Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Argėtim & zbavitje > Kuriozitete

Kuriozitete Kuriozitete nga mė tė ndryshmet.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 24-01-2019, 13:13   #41
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,496
Thanks: 4,160
Thanked 4,503 Times in 3,000 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ėshtė vendi i parė nė Evropė qė bėri elektrifikimin e tėrėsish

po kjo e forte ishte, Shqiperia thonin elektricita hundred purcent eeeevvvv, eliktriqita 100 % purcent ne gjithe vendin, po te tjerat ku i ka arritur, taman te ikesh asyl qe kur te ikesh atje te ēon ai xhaja Syla e ta zyle ne ndonje nga ato kampet qe edhe dhamba vajgurore te te dukej Led Lampe e 2019
__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 10:17   #42
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,439
Thanks: 8,355
Thanked 6,399 Times in 2,706 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ėshtė vendi i parė nė Evropė qė bėri elektrifikimin e tėrėsish

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Pirati Shiko postimin
po kjo e forte ishte, Shqiperia thonin elektricita hundred purcent eeeevvvv, eliktriqita 100 % purcent ne gjithe vendin, po te tjerat ku i ka arritur, taman te ikesh asyl qe kur te ikesh atje te ēon ai xhaja Syla e ta zyle ne ndonje nga ato kampet qe edhe dhamba vajgurore te te dukej Led Lampe e 2019
Leni o Pirato budalliqet qe shkruhen ketu, ja per te kuptuar pak mbi situaten po te jap shkurt nja dy rreshta statistika:
Transporti publik ne Innsbruck eshte i menaxhuar nga -"Innsbrucker Verkehrsbetriebe und Stubaitalbahn GmbH" e njohur me siglen IVB (Innsbrucker Kommunalbetriebe AG (51%), Land Tirol (4%) dhe Stadt Innsbruck (45%). Ne vitin 1893 u inagurua linja e pare e tramvajit e terhequr me kuaj, qe me pas ne vitin 1903 u permiresua me linje elektrike qe pershkonte te gjithe aksin Nord- Süd te qytetit, me ushqyes elektrik 600 Vcc. Ne Gusht te vitit 1904 u hap edhe linja e re (qe edhe sot e kesaj dite neve e njofim me emrin- Stubaitalbahn) qe lidhte stacionin e Jugut qe sot quhet (Hauptbahnhof) stacioni central, me lokalitetin turistik Fulpmes, linje e cila ishte e ushqyer nga 2500 V me korrent alternativ monofase dhe 42,5 Hz, pra pothuajse 4 here me e fuqishme se linja e pare fillestare qe ishte 600 V. Por progresi nuk mbaron ketu, sepse duke pare suksesin dhe perparimin teknologjik dhe natyrisht edhe kerkesat e medha per ekspansion dhe shtimin e trafikut, disa vite me vone egsatesisht ne vitin 1910 filloi edhe numerazioni i linjave (pra linjat ishin shtuar dhe u desh ti jepej nje numer te gjitha linjave te reja qe ishin shtuar) saqe ne vitin 1917, IVB numeronte 23 koka motrice elektrike dhe 4 rimorqe egsistuese te blera qysh ne vitin 1905, te cilat sebashku te gjitha dolen ne pension ne vitin 1960! Kusuri eshte Histori e shkruar dhe e jetuar….
Vertet ti i beson ketyre pallavrave qe shkruhen ne kete teme qe neve paskeshim qene vendi i pare ne Evrope per elektrifikim? Bota shetiste me tramvaj elektrik qysh ne vitin 1903 ndersa neve shetisnim me gamor me gjymes bishti ngarku me kacile fiqsh e bastonash...
eh medet cna ka gjet….

[IMG][/IMG]
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga BABA nga DURRSI : 01-04-2019 nė 10:21
🖤 (3)
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 13:50   #43
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,961
Thanks: 15,506
Thanked 9,217 Times in 6,229 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ėshtė vendi i parė nė Evropė qė bėri elektrifikimin e tėrėsish

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Leni o Pirato budalliqet qe shkruhen ketu, ja per te kuptuar pak mbi situaten po te jap shkurt nja dy rreshta statistika:
Transporti publik ne Innsbruck eshte i menaxhuar nga -"Innsbrucker Verkehrsbetriebe und Stubaitalbahn GmbH" e njohur me siglen IVB (Innsbrucker Kommunalbetriebe AG (51%), Land Tirol (4%) dhe Stadt Innsbruck (45%). Ne vitin 1893 u inagurua linja e pare e tramvajit e terhequr me kuaj, qe me pas ne vitin 1903 u permiresua me linje elektrike qe pershkonte te gjithe aksin Nord- Süd te qytetit, me ushqyes elektrik 600 Vcc. Ne Gusht te vitit 1904 u hap edhe linja e re (qe edhe sot e kesaj dite neve e njofim me emrin- Stubaitalbahn) qe lidhte stacionin e Jugut qe sot quhet (Hauptbahnhof) stacioni central, me lokalitetin turistik Fulpmes, linje e cila ishte e ushqyer nga 2500 V me korrent alternativ monofase dhe 42,5 Hz, pra pothuajse 4 here me e fuqishme se linja e pare fillestare qe ishte 600 V. Por progresi nuk mbaron ketu, sepse duke pare suksesin dhe perparimin teknologjik dhe natyrisht edhe kerkesat e medha per ekspansion dhe shtimin e trafikut, disa vite me vone egsatesisht ne vitin 1910 filloi edhe numerazioni i linjave (pra linjat ishin shtuar dhe u desh ti jepej nje numer te gjitha linjave te reja qe ishin shtuar) saqe ne vitin 1917, IVB numeronte 23 koka motrice elektrike dhe 4 rimorqe egsistuese te blera qysh ne vitin 1905, te cilat sebashku te gjitha dolen ne pension ne vitin 1960! Kusuri eshte Histori e shkruar dhe e jetuar….
Vertet ti i beson ketyre pallavrave qe shkruhen ne kete teme qe neve paskeshim qene vendi i pare ne Evrope per elektrifikim? Bota shetiste me tramvaj elektrik qysh ne vitin 1903 ndersa neve shetisnim me gamor me gjymes bishti ngarku me kacile fiqsh e bastonash...
eh medet cna ka gjet….

[IMG][/IMG]
Po tashi qe thu ti BABE...ka damixhonet ne ferexhete sun kalosh ne Tram.Per SHEMULL... ruset ose Shen Petersburgu e ka qe me....1863 ndersa Moska me 1872.Masanej fitun bolsheviket ne u shtune tramvajet.Ndersa NA ka GAMORET direkt me kerra,biles deutsche .Resti ti fusi Wikipedia kur e kane...serbic,greqiris.

Ne... vetem tu u NREF!!!!
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 14:16   #44
Akrepi
Anėtar
 
Avatari i Akrepi
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 47,222
Thanks: 14,981
Thanked 12,815 Times in 8,059 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 685
Akrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėmAkrepi i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Shqipėria ėshtė vendi i parė nė Evropė qė bėri elektrifikimin e tėrėsish

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BABA nga DURRSI Shiko postimin
Leni o Pirato budalliqet qe shkruhen ketu, ja per te kuptuar pak mbi situaten po te jap shkurt nja dy rreshta statistika:
Transporti publik ne Innsbruck eshte i menaxhuar nga -"Innsbrucker Verkehrsbetriebe und Stubaitalbahn GmbH" e njohur me siglen IVB (Innsbrucker Kommunalbetriebe AG (51%), Land Tirol (4%) dhe Stadt Innsbruck (45%). Ne vitin 1893 u inagurua linja e pare e tramvajit e terhequr me kuaj, qe me pas ne vitin 1903 u permiresua me linje elektrike qe pershkonte te gjithe aksin Nord- Süd te qytetit, me ushqyes elektrik 600 Vcc. Ne Gusht te vitit 1904 u hap edhe linja e re (qe edhe sot e kesaj dite neve e njofim me emrin- Stubaitalbahn) qe lidhte stacionin e Jugut qe sot quhet (Hauptbahnhof) stacioni central, me lokalitetin turistik Fulpmes, linje e cila ishte e ushqyer nga 2500 V me korrent alternativ monofase dhe 42,5 Hz, pra pothuajse 4 here me e fuqishme se linja e pare fillestare qe ishte 600 V. Por progresi nuk mbaron ketu, sepse duke pare suksesin dhe perparimin teknologjik dhe natyrisht edhe kerkesat e medha per ekspansion dhe shtimin e trafikut, disa vite me vone egsatesisht ne vitin 1910 filloi edhe numerazioni i linjave (pra linjat ishin shtuar dhe u desh ti jepej nje numer te gjitha linjave te reja qe ishin shtuar) saqe ne vitin 1917, IVB numeronte 23 koka motrice elektrike dhe 4 rimorqe egsistuese te blera qysh ne vitin 1905, te cilat sebashku te gjitha dolen ne pension ne vitin 1960! Kusuri eshte Histori e shkruar dhe e jetuar….
Vertet ti i beson ketyre pallavrave qe shkruhen ne kete teme qe neve paskeshim qene vendi i pare ne Evrope per elektrifikim? Bota shetiste me tramvaj elektrik qysh ne vitin 1903 ndersa neve shetisnim me gamor me gjymes bishti ngarku me kacile fiqsh e bastonash...
eh medet cna ka gjet….
Babe Shqipėria nuk ka pas linja me ngarkesė tė madhe nė ēdo anė por ndriēim dhe pak paisje elektrike (ndonjė furnelė, reflektor, lavatriqe) kishte cep mė cep (edhe lavatriqet pak kan qėn nė fshat) por ama energjia elektrike ka shkuar kudo.
Ato qė po pėrmėnd ti janė qėndra urbane qė vetfurnizoheshin, nuk kan qėn tė lidhura nė rrjetin elektrik unik tė atij vėndi.
Po tė flasim me kutin qė pėrdor ti atėhere po tė them se Athina (kryeqyteti i Greqisė jo Athinaja komshija ime ) deri nė vitin 1992 nuk ka pas kanalizime tė ujrave tė zeza nė 92-in po i bėnte dhe deri kėtė vit gjith Athina dhiste me gropa septike por kjo nuk mund ta bėj njė kryeqytet dosido dhe tė pa rėndėsishėm.
Akrepi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 15:52   #45
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,575
Thanks: 11,346
Thanked 9,385 Times in 6,004 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 483
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Shqipėria ėshtė vendi i parė nė Evropė qė bėri elektrifikimin e tėrėsish

Keto lloj fanfarash e rekllamash te aparatit bashibozuko komunaristik qafiristanas style i beson vetem Peshku dhe frutat e tjera te dėėėtit.....ka qene nje genjeshter me bishtuk.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-04-2019, 16:05   #46
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,598
Thanks: 10,936
Thanked 5,955 Times in 2,817 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Shqipėria ėshtė vendi i parė nė Evropė qė bėri elektrifikimin e tėrėsishėm tė ven

Pa emocione miq,pa emocione.
Jam duke shkruar nga telefoni.
Do tė bashkėngjitem edhe unė nė bisedė ( mė vonė )!
__________________
devollitėt thonė
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur