Kthehu pas   Forum-Al.com™ > Media / Politika / Sondazhe > Analiza / Shkrime / Opinione

Analiza / Shkrime / Opinione Le tė “luajmė” sėbashku rolin e analistit dhe tė japim opinionet tona rreth tematikave tė ndryshme qė hasim pėrditė.

Pėrshėndetje Vizitor!
Nėse ju shfaqet ky mesazh do tė thotė se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini tė shihni pjesėn me tė madhe tė seksioneve dhe diskutimeve tė forumit, por akoma nuk gėzoni tė drejten pėr tė marrė pjesė nė to dhe nė avantazhet e tė qėnurit anėtar i kėtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI qė tė dėrgoni postime dhe mesazhe nė Forum-Al.
Regjistrohu
Pėrgjigje
 
Mundėsitė nė temė
i vjetėr 22-08-2019, 13:06   #1
cool_shqype
cun per s'mari
 
Avatari i cool_shqype
 
Data e antarėsimit: Jun 2011
Vendndodhja: ne NYC
Posts: 25,637
Thanks: 11,391
Thanked 9,404 Times in 6,017 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 486
cool_shqype ka mbyllur reputacionin
“Shuplaka” e Bankės Botėrore: Shqipėria, kampione e “borxhit tė lartė publik”

“Shuplaka” e Bankės Botėrore: Shqipėria, kampione e “borxhit tė lartė publik”Shqipėrisė dhe Malit tė Zi do t’i duhet mė shumė angazhim pėr zbatimin e rregullave fiskale qė vendosin dhe qė kanė nė objekt uljen e borxhit apo mbajtjen nėn kontroll tė deficitit.

Nė shumė raste rregullat qė vendet vendosin hasin nė devijme ndėrkohė qė mungesa e informimit tė pėrgjithshėm tė publik ul presionin politik pėr zbatimin e tyre. Njė dokument i departamentit Makroekonomik dhe atij pėr Praktikat Globale nė Investime dhe Tregti pranė Bankės Botėrore trajton nė veēanti rregullat fiskale nė vendet e Ballkanit Perėndimor.

Kėshtu referuar kėtij dokumenti thuhet se vendet e Ballkanit Perėndimor janė tė ndryshėm nė shumė aspekte ndaj secili sipas raportit duhet qė tė aplikoje rregulla tė ndryshme pėr tė arritur tė njėjtin qėllim. Shqipėria dhe Serbia janė kampionet e “borxhit tė lartė publik”. Shqipėria ka rregullin kryesor qė tė ulė borxhin publik nė nivelin 45 pėr qind tė Prodhimit tė Brendshėm Bruto. Ky rregull plotėsohet nga tė tjera rregulla siē ėshtė ai pėr nivelin e deficitit qė nė rast tė njė rritje 5 pėr qind tė ekonomisė ai nuk duhet tė kalojė 2 pėr qind tė PBB-sė si dhe njė tjetėr rregull pėr shpenzimet korrente apo 0.7 pėr qindėshi qė buxhetohet nė kontigjenca. Ashtu siē ka njė rregull pėr shpenzimet qė nėnvizon se deficiti pėr 3 mujorin e parė tė vitit nuk mund tė tejkalojė 30 pėr qind tė defiēitit tė planifikuar pėr gjithė vitin.

“Objektivi i borxhit tė Shqipėrisė ėshtė i matur por rregulli pėr borxhin nuk siguron ndonjė shpejtėsi tė veēantė pėr tė shkuar drejt kėtij targeti. Qė tė bėhet progres i mirė do tė duhet tė bėhet mė shumė sesa thjesht tė zbatohet rregulli gjatė viteve. Nga ana tjetėr rregulli mund tė jetė shumė kėrkues gjatė recesioneve qė nuk janė aq tė rėnda sa pėr tė anashkaluar klauzolat.

Analizat tregojnė se nė disa vende pėrmbushja minimale me rregullin e deficitit nuk do ta ulė borxhin nė nivele qė konsiderohen tė matura apo tė kujdesshme. Shqipėrisė do t’i duhet qė tė ketė njė suficit prej 0.8 pėr qind tė PBB-sė ēdo vit pėr tė arritur objektivin e saj tė borxhit prej 45 pėr qind deri nė vitin 2025 ēka ėshtė shumė mė tepėr sesa kėrkohet nga rregulli i dificitit” thuhet nė dokument.

I njėjti, nė pėrmbledhjen kryesore nėnvizon se politikat drejt rregullave fiskale janė njė ēėshtje e rėndėsishme nė vendet e Ballkanit Perėndimor (Shqipėri, Bosnjė-Hercegovinė, Kosovė, Mal i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia). Sipas njė vlerėsimi tė pėrafėrt vendet me rregulla (tė gjitha pėrveē Maqedonisė sė Veriut) kanė pėrmbushur pjesėn pėr rregullin e borxhit publik dhe pėrgjithėsisht pėr defiēitin nė pak mė shumė se gjysmėn e kohės. “Njė anketė online e cila u zhvillua nė kuadėr tė kėtij studimi sugjeron sė kuptueshmėria e publikut nė kėto rregulla ėshtė e kufizuar ēka mund tė ulė presionin politik pėr pėrmbushjen. Pėr tė ulur borxhin nė nivele tė matura Shqipėria dhe Mali i Zi do tė kenė nevojė pėr angazhim tė fortė pėr tė pėrmbushur rregullat e tyre fiskale dhe shpesh do tju duhet qė tė bėjnė mė shumė sesa kėrkojnė rregullat e tyre tė deficitit, ndoshta mė shumė angazhim sesa ėshtė demonstruar nė vitet e fundit” thuhet nė raport.


Burimi: Monitor
__________________
"Unė dėgjoj dhe harroj. Unė shoh dhe kujtoj. Unė bėj dhe kuptoj".
"Mos u bėj tė tjerėve, atė qė nuk do tė ta bėjnė ty"....
Confucius
cool_shqype nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
i vjetėr 22-08-2019, 13:40   #2
SystemA
Shqiptar....mer
 
Data e antarėsimit: Sep 2010
Posts: 45,991
Thanks: 15,537
Thanked 9,229 Times in 6,240 Posts
Shuma e pikėve qė jep: 396
SystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėmSystemA i pazėvėndėsueshėm
Re: “Shuplaka” e Bankės Botėrore: Shqipėria, kampione e “borxhit tė lartė publik”

Boze meli....urdheroni zonja dhe zoterinj ...BOLE Demi.
SystemA nuk ndodhet nė linjė   Pėrgjigju pėrmes citimit
Pėrgjigje

Mundėsitė nė temė

Rregullat e postimim
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB kodi ėshtė ndezur
Smiliet janė ndezur
Kodi [IMG] ėshtė ndezur
Kodi HTML ėshtė fikur