Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 05-08-2016, 01:55   #1
led
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jul 2016
Posts: 15
Thanks: 0
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
led ėshtė nė rrugė tė mbarė
ĮRĮ - MĚ -A - TŚr - AĶ

Pllakė argjile (nga Kreta - Hagia Triada- HT-87) me linear "A" (. cca 2 000 para K.) ĮRĮ - MĚ -A - TŚr - AĶ - perkthimi nga anglishtja eshte : "fields - my own - is - bull - also"
Clay tablet (from Crete - Hagia Triada- HT-87) with linear "A" ( cca. 2 000 BC)... bottom line ... there are also letters with the name of field .... translation of this bottom line : ĮRĮ - MĚ -A - TŚr - AĶ - translation in English : "fields - my own - and - bull - also"
ĮRĮ - MĚ -A - TŚr - AĶ
Ara .-fushe -field
Me - imja ? my own
A - eshte -is
Tur - al(alba?bardhe ?) - ndoshta Turibardhe ? Qė e ka turirin tė bardhė (pėr kafshėt). Kuaj, Qen, Dem , si Demi kafshe e shenjtė ne Krete ?
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg pllak argjile crete.jpg (6.3 KiloByte, 27 shikimet)
led nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur