Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Kombėtare & Boterore > Trojet shqiptare

Trojet shqiptare Ēdo gjė mbi trojet shqiptare: Shqipėria, Kosova, Maqedonia, Mali Zi, Ēamėria. Ēfarė i bėn trojet nga vini ju mė tė veēanta?

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 16-08-2019, 14:51   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

Nė vitin 1909 bankieri milioner francez dhe filantropisti Albert Kahn ndėrmori njė projekt ambicioz pėr tė krijuar njė koleksion fotografik tė popujve, dhe pėr popujt, e botės. Si idealist dhe internacionalist, Kahn besonte se mund tė pėrdorte procesin e ri tė autokromit, sistemi i parė fotografik nė botė me pėrdorim tė thjeshtėzuar dhe nė “true-colur”, pėr tė promuovuar paqen, shkėmbimin kulturor dhe mirėkuptimin ndėrmjet popujve.

Kahn pėrdori pasurinė e tij tė madhe pėr tė dėrguar njė grup fotografėsh nė mė shumė se pesėdhjetė vende pėrreth botės, ndėr tė cilat edhe Shqipėria, vende tė gjendura nė njė moment kritik tė historisė sė tyre, ku kulturat shekullore ishin nė kohė transformimesh tė mėdha e tė pakthyeshme nga lufta dhe nga marshimi i globalizimit tė shekullit tė njėzetė.

Ata dokumentuan nė “true colour” shembjen e Perandorise Austro-Hungareze dhe asaj Otomane apo ushtarėt e Luftės sė Parė Botėrore nė transhe, ndėrsa gatuanin apo lanin uniformat prapa vijės sė luftės.Misioni i parė i Arkivave tė Planetit i planifikuar nga profesori Zhan Bryn (Jean Brunhes, 1869-1930) ishte pėr nė Ballkan.

Rrugėtimi i saktė i misionit nuk ėshtė plotėsisht i qartė, mirėpo dimė se Zhan Bryn dhe Ogyst Leon ndodheshin nė Bosnje menjėherė para shpėrthimit tė Luftės sė Parė Ballkanike nė fillim tė tetorit 1912 dhe fotografuan Banja Llukėn, Jajcėn, Mostarin dhe Sarajevėn.

Udhėtimi i tyre nė Kosovė u krye nė maj tė vitit 1913 ku u bėnė autokroma nė Prishtinė, Graēanicė, Lipjan dhe Prizren. Prej Kosovės ekipi vazhdoi rrugėn nga Shkupi pėr nė Selanik, ku Leoni bėri gjashtėdhjetėnėntė fotografi me ngjyra tė qytetit, dhe prej Selanikut ata udhėtuan pėr nė Bursė nė Azinė e Vogėl.
Misioni nė Shqipėri u zhvillua nė vjeshtė tė atij viti. Bryn dhe Leon erdhėn prej Malit tė Zi nė Durrės mė 16 tetor 1913 apo rreth kėsaj date. Kjo, tė paktėn, ėshtė data e autokromave tė para aty.Nga Durrėsi kaluan lumin Erzen, tė mbrojtur nga Esad Pashė Toptani (1864-1920) dhe arritėn nė Tiranė ku qėndruan dy ditė. Nga Tirana, u kthyen nė Durrės dhe sigurisht me njė anije vazhduan rrugėn pėr nė Tivar nė Malin e Zi pėr tė pėrfunduar nė Shkodėr mė 21 tetor 1913.

Shkodra, fortesa e fundit e Osmanllinjve nė Ballkan, kishte rėnė nė duart e forcave malazeze mė 22 prill 1913 dhe gjatė luftimeve njė pjesė e madhe e qytetit tė vjetėr u shkatėrrua. Mė 22 tetor 1913, ekipi vazhdoi rrugėn drejt veriut pėr nė Rijekė dhe Cetinje, kryeqytetin e vjetėr tė Malit tė Zi.

Autokromat e mahnitshme tė koleksionit Kan – 97 fotografi tė hershme me ngjyra tė Shqipėrisė dhe 94 fotografi tė Kosovės nga tė cilat kemi bėrė njė pėrzgjedhje e cila paraqitet kėtu pėr herė tė parė – janė unikale nė historinė e fotografisė shqiptare dhe ballkanike. Ato shkėlqejnė si xhevahirė tė paēmueshėm nė ėndrrėn shumėngjyrėshe tė Alber Kanit, nė Arkivat e Planetit. /‘The Albanian’/

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 14:52   #2
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 14:53   #3
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 14:55   #4
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 14:56   #5
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 14:57   #6
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 14:58   #7
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 20:59   #8
Gi de Masha
V.I.P
 
Avatari i Gi de Masha
 
Data e antarėsimit: Apr 2010
Vendndodhja: Danimarkė
Posts: 12,619
Thanks: 10,977
Thanked 5,963 Times in 2,824 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 186
Gi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėmGi de Masha i pazėvėndėsueshėm
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga cool_shqype Shiko postimin

Pėrgėzime pėr temėn Cooli.
Si merakli i fotografive, i shikova qė tė gjitha me radhė, ndėrkaq si kureshtar qė jam pėr tė parė edhe imtėsia, po e vecoj kėtė foton e fundit. Unė e rrita pak fotografinė dhe ndava vetėm pjesėn qė ndoshta gjenerata juaj edhe mbase i njihni vetėm si nocione.

1. Ē“ėshtė ai objekti i "ndėrtesės" i rrethuar me ngjyrė tė kuqe dhe pėr se ka shėrbyer?

2. Po ai qė po duket si njė sėnduk ( arkė) i madh, para tė cilit ėshtė shigjeta e kuqe, ēfarė ėshtė?
Foto e bashkangjitur
Lloji i dosjes: jpg ē ėshtė ky objekt.jpg (20.9 KiloByte, 45 shikimet)
__________________
devollitėt thonė

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Gi de Masha : 16-08-2019 nė 21:10
Gi de Masha nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 21:07   #9
Pirati
Aga i Lugines
 
Avatari i Pirati
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 9,503
Thanks: 4,184
Thanked 4,519 Times in 3,006 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 235
Pirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėmPirati i pazėvėndėsueshėm
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

futoja thone bene muhabetin sa 1000 dhafa. Ja nje vidjoja, qe tregon dieferencen e pasojave, qe kishin lene mbrapa ata perandoraket famelarte te Kaēatorres, ne troje.

Pas nje jingle, storja ne vazhdim:


__________________
...Good sense of humor, dirty mind, and a beautiful heart = Deadly Combination!
Pirati nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 16-08-2019, 21:15   #10
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,675
Thanks: 11,418
Thanked 9,428 Times in 6,033 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Gi de Masha Shiko postimin
Pėrgėzime pėr temėn Cooli.
Si merakli i fotografive, i shikova qė tė gjitha me radhė, ndėrkaq si kureshtar qė jam pėr tė parė edhe imtėsia, po e vecoj kėtė foton e fundit. Unė e rrita pak fotografinė dhe ndava vetėm pjesėn qė ndoshta gjenerata juaj edhe mbase i njihni vetėm si nocione.

1. Ē“ėshtė ai objekti i "ndėrtesės" i rrethuar me ngjyrė tė kuqe dhe pėr se ka shėrbyer?

2. Po ai qė po duket si njė sėnduk ( arkė) i madh, para tė cilit ėshtė shigjeta e kuqe, ēfarė ėshtė?
Nuk e di por po mendoj qe ai konstruksion si verande ose llozhe do te kete sherbyer si "carranik" vend ku mbanin ushqimet e kripura per ne dimer.....
dhe ajo si senduk do te jete ndonje objekt qe do jete rrotulluar ne menyre artizanale me dore....sepse duket nje objekt cilindrik prej hekuri i inkasuar ne ate te drurit.
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 18-08-2019, 13:22   #11
Kasėmi
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Aug 2019
Posts: 854
Thanks: 40
Thanked 319 Times in 174 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 5
Kasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėmKasėmi ėshtė njė fener i lavdishėm
Re: Si jetonin shqiptarėt, pas rėnies sė Perandorisė Osmane

Cilesi e larte fotografike, civilizim i dobet... Po pse? Gjithe burrat te armatosur. Idem edhe sot.
Kasėmi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur