Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 08-11-2019, 18:33   #1
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Njoftim pėr shtyp / Apel pėr njė “Nuremberg” tė KomunizmitSot ėshtė prezantuar publikisht nė Senatin Italian “Apeli pėr njė Nuremberg tė Komunizmit” nga Prof. Renato Cristin, Prof. Roberto de Mattei, Dr. Dario Fertilio, Sen. Adolfo Urso, Sen. Lucio Malan dhe Hon. Vito Comencini.

Apeli ėshtė njė iniciativė ndėrkombėtare mbi idenė e Vladimir Bukovskij-t dhe synon qė Komunizmi tė pėrballet me njė gjykim historik dhe moral, dhe tė dėnohet njėsoj si Nazizmi. Iniciativa mbėshtetet nga Platforma e Kujtesės dhe Ndėrgjegjes Europiane.

Ne si Instituti pėr Demokraci, Media dhe Kulturė e mbėshtetim kėtė iniciativė, sė bashku me Institutin e Studimeve pėr Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, si anėtarė tė Platformės, dhe urojmė qė Apelin ta firmosin edhe institucione tė tjera tė interesuara nė fushėn e kujtesės nė Shqipėri.

Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit


30-vjetori i rėnies sė Murit tė Berlinit na ofron njė mundėsi tė veēantė: Jo vetėm qė mund tė japim njė kontribut absolutisht tė domosdoshėm nė kujtesėn historike, por gjithashtu mund tė zhvillojmė dhe pėrkrahim njė kulturė antitotalitare, me pėrmasa tė gjera dhe largpamėse. Me kėtė rast ne propozojmė ngritjen e njė Nurembergu pėr Komunizmin.

Proceset gjyqėsore tė Nurembergut, tė mbajtura nė vitet 1945 dhe 1946, gjykuan dhe dėnuan krimet dhe liderėt e Nacional-socializmit gjerman, duke i dhėnė totalitarizmit goditjen juridike, morale dhe politike. Proceset i treguan qartė botės se nazizmi ishte i lig dhe shkatėrrimtar pėr shtetasit e vet, dhe se bota nuk do ta pranonte mė kurrė. Komunizmi ka shkaktuar botėrisht mė shumė vdekje dhe vuajtje nė masė sesa nazizmi, pėr njė kohė shumė mė tė gjatė, por asnjėherė nuk ėshtė vėnė para pėrgjegjėsisė pėrpara njė procesi gjyqėsor global si ai i Nurembergut.

Prej vitit 1917, diktaturat komuniste apo socialiste nėpėr botė kanė vrarė mbi 100 milionė persona. Ato janė pėrgjegjėse jo vetėm pėr shkeljen e tė drejtave dhe lirive tė individit dhe pėr nxitjen e urrejtjes klasore, por edhe pėr gjenocidet dhe kasaphanat e pashmangshme tė regjimeve komuniste. Siē e dimė, gjenocidet dhe masakrat janė njohur nga tė gjithė si krime kundėr njerėzimit.

Sot, pas rezultateve katastrofike tė tė ashtuquajturit “real-socializėm” dhe tėrė diktaturave tė tjera qė u ngritėn mė vonė me bazė ideologjinė komuniste (siē kemi sot nė vende si Venezuela ose Kuba), ngjarjet historike dhe ato aktuale kėrkojnė me ngulm tė njėjtin gjykim final – jo vetėm njė verdikt mbi aktet individuale, por njė gjykim politik dhe moral mbi rezultatet e pashmangshme tė kėsaj ideologjie. Krimet e komunizmit kundėr njerėzimit duhen bėrė publike dhe tė ndėshkohen.

Komunizmi nuk u rrėzua me Murin e Berlinit. Kjo ideologji vazhdon tė jetė ende gjallė nėpėr botė, nga shtete dhe parti qė janė dukshėm komuniste dhe nė mendimin politik dhe kulturor qė redukton dhe orvatet tė fshijė krimet e komunizmit, sikur tė ishte njė ide e mirė qė krejt rastėsisht pėrkoi me ngritjen e regjimeve brutale njėri pas tjetrit pėrgjatė dekadave dhe kontinenteve.


Pėr t’i kundėrshtuar kėto influenca apologjike, ne kėrkojmė krijimin e proceseve gjyqėsore tė Nurembergut pėr Komunizmin, njė gjykim global qė shqyrton krimet e vėrteta tė kėsaj ideologjie, cakton pėrgjegjėsitė politike dhe institucionale, ndėshkon degjenerimin e saj moral, dhe u bėn tė qartė tė gjithėve dehumanizmin e thellė tė komunizmit dhe papajtueshmėrinė e tij me shoqėritė e lira.

Jemi tė vetėdijshėm se ky projekt do tė hasė vėshtirėsi praktike dhe kufizime juridike. Megjithatė, ne besojmė se kėto pengesa nuk do tė mund tė ndalin njė proces politik, etik dhe kulturor, tė cilin e shohim si detyrim ndaj njerėzimit dhe qė na e imponon ndėrgjegjja historike.

Nė emėr tė miliona tė vrarėve nė tė kaluarėn, dhe pėr tė mbrojtur brezat e ardhshėm nga ripėrsėritja, proceset gjyqėsore tė Nurembergut pėr Komunizmin duhet tė vihen nė jetė sa mė shpejt.

http://www.observatorikujteses.al
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:11   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

ėHėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėė................... ....jazek.

O Mano po nuk duan re llaaaa....me zor nashi?....leri dhe ti te prehen te qete atje tutje tehuuu.... ne ate gjirizin e tredhur qe e adhurojne.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:26   #3
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
ėHėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėėė................... ....jazek.

O Mano po nuk duan re llaaaa....me zor nashi?....leri dhe ti te prehen te qete atje tutje tehuuu.... ne ate gjirizin e tredhur qe e adhurojne.
Per keta te tonet e di se jan gjakprishur. Por mund te ja imponoj Europa sepse ata po e bejne.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:30   #4
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,366
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit


Liri populli.....
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:32   #5
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
Per keta te tonet e di se jan gjakprishur. Por mund te ja imponoj Europa sepse ata po e bejne.
Po si plas sufleja Makronit e as bugaca Merkelit ne qofte se nje turme e hashishizuar me tobako komunaristike atje neper gerxhet e qafiristanit, nuk duan te beje diete ose ndonje lavaxh....tocka.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:37   #6
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,004
Thanks: 6,952
Thanked 1,985 Times in 1,113 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Po sikur te vijn komunistat ne pushtet perseri cfar do beni ju?
Une prandaj nuk guxoj te flas keq por komunizmin se noshta vijn ne pushtet dhe sdua te vdes ne burrel.
Te na rroje partia.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 19:53   #7
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Pse nuk jane komunaristat pra ne pushtet ??? Ruci, Taotaullanti, Edvini dhe taborri i te ri-pjedhurve dhe i te ri-pjerdhurve a nuk te duken si komunista por me citjane dhe kostume guqi.....90% e palamentit dhe e partive te krijuara pas 1990 jane te mbushura me komuniste......athere kishin nga nje autorizim per tv bardh e zi, kurse tash kane ekskluzivitetin e import eksporteve....pashallaret e kuq tash jane bere sulltane me bojna por teserja e hipokriteit dhe e hijenes bishe, ka mbetur ne DNAne e sejcilit prej tyre trashigimi.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 08-11-2019 nė 19:58
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:05   #8
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po si plas sufleja Makronit e as bugaca Merkelit ne qofte se nje turme e hashishizuar me tobako komunaristike atje neper gerxhet e qafiristanit, nuk duan te beje diete ose ndonje lavaxh....tocka.
E kuptoj pesimizmin ten reee llaaa po duhen bere perpjekje...
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:07   #9
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Po sikur te vijn komunistat ne pushtet perseri cfar do beni ju?
Une prandaj nuk guxoj te flas keq por komunizmin se noshta vijn ne pushtet dhe sdua te vdes ne burrel.
Te na rroje partia.
Burri vdes nje here, kurse fikacaku vdes nga pak per cdo dite
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:09   #10
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
E kuptoj pesimizmin ten reee llaaa po duhen bere perpjekje...
Re llaaaaaa....e kupton qe robve atje tehu nuk ju plas tromboni se kush i mjel e ju ferkon bithet??? ata duan nje Range Rover dhe nje koqe buk misri e jane te kenaqur....ti nashi flet per perpjekie.....te rrock te sams nuk kane shku.....do tjetri te jete kelluf, do rri un te lodh Shqipen me te....sigurisht qe jo.

Perpjekiet behen kur ka pak sa deshire e takat por kur ska, ska.....kot nuk e ka thene Faiku tere ate shprehje.....ka ditur dicka ai qerrata, qashtu me story te trume a me kupto.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:13   #11
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,956
Thanks: 810
Thanked 1,081 Times in 384 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Behet fjale per shoqerira serioze bre tani me korrigjoni nese e kam gabim nga 3 milion shqiptaret e gardhit me tela 1 milion ishin spiuna,1 milion hajdute dhe mbeti 1 milion sakllam
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:14   #12
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Behet fjale per shoqerira serioze bre tani me korrigjoni nese e kam gabim nga 3 milion shqiptaret e gardhit me tela 1 milion ishin spiuna,1 milion hajdute dhe mbeti 1 milion sakllam
Kush ni meleon prej atyre te treve ka mbetur thua nashi brenda bunkerevettttt ?
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:17   #13
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,956
Thanks: 810
Thanked 1,081 Times in 384 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Kush ni meleon prej atyre te treve ka mbetur thua nashi brenda bunkerevettttt ?
se vej dot doren ne zjarr
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:32   #14
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Re llaaaaaa....e kupton qe robve atje tehu nuk ju plas tromboni se kush i mjel e ju ferkon bithet??? ata duan nje Range Rover dhe nje koqe buk misri e jane te kenaqur....ti nashi flet per perpjekie.....te rrock te sams nuk kane shku.....do tjetri te jete kelluf, do rri un te lodh Shqipen me te....sigurisht qe jo.

Perpjekiet behen kur ka pak sa deshire e takat por kur ska, ska.....kot nuk e ka thene Faiku tere ate shprehje.....ka ditur dicka ai qerrata, qashtu me story te trume a me kupto.
E kisha fjalen per ata qe jan atje, me sa di une disa atje po bejne perpjeket.

Per te tjerat jam shum dakort.
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:33   #15
Mano
V.I.P
 
Avatari i Mano
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 9,611
Thanks: 1,820
Thanked 2,444 Times in 1,263 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 163
Mano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėmMano i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ana_gend Shiko postimin
Behet fjale per shoqerira serioze bre tani me korrigjoni nese e kam gabim nga 3 milion shqiptaret e gardhit me tela 1 milion ishin spiuna,1 milion hajdute dhe mbeti 1 milion sakllam
sa bujare qe qeke, 1 milion shqiptar sakllam?

thuaj 10,000 e mbase edhe vetem 1000 fare
Mano nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:35   #16
ana_gend
V.I.P
 
Avatari i ana_gend
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 3,956
Thanks: 810
Thanked 1,081 Times in 384 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
ana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėmana_gend i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
sa bujare qe qeke, 1 milion shqiptar sakllam?

thuaj 10,000 e mbase edhe vetem 1000 fare
re lla nuk e bej dot 10000 se 20000 jemi ne anetaret e forumit
ana_gend nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:40   #17
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 26,359
Thanks: 11,972
Thanked 9,806 Times in 6,277 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 504
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mano Shiko postimin
E kisha fjalen per ata qe jan atje, me sa di une disa atje po bejne perpjeket.

Per te tjerat jam shum dakort.
Ja pyete njehere Akrepin ne po ben perjekie ......e po qe pozitive pergjigjia e tij, un e mbylli squpin per nje vit rresht......qashtu.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 20:51   #18
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 23,366
Thanks: 1,912
Thanked 2,142 Times in 1,595 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 161
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Po sikur te kishin humbur vendet qe bazohen ne republik, mbreteri, e demokraci a mos duheshin shpallur apo shikohen si shikohen sot fashizmi dhe komunismi?Ska asgke te keqe me fashism, komunizm apo cfare do lloj sistemi tjeter. Faji qendron te ata qe diktojn ligjet.

Per qytetarin e thjesht eshte e njejte ne cdo sistem...
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-11-2019, 21:23   #19
SystemA
Larg...KANCEROSAVE
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 47,104
Thanks: 16,429
Thanked 9,721 Times in 6,575 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 408
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Mirmroma.

Osht per tu habit sepse......kamunizmi ju boni kaq te qut,se do ishit akoma=GDHENJ.

Pace
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-11-2019, 13:00   #20
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,837
Thanks: 3,606
Thanked 668 Times in 527 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: Apel pėr njė “Nuremberg” tė Komunizmit

Mano,

Pse duhet te hapet nje proces gjyqesor ndaj nje sistemi kur fare mire e dime se nuk eshte sistemi si koncept, ai, qe shkakton viktima por nomenklaturat zbatuese te tij?

Kush eshte ndryshimi midis komunizmit dhe nacional-fashizmit dhe nazizmit?!


Adea
Adea ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur