Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 11-07-2019, 11:48   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Sinjalet qė ju lejojnė tė identifikoni njerėzit mosmirėnjohės

Sinjalet qė ju lejojnė tė identifikoni njerėzit mosmirėnjohės dhe t’i qėndroni larg

Njerėz tė padėshiruar, tė papranuar, tė paktėn njė herė nė jetėn e tyre, kanė qenė pjesė e ekzistencės sonė, pa dėshirė. Ne flasim pėr ata njerėz pėr tė cilėt gjithēka duket e duhur dhe tė cilėt nė jetėn e tyre kurrė nuk kanė thėnė njėherė: “Faleminderit shumė pėr ndihmėn tuaj”.

Si mund tė shmangim kėta njerėz? Kėtu janė disa lloje njerėzish qė sillen kėshtu:

Njė person mosmirėnjohės gjithmonė ka nevojė pėr diēka.

Kėta njerėz gjithmonė e ndiejnė nevojėn pėr ndonjė ndihmė, tė ēdo lloji, gjithmonė kanė nevojė pėr diēka nga ju. Ėshtė njė mekanizėm qė krijohet nga gjykimi i varfėr ose me qėllim tė vetė-keqardhjes.

Njerėzit mosmirėnjohės nuk kanė kohė pėr ju nėse nuk kanė nevojė pėr diēka.

Ata kujtojnė miqėsinė tuaj vetėm kur janė nė mes tė problemeve. Ju nuk keni dėgjuar prej tyre: “Hej, mė lejoni t’ju ftoj nė drekė” ose “mė lejoni t’ju ndihmoj”. Nėse gjithēka shkon mirė, ata nuk kanė nevojė pėr ju.

Njerėzit tė cilėt nuk janė mirėnjohės presin qė t’i ndihmoni

Njerėzit qė nuk janė mirėnjohės sepse ndihen tė drejtė tė kėrkojnė gjithmonė diēka pėr tė kujtuar njė favor tė bėrė nė tė kaluarėn dhe qė zgjat me kalimin e kohės. Kjo gjė e bukur pėr ju ėshtė njė mėnyrė pėr tė bėrė gjithmonė tė ndiheni tė lumtur.

Njė person mosmirėnjohės shpesh “kafshon” dorėn qė ėshtė shtrirė tek ai.

Pėrkundėr gjithė ndihmės suaj, personi mosmirėnjohės do tė kthehet kundėr jush, do tė flasė prapa krahėve dhe do tė thotė se nuk e ke ndihmuar atė. Pavarėsisht nga tė gjitha qė keni bėrė pėr ta, ata do t’u tregojnė miqve tė tyre ose anėtarėve tė tjerė tė familjes.

Ata kujtojnė gjithmonė kur nuk i keni ndihmuar.

Ata qė janė mosmirėnjohės nuk do tė harrojnė nėse edhe njė herė ju nuk i keni ndihmuar ata dhe nuk ka rėndėsi nėse nuk keni qenė nė gjendje ta bėni kėtė. Ata e mbajnė atė ndjenjėn e pakėnaqėsisė ndaj jush deri nė fund.

Por kur t’ju ndodhėju diēka, ata do tė thonė se nuk mund t’ju ndihmojnė pėr ndonjė arsye. Le tė kujtojmė se herėt a vonė ne tė gjithė kemi nevojė pėr ndihmė dhe askush nuk duhet tė ketė turp tė pyesė ose tė marrė ndihmė.

/TCH
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
🖤 (2)
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 12:00   #2
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,638
Thanks: 23
Thanked 2,555 Times in 1,584 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Re: Sinjalet qė ju lejojnė tė identifikoni njerėzit mosmirėnjohės

Njeriu me i keq ne kte bote eshte Bukshkeli.ai qe harron cfare eshte nderi.

“Strength and Honor”
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-07-2019, 12:01   #3
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,019
Thanks: 13,796
Thanked 8,418 Times in 4,927 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 243
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Re: Sinjalet qė ju lejojnė tė identifikoni njerėzit mosmirėnjohės

Neve ne Shqipri kemi ca shprehje per kta njerez..psh
Mirmengjes interes...
Kalova lumin te @hje**a kalin ...lol
Kur i ke gishtat me mjalt duan ti lepijn te gjith...
etc etc ..
Shprehje popullore
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur