Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 04-06-2019, 12:03   #41
Marsel
Anėtar
 
Data e antarėsimit: May 2017
Posts: 47
Thanks: 2
Thanked 8 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
Marsel ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Ti Marsel nuk vepron i vetem vepron ne baze te ideologjise se grupit dhe po bere pjese ne nje grup nuk mund te quhesh i vetem.

Tani askush perfekt pervec Perendise. Por pikenisja ime eshte gjithmone kjo : Nje i krishter duhet te sillet si Jezusi. Jezusi problemin me te madhe e kishte me fariseet qe jane ekuivalenti i mjekeroshave sot - aka prifterat-. Madje papen e therasin At te Shenjite .... sa pare mend duhen per tu kuptuar makabriteti i ketij veprimi ?

Me pak fjale : Njeriu tempull i Zotit i cili biresohet ne BIR te Ati i Shenjite nepermjet Jezusit, e kane institucionalizuar ne kishen si konstukt me prifterat si ndermjetesues te Popat.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Marsel : 04-06-2019 nė 12:06
Marsel nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 12:05   #42
BABA nga DURRSI
V.I.P
 
Avatari i BABA nga DURRSI
 
Data e antarėsimit: Sep 2014
Vendndodhja: zemra e alpeve Österreich
Posts: 7,444
Thanks: 8,363
Thanked 6,424 Times in 2,711 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 187
BABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėmBABA nga DURRSI i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

uji pa gaz.
rri urte dhe meso/degjo!
(na lej mer dreq ta hame i cape makarune rehat ) cit: nga komedia Prefekti.
Marsel- go on
__________________
i besoj vetem vetes,dhe prap dyshoj tek ai
BABA nga DURRSI nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 12:26   #43
boom
Anėtar i ri
 
Data e antarėsimit: May 2019
Posts: 21
Thanks: 9
Thanked 6 Times in 5 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 0
boom ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Le te vjen ... cka mi ba tash ?
boom nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-06-2019, 12:36   #44
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Kur studjon apo lexon tekstet e shenjta apo ungjinjt ne gjuhen shqipe apo ne gjuhe te tjera gjerat jane shume konfuze dhe pa nje llogjike te shendoshe. Kur lexon teologjine konfuziteti kthehet ne kaos te pakuptimte.

Dita me interesante ishte kur nisa te lexoja tekstet nga gjuha hebraishte nga origjinali mu shfaq nje bote krejt tjeter perfshire ketu dhe ungjinjt e ndaluar. ( Egzistojne dhe libra te censuruar per arsye se jane te pa ndryshuar nga origjinali ) Aty mesova qe cdo gje qe thuhet apo shprehet si besim fetar i krishtere sot eshte komplet i gabuar qellimisht ose aksidentalisht kjo pak rendesi ka per mua. Por vete Jezusi po te vinte sot do te ishte komplet kunder cdo gjeje qe ne sot e quajme besim fetar.

Jezusi nuk ishte nje njeri por nje grup dijetaresh apo mendimtaresh qe kishin nje filozofi te ardhur nga india nepermjet kostandinopojes dhe te pershtatur per kohen qe kishin si qellim ngritjen e individit ne nje nivel me te larte egzistencial dhe nuk premtonin as shprese dhe as parajsen por te mesonin se si duhej jetuar ne paqe ne lumturi dhe harmoni midis njerzish. Pra kishen nje filozofi jetese konstruktive dhe jo skllaveruese me baze friken.

Po te kthehej do isha shume i lumtur por kjo eshte e pamundur gjithsesi vepra e tyre e shkruar qendron dhe aty mund te rimare jete veprimtaria e tyre. ( VEPRIMTARI JO FETARE veprimtaria filozofike e te jetuarit ne harmoni me gjithcka )

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 04-06-2019 nė 12:40
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2019, 22:08   #45
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Eshte e pamundur te arsyetosh lirshem me nje person i cili ndjek nje ideologji fetare sepse cdo besim fetar eshte nje sistem i mbyllur ku te gjithe anetaret e grupit bazohen ne besimin se ideologjia e tyre apo dogmat e ketij sistemi apo grupi njerzish jane te verteta absolute pa te drejte diskutimi.
Ne krishterim ka me dhjetra denominacione sot fakt qe tregon se ajo qe ti thua nuk eshte aspak e vertet lidhur me krishterimin. Perkundrazi kemi debate te shpeshta dhe me njeri tjetrin si p bej une me Marselin lidhur me krijimin. Pra ajo qe ti shpreh NUK qendron

Citim:
Nese nje njeri nuk bie dakort me keto dogma apo me kete ideologji atehere menjehere perjashtohesh apo nuk lejohet te behet pjese e ketij grupi besimtaresh.
Kjo nuk eshte aspak e vertete lidhur me krishterimin.

Citim:
Qe te besh pjese ne kete grup me doemos duhet te pranosh 100% ideologjine e grupit dhe te verteten qe te paraqitet. Keshtu qe te gjithe anetaret e krishtere jane te detyruar te ndjekin te njejten ideologji ( Te deturuar nga anetaret e tjere te po ketij grupi ). Mendimi i lire nuk meret parasysh por denohet me perjashtim.
Perkundrazi eshte reformacioni protestant qe luftoi per mendimin e lire lidhur me interpretimin e bibles.
Citim:
E keqia e grupeve fetare eshte se te gjitha pretendojne se njohin nje te vertete absolute dhe kjo e vertete i ben te vecante. Te gjithe te tjeret genjejne dhe mashtrojne sipas tyre apo kane qellime te shkaterojne grupin ( Sepse nese nje besim i te vertetes absolute diskutohet rezikon te shembet nese gjendet qofte dhe nje fakt kondradiktor me ideologjine e tyre).
Prap nuk eshte e vertete. E verteta mund te jete absolute dhe relative. Perendia eshte Absolut por menyra se si AI vepron dhe eshte relative.
Citim:
Teologjia ne vetvete eshte nje menyre e te spjeguarit ku nuk dihet kuptimi i nje teksti ( Ose fshihet qellimisht ). Teologjia me ane te lojrave te fjaleve i cakton nje teksti nje kuptim te caktuar ose ate qe deshiron besimi fetar apo qe nuk bie ndesh me ideologjine e tyre te besimit te vertetes absolute. ( Teologet nuk jane besimtare ata paguhen te bejne kete pune - Teologet jane prestigjator te fjaleve )
Nuk eshte e vertete ne i permbahemi tekstit, asaj qe do donte te thoshte autori, historise, arkeologjise, etj. Studiuesit e bibles ishin me se shumti ata qe kane sjelle te prekshme per publikun histori te gjalla permes arkeologjise.
Citim:
Qe mos te dal nga tema : Rrikthimi i Jezusit eshte i pamundur sepse kete ide e dhane vete dishepujt e tij me shpresen e nje rikthimi epik hakmares ku drejtesia do te vendosej ne vend por qe u venit shume shpejt qe ne ate kohe.
Rikthimi i Jezusit eshte i mundur perderi sa AI u ringjall nga vdekja dhe tha me gojen e Tij se do te vije serish. Jane profetizuar shume ngjarje para ardhjes se Tij dhe disa prej tyre jane realizuar dhe po ndodhjin tashme.

Citim:
Besimi fetar shet produkte dhe nje produkt eshte Shpresa. Shpresa ne nje hakmarje hyjnore shpresa per te vajtur ne parajse, shpresa per nje bote me te mire. Me pak fjale shpresa eshte nje menyre pasive e veprimit ose nje mos veprim. Nuk ekziston ideja e veprimit si pash te ndertojme boten ta sjellim parajsen ketu ne toke te vendosim drejtesi etj etj. Shitet vetem Shprese pasive tipike per te mbajtur skllever urt dhe te nenshtruar. Qellimi eshte qe skllavi te shfrytezohet nderkohe qe shpreson keshtu nuk do te krijoje problem sistemit te zhfrytezimit.
Besimi tek Zoti nuk shet asgje. Ai nuk ble. Besimi eshte falas. Besimi sjell rezultate te verteta te cilat as matematika apo fizika nuk i arrin dot.

Citim:
Konkluzioni : Shpresojme qe Jezusi te rikthehet dhe drejtesia te vendoset ne vend. Parajsa nga nje vend i destinuar per te pasurit ti kaloje te varferve dhe skllavi te ulet ne te njejtin vend me ate qe e skllaveron.
Kur Jezusi te rikthehet AI do gjykoje te gjitha kombet dhe do vendose drejtesi patjeter. Profecite po realizohen te gjitha nje e nga nje.

Citim:
Por nderkohe qe duhet te Besosh ne kete Rikthim duhet te Shpresosh qe te ndodhe dicka qe nuk dihet apo nuk njihet.
Nuk shihet por per te ditur e dime nga profecite e bibles. Nuk njohim plotesisht sepse jemi qenie njerezore dhe nuk mund te kapim dot me trurin tone te vogel gjerat e medha te Perendise se madh.

Citim:
Beso dhe Shpreso ( Siguri nuk ka - Demshperblim nuk ka - Nese nuk ndodh asnje gje atehere ke qene i mashtruar )
Besimi tek Perendia asnjehere nuk te zhgenjen. Te zhgenjen besimi tek vetja jote se i jep vehtes shume te drejte me shyme se sa te takon. Aleksandro mos e beso vehten kaq shume, zemra genjehet dhe semuret me shume dhe shpejt se cdo gje tjeter.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2019, 22:13   #46
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi po vjen.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Kur studjon apo lexon tekstet e shenjta apo ungjinjt ne gjuhen shqipe apo ne gjuhe te tjera gjerat jane shume konfuze dhe pa nje llogjike te shendoshe. Kur lexon teologjine konfuziteti kthehet ne kaos te pakuptimte.

Dita me interesante ishte kur nisa te lexoja tekstet nga gjuha hebraishte nga origjinali mu shfaq nje bote krejt tjeter perfshire ketu dhe ungjinjt e ndaluar. ( Egzistojne dhe libra te censuruar per arsye se jane te pa ndryshuar nga origjinali ) Aty mesova qe cdo gje qe thuhet apo shprehet si besim fetar i krishtere sot eshte komplet i gabuar qellimisht ose aksidentalisht kjo pak rendesi ka per mua. Por vete Jezusi po te vinte sot do te ishte komplet kunder cdo gjeje qe ne sot e quajme besim fetar.

Jezusi nuk ishte nje njeri por nje grup dijetaresh apo mendimtaresh qe kishin nje filozofi te ardhur nga india nepermjet kostandinopojes dhe te pershtatur per kohen qe kishin si qellim ngritjen e individit ne nje nivel me te larte egzistencial dhe nuk premtonin as shprese dhe as parajsen por te mesonin se si duhej jetuar ne paqe ne lumturi dhe harmoni midis njerzish. Pra kishen nje filozofi jetese konstruktive dhe jo skllaveruese me baze friken.

Po te kthehej do isha shume i lumtur por kjo eshte e pamundur gjithsesi vepra e tyre e shkruar qendron dhe aty mund te rimare jete veprimtaria e tyre. ( VEPRIMTARI JO FETARE veprimtaria filozofike e te jetuarit ne harmoni me gjithcka )
Jezusi i kundershton keto ide te tuat kur AI thot eme gojen e Tij>

25
Jezusi i tha: ``Unė jam ringjallja dhe jeta; ai qė beson nė mua, edhe sikur tė duhej tė vdesė do tė jetojė.

26
Dhe ai qė jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesė kurrė pėrjetė. A e beson kėtė?``.
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur