Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Shqipėtarėt nėpėr botė

Shqipėtarėt nėpėr botė “Kam njė kėngė pėr tė kėnduar, e kam njė dert pėr te vajtuar, njė sėmundje e pashėruar, e qysh nga shekujt e kaluar./ Qaj moj zemėr e plagosur, vajto ti moj nėna plakė, mergimi djemtė t’i ka sosur, e ikin e s’tė vijnė mė prapė.”

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 18-11-2013, 00:42   #1
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,119
Thanks: 11,545
Thanked 6,275 Times in 2,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Si ta formojmė njė fond humanitar gjithėshqiptar nė mėrgatė

NDIHMOJE TJETRIN KUR ĖSHTĖ NGUSHTĖ!
TV-tė, Facebooku-u dhe faqe tė tjera elektronike - STRESUESE

Njeriu ka ca vite qė me makth e hap televizorin, me makth e hap FB e faqe tė tjera elektornike nga nevojtarėt. Nuk ka ditė, ta zėmė qė sapo hap televizorin apo faqe tjera e tė mos dėgjosh lajme pėr shumė nevojtarė: sėmundje tė ndryshme tė kushtueshme dhe familjarė tė merakosur qė s’kanė mundėsi pėr t’i shėruar mė tė dashurit e tyre jashtė atdheut ( qė atdhe i thėnēin –po kėtu nuk do tė hyjė nė kėtė problematikė. Zėreni se nuk kemi shtet, zėrėni se jem ende tė okupuart – qė faktikisht, nė Kosovė vetėm okupatori na ėshtė ndėrruar). Nevojtarėt nė heshtje duhet ta presin vdekjen e anėtarit tė familjes duke ditur se ka shėrim pėr ta.

Unė mendova se ka njė mundėsi ndihme qė do ta pėrballonim tė gjithė. Me pak do tė bėnim shumė. Do tė mjaftonte ta zėmė pėr ēdo muaj tė jepnim nga njė euro pėr kokė mėrgimtari dhe tė bėnim punė tė mėdha.

Nėse, sipas statistikave janė 500.000 shqiptarė jashtė atdheut, i bie 500.000 euro nė muaj. Po ne nuk po shkojmė te ky maksimum, po e marrim se do tė paguajnė vetėm 200.000 veta, i thonė 200.000 euro nė muaj apo 2.400.000 euro nė vit – i thonė sė paku 2 shpėtim jetėsh nė muaj tė bashkatdhetarėve tanė nė nevojė. Fundja edhe 100.000 veta do tė ishte njė ndihmesė e konsiderueshme.

Tė krijohet njė kėshill me njerėz tė ndėrgjegjshėm ( jo militantė partiakė – spese fondi tė jetė apolitik), tė cilėt pėr ēdo muaj do tė na raportonin pėr gjendjen e arkės dhe ku po shkojnė paratė.

Tė krijohet rregullorja e punės dhe kriteret ( kushtet) se kush mund tė pėrfitojė nag ky fond.

Tė krijohet njė xhirollogari e pėrhershme, me seli ( ku tė vendosni ju )

Secili mėrgimtar, besoj do ta paguante pėr ēdo muaj, ashtu siē e paguan qeranė pėr banesė/shtėpi, rrymė, uji etj etj.

Shetetet tona tė mos kenė qasje nė kėtė fond. Kanė dhėnė provė tė mjaftueshme sa mos t’u besojmė.

Kjo ishte vetėm njė ide imja dhe ky ėshtė vetėm njė projektide. Sa ėshtė e qėlluar dhe sa do realizohet kjo mbetet tė shqyrtohet edhe mendimi juaj. Diskutimet tuaja do ta plotėsonin kėtė ide duke e pėrmbushur me pėrmbajtje.

Respekt pėr ju miq,
pėr gjithe ata qė kanė zemėrgjerėsi
pėr tė ndihmuar tė tjerėt kur janė ngushtė
Adem Gashi, Danimarkė
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2013, 14:53   #2
Ganimet
V.I.P
 
Avatari i Ganimet
 
Data e antarėsimit: Mar 2012
Vendndodhja: Ne toke
Posts: 5,404
Thanks: 217
Thanked 211 Times in 150 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Ganimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarėGanimet ka shumė pėr tė qenė krenarė
Pėrgjigje e: Si ta formojmė njė fond humanitar gjithėshqiptar nė mėrgatė

Pershendetje z.PROJEKTI_dk.
E shkrova me te madhe PROJEKTI ,sepse ji i veqant!


Si ide ėshte mjaft e qelluar,ne vendin dhe ne kohen e duhur.
Siq e ceket me lart,duhet vetem pak vullnet.,nuk eshte nji shume parash qe na ndihmon edhe sikur te kursenim per gjepin e familjarve.

Eshte ideja juaj per ta pershendetur ...
esht nji ndihm per njerzit me hallegji , bashkkombesve tane.Eshte humanizem,esht vullnet per tia kthyer dikujt buzeqeshjen,per te shpetuar nji jete...a ka diqka me humane e me e vlefshme se sa ta ndihmosh tjetrin kure ndihma e tjetrit t'IA KTHEJ SHPRESEN PER TE NESERMEN... ne momente qe e ka godit smundja,fatkesia e te ngjashme.

Te them te drejten kom pritur qe dikush tjeter ti bashkangjitet ides suaj fisnike,morale,humane per ta ndihmuar tjetrin ne nevoje ,madje do ta quaja kryevepren e te gjitha veprave ,kure dikush ka vullnet ta ndihmoj nji te smur,nji njeri qe e ka godit fatkeqsia ,ku bashkpersonazh mund te jet nji njeri,i cili me mė pak fjal do ta thoshte ,me kjart e me bukur se un...s'jom njeri i letrave , ku hallet e brengat na e trazojn diten shpesheher fatkeqsisht.Po me llogarit se edhe une do te jap pa hezituar ,tamam si per femiun tim,per ke do qoft ai,pore te smurve u duhen shum para qe nuk i kom,pore , qe nuk i heq nga mendja,dhe me knaqsin me te madhe do te isha njeriu i par qe do ta dhuroja 1 euro..dhasht Zoti per diqka te mbare.Dhuro ne emrin tim se borgj nuk te mbetem te premtoj.
Sdi qfar te shprehu ,perveq t'SHPREHU respektin tim per JU.,DHE T'ju uroj nga zemra, kurre mos patshit fatkeqsi ne jete.
Ganimet nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-11-2013, 17:28   #3
Rex
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 13,654
Thanks: 3,724
Thanked 4,298 Times in 2,414 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 438
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Si ta formojmė njė fond humanitar gjithėshqiptar nė mėrgatė

"Edhe udhetimi me i gjate, fillon me nje hap te vogel"

Ju pergezoj per idene dhe iniciativen.
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 07:57   #4
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,119
Thanks: 11,545
Thanked 6,275 Times in 2,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Mos ma merrni pėr mburrje, por merreni si dėshmi se kur tė kėrkosh diēka duhet tė jesh vetė nė nivelin e duhur, duhet tė japėsh shembuj konkretė!

Cdo shtet ka kėto shoqata - fonde humanitare. Pse tė mos kemi edhe ne?!

* Pak ti, pak unė ... bėhet goxha...
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg NDIHMĖ HUMANITARE qė nga 2010.jpg (20.3 KiloByte, 46 shikimet)
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 21-10-2019 nė 08:00
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 08:12   #5
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 13,119
Thanks: 11,545
Thanked 6,275 Times in 2,985 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ganimet Shiko postimin
Pershendetje z.PROJEKTI_dk.
E shkrova me te madhe PROJEKTI ,sepse ji i veqant!


Si ide ėshte mjaft e qelluar,ne vendin dhe ne kohen e duhur.
Siq e ceket me lart,duhet vetem pak vullnet.,nuk eshte nji shume parash qe na ndihmon edhe sikur te kursenim per gjepin e familjarve.

Eshte ideja juaj per ta pershendetur ...
esht nji ndihm per njerzit me hallegji , bashkkombesve tane.Eshte humanizem,esht vullnet per tia kthyer dikujt buzeqeshjen,per te shpetuar nji jete...a ka diqka me humane e me e vlefshme se sa ta ndihmosh tjetrin kure ndihma e tjetrit t'IA KTHEJ SHPRESEN PER TE NESERMEN... ne momente qe e ka godit smundja,fatkesia e te ngjashme.

Te them te drejten kom pritur qe dikush tjeter ti bashkangjitet ides suaj fisnike,morale,humane per ta ndihmuar tjetrin ne nevoje ,madje do ta quaja kryevepren e te gjitha veprave ,kure dikush ka vullnet ta ndihmoj nji te smur,nji njeri qe e ka godit fatkeqsia ,ku bashkpersonazh mund te jet nji njeri,i cili me mė pak fjal do ta thoshte ,me kjart e me bukur se un...s'jom njeri i letrave , ku hallet e brengat na e trazojn diten shpesheher fatkeqsisht.Po me llogarit se edhe une do te jap pa hezituar ,tamam si per femiun tim,per ke do qoft ai,pore te smurve u duhen shum para qe nuk i kom,pore , qe nuk i heq nga mendja,dhe me knaqsin me te madhe do te isha njeriu i par qe do ta dhuroja 1 euro..dhasht Zoti per diqka te mbare.Dhuro ne emrin tim se borgj nuk te mbetem te premtoj.
Sdi qfar te shprehu ,perveq t'SHPREHU respektin tim per JU.,DHE T'ju uroj nga zemra, kurre mos patshit fatkeqsi ne jete.
Tė faleminderit, Ganimet.

E kemi borxh ta ndihmojmė njėri - tjetrin.
Unė nuk harroj vitet e 90-ta kur kisha hallin a thua do tė kem bukė tė mjaftueshėm pėr familjen time.

Jo nuk kam hequr kurrė. Miqtė zemėrbardhė mė ndihmuan. Merre me mend kisha, ta zėmė qumėsht sikur t'i kisha bagėtitė e mia. Ka ndodhur edhe ėshtė prishur qumėshti, se njerėzit kishin rahmet dhe donin ta ndihmonin mėsuesin.

P.S. hahahaha. kjo po m'i kujton dy forumistė kėtu qė pėr "respekt" mė quajnė "msus". E pacin pėr nder! ( unė kurrė nuk u jam kundėrpėrgjigjur )
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 21-10-2019 nė 08:17
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 13:36   #6
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 5,022
Thanks: 6,968
Thanked 1,993 Times in 1,114 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 111
Kurt ka mbyllur reputacionin
Mendoj se une jam me i pershtatshmi kandidat si kryetari i vetem i ktyre fondeve dhe do shkoja personalisht tek viktimat dhe tju jepja parate.
Ju premtoj cdo minute do jem transparent me donacionet dhe ku jane leket.
Do harxhoja vetem shpenzimet e udhetimit dhe meqe nuk kam shpenzime te tjera si grua apo femij kjo me kualifikon mua per ket job,lol
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 13:48   #7
Oqeani
V.I.P
 
Avatari i Oqeani
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Posts: 8,694
Thanks: 2,341
Thanked 1,262 Times in 840 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 69
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Ne Forumin Dardania.com, para disa vitesh ndihmuam dy persona me nevoje!

Per sa i perket nje fondi, frigoj mos Po na shtohen milioneret
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 14:28   #8
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 407
Thanks: 61
Thanked 233 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
NDIHMOJE TJETRIN KUR ĖSHTĖ NGUSHTĖ!
TV-tė, Facebooku-u dhe faqe tė tjera elektronike - STRESUESE

Njeriu ka ca vite qė me makth e hap televizorin, me makth e hap FB e faqe tė tjera elektornike nga nevojtarėt. Nuk ka ditė, ta zėmė qė sapo hap televizorin apo faqe tjera e tė mos dėgjosh lajme pėr shumė nevojtarė: sėmundje tė ndryshme tė kushtueshme dhe familjarė tė merakosur qė s’kanė mundėsi pėr t’i shėruar mė tė dashurit e tyre jashtė atdheut ( qė atdhe i thėnēin –po kėtu nuk do tė hyjė nė kėtė problematikė. Zėreni se nuk kemi shtet, zėrėni se jem ende tė okupuart – qė faktikisht, nė Kosovė vetėm okupatori na ėshtė ndėrruar). Nevojtarėt nė heshtje duhet ta presin vdekjen e anėtarit tė familjes duke ditur se ka shėrim pėr ta.

Unė mendova se ka njė mundėsi ndihme qė do ta pėrballonim tė gjithė. Me pak do tė bėnim shumė. Do tė mjaftonte ta zėmė pėr ēdo muaj tė jepnim nga njė euro pėr kokė mėrgimtari dhe tė bėnim punė tė mėdha.

Nėse, sipas statistikave janė 500.000 shqiptarė jashtė atdheut, i bie 500.000 euro nė muaj. Po ne nuk po shkojmė te ky maksimum, po e marrim se do tė paguajnė vetėm 200.000 veta, i thonė 200.000 euro nė muaj apo 2.400.000 euro nė vit – i thonė sė paku 2 shpėtim jetėsh nė muaj tė bashkatdhetarėve tanė nė nevojė. Fundja edhe 100.000 veta do tė ishte njė ndihmesė e konsiderueshme.

Tė krijohet njė kėshill me njerėz tė ndėrgjegjshėm ( jo militantė partiakė – spese fondi tė jetė apolitik), tė cilėt pėr ēdo muaj do tė na raportonin pėr gjendjen e arkės dhe ku po shkojnė paratė.

Tė krijohet rregullorja e punės dhe kriteret ( kushtet) se kush mund tė pėrfitojė nag ky fond.

Tė krijohet njė xhirollogari e pėrhershme, me seli ( ku tė vendosni ju )

Secili mėrgimtar, besoj do ta paguante pėr ēdo muaj, ashtu siē e paguan qeranė pėr banesė/shtėpi, rrymė, uji etj etj.

Shetetet tona tė mos kenė qasje nė kėtė fond. Kanė dhėnė provė tė mjaftueshme sa mos t’u besojmė.

Kjo ishte vetėm njė ide imja dhe ky ėshtė vetėm njė projektide. Sa ėshtė e qėlluar dhe sa do realizohet kjo mbetet tė shqyrtohet edhe mendimi juaj. Diskutimet tuaja do ta plotėsonin kėtė ide duke e pėrmbushur me pėrmbajtje.

Respekt pėr ju miq,
pėr gjithe ata qė kanė zemėrgjerėsi
pėr tė ndihmuar tė tjerėt kur janė ngushtė
Adem Gashi, Danimarkė
T'ka shku menia me u bo milioner?
Ti e di, nuk besoj se gjen ndonje budalla.
dallas ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 14:49   #9
ricky_ch
*************
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Posts: 265
Thanks: 357
Thanked 115 Times in 82 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
ricky_ch ka njė atmosferė spektakolarericky_ch ka njė atmosferė spektakolare
...tė mjerėt ata qė mbeten nė duartė e tona!!! (pa keqkuptime Gi de Masha)
Nuk ka fond qė se kemi keqpėrdorė, kuptohet
pėr t'i shtuarė ca qindarka nė xhep.

Sa pėr kuriozitet, nuk ėshtė qė vetėm nė vendet
e varfėra kėrkohet, por edhe nė vendin mė tė pasur nė
botė: Zvicrrėn psh.!!!
Bodrumet plot me ari, e keta tė sjellin ēdo ditė
nė postė konto pėr qėllime humanitare.!
Sinqerisht kurr, kėtė kurr se kam kuptuarė....
ricky_ch nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 21:34   #10
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 986
Thanks: 35
Thanked 362 Times in 243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Ide e bukur. Une do i jap nja ca euro nqs arrihet.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
Smokkie nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-10-2019, 21:47   #11
B.E.V
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2017
Posts: 3,465
Thanks: 709
Thanked 855 Times in 583 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 38
B.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėmB.E.V i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Mendoj se une jam me i pershtatshmi kandidat si kryetari i vetem i ktyre fondeve dhe do shkoja personalisht tek viktimat dhe tju jepja parate.
Ju premtoj cdo minute do jem transparent me donacionet dhe ku jane leket.
Do harxhoja vetem shpenzimet e udhetimit dhe meqe nuk kam shpenzime te tjera si grua apo femij kjo me kualifikon mua per ket job,lol
Ti thu me ia var mėlēitė ne qafe ujkut. Jam dakort.
B.E.V nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur