Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Filozofia | Psikologja | Sociologjia

Filozofia | Psikologja | Sociologjia Gjithēka qė ka tė bėjė me misterin me emrin "Njeri".

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 23-04-2014, 16:51   #21
Jetmira
V.I.P
 
Avatari i Jetmira
 
Data e antarėsimit: Apr 2014
Posts: 2,467
Thanks: 1,178
Thanked 1,052 Times in 423 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 29
Jetmira ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

KEQPERDORIMI I PSIKOLOGJISE.

Sot nė botė ekzistojnė institucione, nė tė cilat pėrveē punės psikologjike dhe profileve tjera shkencore, punohet nė gjetjen e metodave pėr manipulime me njeriun. Kėto institucione punojnė pėr nevoja tė armatės dhe shėrbimeve kundėrinformative dhe financohen prej tyre, ndėrsa zbulimet e reja ruhen si top sekrete shumė tė rėndėsishme, kėshtu qė deri te ato vėshtirė mund tė arrihet para se efekti i tyre tė zbatohet nė praktikė.
Qendrat kryesore pėr studimin dhe modifikimin e sjelljeve janė universitetet dhe institucione tė ndryshme nė mbarė botėn, e sidomos nė SHBA dhe Rusi. Problemet qė i trajtojnė kėto institucione janė tė lloj-llojshme, ndėrsa ekspertet qė punojnė nė to janė tė specializuar pėr ēėshtje specifike. Njė ndėr ekspertet medicinal mė eminent, qė punon pėr nevojat e CIA-sė ėshtė Mathan Kline, me detyrė kryesore qė t’i stėrvitė operatorėt, ndėrsa nė projektin ndėrkombėtar, dirigjimin e mendimeve. Pėrndryshe Kline ėshtė i njohur si kryetar i komitetit ndėrkombėtar kundėr mentale (ICAMI), njė ndėr planet e sė cilės ishte edhe dhėnia e barėrave me efekt antidepresiv tė porsalindurve, te tė cilėt duhej tė veprojnė deri nė fund tė jetės sė tyre. Kline nga diktatori i dikurshėm i Haiti P. Duvalier, mori mirėnjohje mė tė lartė pėr pastrimin e trurit tė haitasve. Ekzistojnė fakte se organizata ICAMI me ndihmėn e narkotikėve i ka shfrytėzuar njerėzit me tė meta mentale, si forcė pune nė industri.
Keqpėrdorimi i psikologjisė bėri qė ajo sot, nė duart e disa vendeve tė zhvilluara dhe diktatorėve tė ndryshėm, tė bėhet armė me pasoja tė paparashikueshme, madje njė shkencėtar deklaron hapur se bomba atomike ėshtė lodėr fėmijėsh nė krahasim me mundėsit e metodave tė reja psikologjike nė luftė kundėr njeriut.
Mė poshtė po i parashtrojmė disa nga metodat, pėrmes sė cilave mund tė manipulohet me qenien njeri.

Shpėlarja e trurit

Ėshtė metodė e cila nuk shėrben vetėm pėr pranimin e informatave tė rėndėsishme nga armiku, por edhe qė t’i ndryshohen qėndrimet, mendimet dhe bindjet e tij. Pėrveē mundėsisė sė pranimit tė informatave dhe ndryshimit tė pikėpamjeve, kjo metodė shėrben edhe pėr kthimin e armikut nė njė bashkėpunėtor aktiv, nė mėnyrė qė armiku merr pjesė nė mediume tė shkruara e sidomos elektronike, me pohime tė rrejshme, pra aktivizohet nė propagandėn e kundėrshtarit ndaj nacionalitetit tė vet.
Hipnoza

Sot ėshtė pranuar qėndrimi se hipnoza paraqet koncentrim specifik tė vetėdijes, e cila ėshtė shumė mė e madhe se ajo nė gjendje tė zgjuar, dhe mundėson pranim mė tė mirė tė sugjestioneve qė vijnė nga jashtė. Pėrndryshe, hipnoza kur pėrdoret nga ekspertėt, shfrytėzohet me shumė sukses si metodė ndihmėse e psikoterapisė pėr shėrimin e neurozave dhe psikozave.
Hipnoza ėshtė njė ndėr faktorėt mė bindės pėr ekzistimin e motiveve tė pavetėdijshme dhe ndikimeve tė tyre nė sjelljet e njerėzve. Nėpėrmjet sugjestioneve hipnotike ėshtė e mundur qė tė zbulohen e shqyrtohen motivet mė tė thella tė sjelljeve tė njerėzve, tė korrigjohen ose ndryshohen e rrėnjosen shprehitė e personalitetit dhe kėshtu, nė vend tė tyre, tė regjistrohen tė tjera, tė reja. Kjo metodė mė vonė u quajt edhe si “serumi i sė vėrtetės”, qė zakonisht keqpėrdorej nė “biseda informative” tė policisė. Pėr tu arritur gjendja hipnotike, pėrveē metodave klasike, pėrdorėn e substanca kimike, pra lėndė narkotike.

ESB

Stimulimi elektrik i trurit (Elektrical Stimulation of the Brain), ose si e quajnė nga njė herė, radio-stimulator, ėshtė metode e re e psikofizikės pėr drejtimin e sjelljeve tė njerėzve. Njė ndėr iniciatorėt e keqpėrdorimit tė ESB-sė ėshtė edhe njėri ndėr themeluesit e organizatės ndėrkombėtare pėr kėrkimin e trurit, Deligardo, i cili u parashtron metodėn e vetė tė interesuarve, sepse siē thotė ai, mund tė ndaloj “parregulluesit politike” nė baza fiziologjike pėrmes stimulimit tė trurit. Nėpėrmjet ESB-sė mund t’i kontrollojmė sjelljet e cilitdo personi ose grupi njerėzish, dhe nė atė mėnyrė tė ndikojmė indirekt nė ndryshime publike.
Narkotikėt

Janė tė njohura edhe metodat, qė me anė tė llojeve tė ndryshme tė drogave si: kokaina, heroina, hashashi, alkooli, LSD-ja etj., tė depėrtojmė nė personalitete me qėllim tė marrjes sė informatave tė caktuara. CIA pėr qėllime tė veta pėrdor zakonisht LSD-nė por edhe disa lloje drogash tė reja, qė ende janė tė panjohura, sė paku pėr opinion. Ėshtė e ditur se CIA ėshtė e interesuar pėr rreth 50 lloje drogash, dhe ka kryer e kryen edhe sot e kėsaj dite eksperimente tė ndryshme me njerėz, pėr tė vėrtetuar ndikimin e drogave nė ndėrdijen e tyre. Kėtė e dėshmon edhe Timot Liri, i cili i tregoi shkrimtarit dhe estetit Volter Bovar, se njė kohė tė gjatė ka punuar si agjentė nė CIA (deri sa nuk ėshtė burgosur) dhe se nė Amerikė ekzistojnė afėr 30.000 njerėz tė cilėt me ndihmėn e drogės i kontrollon CIA.
Po e marrim vetėm njė shembull sa pėr ilustrim pėr efektin e drogės LSD-25. Njė sabotues me dy ēanta udhėtimi tė mbushura me kėtė lėndė, nėpėrmjet ujėsjellėsit, mund tė paaftėsojė pėrkohėsisht tė gjithė njerėzit e Evropės.
Udhėheqėsit ushtarak konsiderojnė se lufta me ndihmėn e substancave psikoaktive ėshtė mėnyra mė humane e luftės. Pėrdorimet pėr paaftėsimin e materies paralizojnė pėrkohėsisht vetėm rezistencėn aktive dhe nuk janė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejt vdekjeprurėse pėr kundėrshtarin. Fabrikat, mjetet e komunikimit, transportit etj., mbetėn tė padėmtuara, ndėrkaq njerėzit, brenda 24 orėve, prapė riaftėsohen pėr drejtimin e tyre. Do tė jetojnė edhe mė tej nė vendbanimet e tyre tė padėmtuara... por nė qoftė se mėnjanojmė humbjen mė tė madhe - lirinė personale dhe kolektive, atėherė kjo luftė ndoshta edhe do tė mund tė quhej si “humane”.
Numri i njerėzve tė kontrolluar me anė tė kėtyre metodave, padyshim ėshtė i madh, dhe atė nė mbarė rruzullin tokėsor. Gjithashtu, kėto metoda u pėrdorėn edhe nė luftėrat e fundit nė Ballkan, ku policėve dhe ushtarėve serb, nėpėrmjet substancave tė ndryshme narkotike u rritej morali luftarak, iu humbiste frika, iu ndryshoheshin sjelljet etj., duke i kthyer ata nė njerėz tė dėgjuar, pra nė njė lloj njerėzish “Zombi”, nė duart e udhėheqėsve tė tyre, pėr tė kryer krime nga mė barbare qė ka mundur tė njehė ndonjėherė bota.
Ser Johan Acches, i cili pėr punė shkencore mori Ēmimin Nobel pėr Medicinė, konsideron se kėrkimi i trurit ėshtė problem themelor me tė cilin ėshtė ballafaquar ndonjėherė njeriu. Atė, si shkencėtar dhe humanist, e shqetėson thellė edhe parashikimi, se kėrkimi i trurit ndoshta do tė na zbulojė veprimet me tė cilat njerėzit mund tė bėhen anėtarė tė dėgjueshėm tė sistemeve totalitare, tė cilėt, pa protesta do t’i zbatojnė gjithnjė ato qė u urdhėrohen. Tė gjitha kėrkimet nė kėtė drejtim i duken mė tė rrezikshme se bomba atomike.
Jetmira nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-11-2014, 13:54   #22
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

Psikologjia eshte arti i studimit te shpirtit dhe sjelljeve te njeriut per te mashtuar sa me shume te tjeret dhe per t'u percaktuar atyre Ligjin. Psikologjia eshte si moda, ndryshon ne kohe dhe ndryshon ne metodologji.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2017, 01:05   #23
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,474
Thanks: 15,090
Thanked 9,022 Times in 6,086 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 388
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

Ja se cfar eshte.........
ne krahasim...

U krye...hajde ja rrasim i gjiro.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-08-2017, 01:26   #24
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

Psikologjia studion sjelljen dhe mendjen e njeriut,nuk ka lidhje me shpirtin. Vete shpirti eshte dicka abstrakte,e panjohur.Ca eshte shpirti? Ku gjendet? Ka mase e peshe? Kush e ka pare?
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-04-2018, 21:29   #25
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

Po mendjen e njeriut sikur e studion doktori?!
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2018, 10:23   #26
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

psikologjia eshte mania e budallenjve per te ndihmuar persona me demtime ne tru dhe per ta mbyllur ate muhabet!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 02-05-2018, 12:17   #27
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,961 Times in 1,326 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

Ti je per te ruajtur pulat por jo vetem...edhe patat tha xha Beqo.

p.s. disaventure psikologjike e xha Sulos...
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-05-2018, 07:12   #28
ciarli
Super Anėtar
 
Data e antarėsimit: Apr 2018
Posts: 207
Thanks: 0
Thanked 19 Times in 16 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 2
ciarli ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Ēfarė ėshtė psikologjia?

..po pra avitje mediokre, pa vegla, per te sheruar veten!
ciarli nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur