Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Shkenca > Shkenca dhe jeta > Parapsikologji

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 17-03-2014, 13:50   #1
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Shpirti i njeriut pas vdekjes rikthehet nė njė trup tjetėr .Melodinė e vetė tė parė amerikani gjenial, Zhermin Gardiner, nga Baltimori, e ka interpretuar nė piano kur i kishte vetėm 13 muaj! Pas njė viti ekzekutonte Bethovenin, ndėrsa, posa i ka mbushur tri vjet, kompozon kompozimin e vetė tė parė! A ėshtė ky vetėm talent i rrallė, apo diē mė tepėr?!!

Nėse e konsultojmė fjalorin terminologjik, do tė vėrejmė se, me gjeni nėnkuptojmė “shkallėn mė tė lartė tė prirjes sė individit nė formė talenti pėr njė lėmi tė caktuar”, ndėrsa, nė anėn tjetėr, me talent nėnkuptojmė: “aftėsinė e jashtėzakonshme tė lindur tė dikujt pėr njė veprimtari tė caktuar”. Duket s ēdo gjė ėshtė e qartė, por… jo edhe aq?!!!
Disa interpretues spiritist shkojnė mė larg dhe kėtė e lidhin me njė fenomen edhe mė tė thellė… me mundėsinė e transformimit tė shpirtit tė dikujt pas vdekjes te trupi tjetėr.

Procesi i transformimit tė shpirtit, nga njė trup nė tjetrin, quhet REINKARNIM.Mundėsitė

Reinkarnimin si proces, e kanė njohur dhe besuar shumė popuj qė nga civilizimet e lashta, e deri nė Lindje, ku budizmi si religjion mė i pėrhapur, procesin e transformimit tė shpirtit nga njė jetė nė tjetrėn, e ka si princip bazė, mbi tė cilin ndėrtohet. Okultizmi si urtėsi e fshehtė e civilizimit tė lashtė njerėzor, njeriun si qenie e shpjegon me konstruksion shtatėfishor. Niveli mė i ulėt i kėtij konstruksioni ėshtė niveli fizik (si trup). Tri nivelet e para, sipas kėsaj urtėsie tė lashtė, e ndėrtojnė personalitetin tonė dhe ato zhduken me vdekjen fizike, kurse katėr nivele tjera nė vazhdim, e ndėrtojnė individualitetin dhe ato ekzistojnė nė sferat mė tė larta hyjnore. Nėse qenėsia e njeriut si shtatėfishėsi gjatė jetės nė realitetin objektiv ka arritur pastėrtinė shpirtėrore, ai pas vdekjes, si individualitet, ekziston dhe vazhdon tė jetojė nė pėrhershmėrinė hyjnore. Nėse jo, atėherė shpirti transformohet nė jetėn tjetėr, duke vazhduar sėrish tė ekzistojė si tėrėsi e re shtatėfishore. Kėshtu, ky proces gjithnjė pėrsėritet nė vazhdimėsi, derisa tė arrihet pastėrtia e duhur shpirtėrore. Mė nė fund, pasi tė arrihet ky fisnikėrim, shpirti i kthehet krijuesit tė vet – ZOTIT. Nė anėn tjetėr, dy religjione tjera mė tė pėrhapura nė botė, Islamizmi dhe krishterimi, nuk e predikojnė reinkarnimin e shpirtit, por pėr veprat e bėra gjatė ekzistimit nė realitetin objektiv-fizik, e njohin ditėn e gjykimit dhe dėnimit meritor, me qėndrimin nė Ferr, pėr veprat e bėra tė liga gjatė jetės, ose nė Parajsė, pėr vepra tė mira. Neve tė edukuar, brez pas brezi me dominimin e njėrės prej kėtyre dy religjioneve, vėrtetė do tė jetė e vėshtirė qė me bindje tė plotė ta pranojmė reinkarnimin, por, kohėn e fundit, reinkarnimi si fenomen mistik, me tė madhe e sfidon edhe shkencėn bashkėkohore, posaēėrisht, pas njohjes zyrtare dhe aplikimit tė hipnozės eksperimentale nėpėr qendra tė ndryshme kėrkimore-shkencore tė botės.
Nga kėto hulumtime, edhe pse jashtė kureshtjes sė opinionit tė gjerė, dalin nė dritė shumė raporte fascinuese tė hulumtuesve tė ndryshėm me hipnozė, ku mediumi i caktuar, pėrmes sugjestioneve sillet nė fėmijėrinė e hershme. Me tė marrė urdhėresėn se ėshtė nė moshėn pesė vjeēare, ai fillon tė eksponojė sjellje infantile qė e karakterizojnė atė moshė. Me kėso eksperimentesh, disa hulumtues kanė shkuar edhe mė larg, sa qė, gjatė transit hipnotik, mediumin e kanė transferuar deri nė kohėn para lindjes. Nga shumė raste tė evidentuara, disa mediume, kanė filluar tė flasin me ndonjė gjuhė tjetėr dhe tė tregojnė pėr ekzistencėn e tyre nė njė hapėsirė dhe kohė shumė mė tė hershme.
Jeta nuk pėrfundon me vdekje
Dymbėdhjetėvjeēarja Jelena Mvarkard, nga Berlini pas njė traume tė rėndė, ka filluar tė flasė rrjedhshėm nė gjuhėn italiane, tė cilėn gjuhė, mė parė, nuk ka pasur mundėsi ta njohė. Vajza pandėrprerė deklaronte se emri i saj ėshtė Rozeta Kasteljani, se ka lindur nė Itali nė vitin 1887 dhe vdekur mė 1917. Hulumtuesit, lehtė e verifikojnė deklaratat e Jelenės dhe drejtohen menjeherė nė adresėn e duhur.
Derėn e hyrjes sė kėsaj familje e hap njė grua e moshuar, tė cilėn Jelena (Rozeta), e identifikon kėshtu: “Ja bija iem Franse!”.
Dhe, vėrtet, Fransea ishte e bija e Rozetės qė kishte vdekur mė vitin 1917.
Raste tė kėtilla tė evidentuara nga hulumtuesit e ndryshėm ka mjaft. Shumica prej nesh sė paku njė herė nė jetė e kemi pėrjetuar fenomenin e njohur nė psikologji “DEZHAVU”, kur me ndonjė person, me tė cilin takohemi pėr herė tė parė nė jetė, na duket se veē jemi njohur mė parė, ose kur kemi qenė nė ndonjė qytet apo situatė tė caktuar dhe atė e pėrjetojmė sikur na ka ngjarė edhe mė herėt.
Parapsikologjia dhe hulumtuesja e fenomeneve paranormale nga Rusia, Varvara Ivanova, nė laboratorin e Shoqatės shkencore tė kėrkimeve radioelektronike tė Rusisė, me njė grup shkencėtarėsh tė mirėfilltė, intensivisht ka zhvilluar eksperimente rreth mundėsisė sė dėshmimit shkencor tė bartjes sė shpirtit pas vdekjes, nga njė person i vdekur nė tjetrin. Pas hulumtimeve shumėvjeēare nė kėtė fushė, ajo publikisht ka deklaruar se i beson reinkarnimit dhe gjatė hulumtimeve tė saja tė bėra, ka arritur nė rezultate tė lakmueshme nė kėtė drejtim. Si metodė kėrkimore, Ivanova, mė sė shumti ka pėrdorur regresionin e transit tė shkaktuar hipnotik pėrmes metodės sė hipnozės. Nė njė prononcim tė saj bėrė para mediave, ajo haptas dhe tejet guximshėm ishte shprehur:
Pėr botėn dhe realitetin tonė objektiv ne dimė shumė pak. Qė tani mund tė deklaroj me plotė pėrgjegjėsi se pas vdekjes fizike tė trupit, jeta jon nuk zhduket nė tėrėsi. Ata, tė cikėt frikohen ta pėrdorin termin shpirt, ju sugjeroj le ta pėrvetėsojnė nocionin tim origjinal pėr kėtė definim: “kompleksi individual energoinformativ.
Esenca nuk ėshtė nė terminologji, por nė thelbin e saj se jeta nuk fillon me lindje dhe as qė mbaron me vdekje. Nė realitet, kemi tė bėjmė me njė varg reinkarnime – tė ndėrrrimit tė mbėshtjellėsit tonė fizik, i cili nė vete ruan diēka qė nuk mund tė shkatėrrohet – e kjo diēka ėshtė fillimi i pėrhershėm!.
Njohja dhe pranimi i ekzistimit tė reinkarnimit – vazhdon Ivanova – do tė kishte dhe rėndėsinė e hapjes sė mundėsive tė shėrimit tė mjaft sėmundjeve, veēanėrisht qė kanė prejardhje psikike. Si shembull pėr kėtė, ajo tregon rastin, se si me kėtė metodė, pėr qėllime eksperimentale, ka arritur deri te shėrimi i njė pacienti me fobi (frikė):
- “Njė inxhinier dyzet e pesė vjeēar, gjithnjė, kur hetonte se rrugės pas tij vinin dy apo tre persona tė panjohur, ai ndjente dhembje tė papėshkrueshme tė shpinės. Analizat e bėra laboratorike-medicinale dėshmonin se praktikisht ai nuk vuante nga asnjė sėmundje. Me pėrdorimin e metodės sė regresionit pėrmes hipnozės, kėtė person e ktheva nė kohėn para lindjes dhe zbulova se ai nė jetėn e pėrparshme ishte vrarė me revole pas shpine nga personat e panjohur. Kur e njoftova pėr kėtė realitet, ai u bind dhe nga ky moment, kurrė mė nuk kishte dhembje. Ishte i shėruar tėrėsisht!” Nėse u besojmė tė dhėnave statistikore tė gjendje kolektive shpirtėrore tė popujve qė, sipas bindjeve religjioze, reinkarnimin e konsiderojnė si proces tė pashmangshėm tė shpirtit, atėherė tregohet se kėta janė mė pak agresiv, shpirtėrisht mė tė qetė, mė tė moralshėm dhe shumė pak vuajnė nga sėmundjet psikike. Ata e kanė pėrballuar nė vete frikėn nga vdekja dhe kjo i bėn qė tė jenė edhe mė tė suksesshėm nė jetė.

http://www.alien.al/2011/02/a-rikthe...pit-tjeter.ufo

***
Ps. Mua me ka intriguar gjithmone mesimi i Sokratit mbi riciklimin e shpirtit. Po ju si mendoni, a riciklohet shpirti? A jeni dakord me kete teori?
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 13:59   #2
Rexhina
V.I.P
 
Avatari i Rexhina
 
Data e antarėsimit: Jul 2011
Vendndodhja: Shangri-La
Posts: 36,015
Thanks: 16,890
Thanked 21,463 Times in 8,362 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 509
Rexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėmRexhina i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

teme interesante, kete pyetje gjithemine e kam ne mendje :/
Rexhina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:30   #3
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 447 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

*

"Procesi i transformimit, prej trupit ne trup, quhet Reinkarnim"

Shpirti nuk ka forme dhe prandaj nuk transformohet por mbetet i njejti...
Pasi ta braktise bartesin (trupin fizik te njeriut) e vet, pret ne radhe...deri ne trupin tjeter...

Reinkarnimi eshte fakt. Nuk luan kurrfare roli nese ndokush e beson apo nuk e beson kete. Nuk eshte ceshtje besimi sa eshte ceshtje faktike.

*
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:34   #4
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Pra ti TerraN e beson kete "transport" te shpirtit nga nje trup tek tjetri? (Cudi, se ti pergjithesisht je kunder ideve te mia ) Dikur kam shkruar nje tregim mbi kete tematike "Mbi algen re" (ende nuk e kam botuar.) por ky shkrim ma terhoqi vemendjen pasi i perputhet shume personazhit qe kisha pas krijuar une (referoju paragrafit te pare, apo shembujve konkrete).
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:38   #5
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 447 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Pra ti TerraN e beson kete "transport" te shpirtit nga nje trup tek tjetri? (Cudi, se ti pergjithesisht je kunder ideve te mia ) Dikur kam shkruar nje tregim mbi kete tematike "Mbi algen re" (ende nuk e kam botuar.) por ky shkrim ma terhoqi vemendjen pasi i perputhet shume personazhit qe kisha pas krijuar une (referoju paragrafit te pare, apo shembujve konkrete).
Me vie keq, per ndonje keqkuptim mbase...
Une nuk jam ketu as kunder/versus e as per/pro dikujt.

Une kete ceshtjen e shpirtit nuk e besoj por e di...
...sepse ka te beje me evolucionin e mirefillte...

*
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:39   #6
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,426
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

pse edhe me shpirtin merret shkenca?

duhet te pyesim ndonjė varrmihės.
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:42   #7
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga TerraN Shiko postimin
Me vie keq, per ndonje keqkuptim mbase...
Une nuk jam ketu as kunder/versus e as per/pro dikujt.

Une kete ceshtjen e shpirtit nuk e besoj por e di...
...sepse ka te beje me evolucionin e mirefillte...

*
E di qe je "dele individualiste" (kuptim metaforik), per kete te kam respektuar gjithmone.
Nuk kisha parasysh te ishe pro apo versus meje, thjesht se idete ne pergjithesi i kemi shume te kunderta, ne individualizimin shprehes te tyre.
Kur te shkoj ne shtepi, po nuk harrova, do ta sjell ate paragrafin ku Sokrati e ka trajtuar kete. Edhe une e di qe eshte e vertete.
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:44   #8
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pse edhe me shpirtin merret shkenca?

duhet te pyesim ndonjė varrmihės.
Ti ngele duke qene ateist e duke bere kryqin!

Tamam si ai: Zot, te falenderoj qe me bere ateist.

Po ke shkenca dhe jeta e futa si teme o plaku, se tek feja nuk ben, s'ka lidhje per menyren si trajtohet
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:45   #9
shoku_tanku
patriot
 
Avatari i shoku_tanku
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: ne vithen e peles se hazdisur
Posts: 15,283
Thanks: 798
Thanked 1,288 Times in 961 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 120
shoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėmshoku_tanku i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Ekziston vetem nje stacion ne te cilin mund te depozitohen shpirtrat.Nese vezorja perben lenden primare te pjeses se mishte.Pra trupin.Ajo lenda tjeter veshtullore e quajtur sperme duhet te jete lenda shpirterore.Ne baze te gjykimit tim.
shoku_tanku nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 14:49   #10
TerraN
incognito
 
Avatari i TerraN
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: ANTAHKARANA
Posts: 1,869
Thanks: 741
Thanked 447 Times in 268 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
TerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėmTerraN i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
E di qe je "dele individualiste" (kuptim metaforik), per kete te kam respektuar gjithmone.
Nuk kisha parasysh te ishe pro apo versus meje, thjesht se idete ne pergjithesi i kemi shume te kunderta, ne individualizimin shprehes te tyre.
Kur te shkoj ne shtepi, po nuk harrova, do ta sjell ate paragrafin ku Sokrati e ka trajtuar kete. Edhe une e di qe eshte e vertete.
Po, ashtu eshte sa iu perket ideve... Sejcili njeri perjeton dic tjeter nga ai tjetri dhe nga keto perjetime/eksperienca i krijon botekuptimet, te cilat dikush i quan ide...
Nejse, une s'kam nevoje per material a paragrafe ne kete drejtim. Kam me shume se duhet. Ndoshta per ndoke tjeter eshte me interesant ai paragraf...

*
TerraN nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:02   #11
drague
me pushime
 
Avatari i drague
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 23,426
Thanks: 6,825
Thanked 8,099 Times in 5,176 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 377
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Ti ngele duke qene ateist e duke bere kryqin!

Tamam si ai: Zot, te falenderoj qe me bere ateist.

Po ke shkenca dhe jeta e futa si teme o plaku, se tek feja nuk ben, s'ka lidhje per menyren si trajtohet
mire e ke bere se kėto te ēojnė ne MEKE per humultime
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:02   #12
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin

***
Ps. Mua me ka intriguar gjithmone mesimi i Sokratit mbi riciklimin e shpirtit. Po ju si mendoni, a riciklohet shpirti? A jeni dakord me kete teori?
ti dhe sokrati keni nje problem te madh lol, definicionin e shpirtit.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:09   #13
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
pse edhe me shpirtin merret shkenca?

duhet te pyesim ndonjė varrmihės.

http://www.youtube.com/watch?v=22cYcsVPOok
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:10   #14
Gon!
IllyrianMuslim
 
Avatari i Gon!
 
Data e antarėsimit: Sep 2011
Posts: 6,554
Thanks: 778
Thanked 748 Times in 308 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 79
Gon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėmGon! i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Per teorine e rimisherimit flitet ketu?! Se pertova te lexoj artikullin
__________________
"Liria e vatanit nuk fitohet me partia e me tarafe, me tė pafe e me shkije tė veshun shqiptarēe".
Gon! nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:10   #15
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drague Shiko postimin
mire e ke bere se kėto te ēojnė ne MEKE per humultime
Eshte nje kenge franceze qe e kam degjuar ne festival "Le vie Meke" po nuk po e gjej. lol
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:13   #16
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga spike Shiko postimin
ti dhe sokrati keni nje problem te madh lol, definicionin e shpirtit.
Po pse jo vetem une po e fut ne kete tollovi dhe Sokratin?
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:16   #17
unreal
e38 fanatic
 
Avatari i unreal
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Posts: 1,150
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Shuma e pikėve qė jep: 24
unreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyerunreal ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Njė inxhinier dyzet e pesė vjeēar, gjithnjė, kur hetonte se rrugės pas tij vinin dy apo tre persona tė panjohur, ai ndjente dhembje tė papėshkrueshme tė shpinės. Analizat e bėra laboratorike-medicinale dėshmonin se praktikisht ai nuk vuante nga asnjė sėmundje. Me pėrdorimin e metodės sė regresionit pėrmes hipnozės, kėtė person e ktheva nė kohėn para lindjes dhe zbulova se ai nė jetėn e pėrparshme ishte vrarė me revole pas shpine nga personat e panjohur.
Edhe kjo besohet!
Definitivisht, antenat e thyera.
unreal nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:16   #18
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 15,954
Thanks: 790
Thanked 3,071 Times in 1,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 329
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Perdore edhe kete foto Kulpra, se te nevojitet per kete teme

Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:22   #19
Kulpra
A.
 
Avatari i Kulpra
 
Data e antarėsimit: Jul 2012
Vendndodhja: Nė syrin e ėndrrave
Posts: 4,876
Thanks: 0
Thanked 5 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 46
Kulpra ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lumi Shiko postimin
Perdore edhe kete foto Kulpra, se te nevojitet per kete teme

Jepja spike se me shan Sokratin!!!
__________________
Amor Vincit Omnia
Kulpra nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 17-03-2014, 15:23   #20
magnus
larguar
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Posts: 9,479
Thanks: 288
Thanked 1,024 Times in 643 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 201
magnus ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Ēfarė ndodhė me shpirtin tonė pas vdekjes?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kulpra Shiko postimin
Po pse jo vetem une po e fut ne kete tollovi dhe Sokratin?
e fut sepse as nuk eshte definuar, as eshte provuar ekzistenca e nje entiteti te quajtur shpirt.
nese shpirti trajtohet si nje sinonim poetik per mendjen, atehere po.
magnus nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur