Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-07-2018, 14:44   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 19,124
Thanks: 8,264
Thanked 7,178 Times in 4,609 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 368
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta imeKur lufta e Kosovės, e nisur nė vitin 1998, mori pėrmasa shqetėsuese, NATO-ja ndėrhyri me sulme ajrore.

Nė atė kohė sekretare e Shtetit nė SHBA, Madeleine Albright mund tė konsiderohet shtysa kryesore pėr vendimin e ndėrhyrjes ushtarake.

Nė njė intervistė pėr BBC-nė, Albright ka kujtuar pėrvojėn e saj me luftėn e Kosovės dhe takimet me Sllobodan Millosheviēin.

Albright thotė se lobimi pėr nisjen e ndėrhyrjes ushtarake nė Kosovė ėshtė puna pėr tė cilėn ajo ndihet mė shumė krenare nė karrierėn e saj.

“Kur mė pyesin se cila ėshtė gjėja pėr tė cilėn jam mė krenare, padyshim Kosova. Nuk mund ta lejonim diēka tė tillė, ishte genocid.

Po bėhej spastrim etnik. Njerėzit po nxirreshin nga shtėpitė e tyre jo pėr atė qė kishin bėrė, por pėr atė se kush ishin.

Mendova se do tė kishte kuptim pėr SHBA pėr tė pėrdorur influencėn tonė te tė tjerėt pėr tė ndaluar kėtė spastrim etnik”, rrėfen ajo.

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit e kujton Millosheviēin si njė njeri mizor dhe tė sigurt nė vetvete, nė atė masė saqė arriti t’i hiqte asaj buzėqeshjen tipike tė njė amerikaneje qė i shtrėngon dorėn dikujt nė njė takim zyrtar.

“Veprimet e Millosheviēit, qė ishte njė hipernacionalist, dhe kishte vendosur se kishte vendosur tė hiqet qafe njerėzit qė ishin ndryshe nga modeli i tij i nacionalizmit serb, mė bėnė tė mendoj qė duhej tė bėnim diēka.

Ai dukej si dikush qė mendonte se ishte shumė tėrheqės dhe i zgjuar.

Ai ishte shumė i sigurt pėr veten. Ai e mendonte veten si njė njeri elegant, por ajo qė po bėnte nuk ishte aspak elegante.

Ėshtė e pamundur pėr njė amerikan t’i shtrėngojė dorėn dikujt pa buzėqeshur, por kur e pashė nė Beograd isha e vendosur pėr tė mos buzqėeshur.

Fotot e mia tė asaj kohe e tregojnė kėtė”, kujton Albright.
__________________
If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you wont give up. You just gotta find the one worth suffering for.
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i cool_shqype pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 15:51   #2
Mistrece
.
 
Avatari i Mistrece
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 11,131
Thanks: 0
Thanked 3,008 Times in 1,699 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Mistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėmMistrece i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Kesaj i detyrohemi shume ne.

Pervec lobimit nga ana e saj, ajo u mesoji edhe krereve te Uck-se si te vepronin per te bere per vehte dhe te nxisnin interesin nderkombetar per ēeshtjen e Kosoves.
__________________
Festina lente!

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mistrece : 09-07-2018 nė 15:55
Mistrece nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Postimi i Mistrece pėlqehet nga
i vjetėr 09-07-2018, 19:59   #3
SystemA
Banned
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 41,956
Thanks: 12,440
Thanked 7,305 Times in 4,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Ju mendoni qe ...500.000 NJEREZ te VRARE,justifikon qellimin?
Ka vlere....KJO SORRA.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 20:47   #4
Rex
◘◘◘♔◘◘◘
 
Avatari i Rex
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Vendndodhja: nė fronin tim
Posts: 12,718
Thanks: 2,987
Thanked 3,442 Times in 1,911 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 366
Rex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėmRex i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mistrece Shiko postimin
Kesaj i detyrohemi shume ne.

Pervec lobimit nga ana e saj, ajo u mesoji edhe krereve te Uck-se si te vepronin per te bere per vehte dhe te nxisnin interesin nderkombetar per ēeshtjen e Kosoves.
Right on target

__________________
Оptimus orator est qui minimis verbis plurimum dicit
Rex nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-07-2018, 21:09   #5
drague
me pushime
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 21,377
Thanks: 5,816
Thanked 6,831 Times in 4,365 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 307
drague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėmdrague i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ju mendoni qe ...500.000 NJEREZ te VRARE,justifikon qellimin?
Ka vlere....KJO SORRA.
llaq shoku ropi llaq
__________________
E tmerrshme Ledio, ma sekuestruan magazinen
drague nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-07-2018, 19:03   #6
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,260
Thanks: 8
Thanked 143 Times in 119 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 26
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Ish-sekretarja amerikane e Shtetit: Kosova, lufta ime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ju mendoni qe ...500.000 NJEREZ te VRARE,justifikon qellimin?
Ka vlere....KJO SORRA.

SystemA , per ē' 500 mij njerez te vrare flitet, se une nuk di gje .
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

Kodi HTML ėshtė fikur