Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-11-2019, 12:29   #41
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,179
Thanks: 0
Thanked 1,752 Times in 1,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
do e pranoj thote….
natürlich qe do e pranoj, Lite mooo, ka ku shkon me lehte dhe me mire per neve?
ps: foto e Der Standard eshte marre nga NET thjesht per ilustrim pra per cfare gazete behet fjale, por natyrisht artikullin nuk e kam ne origjinal sepse gazeten e lexova ne bar (klub) perjashta , dhe harrova ti boj foto. On-Line nuk e gjeta por edhe nuk gerrmova shume sepse s'kisha durim.
Meqe je anej nga ato ane, ma puth i cik shokun Mao nga ana ime dhe i thuj qe "vellezerit shqiptare dhe miqte kosovare- sic i quante ai kopili i ferrave Enver Hoxha" nuk e harrojne!
..la e me la komunizma...nga fitorja ne fitorje...
Ok. Po iki andej nga shtepia e @dragues me gjet ndonje steme Mao Ce Duni me e puth (tregu i gjonave te perdorme).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 12:30   #42
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,894
Thanks: 4,399
Thanked 4,765 Times in 3,169 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Po pra ata Chajnizat do provojne te gjejne vende dhe ekonomi te varfera dhe tu thone; e dini kush jemi neve ? ju are China e pra, po nuk erdhet me neve pastaj e dini juve

Meqe ra dhafja, edhe ne Switzerland kane investuar chajnizat, por e kane pranuar edhe vete qe i dogjen duart ne nje firme agraro-kimike Syngenta. Kishin menduar se i gjetem ca varfanjaka dhe sa tu thuash aq e shesin. Nderkohe qe vete politika zhvillimore ekonomike e shtetit zviceran eshte ajo qe e kontrollon dhe nuk lejon qe investimet e huaja, e sidomos chajnizat ti dominojne tregun e investimeve.

Me kujtohet njehere e moti, po bisedonim me nje zviceran, ka sigurisht 10 vite dhe thote: shikoj kinezet investojne ne Afrike e kudo ne tregje ne Azi, paramendo me thote sikur ata te dominojne boten se ēfare do benin sikur te kishin ne dore dhe kontroll gjithe ate treg, te industrise ushqimore, energjetikes dhe keshtu me radhe. Pra Chajna tha, qe i shkel edhe te vetet me tanksa ne mes te rruges, po ē`do ja punonte atyre qereve

We are China, xhveshi benevrekushet se pastaj keshtu e keshtu do bejna: Xi je, xi je, chioo tao
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 13:54   #43
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,179
Thanks: 0
Thanked 1,752 Times in 1,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po pra ata Chajnizat do provojne te gjejne vende dhe ekonomi te varfera dhe tu thone; e dini kush jemi neve ? ju are China e pra, po nuk erdhet me neve pastaj e dini juve

Meqe ra dhafja, edhe ne Switzerland kane investuar chajnizat, por e kane pranuar edhe vete qe i dogjen duart ne nje firme agraro-kimike Syngenta. Kishin menduar se i gjetem ca varfanjaka dhe sa tu thuash aq e shesin. Nderkohe qe vete politika zhvillimore ekonomike e shtetit zviceran eshte ajo qe e kontrollon dhe nuk lejon qe investimet e huaja, e sidomos chajnizat ti dominojne tregun e investimeve.

Me kujtohet njehere e moti, po bisedonim me nje zviceran, ka sigurisht 10 vite dhe thote: shikoj kinezet investojne ne Afrike e kudo ne tregje ne Azi, paramendo me thote sikur ata te dominojne boten se ēfare do benin sikur te kishin ne dore dhe kontroll gjithe ate treg, te industrise ushqimore, energjetikes dhe keshtu me radhe. Pra Chajna tha, qe i shkel edhe te vetet me tanksa ne mes te rruges, po ē`do ja punonte atyre qereve

We are China, xhveshi benevrekushet se pastaj keshtu e keshtu do bejna: Xi je, xi je, chioo tao
Vetem ne nje firme kane investuar ? Dhe kane hequr dore ? Nuk ka fare kompani kineze qe kane investuar ne Zvicer? Une kam dhene nje shembull per dy kompani zvicera (food industry), qe u blene nga kinezet ca vite me pare per 3 miliard Euro. Apo e di gabim?
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 05-11-2019 nė 13:56
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 14:16   #44
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,179
Thanks: 0
Thanked 1,752 Times in 1,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Shikoni kete site :

Kodi:
https://www.bloomberg.com/graphics/2018-china-business-in-europe/
Eshte shume interesant. Keni dhe aeroportin e Rinasit ne harte.

__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 05-11-2019 nė 14:18
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 15:51   #45
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,179
Thanks: 0
Thanked 1,752 Times in 1,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

OK.Meqe @Pirati nuk u pergjigj dhe une nuk do pres ate (shaka), po i them se Kinezet kane blere shume e shume dhe ne Zvicer.

Po te jap disa portale qe t'i kontrollosh vete (dhe kush do tjeter). Behet fjale per investimet kineze (blerjet e kompanive apo investimet ne Zvicer por dhe ne Europe)

Se pari shiko kete qe eshte pak e vjeter por mbase dhe jo shume e besueshme, por eshte nje e dhene.Qe eshte marre ne kete sit :

Kodi:
http://www.blog.swissnexchina.org/swissnex-news/2013/1/22/chinese-investments-and-acquisitions-in-switzerland
disa linke te tjera:

Kodi:
https://www.bilan.ch/tv-bilan/china_india_and_qatar_colonize_switzerland
Kodet PHP:
https://www.bloomberg.com/graphics/2018-china-business-in-europe/ 
Disa citime nga keto site :

Citim:
In 2017, Chinese companies were again actively acquiring Swiss companies, in total 7 firms were bought, but this means 10 firms less compared to 2016. The main reason, why Chinese companies bought less firms in 2017 (in Switzerland and the rest of Europe) are stricter controls by Chinese officials and higher regulatory requirements by European governments.

China is currently the sixth biggest investor in Switzerland, behind Germany, the US, England, France, Japan and Italy.

The biggest company takeover in 2017 was the acquisition of Glencore Storage & Logistics by HNA for 775 Mio. USD. HNA also acquired a significant shareholding of the airport retailer Dufry. Other acquired companies were Bartholet Maschinenbau and Montratex AG, which were acquired by the Chinese Cederlake Capital Partners. In addition, Way Ray was bought by Alibaba, Polymetrix Holding by the Beijing Sanlian Hope New and the Phoenix Green Group by Ernest Borel Holdings.
Apo


Citim:
China, India and Qatar colonize Switzerland
Like Corum, the Swiss luxury watchmakers bought by China Haidian Holdings in April, a considerable number of Swiss companies are being taken over by foreign groups. The following overview looks at some of the diverse motives of both sides.
Whether strategic investments or allocated expenditures, the acquisitions of Swiss companies by large groups or conglomerates from emerging economies have increased in recent years. To support its growth and, in particular, to ensure its great energy needs, China, on the lookout for any good opportunity, is in the lead.

Buying Swiss companies offers Chinese groups quick and relatively easy access to the Swiss market. “It is also a good way to acquire expertise or a recognized brand, which can, in some cases, provide legitimacy in the Swiss, European and even global markets for Chinese companies, which do not always have very good reputations,” says Lawrence Knecht, Head of Swiss Business Hub in Beijing, and responsible for promoting Switzerland as a business base.

The latest example, and a striking one, is the purchase of the Swiss watch brand Corum, which became Chinese at the end of April, just as Baselworld 2013 opened. The China Haidian Group spent Sfr86mn for the company based in Chaux-de-Fonds, employing 140 people. The China Haidian Group had already bought the Swiss brand Eterna in 2011.

There is a risk, of course, that the company will relocate to China or elsewhere. However, acquisition is generally beneficial for the purchased companies, for example, when they are in financial difficulty. The sale allows faster development, thanks in particular to better access to the Chinese market or to the buyer's financial resources.

Acquiring expertise

Another example is the acquisition last year of two factories, Swissmetal Reconvilier (in the Canton of Bern) and Dornach (in the Canton of Solothurn), saved from bankruptcy by the Chinese group, Baoshida. (The factories are expected to retain staff at both sites.) Another example is the industrial group OC Oerlikon’s recent sale of business units to the Chinese group Jinsheng. Jinsheng wanted to optimize its portfolio and the Sfr650mn transaction should be completed in the current year. In this case, too, the Asian group reassured that all jobs would be maintained.

Another example, evocative of the strategic importance of energy to the Chinese, is the acquisition of the Geneva-based Addax Petroleum by the Chinese oil and gas giant, Sinopec. “By buying entire structures established in Switzerland, these groups want, above all, to acquire the skills and use the contacts that these companies have with shipping and surveillance companies long-established in Geneva,” says Daniel Loeffler, director of the Geneva Economic Development Office.

Acquisitions by Indian companies are also increasing. Among the latest is the Zurich consulting firm, Lodestone, bought by the IT services company, Infosys, last year for Sfr.330mn. Buying Lodestone should, among other things, allow Infosys to strengthen its client portfolio and its European presence.

A specialist in the Indian market at Switzerland Global Enterprise (Osec), Beat Ineichen believes that, in general for this type of purchase, the conditions for employees are maintained, with the new owner seeking to provide comparable conditions. Senior management is generally comprised of a team from India, but, over time, a transfer to more “local management” is common.

Indian companies are also active in the watch industry, including the acquisition in late 2011 of Basle’s Favre-Leuba for two million euros by Titan Industries. But also in construction (Hindustan Construction Company’s acquisition in 2010 of 66% of the Zurich company Karl Steiner for Sfr35mn); in textiles (Prem Durai Exports’ purchase last year of 14% of the Lausanne-based company Switcher); and even in engineering, notably the Avtec Group’s purchase of the Fribourg company, Assag, last year. Finally, the Eureka Forbes Group is currently negotiating to acquire a majority stake in Lux International, a company based in Zug that is active in direct sales of water purifiers.

According to the Consulate General of Switzerland in Mumbai, direct investment by Indian groups in Swiss companies has grown considerably since 2007. This investment is due to different strategies: to access new markets and technologies, to acquire well-established brands, to extend product range, and to diversify risk. These acquisitions are also often linked to issues of succession within SMEs in niche markets.

Here, too, acquisitions take place in a harmonious manner for staff, although relocation to India is always a possibility, especially concerning manufacturing processes. In the future, however, relocation should be increasingly rare, according to the Consulate General, emphasizing the will of Indian groups to leverage the value of “made in Switzerland”.

Qatar likes hotels

For Middle Eastern countries, with oil and money in abundance, interest in Switzerland seems to be focused on luxury companies, especially hotels. In addition to Qatar’s large stake in Credit Suisse (its sovereign wealth fund holds more than 6% of the shares of the bank), the kingdom recently acquired the Hotel Schweizerhof in Bern and the Royal Savoy in Lausanne this year. In 2014, it will be the turn of the Lake Lucerne Burgenstock Resort.
Kodi:
https://www.scmp.com/business/companies/article/2132758/chinese-textile-giant-buys-swiss-luxury-brand-bally-amid-global
Kodi:
https://www.ey.com/ch/en/newsroom/news-releases/news-release-ey-acquisitions-in-europe-by-chinese-companies-continue-to-fall-sharply-significant-increase-in-switzerland

ZURICH, 5 February 2019 – Chinese investors are becoming less and less active in Europe. In
2018, the number of takeovers and acquisitions of stakes they made across Europe fell by 21
per cent compared with 2017, dropping to 196. Investment volume was down by 46 per cent to
USD 31.2 billion.
After Germany (35 transactions) and the UK (34 deals), it was Italy (20 transactions) and
France (16 acquisitions) which proved the most important target markets for Chinese investors.
By far the largest deal across Europe was Geely's acquisition of an initial stake in Daimler. In
second place comes the (as yet uncompleted) acquisition of Finnish sporting goods company
Amer Sports Oyj by Anta Sports for USD 6.3 billion. This is followed by the acquisition of 100
per cent of Italian mobile operator Wind Tre by CK Hutchinson for USD 2.9 billion. Five
transactions in total had a volume of more than USD 1 billion, compared with eleven such
deals the previous year.
These are the findings of a study by the EY audit and advisory group that examines M&A
investments by Chinese companies in Switzerland and Europe.
“Transaction activity has now fallen across Europe for five six-month periods in a row,” said Yi
Sun, Head of China Business Services for Germany, Austria and Switzerland at EY. “There are

numerous reasons for this ongoing decline. Firstly, the situation in China has changed: The
government wants to prevent excessive capital outflows and would like investment activity to
be concentrated in core sectors. Secondly, the Chinese economy is no longer growing as
strongly, resulting in greater caution, in particular with large transactions. Furthermore, Chinese
investors are no longer received with open arms everywhere in Europe.”
Sun says that the transaction process has also become more complicated: “For a number of
years, the owners of European companies have been demanding evidence of the necessary
financial resources from the very start of the sale process. In addition, detailed integration
planning is often expected and pre-existing authorisation by the Chinese authorities is now also
frequently required.”
Almost double the number of deals in Switzerland
“The number of transactions fell significantly in each of the four most important target markets
last year, whereas in Switzerland it has almost doubled,” says Stefan Rösch-Rütsche, Leader
Transaction Consulting at EY in Switzerland. For example, a total of seven acquisitions were
made in Switzerland in 2017. In 2018 there were 13 of them.
Trade conflict with the USA an impediment
If the China-US trade conflict calms down and the economy in China picks up again, Yi Sun
thinks that Chinese companies' willingness to invest will increase again. For the time being,
however, she anticipates subdued transaction activity: “In the next few months, there will be
relatively few acquisitions by Chinese investors as the current circumstances are simply too
difficult.” In the medium term however, she anticipates a considerable rise in activity, as the
significance of Chinese private-equity and investment houses that already hold US dollars or
euros abroad has also been growing for some years.
Tendency: Fewer industrial companies, more consumer goods firms
The number of European industrial companies that were acquired roughly halved in 2018, from
79 in 2017 to 39. Transaction activity also decreased in the high-tech sector, falling from 32 to
22 deals. By contrast, the number of transactions in the consumer goods and services sector
rose from 13 to 27. For example, as well as jewellery and furniture manufacturers, this includes
language schools, particularly in the UK.
“In China, while there is a growing well-funded and consumption-minded middle-class, there
are still currently hardly any world-famous brands in the mid-price or luxury segments in China.
That's why for around three years now, Chinese investors have increasingly been looking for

well-known European consumer goods producers,” Stefan Rösch-Rütsche explains. “In ecommerce, many European market participants are also becoming very interested in Chinese
e-commerce players' expertise in the fields of artificial intelligence and modern logistics. There
are also likely to be more transactions in this domain in the future.”


Kodi:
https://www.ey.com/ch/en/newsroom/news-releases/news-release-ey-swiss-companies-are-becoming-less-attractive-for-chinese-investors
Citim:
ZURICH, 12 AUGUST 2019 – The reluctance of Chinese enterprises to acquire companies in Switzerland and Europe continues: in the first semester of this year, there were only 81 company acquisitions and equity investments – 27 percent lower than in the same period last year, when 113 European companies found Chinese buyers. As there were hardly any large transactions, the investment volume dropped dramatically by 84 percent from 15.3 billion USD to 2.4 billion USD.

New leaders in Europe
The activity of Chinese investors fell particularly in Germany: the number of acquisitions and equity investments fell in comparison with the same period in the previous year from 25 to 11, and the investment volume fell from 10.1 to 0.5 billion USD. The new leader in terms of the number of deals is Great Britain, where Chinese investors moved on 17 companies. However, as they were mostly small transactions, the total amount invested, 400 million USD, was lower than in Germany. In terms of investment volume in the first semester of 2019, Sweden, with a figure of 1.11 billion USD, overtook Germany on 505 million USD and Great Britain on 424 million USD.

These are the findings of a study by the EY audit and advisory group that examines M&A investments by Chinese companies in Switzerland and Europe. The study examined acquisitions and equity investments by companies with headquarters in China and Hong Kong or their subsidiaries; the target companies have their headquarters in Europe and are operational.

Number of transactions at its lowest level since 2014
“Transactions in Switzerland and in Europe have practically halved, and in the first semester they were significantly lower than in the same period in the previous year; however, they have stabilised after reaching their lowest level in the second semester of 2018. It should have bottomed out,” explains Yi Sun, Head of China Business Services Germany, Austria and Switzerland at EY. “The main reason for the reluctance of Chinese investors is the state of the Chinese home market: the economic situation in China is difficult, and there is a lot of uncertainty – not least because of the trade dispute between the USA and China. Furthermore, some of the Chinese companies that were previously very active in the European M&A market are currently either occupied with integrating the companies they have acquired, or in the process of resale. New acquisitions are not on the agenda of these companies for the time being.”

As Sun observes, things are generally quiet in the European transactions market: “There are currently relatively few candidates for acquisition that would be interesting for the Chinese.” For a while now, all these factors have meant that large transactions in particular are becoming rarer and investments are considerably more selective than in the boom year of 2016.

Chinese enterprises still have a strong interest in European companies – even though the number of transactions being concluded is decreasing. “We can see various trends: some Chinese companies are still coming to Europe to buy skills for their ambitious strategies – the best example is the European shopping trip of Chinese company Evergrande, in the area of electromobility. At the same time, Chinese companies are still very interested in illustrious European names – in the consumer goods sector, for example. The entry of Chinese growth investors with a minority stake in established European brands, like IDG Capital or Rossignol, for example, could set a trend,” reports Fabian Denneborg, Head of M&A Switzerland at EY.

Transaction volume: Switzerland is in the middle range
The transaction volume in Switzerland fell in the first six months of the year from 387 million USD to 96 million USD; the number of deals fell from seven to three. The largest transaction in Switzerland, according to the available purchase price information, involved the office furniture company Zhejiang Henglin Chair and the Swiss FFL Holding, the owner of Lista Office. This 63 million USD transaction was the tenth largest transaction in Europe.

The largest deal of the semester was in Sweden
With a volume of 930 million USD, the largest deal across Europe by some margin was the Chinese Evergrande Group's purchase of a stake in NEVS, the successor company to Saab, which currently produces electric cars. Evergrande and NEVS then went on to spend 170 million USD on a 20 percent share in the Swedish super sports car brand Koenigsegg – the second-largest deal of the semester. The third-largest transaction was the acquisition of “Les Ambassadeurs Club” by the investor Imagi International for 156 million USD. The sale of gategroup to the Chinese investor RRJ Capital could still be one of the largest transactions with Chinese involvement in 2019. However, the conclusion of the transaction has still not been announced.

In Sun’s opinion, other large transactions are possible. “Where it makes strategic sense and there is a common interest, deals over the 1 billion threshold are still possible,” she predicts. “And if the economic situation improves and the trade dispute between the USA and China is resolved, we will see a clear increase in transaction activities again.”

According to Sun, some transactions in the hundreds of millions are still in the pipeline for the second semester. “There are some Chinese companies in their starting blocks – however, it remains to be seen if their bids will be accepted.


Ok. Vite me pare ju thoja njerezve Kina.Do pushtojne boten. Ik ore me thonin. Ata nuk kane buke te hane. Hane oriz. Ore Kina. Ik ore me thoshin. Ata verdhacuke. Ata rrojne me minj. Pra. Ne qoftese ne vitet 50-70 Kina beri bumin e saj brenda vendit (sepse ka qene tjeter politike per investimet ne bote),ne vitet 80 dhe 90 , biznesi ne Kine filloi te gjendej ngushte brenda Kines, sepse bumi i zhvillimit dha rezultate. Cilesia shume e mire dhe cmimi konkurues. Duheshin tregje. Ca per merite te kinezeve dhe ca per te eropianeve apo te tjereve nga bota, qe shkuan aty dhe kerkuan mall nga Kina, tregu i Kines u hap per boten. Kina prodhon mall te dobet ...!!! Kush ja u tha kete ? Kina prodhon cfare te doni ju. Me nje popullsi prej 1.2 apo 1.3 miliard prodhehet epr te gjithe dhe si e qysh e duan. Por mallei kinez nuk rron? Po ju pyes. Keni shkuar dhe keni blere mall ne Kine apo e keni blere ne EU apo diku ? Praltikisht po nuk keni blere mall ne Kine, ju nuk keni blere mall kinez. Ju keni blere nje mall qe j'u eshte shitur per kinez (mund dhe te mos jete kinez). Ju keni blere nga ndermjetes dhe ate cka kane dashur ata te sjellin ne EU. Qellimi i tyre ka qene te fitojne dhe jo t'ju shesin nje mall te mire. Pra e thene shkurt. Ata kane bere porosi ne Kine se si e duan mallin dhe ate j'a u kane shitur juve.Qellimi i tyre eshte dhe ka qene: nje mall qe t'ja u zhysin me sa me shume lfirim (qe kushton fare pak per t'u prodhuar) dhe qe te prishet qe heren e pare qe perdoret. Pra ne nje fare menyre standartin se cfare malli kerkon tregu ne EU apo Shqiperi e kane vendosur vendasit dhe jo kinezet. Kinezet erdhen ne EU per te shitur vete mall, shume me vone se nga koha kur malli u importua nga tregetaret EU. Sa per Kinen dhe investimet ne bote, gjerat kane ndryshuar. Kinezet ne EU perfshire dhe Zvicren kane nderruar strategji. Po investojne me shume ne industri ushqimore, sepse kjo ju duhet. Ushqim qe te prodhohet ne EU dhe i shitet po ne EU ose dhe t'a cojne ne Kine. Por jo vetem ne kete industri. Ka ndryshuar spektri i investimit. Disa industri i blejne dhe i fikin. Sepse e kane te tyret ne Kine dhe ketu(EU) duan ose Marken si Copyright ose nuk duan konkurence(ne EU). Ka ndryshuar metodat e investimeve dhe blerjeve. Nuk dalin me haptas dhe jane bere shume me te rafinuar.Nderkohe qe nuk ngaterohen me tregjet ruse ne EI apo botes, se e e dine qe aty hane koken.

Ajo qe mua me habit me njerezit eshte ,se ai apo ajo qe ata e quajne kundershtar apo armik eshte budalla, ose e trajtojne per te tille. Kina , po e perseris, ka mesuar shume dhe eshte bere shume here me e rafinuar ne blerje, investime apo dhe bashkepunime. Ajo qe EU akoma nuk kupton eshte se nuk jemi me te zgjuar se ata. Bile jemi shume here me budallenj. Kjo vlen dhe per ruset.Ajo qe une e kam thene dhe ja u them te tereve eshte. Mos j'u genjeje mendja se ai qe ju e trajtoni si kundershtari juaj eshte ashtu si ju a servirin apo ashtu si doni ju te besoni se eshte . Jane shume te zgjuar dhe shume te sterholluar. Por ky lloj paralajmerimi bije ne vesh te shurdher dhe kjo jo vetem me shqipot, por dhe me shume te tjere perfshire ketu EU apo dhe te tjere ne bote. Kur dicka nuk e njeh , mos thuaj apo beso se nuk egziston apo eshte ashtu si thua ti.Ne mediat e EU (ne Shqiperi po e po ) ka shume disinformin por dhe fake news nga pseudo profesore apo analiste. Por problemi eshte dhe me shume se kaq. Shume politikane ne EU marrin informacionin, qe duhet te marrin dhe nuk e qethin hic,sepse mendojne per bythen e tyre per te mos thene dhe me shume ....se jane te blere.
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 06-11-2019 nė 16:00
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 20:24   #46
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,832
Thanks: 3,788
Thanked 3,065 Times in 2,080 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po pra ata Chajnizat do provojne te gjejne vende dhe ekonomi te varfera dhe tu thone; e dini kush jemi neve ? ju are China e pra, po nuk erdhet me neve pastaj e dini juve

Meqe ra dhafja, edhe ne Switzerland kane investuar chajnizat, por e kane pranuar edhe vete qe i dogjen duart ne nje firme agraro-kimike Syngenta. Kishin menduar se i gjetem ca varfanjaka dhe sa tu thuash aq e shesin. Nderkohe qe vete politika zhvillimore ekonomike e shtetit zviceran eshte ajo qe e kontrollon dhe nuk lejon qe investimet e huaja, e sidomos chajnizat ti dominojne tregun e investimeve.

Me kujtohet njehere e moti, po bisedonim me nje zviceran, ka sigurisht 10 vite dhe thote: shikoj kinezet investojne ne Afrike e kudo ne tregje ne Azi, paramendo me thote sikur ata te dominojne boten se ēfare do benin sikur te kishin ne dore dhe kontroll gjithe ate treg, te industrise ushqimore, energjetikes dhe keshtu me radhe. Pra Chajna tha, qe i shkel edhe te vetet me tanksa ne mes te rruges, po ē`do ja punonte atyre qereve

We are China, xhveshi benevrekushet se pastaj keshtu e keshtu do bejna: Xi je, xi je, chioo tao
Nuk i dine mire ca gjera keta, i bejne petullat me uje. Nuk e dine keta qe gjithe bota do punoje per Kinen. Nuk do kete me sufllaqe dhe hamburger. Nje pjate oriz dhe boll e ke, hajt.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2019, 20:29   #47
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Kina dhe Rusia po blejne are apo flori,letrat do na i lene neve.Juve merruni me hajgare apo barcaleta trojore.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 18:25   #48
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,832
Thanks: 3,788
Thanked 3,065 Times in 2,080 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

German foreign minister casts doubt on Huawei’s participation in country’s 5G development
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-11-2019, 19:31   #49
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,832
Thanks: 3,788
Thanked 3,065 Times in 2,080 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Hungarian minister opens door to Huawei for 5G network rollout
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 07:25   #50
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Kina

Die Wüste Gobi und ähnlich trockene Regionen in China expandierten früher, da Prozesse wie die Überweidung die Vegetation an ihren Grenzen erschöpfen und Wind und Regen den Boden erodieren liess. Chinas grösste Baumpflanzaktion, das "Nördliche Schutzwaldprogramm", auch Grosse Grüne Mauer genannt, hat diese Ausweitung gestoppt. Die Regierung sagt, dass sie seit Beginn des Programms 1978 mehr als 66 Milliarden Bäume in 13 Provinzen im Norden des Landes gepflanzt hat.

Um das Jahr 2000 herum dehnten sich die Wüsten im ganzen Land um 10'400 Quadratkilometer pro Jahr aus, so die Regierung. Aber 2017 berichtete die staatliche Forstverwaltung, dass Chinas Wüsten um mehr als 2'400 Quadratkilometer pro Jahr schrumpfen.

Eine Studie aus dem Jahr 2018, die Satellitendaten der US National Oceanic and Atmospheric Administration analysiert, ergab, dass die Waldbedeckung im Einklang mit den staatlichen Statistiken zugenommen hat, schlug aber vor, dass Änderungen in der Holzeinschlagpolitik wichtigere Faktoren waren als die Aufforstung - Wälder zu pflanzen, wo noch nie zuvor ein Wald gewachsen war.

1999 begann die chinesische Regierung mit der Pflanzung von Millionen von Bäumen in ihrem "Grain for Green-Programm", das darauf abzielt, beschädigtes Ackerland in wichtigen landwirtschaftlichen Gebieten im nördlichen Lössplateau, das etwa so gross ist wie Frankreich, zu reparieren.

"Ich war vor zwei Jahren dort, und es ist in der Tat erstaunlich, dass einst karge Landschaften heute fast vollständig von Pflanzen bedeckt sind", sagt Philippe Ciais, Klimaforscher am Labor für Klima- und Umweltwissenschaften in Gif-sur-Yvette bei Paris.

Und die Aufforstungsaktion geht zügig weiter: 2018 gab die staatliche Forstverwaltung das Ziel einer 30-prozentigen Waldabdeckung bis 2050 bekannt. Derzeit liegt die Abdeckung bei rund 22%.

Das Wachstum von Wäldern ist ein bedeutender und notwendiger Fortschritt im Kampf gegen die Desertifikation, sagt Jianping Huang, Klimaforscher an der Lanzhou University.

1-Por eshte shume heret apo shpejt per te pare nese ne e kemi zgjidhur problemin, flet(jo llap) Congbin Fu, Direktor des Institute for Climate and Global Change Research an der Nanjing University.Restaurimi apo pyllezimi i tokave eshte nje proces afatgjate qe zgjat dekada apo deri ne 100 vjet.(se nuk behen kto pune me fryme te shenjte apo....hapu sezam ose mbyllu Sazan-shenimi IM).


PS....Wie jeder Botaniker weiss, ist die Hauptnahrung für Bäume und Pflanzen das CO2 und nicht was im Boden an Stoffe sich befinden. Die Wurzeln nehmen Wasser und Mineralien auf, aber das Holz wird durch die Spaltung von CO2 in Kohlenstoff und Sauerstoff durch die Sonnenenergie gebildet, die Photosynthese. Je mehr CO2 je besser gedeihen die Pflanzen, was wiederum aus der Luft entnommen wird. Ein selbstregulierendes System.

FAZIT: Die US-Raumfahrtbehörde hat an Hand von Vergleichsfotos sich darüber gewundert, wie riesige Flächen Chinas grüner geworden sind. Diese grossflächige Bepflanzung mit Bäumen, aber auch Sträuchern und Gräsern, ist aus dem Weltall sichtbar und heisst "Die Grosse Grüne Mauer".(nuk besoj qe ju ka rene te fiket).

TUNGI.....izvinite: e dini qe per ariun Panda ne KINE ekzekutohesh me PLUMB mbrapa KRYEVE.n.q-se ke ide te marra.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg GreatGreenWall1.jpg (21.2 KiloByte, 39 shikimet)

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga SystemA : 07-11-2019 nė 07:28
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 09:48   #51
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,894
Thanks: 4,399
Thanked 4,765 Times in 3,169 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk i dine mire ca gjera keta, i bejne petullat me uje. Nuk e dine keta qe gjithe bota do punoje per Kinen. Nuk do kete me sufllaqe dhe hamburger. Nje pjate oriz dhe boll e ke, hajt.
Po ja fusin kot pra, e kane keshtu davaj Roshia pdhus Chajna very good Friends with roshia prandaj all Ukeeej

Chajnizat investojne 170 miliarde dollare ke Afrika, paramendo se ē`sisteme politike e demokratike dhe shume transparente qe jane vendet e Afrikes. Shesin gjitha ato pasuri e minerale vetem e vetem te marre sa miliona ai Kryebabuuni i shtetit dhe njekohesisht i fusin ne borxhe gjitha ato shtete me ekonomi per toke.

Meqe qenka Chajna aq bukur zhvidhuar, pse nuk ik SystemA te punoj e jetoj ke Chajna, por rrine ke Xhirmonia fafrika e Ajfunave per 150 Ojra rroge mujore po kerkonte punteore per tre turne.

E tera sēarohet me nje dhaf te thjeshte.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 16:05   #52
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
Po ja fusin kot pra, e kane keshtu davaj Roshia pdhus Chajna very good Friends with roshia prandaj all Ukeeej

Chajnizat investojne 170 miliarde dollare ke Afrika, paramendo se ē`sisteme politike e demokratike dhe shume transparente qe jane vendet e Afrikes. Shesin gjitha ato pasuri e minerale vetem e vetem te marre sa miliona ai Kryebabuuni i shtetit dhe njekohesisht i fusin ne borxhe gjitha ato shtete me ekonomi per toke.

Meqe qenka Chajna aq bukur zhvidhuar, pse nuk ik SystemA te punoj e jetoj ke Chajna, por rrine ke Xhirmonia fafrika e Ajfunave per 150 Ojra rroge mujore po kerkonte punteore per tre turne.

E tera sēarohet me nje dhaf te thjeshte.
Ne kohen e GEDAFIT(RIP COLONELE) punonjesit e makaronave(tekniket)ashtu si tė gjitha ndėrmarrjet e naftės qė vepronin nė vendet e botės sė tretė merrnin si rroge=8.000$ ne MUAJ.

PS....ik Pirato futi noi fli ka Zvicra.

Tungi dhe juve.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-11-2019, 23:28   #53
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,894
Thanks: 4,399
Thanked 4,765 Times in 3,169 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ne kohen e GEDAFIT(RIP COLONELE) punonjesit e makaronave(tekniket)ashtu si tė gjitha ndėrmarrjet e naftės qė vepronin nė vendet e botės sė tretė merrnin si rroge=8.000$ ne MUAJ.

PS....ik Pirato futi noi fli ka Zvicra.

Tungi dhe juve.


per 8000 ojra rroge do kisha ikur ne vend te barte thaset me makarona ne shpine

po ēfare vendet e botes se trete. Ne Schwitzerland nje porcion fli ne restorant e paguan aktuelly 15 Franaka sa nje Pizze, qe i bie me shtrenjte se rroga ditore e nje makarona punetori ne vendet e treta.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 10:25   #54
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina


PS....te <dekoruar> me medaljen e shqiponjes jane...

1-Listen to the yell of Leopold’s ghost
Burning in Hell for his hand-maimed host
Hear how the demons chuckle and yell
Cutting his hands off, down in Hell.

2-Martti Oiva Kalevi Ahtisaari

AproPO...per 1-in(kqyr KRIMET),se LESHIN dve e keni te fresket.

Tungi ose....nuk mbrohet apo INVESTOHET me llape.

Forza KINA.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg MutilatedChildrenFromCongo.jpg (22.4 KiloByte, 27 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:00   #55
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

China hat die meisten Megareichen.

Shumica e miliarderėve janė nė rajonin e Azisė-Paqėsorit. Vetėm atje jane 754, qė administrojnė njė total tė pasurive prej 2.5 trilion dollarė. Kina ėshtė vendi me miliarderėt mė tė mėdhenj nė rajon (43 pėrqind). India vjen nė 14 pėrqind, Hong Kong nė 9 pėrqind dhe Japonia vetėm 4 pėrqind.

Nė Evropė, Afrikė dhe Lindjen e Mesme, numri i miliarderėve ra me 5 pėrqind vitin e kaluar. Ky rajon llogarit 598 miliarderė me 2.4 trilion dollarė nė pasuri. Nė Gjermani 114, ose 9 mė pak se nė vitin 2017. Totali i aktiveve tė miliarderėve gjermanė u ul me 78 miliardė dollarė nė pak mė shumė se 500 miliardė dollarė, siē shkruan Zeit Online .

Jörn Brien mė............................ 10 nėntor 2019.

PS: une po dal,ti ca menje ke.........................baby

Tungi apo

Se me shpetoi pa dashur....ene kamunistat kenkan miliardere,juve fosilet e forumit.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpeg 8a6a586d53de0b847781999847b07ebc.jpeg (2.7 KiloByte, 22 shikimet)
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:09   #56
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 5,276
Thanks: 1,428
Thanked 2,373 Times in 1,348 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 81
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Ndonjėherė... mendoj se 1984 e kishte parashikuar formatimin e botės... nė Oqeani, Euroazi dhe Azia....

Ne si duket do tė mbesim nė tokėn e askujt dhe tė gjithkujt?
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 14:21   #57
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,284
Thanks: 16,534
Thanked 9,772 Times in 6,614 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 417
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ndonjėherė... mendoj se 1984 e kishte parashikuar formatimin e botės... nė Oqeani, Euroazi dhe Azia....

Ne si duket do tė mbesim nė tokėn e askujt dhe tė gjithkujt?
Camet jane njerez PUNETORE dhe duar FLORI.FATKEQESISHT i....theren,grabiten,ju moren pasurite dhe i shperngulen nga TROJET e TYRE.

Se SOT flisnim ndryshe per HISTORI-ne.


PS....kalofsh mire dhe Beni po del.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 15:31   #58
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 3,030
Thanks: 3,612
Thanked 702 Times in 554 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga edlin Shiko postimin
Ndonjėherė... mendoj se 1984 e kishte parashikuar formatimin e botės... nė Oqeani, Euroazi dhe Azia....

Ne si duket do tė mbesim nė tokėn e askujt dhe tė gjithkujt?
Riqarkullim botesh!

Ka edhe nje bote me vete per heronjte. Elysium.


Adea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-11-2019, 20:04   #59
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 48,561
Thanks: 15,976
Thanked 13,481 Times in 8,538 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 720
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
China hat die meisten Megareichen.

Shumica e miliarderėve janė nė rajonin e Azisė-Paqėsorit. Vetėm atje jane 754, qė administrojnė njė total tė pasurive prej 2.5 trilion dollarė. Kina ėshtė vendi me miliarderėt mė tė mėdhenj nė rajon (43 pėrqind). India vjen nė 14 pėrqind, Hong Kong nė 9 pėrqind dhe Japonia vetėm 4 pėrqind.
Me aq sa paguhet fuqia punėtore nė Kinė gjynah qė nuk ka mė shumė miliardera Kina.
Mė tha njė shok qė kishte parė nė Ujė tė Ftohtė 8 kinezė (se kan ardhur goxha punėtor kinezė nė Shqipėri) qė po hanin mėngjez, kishin vėn njė rracion kos nė mes tė tavolinės dhe e ngjyenin bukėn tė gjithė me rradhė te kosi.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-11-2019, 07:04   #60
lonely_lion
在中国的某个地方
 
Avatari i lonely_lion
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Posts: 5,179
Thanks: 0
Thanked 1,752 Times in 1,371 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 73
lonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėmlonely_lion i pazėvėndėsueshėm
Re: Kina

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Akrepi Shiko postimin
Me aq sa paguhet fuqia punėtore nė Kinė gjynah qė nuk ka mė shumė miliardera Kina.
Mė tha njė shok qė kishte parė nė Ujė tė Ftohtė 8 kinezė (se kan ardhur goxha punėtor kinezė nė Shqipėri) qė po hanin mėngjez, kishin vėn njė rracion kos nė mes tė tavolinės dhe e ngjyenin bukėn tė gjithė me rradhė te kosi.
Qe nga 2006 kur nje punetor merrte 100 Dollare ne muaj , gjerat ne Kine kane ndryshuar shume.Nuk te ben miliarder se i jep pak punetorit apo i jep me shume. Te ben ajo qe shet. Pak rendesi ka se fiton per nje njesi te prudhuar 70 dollare apo 67. Rendesi ka sasia. Pra qe nga 2006, (po e marr si shembull qe nga momenti qe une e njoh Kinen) jane rritur rrogat por jane rritur dhe cmimet e artikujve qe i shiten botes. Rrogat jane relative. Ka rroga te uleta por ka dhe cmime te uleta. Ne 1998 ne Turqi merrej nje rroge prej 200 apo 300 Dollaresh. 90 Dollare ishte qeraja e shtepise dhe cmimet e ushqimeve shume te uleta. Burre e grua ne pune, benin leke ne ate kohe ne Turqi.

Gjithnje do jete diferencimi ne page. Po qe se nuk do kete te tilla diferencime ne sistemin e pagesave, zvicerani apo gjermani kurre nuk do harrinin kurre te blinin nje koker limonite vetme, por dhe vendet prodhuese nuk do harrinin te shisnin nje koker te vetme. Detyrimisht rrogat e vendeve qe nuk prodhojne ushqime apo kane prodhime te limituara ne sektore te caktuar do te kene rroga te larta por dhe cmime te larta per cdo gje. Nje qera banese ne Kine eshte ku e ku me e ulet se nje qera banese ne Zvicer. Po kete mund te thuash per nje qera banese ne Tirane krahasuar me nje ne Zvicer. Nje kile vaj ulliri ne Shqiperi mund te jete 7000 mije lek apo dhe 10000 mije lek , por nje Zvicer nuk besoj se e gjen me pak se 7 Euro (cilesi me e dobet) per te mos thene dhe deri 40 apo 50 Eu kilja (cilesia e mire).Sasia e parave qe hidhet ne treg ka nje llogjike. Merr shume zvicerani por merr aq sa ti harxhohen dhe jo ti ngelen ne xhep ne fund te muajit. Te te mbeten me shumica para ne fund te muajit ne xhep detyrimisht do conte ne zhvleftesimin e parase.

Sa per ate buken me kos qe kane ngjyer kinezet me rradhe. Per mua kane harxhuar leket kot me kos. Me mire t'a ngjyenin ne nje tas me uje e kripe.Ose dhe t'a ngjyenin ne vajin e sallates. Ajo qe te mban eshte buka dhe vaji dhe jo kosi.

Ja nje studim per rrogat ne vendet e Azise: (por ka dhe gjera qe nuk shkojne aty)

https://www.robertwalters.com/conten...ater-china.pdf


Dikush tjeter shkruan (por ne Kine ka tjeter koncept jete dhe shpenzimesh nga ato qe konceptojme ne si pjese tjeter e botes apo shqipot)

Kodi:
https://www.quora.com/What-is-the-average-salary-of-a-factory-worker-in-China-in-2019
Citim:
Peter Talbot, Retired IT/Supply Chain Vice President (2017-present)
Updated May 20, 2019 · Author has 454 answers and 152.3k answer views
In purchasing power? About the same as the average barista or drive-thru cashier in the USA. Salary range is from US$250 to about US$450 per month for a factory worker in a large city, and less than $200 inland. Office and more highly trained workers will make as much as US$1300 per month. Foreigners typically come in at about US$2000 per month with a housing allowance of $500-$650 per month additional. Locals can live comfortably at about US$1000 per month (with a long commute in the bigger cities to find affordable housing). Factory workers are typically paying to share one room in cramped housing, and are not doing well for less than $350 per month. Given local living costs, countryside minimum wage would be about $200, and Inner city (Guangzhou, Shanghai, etc.) would be around $300 per month. Chinese are willing to live more cheaply than in the US, but relative purchasing power is similar to minimum wage retail workers in the USA holding two jobs to pay the rent.The American worker would be making about $1200 a month at each full time job, but having to meet expenses of about $2000 per person and $2600 per month for a family of four for a similar result. It is fair to say that overall Chinese factory workers are paid approximately one tenth what American minimum wage workers are paid. Actual factory workers in the USA are probably averaging 300% more than than a minimum wage employee. (all figures are translated from RMB totals).
__________________
jeto dhe leri te tjeret te jetojne
Software is getting slower more rapidly than hardware becomes faster

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga lonely_lion : 11-11-2019 nė 07:20
lonely_lion nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur