Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Musliman

Musliman Kėtu janė tė ftuar tė gjithė besimtarėt muslimanė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 10-05-2019, 16:26   #1
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Agjėro Ushqe Shpirtin

A ka ndonje qe agjėron prej antarve?
Cfare te mirash dhe te keqiash sjell agjerimi?
Cfare keni degjuar apo keni pare per te?


Me pak dije mund te them se muaji i Ramazanit eshte muaji qe eshte zbritur Kurani ne Toke.
Kjo perkon cdo vit me nje efekt natyror lindja e henes se re shifeni vete nese koha eshte e kthjellet athere hena ne darke do te duket shume pak e ndricuar nga dielli.
Kjo perkon me cikline fillimit te muajit te Ramazanit ajo ne fund te tije plotesohet komplet.

Se fundmi dhe shkenctaret dhe shkenca ka dale ne konkluzionin se agjerimi eshte nje nga dietat me te mira per nje trup te shendetshem.

Por cfare ndodh vertet me trupat tane kur agjerojm?

Diskutim te kendshem.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 16:31   #2
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,979
Thanks: 5,112
Thanked 5,620 Times in 2,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 246
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Tani muaji i Ramazanit quhet dhe konsiderohet si muaj sakrifice per bindje fetare apo jo?

Nuk besoj qe ka Te beje me te mirat e organizmit dhe gjendjes psikologjike.
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 16:35   #3
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Tani muaji i Ramazanit quhet dhe konsiderohet si muaj sakrifice per bindje fetare apo jo?

Nuk besoj qe ka Te beje me te mirat e organizmit dhe gjendjes psikologjike.
Po Zana por sefundmi eshte vertetuar dhe opsioni i dyte.
Nje fare llogjike ka perderisa njeriu shkon ne limitet e tij trupore athere organizmi reagon ndryshe.
Nese marrim mesatarisht cdo trup ndalon se ushqyer dhe pire uje per nje kohe mesatarisht 15 oreshe gje qe ben nje pastrim te organeve te brendshme.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 16:41   #4
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,979
Thanks: 5,112
Thanked 5,620 Times in 2,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 246
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Po Zana por sefundmi eshte vertetuar dhe opsioni i dyte.
Nje fare llogjike ka perderisa njeriu shkon ne limitet e tij trupore athere organizmi reagon ndryshe.
Nese marrim mesatarisht cdo trup ndalon se ushqyer dhe pire uje per nje kohe mesatarisht 15 oreshe gje qe ben nje pastrim te organeve te brendshme.
Agjerimi egziston dhe ka egzistuar per arsye te ndryshme, qofte edhe kjo ne fjale qe ke marre ti si shembull edhe jashte fese ... pra pa bindje fetare , dhe ne k’te rast mund te themi qe mund te kete te mirat e saja ne lidhje me organizmin dhe gjendjen psikologjike ... ndersa kur e ben per bindje fetare hyn tek detyrimi Ku shume njerez rrezikojne shendetin e tyre fizik dhe psikologjik edhe ne rastet kur Nuk ju sygjerohet.

Dhe ky eshte edhe ndryshimi qe nuk duhet marre parasysh, kur e ben per bindje fetare.

Nuk e di a me kupton ?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 16:47   #5
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Agjerimi egziston dhe ka egzistuar per arsye te ndryshme, qofte edhe kjo ne fjale qe ke marre ti si shembull edhe jashte fese ... pra pa bindje fetare , dhe ne k’te rast mund te themi qe mund te kete te mirat e saja ne lidhje me organizmin dhe gjendjen psikologjike ... ndersa kur e ben per bindje fetare hyn tek detyrimi Ku shume njerez rrezikojne shendetin e tyre fizik dhe psikologjik edhe ne rastet kur Nuk ju sygjerohet.

Dhe ky eshte edhe ndryshimi qe nuk duhet marre parasysh, kur e ben per bindje fetare.

Nuk e di a me kupton ?

Te kuptoj Agjerimi si cdo shtylle tjeter e besimit ka tolerancat e veta dhe rregullat e veta dhe asnje nga kto nuk synon perkeqsimin e njeriut ne tersi.
Une mendoj qe ktu mund te ndajm eksperiencat per kte fenomen.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 18:13   #6
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,979
Thanks: 5,112
Thanked 5,620 Times in 2,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 246
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Te kuptoj Agjerimi si cdo shtylle tjeter e besimit ka tolerancat e veta dhe rregullat e veta dhe asnje nga kto nuk synon perkeqsimin e njeriut ne tersi.
Une mendoj qe ktu mund te ndajm eksperiencat per kte fenomen.
Dmth ti vete nuk je ne dijeni te rasteve ku perkeqesohet gjendja e tyre fizike dhe psikologjike... per hir sakfrifices se bindjes fetare?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 18:44   #7
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 46,498
Thanks: 14,520
Thanked 12,405 Times in 7,760 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 682
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Po ata qė sėmuren dhe as hanė as pinė pse nuk shėrohen po vdesin?
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 18:54   #8
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,750
Thanks: 827
Thanked 1,560 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Se kush me tha qe ne Kuran agjerimi nuk eshte shkruajtur askund. Sa e vertete eshte?

Dhe dicka tjeter , flitet se muslimanet agjerimin e kane te kopjuar nga paganet?
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:05   #9
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Se kush me tha qe ne Kuran agjerimi nuk eshte shkruajtur askund. Sa e vertete eshte?

Dhe dicka tjeter , flitet se muslimanet agjerimin e kane te kopjuar nga paganet?
E mira te mirave eshte te flitet per nje lende qe e ke hapur librin nuk mund te flasesh per Biologjin kur ke lexuar Matematiken.

__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
🖤 (1)
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:13   #10
AAO
Against All Odds
 
Avatari i AAO
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Vendndodhja: Tiron
Posts: 4,750
Thanks: 827
Thanked 1,560 Times in 901 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
AAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėmAAO i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
E mira te mirave eshte te flitet per nje lende qe e ke hapur librin nuk mund te flasesh per Biologjin kur ke lexuar Matematiken.

Fillove me proverba ti.
Une thjesht shtrova nje pyetje dhe ti faleminderit qe e sqarove.

Agjerim te mbare atyre qe e mbajne.
__________________
Always loud & always proud!
AAO nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:16   #11
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Po ca proverbash mer dak
Une te dhash pergjigje ty edhe zanes qe pretendon qe njerzit shkojn ne delire vetem per tju permbajtur Agjerimit kur ktu shprehet qarte Toleranca e ktij libri.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:18   #12
*ARiel*
E qetė 🙃
 
Avatari i *ARiel*
 
Data e antarėsimit: Apr 2013
Vendndodhja: no more varavinga
Posts: 5,379
Thanks: 6,795
Thanked 2,888 Times in 1,321 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 203
*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm*ARiel* i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AAO Shiko postimin
Se kush me tha qe ne Kuran agjerimi nuk eshte shkruajtur askund. Sa e vertete eshte?

Dhe dicka tjeter , flitet se muslimanet agjerimin e kane te kopjuar nga paganet?
Nuk di te kene pasur agjerim paganet, por e kane pasur cifutet. Ndoshta e kane akoma.

Holy Quran 2:183
------------------
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ

O ju qė besuat, agjėrimi (saum) u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm.
__________________
The problem is, you think you have time.
🖤 (1)
*ARiel* nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:24   #13
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:32   #14
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 21,979
Thanks: 5,112
Thanked 5,620 Times in 2,790 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 246
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Viking Shiko postimin
Po ca proverbash mer dak
Une te dhash pergjigje ty edhe zanes qe pretendon qe njerzit shkojn ne delire vetem per tju permbajtur Agjerimit kur ktu shprehet qarte Toleranca e ktij libri.
Nuk e di se perse mundohesh qe te Biesh ne kontradite...kur eshte urdher e detyrim... Nuk ka tolerime.

Pra do ti plotesosh ato dite me domosdo, Nuk Ta fal .

Me duket se Nuk po kuptohemi?
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:45   #15
Smokkie
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2015
Posts: 910
Thanks: 30
Thanked 316 Times in 218 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Smokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėmSmokkie i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Sipas mendimit tim..keto zakone qe e kane zanafillen mijera vjet me pare nuk kane vend, duhen bere update. Tani e qindra vite me pare kur jane shkruar keto argjerimet nuk kishte as pune, as shkolle as nje gje. Njerezit ja lejonin vetes te dergjeshin ne hije te fikut tere diten. Ne kohet e sotme...une po te isha punedhenes nuk do pranoja kurre nje qe mban barkun me dore 1 muaj apo 40 dite. Rendimenti zero. Burim aksidenti ne pune.
Pastaj femijet...e kam nusen mesuese dhe me thote vijne femijet me ramazan per gjynah, tere diten pa ngrene pa pire. Me vjen dhe keq ti jap detyra, jane komplet te coroditur. Dhe vet nusja pi uje fshehurazi se i vjen keq.
__________________
Qesh sot se neser do jete me keq!
🖤 (1)
Smokkie ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:49   #16
The ICEman
░░░░░░░░░░░░░░░░░
 
Avatari i The ICEman
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Posts: 1,861
Thanks: 1,552
Thanked 564 Times in 434 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 66
The ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėmThe ICEman i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Mire e ka zana nuk ka tolerime , nuk kam shum dije mbi fene por di qe agjerimi asht per falje mekatesh dhe jo per pastrim organesh gjithsesi ju qe agjeroni allahu ja u shperbleft
__________________
I never lose, I either win or I learn.
🖤 (1)
The ICEman nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 19:58   #17
Viking
*Odin*
 
Avatari i Viking
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: Valhalla Old Norse Valhöll "hall of the slain" is a majestic, enormous hall located in Asgard
Posts: 8,596
Thanks: 23
Thanked 2,517 Times in 1,563 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 179
Viking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėmViking i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Nuk e di se perse mundohesh qe te Biesh ne kontradite...kur eshte urdher e detyrim... Nuk ka tolerime.

Pra do ti plotesosh ato dite me domosdo, Nuk Ta fal .

Me duket se Nuk po kuptohemi?
Zana po kuptoj une por ti me duket nuk po do te lexosh:

Ata qe e kane te veshtire per te agjeruar le te ushqenj nga nje te varfer per cdo dite agjerimi.

Por agjerimi eshte me i dobishem per ju qe e kuptoni.

A ka me Tolerance se kaq gjithesi asnje nuk eshte i detyruar ta bej pa deshire.
__________________
“When the snows fall and the white winds blow, the lone wolf dies, but the pack survives,”
Viking nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:21   #18
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,751
Thanks: 7,621
Thanked 6,341 Times in 2,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Nuk besoj qe ka Te beje me te mirat e organizmit dhe gjendjes psikologjike.
'And it is better for you that ye fast, if ye only knew." (Quran 2:184)


Perkthim:

'Dhe eshte me mire per ju nese agjeroni, vetem sikur ta dinit' (Kuran 2:184)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:22   #19
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 5,722
Thanks: 3,310
Thanked 2,589 Times in 1,751 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Socio Shiko postimin
'And it is better for you that ye fast, if ye only knew." (Quran 2:184)


Perkthim:

'Dhe eshte me mire per ju nese agjeroni, vetem sikur ta dinit' (Kuran 2:184)
Ti mban Ramazan Socio?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-05-2019, 20:24   #20
Socio
.
 
Avatari i Socio
 
Data e antarėsimit: Feb 2012
Posts: 8,751
Thanks: 7,621
Thanked 6,341 Times in 2,656 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 204
Socio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėmSocio i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Agjėro Ushqe Shpirtin

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ti mban Ramazan Socio?
Po, Bardhyl.
🖤 (2)
Socio nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur