Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta

Shkenca dhe jeta Studime shkencore dhe tė rejat mė tė fundit nga shkenca.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 20-10-2019, 13:10   #1
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 401
Thanks: 61
Thanked 231 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
A rrotullohet universi?!

Satelitet rrotullohen rreth planeteve, planetet rrotullohen rreth yjeve, yjet rrotullohen rreth qendres se galaktikes. Universi ka 100 miliarde galaktika. Dime qe universi zgjerohet por a rrotullohet?


Pyetje per ata qe marrin vesh nga astrofizika. Me pas do jap pergjigjen time.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga dallas : 20-10-2019 nė 13:18
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 14:12   #2
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 16,037
Thanks: 899
Thanked 1,541 Times in 1,147 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 128
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Po perderisa keto te tjerat rrotullohen edhe universi duhet te rrotullohet...
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 14:39   #3
King Bardhyl
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,847
Thanks: 3,789
Thanked 3,067 Times in 2,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 142
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dallas Shiko postimin
Satelitet rrotullohen rreth planeteve, planetet rrotullohen rreth yjeve, yjet rrotullohen rreth qendres se galaktikes. Universi ka 100 miliarde galaktika. Dime qe universi zgjerohet por a rrotullohet?


Pyetje per ata qe marrin vesh nga astrofizika. Me pas do jap pergjigjen time.
Dy pyetje pėr ju qė dini nga ne injorantėt e astrofizikės.
Nėse janė 100 miliard galaktika atėherė pse thuhet qė universi ėshtė i pafund, pa njė fillim dhe njė fund?
Dhe nėse ėshtė i pafund, ku vazhdon dhe zgjerohet?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:01   #4
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 401
Thanks: 61
Thanked 231 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shoku_tanku Shiko postimin
Po perderisa keto te tjerat rrotullohen edhe universi duhet te rrotullohet...
Rrotullohet, krahasuar me ke?
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:11   #5
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 401
Thanks: 61
Thanked 231 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dy pyetje pėr ju qė dini nga ne injorantėt e astrofizikės.
Nėse janė 100 miliard galaktika atėherė pse thuhet qė universi ėshtė i pafund, pa njė fillim dhe njė fund?
Dhe nėse ėshtė i pafund, ku vazhdon dhe zgjerohet?
Universi e ka nje fillim, 13.8 miliarde vjet me pare,koha. Fundi eshte stadi aktual i hapesires i cili zgjerohet vazhdimisht. Pertej kufijve te hapesires nuk kane me kuptim ligjet e fizikes, koha dhe hapesira nuk ekzistojne si nocione.

Numri i galaktikave eshte i fundem. 100 miliarde eshte numer i perafert i vleresuar nga astronomet.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:19   #6
dallas
Carpe noctum
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Vendndodhja: TEXAS
Posts: 401
Thanks: 61
Thanked 231 Times in 144 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
dallas ka njė atmosferė spektakolaredallas ka njė atmosferė spektakolare
Per te te ndihmuar sadopak per te kuptuar fundin e hapesires e cila zgjerohet vazhdimisht, dhe pyetjes se cfar ka pertej? Pergjigja eshte, pyetje pa kuptim.

Atehere. Kur je fiks ne polin e jugut, nuk mund te besh me pyetjen nga cili drejtim bie jugu, eshte absurde, ngado ta drejtosh gishtin bie veriu.
dallas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:41   #7
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Ti mčre per baze teorine e shpethimit te madh osé sic quhet Big bangu. Por pyetja eshte nese kjo teori eshte thjeshte me e pranuara deri tani apo eshte e vertetuar prfundimisht si teori ?
Me sa di une me teper se e vertetuar eshte e pranuar deri tani si me e mundshmja dhe me e llogjikshmja duke pare te dhenat e deri tanishme mbi universin.

Por gjithsesi askush nuk e mohon se ajo mund te jete e paplote dhe e pasakte per mos te thene dhe totalisht e gabuar.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:48   #8
kanina
V.I.P
 
Avatari i kanina
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 12,539
Thanks: 184
Thanked 1,441 Times in 1,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 137
kanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėmkanina i pazėvėndėsueshėm
Rrotullimi i universit rreth vetes nuk ka kuptim.
Gjithmone nese e marim ate si te fundem duke e imagjinuar si nje stčre gjigande.
__________________
Don't feel guilty you are good as you are.
kanina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-10-2019, 17:54   #9
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,681
Thanks: 8,810
Thanked 6,792 Times in 2,857 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 195
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Njerezimi akoma ka shume pikepyetje per Universin, ajo cka dime eshte shume pak, pjesa tjeter mbetet akoma enigme dhe e pa shpjeguar.
Shkenca e astrofizikes pasurohet dita dites me zbulime te reja.
Deri para 5-6 vjetesh nuk njihnim asnje esoplanet, fale teleskopit Kepler, zbuluam mbi 3600 te tille ne pak vite.
Sot shume studiues po flasin gjithnje e me teper per Multiunivers.

__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-11-2019, 03:51   #10
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 3,068
Thanks: 3,615
Thanked 703 Times in 555 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 33
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Re: A rrotullohet universi?!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Dy pyetje pėr ju qė dini nga ne injorantėt e astrofizikės.
Nėse janė 100 miliard galaktika atėherė pse thuhet qė universi ėshtė i pafund, pa njė fillim dhe njė fund?
Dhe nėse ėshtė i pafund, ku vazhdon dhe zgjerohet?

Mendoni nje peme. Ne kete peme jane varur, si mollet per shembull, te gjithe planetet. Nuk jane planetet ato qe rrotullohen por PEMA.

Ne qofte se kete peme e presim atehere planetet do te bien. KU?

Kjo varet nga baza e pemes. Baza nuk mund te jete tjeter vecse elementale.

Planetet do te bien ose ne AJER ose ne DET ose ne TOKE ose ne ZJARR.

Nqs baza eshte ajrore atehere te gjithe planetet do te plluskonin ne ajer dhe ne varesi te rendeses se tyre ata do te perhapeshin ne menyre kaotike ne UNIVERS. Sa me i LEHTE nje planet aq edhe me teper ngrihet. Sa me i RENDE aq edhe me teper rrezohet deri sa te gjeje baze solide.

Po keshtu edhe kur baza e kesaj peme te prere eshte UJE. Levizja e planeteve ne te eshte i paparashikueshem vecse neqofte se kemi te bejme me rryma ujore te brendshme te cilat levizin gjithmone ne nje drejtim te caktuar.

Levizja universale ndalon kur planeti bie mbi baze TOKESORE.

Ne qofte se Toka eshte ne levizje se bashku me planetet qe njihen prej saj ne terma tokesore atehere kjo eshte shenje e inferioritetit te saj.


Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 19-11-2019 nė 03:55
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur