Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Arti dhe Kultura > Arti dhe Kultura Botėrore

Arti dhe Kultura Botėrore Mendime rreth artit dhe kulturės botėrore. Vlerat e pashuara tė gjenive botėrorė qė dhe sot mbeten tė paarritshėm. Kultura dhe arti qė dallon shtetet duke mahnitur njerėzit.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 14-05-2017, 12:28   #1
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Perėndesha e dashurisė

“Lindja e Venusit” e Alexandre Cabanel, njė hijeshi dehėse qė rri pezull mes hyjnores mitologjike dhe ėndrrės moderne

Asnjė hyjni nuk ka ardhur pėrmes forcės shprehėse tė artit grafik mė e shumėgjendur se sa Venusi, perėndesha e dashurisė, idealizimi i perfektes sė bukurisė femėrore. E shfaqur gjithnjė lakuriq qė nė epokėn helenistike, ajo shfaqet, ose mė saktė pėrcillet pėrmes pėrfytyrimit tė artistėve tė ndryshėm nė poza shumė tėrheqėse dhe domethėnėse. Deri nė shekullit XIX, ēdo imazh i njė bukurie femėrore qė ka rrokur kėrshėrinė e ėndjes sė artit dhe ka shėlbyer shpirtit e fuqishėm promovues, duhet domosdo tė mbante emrin e Venusit, duhet tė pėrcillte atė shpėrthim dehės hiresh femėrore qė vetėm ajo e ka pėrmbushur.

Nga njė numėr e madh gjahtarėsh tė kėtij elementi trajtues mitologjik, mė e ėndshmja, ndoshta jo mė pėrfaqėsuesja, por gjithsesi mė e rrokshmja e kumtimit tė tė gjithė elementeve grishės tė perėndeshės sė pjellorisė dhe dashurisė, ėshtė “Lindja e Venusit” e Alexandre Cabanel.

Kjo punė ėshtė njė nga punėt e tij emblematike. Ajo ishte njė nga pikturat klasike, e cila megjithėse u sulmua nga kritikė pėr stilin akademik, mbetet njė pikturė rrezellitėse. Si nė tė gjithė rrebeshjet e tjera kumtuese tė hireve tė femrės, si e themeltė e dashurisė dhe e pjellorisė, edhe nė punėn e Alexandre Cabanel, ajo ėshtė e tillė, joshėse, e hijshme dhe e hyjshme, grua dhe nėnė, perėndeshė dhe toksore e racionales sė forcės pėrcjellėse tė mesazhit dhe alegorisė qė autori qaset ta shpėrfaq pėrmes shumė elementesh tė subjektit.

Ndikimi i kėsaj pikture ėshtė i drejtpėrdrejtė. Pakkush nuk e ka ndjerė thellėsisht e depėrtimit, rrėmbimin prej pulsacioneve tė fuqishme dhe tempin e pėrballės, kur ėshtė gjendur para kėsaj punė, para kėsaj ngasėse, para kėtij shpėrthimi artistik.

Lindja e Venusit ėshtė njė punė e piktorit francez, Alexandre Cabanel (1823-1889). Ajo ėshtė pikturuar e cila ka tre riprodhime, tė cilat ndryshojnė nga njėra-tjetra vetėm nga pėrmasat dhe nė elementin kohė.

Imazhet erotike tė Cabanel-sė, apelojnė pėr drejtėsi nė nivelet mė tė larta tė shoqėrisė, mėtojnė studjuesit. E bukura, hijeshia, balanca e elementėve shprehės, korpusi i detajeve qė sjellin veēantinė nga Venuset e autorėve tė tjerė, e mbajnė kėtė perėndeshė tė Alexandre Cabanel mė tė lakmuar.

Sipas historianit tė artit dhe kuratorit, Robert Rosenblum,"Lindja e Venusit" e Alexandre Cabanel ėshtė njė "Venus qė rri pezull diku nė mes tė njė hyjnie tė lashtė dhe njė ėndėrr moderne", sipas tij atė e pėrshkron ambiguiteti i syve tė saj, qė duken si tė mbyllura, por qė njė vėshtrim i afėrt tregon se ajo ėshtė e zgjuar… Lakuriqėsia pozita e dyzuar, nė gjumė apo zgjuar ėshtė njė ngasje e kėrshėrisė mashkullore. Ajo ėshtė njė lojė epje, prehje, epshi, adhurimi dhe mishėrimi i hireve. Tiparet e kolme tė trupit tė gruas janė tipizimi i imazhit tė gruas, e cila shėmbėllen perfeksionin fizik dhe pėrplotėsinė e gruas si lindėse, si pėrtėritėse.

"Lindja e Venusit" e Cabanel, ėshtė njė punė e ngarkuar me njė peshė seksualisht, mjaft tėrheqėse, pavarėsisht maskės sė saj mitologjike.
/A-Vataj
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg venusi1.jpg (22.3 KiloByte, 2 shikimet)
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 30-12-2017 nė 19:39
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 14-05-2017, 12:32   #2
Aleandro
V.I.P
 
Avatari i Aleandro
 
Data e antarėsimit: Mar 2017
Posts: 604
Thanks: 90
Thanked 310 Times in 206 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 37
Aleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėmAleandro i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Perėndesha e dashurisė

Me sa duket Perendesha e dashurise ka frymzuar ne vecanti artistet aleksander. Te flaseh per Venusin nuk mund te kaloje pa permendur edhe pikturen me fame te atristit Sandro Botticelli.
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg venusi2.jpg (21.8 KiloByte, 2 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg venusi4.jpg (21.0 KiloByte, 2 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg venusi5.jpg (10.2 KiloByte, 2 shikimet)
Lloji i dosjes: jpg venusi6.jpg (19.5 KiloByte, 2 shikimet)
__________________
Jam rrezuar, jo prej aftesise e armiqve, por prej pabesise se miqve.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Aleandro : 30-12-2017 nė 19:47
Aleandro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur