Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 25-12-2018, 06:56   #81
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,273 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Papa Franēesku iu thotė tė pasurve tė kėrkojnė njė jetė mė tė thjeshtė.

Papa Franēesku ka kėrkuar nga njerėzit nė vendet e zhvilluara tė kėrkojnė njė jetė mė tė thjeshtė, mė pak materialiste, si dhe dėnoi ndarjen e thellė midis tė varfėrve dhe tė pasurve.

Papa Franēesku i bėri vėrejtjet gjatė njė shėrbese nė bazilikėn e Shėn Pjetrit, nė Vatikan, nė meshėn tradicionale tė Krishtlindjes mė 24 dhjetor.

Papa, 82 vjeēar, tha se lindja e Jezusit nė varfėri duhet tė bėjė qė tė gjithė tė reflektojnė mbi kuptimin e jetės. Ai tha se lindja e Krishtit vuri nė pah njė mėnyrė tė re tė tė jetuarit “jo duke ngrėnė e grumbulluar, por duke dhėnė dhe ndarė me tė tjerėt”, raporton Evropa e Lirė.

“Le tė pyesim veten: A mė duhen vėrtet tė gjitha kėto objekte materiale dhe kėto receta tė komplikuara pėr jetėn? A mund tė menaxhojė pa kėto dhe tė bėjė njė jetė me njė thjeshtėsi edhe mė tė madhe” ka pyetur Papa Franēesku.

Gjatė ditės sė Krishtlindjes mė 25 dhjetor, Papa do tė pėrcjellė mesazhin e “Urbi et Orbi” nga ballkoni i Sheshit tė Shėn Pjetrit.

20 minuta mė parė.

amen Padre.

Shenimi IM....inshallah papalja, vje knej nga forumi jone dhe....do iki me VRAP
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2018, 07:28   #82
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Papa Franēesku iu thotė tė pasurve tė kėrkojnė njė jetė mė tė thjeshtė.

Papa Franēesku ka kėrkuar nga njerėzit nė vendet e zhvilluara tė kėrkojnė njė jetė mė tė thjeshtė, mė pak materialiste, si dhe dėnoi ndarjen e thellė midis tė varfėrve dhe tė pasurve.

Papa Franēesku i bėri vėrejtjet gjatė njė shėrbese nė bazilikėn e Shėn Pjetrit, nė Vatikan, nė meshėn tradicionale tė Krishtlindjes mė 24 dhjetor.

Papa, 82 vjeēar, tha se lindja e Jezusit nė varfėri duhet tė bėjė qė tė gjithė tė reflektojnė mbi kuptimin e jetės. Ai tha se lindja e Krishtit vuri nė pah njė mėnyrė tė re tė tė jetuarit “jo duke ngrėnė e grumbulluar, por duke dhėnė dhe ndarė me tė tjerėt”, raporton Evropa e Lirė.

“Le tė pyesim veten: A mė duhen vėrtet tė gjitha kėto objekte materiale dhe kėto receta tė komplikuara pėr jetėn? A mund tė menaxhojė pa kėto dhe tė bėjė njė jetė me njė thjeshtėsi edhe mė tė madhe” ka pyetur Papa Franēesku.

Gjatė ditės sė Krishtlindjes mė 25 dhjetor, Papa do tė pėrcjellė mesazhin e “Urbi et Orbi” nga ballkoni i Sheshit tė Shėn Pjetrit.

20 minuta mė parė.

amen Padre.

Shenimi IM....inshallah papalja, vje knej nga forumi jone dhe....do iki me VRAP
Kam humb besimin une te keta "fetaret e mdhenj", Beni...

I ruajt demoni kta...uuupsss....u desht me thon "i rujt zoti"???
Per mua emri zot eshte hipokrizi, ndersa demon realitet...

Mesazhe paqeje dhe toleranceje, phiiii....beje mer, e mos ta marr vesh askush, e jo ta thuash per boten...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2018, 07:33   #83
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,273 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Pėrgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Samiu Shiko postimin
Kam humb besimin une te keta "fetaret e mdhenj", Beni...

I ruajt demoni kta...uuupsss....u desht me thon "i rujt zoti"???
Per mua emri zot eshte hipokrizi, ndersa demon realitet...

Mesazhe paqeje dhe toleranceje, phiiii....beje mer, e mos ta marr vesh askush, e jo ta thuash per boten...
Ndersa une...KURRE besim.Ky ndoshta mund te jete ndryshe,por po qe i VECANTE e....HELMOJNE.Varrikani eshte....DEMONI nr-1 ne BOTE.Do preken keta qe shkojne ne mesha,por atje lahen dhe MEKATET.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 25-12-2018, 08:01   #84
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SystemA Shiko postimin
Ndersa une...KURRE besim.Ky ndoshta mund te jete ndryshe,por po qe i VECANTE e....HELMOJNE.Varrikani eshte....DEMONI nr-1 ne BOTE.Do preken keta qe shkojne ne mesha,por atje lahen dhe MEKATET.
Jo se kam pas ndonje besim te vecant religjioz, por sado pak shpresoja te ndonje besimtar-njeri...por kot...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 01:02   #85
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 131
Thanks: 93
Thanked 111 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Une per vete i respektoj njerzit per ate qe jan, nuk me intereson feja e tyre sepse nuk mendoj se kam te drejt te gjykoj tjeret per besimin e tyre!
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 19-07-2019, 01:03   #86
Jorina
Super Anėtar
 
Avatari i Jorina
 
Data e antarėsimit: Jul 2019
Vendndodhja: Zh
Posts: 131
Thanks: 93
Thanked 111 Times in 35 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 6
Jorina ka mbyllur reputacionin
Re: Mesazhe paqeje dhe tolerance.Eh kshu me mire
Jorina nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-08-2019, 23:34   #87
SystemA
Shqiptar....mer
 
Avatari i SystemA
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,096
Thanks: 15,660
Thanked 9,273 Times in 6,273 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Porosia 49.


Me kėtė porosi Pejgamberi a.s. na bėn tė ditur se njerėzit derisa e kanė njė gjė nuk ia dinė vlerėn, andaj na tėrheq vėmendjen qė tė mirat e kėsaj bote t’i shfrytėzojmė sepse ato nuk janė tė pėrhershme.
Transmetohet prej Ibni Abbasit se Pejgamberi a.s. njė njeriut i ka thėnė....

Shfrytėzoi pesė gjėra para pesė tė tjerave:

– Rininė tėnde para se tė arrijė pleqėria.
– Shėndetin para se tė arrijė sėmundja.
– Pasurinė para se tė vijė varfėria.
– Kohėn e lirė para se tė zihesh me punė.
– Jetėn tėnde para se tė vijė vdekja.

Transmeton DariMIU

Qendra Islame Shqiptare
Stuttgarter Str. 72b | 70469 Stuttgart


Shyqyr....Pace.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur