Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare > Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare

Problematika / Aktualitete Ndėrkombėtare Nė kėtė forum mund tė diskutoni mbi tė rejat mė tė fundit nga bota dhe vendet ku ju jetoni. Analizat, komentet dhe postimet e materiale nga shtypi botėror janė me interes.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-02-2018, 09:16   #1
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Ish-zėvendės presidenti amerikan Joe Biden (Joseph Robinette Biden Jr.) ėshtė e mundur tė kandidojė nė zgjedhjet presidenciale nė vitin 2020. Biden ka lėnė opsion tė hapur kandidimin e tij pėr president tė SHBA-sė, duke e konsideruar kėtė si njė mundėsi shumė reale.

Siē shkruajnė mediat amerikane, Biden kėmbėngul se ende nuk ėshtė marrė ndonjė vendim zyrtar dhe se sipas tij, kjo ende nuk ėshtė e nevojshme, por se SHBA ka nevojė pėr njė president si ai. Biden, gjithashtu ka shprehur interes pėr tė sjellė ė zyrėn e tij njė ekip nė rast se ai dėshiron tė nisė njė fushatė. Kandidat presidencial pėr herė tė dytė, Biden do tė ishte 78-vjeē nė Inaugurimin e tij nė zgjedhjet e 2020-ės, pra nėse vetėm e merr kėtė vendim pėrfundimisht.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2018, 09:17   #2
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Mua personalisht Biden me pelqen si president, mendoj se ka te gjithe maturine dhe pervojen te jene ne krye te shteti si SHBA. Plus, eshte miqesor edhe me shqiptaret dhe ne mund te perfitonim nga kjo gje.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2018, 16:38   #3
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,849
Thanks: 6,623
Thanked 1,889 Times in 1,072 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Do ishte mire per shqiperine dhe kosoven. Biden ka qene mbrojtes i rrepte ndaj kosovarve kunder serbise.
🖤 (1)
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2018, 17:04   #4
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,907
Thanks: 7,709
Thanked 3,552 Times in 1,860 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Do ishte mire per shqiperine dhe kosoven. Biden ka qene mbrojtes i rrepte ndaj kosovarve kunder serbise.
Po,po, kogja ka pas insistue me themelue nje gjykate te veēante kunder UĒK-se bashke me "mbeshtetesin" tjeter te shqiptareve, hashim maxhup brojen!
Ēudi, ne 10 vjetorin e pavaresise se Kosoves, "mbrojtesi i rrepte" nuk qe i pranishem ne Prishtine !

Mbrojtja e rrepte e "miqeve tane nderkombetare" ka fillue me na zan frymen!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Fshatari : 21-02-2018 nė 17:06
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-02-2018, 17:08   #5
Khaleesi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: May 2014
Posts: 5,566
Thanks: 2,646
Thanked 2,495 Times in 1,574 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 131
Khaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėmKhaleesi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Ishalla! E ka ne xhep fitoren.
__________________
______________________________________
Herėn e fundit ėshtė persosur nga Fierakja : 09-17-2097 nė 01:43
🖤 (2)
Khaleesi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-04-2018, 20:48   #6
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Edamame Shiko postimin
Ishalla! E ka ne xhep fitoren.
Une mendoj se Trump nuk do te ri-kandidohet, ka krijuar shume armiq.

Kush do qofte qe nga kampi Republikan garon per te parin e SHBA-ve, dhe nga kampi Demokrat zyrtrizohet kandidatura e Bidenit, e ka te humbur betejen qe ne start.

Amerikanet meritojne me mire, meritojne nje president te denje, nje njeri vizionar, dhe ai mund te jete vetem Joe Biden.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 20:23   #7
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Yes, we can!

__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
🖤 (1)
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 20:39   #8
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,665
Thanks: 14,632
Thanked 12,573 Times in 7,880 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 684
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Ja cilėt janė kandidatėt demokratė pėr presidencialet amerikane 2020
Tė paktėn 15 demokratė kanė njoftuar vullnetin e tyre pėr tė sfiduar Donald Trump gjatė presidencialeve amerikane nė nėntor 2020.

Kjo listė, qė mund tė zgjatet edhe mė shumė, shpalos njė diversitet tė pazakontė me njė numėr rekord grash dhe shumė kandidatė tė dalė nga minoritetet. Konventa e demokratėve parashikohet tė mbahet mė Milwoki (Uiskonsin) mė 13-16 korrik 2020.

Mė poshtė vijon lista e kandidatėve demokratė:

Kirsten Gillibrand

Senatorja e Nju-Jorkut zyrtarizoi sot kandidaturėn e saj, disa javė pas krijimit tė njė komiteti shqyrtues.

Nė moshėn 52-vjeēare, e martuar dhe nėnė e dy djemve, ajo bėri emėr duke luftuar kundėr ngacmimeve seksuale, kryesisht nė ushtri, para se tė shfaqej lėvizja #MeToo tė cilėn ajo e mbėshtet nė mėnyrė aktive. Ajo mbron njė shoqėri mė tė barabartė, tė drejtėn pėr njė sistem shėndetėsie, kėrkon tė pėrmirėsojė arsimin publik dhe atė profesional.

Beto O’Rourke


Ky teksan 46-vjeēar, ish-deputet nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, u bė i famshėm nė pėrpjekjet e tij pėr t’i marrė republikanit Ted Cruz vendin nė Senat nė nėntor 2018. Ai e humbi me shumė pak vota kėtė sfidė nė shtetin e Teksasit, tradicionalisht konservator.

I martuar dhe baba i tre fėmijėve, ai shfaqet si “kapitalist” ndonėse sipas atij “ekonomia amerikane qartėsisht nuk ėshtė e pėrsosur, nuk ėshtė e barabartė, ėshtė e padrejtė dhe raciste” dhe programi i tij anon majtas pėr sa i pėrket imigracionit, klimės apo shėndetėsisė.

Bernie Sanders

Duke e pėrshkruar veten si njė “socialist”, senatori i pavarur i habiti tė gjithė nė primaret e demokratėve nė vitin 2016 kundėr Hillary Clinton. Pėrfunimisht ai u dorėzua pėrballė ish-sekretares sė Shtetit por shpreson qė nė moshėn 77-vjeēare, tė transformojė pėrpjekjen e tij pėr “revolucion politik”, tani qė idetė e tij shumė tė majta janė rimarrė edhe nga shumė demokratė tė tjerė.

Ai ndodhet nė krye tė sondazheve mes kandidatėve qė janė shpallur deri tani.

Amy Klobuchar

Ish-prokurore dhe mbesa e njė minatori, senatorja 58-vjeēare u rizgjodh nė nėntor 2018 nė shtetin e Minesotas, ku vazhdon tė jetė shumė popullore pėrfshirė bastionet e minatorėve qė votuan pėr Donald Trump nė 2016.

E pozicionuar qendėr-majtas, ajo mbėshtet tė drejtėn pėr abort dhe luftėn kundėr ndryshimit klimatik. Por fushata e saj ėshtė prfshirė nga njė polemikė nė lidhje me trajtimin shumė tė ashpėr ndaj ekipit tė saj.

Elizabeth Warren

Nė moshėn 69 vjeēare, senatorja e Masaēusets hapi garėn pėr emrat e mėdhenj tė demokratėve qė mė 31 dhjetor 2018. Duke sfiduar polemikat nė lidhje me origjinat e saj tė largėta me indianėt e marikės, ish-profesoresha e sė drejtės nė Harvard, e quajtur “Pokahontas” nga Donald Trump, zyrtarizoi kandidaturėn e saj mė 2 shkurt.

Nė tė mjatė tė partisė, ajo ka bėrė emėr duke kritikuar ashpėr ekseset e “Wall Street”.

Cory Booker

Senator me ngjyrė, karizmatik dhe mediatik, Cory Booker njoftoi kandidaturėn e tij mė 1 shkurt predikuar bashkimin nė njė Amerikė tė ndarė. Ish-kryebashkiak i Njuark, nė Nju-xhersi, ku orator i mirė 49-vjeēar ishte prezantuar i ėshtė afruar qė prej disa vitesh garės presidenciale.

Kamala Harris

Senatorja e Kalifornisė, qė ka ambicien pėr t’u bėrė presidentja e parė me ngjyrė e SHBA-sė, njoftoi kandidaturėn e saj nė janar, ditė qė SHBA-ja i bėnte homazhe Martin Luter Kingut. Vajza e njė studiueseje indiane nė mjekėsi dhe e njė ekonomisti xhamajkan, Kamala Harris, 54 vjeē, fillimisht ka qenė prokurore nė San Francisco mė pas ka drejtuar shėrbimet gjyqėsore pėr tė gjithė Kaliforninė (2011-2017).

Julian Castro

Nipi i njė imigranti meksikan dhe ish-ministėr i Barack Obama, Julian Castro shpalli kandidaturėn e tij nė anglisht dhe spanjisht mė 12 janar, nė mes tė debatit tė shkaktuar nga ēėshtja e imigracionit. Ish-kryebashkiak i qytetit teksan tė San Antonios, ai shpreson, nė moshėn 44-vjeēare, tė bėhet presidenti i par hispanik i SHBA-sė.

Tulsi Gabbard

Vetėm 37 vjeē, kjo deputete nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve me origjinė nga Havai u fut nė garė mė 11 janar. Mbėshtetėse e Bernie Sanders nė 2016, kjo ish-ushtarake ėshtė kritikuar se ka takuar kreun sirian Bashar Al Asad nė mes tė luftės civile dhe pėr deklarata kundė homoseksualėve, pėr tė cilat mė pas ka kėrkuar falje.

Pete Buttigieg

Kryebashkiaku i ri i qytetit tė Sauth Bend, nė Indiana, ngriti njė komitet shqyrtues mė 23 janar me njė mesazh pėr tė ardhmen. Ish-ushtarak, 37 vjeē, ai ėshtė kandidati i parė i shpallur hapur homoseksual pėr presidencialet amerikane.

Jay Inslee

Guvernatori i shtetit tė Uashingtonit, Jay Inslee u fut nė moshėn 68-vjeēare nė garė mė 1 mars me objektivin qendror pėr tė “mposhtur ndryshimin klimatik”.

John Hickenlooper

Ish-guvernator i Kolorados (2011-2019), John Hickenlooper njoftoi mė 4 mars kandidaturėn e tij duke u paraqitur si njė bashkues pėrballė “pėrēarjes” qė sundon nė SHBA nėn presidencėn e Donald Trump. Ai ėshtė 67 vjeē.

Pretendentėt e tjerė

Shumė kandidatė tė tjerė do tė provojnė fatin e tyre nė primaret demokrate: John Delaney, 55 vjeē dhe ish-deputet nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve, Andrew Yang, sipėrmarrės 44-vjeēar, si dhe Marianne Williamson, 66 vjeē, autore e librave pėr zhvillimin personal.

Pikėpyetja Biden

Njė emėr i madh i partisė dhe i pozicionuar si centrist, Joe Biden, ish-zėvendėspresidenti i Barack Obama ėshtė njė prej figurave mė tė pėlqyera. Megjithatė, 76-vjeēari, vazhdon t’i mbajė tė gjithė pezull duke rritur indiciet pėr njė kandidim tė mundshėm.

burimi: atsh

v.l/ Dita
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 21:24   #9
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 442
Thanks: 72
Thanked 71 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Jo, nuk eshte Joe presidenti i 2020.
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 21:27   #10
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,607
Thanks: 1,795
Thanked 1,943 Times in 1,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Lista me lart

Njeri me trap se tjetri
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 21:33   #11
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 442
Thanks: 72
Thanked 71 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Ka edhe femra lista dhe nuk i shkon ai epiteti qe ke perdorur ti
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 21:36   #12
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,607
Thanks: 1,795
Thanked 1,943 Times in 1,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Te ajo renditja nuk ka femra
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 21:51   #13
luleshtrydhe
V.I.P
 
Avatari i luleshtrydhe
 
Data e antarėsimit: May 2016
Posts: 442
Thanks: 72
Thanked 71 Times in 56 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
luleshtrydhe ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga thirsty Shiko postimin
Te ajo renditja nuk ka femra
Tek cila renditje? Se u drejtove me fjalet " lista me lart" ne nje postim me pare dhe lista qe lexoj une eshte Lista e kandidateve demokrate ku ka disa femra.
luleshtrydhe nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-03-2019, 22:00   #14
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,382
Thanks: 4,014
Thanked 4,379 Times in 2,947 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 230
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

ne fund thane fiton Michelin Obama Baraka
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 05:40   #15
thirsty
V.I.P
 
Avatari i thirsty
 
Data e antarėsimit: Mar 2011
Posts: 22,607
Thanks: 1,795
Thanked 1,943 Times in 1,462 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 151
thirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėmthirsty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luleshtrydhe Shiko postimin
Tek cila renditje? Se u drejtove me fjalet " lista me lart" ne nje postim me pare dhe lista qe lexoj une eshte Lista e kandidateve demokrate ku ka disa femra.
Demoleshet nuk besojne ne gjini, ndoshta ne vetvete po por jo politikisht dhe si rrjedhoje nuk jane femra. Perndryshe preken dhe te thone seksist, e lloj lloj emertime te tjera.

Gjino-ja ne kohen e sotme ngelet pa gjini.
__________________
Une perpara, fshesaxhinjte nga mbrapa.
Foreign Music > Albanian Music
thirsty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 08:48   #16
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,561
Thanks: 15,129
Thanked 9,044 Times in 6,106 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 390
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Buxheti ushtarak amerikan pėr vitin 2019 ėshtė 716 miliardė dollarė dhe buxheti i propozuar pėr vitin 2020 eshte 750 miliardė dollarė.
SHBA shpenzon mė shumė pėr ushtrinė sesa vendet e tjera ne renditje,duke pėrfshirė Kinėn (224 miliardė), Rusinė (44 miliardė) dhe Indinė (55 miliardė dollarė).
Qėllimi i ushtrisė amerikane nuk ėshtė tė mbrojė territorin e Shteteve tė Bashkuara, ndersa shpenzimet ushtarake u shėrbejnė interesave ekonomike dhe gjeostrategjike tė Uashingtonit dhe korporatave amerikane nė mbarė botėn.
Kur keto interesa rrezikohen, ushtria ėshtė e vendosur pėr tė ndėrhyrė dhe mediat e kontrolluara, kėtė ndėrhyrje e pergatisn ne terren me gėnjeshtra propaganduese apo me shpelarjen ose lavazhin e kryeve.
Pėr Departamentin Amerikan tė Shtetit, njė buxhet prej gati 40 miliardė ėshtė planifikuar pėr 2019. 16 agjencitė amerikane tė inteligjencės, si CIA, NSA, OJQ, DIA, etj. Marrin rreth 100 miliardė dollarė kėtė vit.

Tė gjitha sė bashku, shpenzimet pėr 2019-n janė rreth 1 trilionė dollarė nė vit!

Qmenduri!!!!!( keto i dine dhe nxenesit e huaj ne shkolle te mesme).

Maurice shton....ai caubojsi i ri qe do zgjidhet do jete me i kec se aktuali.Keshtu te pakten VERTETOHET nje shprehje(qe juve e dini besoj kush mund ta kete thene)....ceveria e re do jete me e POSHTER se ajo qe na ishte perpara.

Fillim jave te mbare.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-03-2019, 10:51   #17
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,080
Thanks: 13,921
Thanked 8,461 Times in 4,948 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 254
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Une me shume me vjen per te qeshur se emri i kti ne Shqip ka kuptim bide ...lol dhe dihet per ca perdoret bideja
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 20:45   #18
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

SHBA, Biden shpall tė enjten kandidaturėn pėr president

Ish-zėvendėspresidenti amerikan Joe Biden, nėn Presidencėn e Barack Obamės, pritet tė shpallė nga kjo e enjte fushatėn e tij pėr tė garuar pėr president tė Shteteve tė Bashkuara nė zgjedhjet e vitit 2020.

Raportime tė tilla janė dhėnė nga shumė medie, amerikane dhe ndėrkombėtare, ndėrsa burime tė “The Guardian” pranė Biden kanė thėnė se ai pritet ta shpallė kandidaturėn, pėrmes njė videoje qė do tė publikohet ditėn e enjte, ndėrkohė qė planifikon tė zhvillojė njė takim nė Pittsburgh tė hėnėn e ardhshme.

Biden pritej gjerėsisht qė ta ēelte fushatėn presidenciale kėtė tė mėrkurė, pėrpara se tė shtynte vendimin. Sondazhet paraprake tregojnė se Biden do tė ishte preferenca kryesore nė mesin e demokratėve, por nėn konkurrencėn e fortė tė senatorit nga Vermonti, Bernie Sanders, i cili do tė mbajė edhe statusin e sfiduesit.

Ndėrkohė, nga Shtėpia e Bardhė vijnė lajme negative pėr korrespondentėt. Darka e pėrvitshme qė shtrohet pėr Shoqatėn e Korrespondentėve do tė bojkotohet nga zyrtarėt e lartė tė administratės “Trump”, sipas njė urdhri tė publikuar fillimisht nga CNN.

Gjatė viteve tė kaluar, kjo darkė ėshtė shfrytėzuar pėr kritika e ironi mes njerėzve tė medies dhe qeveritarėve, e zakonisht ka pėrfshirė edhe kritika ndaj presidentit, i cili gjithsesi ka qenė i pranishėm edhe vet aty. Por jo Trump. Ai nuk ishte as vitin e kaluar, e kėtė vit, jo vetėm qė nuk do tė marrė pjesė personalisht, por nuk do askėnd nga administrata tė shkojė atje.
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-04-2019, 20:46   #19
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Onyx Shiko postimin
Mua personalisht Biden me pelqen si president, mendoj se ka te gjithe maturine dhe pervojen te jene ne krye te shteti si SHBA. Plus, eshte miqesor edhe me shqiptaret dhe ne mund te perfitonim nga kjo gje.
Nuk ka si te ishte ndryshe!
__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-04-2019, 13:56   #20
Onyx
Unpredictable
 
Avatari i Onyx
 
Data e antarėsimit: Mar 2016
Posts: 4,862
Thanks: 406
Thanked 1,586 Times in 1,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 64
Onyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėmOnyx i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Joe Biden president i SHBA-ve mė 2020?

Joe Biden formally announces 2020 run for president

__________________
I am only responsible for what I say, not for what you understand.
Onyx nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur