Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Historia e Shqiptarėve > Etimologjia

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 09-01-2016, 21:03   #21
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,254
Thanks: 114
Thanked 315 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bindi Shiko postimin
Etimologjia e fjales Anadoll-Anadollia...,di kush te zbertheje origjinen ksaj fjale?..,
Ana e djellit. = Anadjell = Anadolli=> greqisht anatoli(lindje).
Kjo fjale dhe shume fjale te tjera jane tregues, qe popullsit native te greqise, flisnin gjuhen, qe trashegojme ne. Sepse ne greqi djelli lind nga Turqia. Dhe tokat nga ku lind dielli per banoret e atij vendi u quajten anedjellit, pra anatoli. Ne greqisht fjala anatoli nuk ka asnje kuptim etimologjik apo koceptual te mirfillt. Ka kuptimin e lindjes, por vetem te djellit(ate gjeografik). Pra nuk ka kuptimin e mirfillt te lindjes sepse ate fjale e perfaqeson "Gjena". Po atehere pse greket perendimit e quajne "Dhisi" perendim fjale per fjale dhe lindjen e quajne me nje fjale qe nuk ka konceptin e lindjes ne gjuhen e tyre, por me nje term qe perdoret edhe sot ne gjuhen tone ne konceptet gjeografike. Ana e djellit.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 09-01-2016, 21:29   #22
Demo Labi
Hajdut Zemrash!
 
Avatari i Demo Labi
 
Data e antarėsimit: Feb 2015
Vendndodhja: Ne Kerkim... Kerkohet per vjedhje zemrash.
Posts: 1,254
Thanks: 114
Thanked 315 Times in 210 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 32
Demo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėmDemo Labi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Sot rastesisht pashe nje video shqip ne youtube ne lidhje me vajin e ullirit dhe personi beri lidhjen e Thorium me Thor (thori-thonjte) ne shqip.

Torium eshte element kimik dhe element radioactive. C'lidhje ka thorium me thorin ne shqip?!

*Minuta e 12-te fillon te flitet per thorium dhe thorin..




https://www.youtube.com/watch?v=igbH-O_twlQ
Nuk ka fjale Thori ne shqip!

Ne shqip ka Thoi(trajte e shquar) Thua trajte e pashquar.
Eshte nje fjale derivat i konceptit "thell". Sic eshte dhe fjala thike, themel. E kane fillimin konceptual te fjala "thell" se te gjitha kane konceptin e thellesis brenda tyre. Pra gervish thell me thonj, fus thiken thell ne nje objekt dhe themelet vendosen thell ne tok.
Pra thene trashe, te pareve tane kur shikonin ndonje vecori qe lidhej me thellesin i linin "Th"ne para dhe i mbeshtillnin te tjera nga pas, sipas nevojes, se ne trurin e tyre primitiv per te shpjeguar konceptin e thellesis fjala duhej te kishte patjeter nje "TH" perpara.

Une thash para, por e vinin here here edhe mbas. Po pa "th" nuk e linin. Aty dhe fjales "Byth" nuk kane harruar ti vene nje "th". Si duket do ta kene menduar te thell objektin qe kjo fjale emertonte.
__________________
Bij cobanesh kemi qene, kemi ruajtur edhe dhene!
Here me duar, here me dhembe dhe mish ujku kemi ngrene!
Demo Labi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2016, 01:23   #23
Hello Kitty
❤☆҉‿★ Ŧђαήк „☺ů ★☆҉‿❤
 
Avatari i Hello Kitty
 
Data e antarėsimit: Feb 2011
Posts: 9,790
Thanks: 8,854
Thanked 2,753 Times in 1,415 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 190
Hello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėmHello Kitty i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Nuk ka fjale Thori ne shqip!

Ne shqip ka Thoi(trajte e shquar) Thua trajte e pashquar.
Eshte nje fjale derivat i konceptit "thell". Sic eshte dhe fjala thike, themel. E kane fillimin konceptual te fjala "thell" se te gjitha kane konceptin e thellesis brenda tyre......
Si tė themi thua, thoi apo thori ėshtė e njėjta fjalė (tė paktėn nė gjuhėn e folur, jo nė gramatikė)...por pyetja ime qėndron gjetkė.

Po e pėrsėris edhe njė herė pyetjen:

Citim:
1- Thorium ėshtė njė element i rrallė, njė metal i rėndė, si dhe ėshtė element radioaktiv qe cliron/prodhon energji.
Citim:
2- Thori ėshtė modified epidermis. Thonjtė janė tė pėrbėrė nga lloj i veēantė i qelizave tė njohura si keratinė, qė ėshtė njė jo-pėrcjellės i energjisė elektrike. Lėkura ėshtė pėrcjellės i energjisė elektrike, por thonjtė nuk janė.
Si ėshtė e mundur qė emėrtimi i Thorium, qė ėshtė nje element qė prodhon energji, tė bazohet nė njė jo-pėrcjellės tė elektricitetit, siē ėshtė Thori? Pra ku qėndron lidhja Thorium - Thori?

Ose mė shqip: a rrjedh fjala Thorium nga fjala shqipe Thori?

Kėtė mė thuani, jo gjė tjeter!
__________________
$ € $ ... ♥♫ - ♥♫
Hello Kitty nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 10-01-2016, 02:54   #24
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,021
Thanks: 15,577
Thanked 9,233 Times in 6,243 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Talking Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin

Une thash para, por e vinin here here edhe mbas. Po pa "th" nuk e linin. Aty dhe fjales "Byth" nuk kane harruar ti vene nje "th". Si duket do ta kene menduar te thell objektin qe kjo fjale emertonte.


Me qoban te <poshter> sme kane zene site.....

BABUSH m.q-se thoi na e detajove a ke mundesi dhe ...
rrasu
rrasa
theri(thori)
se gongalla keta te theret nuk e gjejne dot.
Te paca.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2016, 16:27   #25
Plehraxhiu i kualifikuar
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2016
Posts: 5
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Plehraxhiu i kualifikuar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Hello Kitty Shiko postimin
Sot rastesisht pashe nje video shqip ne youtube ne lidhje me vajin e ullirit dhe personi beri lidhjen e Thorium me Thor (thori-thonjte) ne shqip.

Torium eshte element kimik dhe element radioactive. C'lidhje ka thorium me thorin ne shqip?!

*Minuta e 12-te fillon te flitet per thorium dhe thorin..
Ky mjekerr-parruajturi don te thote dicka te re nga mendja, por e ben lesh e li! E nis me Universin, e vazhdon me elektricitetin si nje vecori te tij, dhe e perfundon tek thonjte! Se cfar don te thote, une nuk e kuptoj! Vete elementi Thorium ka marre kete emer nga kimisti suedez Berzelius (shiko Vikipedia) per shkak te hyut nordik Thor -i bubullimes; nje lloj ekuivalenti i Zeusit parahelen. Nga vjen pastaj emri i hyut te larte nordik Thor -ky eshte nje problem tjeter, por nuk e besoj se ka lidhje me "thorin" shqip!
Plehraxhiu i kualifikuar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2016, 16:36   #26
Plehraxhiu i kualifikuar
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2016
Posts: 5
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Plehraxhiu i kualifikuar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Nuk ka fjale Thori ne shqip!
Ne shqip ka Thoi(trajte e shquar) Thua trajte e pashquar.
Eshte nje fjale derivat i konceptit "thell".
Per nje moment e pranojme kete perfundim. Pra, koncepti "thell" ka ekzistuar perpara shume koncepteve dhe emertimeve te tjera, perfshi thoi-n, byth-en, thik-en, tha (foli), thumb-in, etj. Duket dhe llogjike! Pyetja tani mbetet, perse ka marre "thellesia" (thell, vendi i thelle) kete bashtingellore (apo ton te mbytur): th-ė ?
Plehraxhiu i kualifikuar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2016, 16:38   #27
Plehraxhiu i kualifikuar
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: Jan 2016
Posts: 5
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Plehraxhiu i kualifikuar ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Etimologji

A eshte "th"-ė nje ton onomatep? Pra qe imiton sendet e rena ne thellesira?
Plehraxhiu i kualifikuar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 30-01-2016, 17:00   #28
Pjer Thomas
V.I.P
 
Avatari i Pjer Thomas
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 1,382
Thanks: 17
Thanked 174 Times in 145 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 27
Pjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėmPjer Thomas i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji

Anadolli, mundet te jete edhe forma e vjeter e shqipes Hana Dolli, pra Hena doli, siē thuhet sot.
Pjer Thomas nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 28-09-2016, 09:54   #29
Si1ri
Forced_ to_ Smile
 
Avatari i Si1ri
 
Data e antarėsimit: Sep 2016
Vendndodhja: Mbrapa diellit
Posts: 1,218
Thanks: 856
Thanked 768 Times in 413 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 39
Si1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėmSi1ri i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Demo Labi Shiko postimin
Ana e djellit. = Anadjell = Anadolli=> greqisht anatoli(lindje).
Kjo fjale dhe shume fjale te tjera jane tregues, qe popullsit native te greqise, flisnin gjuhen, qe trashegojme ne. Sepse ne greqi djelli lind nga Turqia. Dhe tokat nga ku lind dielli per banoret e atij vendi u quajten anedjellit, pra anatoli. Ne greqisht fjala anatoli nuk ka asnje kuptim etimologjik apo koceptual te mirfillt. Ka kuptimin e lindjes, por vetem te djellit(ate gjeografik). Pra nuk ka kuptimin e mirfillt te lindjes sepse ate fjale e perfaqeson "Gjena". Po atehere pse greket perendimit e quajne "Dhisi" perendim fjale per fjale dhe lindjen e quajne me nje fjale qe nuk ka konceptin e lindjes ne gjuhen e tyre, por me nje term qe perdoret edhe sot ne gjuhen tone ne konceptet gjeografike. Ana e djellit.
anatoli <-> anadoll = an - a - d- o/i/yl/ll = an + a (asht/eshte) + d (del/dahet) + e/i/yli (ylli) = anaqedelylli.
Ne shqip duhet te kete pasur dhe aspirativin "H" qe ne te folurat jo shqipe, sdidomos greke, ka rene/hequr.

Personalisht jame i prirur te besoj ne metoden etimologjike simbolike, monosillabike ose fonemat te studiusit Petro Zhei. Eshte nje metode studimi qe duke ndjekur simbolin arrin ne motivimin, konceptimin e fjales qe ne gjeneze. Fatmiresisht shqipja me sakt gegerishta ruan akoma te foluren monosillabike e cila eshte burim per te kuptuar gjenezen e fjales.
Kurse etimologjia krahasuese, par aq sa kam arritur te di e kuptoj (realisht kurre sja kam kapur fillin) merret me gjurmimin e fjales duke e krahasuar me nje gjuhe, qe ne leter merret si me e vjetra, dhe del ne perfundime shpesh te pa qarta dhe mbi te gjitha pa arritur as nje here te zbuloj konceptimin ose motivimin e fjales.
Si1ri nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 13:16   #30
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologji

sipas historianit Homer mos gabofsha (korigjimi i mirpritur) Pellazget jon populli i mbretit Pelazg e populli i tij jon (k)Arbanoi , per Pelasg thot qe jon nga ylli Sirius qe dmth nga Siria , ksaj i thojn (thonjė) me fol me rrotlla sepse nat koh nuk kena pas liri kur jon than kto fjal , prejt Siris ku u hi Ati ion osht veriu i qujtun H'Ati qe dmth ku u hy Ati = Hoti (Hititet) e na pi Hatit DOLem ne Arban e manipulume ne Karban (carbon) ne Kalban = balKan , pra kjo osht ANA nga Dolem = Anadol , e tjert jon Ra ma von grupe grupe , Ra ne shums RaRa = Rra's , vi Rras = ViRus
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-05-2017, 17:48   #31
Piktori
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Dec 2014
Posts: 430
Thanks: 125
Thanked 116 Times in 94 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 12
Piktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyerPiktori ėshtė njė i shkėlqyer
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arban bArbArian Shiko postimin
sipas historianit Homer mos gabofsha (korigjimi i mirpritur) Pellazget jon populli i mbretit Pelazg e populli i tij jon (k)Arbanoi , per Pelasg thot qe jon nga ylli Sirius qe dmth nga Siria , ksaj i thojn (thonjė) me fol me rrotlla sepse nat koh nuk kena pas liri kur jon than kto fjal , prejt Siris ku u hi Ati ion osht veriu i qujtun H'Ati qe dmth ku u hy Ati = Hoti (Hititet) e na pi Hatit DOLem ne Arban e manipulume ne Karban (carbon) ne Kalban = balKan , pra kjo osht ANA nga Dolem = Anadol , e tjert jon Ra ma von grupe grupe , Ra ne shums RaRa = Rra's , vi Rras = ViRus
Ēfarė shkruan ore!
Pellazgėt janė autoktonė, mė tė hershėm se ilirėt dhe etruskėt dhe vllehėt , paraardhėsit e tyre.
Piktori nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-05-2017, 11:27   #32
Arban bArbArian
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Sep 2015
Posts: 326
Thanks: 37
Thanked 27 Times in 25 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Arban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejtArban bArbArian do tė bėhet i njohur mjaft shpejt
Pėrgjigje e: Etimologji

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Piktori Shiko postimin
Ēfarė shkruan ore!
Pellazgėt janė autoktonė, mė tė hershėm se ilirėt dhe etruskėt dhe vllehėt , paraardhėsit e tyre.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pelasgus
Arban bArbArian nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur