Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 31-05-2019, 20:47   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,571 Times in 994 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Tė fshehtat e Natės sė Kadrit

Nata e Kadrit pėr besimtarėt myslimanė ėshtė njė natė tė cilėn Zoti e ka pėrzgjedhur pėr ta mbushur me madhėshti dhe mirėsi tė veēanta. Siē thuhet nė Kuran, ajo ėshtė njė natė mė e vlefshme se njėmijė muaj, nė tė engjėjt e Zotit tė kryesuar nga Xhebraili zbresin nė dynja dhe nė tė pėrcaktohet fati i njė viti pėr ēdo njeri si edhe ajo ėshtė njė natė e bereqetshme dhe mbizotėruar nga paqja deri nė agim.

Pavarėsisht rėndėsisė sė saj, ėshtė i mirėnjohur fakti se nata e kadrit nuk ėshtė saktėsisht e pėrcaktuar. Opinionet e dijetarėve nė lidhje me tė kanė qenė tė shumta, por ekziston njė konsensus i pėrgjithshėm sipas sė cilit nata e kadrit gjendet nė njė nga dhjetė netėt e fundit tė ramazanit dhe me shumė mundėsi nė njė nga dhjetėt netėt teke tė tij. Shumė besimtarė ndjehen tė intriguar nga fakti i fshehjes sė kėsaj nate. Pėrse Zoti nuk e ka bėrė qartėsisht tė ditur atė? Pėrse ajo ėshtė mbajtur e fshehtė dhe besimtarėt janė urdhėruar ta kėrkojnė atė nė njė nga dhjetė netėt e fundit tė ramazanit? Nė vijim do tė pėrzgjedhim disa prej arsye teologjike pėr njė fakt tė tillė, ashtu siē janė ofruar ata nga Imam Fakhrudin el-Razi nė komentin e tij tė Kuranit “Mefatih el-Gajb”. Ndonėse, ato nuk mund tė quhen nė asnjė mėnyrė shteruese, gjithsesi ato hedhin dritė mbi disa prej urtėsive qė qendrojnė pas fshehjes sė natės sė kadrit.

Pikėsėpari, Imam Razi kėmbėngul se habia jonė me fshehjen e natės sė kadrit ėshtė nė fakt dėshmi se nuk i kemi kushtuar vėmendjen e duhur mėnyrės se si Zoti e ka ndėrtuar fenė e Tij. Nėse do ta kishim bėrė njė gjė tė tillė do tė kishim kuptuar se nuk ka asgjė tė pazakontė nė fshehjen e natės sė kadrit. Kjo sepse Zoti e ka fshehur atė njėsoj siē ka fshehur pranimin e veprave tė adhurimit, nė mėnyrė qė tė kryejmė sa mė shumė prej tyre. Ai e ka fshehur pranimin e lutjeve nė mėnyrė qė ne tė mos i neglizhojmė ato, por tė pėrpiqemi tė kryejmė sa mė shumė. Ai e ka fshehur pranimin e pendimit tonė, nė mėnyrė qė ne tė jemi gjithnjė nė gjendje pendimi. Zoti e ka fshehur prej nesh emrin e Tij mė tė madh, pėrmes sė cilit ėshtė e mundur pėrmbushja e ēdo lutjeje, nė mėnyrė qė ne tė mos i neglizhojmė emrat e tjerė tė Tij, por tė thellohemi nė meditimin e tyre dhe nė lutjen e Zotit me to. Po ashtu Ai e ka fshehur prej robit tė tij ditėn se kur ai do tė vdesė, nė mėnyrė qė njeriu t’i druhet Zoti dhe ta adhurojė Atė ēdo ditė njėsoj sikur ajo tė jetė e fundit . Njgjashėm si kėto arsye qė sapo pėrmendėm, si edhe shumė tė tjera pėrveē tyre, Zoti ka vendosur tė fsheh edhe natėn e kadrit nė mėnyrė qė ne tė pėrpiqemi nė adhurime gjatė gjithė ramazanit dhe veēanėrisht gjatė dhjetė ditėve tė fundit tė tij.

Sė dyti, nėse Zoti do ta kishtė bėrė tė ditur natėn e kadrit dhe do tė urdhėronte qė ajo tė kalohej nė adhurime dhe lutje, atėherė ėshtė krejt e mundur qė besimtarėt tė shtyrė nga dėshirat e ulta tė nefsit dhe vesveset e shejtanit nuk do ta pėrmbushnin atė ashtu siē duhej, por pėrkundrazi do ta kalonin atė duke kryer gjynahe dhe vepra tė liga. Nė kėtė rast kryeja e njė gjynahu duke i qenė i vetėdijshėm se ėshtė nata a kadrit ėshtė mė e rėndė se kryerja e njė gjynahu duke mos e ditur saktėsisht se ai ėshtė kryer nė natėn e kadrit. Kėsisoj Zoti e ka fshehur atė si mėshirė pėr adhuruesit nė mėnyrė qė besimtari tė mos sprovohet pėrtej mundėsisė sė tij dhe tė mos bie nė njė gjynaf tė madh gjatė asaj nate.

Sė treti, nėse Zoti do ta kishte bėrė tė ditur natėn e kadrit dhe do tė kishte urdhėruar qė ajo tė kalohej nė adhurime dhe lutje dhe besimtari pėr njė arsye apo tjetrėn do refuzonte me vetėdije kryerjen e adhurimeve dhe lutjeve gjatė saj, atėherė kjo do tė pėrbėnte kufėr, duke qenė se njė veprim i tillė do tė nėnkuptonte refuzimin e vetėdijshėm tė urdhėrit tė Zotit. Duke pasur parasysh natyrėn e dobėt njerėzore dhe vesveset e shejtanit, Zoti i madhėruar e ka fshehur natėn e kadrit nė mėnyrė qė besimtari tė mos bie nė njė gjendje tė tillė gjatė saj dhe tė shpresojė gjithnjė se ajo natė qė ai ka kaluar nė gjynah ndoshta nuk ka qenė nata e kadrit.

Transmetohet se njė ditė profeti (a.s.) hyri nė xhami dhe pa se njė nga sahabėt ishte duke fjetur gjumė dhe iu drejtuar Aliut duke i thėnė: “Zgjoje atė nė mėnyrė qė tė marrė abdes”. Aliu e zgjoi personin nė fjalė dhe mė pas iu drejtua Profetit (a.s.) duke i thėnė: “O i dėrguari i Zotit ti je i pari nė punėt e mira, pėrse atėherė nuk e zgjove ti vetė atė?” Profeti iu pėrgjigj: “Sepse refuzimi i tij ndaj teje (d.m.th. refuzimi i kėrkesės tėnde qė ai tė zgjohej) nuk pėrbėn kufėr, prandaj unė veprova nė kėtė mėnyrė nga droja se mos ai kryente krim (d.m.th. mosbindje, kufėr) nėse do tė kishte refuzuar kėrkesėn time”. Pra, si kundėrshtimi i vetėdijshėm i Profetit (a.s.) ashtu edhe kundėrshtimi i Zotit konsiderohen kufėr dhe natyra njerėzore ėshtė e dobėt, prandaj edhe Profeti dėrgoi Aliun qė ta zgjonte sahabin nė fjalė, sepse i frikėsohej ndonjė reagimi refuzues tė tij si pasojė e gjendjes sė pėrgjumjes. Nė tė njėjtėn mėnyrė edhe Zoti duke e njohur mė sė miri natyrėn njerėzore e ka fshehur natėn e kadrit nė mėnyrė qė besimtari tė mos e refuzoj atė si pasojė e dobėsisė sė nefsit apo vesveseve tė shejtanit.

Sė pesti, fshehja e Natės sė Kadrit shėrben, gjithashtu, si njė nxitje pėr besimtarin qė tė mendojė mirė pėr agjėrimin e tij dhe tė mos pezmatohet. Nėse nata e kadrit do tė ishte e ditur dhe besimtari do tė kishte dėshtuar nė pėrmbushjen e saj ashtu siē duhej, atėherė ai do tė pezmatohej nė ditėt nė vijim dhe do tė mendonte se agjėrimi i tij nuk ishte i pranuar tek Zoti. Fshehja e natės sė kadrit i jep mundėsi besimtarit qė tė jetė optimist pėr agjėrimin e tij, qė tė mos e humbė shpresėn dhe qė tė ketė mundėsi qė tė rekuperojė nė herė tjetėr natėn qė e ka humbur duke mos iu kushtur adhurimeve tė Zotit.

Ndonėse arsyeja e vėrtetė e fshehjes sė natės sė kadrit mbetet nė fund tė fundit njė ēėshtje qė i pėrket vetėm Zotit, gjithsesi besimtarėt janė tė udhėruar qė tė pėrpiqen tė zbulojnė urtėsitė e Zotit dhe tė meditojnė pėr kuptimin e tyre.

// Marrė nga Erasmus, qendėr studimore fetare.

//Top Channel
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
🖤 (1)
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-06-2019, 05:30   #2
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,447
Thanks: 15,076
Thanked 8,904 Times in 6,007 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Tė fshehtat e Natės sė Kadrit

Iftar me 30 mijė veta nė qytetin mė tė vjetėr tė Rusisė.

Rreth 30,000 njerėz u mblodhėn nė njė iftar nė Derbent, njė qyteti qė konsiderohet si mė i vjetri nė Rusi.Pėrveē banorėve tė qytetit tė dytė mė tė madh nė Dagestan, ngjarja u ndoq nga shkencėtarė, teologėt, kryetarėt e komunave, pėrfaqėsues tė ministrive dhe departamenteve, atletė tė famshme, figura publike dhe fetare, njoftoi shėrbimi pėr shtyp i Myftiut tė Dagestanit.Ahmad Kakhayev, Zv/Myftiu, foli pėr pjesėmarrėsit e shumtė nė kėtė iftar.

Ky ėshtė iftari mė i madh nė historinė e gjatė tė qytetit tė Derbentit. Tė dashur miq, unė dua tė pėrgėzoj sinqerisht. Njė iftar i tillė na jep unitet, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike apo fetare, tha ai.


Burimi....nga A.R per gazeta Blic.

Shyqyr.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur