Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Politika Ndėrkombėtare

Politika Ndėrkombėtare Ēfarė mendoni mbi politikėn e pėrdorur nga shtete tė ndryshme nė rang ndėrkombėtar? Cilat janė aktualitetet ndėrkombėtare dhe si po ndikojnė ato tek tė gjithė ne?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-05-2019, 10:37   #41
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Lufta ka filluar ka ca vite tashme.. per ato qe Kane sy e veshe.

Tani thjeshte pritet katastrofa tragjike
Po vjen fundi i botės thua? Po ti ēa po pret mė?
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 10:53   #42
Performer
Sweet
 
Data e antarėsimit: Nov 2016
Posts: 18,854
Thanks: 14,658
Thanked 8,958 Times in 5,193 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 260
Performer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėmPerformer i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Nga luft svjen katastrof tani se me par duhen zgjidh katastrofat klimaterike ...bota ka ndryshime
Performer nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:00   #43
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,621
Thanks: 5,819
Thanked 6,188 Times in 3,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Po vjen fundi i botės thua? Po ti ēa po pret mė?
Une Po te pres ty , Bardhyl : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:05   #44
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana Shiko postimin
Une Po te pres ty , Bardhyl : )
Nuk ka siguri atje ku je ti po plasi lufta. Edhe gazetat e nxorėn se Shqipėria ėshtė vend i pėrshtatshėm pėr tu strehuar nė rast se shpėrthen Lufta e Tretė Botėrore. Hajde mė mirė kėtej dhe futemi nė ndonjė bunker, like in old times.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:43   #45
Zana
e....Thjeshte
 
Data e antarėsimit: Oct 2013
Posts: 23,621
Thanks: 5,819
Thanked 6,188 Times in 3,081 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 267
Zana ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk ka siguri atje ku je ti po plasi lufta. Edhe gazetat e nxorėn se Shqipėria ėshtė vend i pėrshtatshėm pėr tu strehuar nė rast se shpėrthen Lufta e Tretė Botėrore. Hajde mė mirė kėtej dhe futemi nė ndonjė bunker, like in old times.
P.O. he shyqyr qe mendon edhe per mua .. Bardhyl, se me kishe lene as k’tej e as andej

... tani qe me hape edhe rrugen, rruges jam


Ps ... Bota eshte e jona .. ha ha : )
__________________
-Some people feel the rain, others just get wet

-Some people can connect, to Greater Intelligence
Zana ėshtė nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:46   #46
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ėshtė shtet i madh dhe relativisht i fuqishėm Irani. Nuk ka ndonjė lėvizje tė fortė nga brenda kundėr regjimit.
Veē kėsaj, nė rast se lufta shpėrthen, Rusia dhe Kina do ta mbėshtesin me tė gjitha mėnyrat. Pastaj konflikti rrezikon qė tė pėrfshijė Lindjen e Mesme dhe Veriun e Afrikės. Nuk ėshtė gjė e vogėl dhe e lehtė lufta atje.
Amerika dėrgon aeroplanmbajtėset sepse ato janė njė fuqi superiore dhe tė gjithė ua kanė frikėn. Edhe Kina kur dėrgon SHBA aeroplanmbajtėset qetėsohet menjėherė.
Irani teorikisht e ka gjetur menyren si te mposht aeroplanmbajtset amerikane. Kane ndertuar 30mij skafe te pajisura me predha.
Tani kane 2000 skafe aktive nga kto.
Kjo strategji eshte brilliante ngaqe eshte e pamundur te shkaterrosh 2000 skafe me predha qe te sulen njeheras. Kjo nese diktohen nga radaret nga distanca te largeta por ngaqe jane te vogla nu diktohen dot deri sa vijn afer dhe predhat e tyre godasin 105 klm larg duke lundruar 60klm/ore.
Eshte strategji premtuese nese nuk perdoren predhat berthamore nga amerika. Prandaj Irani po behet edhe agresiv me rehtoriken e tyre kto dite.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 11:52   #47
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Nuk ka siguri atje ku je ti po plasi lufta. Edhe gazetat e nxorėn se Shqipėria ėshtė vend i pėrshtatshėm pėr tu strehuar nė rast se shpėrthen Lufta e Tretė Botėrore. Hajde mė mirė kėtej dhe futemi nė ndonjė bunker, like in old times.
Kjo nuk eshte shaka, fshataret shqiptar jane me te sigurtit ne nja rast lufte te trete boterore, patjeter nese nuk sulmohen dhe masakrohen nga serbt malazezt apo grekt.
Fshatari shqiptar eshe individi me self sufficient ne evrope. Ne rast lufte ska nevoje per drita per qumesht per mish per duhan uje etj.
Eshte i garantuar te jetoje mire.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:03   #48
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Irani teorikisht e ka gjetur menyren si te mposht aeroplanmbajtset amerikane. Kane ndertuar 30mij skafe te pajisura me predha.
Tani kane 2000 skafe aktive nga kto.
Kjo strategji eshte brilliante ngaqe eshte e pamundur te shkaterrosh 2000 skafe me predha qe te sulen njeheras. Kjo nese diktohen nga radaret nga distanca te largeta por ngaqe jane te vogla nu diktohen dot deri sa vijn afer dhe predhat e tyre godasin 105 klm larg duke lundruar 60klm/ore.
Eshte strategji premtuese nese nuk perdoren predhat berthamore nga amerika. Prandaj Irani po behet edhe agresiv me rehtoriken e tyre kto dite.
Kurt, nuk fitohet lufta me kamikaze dhe motoskafė.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:04   #49
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Kjo nuk eshte shaka, fshataret shqiptar jane me te sigurtit ne nja rast lufte te trete boterore, patjeter nese nuk sulmohen dhe masakrohen nga serbt malazezt apo grekt.
Fshatari shqiptar eshe individi me self sufficient ne evrope. Ne rast lufte ska nevoje per drita per qumesht per mish per duhan uje etj.
Eshte i garantuar te jetoje mire.
Edhe unė shumė seriozisht e kisha.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:10   #50
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Kurt, nuk fitohet lufta me kamikaze dhe motoskafė.
Je gabim. Amerika nuk perdor dot bomba automike se pastaj i vjen fundi i botes. Ne japoni ata fituan ngaqe askush tjeter nuk kishte bomba automike plus qe irani ka edhe me shume vullnetar kamakazi ngaqe feja dhe ae sinqerisht besojn se ata po luftojn the “great satan”
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:15   #51
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Je gabim. Amerika nuk perdor dot bomba automike se pastaj i vjen fundi i botes. Ne japoni ata fituan ngaqe askush tjeter nuk kishte bomba automike plus qe irani ka edhe me shume vullnetar kamakazi ngaqe feja dhe ae sinqerisht besojn se ata po luftojn the “great satan”
Atomike Kurt!

E kane provuar POR i kemi cmontuar!Adea
🖤 (1)
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:23   #52
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Atomike Kurt!

E kane provuar POR i kemi cmontuar!Adea
Si thu ti do kemi lufte trete boteroe apo jo? Une them se tani eshte shume me e nevojshme nje lufte e trete boteroe se dy luftrat e para. Tani kemi mibpopullim boteror dhe irani gjindet ne gjirin e popullsise me te dendur ne bote. Vetem karachi ne pakistan eshte qytet me 30 million banor, mumbai india gjithashtu rreth 30 million.
Lufta e trete boterore do behet per ulejn e popullsise.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:25   #53
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Si thu ti do kemi lufte trete boteroe apo jo? Une them se tani eshte shume me e nevojshme nje lufte e trete boteroe se dy luftrat e para. Tani kemi mibpopullim boteror dhe irani gjindet ne gjirin e popullsise me te dendur ne bote. Vetem karachi ne pakistan eshte qytet me 30 million banor, mumbai india gjithashtu rreth 30 million.
Lufta e trete boterore do behet per ulejn e popullsise.


Para se te ndodhe lufta e trete boterore, une do te sigurohem qe ajo te ndodhe me shkopinj dhe jo BOMBA.

Planeti eshte me i rendesishem.


Adea
🖤 (1)
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:25   #54
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Je gabim. Amerika nuk perdor dot bomba automike se pastaj i vjen fundi i botes. Ne japoni ata fituan ngaqe askush tjeter nuk kishte bomba automike plus qe irani ka edhe me shume vullnetar kamakazi ngaqe feja dhe ae sinqerisht besojn se ata po luftojn the “great satan”
Ketu ja fut kot Kurti, kamikazet nuk i kan iraniant, sepse keta jan shia, po thuj ti qe kan arme berthamore, ku Izraeli vetem prej tyre e ndjen kercenimin.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:27   #55
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Ketu ja fut kot Kurti, kamikazet nuk i kan iraniant, sepse keta jan shia, po thuj ti qe kan arme berthamore, ku Izraeli vetem prej tyre e ndjen kercenimin.
Izraeli duhet te kete nje GJE qe e ndjeke nga prapa, per te qendruar zgjuar!

Irani eshte Persia e vjeter. Gjarpri i vjeter.

Duhet te jete Rani me Zanen! Persia - Serbia

Adea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:28   #56
Kurt
V.I.P
 
Avatari i Kurt
 
Data e antarėsimit: Aug 2014
Posts: 4,893
Thanks: 6,720
Thanked 1,912 Times in 1,088 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 104
Kurt ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Ketu ja fut kot Kurti, kamikazet nuk i kan iraniant, sepse keta jan shia, po thuj ti qe kan arme berthamore, ku Izraeli vetem prej tyre e ndjen kercenimin.
A je ne vete ti? Irani ka me shume kamakazi te gatshem si asnje vend ne bote. Garda revolucionare jane te giithe te firmosur per operacione kamakazi nese eshte nevoja. Amerika i quajti tani terrorsit organization.
Kurt nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:34   #57
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
Je gabim. Amerika nuk perdor dot bomba automike se pastaj i vjen fundi i botes. Ne japoni ata fituan ngaqe askush tjeter nuk kishte bomba automike plus qe irani ka edhe me shume vullnetar kamakazi ngaqe feja dhe ae sinqerisht besojn se ata po luftojn the “great satan”
O Kurt, Lufta e Tretė Botėrore fillon nė momentin qė Amerika humbet superioritetin nė arenėn botėrore. Tė gjithė kėto fuqi tė ndryshme sė bashku po pėrpiqen tė arrijnė barazimin me Amerikėn.
Dikur thuhesh se Britania e Madhe ishte Perandoria mė e madhe nė botė sepse kishte dy flota ushtarake tė gatshme pėr dy luftėra nė tė njėjtėn kohė. Sot Amerika ka flotėn e sajė nė ujėrat e Kinės, nė Detin Mesdhe dhe nė Detin e Kuq, e kontrollon Suezin nga tė dy krahėt, ėshtė padronia absolute e deteve. Nuk bėhet luftė me motoskafė, o Kurt.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
🖤 (1)
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:37   #58
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kurt Shiko postimin
A je ne vete ti? Irani ka me shume kamakazi te gatshem si asnje vend ne bote. Garda revolucionare jane te giithe te firmosur per operacione kamakazi nese eshte nevoja. Amerika i quajti tani terrorsit organization.
O Kurt, je duke fol per nje vend qe kurr ne jeten tende nuk e ke vizitu, a une me qindra here kam qene, e njoh at vend , e i njoh njerezit aty, nuk eshte rendi i kamikazit tek ata o Kurto.
🖤 (1)
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:37   #59
King Bardhyl
Super Moderator
 
Data e antarėsimit: Mar 2015
Posts: 6,034
Thanks: 3,492
Thanked 2,813 Times in 1,898 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 100
King Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėmKing Bardhyl i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Ragnar Shiko postimin
Ketu ja fut kot Kurti, kamikazet nuk i kan iraniant, sepse keta jan shia, po thuj ti qe kan arme berthamore, ku Izraeli vetem prej tyre e ndjen kercenimin.
Ata i kanė pėrdorur pėr herė tė parė kamikazet. Nė Luftėn Iran-Irak dėrgonin fėmijė tė marrė nga jetimoret nė fushat e minuara si kamikaze, ose do ti ēminonin ose do hidheshin vetė nė erė, pėrsėri rezultati i njėjti ishte.
__________________
“The first step in liquidating a people,' said Hubl, 'is to erase its memory. Destroy its books, its culture, its history. Then have somebody write new books, manufacture a new culture, invent a new history. Before long the nation will begin to forget what it is and what it was. The world around it will forget even faster.”

― Milan Kundera, The Book of Laughter and Forgetting
King Bardhyl nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-05-2019, 12:39   #60
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Pse Amerika po mobilizon ushtrine ne brigjet e Iranit?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga King Bardhyl Shiko postimin
Ata i kanė pėrdorur pėr herė tė parė kamikazet. Nė Luftėn Iran-Irak dėrgonin fėmijė tė marrė nga jetimoret nė fushat e minuara si kamikaze, ose do ti ēminonin ose do hidheshin vetė nė erė, pėrsėri rezultati i njėjti ishte.
Per here te pare, prap je gabim, fjala kamikaz ti e di me mire se une nga e ka prejardhjen dhe kush kan qene te paret.
Ndersa tek Irani, perdorimi i kamikazeve ju ka dal moti kohe rendi, sepse eshte nje shtet shume i fuqishem ushtarakisht si dhe qe posedon arme berthamore.Plus nje aleat i fuqishem i Rusis.
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur