Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Folklori Shqiptar

Folklori Shqiptar Gojėdhėnat, legjendat, kėngėt popullore, bejtet, kėngėt pėr heronjtė jane pasuri kombėtare qė shqiptarėt duhet t'i trashėgojnė nga brezi nė brez. Jepni kontributin tuaj tė ēmuar nė kėtė drejtim duke sjellė folklorin e krahinės suaj.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 26-09-2012, 09:24   #1
Askushi
V.I.P
 
Avatari i Askushi
 
Data e antarėsimit: Sep 2012
Vendndodhja: Neverland
Posts: 2,159
Thanks: 0
Thanked 53 Times in 49 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 16
Askushi ka mbyllur reputacionin
Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Vallja e Osman Takes


Eh, mor Osman Taka,
Bir, Osman, me halle!
Vetetin me kordhe,
Shkrepetin me valle!

Ngrihesh si shqiponje,
Bie si fajkua,
Papo shkel mbi truall,
Si sorkadh mbi thua,

Sikur do te thuash:
"Ka barut kjo toke;
Rende po ta shkelesh,
Ben shaka me koke!"

"C'ben ky rrenjedale, -
Turfullon valiu,-
C'e pandeh litarin?
Loder cilimiu?"

Rreptas ti perdridhesh,
Porsi shakull ere!
C'i kujton halldupit
Pritat e limeret,

Pritat e asqeret,
Prere e grire strrallit...
Hijen e mehitit
C'i vervite ballit!

Eh, mor Osman Taka,
Bir, Osman me halle,
Nje pasha dovleti
Vrave me nje valle!Intervista/ Flet njė nga kėrcimtarėt mė tė mirė tė kėsaj valleje, Taip Madani
Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Mira ZENATI


Pėrfaqėsia e saj

Nisja ėshtė e qetė, i shkon orkestrės pas duke u harmonizuar tėrėsisht me tė. Vallja nis me hap tė thjeshtė dhe vėrtet thua se diēka do tė bėsh. Nė mbarim tė strofės sė parė muzikore valltari me kokėn dhe dorėn duke e lėvizur paksa pėrpara tė jep atė se diēka do tė bėhet. Ēuditėrisht kjo valle sa mė mjedis tė ngushtė tė ketė aq mė bukur e mė mirė kėrcehet, qoftė edhe mbi njė tavolinė. Taip Madani tregon se ėshtė dashuruar marrėzisht me kėtė valle kur i kanė zbėrthyer kuptimin tėrėsor tė saj. Ēfarė tregonte dora, kėmba, gjoksi, koka, vendosja e dorės mbas koke, qė lidhet me zakonin, kapelėn pak tė shtypur nė cep. Nė Festivalin Folklorik nė Gjirokastėr, nė 1973-shin, ai ka marrė ēmimin "Laureat i Festivalit" dhe nga komisioni qendror ka marrė personalisht vlerėsim tė veēantė.

Vallja e Osman Takės ėshtė njė nga mė tė bukurat dhe mė burrėroret e Ēamėrisė. Njė valle qė tė sjell nė kujtesė Osman Takėn, djaloshin qė u pėrjetėsua falė dėshirės sė tij tė fundit pėr tė kėrcyer njė valle para se tė varej nė litar. Kaq mjaftonte qė ai tė pėrjetėsohej dhe kjo valle tė merrte emrin e tij e ta shpėtonte nga vdekja. Por vitet kaluan, sazexhinjtė e Konispolit i binin muzikės, por askush nuk e kishte kėrcyer dot deri atėherė vallen. Por, do tė ishte Taip Madani ai qė me kėrcimin e tij brilant nė Festivalin Folklorik tė Gjirokastrės nė tetor 1978, e bėri vallen e Osman Takės njė nga vallet mė tė bukura dhe mė tė vlerėsuara tė atyre viteve. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Tirana Observer", ish-mėsuesi i shkollės sė mesme bujqėsore tė Konispolit, Taip Madani, krenohet teksa tregon pėr vallen e Osman Takės dhe pėr momentet e mėsimit tė saj.

A mund tė na tregoni se kur ka qenė ngacmimi juaj i parė pėr vallen ēame nė tėrėsi dhe natyrisht edhe atė tė Osman Takės?

Ngacmimi i parė pėr vallen popullore ēame mė ka ardhur nė fshatin tim, nė Shalės, kur isha veēse 8-9 vjeē, aty rreth viteve 1957. Pėr herė tė parė si muzikė, vallen e Osman Takės e kam dėgjuar tė fėrshėllyer nga njė ēoban. Isha fėmijė, shkoja me keca dhe kur e kam dėgjuar si muzikė mė ka pėlqyer shumė e mu fiksua keq.

Sa herė ka dalė Taip Madani me kėtė valle nė skenė?

Shumė herė e pėr shumė vite. Mbas 1973-shit kam qenė i kėrkuari dhe i preferuari edhe nė ansamblet e shumė qyteteve si: nė Vlorė, Ballsh, Gjirokastėr e nė Durrės. Nė 1978-ėn kam qenė me ansamblin e shtetit me njė turne nė Greqi.

Si ėshtė stili i valles dhe ku ėshtė e veēanta e kėsaj valleje?

Sė pari duhet tė themi qė vallja e Osman Takės ėshtė njė valle tradicionale ēame, me tė gjithė elementet ēame. Kėrcehet me shumė elegancė. Ajo ėshtė valle epike, por brenda kėtij epizmi ka njė lirizėm, ka njė lirshmėri qė i tėrė trupi kėrcen nė organikė me shpirtin e atij qė e kėrcen vallen, por edhe me ata qė i bien veglave muzikore. Kėtė valle e luajnė edhe grekėt, edhe maqedonasit, bullgarėt, jugosllavėt, por tė gjithė e quajnė Vallen e Osman Takės. Madje shkolla koreografike e Janinės e jepte edhe tekstin shqip.

Kur e ka kjo valle pikėn kulmore?

Vallja ka disa pika kulminacioni. Pikėn kulmore e ka nė momentin kur nė mėnyrė akrobatike kthehesh nė urė dhe mbi barkun tėnd luajnė dy tre valltarė, pra tė jesh nė gjendje qė me muskujt e barkut tė mbash dy, tre valltarė tė kėrcejnė njėri mbas tjetrit pėr rreth njė minutė e gjysmė. Kėtu pra kemi tė bėjmė me anėn historike tė valles. Nuk kemi tė bėjmė me njė urė tė zakonshme, por me atė qė quhet ura e brezave, e historisė, e pėrpjekjeve, e sakrificave, e gjakut dhe menēurisė popullore.

A keni arritur qė tė mėsoni ndonjė grup pėr kėtė valle?

Po, kam pėrgatitur disa grupe nė Konispol. Njė grup djemsh kanė konkurruar edhe nė Berat, madje u vlerėsuan me ēmim.

A ka arritur ansambli i kėngėve dhe i valleve popullore ta kopjojė kėtė valle?

Ansambli i kėngėve dhe valleve popullore kėtė valle e ka pėrvetėsuar dhe e ka vėnė nė programet e tij. Unė e kam vėnė nė shkollėn koreografike qė tė mėsonin mėnyrėn e tė kėrcyerit ēam.

Historia e valles


Kjo valle nė origjinė ishte e Epirit, por u quajt vallja e Osman Takės, atėherė kur valltari patriot Osman Taka nga Konispoli, patriot i kohės, u kap dhe u burgos nė Burgun e Janinės, ku dhe dėnohet me varje. Para se ta varnin ai shprehu dėshirėn e tij tė fundit, njė orkestėr, e cila tė luante vallen ēame. Osman Taka nisi tė kėrcejė para valiut tė Janinės dhe bashkėshortes sė tij. Vallen e kėrceu shumė bukur. Falė bukurisė trupore, shkathtėsisė dhe zhdėrvjelltėsisė bėri qė vajza e valiut pothuajse tė rrėzohej nga dritarja. Dokumente arkivorė tė Janinės thonė realisht se qė pas kėsaj valleje e shoqja e valiut i ka kėrkuar atij qė Osman Taka tė mos vritet. Dhe nė tė vėrtetė ai u fal e qė nga ajo ditė kjo valle u quajt Vallja e Osman Takės.

Osman Taka ka lindur nė njė nga familjet mė tė pasura tė Konispolit rreth viteve 1848 - 1887, ku u edukua me idetė e Rilindjes Kombėtare. Ishte organizator i kryengritjeve me armė tė krahinės kundėr pushtuesve turq. U shndėrrua si veprimtar i lėvizjes kombėtare pėr ēlirim nga zgjedha osmane. U bashkua me lėvizjen e pėrgjithshme antiosmane dhe luajti njė rol tė rėndėsishėm nė degėn e Lidhjes sė Prizrenit nė Prevezė. Arriti tė bėhej njė nga krerėt mė tė rėndėsishėm tė kryengritjeve antiosmane dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Shqipėrisė.
Ka qenė njėkohėsisht valltar i njohur popullor. Tregojnė se kur e dėnuan me varje te rrapi i Konispolit, ai shprehu njė dėshirė pėr tė kėrcyer njė valle para litarit. Ajo valle e luajtur me mjeshtėri tė rrallė prej tij mahniti tė pranishmit. Qė nga ajo kohė vallja e kėrcyer prej Osman Takės para litarit ka ngelur njė nga vallet mė tė bukura tė Ēamėrisė, e cila ka arritur deri nė ditėt tona, madje duke u quajtur edhe Vallja e Osman Takės.

Tirana-Observer.


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Mandi : 24-11-2017 nė 03:59
🖤 (1)
Askushi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 01:34   #2
ZET
Cursum Perficio
 
Data e antarėsimit: Aug 2011
Posts: 7,074
Thanks: 136
Thanked 901 Times in 522 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 121
ZET ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Kercimin me te hedhuren e kembes para, e ka shpikur Pirro. ©
ZET nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-03-2016, 01:46   #3
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kercimin me te hedhuren e kembes para, e ka shpikur Pirro. ©
Nuk e di nese behet fjale per kete valle ketu.

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-01-2017, 18:55   #4
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja Tarantela

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ZET Shiko postimin
Kercimin me te hedhuren e kembes para, e ka shpikur Pirro. ©


Citim:
Vallja e Pirros kėrcyer nga djali i vendbanimit tė Lezhės (Lydia) ku Alexandri i Madh bėri tė mundur bashkimin paqėsor (BASILEUS) midis Sumerėve (esmerėve) dhe Albanėve (tė bardhė) .

Taulant Ajdini


ZET ka lidhje kjo valle me vallen Pirros ?
__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2017, 04:00   #5
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

PĖR SHQIPTARĖT, GJUHA MODERNE GREKE, QĖ QUHET “ROMANIKA”, ĖSHTĖ ME ORIGJINĖ ILIRE.
VALLJA MODERNE, NĖ GREQI, “ALBANATIKO”, MENDOHET SE NGJAN ME VALLEN PIRRIKE TĖ TĖ LASHTĖVE.
Shqiptarėt kanė njė natyrė shumė mė serioze dhe me tė mendueshme se sa grekėt; dhe ėshtė vėnė nė dukje, se ata mund tė konsiderohen tė kenė tė njėjtin lidhje me grekėt, ashtu siē kishin dorėt me popullsinė jonike, nė kohėt e lashta. Gjuha moderne greke (pėr shqiptarėt, kjo ėshtė me origjinė ilire) quhet “romanika”.
...njė tjetėr valle moderne, “Albanatiko”, mendohet se ngjan me vallen pirrike tė tė lashtėve.
____________
Titulli: A Dictionary, Geographical, Statistical, and Historical, of the Various Countries, Places, and Principal Natural Objects in the World: Illustrated with Maps, Volume 1
Autori: McCulloch's Universal Gazetteer
Botues: Harper & Brothers, 1847

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2017, 04:05   #6
Mandi
ஜ۩۞۩ஜ
 
Avatari i Mandi
 
Data e antarėsimit: Feb 2009
Vendndodhja: €
Posts: 7,190
Thanks: 6,868
Thanked 3,181 Times in 1,306 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
Mandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėmMandi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

__________________

Mandi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 24-11-2017, 06:30   #7
ThegreatGatsby
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2012
Posts: 2,287
Thanks: 859
Thanked 470 Times in 295 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 50
ThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėmThegreatGatsby i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Sa i bukur teskti i kenges valles Osman Takes : )
__________________
G.R Lucrative Innovations & CO.
ThegreatGatsby nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2018, 23:14   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,608
Thanks: 10,955
Thanked 5,956 Times in 2,818 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Askushi Shiko postimin
Vallja e Osman Takes


Eh, mor Osman Taka,
Bir, Osman, me halle!
Vetetin me kordhe,
Shkrepetin me valle!

Ngrihesh si shqiponje,
Bie si fajkua,
Papo shkel mbi truall,
Si sorkadh mbi thua,

Sikur do te thuash:
"Ka barut kjo toke;
Rende po ta shkelesh,
Ben shaka me koke!"

"C'ben ky rrenjedale, -
Turfullon valiu,-
C'e pandeh litarin?
Loder cilimiu?"

Rreptas ti perdridhesh,
Porsi shakull ere!
C'i kujton halldupit
Pritat e limeret,

Pritat e asqeret,
Prere e grire strrallit...
Hijen e mehitit
C'i vervite ballit!

Eh, mor Osman Taka,
Bir, Osman me halle,
Nje pasha dovleti
Vrave me nje valle!Intervista/ Flet njė nga kėrcimtarėt mė tė mirė tė kėsaj valleje, Taip Madani
Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Mira ZENATI


Pėrfaqėsia e saj

Nisja ėshtė e qetė, i shkon orkestrės pas duke u harmonizuar tėrėsisht me tė. Vallja nis me hap tė thjeshtė dhe vėrtet thua se diēka do tė bėsh. Nė mbarim tė strofės sė parė muzikore valltari me kokėn dhe dorėn duke e lėvizur paksa pėrpara tė jep atė se diēka do tė bėhet. Ēuditėrisht kjo valle sa mė mjedis tė ngushtė tė ketė aq mė bukur e mė mirė kėrcehet, qoftė edhe mbi njė tavolinė. Taip Madani tregon se ėshtė dashuruar marrėzisht me kėtė valle kur i kanė zbėrthyer kuptimin tėrėsor tė saj. Ēfarė tregonte dora, kėmba, gjoksi, koka, vendosja e dorės mbas koke, qė lidhet me zakonin, kapelėn pak tė shtypur nė cep. Nė Festivalin Folklorik nė Gjirokastėr, nė 1973-shin, ai ka marrė ēmimin "Laureat i Festivalit" dhe nga komisioni qendror ka marrė personalisht vlerėsim tė veēantė.

Vallja e Osman Takės ėshtė njė nga mė tė bukurat dhe mė burrėroret e Ēamėrisė. Njė valle qė tė sjell nė kujtesė Osman Takėn, djaloshin qė u pėrjetėsua falė dėshirės sė tij tė fundit pėr tė kėrcyer njė valle para se tė varej nė litar. Kaq mjaftonte qė ai tė pėrjetėsohej dhe kjo valle tė merrte emrin e tij e ta shpėtonte nga vdekja. Por vitet kaluan, sazexhinjtė e Konispolit i binin muzikės, por askush nuk e kishte kėrcyer dot deri atėherė vallen. Por, do tė ishte Taip Madani ai qė me kėrcimin e tij brilant nė Festivalin Folklorik tė Gjirokastrės nė tetor 1978, e bėri vallen e Osman Takės njė nga vallet mė tė bukura dhe mė tė vlerėsuara tė atyre viteve. Nė njė intervistė pėr gazetėn "Tirana Observer", ish-mėsuesi i shkollės sė mesme bujqėsore tė Konispolit, Taip Madani, krenohet teksa tregon pėr vallen e Osman Takės dhe pėr momentet e mėsimit tė saj.

A mund tė na tregoni se kur ka qenė ngacmimi juaj i parė pėr vallen ēame nė tėrėsi dhe natyrisht edhe atė tė Osman Takės?

Ngacmimi i parė pėr vallen popullore ēame mė ka ardhur nė fshatin tim, nė Shalės, kur isha veēse 8-9 vjeē, aty rreth viteve 1957. Pėr herė tė parė si muzikė, vallen e Osman Takės e kam dėgjuar tė fėrshėllyer nga njė ēoban. Isha fėmijė, shkoja me keca dhe kur e kam dėgjuar si muzikė mė ka pėlqyer shumė e mu fiksua keq.

Sa herė ka dalė Taip Madani me kėtė valle nė skenė?

Shumė herė e pėr shumė vite. Mbas 1973-shit kam qenė i kėrkuari dhe i preferuari edhe nė ansamblet e shumė qyteteve si: nė Vlorė, Ballsh, Gjirokastėr e nė Durrės. Nė 1978-ėn kam qenė me ansamblin e shtetit me njė turne nė Greqi.

Si ėshtė stili i valles dhe ku ėshtė e veēanta e kėsaj valleje?

Sė pari duhet tė themi qė vallja e Osman Takės ėshtė njė valle tradicionale ēame, me tė gjithė elementet ēame. Kėrcehet me shumė elegancė. Ajo ėshtė valle epike, por brenda kėtij epizmi ka njė lirizėm, ka njė lirshmėri qė i tėrė trupi kėrcen nė organikė me shpirtin e atij qė e kėrcen vallen, por edhe me ata qė i bien veglave muzikore. Kėtė valle e luajnė edhe grekėt, edhe maqedonasit, bullgarėt, jugosllavėt, por tė gjithė e quajnė Vallen e Osman Takės. Madje shkolla koreografike e Janinės e jepte edhe tekstin shqip.

Kur e ka kjo valle pikėn kulmore?

Vallja ka disa pika kulminacioni. Pikėn kulmore e ka nė momentin kur nė mėnyrė akrobatike kthehesh nė urė dhe mbi barkun tėnd luajnė dy tre valltarė, pra tė jesh nė gjendje qė me muskujt e barkut tė mbash dy, tre valltarė tė kėrcejnė njėri mbas tjetrit pėr rreth njė minutė e gjysmė. Kėtu pra kemi tė bėjmė me anėn historike tė valles. Nuk kemi tė bėjmė me njė urė tė zakonshme, por me atė qė quhet ura e brezave, e historisė, e pėrpjekjeve, e sakrificave, e gjakut dhe menēurisė popullore.

A keni arritur qė tė mėsoni ndonjė grup pėr kėtė valle?

Po, kam pėrgatitur disa grupe nė Konispol. Njė grup djemsh kanė konkurruar edhe nė Berat, madje u vlerėsuan me ēmim.

A ka arritur ansambli i kėngėve dhe i valleve popullore ta kopjojė kėtė valle?

Ansambli i kėngėve dhe valleve popullore kėtė valle e ka pėrvetėsuar dhe e ka vėnė nė programet e tij. Unė e kam vėnė nė shkollėn koreografike qė tė mėsonin mėnyrėn e tė kėrcyerit ēam.

Historia e valles


Kjo valle nė origjinė ishte e Epirit, por u quajt vallja e Osman Takės, atėherė kur valltari patriot Osman Taka nga Konispoli, patriot i kohės, u kap dhe u burgos nė Burgun e Janinės, ku dhe dėnohet me varje. Para se ta varnin ai shprehu dėshirėn e tij tė fundit, njė orkestėr, e cila tė luante vallen ēame. Osman Taka nisi tė kėrcejė para valiut tė Janinės dhe bashkėshortes sė tij. Vallen e kėrceu shumė bukur. Falė bukurisė trupore, shkathtėsisė dhe zhdėrvjelltėsisė bėri qė vajza e valiut pothuajse tė rrėzohej nga dritarja. Dokumente arkivorė tė Janinės thonė realisht se qė pas kėsaj valleje e shoqja e valiut i ka kėrkuar atij qė Osman Taka tė mos vritet. Dhe nė tė vėrtetė ai u fal e qė nga ajo ditė kjo valle u quajt Vallja e Osman Takės.

Osman Taka ka lindur nė njė nga familjet mė tė pasura tė Konispolit rreth viteve 1848 - 1887, ku u edukua me idetė e Rilindjes Kombėtare. Ishte organizator i kryengritjeve me armė tė krahinės kundėr pushtuesve turq. U shndėrrua si veprimtar i lėvizjes kombėtare pėr ēlirim nga zgjedha osmane. U bashkua me lėvizjen e pėrgjithshme antiosmane dhe luajti njė rol tė rėndėsishėm nė degėn e Lidhjes sė Prizrenit nė Prevezė. Arriti tė bėhej njė nga krerėt mė tė rėndėsishėm tė kryengritjeve antiosmane dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Shqipėrisė.
Ka qenė njėkohėsisht valltar i njohur popullor. Tregojnė se kur e dėnuan me varje te rrapi i Konispolit, ai shprehu njė dėshirė pėr tė kėrcyer njė valle para litarit. Ajo valle e luajtur me mjeshtėri tė rrallė prej tij mahniti tė pranishmit. Qė nga ajo kohė vallja e kėrcyer prej Osman Takės para litarit ka ngelur njė nga vallet mė tė bukura tė Ēamėrisė, e cila ka arritur deri nė ditėt tona, madje duke u quajtur edhe Vallja e Osman Takės.

Tirana-Observer.

http://www.youtube.com/watch?v=wEmeRVTd4oQ
Sa ngjarje interesante.
__________________
devollitėt thonė
🖤 (1)
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 17:10   #9
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Sikur do te thuash:
"Ka barut kjo toke;
Rende po ta shkelesh,
Ben shaka me koke!"


qe kur lexoj keto vargje ve veten ne medyshje. Kush eshte ai gomar qe te recitoje e kerceje keto vargje para dushmanit apo armikut qe te ka vene litarin ne gryke?


p.s. se ne jemi trima me flete....shashishi....
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 17:23   #10
Fshatari
No vip
 
Avatari i Fshatari
 
Data e antarėsimit: Jul 2013
Posts: 6,964
Thanks: 7,812
Thanked 3,588 Times in 1,885 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 158
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Perjashto piken kulmore (kam dhimbje shpines), ēdo sekuence tjeter e kesaj vallje eshte perfekte!
Fshatari nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 17:32   #11
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,632
Thanks: 11,388
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Po edhe si melodi eshte kryeveper artistike.....edhe kengetarja e qan....si valle ka figurat me te zhdervjellta dhe me shprehese qe kam pare ne ndonje zhaner te perafert.
Pasuri e rralle e ndofta guri me i cmuar ne te.


Ngrihesh si shqiponje,
Bie si fajkua,
Sapo shkel mbi truall,
Si sorkadh mbi thua............


__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga cool_shqype : 21-08-2018 nė 18:07
🖤 (1)
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 17:52   #12
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,032
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin
Po edhe si melodi eshte kryeveper artistike.....edhe kengetarja e qan....si valle ka figurat me te zhdervjellta dhe me shprehese qe kam pare ne ndonje zhaner te perafert.
Pasuri e rralle e ndofta guri me i cmuar ne te.

https://www.youtube.com/watch?v=XMip42LBXAU
Edhe kėtė valle e kanė vjedhur grekėt. Pėrpara ca kohėsh po shikoja njė video nė YouTube qė tregonte njė aktivitet qė bėnin grekėt nė Greqi dhe atje disa bastardė nga Himara kėnduan njė kėngė tė zhanrit iso-polifoni, qė ėshtė unike dhe vetėm e Shqiptarėve, nė greqisht pėr atė bastardin Spiromilo. Pra edhe kėtė gjė po na e vjedhin.
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 18:09   #13
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,632
Thanks: 11,388
Thanked 9,401 Times in 6,015 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Edhe kėtė valle e kanė vjedhur grekėt. Pėrpara ca kohėsh po shikoja njė video nė YouTube qė tregonte njė aktivitet qė bėnin grekėt nė Greqi dhe atje disa bastardė nga Himara kėnduan njė kėngė tė zhanrit iso-polifoni, qė ėshtė unike dhe vetėm e Shqiptarėve, nė greqisht pėr atė bastardin Spiromilo. Pra edhe kėtė gjė po na e vjedhin.
Po perderisa u kemi dhene te drejten ta bejen kete gje dhe nuk e kemi mbrojtur si fustanellen por edhe trashgimine tone kulturore me te cilen xaxiki pips kerkojne te llustrojne mizerabilitetin e buzukcorbes se tyre aziatike......pencionizim i kultires eshte.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 18:26   #14
peshkaqeni33
nje ze midis jush
 
Avatari i peshkaqeni33
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Posts: 5,461
Thanks: 262
Thanked 533 Times in 352 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 113
peshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėmpeshkaqeni33 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Sa shejtan eshte ky Coli... Edhe nga vallet merr vesh!!!

Po "Tango" Col, nga cila treve e Shqiperise e ka orgjinen?
__________________
Zoti ne qiell... Une ne det...


(Po ne toke kush do jete?!)
peshkaqeni33 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2018, 11:41   #15
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga peshkaqeni33 Shiko postimin
Sa shejtan eshte ky Coli... Edhe nga vallet merr vesh!!!

Po "Tango" Col, nga cila treve e Shqiperise e ka orgjinen?
ka dy lloje Tangosh...ajo e shoqeruar me cifteli quhet Tango labe me Cifteli. Pra origjina eshte nga Mallakstra
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2018, 12:08   #16
edlin
V.N.P
 
Avatari i edlin
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Posts: 4,781
Thanks: 1,302
Thanked 2,176 Times in 1,214 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 78
edlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėmedlin i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Edhe kėtė valle e kanė vjedhur grekėt. Pėrpara ca kohėsh po shikoja njė video nė YouTube qė tregonte njė aktivitet qė bėnin grekėt nė Greqi dhe atje disa bastardė nga Himara kėnduan njė kėngė tė zhanrit iso-polifoni, qė ėshtė unike dhe vetėm e Shqiptarėve, nė greqisht pėr atė bastardin Spiromilo. Pra edhe kėtė gjė po na e vjedhin.
Kėto janė kėngė e valle tė tė njėjtit popull, qė nė njė moment tė caktuar tė historisė u nda, prandaj i gjen sinė Greqi ashtu edhe nė Shqipėri...
edlin nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2018, 12:33   #17
Elian70
Photoshop
 
Avatari i Elian70
 
Data e antarėsimit: Jan 2014
Vendndodhja: Vlorė
Posts: 8,668
Thanks: 371
Thanked 1,964 Times in 1,328 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 65
Elian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėmElian70 i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Vallja qė e shpėtoi Osman Takėn nga litari

Ēam jemi tė gjithė...ne jemi ēfarė hamė ose ē'hamė ose ēam.
__________________
Kur te kuptosh vleren time une e kam harruar tenden.
It's hard to beat a Stihl MS250!
Elian70 nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur