e problemeve

Une ju pergjigja asaj pyetje.Mungon Busavata...

oooo Busavate paraqitu ....hehe
Kjo ėshtė komplet pa lidhje si edhe ftesa qė i bėre dragues.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 15:15   #144
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,338
Thanks: 17
Thanked 673 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Mirė do ishte qė tė kishe pasur njė qasje tjetėr dhe tė mos mjaftoheshe me variantin Play Station tė historisė, por nejse.
Deri me tani me ofron play Station,dhe asgje tjeter.
Ai @Akrepi te pakten ofroi nje argumentim qe numri i popullates nuk eshte i rendesishem kur luftojne dy shtete (qe pjeserisht pajtohem),por nuk i merr fare parasysh te tjerat qe i permenda....
Kjo eshte ajo qe ceka diku me larte,te pergjigjen vetem ne nje pike dhe e konsiderojne si pergjigje !... perjashto ketu delirin qe fitova ne nje debat ! krejt pa lidhje ...
Problemi eshte qe Ju pervec qe emocionoheni kur debatoni me te tjeret,problem edhe me i madh eshte sepse nuk ju pergjigjeni meritumit te kundershtarit ...
Ke filluar edhe te ofendosh,merri gjerat pak me shtruar.
Citim:
Ka njė arsye pse ju referova viteve 70-tė. Sepse vitet 50-tė pėr shembull njihen si vitet e rindėrtimit nė Europėn e shkatėrruar tė pasluftės. Deri nė vitet 70-tė kishte njė ekuilibėr forcash midis Perėndimit dhe lindjes dhe vetėm me ardhjen nė pushtet tė Presidentit Regan filloi njė fushatė e vėrtetė e Perėndimit ndaj komunizmit qė rezultoi me fitoren e Perėndimit. 30 vjet janė tė mjaftueshėm pėr njė qeveri pėr tė bėrė diēka dhe pėr tė arritur disa objektiva. Pas heqjes sė gradave dhe sidomos pas spastrimeve nė ushtri, kjo e fundit hyri nė njė proces shpėrbėrje dhe degradimi. E kundėrta ndodhi me Jugosllavinė qė nė atė periudhė e detyruar nga dėshtimi i sistemit vetė-administrues tė aplikuar nė ekonomi dhe tė trumbetuar si njė rrugė origjinale e ndėrmjetme, vendosi ti largohesh izolimit tė saj karshi Fuqive tė Mėdha(ishte pjesė e tė paangazhuarve) dhe pranoi ndihmat ekonomike nga Perėndimi dhe pikėrisht nė kėtė moment Amerikanėt ndėrtuan njė industri lufte nė Jugosllavi gjatė periudhės sė Igėllberger. Kėshtu qė momenti mė optimal pėr tė bėrė njė krahasim ndėrmjet dy ushtrive ėshtė pikėrisht vitet 70-tė.
Mire,thua momenti me optimal per ti krahasuar te dyja Ushtritve asaj Shqiptare dhe Jugosllave eshte periudha e viteve `70,ndersa me larte cek qe me heqjen e gradave (1966) dhe spastrimeve ne ushtri filloi shperberja dhe degradimi i ushtrise shqiptare ...ndersa po ne te njejten periudhe me jugosllavet ndodhte e kunderta !!!
Cka kemi te krahasojme ne kete periudhe,kur vete thua qe ushtrija shqiptare ishte ne degradim dhe shperberje e siper ?!
Citim:
Kjo ėshtė komplet pa lidhje si edhe ftesa qė i bėre dragues.
Cka eshte komplet pa lidhje,qe e therras Busavaten qe te spjegoje ate qe vet e shkroi " qe shqiptaret ne ish Jugosllavi kan pasur me shume te drejta se shqiptaret ne Shqiperi ne kohen e Enver Hoxhes " ?!...njejte i them edhe @draguas qe te spjegoje pse nuk kishin buke ne ushtri.
Po TI u pajtove ne qendrimin tim qe cdo kush qe shkruan dicka duhet ta mbroje,e jo ti shkruaj dy-tre rreshta dhe te ik.Tani thua qe eshte pa lidhje,madje komplet pa lidhje te ftosh te tjeret te mbrojne ate qe shkruajne !

p.s. do te pergjigjem per ato qe ke shkruar me larte,por me vone se kete vikend jam duke shkuar diku,jam i nxene...e keqja eshte qe as qe e ke lexuar linkun e atij Rommelit,dhe jo pa qellim diku e fillova postimin me ate qe "Historija eshte shkence,ajo e ka metodologjine e saje...".
__________________
Hap kalaja dyrt e veta
Thote vatani mir se tgjeta ! Kruje 1443

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Semiku : 14-06-2019 nė 15:18
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-06-2019, 15:51   #145
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,845
Thanks: 2,737
Thanked 2,233 Times in 1,491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Deri me tani me ofron play Station,dhe asgje tjeter.
Ai @Akrepi te pakten ofroi nje argumentim qe numri i popullates nuk eshte i rendesishem kur luftojne dy shtete (qe pjeserisht pajtohem),por nuk i merr fare parasysh te tjerat qe i permenda....

Kjo eshte ajo qe ceka diku me larte,te pergjigjen vetem ne nje pike dhe e konsiderojne si pergjigje !... perjashto ketu delirin qe fitova ne nje debat ! krejt pa lidhje ...
Problemi eshte qe Ju pervec qe emocionoheni kur debatoni me te tjeret,problem edhe me i madh eshte sepse nuk ju pergjigjeni meritumit te kundershtarit ...
Ke filluar edhe te ofendosh,merri gjerat pak me shtruar.
Ja ku e ke pergjigjen time:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin

Shqiperia nuk eshte nje ishull, por nje ushtri, ne rastin konkret ajo jugosllave ne kete diskutim alternativ qe po bejme ka nje strategji se si do sulmoje, pra ku do hapet fronti/et, sepse mund te jene me shume se nje front.
Shiko, gjate fillimit te shek.XX-te, gjate Lufterave Ballkanike dhe LPB, ushtria serbe ka sulmuar disa here territorin e Shtetit Shqiptar, atij te njohur ne Londer. Kane qene veprime ushtarake te ushtrise se nje shteti ne nje territor pa asnje strukture shteterore. Ka pasur edhe raste si Beteja e Lumes ku kjo ushtri u mund. Gjithashtu Serbet kane bere nje terheqje mes per mes Shqiperise ne drejtim te Korfuzit dhe ajo rezultoi me humbje te medha per serbet. Ketu po flasim per tjeter situate. Ketu nuk jane me disa fise por nje shtet i organizuar dhe funksional. Diferencat ne armatime si ne cilesi dhe sasi ishin te paperfillshme, i vetmi avantazh i jugosllaveve ishte numri i ushtareve qe mund te hidhnin ne beteje. Por duke marre ne konsiderate terrenin ky avantazh zhvleresohej sepse nuk ka mundesi per te manovruar reparte te medha. Gjithashtu duhet te kesh parasysh se ne rast te nje sulmi ndaj Shqiperise, praktikisht jugosllavet do te detyroheshin te pushtonin edhe njehere Kosoven sepse nje pjese atyre njesive qe permenden ne dokumentar si brigada qe do vepronin ne territor armik por edhe te pakten nje pjese e Shqiptareve te Kosoves do ngriheshin ne lufte dhe kjo do ti komplikonte gjerat per jugosllavet.
A e kishe lexuar me pare?

Citim:
Mire,thua momenti me optimal per ti krahasuar te dyja Ushtritve asaj Shqiptare dhe Jugosllave eshte periudha e viteve `70,ndersa me larte cek qe me heqjen e gradave (1966) dhe spastrimeve ne ushtri filloi shperberja dhe degradimi i ushtrise shqiptare ...ndersa po ne te njejten periudhe me jugosllavet ndodhte e kunderta !!!
Cka kemi te krahasojme ne kete periudhe,kur vete thua qe ushtrija shqiptare ishte ne degradim dhe shperberje e siper ?!
Sepse degradimi dhe shperberja e nje ushtrie eshte nje proces qe fillon dhe merr vite, nuk eshte nje klikim ne kompjuter. Heqja e gradave ishe goditja e pare qe ju dha ushtrise Shqiptare pastaj u vazhdua ne mesin e viteve 70-te dhe me tej me spastrimet ne Ushtri deri ne eleminimin e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut dhe si pasoje dhe eleminimin e pasuesve te tyre ne Ushtri dhe ne sherbimet sekrete ne fillimin e viteve 80-te. Pra ishte nje proces. Vertet u hoqen gradat por deri ne goditjen e grupit te Beqir Ballukut dhe Hito Cakos, ushtaraket e karrieres dhe me pervoje ishin ende ne ushtri.
Citim:
Cka eshte komplet pa lidhje,qe e therras Busavaten qe te spjegoje ate qe vet e shkroi " qe shqiptaret ne ish Jugosllavi kan pasur me shume te drejta se shqiptaret ne Shqiperi ne kohen e Enver Hoxhes " ?!...njejte i them edhe @draguas qe te spjegoje pse nuk kishin buke ne ushtri.
Po TI u pajtove ne qendrimin tim qe cdo kush qe shkruan dicka duhet ta mbroje,e jo ti shkruaj dy-tre rreshta dhe te ik.Tani thua qe eshte pa lidhje,madje komplet pa lidhje te ftosh te tjeret te mbrojne ate qe shkruajne !

p.s. do te pergjigjem per ato qe ke shkruar me larte,por me vone se kete vikend jam duke shkuar diku,jam i nxene...e keqja eshte qe as qe e ke lexuar linkun e atij Rommelit,dhe jo pa qellim diku e fillova postimin me ate qe "Historija eshte shkence,ajo e ka metodologjine e saje...".
Une e kam lexuar Rummel dhe e di per cfare behet fjale. Ti mund te vazhdosh te merresh me metodologjiine e tij. Une kam vetem nje pyetje te thjeshte. Ky regjim komunist a kreu krime? A mund te na thuash duke cituar burime serioze se sa ishte numri i njerezve te ekzekutuar me dhe pa gjyq nga ky regjim? Sa ishte numri i personave te burgosur, internuar dhe debuar? Sa ishte numri i personave te prekur nga spastrimi etnik? Mendoj se keto jane gjerat qe na interesojne ne diskutimin tone. Pjesa tjeter eshte pa lidhje me diskutimin tone.
T`ja kalosh mire ne uikend.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 11:02   #146
Semiku
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 2,338
Thanks: 17
Thanked 673 Times in 431 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 89
Semiku ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ti po e bėn si puna e atij qė kalon dorėn e djathtė mbrapa koke pėr tė kruajtur veshin e majtė.
Une jam duke bere gjejen me normale,cdo punim/hulumtim shkencor duhet patjeter te kaloje neper peer review dhe eshte e vetmja menyre e pranuar ne komunitetin shkencor per vlefshmerine e punes tende shkencore.
Hulumtimi i Rommelit tend ka shume dobesi,e vertetuar nga shume shkencetare te fushes se historise,nja kater-pese historian nga ish Jugosllavija (midis tyre kroat dhe serb) qe e kritikojne metodologjine e tij te grumbullimit te numrit te viktimave dhe verejtje tjera,gjithashtu edhe historian nga Bota ja rrezojne shifrat e Rommelit p.sh. numrin e te vrareve ne Bashkimin Sovjetik...
Nese juve Univerzitetet ne kohen e Enver Hoxhes ju kane mesuar,qe futja kot do shifra,shkruaj shkrabla poshte larte dhe pa kaluar verifikimin shkencor nga te tjeret,atehere kjo tregon vetem nivelin e juaj qesharak.
Citim:
Pėr tu bėrė mė bindės ke cituar njė autor serb nė mos gaboj qė kėrkon tė revizionojė historinė. Krejtėsisht normale pėr ata.
Ku e di TI qe autori eshte serb ?!
Emri Tomislav eshte emer tipik kroat,por gjithashtu eshte emer i perhapur deri diku edhe te serbet.Une nuk munda ta gjej se cfar kombesije ka ky Tomislav Dulic,por shoh shume intervista qe i paska dhene gazetave kroate ndersa nuk haset te mediumet serbe.
E gjeta vetem qe eshte profesor me PhD ligjerues ne nje Univerzitet te Suedise me dhjetra punime shkencore dhe autoritet per historine e re te ish Jugosllavise,dhe qenka Drejtor i nje instituti.
Dhe pse thua revizionizem,cka ka revizioniste te ai ?
Ndoshta edhe eshte serb,por vertetoma.
Citim:
Deri tani je pėrpjekur tė shpjegosh se metodologjia e pėrdorur nga Rummel ėshtė e gabuar.
E kote eshte perpjekja kur bie ne vesh te shurdher.Ti as qe e ke lexuar kapitullin kushtuar ish Jugosllavise nga Rommel,por vetem e ke futur linkun kuturu se ashtu ta ka sugjeruar Google.
Si mundet per numrin e te vrareve per nje masaker te marresh dy extreme p.sh prej 3.000 dhe 70.000 te vrareve dhe mandej te nxjerresh nje mes aritmetik dhe keshtu masaker pas masakre dhe ne fund kur ti mbledhesh te gjitha natyrisht qe te dalin shifra dubioze...kjo ishte verejtja ime pa i marre ne konsiderate verejtjet e komunitetit shkencor te fushes perkatese.Ndersa keta expert kane edhe shume verejtje tjera metodologjike.
Punimi i Rommelit tend nuk eshte punim shkencor por nje pamflet.
Citim:
Kruaje veshin siē duhet dhe na thuaj sa ėshtė numri i viktimave tė regjimit komunist tė Titos.
Jo kruaje veshin TI dhe na trego cka kupton me viktima,cka perfshihet ne viktima...vetem vrasjet,burgosjet,pastrimi etnik apo krejt....dhe cilat viktima ti perfshijme ku eshte pergjegjes regjimi komunist i Titos,ato te L2B dhe te kohes se paqes 1945-1987 (edhe pse nuk e di pse ky Rommel e merr vitin 1987 kur Tito ka vdekur me 1980),apo ndaras.
Citim:
Ky Dulja ofron ndonjė tė dhėnė apo thjesht mjaftohet duke thėnė se metodologjia ėshtė e gabuar?
Jo vetem metodologjija e gabuar,por edhe shume verejtje te tjera.
Nuk e di une cfare te dhenash ka per viktimat e komunizmit.Vetem shoh qe thote,ne baze te metodave statistikore,ekstrapolimit,te dhenave demografike e kam deshmuar qe numri i viktimave te Rommel per sai perket ish Jugosllavise jane te larta.
Gjithashtu edhe per vendet e tjera,shume historian nga Bota ja paskan rrezuar Rommelit keto shifra p.sh viktimat ne bashkimi Sovjetik.
Citim:
Sepse ky Dulja ka bėrė pėr vete ca kapėrcime tė pabesueshme duke deklaruar fillimisht qė viktimat serbe nė Jasenovac ishin mbi 700.000 mijė ndėrsa mė vonė tha qė ishin 100.000.
Ja cka thote ky Dulja per Jasenovacin.
Intervju,Slobodna Dalmacija 2016 (gazete kroate)
" Ky numer prej 700.000 viktima ne Jasenovac eshte marrezi.Ndersa numri prej 83.000 te te vrareve eshte numri zyrtar qe e dime qe jane te vrare.Numri i realte i tevrareve ne Jasenovac eshte e sigurte qe eshte me i madh,por definitivisht nuk eshte 700.000.Vleresimet e mia flasin per nje numer te te vrareve diku ndermjet 90.000 deri me 120.000.Por te gjithe te vraret nuk kane qene vetem serb,ka pasur edhe me mijera hebrej dhe mijera rom..."
Slobodna Dalmacia: Tomislav Dulic - Nuk shoh logjike per ta rehabilituar Drazha Mihajlovicin

Tani teje te mbetet te sillesh linkun dhe sakte fjalet e tij ku e paska bere kapercimin e pabesueshem...po nuk e solle mbetesh nje llafazan koti dhe nje sofist i dobet.(ne te vertet cka kupton Ti bukurosh me sofizem ?)
Te kuptohemi gjithcka eshte e mundur,por une nuk besoj qe nje dr. prof i historise nga nje Univerzitet i Suedise nje here te thote per nje ngjarje 700.000 mandej te permiresohet dhe te thote shume fish me pak.
Citim:
Ndėrmjet aritmetikės tėnde, revizionizmit tė Dules dhe studimit shumė analitik tė Rummel natyrisht qė unė besoj kėtė tė fundit.
Besoje kend te duash,per mua ska fare vlere kjo bisede ,por mqns po vuajshe nga mania e imtesirave ska problem i shkojme deri ne fund.
Per fillim patjeter me spjego pse punimi i Rommel na qenka analitik,madje shume analitik...patjeter me spejgo ku qendron revizionizmi i ketij Duljes.Aritmetika ime nuk eshte me rendesi.
Citim:
Tė duhet patjetėr qė tė japėsh disa shifra tė marra nga burime tė besueshme nė lidhje me temėn qė po diskutojmė sepse nė tė kundėrt mbetesh nė nivelin e llafeve dhe tė sofizmave.
Cfare burime te besueshme na paska Rommeli yt ?!
Cka jane burime te besueshme ?
Cilat shifra i do,gjate L2B 1941-1945 apo gjate regjimit te Titos 1945 - 1987 ?
L2B
Kroaci 194.749
Bosnja 177.045
Srbija (pa krahinat) 97.728
Vojvodina 41.791
Slovenija 40.791
Maqedoni 19.076
Mali Zi 16.903
Kosove 7.927
________________
Gjithsej : 597,323te vrare gjate L2B,me identitet,me emer dhe mbiemer.
Afer 200.000 bashkepunetor te okupatorit dhe 125.000 ushtare te armikut,nuk kane hyre ne numrin per te cilen Jugosllavija ka kerkuar demshperblim ndaj Gjermanise.
Humbjet e pergjithshme ne njerez,te vrare : 800,000 cca
125.000 ushtar te armive okupatore dhe afer 100.000 njeerz te vrare nuk i dihet identiteti,njerez te vrare ne Jugosllavi 1941-1945 afer 1.1 milion.

Burimi : Enti Statistikor i Jugosllavise,1964...
Burimi : Bogoljub Kocovic "Humbjet demografike te Jugosllavise gjate L2B" (autori serb,demograf)
Burimi : Vladimir Zherjavica " Viktimat ne Jugosllavise gjate L2B" (autori kroat,historian dhe expert statistike)
Te dyja punimet jane bere ne te njeten kohe,ne menyre te pavarur dhe i kane nxjerrur shifrat gati identike,me dallime te vogla.Vleresimet jane bere nga te dhenat e organeve zyrtere shteteore dhe regjistrimit te popullates se Mbreterise se Jugosllavise nga 1931 dhe regjistrimit te popullesise se vitit 1948.
Burimi : Holocaust in Yugoslavia, Barry M. Lituchy, ISBN 1-84065-092-3, faqja 3.
Mayers, Paul and Campbell, Arthur:The Population of Yugoslavia; U.S. Bureau of the Census, Washington D.C., 1954; faq 23.

Me dhjetra burimi mund ti sjell,linqe,format PDF,por si tja bejme me gjuhen.

Gjate regjimit te Titos 1945 - 1987
Nuk ka te dhena te sakta per viktimat,por duhet mbledhur nga shume punime shkencore,te dhena institutesh,autor prestigjioz...
Ne pergjithesi
Kroat 190.000 - 210.000
Serb 60.000 - 75.000 (prej tyre gjysma e te vrareve jane gjerman-folks dojecer nga Vojvodina.Te pushkatuar 35.000,te denuar me vdekje 3.000,35.000 te vdekur ne llogore)
Gjerman-folksdojcer shtatas te Jugosllavise - 50.000,te vrare apo te vdekur nga kushtet e veshtira ne llogore dhe gjate transportit.
Sllavomaqedon - 12.000
Boshnjak musliman - 7.000 - 12.000
Shqiptar : 2.000 deri me 3.000

Burimet : Represioni dhe masakrat komuniste dhe krimet ne Kroaci 1944-1946" 2008,Dokumente,Instituti Kroat i Historise.
"Analiza mbi numrin e te vrareve kroat ne Bleiburg" Martina Grahek Ravancic,Reviste per historine bashkekohore, Vol.40 Nr.3 2008., faq. 856-857
"Krimet komuniste nuk jane antifashizem" HIC,2008,faq.23-27
Milovan Gjilas " Memoare",liber
Komisioni shteterore serb mbi varrezat masive pas 1944"Dokumente
Srxhan Cvetkovic "Represioni komunist ne Serbi"
"Muslimanet e Bosnjes nen Titon" Amir Zulfikarpashic,dokumente,2003
"Viktimat boshnjake ne komunizem" Instituti i Historise,Sarajeve,2008
etj etj...sa te duash burime te sjell,por me pare si do ja bejme me gjuhen.Mos prit ne gjuhen shqipe,ska punime serioze.

Ne pergjithesi viktima,te vrare gjate periudhes se Titos 1945-1980 afer 365.000.Mbi 90% te te vrareve te kesaj shifre jane te periudhes ne fund te vitit 1944 deri me 1947.Atehere kur partizanet e Titos e kane pastruar terrenin,pastaj me nuk ka likuidime masive...pas kesaj periudhe vie konflikti me Stalinin me 1948 dhe eshte qetesi.
Citim:
Kėtu kam pėrshtypjen se po bėn trollin. Mos vendos nė gojėn time fjalė qė nuk i kam thėnė, tė kėshillova edhe njėherė tjetėr nė lidhje me kėtė gjė, lexoi postimet e mia ashtu siē i kam shkruar unė.Unė nuk po diskutoj me ty nėse regjimi i Titos ka kryer democid ose jo.
Nuk thua qe regjimi i Titos ka kryer Democid,pervec qe thua Tito ka bere Democid,madje e perserit dhe e shkruan me fjale te medha Democid me MILIONA.madje me porosit ta lexoje mire !
Cka jam duke te vendosur ne goje ...ja cka shkrove.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Regjimi komunist ne Jugosllavi nen udheheqjen e Titos ka kryer democide, ka vrare miliona njerez, e lexove mire, MILIONA.
Si tja bejme ?
Citim:
Unė thashė qė nė periudhėn mbas LDB regjimi i Titos pėrveē atij tė Stalinit ishte regjimi mė kriminal nė Europėn Lindore ose nė kampin komunist tė paktėn nė dhjetėvjeēarin e parė mbas lufte por edhe mė tej deri nė eleminimin e klanit serb tė Rankoviēit.
Une nuk thash askund qe nuk eshte e vertet,por mqns TI kerkon burime,referenca atehere teje te takon ta deshmosh kete.
Sjell burime te besueshme,per Shqiperine,Bullgarine,Romanin,Hungarine,Chekosllov akine,Polonin,Gjermanine Lindore per te gjitha keto vende...ti krahasojme me shifrat e ish Jugosllavise dhe te shohim a eshte regjimi me gjakatar,vrasese i Evropes Lindore (kuptohet pas Bashkimit Sovjetik).
Ate qe e thash une,eshte,qe numri i viktimave qe e sjell ai Rommeli eshte i tejfryre (edhe per L2B edhe per periudhen e Titos) dhe Jugosllavija ne pergjithesi ka qene shteti me liberal nga te gjitha vendet ish Komuniste,aq sa mundet nje diktature e pare nga prespektiva e kohes tone te quhet liberale,demokratike.Merru me keto qe dy qe ti shkrova,mos shpik fantazma dhe te humbesh ne spjegimet dhe postimet e tua.
Citim:
Dhe pėr ta ilustruar kėtė citova akuzėn e bazuar mbi fakte tė Rummel mbi democidin e regjimit komunist...
Pse jane fakte...faktet jane masakrat dhe vrasjet qe kane ndodhur por numri i te vrareve eshte i dyshimte nga ana e tij.
Citim:
dhe gjithashtu citova faktin e pėrmendur nga njė autor tjetėr sipas tė cilit numri i tė burgosurve politikė nė Jugosllavinė e Titos ishte mė i madh se numri i tė burgosurve politikė nė gjithė kampin komunist pėrjashtuar BS,gjithashtu citova dhe akuza tė tjera ndaj atij regjimi.
Tani ty tė takon qė tė kundėrshtosh kėto tė dhėna tė kėtij autori nė lidhje me numrin e tė burgosurve politikė nė Jugosllavi...
Paramendo cka kerkon bukuroshi jone nga Shqipnija !!!
E permend nje autor anonim (pa emer),qe e paska lexuar ne ndonje portal te dhjere para 5 viteve,por emrin nuk e di ...lere qe autori na qenka anonim por moderatori jone i dashur nuk i cek as shifrat e te burgosurve politik !!!!....tani kerkon nga une ti kundershtoj te dhenat e autorit anonim per numrat e paqena hahah
Moderator se jo mahi,mua me kerkon referenca,burime (edhe ate te besueshme,pa e definuar cka eshte burim i besueshem),Ndersa VET ofron nje autor anonim i cili nuk ofron shifra,por gjeja e vetme qe dihet eshte qe na qenka nga Kosova hahaha
Ndersa cudia me e madhe eshte,qe se cka kam une te sjell shifra te te burgosurve politik ne kohen e Titos...
Une numrin e te burgosureve politik ne ish Jugosllavi nuk e di,por ja disa te dhena :

"Nga viti 1945-1990,u denuan me burgim te rende 8.220 shqiptar,mesatarja e denimeve per individ ishte 7 vjet e 1 muaj"
Burimi : "Te burgosurit politk shqiptar ne Kosove 1945-1990" liber 2010, prof.dr. Sabile Kecmezi - Basha
16.101 te burgosur politik 1949-1963 ne Goli Otok
Burimi : Spisak 16101 golootacana-dokumenti ,2014
Burgu Lepoglava - te burgosur politik afer 30.000
dhe disa burgje me te vogla.

Ta krahasojme tani me Shqiperine e Enver Hoxhes.

34.135 te burgosur te denuar per arsye politike
59.009 te internuar ne kampe
7.022 kane humbur jeten ne kampe
984 kane vdekur ne burg
6.027 jane pushkatuar gjate diktatures
308 kane humbur aftesine mendore nga torturat gjate qendrimit ne burg
Me mijera te vrare gjate 1944-1945,te pushkatuar pa gjyq.Nje pjese e madhe nuk egziston ne arkiva.
Burimi : Instituti i studimeve te krimeve dhe pasojave te komunizmit.(Raport vjetor) Drejtor Agron Tufa

Mua me del Shqiperija e Enver Hoxhes eshte me represive ne kete pike se Jugosllavija e Titos ! Dhe paramendo kete ta ka bere i joti,AI nga Gjirokastra,e jo sllavi.
Citim:
por tė lutem mos fillo sėrish me metodologjinė por kruaje veshin siē duhet dhe cito burime tė besuara nė lidhje me kėtė numėr.
Pse mos na the dicka kunder metodologjise,...do te citoj une burime te besuara,do ta permendi nje autor nga Zelanda e Re qe e kam lexua para nja 2 vjetesh ...hahah
Citim:
Edhe njėherė ta pėrsėris. Nuk thashė qė spastrimi etnik ėshtė njė democid por qė ėshtė njė nga krimet mė tė mėdha tė regjimit komunist nė Jugosllavi. Ėshtė e qartė kjo gjė?
Natyrisht qe spastrimi etnik eshte krim,edhe ate krim kunder njerezimit...por cka din TI per pastrimin etnik ne Jugosllavi.Apo do te tregoj ai autori anonim nga Kosova ?
A ta qelloj kush eshte autori jot anonim nga Kosova,...mos eshte dr.Hakif Bajrami ,ai eshte marre me tema te tilla.
Citim:
Dhe pėrse shifra e 28.000 viktimave nė Shqipėri qėnka e fryrė sipas teje ndėrsa shifra e 18.000 viktimave nė Kosovė qėnka e minimizuar, gjithmonė duke folur pėr viktimat e LDB?
Sepse me duket i larte,ashtu logjikisht.Me duket shpikje.
Sjelli TI ketu numrin e te vrareve ne Shqiperi 1939-1944,por kujdes me ofro punime shkencore te pakten tre experteve dhe nje expert demografie dhe nese eshte ashtu une e pranoj.Por mos me sjell historian qe kane dalur nga qenefi i Enver Hoxhes.

p.s: shiqo,pergjigju cdo citimi qe te kam bere.Mos me cito an blok...kjo eshte vetem fillim ,ne hyjme me thelle dhe e zgjerojme temen.E kemi per detyre ta krahasojme diktaturen e Enver Hoxhes dhe ate te Titos,cila do na dal me e eger.

Per mua keto biseda ku ti kapesh per imtesira dhe e tjerr,e tjerr si leshin e Marise (a e din cka eshte leshi Marise ?) jane budalliqe.NE nuk jemi ketu ne konferenca shkencore,eshte forum dhe shkruajme on-line dhe japim mendime aty per aty,mendime te pergjithshme per ndonje teme pa pretenduar shume.
Per mua ska problem,e tjerrim sa te duash...bash jam duke u argetuar .
__________________
Hap kalaja dyrt e veta
Thote vatani mir se tgjeta ! Kruje 1443
Semiku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-06-2019, 12:37   #147
King Bardhyl
Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 4,845
Thanks: 2,737
Thanked 2,233 Times in 1,491 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 110
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Yugoslavia vs socialist Albania

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Semiku Shiko postimin
Une jam duke bere gjejen me normale,cdo punim/hulumtim shkencor duhet patjeter te kaloje neper peer review dhe eshte e vetmja menyre e pranuar ne komunitetin shkencor per vlefshmerine e punes tende shkencore.
Hulumtimi i Rommelit tend ka shume dobesi,e vertetuar nga shume shkencetare te fushes se historise,nja kater-pese historian nga ish Jugosllavija (midis tyre kroat dhe serb) qe e kritikojne metodologjine e tij te grumbullimit te numrit te viktimave dhe verejtje tjera,gjithashtu edhe historian nga Bota ja rrezojne shifrat e Rommelit p.sh. numrin e te vrareve ne Bashkimin Sovjetik...
Nese juve Univerzitetet ne kohen e Enver Hoxhes ju kane mesuar,qe futja kot do shifra,shkruaj shkrabla poshte larte dhe pa kaluar verifikimin shkencor nga te tjeret,atehere kjo tregon vetem nivelin e juaj qesharak.

Ku e di TI qe autori eshte serb ?!
Emri Tomislav eshte emer tipik kroat,por gjithashtu eshte emer i perhapur deri diku edhe te serbet.Une nuk munda ta gjej se cfar kombesije ka ky Tomislav Dulic,por shoh shume intervista qe i paska dhene gazetave kroate ndersa nuk haset te mediumet serbe.
E gjeta vetem qe eshte profesor me PhD ligjerues ne nje Univerzitet te Suedise me dhjetra punime shkencore dhe autoritet per historine e re te ish Jugosllavise,dhe qenka Drejtor i nje instituti.
Dhe pse thua revizionizem,cka ka revizioniste te ai ?
Ndoshta edhe eshte serb,por vertetoma.

E kote eshte perpjekja kur bie ne vesh te shurdher.Ti as qe e ke lexuar kapitullin kushtuar ish Jugosllavise nga Rommel,por vetem e ke futur linkun kuturu se ashtu ta ka sugjeruar Google.
Si mundet per numrin e te vrareve per nje masaker te marresh dy extreme p.sh prej 3.000 dhe 70.000 te vrareve dhe mandej te nxjerresh nje mes aritmetik dhe keshtu masaker pas masakre dhe ne fund kur ti mbledhesh te gjitha natyrisht qe te dalin shifra dubioze...kjo ishte verejtja ime pa i marre ne konsiderate verejtjet e komunitetit shkencor te fushes perkatese.Ndersa keta expert kane edhe shume verejtje tjera metodologjike.
Punimi i Rommelit tend nuk eshte punim shkencor por nje pamflet.

Jo kruaje veshin TI dhe na trego cka kupton me viktima,cka perfshihet ne viktima...vetem vrasjet,burgosjet,pastrimi etnik apo krejt....dhe cilat viktima ti perfshijme ku eshte pergjegjes regjimi komunist i Titos,ato te L2B dhe te kohes se paqes 1945-1987 (edhe pse nuk e di pse ky Rommel e merr vitin 1987 kur Tito ka vdekur me 1980),apo ndaras.

Jo vetem metodologjija e gabuar,por edhe shume verejtje te tjera.
Nuk e di une cfare te dhenash ka per viktimat e komunizmit.Vetem shoh qe thote,ne baze te metodave statistikore,ekstrapolimit,te dhenave demografike e kam deshmuar qe numri i viktimave te Rommel per sai perket ish Jugosllavise jane te larta.
Gjithashtu edhe per vendet e tjera,shume historian nga Bota ja paskan rrezuar Rommelit keto shifra p.sh viktimat ne bashkimi Sovjetik.

Ja cka thote ky Dulja per Jasenovacin.
Intervju,Slobodna Dalmacija 2016 (gazete kroate)
" Ky numer prej 700.000 viktima ne Jasenovac eshte marrezi.Ndersa numri prej 83.000 te te vrareve eshte numri zyrtar qe e dime qe jane te vrare.Numri i realte i tevrareve ne Jasenovac eshte e sigurte qe eshte me i madh,por definitivisht nuk eshte 700.000.Vleresimet e mia flasin per nje numer te te vrareve diku ndermjet 90.000 deri me 120.000.Por te gjithe te vraret nuk kane qene vetem serb,ka pasur edhe me mijera hebrej dhe mijera rom..."
Slobodna Dalmacia: Tomislav Dulic - Nuk shoh logjike per ta rehabilituar Drazha Mihajlovicin

Tani teje te mbetet te sillesh linkun dhe sakte fjalet e tij ku e paska bere kapercimin e pabesueshem...po nuk e solle mbetesh nje llafazan koti dhe nje sofist i dobet.(ne te vertet cka kupton Ti bukurosh me sofizem ?)
Te kuptohemi gjithcka eshte e mundur,por une nuk besoj qe nje dr. prof i historise nga nje Univerzitet i Suedise nje here te thote per nje ngjarje 700.000 mandej te permiresohet dhe te thote shume fish me pak.

Besoje kend te duash,per mua ska fare vlere kjo bisede ,por mqns po vuajshe nga mania e imtesirave ska problem i shkojme deri ne fund.
Per fillim patjeter me spjego pse punimi i Rommel na qenka analitik,madje shume analitik...patjeter me spejgo ku qendron revizionizmi i ketij Duljes.Aritmetika ime nuk eshte me rendesi.

Cfare burime te besueshme na paska Rommeli yt ?!
Cka jane burime te besueshme ?
Cilat shifra i do,gjate L2B 1941-1945 apo gjate regjimit te Titos 1945 - 1987 ?
L2B
Kroaci 194.749
Bosnja 177.045
Srbija (pa krahinat) 97.728
Vojvodina 41.791
Slovenija 40.791
Maqedoni 19.076
Mali Zi 16.903
Kosove 7.927
________________
Gjithsej : 597,323te vrare gjate L2B,me identitet,me emer dhe mbiemer.
Afer 200.000 bashkepunetor te okupatorit dhe 125.000 ushtare te armikut,nuk kane hyre ne numrin per te cilen Jugosllavija ka kerkuar demshperblim ndaj Gjermanise.
Humbjet e pergjithshme ne njerez,te vrare : 800,000 cca
125.000 ushtar te armive okupatore dhe afer 100.000 njeerz te vrare nuk i dihet identiteti,njerez te vrare ne Jugosllavi 1941-1945 afer 1.1 milion.

Burimi : Enti Statistikor i Jugosllavise,1964...
Burimi : Bogoljub Kocovic "Humbjet demografike te Jugosllavise gjate L2B" (autori serb,demograf)
Burimi : Vladimir Zherjavica " Viktimat ne Jugosllavise gjate L2B" (autori kroat,historian dhe expert statistike)
Te dyja punimet jane bere ne te njeten kohe,ne menyre te pavarur dhe i kane nxjerrur shifrat gati identike,me dallime te vogla.Vleresimet jane bere nga te dhenat e organeve zyrtere shteteore dhe regjistrimit te popullates se Mbreterise se Jugosllavise nga 1931 dhe regjistrimit te popullesise se vitit 1948.
Burimi : Holocaust in Yugoslavia, Barry M. Lituchy, ISBN 1-84065-092-3, faqja 3.
Mayers, Paul and Campbell, Arthur:The Population of Yugoslavia; U.S. Bureau of the Census, Washington D.C., 1954; faq 23.

Me dhjetra burimi mund ti sjell,linqe,format PDF,por si tja bejme me gjuhen.

Gjate regjimit te Titos 1945 - 1987
Nuk ka te dhena te sakta per viktimat,por duhet mbledhur nga shume punime shkencore,te dhena institutesh,autor prestigjioz...
Ne pergjithesi
Kroat 190.000 - 210.000
Serb 60.000 - 75.000 (prej tyre gjysma e te vrareve jane gjerman-folks dojecer nga Vojvodina.Te pushkatuar 35.000,te denuar me vdekje 3.000,35.000 te vdekur ne llogore)
Gjerman-folksdojcer shtatas te Jugosllavise - 50.000,te vrare apo te vdekur nga kushtet e veshtira ne llogore dhe gjate transportit.
Sllavomaqedon - 12.000
Boshnjak musliman - 7.000 - 12.000
Shqiptar : 2.000 deri me 3.000

Burimet : Represioni dhe masakrat komuniste dhe krimet ne Kroaci 1944-1946" 2008,Dokumente,Instituti Kroat i Historise.
"Analiza mbi numrin e te vrareve kroat ne Bleiburg" Martina Grahek Ravancic,Reviste per historine bashkekohore, Vol.40 Nr.3 2008., faq. 856-857
"Krimet komuniste nuk jane antifashizem" HIC,2008,faq.23-27
Milovan Gjilas " Memoare",liber
Komisioni shteterore serb mbi varrezat masive pas 1944"Dokumente
Srxhan Cvetkovic "Represioni komunist ne Serbi"
"Muslimanet e Bosnjes nen Titon" Amir Zulfikarpashic,dokumente,2003
"Viktimat boshnjake ne komunizem" Instituti i Historise,Sarajeve,2008
etj etj...sa te duash burime te sjell,por me pare si do ja bejme me gjuhen.Mos prit ne gjuhen shqipe,ska punime serioze.

Ne pergjithesi viktima,te vrare gjate periudhes se Titos 1945-1980 afer 365.000.Mbi 90% te te vrareve te kesaj shifre jane te periudhes ne fund te vitit 1944 deri me 1947.Atehere kur partizanet e Titos e kane pastruar terrenin,pastaj me nuk ka likuidime masive...pas kesaj periudhe vie konflikti me Stalinin me 1948 dhe eshte qetesi.

Nuk thua qe regjimi i Titos ka kryer Democid,pervec qe thua Tito ka bere Democid,madje e perserit dhe e shkruan me fjale te medha Democid me MILIONA.madje me porosit ta lexoje mire !
Cka jam duke te vendosur ne goje ...ja cka shkrove.


Si tja bejme ?

Une nuk thash askund qe nuk eshte e vertet,por mqns TI kerkon burime,referenca atehere teje te takon ta deshmosh kete.
Sjell burime te besueshme,per Shqiperine,Bullgarine,Romanin,Hungarine,Chekosllov akine,Polonin,Gjermanine Lindore per te gjitha keto vende...ti krahasojme me shifrat e ish Jugosllavise dhe te shohim a eshte regjimi me gjakatar,vrasese i Evropes Lindore (kuptohet pas Bashkimit Sovjetik).
Ate qe e thash une,eshte,qe numri i viktimave qe e sjell ai Rommeli eshte i tejfryre (edhe per L2B edhe per periudhen e Titos) dhe Jugosllavija ne pergjithesi ka qene shteti me liberal nga te gjitha vendet ish Komuniste,aq sa mundet nje diktature e pare nga prespektiva e kohes tone te quhet liberale,demokratike.Merru me keto qe dy qe ti shkrova,mos shpik fantazma dhe te humbesh ne spjegimet dhe postimet e tua.

Pse jane fakte...faktet jane masakrat dhe vrasjet qe kane ndodhur por numri i te vrareve eshte i dyshimte nga ana e tij.

Paramendo cka kerkon bukuroshi jone nga Shqipnija !!!
E permend nje autor anonim (pa emer),qe e paska lexuar ne ndonje portal te dhjere para 5 viteve,por emrin nuk e di ...lere qe autori na qenka anonim por moderatori jone i dashur nuk i cek as shifrat e te burgosurve politik !!!!....tani kerkon nga une ti kundershtoj te dhenat e autorit anonim per numrat e paqena hahah
Moderator se jo mahi,mua me kerkon referenca,burime (edhe ate te besueshme,pa e definuar cka eshte burim i besueshem),Ndersa VET ofron nje autor anonim i cili nuk ofron shifra,por gjeja e vetme qe dihet eshte qe na qenka nga Kosova hahaha
Ndersa cudia me e madhe eshte,qe se cka kam une te sjell shifra te te burgosurve politik ne kohen e Titos...
Une numrin e te burgosureve politik ne ish Jugosllavi nuk e di,por ja disa te dhena :

"Nga viti 1945-1990,u denuan me burgim te rende 8.220 shqiptar,mesatarja e denimeve per individ ishte 7 vjet e 1 muaj"
Burimi : "Te burgosurit politk shqiptar ne Kosove 1945-1990" liber 2010, prof.dr. Sabile Kecmezi - Basha
16.101 te burgosur politik 1949-1963 ne Goli Otok
Burimi : Spisak 16101 golootacana-dokumenti ,2014
Burgu Lepoglava - te burgosur politik afer 30.000
dhe disa burgje me te vogla.

Ta krahasojme tani me Shqiperine e Enver Hoxhes.

34.135 te burgosur te denuar per arsye politike
59.009 te internuar ne kampe
7.022 kane humbur jeten ne kampe
984 kane vdekur ne burg
6.027 jane pushkatuar gjate diktatures
308 kane humbur aftesine mendore nga torturat gjate qendrimit ne burg
Me mijera te vrare gjate 1944-1945,te pushkatuar pa gjyq.Nje pjese e madhe nuk egziston ne arkiva.
Burimi : Instituti i studimeve te krimeve dhe pasojave te komunizmit.(Raport vjetor) Drejtor Agron Tufa

Mua me del Shqiperija e Enver Hoxhes eshte me represive ne kete pike se Jugosllavija e Titos ! Dhe paramendo kete ta ka bere i joti,AI nga Gjirokastra,e jo sllavi.

Pse mos na the dicka kunder metodologjise,...do te citoj une burime te besuara,do ta permendi nje autor nga Zelanda e Re qe e kam lexua para nja 2 vjetesh ...hahah

Natyrisht qe spastrimi etnik eshte krim,edhe ate krim kunder njerezimit...por cka din TI per pastrimin etnik ne Jugosllavi.Apo do te tregoj ai autori anonim nga Kosova ?
A ta qelloj kush eshte autori jot anonim nga Kosova,...mos eshte dr.Hakif Bajrami ,ai eshte marre me tema te tilla.

Sepse me duket i larte,ashtu logjikisht.Me duket shpikje.
Sjelli TI ketu numrin e te vrareve ne Shqiperi 1939-1944,por kujdes me ofro punime shkencore te pakten tre experteve dhe nje expert demografie dhe nese eshte ashtu une e pranoj.Por mos me sjell historian qe kane dalur nga qenefi i Enver Hoxhes.

p.s: shiqo,pergjigju cdo citimi qe te kam bere.Mos me cito an blok...kjo eshte vetem fillim ,ne hyjme me thelle dhe e zgjerojme temen.E kemi per detyre ta krahasojme diktaturen e Enver Hoxhes dhe ate te Titos,cila do na dal me e eger.

Per mua keto biseda ku ti kapesh per imtesira dhe e tjerr,e tjerr si leshin e Marise (a e din cka eshte leshi Marise ?) jane budalliqe.NE nuk jemi ketu ne konferenca shkencore,eshte forum dhe shkruajme on-line dhe japim mendime aty per aty,mendime te pergjithshme per ndonje teme pa pretenduar shume.
Per mua ska problem,e tjerrim sa te duash...bash jam duke u argetuar .
Qė ta kuptosh mė mirė se ēfarė jam duke folur dhe qė mos tė kaloj nė pėrsėritje, lexo kėtė qė ke postuar:
Citim:
Ta krahasojme tani me Shqiperine e Enver Hoxhes.

34.135 te burgosur te denuar per arsye politike
59.009 te internuar ne kampe
7.022 kane humbur jeten ne kampe
984 kane vdekur ne burg
6.027 jane pushkatuar gjate diktatures
308 kane humbur aftesine mendore nga torturat gjate qendrimit ne burg
Me mijera te vrare gjate 1944-1945,te pushkatuar pa gjyq.Nje pjese e madhe nuk egziston ne arkiva.
Burimi : Instituti i studimeve te krimeve dhe pasojave te komunizmit.(Raport vjetor) Drejtor Agron Tufa
Pikėrisht kėtė po tė kėrkoj pėr rastin e Jugosllavisė komuniste. Shtoji edhe viktimat e spastrimit etnik dhe je nė rregull.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur