Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Ungjillor

Ungjillor Ju nė fakt, jeni tė shpėtuar me anė tė hirit, nėpėrmjet besimit, dhe kjo nuk vjen nga ju, po ėshtė dhurata e Perėndisė, Kėtu mblidhemi tė gjithė besimtarėt ungjillor tė tė gjitha bashkesive tė ndryshme pėr tė bekuar njėri-tjetrin me fjalėn e Zotit tonė Jezus Krisht dhe deshmitė tona personale.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 21-08-2018, 12:43   #1
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Jezusi buka e jetės.

Ja kush ėshtė ushqimi qė duhet tė pėrdorim sot qė tė kemi jetė nga Perėndia:

JEZUS KRISHTI, BIRI I PERĖNDISE THA:-
Ungjilli Gjoni 6
50
Kjo ėshtė buka qė zbret nga qielli, qė njė mund tė hajė e tė mos vdesė.
51
Unė jam buka e gjallė qė zbriti nga qielli; nėse njė ha nga kjo bukė do tė jetojė pėrjetė; buka qė unė do tė jap ėshtė mishi im, qė unė do ta jap pėr jetėn e botės``.

Mishi i Jezusit ose trupi i Jezusit u copėtua nė kryq nė vendin tonė qė ne tė kemi faljen e pamerituar dhe hirin pėr tė qėnė tė shpėtuar.

Ungjilli Gjoni 3
16
Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

Ungjilli Gjoni 19
17
Dhe ai, duke mbartur kryqin e tij, u nis drejt vendit qė quhej "Kafka", qė nė hebraisht quhet "Golgota",
18
ku e kryqėzuan, dhe me tė dy tė tjerė, njėrin nė njė anė e tjetrin nė anėn tjetėr, dhe Jezusi nė mes.

PENDOHUNI DHE BESONI JEZUS KRISHTIN SI BIRIN E PERĖNDISĖ
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 21-08-2018, 12:44   #2
uj me gaz
:)
 
Data e antarėsimit: Jan 2012
Posts: 7,180
Thanks: 0
Thanked 1,029 Times in 895 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 59
uj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėmuj me gaz i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi buka e jetės.

E kam len buken usta.
__________________
imagine there's no countries... :)

...fjalet e zogut djali i degjoi
qau, e hengri, pastaj e leshoi...
uj me gaz nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 04-09-2018, 20:17   #3
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi buka e jetės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga uj me gaz Shiko postimin
E kam len buken usta.
Paske lėnė ushqimin?

bukė= ushqim
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-06-2019, 13:39   #4
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi buka e jetės.

Po jua shpjegoj anen figurative te Gurit Ujit Veres Bukes dhe Gjakut ne Bibel sepse shoh shpesh qe shume te krishtere i kosiderojne ushqime.

Guri = Personifikon te gjithe ata njerez te ngurte qe nuk munden te kuptojne apo qe nuk hane pyka. Nje nga keta ishte dhe Pjetri = Pietro qe ne latinisht do te thote gure por ne antikitet quheshin te gjithe ata njerez qe nuk kuptonin menjehere.

Uji = Personifikon te gjithe ata njerez qe jane fleksibel ne mendime te afte te mendojne dhe te pershtaten me tema apo me ide.

Vera dhe Buka = Personifikon te gjithe ata njerez qe jane te pjekur te arritur te mencur dhe te plotesuar si ne anen psikike dhe mentale. Jane njerzit e afte te punojne brenda vetes.

Gjaku = Personifikon njerzit me te arritur dhe me te ngritur te races njerzore. Te afte dhe autonome munden qe me ideologjine e tyre te levizin e te drejtojne popullata dhe kombe. Njerez te tille jane shume te rralle egzistojne.


Po ju jap nje shembull qe ta kuptoni simboliken ne Bibel :

Ne shkretetire Djalli i thote Jezusit : Merr Gure e ti kthesh ne Vere e Buke ? Ky nuk eshte tundim ushqimor por ka nje tjeter kuptim : Mer njerez Gure qe ti kthesh ne njerez Vere e Buke.
Jezusi nuk ishte naiv qe te merte Njerez budallenj ( Gure ) dhe ti shendronte ne njerez te mencur pa kryer me pare kalimin ne nivelin e Ujit sepse keta njerez do te ishin budallenj qe do vepronin si budallenj duke u hequr si te mencur. Pra djalli deshte te krijonte njerez te paafte duke u dhene merita te larta mencurie ne menyre qe te djallosnin te gjithe boten. Jezusi nuk pranoj asnje budalla ne krye dhe sipas tij cdo njeri duhet te kryente te gjitha etapat nga e para deri te e fundit pa asnje perjashtim.

Guri = Niveli i pare
Uji = Niveli i Dyte
Vera e Buka = Niveli i Trete
Gjaku = Niveli i Katert

Jezusi eshte i vetmi qe arin te kaloj te katert nivelet e koshiences dhe eksperiences ne boten fizike. Disa prej dishepujve kane arritur deri tek niveli i trete Vera dhe Buka. Vetem Magdalena ka arritur te kaloj nivelin e trete duke tentuar te katertin.

Po ta vereni keni nje gabim. Jezusi nuk eshte Buka e Jetes por eshte Gjaku i jetes. ( Jeta e gjalle nuk ka kuptim nese ne te nuk rrjedh gjak ) Ne hebraisht fjala Adam ne simboliken e germave do te thote "Gjak qe rrjedh ne menyre ciklike brenda nje sistemi".

Kur Jezusi thote hani nga Buka ime sidomos dishepujve gjate darkes po ju tregon nje rruge te zhvillimit nje niveli te ri qe ata duhet te kalojne ate te Bukes dhe te Veres pra nivelin e trete.

Mana psh gjate udhetimit ne shkretetire nuk personifikon nje menyre ushqimi por nje ushqim i perditshem i mendjes si nje dije nje forme arsimimi intelektual. Mana nuk mund te konservohej per te nesermen ( Jo sepse prishej dhe behej e pangrenshme ) por sepse nje dije e sotme nuk ruhet me fanatizem per me vone, por duhen marre dhe asimiluar perdite dhe dije te reja duhen mare ne ditet ne vazhdim qe ksohienca te zhvillohet.

Pyetja per ju eshte : Ne qoftese Mana binte nga qielli kush po i dergonte keto dije ne formen e informacionit ?


Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 05-06-2019 nė 13:53
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 06-06-2019, 22:20   #5
Alkoma
Jezusi Shpeton
 
Avatari i Alkoma
 
Data e antarėsimit: Jan 2011
Vendndodhja: Shqiperi
Posts: 2,625
Thanks: 110
Thanked 260 Times in 75 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 35
Alkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėmAlkoma i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Jezusi buka e jetės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alessandro Cagliostro Shiko postimin
Po jua shpjegoj anen figurative te Gurit Ujit Veres Bukes dhe Gjakut ne Bibel sepse shoh shpesh qe shume te krishtere i kosiderojne ushqime.

Guri = Personifikon te gjithe ata njerez te ngurte qe nuk munden te kuptojne apo qe nuk hane pyka. Nje nga keta ishte dhe Pjetri = Pietro qe ne latinisht do te thote gure por ne antikitet quheshin te gjithe ata njerez qe nuk kuptonin menjehere.

Uji = Personifikon te gjithe ata njerez qe jane fleksibel ne mendime te afte te mendojne dhe te pershtaten me tema apo me ide.

Vera dhe Buka = Personifikon te gjithe ata njerez qe jane te pjekur te arritur te mencur dhe te plotesuar si ne anen psikike dhe mentale. Jane njerzit e afte te punojne brenda vetes.

Gjaku = Personifikon njerzit me te arritur dhe me te ngritur te races njerzore. Te afte dhe autonome munden qe me ideologjine e tyre te levizin e te drejtojne popullata dhe kombe. Njerez te tille jane shume te rralle egzistojne.


Po ju jap nje shembull qe ta kuptoni simboliken ne Bibel :

Ne shkretetire Djalli i thote Jezusit : Merr Gure e ti kthesh ne Vere e Buke ? Ky nuk eshte tundim ushqimor por ka nje tjeter kuptim : Mer njerez Gure qe ti kthesh ne njerez Vere e Buke.
Jezusi nuk ishte naiv qe te merte Njerez budallenj ( Gure ) dhe ti shendronte ne njerez te mencur pa kryer me pare kalimin ne nivelin e Ujit sepse keta njerez do te ishin budallenj qe do vepronin si budallenj duke u hequr si te mencur. Pra djalli deshte te krijonte njerez te paafte duke u dhene merita te larta mencurie ne menyre qe te djallosnin te gjithe boten. Jezusi nuk pranoj asnje budalla ne krye dhe sipas tij cdo njeri duhet te kryente te gjitha etapat nga e para deri te e fundit pa asnje perjashtim.

Guri = Niveli i pare
Uji = Niveli i Dyte
Vera e Buka = Niveli i Trete
Gjaku = Niveli i Katert

Jezusi eshte i vetmi qe arin te kaloj te katert nivelet e koshiences dhe eksperiences ne boten fizike. Disa prej dishepujve kane arritur deri tek niveli i trete Vera dhe Buka. Vetem Magdalena ka arritur te kaloj nivelin e trete duke tentuar te katertin.

Po ta vereni keni nje gabim. Jezusi nuk eshte Buka e Jetes por eshte Gjaku i jetes. ( Jeta e gjalle nuk ka kuptim nese ne te nuk rrjedh gjak ) Ne hebraisht fjala Adam ne simboliken e germave do te thote "Gjak qe rrjedh ne menyre ciklike brenda nje sistemi".

Kur Jezusi thote hani nga Buka ime sidomos dishepujve gjate darkes po ju tregon nje rruge te zhvillimit nje niveli te ri qe ata duhet te kalojne ate te Bukes dhe te Veres pra nivelin e trete.

Mana psh gjate udhetimit ne shkretetire nuk personifikon nje menyre ushqimi por nje ushqim i perditshem i mendjes si nje dije nje forme arsimimi intelektual. Mana nuk mund te konservohej per te nesermen ( Jo sepse prishej dhe behej e pangrenshme ) por sepse nje dije e sotme nuk ruhet me fanatizem per me vone, por duhen marre dhe asimiluar perdite dhe dije te reja duhen mare ne ditet ne vazhdim qe ksohienca te zhvillohet.

Pyetja per ju eshte : Ne qoftese Mana binte nga qielli kush po i dergonte keto dije ne formen e informacionit ?

O mik, nuk jane figurative. A ha buke ti apo vetem lexon libra?
Se po lexove vetem libra dhe te lesh buken pa ngrene vdes, e kupton ti kete apo ti mendon se nuk vdes kur rri pa ngrene?
__________________
Shqiperia Atdhe i dashur

Pse i mbyllim syte kur lutemi...?!! -Kur qajme...??
-Kur enderrojme..??
-Kur puthemi...?!!
... -Sepse, gjerat me te
bukura ne jete nuk
shikohen me sy...
-Por me zemer
Jeta eshte sakrifice, pa sakrifice NUK ka jete.
Nuk ka Zot tjeter pervec Trinise dhe Jezusi eshte Biri i Perendise.
Alkoma nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 07-06-2019, 06:43   #6
Alessandro Cagliostro
Anėtar
 
Data e antarėsimit: Mar 2019
Vendndodhja: Modena Itali
Posts: 88
Thanks: 1
Thanked 4 Times in 4 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 1
Alessandro Cagliostro ėshtė nė rrugė tė mbarė
Pėrgjigje e: Jezusi buka e jetės.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Alkoma Shiko postimin
O mik, nuk jane figurative. A ha buke ti apo vetem lexon libra?
Se po lexove vetem libra dhe te lesh buken pa ngrene vdes, e kupton ti kete apo ti mendon se nuk vdes kur rri pa ngrene?
Miku im mendon vertete se ata qe shkruanin ungjinjt kishin kohe te shkruanin gjera te zakonshme dhe e benin kete kaq thjeshte si ne sot ?

Letra kushtonte shume keshtu dhe boja dhe ishin te detyruar te perdornin tekste shume te shkurtera te koncentruara. Me koston e sotme vetem nje varg kushtonte mbi 2000 usd dhe shpesh here per te shkruar duheshin me shume se tre njerez dhe nje organizim gjigand. Kostua vetem per 1 ungjill i kalon disa miljon dollare me cmimin e sotem dhe keto pune nuk ishin per njerez te zakonshem.

Llogarit ketu dhe problemet me politiken regjimet dhe perplasiet fetare qe jo vetem i risnin koston por i detyronin shkruesit te vepronin ne fshehtesi. Shpesh here duheshin dhe investime nga njerez te pasur si ne para dhe ne mbrojtje.

Tekste te shenjta nuk ka vetem Bibla ka shume e shume te tjere dhe ne asnje tekst nuk shenohen veprime rutine te thjeshta dhe pa kuptime e jo me brenda ne bibel te shkruheshin ngjarje pa vlere. Ishte reptesisht e ndaluar shkrimi i frazave pa kuptim.

Une ti dhe te tjeret sot mundemi te shkruajme cfare hengrem sot per mengjes por po ta kishen bere ata ne ate kohe, sot ti ata ungjinj nuk do i rendisje brenda bibles me beso. Ne te ardhmen keto botime qe ne bejme ne kete forum nuk besoj se do i rendisin brenda bibles sepse ne shkruajme shume kot dhe pa kuptim.

Ne lashtesi dykuptimi perdorej normalisht dhe ishte forme shkrimi filozofik dhe artistik. Sot ne perdorim tekste te thjeshte llogjik por me pare tekstet ishin llogjik dhe filozofik qe preknin te dy hemisferat e trurit dhe anen llogjike dhe ate te mendimit.

Ne lashtesi njerzit ose me mire dijetaret nuk ishin te trashe apo budallenj sic besojme ne sot por kishte kosto. Psh leonardo Davinci per te bere nje pikture duhej te investohej nga familje te pasura vetem per te blere bojen e cila kushtonte aq shume sa vet Leonardo sdo mundej kure ta blinte.

Po une ha buke por nuk kaloj tere diten duke ngrene, kam kohe dhe te lexoj libra dhe te bej arsyetime mbi ato qe lexoj. Nuk ka asnje gje te keqe ti japesh nje kuptim me te gjere nje teksti nga bibla dhe nese ti nuk e shikon si te tille do te thote se mua me eshte dhene kjo dhunti te shoh dicka me shume ne ato veprime te zakonshme ne pamje te pare.

Per kete duhet te me falenderojne te krishteret sepse ne kete rast po mesojne dicka te re kuptimplote per besimin e tyre.

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Alessandro Cagliostro : 07-06-2019 nė 06:54
Alessandro Cagliostro nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur