Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Shqiptare

Politika Shqiptare Cilat janė bėmat e fundit tė politikanėve tanė? A po zgjidhen problemet e shqiptarėve apo po shtohen dita-ditės? Ē’mendim keni pėr aktualitetin shqiptar?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 06-08-2019, 12:48   #301
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para10:35 / 06.08.2019
Latifi: Kadri Veseli duhet tė jetė kryeministėr, tė tjerėt i kemi provuar

Kėshilltari i Kadri Veselit, Blerim Latifi, ka thėnė se vetėm kryetari i PDK-sė ka mbetur pėr ta treguar veten si kryeministėr dhe se tė tjerėt i kemi provuar nė pushtet.

Latifi ka thėnė se Albin Kurti i Vetėvendosjes, ka raporte tė dyshimta me shtetin e Kosovės dhe pėr kėtė arsye ėshtė i rrezikshėm si kryeministėr.

“Thaēin e kemi provu. Isa Mustafėn po ashtu. Edhe Fatmirin dhe Ramushin. Kurtit, pėr shkak tė raportit tė tij tė dyshimtė me shtetin e Kosovės, ėshtė e rrezikshme t’i lihet nė dorė posti mė i rėndėsishėm i shtetit, qė ėshtė ai i kryeministrit”, ka shkruar Latifi nė Facebook.

Postimi i plotė:

KUSH KRYEMINISTĖR?

Thaēin e kemi provu. Isa Mustafėn poashtu. Edhe Fatmirin dhe Ramushin. Kurtit, pėr shkak te raportit tė tij tė dyshimtė me shtetin e Kosovės, ėshtė e rrezikshme t’i lihet nė dorė posti mė i rėndėsishėm i shtetit, qė ėshtė ai i kryeministrit.

Mbetet vetėm Kadri Veseli pėr ta treguar veten si kryeministėr!

Nisur nga fakti se e njoh tash e njė kohė tė gjatė, e them me bindje tė plotė se ai do tė jetė kryeministri mė i mirė, nga gjithė tė tjerėt!

Mos mi harroni kėto fjalė!

Sot unė po kėrkoj qė ta pėrkrahni, e ju nesėr do tė bindeni se pėrkrahja juaj ka qenė zgjedhja e duhur! Pėr ju dhe shtetin!
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 12:51   #302
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para13:43 / 06.08.2019
Gashi: PDK-ja s’bėn kompromise mė, Veseli kryeministėr i ardhshėm

Partia Demokratike e Kosovės (PDK) postin e kreut tė Qeverisė nuk do ta dorėzojė me asnjė kusht dhe nė zgjedhjet e parakohshme do tė garojnė si parti e vetme.

Anėtarė i Kėshillit tė Pėrgjigjėm tė kėsaj partie, Kujtim Gashi i tha Ekonomia Online se nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare kandidatė pėr kryeministėr do tė jete kreu i partisė Kadri Veseli.

Ai thotė se zgjedhjet janė i vetmi opsion dhe se si parti janė tė interesuar qė vendi tė bėhet me Qeveri tė re nė mėnyrė qė koncentrimi tė jenė nė zhvillim ekonomik dhe integrim nė mekanizmat ndėrkombėtar.

Gashi mė tej ka shtuar me bindje se Kadri Veseli do tė udhėheq me Qeverinė e re.

“Ėshtė e qartė qėndrimi i PDK-sė, zgjedhjet janė i vetmi opsion nė kėto momente pas rrethanave tė reja tė krijuara, si subjekt jemi tė interesuara qė vendi ynė tė shkoj nė zgjedhje dhe legjitimiteti t’i kthehet qytetarėve, sovranit dhe nė mėnyrė mė tė mirė tė mundshme ta ketė Kosova njė Qeveri tė re nė muajt nė vazhdim nė mėnyrė qė vendi tė ketė njė drejtim ndryshe, tė ri, me njė qasje tė re nė kuptimin e zhvillimit ekonomik por edhe tė integrimit tė Kosovės nė mekanizmat ndėrkombėtar dhe kush mė mirė se sa PDK-ja dhe lideri ynė kryeministri i ardhshėm Kadri Veseli do tė mund ta bėnte, pra si subjekt jemi shumė tė interesuar qė tė kemi zgjedhje, PDK-ja gjithsesi do tė jetė e para dhe Kosova pėr njė periudhė tė shkurtė do ta ketė kryeministrin e ri pra kryetarin e PDK-sė, Kadri Veseli”.

Sipas tij, nuk do tė ketė mė kompromise pėr pozitėn e kryeministrit siē ka ndodhur nė dy mandatet e kaluara, pėr hir tė disa proceseve tė rėndėsishme nėpėr tė cilat ka kaluar vendi.

“Nė asnjė rrethanė PDK-ja ėshtė tejet e pėrgatitur pėr zgjedhje ėshtė shumė e qartė, pra nuk ka asnjė kompromis me pozitėn e kryeministrit, ne pėr hir tė disa proceseve shumė tė mėdha e tė rėndėsishme qė kanė ndodh nė Kosovė edhe shumė zhvillimeve qė kanė ndodh nė vendin tonė, kemi bėrė kompromise tė ndryshme duke dhėnė dy herė postin e kryeministrit por PDK-ja, strukturat e saja, kryesitė e degėve, nėndegėve, kryesia e partisė janė tė vendosura qė tė i fitojnė zgjedhjet dhe Kosovėn ta drejtoj kryeministri i ardhshėm, Kadri Veseli”.

PDK-ja ėshtė e hapur pėr koalicion me tė gjitha subjektet politike, thotė Gashi, por qė ai shton se synim e kanė realizimin e programit tė PDK-sė.

“Ne si subjekt siē e dini jemi tė interesuar fillimisht tė i fitojmė zgjedhjet, jemi duke punuar nė atė drejtim dhe pa dyshim qė nė kuadėr tė programit tonė, nė kuadėr tė agjendės sonė pėr Qeverinė e re do tė shohim qė cilat parti janė mė tė afėrta nė kuptimin e programit dhe pjesa e zhvillimit ekonomik sepse do ta kemi njė fokus tė veēantė tė zhvillimin ekonomik, ndėrmarrėsin e krijimit tė vendeve tė reja tė punės, nė mbėshtetje pėr tė gjitha shtresat dhe gjithė sektorėt nė Kosovė dhe secili subjekt qė ėshtė i pėrafėrt me ne nė kėtė drejtim e do tė u ofrojmė mundėsi, PDK-ja ėshtė e hapur pėr gjitha subjektet politike, por gjithsesi synim parėsor e ka realizimin e programit, zhvillimin ekonomik tė vendit dhe subjekti politik qė do ta ketė mė tė pėrafėrt programin sigurisht qė do tė jetė pjesė e qeverisė sonė tė pėrbashkėt”.

“Synimi i parė ėshtė tė jemi subjekti i parė politik, tė i fitojmė zgjedhjet qė nuk kemi asnjė dyshim sepse gjitha strukturat i kemi tė gatshme nė terren, shihet njė entuziazėm dhe vullnet i madh pėr tė punuar drejtė fitores, kurse siē e dini Kosova ka nė traditė tė bashkėqeverisjes me komunitete ka shumė parti tė komuniteteve nė Kuvend dhe ne do tė ofrojmė bashkėpunim”.

PDK-ja thotė Gashi parapėlqen tė qeverisė me partitė qė i shtyjnė pėrpara proceste e rėndėsihme pėr vendin, raporton EO.

“…do tė tė parapėlqejmė tė bashkėqeverisim me partitė qė janė konstruktive qė janė pėr tė i shtyrė proceset pėrpara, siē dihet nė Kosovė ka edhe subjekte tjera tė komunitetit serb qė do u ofrojmė bashkėpunim, por para se tė jemi bashkė nė Qeveri do tė i qartėsojmė gjitha veprimet tona me secilin subjekt politik, pra nuk do tė lejojmė askush ta shantazhojė nė rrethana tė caktuara PDK-nė pėr tė qeverisė drejtė vendit tonė”.

Kryesia e Kuvendit, ka marrė vendim tė hėnėn qė me 22 gusht tė mbahet seanca ku deputetėt do tė vendosin pėr shpėrndarjen e Kuvendit, pas dorėheqjes sė kreut tė ekzekutivit, Ramush Haradinaj.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 18:44   #303
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para
Ismaili – Vetėvendosjes: Jeni bėrė partnerė tė krimit

06/08/2019


Ministri i Shėndetėsisė, Uran Ismaili, i ka reaguar Lėvizjes Vetėvendosje, e cila mė herėt pėrmes njė konference pėr shtyp kritikoi reformat qė kanė ndodhur nė shėndetėsi nė dy vitet e fundit.

Ismaili ka thėnė se sulmet e sotme kundėr heqjes sė listės tė pritjes pėr stentim qė ka shpėtuar mijėra jetė dhe 12 milionė euro tė qytetarėve sipas tij janė dėshmia mė e mirė se Lėvizja Vetėvendosje gjithnjė radhitet nė anėn e kundėrt tė reformave.


Ai ka thėnė se arritja e qeverisjes aktuale nė shėndetėsi i pengon Lėvizjes Vetėvendosjes sepse sipas tij kanė defunksionalizuar industrinė e krimit qė ka terrorizuar ekonomikisht qytetarėt.

Lexoni reagimin e plotė tė ministrit Ismaili:

Para pak kohėsh Kryetari i Lėvizjes Vetėvendosje Albin Kurti nė zyrėn e tij prezantoi aderimin e kardiologut tė akuzuar nė rastin kriminal “Stenta”. Pėr mė tepėr Albin Kurti e promovoi atė si prurje cilėsore dhe si shembull tė pastėrtisė profesionale e politike. Tani po e kuptojmė se raporti mes tyre mė shumė sesa bashkėpunim politik, qenka partneritet biznesor dhe konferenca e sotme ėshtė manifestim i kėtyre interesave.

Sulmet e sotme kundėr heqjes sė listės tė pritjes pėr stentim qė ka shpėtuar mijėra jetė dhe 12 milionė euro tė qytetarėve janė dėshmia mė e mirė se Lėvizja Vetėvendosje gjithnjė radhitet nė anėn e kundėrt tė reformave.

Heqja e listės tė pritjes pėr stentim ėshtė mirėpritur nga familjet kosovare dhe ka qenė lajm i keq pėr biznesmenėt e stentave. Arritja jonė i pengon Lėvizjes Vetėvendosjes sepse kemi defunksionalizuar industrinė e krimit qė ka terrorizuar ekonomikisht qytetarėt.

Lėvizja Vetėvendosje, pėrmes mjekėve tė cilėt kanė organizuar greva me motive tė ngushta partiake dhe qė kanė lėnė fėmijėt tanė pa shėrbime nė QKUK, tentoi tė na moralizojė pėr reformat nė shėndetėsi.

Duke dashur tė mbjellin dyshime tė pabazuara mbi njėrin prej sukseseve mė tė mėdha nė shėndetėsinė kosovare, Lėvizja Vetėvendosje po synon qė tė favorizojė bizneset private qė zhvatin pacientėt. Ėshtė pėr keqardhje dhe ironike se si njė parti politike qė flet gjithė kohėn pėr tė mirėn publike dhe pėr shėrbime falas nė shėndetėsi sot rreshtohet krahas interesave financiare tė zhvatėsve dhe kundėr qytetarėve.

Qytetarėt e kanė parė punėn e PDK-sė nė shėndetėsi nė kėto dy vite dhe janė vlerėsimet e tyre qė do t’i marrim parasysh e assesi konferencat e Vetėvendosjes tė sponsorizuara nga grupet e interesit.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 18:49   #304
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e paraAbleard Tahiri ‘kapet’ me Albin Kurtin: “Lideri shpirtėror” i Vetėvendosjes sė cunguar, i dėshpruar pėrballė PDK-sė


nga:Gazeta Blic

Ministri nė largim i Drejtėsisė Abelard Tahiri, ka reaguar lidhur me ftesėn liderit tė VV-sė Albin Kurti, pėr koalicion parazgjedhor, duke e konsideruar humbės tė zgjedhjeve.

Tahiri, thotė se Kurti ėshtė hedhur nė aventurė pėr koalicione duke e parė fuqinė e PDK-sė, e cila siaps tij do tė dalė fituese e zgjedhjeve.

“Para dy orėsh, ra kambana e panikut. Albin Kurti dhe partia e tij e thyer kanė frikė nga zgjedhjet e veēmas nga ajo qė i pret pas tyre. Kėtė e konfirmoi zyrtarisht nė Facebook, “lideri shpirtėror” i Vetėvendosjes sė cunguar, duke bėrė thirrje pėr njė koalicion tė gjerė parazgjedhor. Tashmė kur e ka tė qartė se dėshpėrimi qė i pret pas zgjedhjeve ėshtė i pa kapėrdishėm, pėrballė njė PDK-je tė fuqishme, ėshtė hedhur nė aventurė pėr koalicione. Aventurė alla Don Kishot, me beteja, e pa beteja, me ankth e me festa, me iluzione e pa to, duke marrė vullnetin e popullit nė duart e veta pėr tė caktuar edhe numrin e deputetėve qė populli medoemos duhet t’ia “prodhojė”. Pas zgjedhjeve, Albini dhe partia e tij e thyer, do pėrballen me disfatėn e radhės, disfatėn qė do t’i peshojė aq sa vlejnė e jo aq sa mund tė kamuflojnė”, ka thėnė Tahiri.

Ministri nė dorėheqje tutje shtoj se qytetarėt e Kosovės dhe nga sot zyrtarisht edhe ata individė qė mund tė kenė pasur dilemė, “tashmė e kanė tė qartė se pushteti nuk ėshtė aventurė qė t’iu shėrbehet atyre qė s’besojnė as vetė se janė tė denjė pėr tė.”
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-08-2019, 21:49   #305
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para
Rexhep Hoti: PDK ėshtė sikur prindėr pėr partitė tjera

06/08/2019


Njėsoj sikur nė zgjedhjet parlamentare tė vitit 2017 edhe kėtė vit lideri i Partisė Demokratike tė Kosovės, Kadri Veseli do tė synojė postin e kryeministrit.

Nė zgjedhjet e parakohshme parlamentare qė pritet tė mbahen pas dorėheqjes sė Ramush Haradinaj nga posti i tij si shef i ekzekutivit, PDK do tė ketė kandidat Kadri Veselin pėr kryeministėr tė Kosovės.

Kėshtu ka theksuar nėnkryetari i PDK-sė, Rexhep Hoti pėr Telegrafin.

“Ēėshtja e zgjedhjeve tė parakohshme ėshtė njė e mirė qė tė gjitha partitė janė pajtuar qė tė ndodhin. Ndėrkaq qė para zgjedhjeve tė parakohshme, Partia Demokratike e Kosovės, ka zgjedhur kandidatin e saj pėr kryeministėr. Nė kėtė drejtim, PDK e ka liderin e saj pėr kryeministėr tė Kosovės”, ka potencuar Hoti.

Duke folur pėr procesin e zgjedhjeve tė parakohshme, Hoti tha PDK i jep kuptim vendimmarrjes nė shtet-formėsimin e Kosovės.

“PDK deshėm apo nuk deshėm tė pranojmė ne apo kundėrshtarėt politikė PDK ėshtė kėrthiza e vendimmarrjes sė skenės politike nė Kosovė. Kjo nuk do tė thotė se ne jemi tė pagabueshėm se ne jemi gjithmonė mė tė mirėt por kjo do tė thotė se PDK i jep kuptim vendimmarrjes nė shtet-formėsimin e Kosovės. PDK i jep kuptim zhvillimit ekonomik tė Kosovės, PDK i fuqizon edhe tė tjerėt duke i marrė ndonjėherė me vete e duke iu dhėnė poste”, ka thėnė ai gjatė deklaratės sė dhėnė Telegrafit.

Nėnkryetari Hoti nė fund tha se ” PDK ėshtė prindėr qė kujdeset pėr fėmijėt e vetė, nė kėtė rast pėr partitė tjera”.

Ndėrkohė, shpėrndarja e Kuvendit tė Kosovės pritet tė ndodhė mė 22 gusht.

Vendimi pėr shpėrndarjen e Kuvendit ėshtė marrė gjatė ditės sė djeshme pas mbledhjes sė Kryesisė sė Kuvendit tė Kosovės.

“Shpėrndarja e Kuvendit i jep mundėsi Presidenti automatikisht qė tė caktojė datėn e zgjedhjeve. E kam thėnė me bindje tė plotė, edhe sot e them, se e vetmja zgjidhje janė qytetarėt e vendit tonė, dhe janė zgjedhjet. Ato nuk janė vetėm opsion apo alternativė, por vendim i duhur pėr qytetarėt. Me kėtė vendim kemi treguar dinjitet para qytetarėve tanė”, ka thėnė kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli gjatė ditės sė djeshme.

Theksojmė se, zgjedhjet e parakohshme pritet tė mbahen pas dorėheqjes sė kryeministrit tė Kosovės, Ramush Haradinaj, shkak pėr tė cilėn u bė thirrja e Gjykatės Speciale pėr intervistim.

Haradinaj, kishte thėnė se nė Hagė do tė paraqitet si qytetar i thjeshtė dhe jo si kryeministėr i Kosovės.

“Qeveritė dhe pushtet janė tė ndėrrueshme, jetojmė nė demokraci, nderi i kryeministrit dhe i shtetit duhet tė ruhet dhe unė nuk e poshtėroj asnjėherė. Nė Hagė shkoj si Ramush Haradinaj, i dal pėrballė shpifėsve ashtu siē e kėrkon nderi i luftėtarit shqiptar”, kishte deklaruar ai.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 10:58   #306
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e paraTahiri porosit LDK-nė dhe VV-nė: Mos u merrni me Kadri Veselin, fitoren e kemi tė garantuar

Gazeta Express
7 Gusht 2019 9:12

Ministri nė detyrė i Drejtėsisė, njėherėsh edhe anėtari i Kryesisė sė Partisė Demokratike tė Kosovės, Abelard Tahiri, ka porositur Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe Lėvizjen Vetėvendosje qė tė mos merren me Kadri Veselin.

Tahiri nė njė intervistė pėr Ekonomia Online, tha se kėto dy parti nga paaftėsia pėr tė menaxhuar proceset e brendshme po merren me PDK-nė dhe kreun e saj.

“Mendoj qė opozita dhe Lidhja Demokratike dhe VV-ja nga paaftėsia e tyre me i menaxhuar partitė e tyre dhe ngulfatja nga e cila i ka kapluar kėto dy parti nga proceset zgjedhore nga tė cilat kanė dal tashmė duke dashur me nxjerrė problemet nga brenda vazhdimisht merren me PDK-nė dhe me liderin e saj Kadri Veseli dhe kanė frikė se kėto zgjedhje do t’i humbin dhe e dinė qartė qė kryeministėr i vendit do tė jetė Kadri Veseli”.

Ai thotė se LDK-ja qe 15 vjet nuk ka dal fituese nė zgjedhje, prandaj edhe do tė jetė humbėse e zgjedhjeve tė sivjetshme.

Tahiri thotė se koalicion do tė bėjnė vetėm me qytetarin dhe se nė kėto zgjedhje do tė dalin fitues.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 11:27   #307
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,863
Thanks: 4,388
Thanked 4,741 Times in 3,153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: PDK e para

O qe nuk kane per tu lexuar e as dexhuar me

a ty dhakum, Albini ka me ta ndaluar pencionen e dhazhni veteranit. Vec po shkove ne Serbi me lyp azyll te ai ciftciu jot edhe i Hashimit in chief.
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 11:34   #308
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,863
Thanks: 4,388
Thanked 4,741 Times in 3,153 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 250
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: PDK e para

Edhe qetra, nije, nije ne Kosove do te nderroje apoka, iku dita e argatit

O e pangjofshmja, ec jipja nje baneed ketij argatit te shkavedhave se edhe ky eshte Kumrovec sikur musteqja

__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 13:08   #309
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para


Cakolli: Sistemi politik nė Kosovė sillet rreth PDK-sė
09:39 | 7 Gusht 2019

Bujar Cakolli, zėvendėsministėr nė Ministrinė e Inovacionit dhe Ndėrmarrėsisė nė Qeveria e Kosovės ka thėnė se sistemi politik nė Kosovė sillet rreth PDK-sė.

Cakolli pėrmes njė postimi nė facebook ka shkruar gjithashtu se partitė politike nė vend mbahen nga forca e gravitetit tė PDK-sė.

“Sistemi politik nė Kosovė ėshtė sistem i organizuar prej partive politike tė cilat sillen rreth PDK-sė. Sistemi politik pėrbėhet nga parti tė ndryshme politike qė mbahen nė orbitė nga forca e gravitetit tė partisė mė tė madhe nė vend PDK-sė”, ka shkruar Cakolli./Arbresh.info/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 13:12   #310
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e paraJakup Krasniqi i bėnė ofertė pėr koalicion PDK-sė


Kryetari i Kėshillit Kombėtar tė NISMA Socialdemokrate Jakup Krasniqi, i ka bėrė ofertė pėr koalicion parazgjedhor Partisė Demokratike tė Kosovės.

Krasniqi, pohon se pėr tė arritur marrėveshje bashkėpunimi mes NISMA-s dhe PDK-sė, kjo e fundit duhet t’i plotėsojė disa kėrkesa tė tyre, duke nisur nga posti i Kryeministrit.

“Sipas mendimit tim, NISMA Socialdemokrate nuk duhet ta pėrjashtonte edhe mundėsin e koalicioneve me asnjė parti politike, pėrfshirė edhe Partinė Demokratike tė Kosovės. Vendosja e vijave tė kuqe deri mė sot nė praktikėn tonė politike nuk janė treguar serioze. Nė ketė rrugė nuk kemi pse ecim.

Nė njė situatė tė tillė, sikur tė ndodhte oferta pėr koalicion me PDK-nė apo ndonjė parti tjetėr, NISMA Socialdemokrate do tė duhej t’i parashtronte kėrkesat e saja dhe kėrkesat e sajė, sipas mendimit tim do tė ishin:

1. Kandidati pėr Kryeministėr nga ky koalicion do tė duhej tė ishte njė kandidat ( shumė kompetent e jo si deri mė tani) qė nuk ėshtė Kryetar i subjekteve politike ( ėshtė e preferueshme). Mbase nė njė situatė tė tillė, kandidati duhet tė jetė nga NISMA Socialdemokrate, Kandidati duhet tė disponoj pėrvojė politike dhe institucionale tė njohur nga publiku ynė”, ka thėnė Krasniqi.

Ai ka pėrmendur edhe pesė kėrkesa tjera, lidhur me programin zgjedhor, listėn e deputetėve, ligjin pėr qeverinė dhe ndarjen e pėrgjegjėsive.

“2. Lista e kandidatėve pėr deputet duhet tė miratohej edhe tė nėnshkruhej nga kandidati pėr Kryeministėr i cili duhet t’i njeh mirė kapacitetet politike, intelektuale, profesionale e kombėtare dhe jo vetėm tė kėtyre dy partive politike;

3. Programin Zgjedhor e qeverisės pėr tė ardhmen duhet tė miratohet edhe nga kandidati pėr Kryeministėr dhe ai program duhet tė ketė frymėn dhe pėrmbajtjen e Socialdemokracisė dhe me kushtin qė ai Program ta kishte edhe miratimin e firmėn e tij;

4. Madje, pa pajtimin e kandidat pėr Kryeministėr nuk duhet tė ketė asnjė Ministėr e as numėr tė ministrive. Kabineti qeveritar nuk do tė duhej ta kalonin numrin prej mė se shumti 14 -15 ministrive. Ky numėr do tė vlente edhe pėr zėvendės ministra;

5. Pastaj, Ligji i parė qė do t’i dėrgohej Kuvendit tė ri pėr miratim duhet tė jetė ligji pėr QEVERINĖ. Ndonėse, nė Kushtetutė duhet tė sanksionohet Kabineti Qeveritar; dhe

6. Se paku njė e treta e drejtuesve tė ministrive do tė duhej tė jenė femra, por qė tė gjithė pa pėrjashtim gjinie duhet tė jenė kompetent/e pėr pėrgjegjėsitė qė marrin.

Pra nėse PDK do tė pranonte ketė ofertė, unė do t’i propozoja Kėshillit Kombėtar tė NISMĖS Socialdemokrate tė hynte nė koalicion parazgjedhor me te. Pa njė ofertė tė tillė publike nga PDK apo ndonjė parti tjetėr, unė jo vetėm qė nuk do t’i sugjeroja KK tė NISMĖS Socialdemokrate koalicion e mundshėm, por do ta kundėrshtoja fuqishėm”, tha ai.

Sipas Krasniqit, qėllimi i kėtyre kėrkesave ėshtė qė tė ndėrpriten pazaret politike, “tė fillohet me koalicione transparente me qellim qė nė Kosovė tė ndėrpritet keqqeverisja dhe tė fillon funksionimi i institucioneve Kushtetuese sipas ligjeve nė fuqi”, ka shtuar ai.

Nė fund ai ka shtuar me bindje se “duke e njohur pėrvojėn e koalicioneve tė deritashme, njė ofertė e tillė serioze vėshtirė qė do tė ndodh, prandaj nuk do tė ndodh as koalicioni: NISMA Socialdemokrate – Parti Demokratike tė Kosovė.”
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-08-2019, 18:53   #311
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para


Kryetare e Kuvendit, Aida Dėrguti


EKSKLUZIVE: PSD-ja iu ofrua PDK-sė pėr ta bėrė kryeministėr Veselin.

07/08/2019

Kryetari i PDK-sė, Kadri Veseli, ka thėnė se partitė opozitare i kanė ofruar PDK-sė pėr tė formuar njė qeveri tė re pas dorėheqjes sė Ramush Haradinajt, por shtoi se ai nuk ka pranuar.

Madje, Veseli nė njė intervistė pėr Radion Evropa e Lirė tha se partitė opozitare qė pėr dy vjet kėrkuan zgjedhje ishin tė gatshme tė hyjnė nė qeveri me kryeministėr vet atė.

“Ka pasur oferta qė tė vazhdohet ky mandat deri nė vitin 2021 me mandatar pėr kryeministėr nga Partia Demokratike e Kosovės, pėrkatėsisht vet mua. Ka pasur edhe oferta nga partitė tė cilat tentojnė nė opinionin publik tė flasin pėr zgjedhje shumė tė shpejta tė parakohshme. Por jo, kjo nuk do tė ndodhė pėr vet faktin se nė rrethanat nė tė cilat ėshtė Kosova aktualisht, qytetarėt e meritojnė njė qeverisje e cila do t’i drejtonte nė njė rrugėtim tė zhvillimit tė perspektivės dhe luftės kundėr korrupsionit. Kėto janė prioritetet mė tė mėdha nė Kosovė, punėsimi dhe lufta kundėr korrupsionit”.

E Ballkani.info merr vesh ekskluzivisht se partia qė i ishte ofruar Veselit dhe PDK-sė pėr vazhdimin e qeverisjes ishte PSD-ja e Shpend Ahmetit.

Kėto burime kanė thėnė se PSD-ja ka kontaktuar me Veselin dhe kanė qenė tė gatshėm ta mbėshtesin atė si kryeministėr pas dorėheqjės sė Ramush Haradinajt.

“PSD-ja ka qenė e gatshme tė futet nė qeveri. Ata e kanė ofruar edhe dizajnimin e koalicionit tė ri, duke e ofruar Aida Dėrgutin, aktualisht nėnkryetare e Kuvendit, si kryetare e re e Kuvendit. Pra njėfar rotacioni, Veseli nga kryetari i Kuvendit, kryeministėr, kurse Dėrguti nga nėnkryetare nė kryetare tė Kuvendit”, kanė thėnė kėto burime pėr Ballkani.info.

Duke pasur parasysh se PSD-ja nė Kuvend i ka 12 deputetė, aq sa i ka edhe AAK-ja e kryeministrit nė dorėheqje, Ramush Haradinaj, njė matematikė e tillė do ta mbante “nė kėmbė” “Qeverinė Veseli” me 61 deputetė.

Lidhur me kėto pretendime, Ballkani.info ka provuar tė kontaktojė fillimisht me shefin e Grupit Parlamentar tė PSD-sė, Dardan Sejdiu, mė pas me deputetin Dardan Molliqaj dhe nėnkryetaren e Kuvendit, Aida Dėrguti. Mirėpo, asnjėri nga kėta zyrtarė tė lartė tė PSD-sė nuk ėshtė lajmėruar nė telefon.

Kuvendi i Kosovės pritet tė shpėrndahet mė 22 gusht dhe vendi tė shkojė nė zgjedhje tė jashtėzakonshme nė fund tė shtatorit ose nė fillim tė tetorit. /Ballkani.info/
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 10:56   #312
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para“Veseli tani po sillet si lider i PDK-sė”
07 gusht 23:05

Analisti politik, Rrahman Paēarizi, ka thėnė se Kadri Veseli sot ka nisur tė sillet si lider i PDK-sė, meqė sipas tij, pėr njė kohė ėshtė sjellur si kryetar i Kuvendit.

“Veseli u soll vetėm si kryetar Kuvendi. Kishte harruar se ėshtė lider i partisė. Nuk mjafton t’i thuhet secilit: “ti e ke mire”, sepse nuk mund ta ketė secili mirė. Mė pėlqeu deklarata e tij se “kemi dhėnė kryeministra me qera”. Pra Veseli tani po sillet si lider”, ka thėnė Paēarizi.

Paēarizi nuk beson se do tė ketė zgjedhje, por nėse ato mbahen, ai ka frikė se procesin zgjedhor do ta pushtojnė akterė joserioz dhe do tė ketė retorikė nacionaliste

Ai ka thėnė se Kosova sot ėshtė mė e izoluar se qė ishte para disa vitesh. “Pozicioni i Kosovės ėshtė mė i dobėt se qė ishte. Taksa nuk ishte serioze dhe nuk e kuptoj pse PDK kėrkon autorėsinė e saj. Ka pasur instrumente tjera politike e ekonomike qė kanė mundur tė shqiptohen ndaj Serbisė dhe mos ta dobėsojė pozicionin e Kosovės karshi partnerėve ndėrkombėtarė”, ka thėnė ai./RTK
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 15:05   #313
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 22:46   #314
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para
Veseli: Do ta shtoj pjesėmarrjen e grave nė Qeverinė time

08 gusht 19:34

Kryetari i Partisė Demokratike tė Kosovės ka zhvilluar takim me gratė e PDK-sė nė Lipjan ku ka paraqitur vizionin e tij pėr rritjen e rolit tė grave nė vendimmarrje.

Veseli ka thėnė se nė qeverinė e ardhshme qė do ta udhėheqė ai, pjesėmarrja e grave do tė jetė shumė mė e madhe.

Nėpėrmjet njė statusi nė llogarinė e vet nė “Facebook”, Veseli ka thėnė se gratė e Kosovės kanė dhėnė njė kontribut tė madh nė ēdo etapė tė rėndėsishme tė vendit tonė, gjatė qėndresės ndaj okupatorit, nė luftėn pėr liri dhe sot nė shtetndėrtim.

“Gratė kanė dhėnė njė kontribut tė madh nė ēdo etapė tė rėndėsishme tė vendit tonė, gjatė qėndresės ndaj okupatorit, nė luftėn pėr liri dhe sot nė shtet-ndėrtim. Jam i bindur se do tė kenė njė rol vendimtar nė luftėn ndaj korrupsionit qė do tė zhbllokojė potencialet zhvillimore tė Kosovės. PDK ėshtė lidere nė Kosovė pėr sa i pėrket pėrfshirjes sė grave nė vendim-marrje. Nė qeverinė time tė ardhshme pjesėmarrja e grave nė qeveri do tė rritet edhe mė shumė”, ka shkruar Veseli.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 08-08-2019, 23:22   #315
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para


Sot e kisha njė ditė tė shkėlqyeshme me aktivistėt e rinj tė PDK-sė nė degė tė ndryshme. Reformat qė kam ndėrmarrė brenda partisė iu kanė dhėnė hapėsirėn pėr tė marrė role domethėnėse nė parti dhe pėr tė pasur impakt nė vend. Unė premtoj se kur tė dorėzojmė listėn tonė tė kandidatėve pėr deputetė, do ta shihni mbėshtetjen dhe peshėn e vėrtetė qė po u japim tė rinjve. Reforma e partisė, lufta jonė kundėr korrupsionit, politikat zhvillimore, janė mjetet kryesore pėr tė garantuar pėr kėta tė rinj tė ēmuar njė tė ardhme tė mundėsive tė barabarta nė Kosovė.
Kadri Veseli
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-08-2019, 20:19   #316
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e paraVeseli: Nė qeverinė time tė gjithė tė korruptuarit do t’i largoj nga institucionet
09 gusht 19:33

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, njėherėsh lider i PDK-sė, Kadri Veseli, ka deklaruar sot se zgjedhjet e parakohshme parlamentare tanimė janė tė pashmangshme dhe nė kėto zgjedhje ai pret qė tė marr besimin si kryeministėr i vendit pėr t’i quar pėrpara luftėn kundėr korrupsionit dhe nepotizmit dhe proceset integruese tė vendit.

Nė njė intervistė pėr “RTV 21”, lideri i PDK-sė Kadri Veseli, ka thėnė se partia qė drejton dy herė ua ka dhėnė tė tjerėve pozitėn e kryeministrit por asnjėri nuk ka mundur ta qoj deri nė fund asnjė proces.
Ai ka theksuar se tani kėtė pozitė me besimin e popullit do ta udhėheqė ai, nė mėnyrė qė t;i vazhdojė nismat e tij pėr luftėn kundėr korrupsionit, nepotizmit dhe integrimin e vendit nė strukturat euro atlantike.

Ai ka sqaruar sėrish se mė datėn 22 gusht Kuvendi do ta mbajė seancėn pėr shpėrndarjen dhe mė pas nga 30 deri 45 ditė do tė mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare.

“Qė nga dita e parė e dorėheqjes sė kryeministrit e kam thėnė se zgjedhjet janė tė pashmangshme, janė opsion qė u ofron qytetarėve njė mundėsi tė mirė. Nė mėnyrė tė veēantė rinisė novatore, qė tė kemi njė qeverisje nė luftė kundėr korrupsionit, nepotizmit, qė t’i hapim njė perspektivė Kosovės nė rrugėtimin tonė euroatlantik. Zgjedhjet janė tė pashmangshme dhe askush nuk duhet t’i frikėsohet vullnetit tė qytetarėve dhe ky do tė jetė qėndrimi ynė”, ka thėnė lideri i PDK-sė.
Veseli tutje ka thėnė se ka pasur mundėsi qė nė kuadėr kushtetues tė bėhet tani kryeministėr dhe tė vazhdojė qeverisjen deri mė 2021, por tha se nuk ka pranuar asnjė variant tjetėr pėrveē nėpėrmjet zgjedhjeve parlamentare.

“Nuk do tė hyja nė asnjė variant tjetėr, pėr faktin se nė sfidat qė i ka Kosova para vetes nė luftėn kundėr korrupsionit dhe nepotizmit tė cilėn e kam filluar dhe do ta qoj deri nė fund nė katėr vitet e ardhshme tė qeverisė sė udhėhequr nga Partia Demokratike e Kosovės, por edhe nė sfidat euro atlantike qė i ka Kosova, duhet tė ketė njė legjitimitet i cili duhet tė vije nga vota e qytetarėve. Patėm disa kryeministra tė cilėt nuk e patėn atė legjitimitetin tė cilin do tė duhej ta kishin nga qytetarėt. Ne ju kemi dhėnė pėrkrahje si PDK por na lanė nė gjysmė. Kėshtu qė zgjedhjet janė njė moment i artė pėr tė vendosur qytetarėt”, u shpreh Veseli.
Ai ka folur edhe pėr koalicionet me partitė e tjera politike.

“PDK shkon nė kėto zgjedhje me bindjen e plotė se vullneti i qytetarėve i shenjtė dhe ta fitojmė vullnetin e qytetarėve. Pra shkojmė me bindje dhe besim pėr tė fituar qė tė jem mė i drejtpėrdrejt. Nuk do t’ia japim mė kryeministrin askujt sepse nuk janė tė gatshėm ta qojnė deri nė fund. Herėn e fundit kur nuk lėvizte asgjė nė Kosovė dhe e quam vendin nė zgjedhje na akuzonin neve. Tani e kemi vet dorėheqjen e kryeministrit. Por janė analoge sepse asgjė nuk ka lėvizur. Nuk ka pasur gatishmėri pėr luftėn kundėr korrupsionit, nė hapat qė i kam filluar unė. As kundėr nepotizmit. Pėr aq sa as nė rrugėtimin euroatlantik nuk ka pasur progres. As nė ballafaqimin me Serbinė po ashtu, pėrveē fjalėve e luftės verbale. Qytetarėt nuk kanė nevojė pėr shumė fjalė, por pėr veprime. Tė korruptuarit nuk do tė jenė nė asnjė institucion publik. Disa parti kanė filluar kalkulimet qysh brenda vetes. Si mund ato tė qeverisin Kosovėn kur brenda partisė tyre janė llom”, ka thėnė Veseli.

Ai ka folur edhe pėr koalicionin e pėrfolur ndėrmjet LDK-sė e Vetėvendosjes!, tė cilin kėto parti po e negociojnė.

“Imagjinoni ēka ka bėrė Vetėvendosje. Pėr tri vite e ka djegur Kosovėn, ka gjuajtur me gaz e mollotov nė institucione dhe nė shtėpinė ku ishin nipat e mbesat e Isa Mustafės. E kanė quajtur argat tė Serbisė. E sot, pėr pushtet e harrojnė krejt dhe thonė eja bėhemi bashkė dhe ta ndajmė si nė Pazar. Nuk ka Pazar me vullnet tė popullit”, u shpreh Veseli.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 19:19   #317
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e paraKryetari Veseli:

''Ju zotohem se brenda 6 muajve tė qeverisjes sime do tė filloj njė iniciativė edhe mė tė fuqishme e cila do tė drejtohet drejtpėrdrejt ndaj atyre qė kanė bėrė pasuri nė mėnyrė tė paligjshme nė Republikėn tonė''
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 21:22   #318
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e paraGanimete Musliu: PDK nė krahasim me partitė e tjera ėshtė si Majlinda Kelmendi

nga:Gazeta Blic

Deputetja nga radhėt e Partisė Demokratike tė Kosovės, Ganimete Musliu ka krahasuar PDK-nė me sportisten Majlinda Kelmendi.

Sipas deputetes Musliu, nėse PDK futet e vetme nė zgjedhje fitoren e ka tė garantuar.

“Kur jemi te gara: Nese futemi ne garė zgjedhore secila parti veē e veē atėherė do dihet pėrfundimisht se cila parti ėshtė partia mė e madhe ne vend.

Por: Ne njė garė tė tillė PDK nė krahasim me partitė tjera ėshtė njėfar “Majlinda Kelmendi”, ka shkruar Musliu.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-08-2019, 22:07   #319
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para


Partia Demokratike e Kosovės - PDK

Kadri Veseli, paralajmėron VETINGUN.

“Sė shpejti do tė dihet pėr pasurinė e tė gjithė politikanėve dhe familjeve tė tyre. Ata qė janė pasuruar paligjshėm, nuk do ta gėzojnė atė pasuri”.

#KVETING - do tė bėj shtet!


Kryetari Veseli:

PDK ka vija tė kuqe, ka vija tė kuqe tė trasha. Vijat e mia tė kuqe janė pėr korrupsionin dhe Serbinė, jo pėr shqiptarėt


Kryetari Veseli:

Nuk kemi nevojė pėr shumė ministra tė papėrgjegjshėm, aq sa nuk kemi nevojė fare pėr zėvendėsministra pensionistė.


Kryetari Veseli:

''Ju zotohem se brenda 6 muajve tė qeverisjes sime do tė filloj njė iniciativė edhe mė tė fuqishme e cila do tė drejtohet drejtpėrdrejt ndaj atyre qė kanė bėrė pasuri nė mėnyrė tė paligjshme nė Republikėn tonė''
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-08-2019, 20:20   #320
Llapi
Banned
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,655
Thanks: 42
Thanked 119 Times in 106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Llapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyerLlapi ėshtė njė i shkėlqyer
Re: PDK e para

Kėto janė rezultatet e sondazhit tė fundit, tė cilat si duket i ka rėnė nė dorė Albinit dhe Glaukut, prandaj po i pėrgjėrohen LDK-sė. Por tash ėshtė vonė, nuk ju bėn punė mė as koalicioni me LDK, madje as burdushi nuk mundet me i shpėtu
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur