Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare

Toleranca fetare Kėtu mund tė diskutojmė rreth kontributit qė duhet tė japin komunitetet fetare nė ushqimin e tolerancės fetare midis shqiptarėve si dhe pėr rolin e fesė nė ēėshtjen tonė kombėtare.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 30-10-2018, 14:43   #1
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės serbe

Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės serbe (1)

Bardhyl Mahmuti·E shtunė, 9 Qershor 2018
A e pushtuan shqiptarėt Kosovėn?

Edhe pse janė me dhjetėra teologė myslimanė shqiptarė qė pėrhapin gėnjeshtrat e sajuara nga ata qė nuk ia duan tė mirėn popullit shqiptar, kam bindjen se shumica e teologėve myslimanė shqiptarė janė kundėr kėsaj qasjeje tė dėmshme pėr kombin tonė.

Pas tėrheqjes sė pushtetit politik, forcave tė armatosura, strukturave policore dhe atyre tė sigurisė serbe nga Kosova, Kosova u vu nėn administrimin ndėrkombėtar. Dimensionin politik tė kėtij procesi e kam trajtuar hollėsisht nė librin tim dhe nuk do tė ndalem aspak rreth kėsaj ēėshtjeje.

Ajo qė vlen tė theksohet nė lidhje me temėn tonė, ka tė bėjė me faktin se tėrė arsenali propagandistik i Beogradit u mobilizua pėr ta paraqitur ndėrhyrjen ushtarake tė NATO-s dhe detyrimin e tėrheqjes sė forcave tė tyre nga Kosova si “tragjedi e dytė kombėtare”, duke e krahasuar me humbjen e vitit 1389 nė betejėn e famshme nė Fushė-Kosovė nga Perandoria Otomane, qė e paraqesin si “tragjedi e parė kombėtare serbe”.

Nė kontekstin e ri historik tė krijuar pas vendosjes sė Kosovės nėn administrim civil dhe ushtarak ndėrkombėtar, i cili duhej tė mbyllej me pėrcaktimin e statusit final tė Kosovės, shteti i Serbisė i orientoi tė gjitha veprimtaritė propagandistike nė funksion tė paraqitjes sė Kosovės si gjoja “vend i tyre i shenjtė” i ripushtuar nga shqiptarėt myslimanė. Nė arsenalin e tyre propagandistik u rikthyen tė gjitha mitet pėr gjoja “Kosovėn si djep tė civilizimit serb”, “dėbimin e serbėve nga Kosova”, “pushtimin e Kosovės nga shqiptarėt” e tė ngjashme me kėto, qė kishin pėr qėllim ta paraqesin strukturėn aktuale tė popullsisė sė Kosovės, me rreth 90% shqiptarė, gjoja si rezultat i pushtimit tė huaj. Me njė fjalė, pėrmes kėsaj propagande ata synonin tė gjenin mbėshtetje ndėrkombėtare pėr pretendimet e tyre pėr “tė drejtėn historike tė Serbisė mbi Kosovėn”.

Nė funksion tė kėsaj strategjie, propaganda serbe pėrhapi lajmin se gjoja “njė dokument zyrtar i Perandorisė Otomane i vitit 1455, qė gjendet nė arkivin historik tė Stambollit, dėshmon se nė shekull XV, nė hapėsirėn e Kosovės dhe Dukagjinit nuk ka pasur shqiptarė. Nė tėrė hapėsirėn nga Bjeshkėt e Nemuna e deri nė Kopaonik kishte vetėm 46 familje shqiptare” (Ovaj turski dokument je dokaz: Kosovo 1455 je bilo bez Albanaca (Ky dokument turk ėshtė dėshmi: Kosova nė vitin 1455 ishte pa shqiptarė) https://www.a1info.net/ovaj-turski-d...-bez-albanaca/).

Pėr tė qenė sa mė bindės nė shpėrndarjen e kėtij “zbulimi”, shėrbimet sekrete tė Serbisė e orientuan luftėn e tyre nė gjetjen e ndonjė shqiptari, qė do tė pohonte publikisht pėrmbajtjen e kėtij “dokumenti”. Nuk e di se pėrmes cilave mjete, cilave forma dhe me ndėrmjetėsimin e kujt u arrit, qė nė mesin e shqiptarėve tė gjenden “dijetarė” tė tillė qė pohojnė se para ardhjes sė Perandorisė Otomane nė Kosovė nuk ka pasur shqiptarė. Duke u mbėshtetur nė Memoaret e Sulejman Rexhepit mund tė supozoj se ky qėllim ka mundur tė arrihet edhe pėrmes teknikės sė korrupsionit me mjete financiare. Ftoj lexuesin tė rikujtojė memoarin nr.32 tė cituar nė shkrimin e mėparshėm: “me vete merrja edhe njė shumė tė konsiderueshme tė dinarėve qė m’i jepte me bollėk Kiroja, sepse hasja nė shumė xhemat qė kishin probleme tė rėnda sociale. Dhėnia e njė dinari e shtonte simpatinė pėr Jugosllavinė. Natyrisht, njė dinar atyre e dhjetė pėr vete”. Mirėpo njė supozim i tillė mbetet hipotezė e mundshme, tė cilėn mund ta verifikojmė vetė nėse ndonjėri nga pjesėmarrėsit e njė veprimi tė tillė do tė dėshmonte publikisht. Vetėm ata qė i kanė dhėnė ose qė i kanė pranuar mjete financiare, e dinė nėse kjo ėshtė bėrė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nga Serbia apo pėrmes shoqatave qė vinin nga vendet arabe, tė cilėt, siē thekson autori i memoareve, “asgjė nuk dinin pėr shqiptarėt, ndėrsa pėr jugosllavėt e pėr Titon ishin nė gjendje tė heqin dorė edhe prej fesė islame” (Memoari nr.8).

Duke mbetur si hipotezė, tani pėr tani nuk mund ta di se kush ka marrė dhe sa para ka marrė pėr xhepin e vet, kush dhe sa para u ka dhėnė tė tjerėve e kush e ka bėrė falas. Atė qė mund ta dėshmoj me argumente tė pakontestueshme ka tė bėjė faktin se nė mesin e teologėve myslimanė shqiptarė dhe historianėve shqiptarė u gjetėn tė tillė qė pohojnė, njėlloj si propaganda serbe, se gjoja “shqiptarėt e pushtuan Kosovėn me ndihmėn e Perandorisė Otomane”.

Mund tė citoj me dhjetėra emra teologėsh qė pretendojnė se, para ardhjes sė Perandorisė Otomane, nė Kosovė nuk ka pasur shqiptarė apo qė numri i tyre ka qenė jashtėzakonisht i vogėl dhe se gjoja “shqiptarėt janė krijuar nga turqit”! Megjithatė, nė kėtė shkrim do tė kufizohem vetėm nė rastet, qė mė duken se pėrfshijnė nė mėnyrė mė tė plotė mohimin e historisė sonė kombėtare.

Po filloj me teologun Irfan Salihu. Pas ligjėratės sė mbajtur nga ky imam i xhamisė nė Prizren, gjatė sė cilės pohoi se gjoja: “nė vitin 1445, vetėm 1% e qytetarėve nė Kosovė ishin shqiptarė, ndėrsa turqit sollėn shqiptarėt nė Kosovė dhe u dhanė toka atyre”, shpėrthyen pakėnaqėsi tė mėdha nė opinionin publik tė Kosovės. Kjo pakėnaqėsi shtrėngoi Bashkėsinė Islame tė Kosovės ta pezullojė nga puna pėr njė afat njėvjeēar. Megjithatė, ndaj vendimit tė BIK-ut pėr pezullim nga puna pati reagime tė shumta. Vlen tė veēohet qėndrimi i Forumit tė tė Rinjve Muslimanė i datės 3 prill 2015. Nė komunikatėn e tyre ky forum u dha mbėshtetje tė plotė pohimeve tė Irfan Salihut se gjoja “nė Kosovė nuk kishte pasur shqiptarė para ardhjes sė Turqisė”. Pėrmenda kėtė forum, sepse ėshtė tregues qė dėshmon se njė pjesė e rinisė sė besimit mysliman ėshtė viktimė e shtrembėrimit tė tillė tė fakteve historike.

Nė kohėn kur nuk kemi kufij mes disiplinave tė hulumtimit shkencor dhe askujt nuk mund t’i mohohet e drejta qė, pėrveē titujve dhe funksioneve qė ka, tė perfeksionohet nė fusha tė ndryshme shkencore, rrjedhimisht nuk mund t’i mohohet e drejta teologut tė hyjė nė fushėn e historisė, apo historianit nė fushėn e teologjisė. Mirėpo, kėto tema trajtohen nė hapėsira tė ndryshme, tė veēanta pėr secilėn fushė. Mendimet rreth temave historike apo teologjike trajtohen nė kuadėr tė profesionistėve tė kėtyre disiplinave apo pėrmes publikimeve ku secili qė e konsideron veten kompetent mund tė futet nė debat. Temat historike nuk duhet tė shtrohen nga teologu pėrpara xhematit tė vet gjatė kohės sė ceremonive fetare e as nga historiani nuk trajtohen temat teologjike nė kuadėr tė aktivitetit pedagogjik nė institucionet arsimore.

Shtrimi i temave historike nė mėnyrėn se si veproi Irfan Salihu ėshtė pėrpjekje pėr tė manipuluar me besimtarėt qė vijnė pėr tė kryer obligimet fetare. Cilat janė motivet e shpėrndarjes sė propagandės serbe dhe neo-otomane nga njė numėr i teologėve myslimanė qė kėmbėngulin pėr rishkrimin e historisė sonė, kjo ėshtė ēėshtje qė nuk mund tė trajtohet nė kuadėr tė njė shkrimi. Ajo qė mund tė pohet pa asnjė mėdyshje, lidhet me hapėsirėn e madhe qė u dha deklaratave tė tilla nga makineria propagandistike e Beogradit. Tė gjitha mediat serbe u vėrshuan me titullin bombastik: “Tė dhėna tė reja historike!!! Hoxha Irfan Salihu: Nė Kosovė nuk ka pasur shqiptarė-ata i sollėn turqit” ( tekstualisht nė gjuhėn serbe: Novi historijski podaci!!!Hodža Irfan Salihu: Na Kosovu nije bilo Albanaca - njih su doveli Turci! Shih: http://www.info-ks.net/clanak/53849/...li-turci-video).

Ēdokush qė shfleton mediat serbe rreth kėsaj teme, do tė bindet se teologu Irfan Salihu i ka bėrė njė shėrbim shumė tė madh strategjisė sė propagandės serbe.

Nė tė njėjtėn frymė rreshtohet edhe njė numėr jo i vogėl teologėsh dhe osmanologėsh shqiptarė qė pohojnė se gjoja Perandoria Otomane nuk ka pasur ambicie pushtimin e tokave tė huaja, por pėrhapjen e fesė islame dhe, rrjedhimisht, ata nuk na kanė pushtuar! Madje shkohet deri aty, sa tė pohohet se gjoja shqiptarė e kanė pritur ardhjen e Perandorisė Otomane siē e kemi pritur ardhjen e NATO-s nė vitin 1999!

Pėrveē teologut Irfan Salihut nė kėtė kontekst mund tė pėrmend qėndrimet e Dr. Shefqet Krasniqin, qė ka reputacionin tė jetė njėri prej personaliteteve mė tė shquara nė Ligėn Botėrore tė Dijetarėve Myslimanė (
), sepse ai ka ndikim shumė tė madh te besimtarėt myslimanė shqiptarė. Ndėrsa, pėr formėn arrogante me tė cilėt fyhen intelektualėt shqiptarė, qė e konsiderojnė Perandorinė Otomane si pushtuese tė trojeve tona, ju sugjeroj tė shikoni videon e publikuar nga hoxhė Fatmir Latifi (
).

Nuk ka turp mė tė madh, kur njė numėr teologėsh myslimanė shqiptarė, qė nuk janė nė tė njėjtėn kohė ekspertė tė historisė, i japin argumente propagandės serbe, qė tė shpėrndajė nė botė se gjoja “tė dhėnat e reja historike pėr pushtimin e Kosovės nga shqiptarėt vijnė nga teologė dhe historian shqiptarė”. Deklaratat e tilla tė papėrgjegjshme u shfrytėzuan me mjeshtri pėr tė plasuar nė opinionin e brendshėm publik dhe atė ndėrkombėtar se gjoja “nė Kosovė nuk ka pasur shqiptar, tė cilėt e paskėshin pushtuar ’tokėn e shenjtė serbe’ me ndihmėn e Perandorisė otomane”!

Duke pohuar se gjoja “turqit i sollėn shqiptarėt nė Kosovė”, strategjia serbe ka pėr qėllim tė gjejė mbėshtetės pėr tė ashtuquajturėn “tė drejtė historike tė Serbisė mbi Kosovėn”. Foto montazhi i mėposhtėm nxjerr nė shesh se ēka synon politika e Serbisė dhe nė shėrbim tė kujt janė tė gjithė ata qė pėrhapin propagandėn serbe.
Foto-montazh qė zhvesh qėllimin e strategjisė serbe
Turp dhe neveri! Historia e Ballkanit Perėndimor dhe e Kosovės nuk fillon as me ardhjen e sllavėve nė kėto hapėsira e as me ardhjen e Perandorisė Otomane.

Pėr “t’i shpėtuar” nga ky shėrbim qė i bėjnė propagandės serbe, teologu Muhamed Kajolli pohon se “kur banorė tė fiseve (ilire) pranuan islamin filluan t’i quajnė shqiptarė pėr t’i dalluar nga tė tjerėt p.sh. nga arbėrit qė ishin krishterė. Pra, kuptimi i shprehjes shqiptarėt invaduan Kosovėn do tė thotė, shqipfolėsit muslimanė kur invaduan Kosovėn (kur u bėnė shumicė), nga shqipfolėsit ortodoks e jo nga serbėt, ndonėse serbėt ishin pushtues tė tokave tė shqipfolėsve ortodoks e katolikė qė njiheshin me emrin arbėr ose me emra tė tjerė”. Nuk ka turp mė tė madh pėr njė njeri, qė pretendon tė mbajė titullin akademik tė “Doktorit tė shkencave”, ta kufizojė procesin e identifikimit tė emrit shqiptar me ardhjen e Perandorisė Otomane dhe ta ruajė si ekskluzivitet vetėm pėr shqiptarėt e besimit islam!!! Kėtė e bėn vetėm njė doktor i llojit tė Muhamed Kajollit. Mė duket tejet neveritėse tė pėrpiqem t’i nxjerr nė shesh tė gjitha ndyrėsirat qė pėrmban ky paragraf i kėtij teologu.

Tė gjitha tė dhėnat shkencore dėshmojnė nė mėnyrė tė padiskutueshme, se shqiptarėt kurrė nuk e kanė invaduar (fjalė “invadim” nė gjuhėn shqipe do tė thotė “pushtim”) Kosovėn, sepse ata nuk mund ta pushtojnė tokėn e tyre. Gjatė pushtimit otoman, njė numėr i madh shqiptarėsh nė tė gjitha viset e tyre u konvertuan nė fenė islame dhe kjo nuk i jep tė drejtė askujt tė pohojė se gjoja “shqipfolėsit na qenkėshin vetėm ilirėt e islamizuar pėr dallim nga arbėrit dhe fiset tjera ilire tė besimit ortodoks e katolik”.

Nuk i di arsyet pse veprojnė kėshtu dhe nėse janė tė paguar pėr punėn qė e bėjnė. Atė qė mund ta them me pėrgjegjėsi tė plotė, ka tė bėjė me faktin se TĖ GJITHĖ ATA QĖ POHOJNĖ se gjoja “shqiptarėt e kanė pushtuar Kosovėn” i bėjnė njė shėrbim tė madh politikės antishqiptare tė Beogradit. TĖ GJITHĖ PA PĖRJASHTIM! Qofshin me pagesė, qofshin falas! Qofshin tė vetėdijshėm, qofshin tė pavetėdijshėm!

Edhe pse janė me dhjetėra teologė myslimanė shqiptarė, qė pėrhapin gėnjeshtrat e sajuara nga ata qė nuk ia duan tė mirėn popullit shqiptar, kam bindjen se shumica e teologėve myslimanė shqiptarė janė kundėr kėsaj qasjeje tė dėmshme pėr kombin tonė.

Nuk do tė citoj shkencėtarė shqiptarė, qė argumentojnė nė mėnyrė bindėse se e vėrteta ėshtė krejt ndryshe, pėr tė mos u dhėnė pretekst teologėve qė akuzojnė shkencėtarėt shqiptarė si “falsifikatorė tė historisė”, por do ta pėrsėris konkluzionin e historianit francez, Alain Ducelier. Rreth pretendimeve serbe pėr gjoja pushtimin e Kosovės nga shqiptarėt ky historian thotė: “Tė gjitha punimet mė tė reja nga fusha e linguistikės dhe arkeologjisė dėshmojnė se ilirėt janė, pa asnjė dyshim, paraardhėsit e drejtpėrdrejtė tė shqiptarėve. Ēdokush e di se sllavėt janė populli indo-europian qė kanė ardhur nė Europė mė vonė se popujt tjerė, sepse vala e PUSHTIMEVE tė tyre shtrihet nga shekujt VI dhe VII tė epokės sonė. Tė gjitha argumentet e tipit “‘historik”’ kthehen kundėr tezės serbe, sepse historia na mėson qė serbėt, nė raport me Kosovėn, janė PUSHTUES qė kanė ardhur shumė vonė” (Fjala pushtim nė citatin e mėsipėrm u shkrua me shkronja tė mėdha nga unė; shih: Alain Ducellier, Les Albanais sont-ils des envahisseurs au Kosovo ? (A janė shqiptarėt pushtues nė Kosovės?).

Ju citova konkluzionet e njė profesori universitar tė Francės, sepse nė gjuhėn e disa “dijetarėve” tanė dominon shablloni se “Franca ėshtė pro-serbe”. Kush ėshtė duke i bėrė shėrbim Serbisė? Pėr mua ėshtė e qartė: ata qė u pėrhapin shqiptarėve gėnjeshtrat serbe dhe qė u shėrbejnė si referencė serbėve nė fushatėn propagandistike, qė ky shtet ka ndėrmarrė nė skenėn politike ndėrkombėtare.

Me qėllim qė ideja pėr gjoja “pushtimin e dytė tė Kosovės nga shqiptarėt nė vitin 1999” tė mbėshtetej nė “argumente” qė do tė vinin nga jashtė kampit serb tė “shkencėtarėve”, serbėt dhe maqedonasit gjetėn njė “shkencėtar shqiptar”, pėr emrin dhe mbiemrin e tė cilit nuk jam i sigurt si shkruhet. Fjala ėshtė pėr personin emrin e tė cilit disa media nė gjuhėn shqipe e shkruajnė Olsi Jazexhi, pėrderisa ai vetė identifikohet nė profilin e tij tė Facebook-ut si Olsi Yazeji, ndėrsa pėr serbėt, qė u shėrben si burim reference, atė e prezantojnė si Олси Јахеџи (Olsi Jahexhi)! Ec e merre vesh!

Pėr dallim nga teologėt e llojit tė Irfan Salihut thėniet e tė cilėve citohen, ndoshta edhe pa i pyetur, Olsi Jazexhi/Olsi Yazeji/ Олси Јахеџи u dha intervistė tė drejtpėrdrejtė mediave sllave.

Nga intervista ekskluzive e tij dhėnė portalit “Srbin.info” do tė pėrmend vetėm disa nga konkluzionet e kėtij “shkencėtari”, ndėrsa ata qė e kuptojnė serbishten kanė mundėsi ta lexojnė intervistėn e plotė nė referencėn e mėposhtme.

Olsi Jazexhi/Olsi Yazeji/ Олси Јахеџи pohoi se “qė nga themelimi i shtetit shqiptar nė vitin 1913 myslimanėt kanė qenė tė diskriminuar. Krijimi i shtetit shqiptar ėshtė komplot i Perėndimit kundėr islamit dhe serbėve(...) Estat pashė Toptani u vra pėr arsye se ishte mysliman dhe mik i Serbisė (...). NATO-ja e shpartalloi Jugosllavinė shtet nė tė cilin serbėt, kroatėt, shqiptarėt, boshnjakėt dhe sllovenėt jetonin tė lumtur nė PARAJSĖN SOCIALISTE (...)”. Pėr kėtė osmanolog “Kosova ėshtė koloni e NATO-s, ku myslimanėt dhe serbėt janė tė diskriminuar. Myslimanet nė Kosovė nuk kanė tė drejtė tė mbajnė ‘’’hixhab’” ndėrsa serbėt janė dhe mė keq. Ata diskriminohen dyfish: prej shqiptarėve, pėr arsye tė sė kaluarės sė dhunshme, dhe prej NATO-s, qė i sheh si kolonė e pestė e Serbisė dhe Rusisė. Nė Serbi dhe nė Mitrovicė myslimanėt i kanė tė gjitha tė drejtat...!(https://srbin.info/2016/02/15/albans...o-kao-sto-mrz/).

Pėr tė qenė edhe mė provokues, Olsi Jazexhi/Olsi Yazeji/ Олси Јахеџи erdhi nė Kosovė pėr tė bėrė edhe fotografi me simbolin e trinisė, qė ortodoksėt serbė e kanė ngritur nė simbol identifikues gjatė luftėrave nė Slloveni, Kroaci, Bosnjė dhe Kosovė. Pas reagimeve tė shumta dhe neverisė qė shprehu opinioni publik nė Kosovė dhe Maqedoni ndaj kėtij provokimi, ai u pėrpoq tė arsyetohet se gjoja nė kėtė foto ėshtė “tallur me simbolin e nacionalizmit serb” !

Olsi Jazexhi para pėrmendores sė Car Llazarit serb nė Gazimestan tė Kosovės
Deklarata e tij, se gjoja ėshtė “tallur me simbolin e nacionalizmit serb”, duke ngritur tre gishtat, nuk ėshtė asgjė tjetėr, pos tallje me opinionin publik shqiptar. Askush nuk i beson njė historiani matrapaz, i cili pėrsėrit si papagall propagandėn serbe, se gjoja “Parajsa jugosllave ėshtė shkatėrruar pėr shkak tė komplotit tė perėndimorėve, qė janė kundėr myslimanėve dhe kundėr serbėve”. Ēdo historian qė ka dashur tė dijė tė vėrtetėn, ka pasur mundėsi tė bindet se “Parajsa jugosllave”, qė propagandonin serbėt dhe shėrbėtorėt e tyre, ishte shndėrruar nė ferr pėr shqiptarėt myslimanė, katolikė dhe ortodoksė. Me dhjetėra mijėra shqiptarė ishin vrarė, torturuar, burgosur dhe dėnuar nė “Parajsėn jugosllave”. Qindra mijėra tė tjerė ishin dėbuar nga “Parajsa jugosllave” dhe ishin detyruar tė shpėrnguleshin nė Turqi, me qėllim tė realizimit tė politikės serbe dhe maqedonase tė gjenocidit kundėr shqiptarėve dhe tė spastrimit etnik tė territoreve tona.

Nuk mund tė ketė tallje mė tė madhe pėr shqiptarėt, se ardhja nė Kosovė e kėtij “shkencėtari” dhe publikimi i fotove me tre gishtat qė ishte shndėrruar nė simbol tė fondamentalizimit ortodoks serb gjatė krimeve qė kryen ndaj shqiptarėve, boshnjakėve dhe kroatėve.

Cili shqiptar mund t’i konsiderojė si serioze punimet e njė njeriu tė kėtij lloji, qė i ka vėnė vetes titullin e “doktorit tė shkencave” pėr ngjarjet qė kanė ndodhur shumė shekuj mė parė, pėrderisa “krijimin e shtetit shqiptar e konsideron si komplot tė Perėndimit kundėr islamit dhe serbėve”. Shkenca dhe Olsi Jazexhi/Olsi Yazeji/ Олси Јахеџи janė dy nocione qė pėrjashtojnė njėri-tjetrin!

Ēfarė besueshmėrie mund tė kenė konkluzionet e njė historiani pėr ngjarjet qė kanė ndodhur pesėqind-gjashtėqind vjet mė parė, kur pėr ngjarjet e kohės sė tashme deklaron se “shteti i Kosovės ėshtė koloni e NATO-s, ku myslimanėt dhe serbėt janė tė diskriminuar, ndėrsa nė Serbinė dhe nė qytetin e Mitrovicės”, veriu i tė cilit ende kontrollohet nga strukturat serbe, “myslimanėt i kanė tė gjitha tė drejtat”. Nė fjalimin e tij mungonte apeli qė myslimanėt dhe serbėt tė fillojnė njė luftė anti-koloniale pėr t’iu bashkuar Serbisė!

Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės, qė janė tė pėrkatėsisė fetare islame, janė populli mė i shtypur dhe mė i diskriminuar nė Europė. Nuk ka tallje mė tė madhe pėr shqiptarėt e kėsaj Lugine, qė padrejtėsisht i ėshtė aneksuar Serbisė, tė konsiderohen si qytetarė qė i gėzojnė tė gjitha tė drejtat vetėm e vetėm pse Serbia ua mundėson femrave tė mbajnė ‘hixhab’!

Kur e lexon apo dėgjon propagandėn serbe nė gojėn e Olsi Jazexhi/Olsi Yazeji/ Олси Јахеџи e kupton arsyen pse serbėt ia kanė shtuar shkronjėn “h” mbiemrit tė tij (Jahexhi). Kjo ėshtė bėrė me tė vetmin qėllim, qė mbiemri i tij, si funksion, tė ndėrlidhet me foljen “Jaha”, qė nė gjuhėn serbe do tė thotė “kalėroj”. Shkencėtarėt e mirėfilltė tė disiplinave tė ndryshme e kanė pėr obligim t’ua zbathin patkonjtė “kuajve tė tillė tė Trojės”, pėrmes tė cilėve historiografia serbe dėshiron tė kalėrojė mbi tė vėrtetėn historike tė Kosovės.

Siē do tė shohim nė vijim, nė pėrputhje tė plotė me orientimin strategjik tė propagandės serbe, pėr tė mohuar historinė tonė kombėtare, u aktualizua propaganda shekullore serbe qė mohon figurat kryesore tė historisė sonė. Kush janė ata “historianė dhe teologė shqiptarė” qė u futėn, me apo pa vetėdije, nė funksion tė kėsaj strategjie. Ēka fshihet prapa diskurseve qė mohojnė prejardhjen shqiptare tė Skėnderbeut, Gonxhe Bojaxhiut dhe nė interes tė kujt ėshtė pėrbaltja e figurave mė tė rėndėsishme tė historisė dhe kulturės shqiptare.

(Vijon...)
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 00:17   #2
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s
Dokumenti Top sekret, kėshtu planifikon Serbia ta rikthejė Kosovėn: Pėr 20 vite ėshtė e jona, kemi dritėn jeshile tė Turqisė

November 1, 2018 1564

Nė njė dokument top sekret tė Serbisė tė siguruar nga “Bota sot”, nga njė ish zyrtar i lartė i Kosovės (emėr i njohur pėr redaksinė), shpjegohet skenari se si Serbia synon qė ta rikthejė Kosovėn.

Nė dokument thuhet se pėrmes ndėrtimit tė xhamive dhe medreseve nga ambasadat islamike, nė Kosovė duhet tė krijohet njė atmosferė, qė njerėzit tė ndiejnė se jetojnė nė njė vend tė huaj ku pėr 20 vite njė pjesė e Kosovės do tė duket si Kandahari.

“Poshtė nė Kosovė, duhet tė krijohet njė atmosferė, qė njerėzit tė ndiejnė se jetojnė nė njė vend tė huaj, me kėto anė, njė pjesė e rinisė do tė ik nė perėndim, dhe njė pjesė do tė orientohen nė Islam. Pėr 20 vjet njė pjesė e Kosovės do tė duket si Kandahari. Fuqitė e mėdha ngadalė do tė ndryshojnė mendimin pėr shqiptarėt dhe ashtu do tė orientohen pėr kthimin e Kosovės nėn mbikėqyrjen e Serbisė”, thuhet nė dokument.

“Kur kjo tė arrihet, Serbia do t’i ketė duart e lira tė pėrsėris aksionin e depėrtimit tė shqiptarėve pėr nė Turqi, kėsaj radhe jo me forcė, por me tėrheqjen e udhėheqėsve fetarė pėr punėsim, duke premtuar ekstra kushte pėr migrim nė Turqi. Pėr kėtė Serbia e ka dritėn jeshile nga shteti turk”, thuhet ndėr tjerash nė dokumentin e siguruar nga gazeta “Bota sot”.

Ky ėshtė dokumenti i pėrthyer nė gjuhėn shqipe:

Kur ne tė arrijmė njė marrėveshje me operativėt tanė poshtė nė Kosovė, fondet e grumbulluara nga Ambasadat Islamike, mundemi t’i bartim poshtė, me pjesėn mė tė mėdha tė fondeve duhet tė investojmė nė ndėrtimin e xhamive. Vendet pėr ngritjen e xhamive duhet t’i gjejmė nė pjesė tė dukshme pranė autostradės, shkollave, qendrave tė qyteteve.

Pranė xhamive, shkollat islamike (medresetė) duhen tė pėrhapen gjithkah dhe nė vendet e tilla ku nuk ka interesime duhet tė sillen nxėnėsit dhe tė rinjtė ku Islami ka mė shumė jehonė se sa kombi, siē janė pjesėt e Mitrovicės, Vushtrrisė, Gjenerali Jankoviq, Kaēanik, Dragash, Prizren.

Krahas operativėve shqiptarė njė ndihmesė tė madhe do ta japin njerėzit e tanė nga Maqedonia, Bosnja e Sanxhaku, duke marrė parasysh romėt dhe ciganėt, tė cilėt janė tė gatshėm tė punojnė pėr ne dhe tė kyēen aktivisht nė Islam.

Udhėheqėsit e Bashkėsisė Islame nė Serbi, Maqedoni, Kosovė dhe Bosnje, janė nėn kontrollin tonė dhe punojnė pėr tė pėrfshirė mė shumė njerėz, tė cilėt janė autoritativė dhe me ndikim nė mjediset shqiptare nga fusha e sportit, muzika, media e politika. Nė disa parti shqiptare tė rėndėsishme vetėm se kemi njerėz, tė cilėt punojnė pėr ne dhe fuqishėm e mbėshtesin Islamin dhe janė tė lidhur me udhėheqėsit, tė cilėt e pėrhapin islamin nė pjesėt ku islam dhe xhami nuk kanė pasur kurrė.

Nė shtetet perėndimore janė deleguar njerėzit tanė nga Bashkėsia Islame e Kosovės dhe Sanxhaku, tė cilėt nėn mbikėqyrjen e ambasadave tona zvicerane, gjermane, belge. Me kėtė suksesshėm do tė arrijmė t’i shpėrndajmė shqiptarėt nė perėndim sidomos nė Zvicėr dhe Gjermani, atje ku ka shqiptarė tė pasur, tė cilėt e kanė pėrkrahur Rugovėn.

Poshtė nė Kosovė, duhet tė krijohet njė atmosferė, qė njerėzit tė ndiejnė se jetojnė nė njė vend tė huaj, me kėto anė, njė pjesė e rinisė do tė ik nė perėndim, dhe njė pjesė do tė orientohen nė Islam. Pėr 20 vjet njė pjesė e Kosovės do tė duket si Kandahari. Fuqitė e mėdha ngadalė do tė ndryshojnė mendimin pėr shqiptarėt dhe ashtu do tė orientohen pėr kthimin e Kosovės nėn mbikėqyrjen e Serbisė.

Kur kjo tė arrihet, Serbia do t’i ketė duart e lira tė pėrsėris aksionin e depėrtimit tė shqiptarėve pėr nė Turqi, kėsaj radhe jo me forcė, por me tėrheqjen e udhėheqėsve fetarė pėr punėsim, duke premtuar ekstra kushte pėr migrim nė Turqi. Pėr kėtė Serbia e ka dritėn jeshile nga shteti turk.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 01:54   #3
murik
peace and love
 
Data e antarėsimit: Jul 2015
Vendndodhja: philadelphia
Posts: 1,660
Thanks: 1,242
Thanked 775 Times in 484 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 25
murik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyermurik ka njė tė ardhme tė shkėlqyer
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Qeni leh atje ku ha thote nje fjale e urte. I bejne yzmetin rroges. Kush ti paguaj me mire, nuk diskriminon shqiptari,punon per serbin per arabin per dreqin e mallkum
murik nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 03-11-2018, 18:09   #4
Samiu
V.I.P
 
Data e antarėsimit: Oct 2010
Posts: 6,352
Thanks: 4,989
Thanked 3,166 Times in 1,572 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 150
Samiu ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Llokumi Shiko postiminDokumenti Top sekret, kėshtu planifikon Serbia ta rikthejė Kosovėn: Pėr 20 vite ėshtė e jona, kemi dritėn jeshile tė Turqisė

November 1, 2018 1564

Nė njė dokument top sekret tė Serbisė tė siguruar nga “Bota sot”, nga njė ish zyrtar i lartė i Kosovės (emėr i njohur pėr redaksinė), shpjegohet skenari se si Serbia synon qė ta rikthejė Kosovėn.

Nė dokument thuhet se pėrmes ndėrtimit tė xhamive dhe medreseve nga ambasadat islamike, nė Kosovė duhet tė krijohet njė atmosferė, qė njerėzit tė ndiejnė se jetojnė nė njė vend tė huaj ku pėr 20 vite njė pjesė e Kosovės do tė duket si Kandahari.

“Poshtė nė Kosovė, duhet tė krijohet njė atmosferė, qė njerėzit tė ndiejnė se jetojnė nė njė vend tė huaj, me kėto anė, njė pjesė e rinisė do tė ik nė perėndim, dhe njė pjesė do tė orientohen nė Islam. Pėr 20 vjet njė pjesė e Kosovės do tė duket si Kandahari. Fuqitė e mėdha ngadalė do tė ndryshojnė mendimin pėr shqiptarėt dhe ashtu do tė orientohen pėr kthimin e Kosovės nėn mbikėqyrjen e Serbisė”, thuhet nė dokument.

“Kur kjo tė arrihet, Serbia do t’i ketė duart e lira tė pėrsėris aksionin e depėrtimit tė shqiptarėve pėr nė Turqi, kėsaj radhe jo me forcė, por me tėrheqjen e udhėheqėsve fetarė pėr punėsim, duke premtuar ekstra kushte pėr migrim nė Turqi. Pėr kėtė Serbia e ka dritėn jeshile nga shteti turk”, thuhet ndėr tjerash nė dokumentin e siguruar nga gazeta “Bota sot”.

Ky ėshtė dokumenti i pėrthyer nė gjuhėn shqipe:

Kur ne tė arrijmė njė marrėveshje me operativėt tanė poshtė nė Kosovė, fondet e grumbulluara nga Ambasadat Islamike, mundemi t’i bartim poshtė, me pjesėn mė tė mėdha tė fondeve duhet tė investojmė nė ndėrtimin e xhamive. Vendet pėr ngritjen e xhamive duhet t’i gjejmė nė pjesė tė dukshme pranė autostradės, shkollave, qendrave tė qyteteve.

Pranė xhamive, shkollat islamike (medresetė) duhen tė pėrhapen gjithkah dhe nė vendet e tilla ku nuk ka interesime duhet tė sillen nxėnėsit dhe tė rinjtė ku Islami ka mė shumė jehonė se sa kombi, siē janė pjesėt e Mitrovicės, Vushtrrisė, Gjenerali Jankoviq, Kaēanik, Dragash, Prizren.

Krahas operativėve shqiptarė njė ndihmesė tė madhe do ta japin njerėzit e tanė nga Maqedonia, Bosnja e Sanxhaku, duke marrė parasysh romėt dhe ciganėt, tė cilėt janė tė gatshėm tė punojnė pėr ne dhe tė kyēen aktivisht nė Islam.

Udhėheqėsit e Bashkėsisė Islame nė Serbi, Maqedoni, Kosovė dhe Bosnje, janė nėn kontrollin tonė dhe punojnė pėr tė pėrfshirė mė shumė njerėz, tė cilėt janė autoritativė dhe me ndikim nė mjediset shqiptare nga fusha e sportit, muzika, media e politika. Nė disa parti shqiptare tė rėndėsishme vetėm se kemi njerėz, tė cilėt punojnė pėr ne dhe fuqishėm e mbėshtesin Islamin dhe janė tė lidhur me udhėheqėsit, tė cilėt e pėrhapin islamin nė pjesėt ku islam dhe xhami nuk kanė pasur kurrė.

Nė shtetet perėndimore janė deleguar njerėzit tanė nga Bashkėsia Islame e Kosovės dhe Sanxhaku, tė cilėt nėn mbikėqyrjen e ambasadave tona zvicerane, gjermane, belge. Me kėtė suksesshėm do tė arrijmė t’i shpėrndajmė shqiptarėt nė perėndim sidomos nė Zvicėr dhe Gjermani, atje ku ka shqiptarė tė pasur, tė cilėt e kanė pėrkrahur Rugovėn.

Poshtė nė Kosovė, duhet tė krijohet njė atmosferė, qė njerėzit tė ndiejnė se jetojnė nė njė vend tė huaj, me kėto anė, njė pjesė e rinisė do tė ik nė perėndim, dhe njė pjesė do tė orientohen nė Islam. Pėr 20 vjet njė pjesė e Kosovės do tė duket si Kandahari. Fuqitė e mėdha ngadalė do tė ndryshojnė mendimin pėr shqiptarėt dhe ashtu do tė orientohen pėr kthimin e Kosovės nėn mbikėqyrjen e Serbisė.

Kur kjo tė arrihet, Serbia do t’i ketė duart e lira tė pėrsėris aksionin e depėrtimit tė shqiptarėve pėr nė Turqi, kėsaj radhe jo me forcė, por me tėrheqjen e udhėheqėsve fetarė pėr punėsim, duke premtuar ekstra kushte pėr migrim nė Turqi. Pėr kėtė Serbia e ka dritėn jeshile nga shteti turk.
"Bota Sot siguroi nje dokument top sekret te serbies"...
__________________
Mos ma vritni dėshirėn qė t ju dua, aman.
Samiu nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 11-03-2019, 14:46   #5
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 12-03-2019, 19:59   #6
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s
Hoxha nga Maqedonia: Vajzat nuk kanė tė drejtė tė zgjedhin me kė tė martohen
12/03/2019 18


Ėshtė tashmė e njohur se shumica e imameve shqiptarė janė shumė misogjinistė. Por, disa deklarata tė tyre nuk mund tė cilėsohen vetėm si qėndrime tė tyre dhe liri e shprehjes ngase janė nxitje e diskriminimit dhe paragjykimit. Njėra nga kėto ėshtė edhe deklarata e imamit nga Maqedonia, Sadullah Bajramit se gratė nuk duhet tė zgjedhin mė kė tė martohen.

Ai njohjen dhe vendosjen pėr martesė nga vetė vajzat dhe gratė e cilėson si martesė tė papranuar dhe imoralitet.

“Cdo niqah (martesė) pa lejen e babės ėshtė i pavlefshėm” , thotė hoxha

Gjithashtu, tė palejuar e konsideron edhe grabitjen e vajzave, por jo pse ėshtė krim dhe cenon integritetin e vajzės por sepse bėhet pa lejen e babait tė saj. Pėr mė tepėr ai grabitjen e vajzes e konsideron si grabitjen e veturės.

“Femra nuk guxon tė martohet pa pajtimin e prindit. Njani niher me tha, a bėn bre me grabitė sa baba i vet spo ma jep, unė i thash, a bėn me ia vjedhė kerrin babgjyshit tend”, tregon hoxha gjatė ligjeratės.

Gjatė kėsaj ligjerate fton qė vajzat dhe gratė tė mos lejohen ta pėrdorin internetin se kėshtu ato mund ta gjejnė lirinė e tyre, e siē e konsideron hoxha, devijimin.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 23-03-2019, 09:47   #7
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
🖤 (1)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 05-04-2019, 19:26   #8
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
🖤 (2)
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 13-04-2019, 22:55   #9
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės sKombi shqiptar e ke veshjen e vet, e ju idiotė e idiote kėrkoni shamia arabe nė mes tė Europės

Nga Shqiptaret.info
02.04.2017|11:06
Kombi shqiptar e ke veshjen e vet, e ju idiotė e idiote kėrkoni shamia arabe nė mes tė Europės

Nga Iliriana Mirdita

Kete meritojne disa idiote qe i thone PO shamise e vet nuk e qesin (rrugaqet dyftyreshe, po i shof pergjigjet e tyre ne portale tjera ku thone “po pse mos me e qite shamine” e kur i shof emrat persona qe i njof qe nuk kane shami vet, po qite ti njehere rrugaqe pastaj jap ide per te)

Ja cka e pret vajzen tende me pastaj, dhe e meritojne vajzat tuaja apo vajzat e motrave vellezerve tuaj nje keshtu jetese ne te ardhmen apo jo ?!
Mendojne kokeboshet se me aty mbaron puna e shamise, kush don e qet kush jo, e nuk ua kap truri qe po filloi kjo pas disa viteve behet obligative pastaj, sikur ne afganistan, as atje nuk ka qene me moti kjo, por kan jetuar si ne. Ja cka u bani shamija e feja. Kudo qe eshte perhape kjo fe aj vend eshte shendrruar ne mjerim, skamje, luftera.
E ju qe e doni shamine e flitni prej kolltuqeve tuaja e mendoni se juve nuk u preke kjo, ateher vazhdoni, vazhdoni kullotni, trupeshqi. Po shkoni thene qafen jetoni ne ato vende ku shamija eshte obligative cka hamamin po vazhdoni te jetoni jeten ne europe, askush nuk ju ndale me i hype aeroplanit e me shku ne arabi atje. Ani do do kur e di qe jetojne ne perendim e kendej prej atjehit kan ftyre me votu per PO shamine ne KS !!! Po shkoj oj idiote ne Afganistan cka je tu ba ne Gjermani a Holande a Londer a Suedi a etj etj nė vendet europiane ti ??! Shko the qafen pash ni Zot qe te ka fale e mos i merr ne qafe kombin tend, se kombi yne shqiptar e ka veshen e vet gjithfar lloji qe te knaqe syrin me e pa: vesha e rugoves, shkodres, hasit, drenices etj etj etj ….. E ti idiote po e kerkon veshen arabe ne mes te europes, ne popullin me te lashte te europes, populli ILIR ta kete veshen e arabeve ?!!!!! Po ti kerkon litarin ne qafe moj bushter.

Se une as nuk kam vajze qe ti frigohem ardhmerise saje e as per vete nuk frigohem sepse jetoj ne nje vend ku shamia eshte absurd te mendohet ndonjehere. Por vene gishtin ne koke o kokrra e budalles e mendoni per femijet tuaj e ardhmerine e tyre, femijet e femijeve, si do ta kene jeten ata.

– Kur isha e Vogel, banonim ne banese, ku natyrisht kishim edhe shume serbe fqinje. Rastesisht pash nje valixhe te hapur tek fqinja “dragica” ku luanim !! serbet e dinin shqipen (por benin qe se dinin)
pashe carcafe te zinje por nuk ishin te shtrira katrore apo kendrejte sic ishin carcafet e zakonshem, dhe per mua ishte cudi sepse aso kohe ishim te mesuar te shofim carcaf vetem ngjyre te bardhe.
i qitem ne koke sepse ishin te qepura me vetem nje vrime sa e nxinte koken, dhe vareshin mbrapa sikurse fustan , ne qeshnim, kur hyni nena e saje dhe i bertiti, ne i gjuajtem ato carcafe dhe dolem jashte!
Mbas disa vitesh (nuk jame e sigurte se sa) por ishte para luftes kur gjate nje udhetimi per ne PR ne minibus pashe fqinjen time te hyrjes tjeter (shqiptare, por qe e flitnin turqishten ne shtepi) qe kishte ate carcaf ne trup, vetem fytyra i dukej!
Per mua ishte hera e pare qe kisha pa njeri te dukej ashtu ne vendin tim.
Por assesi nuk e kuptoja se cka dmth apo se cfar veshe ishte ajo.!

Tani, tani mbas shume vitesh, e kuptoj sherrin e shkaut per popullin tim! Tani.
E zemra me qane se si populli im te ket nje kapacitet mendor aq te dobet, aq te ceket, aq te varfer .. ?!
Se si populli im nuk e ven gishtin ne koke e te mendoje se si don te na shohi shkau?!
Me shamia, me xhamia, te pashkolluar, te varferuar, te pa punesuar, por vetem duke hap gojen dhe ngrite duart nga qielli, Thua se nga qielli do bien buka dhe uji!
Apo, pa shami,a pa xhamia, si popull europian, me fakultete, intelektuar te zgjuar, e te jemi pjese e vendeve te civilizuara boterore.

A veshtire te mendohet kjo ?!
Perse nuk e perdorni logjiken, nuk eshte aq veshtire.
Te perdoret logjika duhet pasur topin e zgjeruar brenda trurit.
Eshte nje top, ngjyre verdhe, sa nje gogel, i cili rritet sa me shume qe njeriu te ket lexuar, mund behet sa nje top tenisi. E disa nga populli im si duket (jo te gjithe natyrisht) ate top e kane sa kokrra e grurit. Prandaj natyrisht se ndikon ne logjiken e tyre te mbrapsht e te rrezikshme per ter vendin tone.
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 26-04-2019, 03:50   #10
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Cdo gje ekziston per nje arsye te caktuar. Asnje gje nuk ka lindur nga asnje gjeja. Arsyeja pse arabet dhe myslymanet mbathin kokat dhe vene perce eshte sepse eshte fyerje e madhe per Zotin t'a veshtrosh drejte e ne sy me ato SY!

Mbuloje koken te mos te duket tulla kur une te them t'a mbulosh. Por nuk eshte tulla ajo qe me shqeteson eshte veshtrimi prej ndyresire qe ti me hedh qe me ben MUA te ul syte qe te mos shoh syte e tu.

Keta te guximshmit e medhenj harrojne se asnje gje nuk ka vlere, absolutisht asnje gje ne qofte se ti nuk je ne gjendje te kuptosh cfare duhet te ulesh dhe cfare duhet te ngresh ne prezencen time.

Ku hedh une syte ndodh mrekullia. Ndaj edhe i ul dhe i mbaj mbyllur.Adea

Herėn e fundit ėshtė ndryshuar nga Adea : 26-04-2019 nė 03:54
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 14:43   #11
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 46,011
Thanks: 15,545
Thanked 9,231 Times in 6,242 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 397
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Adea Shiko postimin
Cdo gje ekziston per nje arsye te caktuar. Asnje gje nuk ka lindur nga asnje gjeja. Arsyeja pse arabet dhe myslymanet mbathin kokat dhe vene perce eshte sepse eshte fyerje e madhe per Zotin t'a veshtrosh drejte e ne sy me ato SY!

Mbuloje koken te mos te duket tulla kur une te them t'a mbulosh. Por nuk eshte tulla ajo qe me shqeteson eshte veshtrimi prej ndyresire qe ti me hedh qe me ben MUA te ul syte qe te mos shoh syte e tu.

Keta te guximshmit e medhenj harrojne se asnje gje nuk ka vlere, absolutisht asnje gje ne qofte se ti nuk je ne gjendje te kuptosh cfare duhet te ulesh dhe cfare duhet te ngresh ne prezencen time.

Ku hedh une syte ndodh mrekullia. Ndaj edhe i ul dhe i mbaj mbyllur.Adea
Kam nje TELEPATI qe ti bo ljubav me ---perce te CJERRE.

Prandaj dhe qepenat i mban apo i hap kur ha....kurac.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 15:07   #12
Adea
V.I.P
 
Avatari i Adea
 
Data e antarėsimit: Dec 2016
Posts: 2,636
Thanks: 3,583
Thanked 612 Times in 481 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 28
Adea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėmAdea i pazėvėndėsueshėm
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Komunikim i fundit.

Systema dhe Lumi, po ju vecoj ju te dy.

Me mua jeni te lare. Sot jeni bore te bardhe. Neser e tutje nuk kam me pune me ju. Lutjuni ndac legjendes, ndac kuracit, ndac kujt t'ua doje e bardha zemer. Do t'ju ve shenja te vecanta per te ditur kush jeni.

Syte nuk dua t'ua shikoj.


Mekatare te lare falas!Dea
Adea nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 01-05-2019, 15:33   #13
Ragnar
Real Madrid
 
Data e antarėsimit: Mar 2013
Posts: 16,040
Thanks: 829
Thanked 3,136 Times in 1,746 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 330
Ragnar ka mbyllur reputacionin
Pėrgjigje e: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės s

Adea, cfare te bera !
Ragnar nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 20-08-2019, 21:25   #14
Llapi
SYRISHQIPONJES
 
Avatari i Llapi
 
Data e antarėsimit: Dec 2011
Posts: 10,045
Thanks: 30
Thanked 92 Times in 79 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 22
Llapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentėLlapi ėshtė vėrtetė talentė
Re: Kush janė teologėt dhe historianėt shqiptarė nė shėrbim tė propagandės serbe


Gani Mehmetaj

Katoliku ėshtė shtatė herė mė i keq se shkau (serbi)!


Nga: Gani Mehmetaj Mė: 20 gusht 2019 Nė ora: 09:41


Katoliku (shqiptar) pėr me u ba mysliman njė herė duhet me u ba magjup, mandej shka (serb) dhe ma sė fundi mysliman. Katoliku i ka shtatė kryqe e shkau vetėm njė, dmth katoliku ėshtė shtatė herė mė i keq se shkau, predikonin shumica e hoxhallarėve tė ne. Kėshtu tė thonė edhe sot budallenjtė myslimanė pa tru, qė i pėrsėrisin si papagall ato qė ua thotė hoxha gjysmė analfabet i nivelit tė tyre.

Udhėzimet e hoxhės pėr myslimanė: Nėse tė hynė shkau (serbi) dhe katoliku nė shtėpi, gruaja duhet tė fshihet mas shkau qė tė mos e shoh katoliku! Nėse vajza jote martohet mė shka-serb, e ka njė derė, por nėse martohet ma katolik nuk e ka asnjė derė!

Kėtė urrejtje patologjike pėr martesat ndėrfetare e kultivojnė edhe sot hoxhallarėt nėpėr xhami, portale islamike, nė videoxhirime . Shihe hoxhė Shefqetin e disa hoxhallarė tjerė me surrat tė errėt aziatiku.

Agim Dobruna me shkruan: "Shumica dėrmues e hoxhallarėve vazhdojnė betejėn pėr asimilim tė shqiptarėve. Kurrė nuk do ta kuptoj atė energji aq tė madhe, atė urrejtje, kurrė nuk i dėgjova tė flasin pėr krimet mbi 200 vjeēare serbe, pėr gjenocidin, pėr dhunimet, pėr vrasjen e afėr 2000 fėmijėve, 15000 civilėve, djegien e mbi 150.000 shtėpive banimi!"

Pjesa mė e madhe e hoxhallarėve qė i takojnė Bashkėsisė Islame tė Kosovės bėjnė propagandė tė fėlliqur kundėr SHBA-ve e Evropės Perėndimore, si tė ishin zėdhėnės tė Serbisė. Kur u thua, o hoxhė, mos hyn nė gjynah se po tė mos ishte Amerika, do tė iknit ende si lepuri maleve, ndėrsa ai tė pėrgjigjet me cinizėm, "e kanė bėrė pėr interesin e tyre". Ata s'dinė ē'ėshtė mirėnjohja e falėnderimi. Kundėr Amerikės flasin si tė ishin serb tė Milosheviqit.

Fushata e hoxhallarėve kundėr SHBA-ve ėshtė e pranishme nė njėzetė vjeteshin e fundit nė xhami, dasma, morte, fjalė nuse e ndeja mevlydi. Por kurrė nuk e nxjerrin njė fjalė kundėr Rusisė.

"Katalikun nuk e duroj", ma tha njė ditė njė pastruese e njė institucioni, e rritur nė Vranjevc, afėr Prishtinės. Me la pa frymė! Po pse? e pyeta pa e kuptuar. "Qashtu", me tha dhe u largua, kur me pa tė acaruar. Fatkeqja kurrė nuk ka takuar katolikė shqiptarė, por ka dėgjuar pėr ta se janė tė kėqij. Athua kush ia ka mbush mendjen? Ajo nuk me foli asnjėherė pėr policėt e ushtarėt serbė, megjithėse ia kishin djeg e plaēkit lagjen me 1999.

"Katolikėt do t'i kisha djeg me benzinė", shkruante njė femėr nė FB, kur nisi pagėzimi i shqiptarėve katolikė nė kishėn e Llapushnikut tė Drenicės. As ajo nuk i kishte takuar asnjėherė, por e tėrbonte si kuēkėn kthimi i shqiptarėve nė fenė e moēme, megjithėse ata kurrė nuk ishin konvertuar nė myslimanė. Ka shpėrthime tė urrejtės patologjike kundėr katolikėve nga lexues nė FB, madje kishte edhe nė reagimet kundėr shkrimeve tė mia, por i fshija.

Ēfarė brezash po kultivojnė hoxhallarėt nė xhami? Monstrumė? Tė humbur nė kohė e hapėsirė qė nuk e dinė kush ėshtė miku e kush armiku? Kriminelė qė po vrasin gra e fėmijė nė Siri e Irak? Pse i lejoi shteti tė shkojnė aq larg? A duhet tė bėjnė qeveritarėt e opozitarėt tanė aleancė me kėta hoxhallarė? A ka kush i ndalė?

Nuk e di se si flasin hoxhallarėt e vehabistėve e tė salafistėve nė xhamitė e tyre, por ata tė BIK-ut i kam dėgjuar dhe me kanė tmerruar dje dhe sot.
__________________
Ndėrtojmė tė Ardhmen - Pėr Ty dhe Shtetin!
Ēdo luftėtar i UĒK-sė ėshtė HERO!

Ignore List

Pirati
Ragnar
Rex
SystemA
Llapi nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur